Bir yılın daha sonuna geldik. Savaşların, ölümlerin devam ettiği; insanlığın yine sınıfta kaldığı 2015 yılının yedinci sanat ve geleceği açısından da çok parlak geçtiğini söyleyemeyiz, hele ki ülkemiz adına konuşursak. Sansürün “kış uykusu”ndan uyanmasına da şahit olduk, daha önceden uygulanan sansürün işin “kitabına” uydurulmasını da gördük… Ama sinemayı sinema yapan, filmleri sevmemize vesile olan “o” anlar da yok değildi 2015 yılında. Pek çok film bizleri ağlattı, güldürdü, düşündürdü, üzdü. Biz de sinema aşkımızı yanımıza alarak yüzlerce içerik hazırladık bu hissettiklerimizi sizlerle paylaşmak için. Gelin, 2015 yılında hazırladığımız bu içerikler arasından sizler tarafından en çok okunan içeriklerimiz ile geride bıraktığımız bu sinema yılını analım.

2015’in En Çok Okunan 5 Sinema Haberi

Fight Club Karakterlerinin Hiçbiri Gerçek Değil

fight-club-filmloverss

Fight Club, aradan yıllar geçse de insanı şaşırtan bir eser. O kadar ki, on beş yıl sonra birileri gerçekte anlatıcı dışındaki karakterlerin gerçek olmadığını fark edebiliyor.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Heath Ledger’ın Joker Günlüğü

heathtledger-Filmloverss

Heath Ledger’ın geride bir Joker günlüğü bırakmış olduğunu pek azımız biliyor. Babası Kim Ledger’ın anlatımıyla günlükte biraz göz gezdirelim istedik.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Tom Hanks’in 18 Yaşında George Roy Hill’e Yazdığı İş Başvuru Mektubu

Tom-Hanks-18-Yaşında-Mektubu-Filmloverss

Tom Hanks’in henüz 18 yaşındayken usta yönetmen George Roy Hill’e yazdığı iş başvuru mektubu, dünyaca ünlü olacak bir oyuncunun bu yoldaki ilk adımlarını gösteriyor.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Se7en: Kutuda Ne Vardı?

seven-kevin-spacey-filmloverss

Se7en unutulmayan final sahnesi yerine başka bir son ile bitseydi nasıl olurdu dersiniz?

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Daniel Radcliffe’in Harry Potter Rolü Seçmelerinde Çekilen Videosu Yayınlandı

daniel-radcliffe-harry-potter-audition-filmloverss

Daniel Radcliffe’in Harry Potter rolü için 2000 yılında girdiği seçmelerdeki deneme çekimleri yayınlandı!

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

2015’in En Çok Okunan 5 Özel Dosyası

Mutlaka İzlenmesi Gereken 2000 Sonrası 15 Film

Holy Motors - filmloverss

Milenyum sonrası çekilmiş, her sinefilin mutlaka izlemesi gereken 15 filmi sizler için derledik.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Son 10 Yılın En İyi 10 Komedi Filmi

eniyi-720

‘Son 1o Yılın En İyi 10 Komedi Filmi’ni seçerken iki ana kriter belirledim. Birincisi iyi komedi güldürmeli düşüncesiydi. İkincisi ise iyi komedi dediğimiz şeyin aynı zamanda iyi film de olması gerektiğiydi. Bu bağlamda; Cem Yılmaz komedilerinden herhangi biri ikinci kriterin, Wes Anderson komedileri ise birinci kriterin hakkını veremediğini düşündüğümden seçkime giremedi. Komediye bakışım ve kişisel zevklerim doğrultusunda böyle bir 10 film çıktı.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

İnanılmaz Düşük Bütçelerle Çekilmiş 10 Muhteşem Film

once-dusuk-butce-filmler-filmloverss

Büyük yönetmenlerin ilk filmlerinden, gişe rekorları kıran yapımlara kadar; inanılmaz düşük bütçelerle çekilmiş 10 muhteşem filmi sizler için derledik.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

En İyi 10 Epik Film

lawrence-of-arabia-1962-filmloverss

Türün 70’li yıllarla birlikte çaptan düştüğünü ve 90’lardaki kıpırtıların ardından 2000’de Gladyatör’ün göz kamaştıran ticari ve eleştirel başarısı, bunu takiben Yüzüklerin Efendisi serisinin epik\fanteziyi canlandırması, geçtiğimiz yıl Noah, bu yıl vizyona girecek Exodus gibi dini\epiklerin sahne alması gibi faktörlerle günümüzde epik sinemanın o şaşaalı günlerine erişemese de üretken bir dönemden geçtiğini söyleyebiliyoruz.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

2000 Sonrası İzlenmesi Gereken 25 Belgesel

blackfish-2013-filmloverss

Filmloverss olarak sizlere 2000 yılından sonra yapılan ve izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz 25 belgesel öneriyoruz; fakat baştan uyaralım: Bu listedeki belgeseller sizin düşünce yapınızda, hayata bakışınızda, alışkanlıklarınızda, inançlarınızda ciddi değişimlere sebep olabilir. “Ben fazla bir şey bilmeden, görmeden, duymadan kendi dünyamda mutluyum” diyorsanız, bu sayfayı hemen kapatın. “Yok, ben mutsuz olmayı göze alarak bir şeyler hakkında gerçeği öğrenmek istiyorum” diyorsanız, iyi okumalar, iyi seyirler

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

2015’in En Çok Okunan 5 Listesi

Interstellar Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

interstellar-matthew-mcconaughey-nolan-filmloverss

Son zamanların en tartışmalı filmi Interstellar, seyircileri ikiye bölerek kimilerince anlattıklarının son derece basit ve yanlış olarak kimilerince de derin bir arka plana sahip başarılı bir film olarak nitelendirildi. Epeyce uzun bir yapım sürecinden geçen Interstellar, En İyi Görsel Efekt dalında Oscar Ödülünü kazandı. Böylece biz de Christopher Nolan’ın son filmi Interstellar hakkında mutlaka bilinmesi gereken şaşırtıcı detayları sizler için listeledik.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

2000’lerden Moral Düzelten 20 Film

moral-duzelten-20-film-kolaj-filmloverss

Ufak bir tebessüme dahi ihtiyaç duyduğunuz bir zamanda film izlemeyi mi tercih ediyorsunuz? O halde sizin için Amerikan sinemasının yanı sıra Asya ve Avrupa sinemalarından da seçkin filmlerden derlediğimiz 2000’lerden moral düzelten 20 film listemize göz atabilirsiniz.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Quentin Tarantino’nun Filmlerinde Gizlenmiş 11 Sürpriz

tarantino-filmleri

Şimdiye kadar çok az kişi bilirken, bugünlerde internet vasıtasıyla yayılmaya başlayan Tarantino filmlerinde iki ayrı evrenin nasıl birbirine bağlı olduğunu açıklayan bir teori var. “Gerçekten Daha Gerçek” evreni ve bu evrenin içinde var olan mini bir “Film Film” evreni. İşte Tarantino’nun bu bahsi geçen evrenleri birbirine bağladığı filmlerinde gizlediği 11 sürprizi sizler için sıraladık.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Eternal Sunshine Sevenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

eternal-sunshine-of-the-spotless-mind-filmloverss

Eternal Sunshine of The Spotless Mind, 2000’li yılların en unutulmaz filmlerinden. Bunun pek çok nedeni var ve bunların bir kısmını sizlerle paylaşmak istedik.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Kadınların Yönettiği 20 Şahane Feminist Film

nadine-labaki-where-do-we-go-now-filmloverss

Birçok alana olduğu gibi sinema sektörüne de işlemiş olan patriarkayla mücadele eden ve filmleriyle cinsiyet kimliği, heteronormative, nesnelleştirme gibi kavramları yıkan yönetmenler, kadınlar üzerindeki kalıplaşmış yargıları kaldırıp kadın ve kadın tarihine ilişkin meseleleri keşfetmekle uğraşıyor. Filmlerde kadın temsiline büyük bir yer açan ve feminen bir bakış açısıyla cinsiyetçiliği yerle yeksan eden ve dünyanın dört bir yanından seçtiğimiz kadınların yönettiği bu filmlere göz atalım.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

2015’in En Çok Okunan 5 Eleştirisi

Mustang

mustang-filmloverss

Mustang; filmde çok kısa bir süre gördüğümüz Eugene Delacroix’in meşhur “Halka Yol Gösteren Özgürlük” tablosundaki gibi kadınların öncülük ettiği bir devrim için yola çıkıyor ve gerek genç oyuncuların performansları, gerekse kapsamlı bakışı ile bunu bir nebze başarıyor. Fakat senaryodaki özensizlik ve yer yer amatörlükler nedeniyle eksik kalan bir başarı olduğunu söyleyebilirim.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Mad Max: Fury Road

mad-max-fury-road-2-filmloverss

Mad Max Fury Road, bu yılın en çok beklenen gişe canavarı filmlerinden biri olmanın hakkını sonuna kadar veren ve mutlaka sinemada izlenmesi gereken görsel bir şölen. Senaryo ve karakterler bazındaki sıkıntıların çözülmesi durumunda George Miller’ın, devam filmleri ile yeni bir efsane yaratmaması için hiçbir sebep yok.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Kabile

plemya-kabile-filmloverss (720 x 400)

Yerelden evrensele uzanan hikayesi ve aldığı tüm riskleri cesur bir sinema anlayışıyla aşması ile son yılların en büyük sinema mucizelerinden biri.Yerelden evrensele uzanan hikayesi ve aldığı tüm riskleri cesur bir sinema anlayışıyla aşması ile son yılların en büyük sinema mucizelerinden biri.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Grinin Elli Tonu

grinin-elli-tonu-fl

Tüm bunların ışığında, törpülemelere rağmen film hala cesur sahnelere sahip demek doğru olacaktır. Mizahın da oldukça dozunda kullanıldığı film sizi defalarca güldürmeyi başarabilir. Bolca romantizmle harmanlanarak tutkulu bir aşk hikayesine dönüştürülen Grinin Elli Tonu, bu tavrıyla daha geniş kitlelere hitap etmeyi amaçlıyor gibi. Bir hafta sonu kaçamağı olarak izlenebilir.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Bulantı

bulanti-zeki-demirkubuz-mailing-filmloverss

İlk yarım saatini atlatan seyirciye kimi yerde kahkaha da attırabilecek, sadece Demirkubuz’u oyuncu olarak merak edenlere bile yetebilecek, ilginç sınıfsal çıkarımlar yapabileceğiniz, mutlaka izlenmeyi hak eden bir film Bulantı.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

2015’in En Çok Okunan 5 Dizi İçeriği

Breaking Bad’in Olağanüstü Renk Kullanımı

yerli-breaking-bad-neden-cekilmemeli-filmloverss

Siyahın ölüm ve kötülüğü (Walter White’ın siyah güneş gözlüklü, siyah şapkalı Heisenberg imajını hatırlayalım); yeşilin hırs ve büyümeyi; mavinin sadakati, kırmızının suç ve şiddeti temsil ettiği çıkarımında bulunabiliriz. Jesse Pinkman’ın özdeşleştiği sarı renk de genel olarak uyuşturucu, korku ve saf bir iyimserliği temsil ediyor. Jesse ve Walter’ın metamfetamini nasıl ürettiğini hatırlarsak yapboz yerine oturacaktır:

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Bir Nesli Yabancı Dizi Kültürüyle Tanıştıran Cnbc-e’de Yayınlanmış 15 Unutulmaz Dizi

cnbce-dizileri-filmloverss-compressor

Doğuş Yayın Grubu ve NBC Universal iş birliği ile Türkiye’de 2000 yılında yayın hayatına başlayan Cnbc-e bu ay aramızdan ayrılıyor. Kanalın Discovery Channel’a satılması ile kanalda birkaç değişiklik yapılıyor ve artık aramızda Cnbc-e değil TLC Türkiye olacak. Belki bu sefer gelen gideni aratmaz ama ne yalan söyleyelim içimiz kan ağlıyor. Biz yabancı dizileri Cnbc-e sayesinde öğrenmiş koca bir nesiliz. Henüz hayatın bu kadar hızlı olmadığı bir zamanlarda haftanın o gününü, o saatini bekleyip dizilerin yeni bölümlerini takip eden bir jenerasyonuz. Her ay koşa koşa gidip aldığımız Cnbc-e dergi de cabası… Bize kattığı tüm bu güzellikler için biz de Cnbc-e adına bir veda yapalım dedik ve unutulmaz Cnbc-e dizilerini sizin için sıraladık.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

IMDb Top 250 TV Listesi Yayınlandı!

imdb-en-populer-diziler-listesi-filmloverss

Doğuş Yayın Grubu ve NBC Universal iş birliği ile Türkiye’de 2000 yılında yayın hayatına başlayan Cnbc-e bu ay aramızdan ayrılıyor. Kanalın Discovery Channel’a satılması ile kanalda birkaç değişiklik yapılıyor ve artık aramızda Cnbc-e değil TLC Türkiye olacak. Belki bu sefer gelen gideni aratmaz ama ne yalan söyleyelim içimiz kan ağlıyor. Biz yabancı dizileri Cnbc-e sayesinde öğrenmiş koca bir nesiliz. Henüz hayatın bu kadar hızlı olmadığı bir zamanlarda haftanın o gününü, o saatini bekleyip dizilerin yeni bölümlerini takip eden bir jenerasyonuz. Her ay koşa koşa gidip aldığımız Cnbc-e dergi de cabası… Bize kattığı tüm bu güzellikler için biz de Cnbc-e adına bir veda yapalım dedik ve unutulmaz Cnbc-e dizilerini sizin için sıraladık.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Game of Thrones 6. Sezon İpuçları

game-of-thrones-6-sezon-tanitim-fragmani-ne-anlama-geliyor-filmloverss

Geride şüphe ve cevaplanması gereken sorular bırakan bir sezon finalinin ardından, Game of Thrones’un 6. sezonunda bizi ve karakterleri neler bekliyor?

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

True Detective 2. Sezon Değerlendirmesi

true-detective-2-sezon-7-bolum-filmloverss

Pazar günü yayınlanan final bölümüyle sona eren True Detective 2.  Sezon, geride oldukça fazla tartışma bıraktı. Peki, ilk sezonu ile altın çağını yaşayan dizi sektörünün en iyilerinden sayılan yapım, ikinci sezonunda neden aynı övgülerle karşılanmadı?

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

2015’in En Çok Okunan 5 Not Defteri Yazısı

George Orwell, 1984’ü Neden Yazdı?

1984-filmloverss

Distopyaların gerçekliğin ta kendisine dönüştüğü bugünlerde, George Orwell’ın ağzından 1984’ü neden yazdığını duymamızda fayda var.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Platon’un Mağara Alegorisinin Sinemadaki İzleri

truman show-filmloverss

Platon’un mağara alegorisinin sinemadaki izleri, oldukça bilinen referanslardan biraz saklı kalmış olanlara kadar geniş bir yelpazede yer alıyorlar. Hepsine erişmeye gücümüz yetmeyecek olsa da bu meseleyi kapsamlı sayılabilecek bir çerçevede ele alalım dedik.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Sinemada Akışkan Cinsiyetliliğin Kraliçesi: Tilda Swinton

tilda -fimloverss

Tilda Swinton’ın sinema kariyerinde cinsiyet geçişliliğinin izini süren bir yolculuğa çıkarak, bunun oyuncunun başarısındaki yerini keşfetmeye ne dersiniz?

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Hakkari’de Mevsimler Hala Aynı

hakkaride bir mevsim-filmloverss

Bir kitap düşünün, bir filmi olsun. 1977’de yazılmış, 1983’te çekilmiş olsun. Film çekildiği yıllarda yasak olsun. Ferit Edgü, Genco Erkal ve Erden Kıral’ı buluştursun ve anlattığı hikaye 2015’te hala gerçek olsun.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Trainspotting: Kafası Güzel ve Hazmı Zor Bir Hikaye

trainspotting-14-filmloverss

“Hayatı seçin. Bir iş seçin. Bir kariyer seçin. Bir aile seçin. Kocaman bir televizyon filan seçin. Bulaşık makinenizi, arabanızı, cd çalarınızı ve elektrikli konserve açacağınızı seçin. Düşük kolesterolü, diş sigortanızı, sağlıklı bir hayatı seçin. Ev kredisi ödeme planınızı seçin. Başlangıç için bir ev seçin. Arkadaşlarınızı seçin, günlük giysilerinizi ve bavul takımınızı seçin. Çeşit çeşit oturma grupları arasından taksitle bir tane seçin. Tak-yap bir ürün alıp pazar sabahı kendinizi bir bok zannetmeyi seçin. Kanepeye oturup bir taraftan ruh sömüren programları izlerken o lanet abur cuburları zıkkımlanmayı seçin. Ve sonunda, sizden sonra yerinize geçsin diye doğurttuğunuz bencil veletler için bir utanç kaynağından başka bir şey olmayan sefil evinizde son nefesinizi vermeyi seçin. Ama ben neden böyle bir şey yapmak isteyeyim ki? Hayatı seçmemeyi seçiyorum. Başka bir şeyi seçiyorum. Sebep mi? Sebebi yok.”

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

“Haftanın Kısa Filmi” Bölümünde 2015’in En Çok İzlenen 5 Kısa Filmi

Hotel Chevalier

hotel chevalier-filmloverss

Son yılların önemli auteur yönetmenlerinden olan Wes Anderson’ın 2007 yapımı The Darjeeling Limited filmi Amerikalı sinemacının filmografisi içindeki en özgün işlerden biri. Bu filmin oluşum sürecinde bir ön hazırlık, bir ısınma turu olarak nitelenebilecek, hikayenin minik bir noktasından yola çıkılarak oluşturulan 13 dakikalık kısa film Hotel Chevalier de yine buram buram Anderson sineması kokan, renk ve atmosfer olarak oldukça tanıdık, anlatım olarak da yalın ve güçlü bir iş.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Sevilla

Sevilla3-Filmloverss

Yönetmenliğini Hollandalı Bram Schouw’un yaptığı 2012 yapımı Sevilla, son yılların dramatik yapısı en kuvvetli kısa filmlerinden biri. İlk andan itibaren seyirciyi hikaye içine almayı başaran film, güçlü anlatısıyla pek çok uzun metrajdan daha lezzetli bir sinema deneyimi yaşatıyor seyirciye.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Me & You

me-and-you-haftanin-kisa-filmi-filmloverss

Yeni bir aşkın yeşerdiği andan ilişkinin eğlenceli keşif dönemine, tatlı sert kavgalardan soğuk rüzgârların estiği küslüklere; Me & You konsept olarak yenilikçi bir yapım olmasa da sabit kamerası ile hepimizin iyi bildiği bir hikâyeyi başarılı bir şekilde anlatıyor.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

A Kiss, Deferred

a-kiss-deferred-filmloverss

“Yalnızca bir oğlanı öpmüyordum. Bütün çocukluğum, orada gömülü olan büyüklerim, farklı bir gerçekliğe sahip olabilecek hayatımdı öptüğüm.”

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Coda 

Coda

SXSW olmak üzere birçok festivalden ödülle dönen Coda, ana renklerden oluşan renk paleti, inişli-çıkışlı müziğiyle son derece çarpıcı bir kısa film. Fakat, bana kalırsa Coda etkileyiciliğini renk paletinden veya çizimlerinden değil hayata olan gerçekçi bakış açısından alıyor.

İçeriğin tamamını okumak için tıklayınız.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information