2013 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde 2013’ün en iyi filmlerinin yer aldığı listeler tüm dünyada bir bir açıklanmaya başladı. Bu senenin en iyilerini belirlerken 2014 yılında vizyona girecek ve seneye bu listelerde olması muhtemel filmlere de bir göz atalım istedik.

American Hustle

Geride bıraktığımız günlerde yurtdışında vizyona giren American Hustle’ı 2014’ün hemen başında seyredeceğiz. Daha önceleri de yıldız isimlerle çalışan ve bu yıldız isimlere tanıdığı özgürlükle adından sıkça söz ettiren başarılı yönetmen David O.Russell’ın bu son filminde de daha önce birlikte çalıştığı Christian Bale, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence ve Amy Adams yer alıyor. 1970’lerde geçen ve gerçek bir hikayeden uyarlanan American Hustle, birkaç dolandırıcının hapse girmemek için FBI ile yaptığı işbirliğini konu alıyor.

[youtube video_id=”QhB6o3Dtwjs” width=”600″ height=”350″]

Nymphomaniac

Lars von Trier filmlerinin en büyük özelliklerinden bir tanesi de filmleri vizyona girmeden önce yarattığı sansasyonun büyük olması. Yine de bunlardan hiçbiri Nymphomaniac’ın bugüne kadar yarattığı etkiyi yaratmamıştı. İki bölüm halinde Mart ve Nisan aylarında seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan film nemfomani hastalığından muzdarip Joe adlı bir kadının doğumundan 50 yaşına kadar cinsellikle sarılan hayatını konu alıyor.

[youtube video_id=”V5YekQnGSIs” width=”600″ height=”350″]

Her

Being John Malkovich filmiyle gönlümüzde taht kuran Spike Jonze’un son filmi Her son olarak Los Angeles Eleştirmen Birliği tarafından da yılın en iyi filmi olarak seçildi. Ülkemizde vizyon girmesi için 2014 yılını beklememiz gereken filmin başrolünde Joaquin Phoenix yer alırken Her, yalnız yaşayan bir yazarın evine kurduğu bilgisayar sistemiyle sıra dışı bir hal almaya başlayan hayatını anlatıyor.

[youtube video_id=”i3904DnTxNI” width=”600″ height=”350″]

Şarkı Söyleyen Kadınlar

Türk sineması için Jin’le beraber Reha Erdem’in ne kadar önemli bir yönetmen olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Pek tabii ki senede çıkan iyi film sayısının bir elin parmaklarını geçmediği gerçeğiyle yüzleşince Erdem gibi yönetmenlerin çektiği ve çekeceği her filmin değeri de bir kat artıyor. Dram türündeki Şarkı Söyleyen Kadınlar deprem ihtimali nedeniyle boşaltılmak istenen bir yörede insanların yaşadığı akıl tutulmasını beyazperdeye taşıyarak sıra dışı bir konuyu işliyor.

[youtube video_id=”pKyeIN7Ko70″ width=”600″ height=”350″]

Noah

13 yaşından beri Nuh Tufanı hikayesinin hayalini kuran Darren Aronofsky, sonunda bu rüyasını gerçeğe dönüştürdü. 2014’ün ikinci çeyreğinde vizyona girmesi beklenen filmin başrolünde Russell Crowe yer alırken başarılı oyuncuya Jennifer Connelly, Anthony Hopkins, Emma Watson ve Logan Lerman eşlik edecek.

[youtube video_id=”Aww96nLNjGY” width=”600″ height=”350″]

The Wolf of Wall Street

Birlikte çalışmalarına alıştığımız Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio bir kez daha bir araya geliyor. Wall Street’in kurdu Jordan Belfort’un otobiyografisinden uyarlanan film, Belfort’un 12 yaşında ucuz ve basit bir sihirbaz olarak başladığı ticaret hayatının Wall Street’e kadar uzanan hikayesini konu alıyor. Film 86. Akademi Ödülleri’nin de iddialı yapımlarından biri olarak öne çıkıyor.

[youtube video_id=”pabEtIERlic” width=”600″ height=”350″]

Dawn of the Planet of the Apes

Kült film Maymunlar Cehennemi’ne getirdiği alternatif başlangıç Rise of the Planet of the Apes büyük ilgi toplayınca filmin bir seri haline gelmesi kaçınılmazdı. İlk filmin aksine bu kez filmin yönetmenliği Matt Reeves’e emanet edilmiş olsa da ilk filmin açtığı yoldan yürünmesi durumunda muazzam bir işle karşılaşmak şaşırtıcı olmayacaktır.  Cesar’ın kaçışının üzerinden on beş sene sonrasını göreceğimiz ikinci film maymunların ordusunun büyümesiyle insanoğlunun sonu hikayelerine yeni bir soluk getirecek gibi duruyor.

300: Rise of an Empire

300 Spartalı filminin devamı 300: Rise of an Empire epik film hayranlarını için senenin merakla beklenen birkaç filminden bir tanesi. İlk filmiyle tüm dünyada rekor kıran film bu kez Persler ile Atinalılar’ın karşı karşıya geldiği Artemis Savaşı’na sahne olacak.

[youtube video_id=”am5QOcM19Wk” width=”600″ height=”350″]

The Hobbit: There and Back Again

Yüzüklerin Efendisi’nde olduğu gibi her yıl bir bölümünü izlediğimiz Hobbit üçlemesinin son bölümü The Hobbit: There and Back Again’de Beş Ordular Savaşı heyecanı iyice artıracak gibi görünüyor. Peter Jackson son filmde destansı final bekleyen seyircileri memnun edecektir. Final bölümünde Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden Hobbit’e dahil olmasını beklediğimiz karakter(ler) de var.

The Grand Budapest Hotel

Geçtiğimiz yıl Moonrise Kingdom ile büyük beğeni toplayan Wes Anderson yeni filmi The Grand Budapest Hotel ile geri dönüyor. 2.Dünya Savaşı sürerken Avrupa’da bir otelde karşılaştığı sorunlara hızlı çözümler bulmasıyla efsaneleşen bir otel görevlisinin hikayesinin anlatıldığı filmin oyuncu kadrosu da bir hayli kalabalık. Edward Norton, Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Willem Dafoe, Jude Law, Owen Wilson, Bill Murray, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Adrian Brody ve Tom Wilkinson gibi başarılı oyuncuların yer aldığım filmin Nisan ayında vizyonda olması bekleniyor.

[youtube video_id=”1Fg5iWmQjwk” width=”600″ height=”350″]

Nebraska

Amerikan Bağımsız sinemasının son dönemdeki en önemli isimlerinin başında gelen Alexander Payne’in yeni filmi Nebraska, Sideways’te olduğu gibi yine bir yol hikayesi anlatıyor. Alkolik bir adamın piyangodan büyük ikramiyeyi kazandığını öğrenmesiyle beraber oğluyla birlikte ödülünü almak için Nebraska’ya doğru yola çıkması etrafında dönen film, Oscar ödülleri de dahil olmak üzere ödül sezonunun sürpriz filmlerinden biri olabilir.

[youtube video_id=”ZuIBvmxIN4w” width=”600″ height=”350″]

Dallas Buyers Club

Kendisine, AIDS hastalığı sebebiyle 30 gün ömür biçilen Ron Woodroof’un hayat hikayesinden uyarlanan Dallas Buyer Club, fiziksel değişimleriyle unutulmaz performanslara imza attığı söylenen Matthew McConaughey ve Jared Leto ile bu yıl çokça konuşulacak. Ödül sezonundan en iyi erkek oyuncu dalında alacağı muhtemel adaylıklar ve ödüller de cabası…

[youtube video_id=”U8utPuIFVnU” width=”600″ height=”350″]

X-Men: Days of Future Past

Yeni X-Men serisinin ikinci filmi Days of Future Past; Magneto, Xavier, Wolverine ve Storm’un geri dönmesi kadar Bryan Singer’ın dönüşüyle de bir hayli önem kazandı. Days of Future Past’ta zaman yolculuğu ile Kennedy Suikastı’nın sır perdesi aralanacak. Geçmişte alternatif gerçeklik yaratma durumu tekrarlanırken, ilk fragmandan gördüğümüz kadarıyla Xavier’ın kendi gençliğiyle karşılaşması gibi unutulmaz anlara gebe bir film bizi bekliyor.

[youtube video_id=”CFSnxdg6ljU” width=”600″ height=”350″]

Transcendence

Dark Knight üçlemesi ve Inception gibi filmlerin görüntü yönetmeni olarak tanınan Wally Pfister’ın ilk yönetmenlik deneyimini gerçekleştirdiği bilimkurgu projesi Transcendence sezonun merakla beklenen bir kaç bilimkurgu filminden biri. Başrollerinde Johnny Depp, Morgan Freeman, Rebecca Hall, Cillian Murphy ve Paul Bettany gibi isimleri göreceğimiz filmde; özellikle 90′lı yıllarda bilimkurgu sinemasının önemli kollarından biri haline gelen sanal gerçeklik olgusu etrafında kurgulanan bir hikaye anlatılacak.

Out of the Furnace

Sıra dışı rollerin adamı Bale, bu defa gizemli bir şekilde ortadan kaybolan kardeşi için adaletin peşine düşen Russell Baze rolünde izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Filme dair en ilginç detaylardan biri yönetmen Cooper, Bale’e 2010 yılında bu rolü teklif ettiğinde oyuncu yoğun takvimi dolayısıyla bu filmde rol alamayacağını belirtir. Cooper ise o olmadan filmi çekmeyeceğini söyler ve Bale’in takvimi müsait olana dek çekimlere başlanmaz. 2009’da Oscar ödülü kazanan Crazy Heart’ın yönetmeni Scott Cooper’ın ikinci uzun metraj denemesi Out of the Furnace 2014 Şubat’ta vizyona girecek.

[youtube video_id=”Yx-3Ps9ey4U” width=”600″ height=”350″]

Interstellar

Bir grup bilim insanının solucan deliklerini kullanarak yıldızlar arası yolculuk yapmasını konu edinen yeni Christopher Nolan bilimkurgusu Interstellar, belki de yılın en çok merak edilen filmi. Inception’la bilinçaltında özgürce dolaşan Nolan, şimdi de uzaya açılacak. Ünlü fizikçi Kip Thorne’un teorilerinden yola çıkan filmde zaman yolculuğu da önemli bir yer tutacak.

12 Years A Slave

Amerikan Film Enstitüsü, WAFCA, LAFCA, NYFCO gibi farklı kuruluşların en iyileri listelerine ilk sıralardan giren 12 Years A Slave kesinlikle senenin en iddialı ve merak edilen yapımlarından biri. Ocak ayında izleyeceğimiz filmin yönetmenliğini Steve McQueen üstleniyor. Film, hayatını özgür bir adam olarak sürdüren siyahi vatandaş Solomon Northup’ın kaçırılıp köle olarak satılmasını konu alıyor. Gerçek bir hikayeden esinlenen filmde 12 yıl boyunca türlü işkence ve şiddete maruz kalan Northup’ın serüvenleri izleyiciye heyecanlı ve gerilimli dakikalar vadedecek. Oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Michael Fassbender ise bonus hanesine gidiyor.

[youtube video_id=”iiw1cYXQw4g” width=”600″ height=”350″]

Grudge Match

Grudge Match’ı ilk kez Copland’da karşılıklı oynama fırsatı bulan Sylvester Stallone ve Robert De Niro’yu tekrar bir araya getiren film olarak tanımlamak bile neden heyecanla beklediğimizi açıklamaya yetecektir. Her ne kadar son zamanlarda özellikle De Niro’nun film seçme konusunda çok da başarılı olamadığını bilsek de iki aktörü beyazperde de hem de bir “boks” filminde bir arada görecek olmak özellikle belirli bir jenerasyon için büyük keyif olacak.

[youtube video_id=”1bQSOBJCPQE” width=”600″ height=”350″]

Exodus

Ridley Scott epik bir filmle geri dönüyor. Gladyatör ve Cennetin Krallığı ile bu alandaki yetkinliğini konuşturan Scott bu kez Hz. Musa’nın hikayesini anlatacak. Hz. Musa rolünde Christian Bale, Ramses rolünde ise Joel Edgerton’ı göreceğimiz film 2014’ün son aylarında vizyona girecek olmasına ragmen şimdiden heyecanla beklenen yapımlar arasındaki yerini almış durumda.

 The Monuments Men

Ertelendiği için bu sene Oscar yarışından çekilen The Monuments Men İkinci Dünya Savaşı’nda geçiyor. Yönetmenliğini George Clooney’nin yaptığı film, The İkinci Dünya Savaşı döneminde, Franklin Delano Roosevelt tarafından Almanya’da Nazi hırsızlarının çaldığı sanat eserlerini kurtarmak ve ait oldukları yere iade etmek için görevlendirilen müze direktörleri ve sanat bilimcilerinden oluşan yedi kişilik bir ekibin yaşadığı tehlikeli yolculuğu konu alıyor.

[youtube video_id=”CreneTs7sGs” width=”600″ height=”350″]

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information