Yıllar hızla geçerken, henüz yapım aşamasında olan filmler göz açıp kapayana kadar festivallerde gösteriliyor, vizyona giriyor ve kısa bir süre sonra DVD’leri raflarımızı süslüyor. Artık hayat öyle hızlı akıp gidiyor ki filmlere yetişmek mümkün olmadığı gibi hayatın kendisine yetişmek de neredeyse imkânsız bir hal alıyor. Biz de bu doğrultuda, bu yıl içerisinde beyazperdede izlemeyi umduğumuz, ziyadesiyle merakla beklediğimiz 100 filmi derledik ve derlediğimiz bu seçkiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Auteur yönetmenlerin verdikleri aranın ardından geri dönecekleri filmlerden ilk uzun metraj denemeleriyle övgüyü hak eden genç yönetmenlerin yeni filmlerine; dev bütçeli Hollywood filmlerinden bağımsız yapımlara merakla beklediğimiz her türden filme yer verdiğimiz bu seçkide filmleri harf sırasına göre dizdiğimizi özellikle belirtmek isteriz. Unutmadan, 2015 yılında farklı ülkelerde gösterilse de ülkemize ne festival ne de vizyon aracılığıyla uğrayan filmlere de yer verdiğimiz bu seçkide birkaç film hakkında detaylı bilgi olmaması sebebiyle filmlerden görsel kullanamadık.

Hazırlayanlar: Utku Ögetürk, Batu Anadolu

2016’da İzlemek İçin Sabırsızlandığımız 100 Film!

10 Cloverfield Lane

10-cloverfield-lane-filmloverss

Yönetmen: Dan Trachtenberg

Ülke: A.B.D

Tür: Bilimkurgu, Aksiyon

J.J Abrams’ın yapımcı, Matt Reeves’in ise yönetmen koltuğunda oturduğu 2008 yapımı Cloverfield büyük ses getirmiş; seveni kadar nefret edeni de olmuştu. Devam filmi olacağına dair dedikodular yayılmış olsa da hiçbir zaman resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat, hiç kimsenin beklemediği bir anda filmin fragmanı yayınlandı ve vizyon tarihi açıklandı. Yönetmenliğini Dan Trachtenberg’in üstlendiği filmin senaryosu ise Josh Campbell ve Matthew Stuecken’e emanet edildi.

A Bigger Splash

Yönetmen: Luca Guadagnino

Ülke: İtalya, Fransa

Tür: Suç, Dram, Gizem

Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Matthias Schoenaerts ve Dakota Johnson’ın başrollerini üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Luca Guadagnino oturuyor. Rock efsanesi Mary’nin, sevgilisi Paul ile tekdüzeleşen ilişkilerini tazelemek için çıktıkları İtalya tatillerine eski sevgilisi ve kızının dahil olmasıyla gelişen olayları konu alan A Bigger Splash’in, kıskançlık, romantizm ve şehvet dolu oyunların eksik olmadığı bu ilişkiler girdabında gerilimi sonuna kadar ayakta tutmayı başardığı söyleniyor.

A Lullaby to the Sorrowful Mystery 

a-lullaby-to-the-sorrowful-myster-filmloverss

Yönetmen: Lav Diaz

Ülke: Flipinler

Tür: Dram

Filipinli yönetmen Lav Diaz’ın 66. Berlin Film Festivali’nde yarışacak filmi A Lullaby to the Sorrowful Mystery’nin oyuncu kadrosunda Hazel OrencioAlessandra de Rossi ve Susan Africa yer alıyor. Film, 1896-1897 yılları arasında gerçekleşen ve Ferdinand Marcos’un devrilmesiyle son bulan Filipin Devrimi’ni beyazperdeye taşıyor.

A Perfect Day

Un-día-perfecto-filmloverss

Yönetmen: Fernando León de Aranoa

Ülke: İspanya

Tür: Dram

Amador, Princesas ve beş dalda Goya Ödüllü Mondays in the Sun filmlerinin İspanyol yönetmeni Fernando León de Aranoa’nın son filmi A Perfect Day’de Benicio Del ToroTim Robbins ve Olga Kurylenko gibi popüler isimler yer alıyor. Film, çatışma bölgesindeki bölünmüş bir toplumun su kaynağını kurtarmak için zamana karşı yarışan beş yardım görevlisini konu alıyor.

Alice Through the Looking Glass

alice-through-the-looking-glass-ilk-fragman-filmloverss

Yönetmen: James Bobin

Ülke: A.B.D

Tür: Fantastik, Macera

Tim Burton’ın 2010 yılında yönettiği Alice in Wonderland’in merakla beklenen devam filmi Alice Through the Looking Glass’ın yönetmen koltuğunda bu kez James Bobin oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Johnny Depp, Mia Wasikowska, Anne Hathaway, Sacha Baron Cohen ve Helena Bonham Carter yer alıyor.

Ali and Nino

Yönetmen: Asif Kapadia

Ülke: İngiltere

Tür: Dram

En son Amy belgeseliyle büyük ses getiren Asif Kapadia bu kez kurmaca bir hikâyeyle karşımıza çıkıyor. Azeri bir Müslüman ile Gürcü bir Hristiyanın ilişkisini beyazperdeye taşıyan Asif Kapadia’nın son filminin başrollerini Adam Bakri ve María Valverde üstleniyor. 

Alone in Berlin

alone

Yönetmen: Vincent Perez

Ülke: Almanya

Tür: Biyografik, Dram, Tarih

Emma Thompson, Daniel Brühl, Brendan Gleeson’ın başrollerini paylaştığı, Vincent Perez’in yönetmenliğini yaptığı Alone in Berlin, 2. Dünya Savaşı’nda tek çocuklarının hayatını kaybettiğini öğrenen bir karı kocanın Nazi faşizmine karşı başlattıkları bireysel savaşı konu alıyor. Hans Fallada’nın eserinden sinemaya uyarlanan film, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapacak.

Anomalisa

anomalisa-fragman-filmloverss

Yönetmen:  Charlie Kaufmann

Ülke: A.B.D

Tür: Animasyon, Komedi, Dram

Being John Malkovich, Adaptation, Eternal Sunshine of the Spotless Mind gibi pek çok modern klasiğin yazarı Charlie Kaufman’ın Duke Johnson ile birlikte çektiği Anomalisa, Kauffman’ın “Francis Fregoli” mahlası ile kaleme aldığı oyunun beyazperde uyarlaması. Film, varlığının tekdüzeliğini sorgulayan ve aşmaya çalışan bir yaşam koçunu konu alıyor. Anomalisa ülkemizde ilk kez 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilecek.

Arms and the Dudes

arms-and-the-dudes-gorsel-filmloverss

Yönetmen: Todd Phillips

Ülke: A.B.D

Tür: Komedi, Dram, Gerilim

The Hangover serisinden tanıdığımız yönetmen Todd Phillips’in başrollerinde Jonah Hill ve Miles Teller’ın bulunduğu yeni filmi Arms and the Dudes iki arkadaşın, Amerika’nın Afganistan’daki müttefik güçlerini silahlandırmak amaçlı imzaladıkları 300 milyon dolar değerindeki Pentagon anlaşması sonucu, kendilerini silah taşımacılığının absürt ve siyasi dünyasında bulmalarını konu alıyor.

Assassin’s Creed

assassins-creed-den-yeni-gorsel-yayinlandi-filmloverss

Yönetmen: Justin Kurzel

Ülke: A.B.D, İngiltere

Tür: Aksiyon, Macera

2007’den bu yana her yıl yeni bir hikâyeyle oyunseverler ile buluşan Assassin’s Creed’i beyazperdeye en son Macbeth’i çeken İngiliz yönetmen Justin Kurzel uyarlıyor. Oyunlardaki hikâyelerden farklı bir hikâye ile beyazperdeye uyarlanmaya hazırlanan filmin başrolünde Michael Fassbender yer alırken başarılı oyuncuya Marion Cotillard eşlik edecek.

Baba Joon

baba-joon-filmloverss

Yönetmen: Yuval Delshad

Ülke: İsrail

Tür: Dram

Yuval Delshad’ın ilk uzun metraj kurmaca filmi Baba Joon prömiyerini Toronto’da gerçekleştirdi ve festivalden olumlu eleştiriler aldı. İsrail’in Oscar aday adayı olarak gösterdiği film bir baba ile oğlunun ilişkisine odaklanıyor.

Batman v Superman: Dawn of Justice

batman-v-superman-dawn-of-justice-filmloverss

Yönetmen: Zack Snyder

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Macera Fantastik

DC sinematik evreninin listemizde bulunan bir diğer filmi – en çok bekleneni – Batman v Superman iki süper kahramanı hem karşı karşıya hem de bir araya getiriyor. Oldukça tartışmalı bir karar sonrasında Batman’i Ben Affleck, Superman’i ise yine Henry Cavill canlandıracak. Filmin yönetmeni ise Zack Snyder.

Billy Lynn’s Long Halftime Walk

Billy-Lynn's -Long -Halftime -Walk-filmloverss

Yönetmen: Ang Lee

Ülke: A.B.D, Çin, İngiltere

Tür: Dram, Tarih, Komedi

Tayvanlı usta yönetmen Ang Lee, Ben Fountain’ın ulusal kitap yarışması finalisti seçilen kitabı Billy Lynn’s Long Halftime Walk’ı beyazperdeye uyarlıyor.  Kristen Stewart, Garrett Hedlund ve Vin Diesel’in yer aldığı film Bush yönetiminin zorlamasıyla Irak işgaline katılan Teksas doğumlu 19 yaşındaki Billy Lynn ve 2005 yılında Irak’ta meydana gelen çatışmada hayatta kalmayı başarmış bir arkadaşının yaşadıklarını konu alacak.

Blur: New World Towers

blur-belgeseli-new-world-towers-filmloverss

Yönetmen: Sam Wrench

Ülke: İngiltere

Tür: Belgesel

Blur: New World Towers, alternatif rock’ın önemli temsilcilerinden Blur’un The Magic Whip isimli albümlerini beş günde nasıl hazırladıklarını beyazperdeye yansıtıyor.

Boy & The World

boy-and-the-world-den-ilk-fragman-filmloverss

Yönetmen: Ale Abreu

Ülke: Brezilya

Tür: Animasyon

Alê Abreu’nun bu yıl düzenlenecek Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Animasyon kategorisinde adaylık alarak şaşırtan filmi Boy & The World sıra dışı bir animasyon. Bir çocuğun babasını arayarak ailesini yeniden bir araya getirme yolculuğunu konu alan animasyon alışagelmedik renk kullanımı ve görüntüleri ile dikkat çekiyor.

Captain America: Civil War

Captain-America-Civil-War-Iron-Man-filmloverss

Yönetmen: Joe&Anthony Russo

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Bilimkurgu

Marvel Sinematik Evreninin üçüncü aşamasını başlatacak olan Captain America: Civil War’ın yönetmen koltuğunda Russo Kardeşler oturuyor. Iron Man ile Captain America’yı karşı karşıya getirecek olan filmde eski ve yeni Avenger’ların kendi içindeki savaşına tanık olacağız.

Cartel Land

cartel-land-filmloverss

Yönetmen: Matthew Heineman

Ülke: Meksika, A.B.D

Tür: Belgesel

En İyi Belgesel kategorisinde bu yılın Oscar adayları arasında yer alan Cartel Land’in yönetmen koltuğunda Matthew Heineman oturuyor. Belgesel, 2006–2012 yılları arasında süren Meksika’daki uyuşturucu savaşını beyazperdeye taşıyor. Hatırlatmakta fayda var kaynaklar 6 yıl süren bu kargaşa süresince 120.000’den fazla kişinin öldüğünü belirtiyor.

Certain Women

certain-women-filmloverss

Yönetmen: Kelly Reichardt

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

En son ülkemizde !f İstanbul’da gösterilen ve ardından vizyona giren Night Moves filminin başarılı yönetmeni Kelly Reichardt’ın son filmi River of Grass prömiyerini Sundance’te yapacak. Michelle Williams ve Kristen Stewart’ın rol aldığı film, hayatın karmaşası içinde yorgun düşen üç farklı kadının hikâyesini konu alıyor.

Chi-Raq!

Chi-Raq

Yönetmen: Spike Lee

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

Aristofanes’in M.Ö. 411 yılında yazdığı, Lysistrata isimli oyunun modern uyarlaması Chi-Raq! bir Spike Lee filmi. 1983’te Türkiye’de başrolünü Şener Şen’in oynadığı Şalvar Davası adlı filmle ülkemizde de beyazperdeye uyarlanan eserin, bu yeni modern uyarlamasında başrolleri Nick CannonTeyonah ParrisWesley Snipes üstleniyor.

Christine

Yönetmen: Antonio Campos

Ülke: A.B.D

Tür: Biyografik, Drama

After School ile Cannes Film Festivali’nde yarışan Antonio Campos’un son filmi Christine, 70’lerin popüler televizyon sunucusu Christine Chubbuck’un hayatını konu alıyor. Hatırlayacağınız üzere Christine Chubbuck 15 Temmuz 1974’te canlı yayın sırasında çıkardığı tabancayla kendisini vurarak intihar etmiş ve hayatını kaybetmiştir.

Concussion

concussion-dan-ilk-fragman-will-smith-filmloverss

Yönetmen: Peter Landesman

Ülke: A.B.D

Tür: Biyografik, Dram, Spor

Amerikan Futbol Ligi kapsamında oyuncuların yaşadıklarını ve bunların sosyo-politik çerçeveden nasıl ele alındığını gözler önüne seren Concussion’un yönetmeni Peter Landesman. Başrolünde yer alan Will Smith filmdeki performansıyla Altın Küre’de En İyi Erkek oyuncu kategorisinde ödüle aday gösterildi.

De Palma

Yönetmen: Noah Baumbach, Jake Paltrow

Ülke: A.B.D

Tür: Belgesel

Noah Baumbach ve Jake Paltrow, usta yönetmen De Palma’nın hayatını beyazperdeye taşıyor. De Palma bu belgesel için “Ben aslında Noah (Baumbach) ile 20 yıl önce tanıştım ve kendisinden çok etkilendim çünkü sinemaya bakış açılarımız inanılmaz farklıydı. Şimdi Noah ve Paltrow’un benimle röportaj yaparak bu belgeseli hazırlamış olması çok güzel bir duygu.” diyor.

Deadpool

deadpool trailer-filmloverss

Yönetmen: Tim Miller

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Macera, Bilimkurgu

Çizgiroman hayranlarının sabırsızlıkla beklediği Deadpool, tüm dünyada 12 Şubat’ta vizyona girecek. Başrolünü Ryan Reynolds’ın üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Tim Miller oturuyor. Film, 18+ olarak vizyona girecek ilk süper kahraman filmi olacak.

Death in Sarajevo

death-in-sarajevo-filmloverss

Yönetmen: Danis Tanovic

Ülke: Bosna Hersek

Tür: Dram

No Man’s Land filmiyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü kazanan Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in modern Avrupa toplumu içerisinde yayılan varoluşsal korkular, sancılar ve ahlaki ikilemlere odaklandığı filmi Death in Sarajevo prömiyerini Berlin’de yapacak.

Doctor Strange

doctor-strange-filmloverss

Yönetmen: Scott Derrickson

Ülke: A.B.D

Tür:  Aksiyon, Macera

The Exorcism of Emily Rose ve Sinister gibi korku filmleriyle adından söz ettiren Scott Derrickson‘ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu Doctor Strange, Steve Ditko‘nun aynı adlı çizgiromanından uyarlanırken; senaryosu C. Robert Cargill ve Jon Spaihts tarafından kaleme alındı. Başrolünde Benedict Cumberbatch‘in yer aldığı filmde oyuncuya Tilda Swinton, Rachel McAdams ve Chiwetel Ejiofor ve Mads Mikkelsen eşlik ediyor.

Embrace of the Serpent

la-serpiente-filmloverss

Yönetmen: Ciro Guerra

Ülke: Kolombiya

Tür: Dram

Ciro Guerra’nın üçüncü uzun metrajı Embrace of the Serpent bu yıl Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde ülkesinin Oscar adayı. Siyah beyaz olarak çekilen filmin başrollerini  Nilbio Torres ve Jan Bijvoet paylaşıyor.

Equity

equity-filmloverss

Yönetmen: Meera Menon

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

Hint yönetmen Meera Menon’ın ikinci uzun metraj filmi Equity prömiyerini Sundance’te yapacak. Bir Wall Street hikâyesi olan filmin başrolünde Anna Gunn yer alıyor.

Everybody Wants Some

everybody-wants-some-filmloverss

Yönetmen: Richard Linklater

Ülke: A.B.D

Tür: Komedi

1993 yapımı Dazed and Confused ile 70’lerin ruhunu, Boyhood ile A.B.D’nin yakın tarihini beyazperdeye taşıyan Richard Linklater bu kez de 80’leri yansıtmaya hazırlanıyor. İsmini Van Halen’ın 1980 tarihli Women and Children First albümünün hit şarkısından alan Everybody Wants Some, bir üniversitenin beyzbol takımı oyuncularının özgürlüklerini keşfetmesi ve yetişkinliğe giden yolda yaşadıklarına odaklanacak.

Fantastic Beasts and Where to Find Them

fantastic-beasts-20-filmloverss

Yönetmen: David Yates

Ülke: A.B.D

Tür: Fantastik

Senaryosunu J.K Rowling’in kaleme aldığı, David Yates’in yönetmen koltuğunda oturduğu Harry Potter spin-off’u Fantastic Beasts and Where to Find Them’ın başrollerini Eddie Redmayne, Ezra Miller ve Katherine Waterston gibi isimler paylaşıyor. Harry Potter serisinde ders kitabı olarak okutulan hayali kitap Fantastic Beasts and Where to Find Them’ın beyazperde uyarlaması olan film özellikle Harry Potter hayranları tarafından heyecanla bekleniyor – Haksız da sayılmayız!

Finding Dory

finding-dory-filmloverss

Yönetmen: Andrew Stanton, Angus MacLane

Ülke: A.B.D

Tür: Animasyon, Macera, Komedi

2003 yılında vizyona giren ve büyük küçük tüm animasyon severlerin ilgi odağı olan Oscarlı Finding Nemo’nun devam filmi Finding Dory nihayet bu yıl vizyona giriyor. Film, bu kez Finding Nemo’da sürekli olarak hafıza kaybı yaşaması ile tanınan Dory’nin macerasına odaklanacak.

Fire at Sea

fuocoammare-filmloverss

Yönetmen: Gianfranco Rosi

Ülke: İtalya

Tür: Belgesel

Below Sea Level, El Sicario, Room 164 gibi başarılı yapımların ardından Sacro GRA ile Venedik’te Altın Aslan’a layık görülen Gianfranco Rosi’nin Fire at Sea – Fuocoammare yılın merakla beklenen belgesellerinden. Fire at Sea prömiyerini Berlin Film Festivali’nde gerçekleştirecek. 

Francofonia

francofonia-filmloverss

Yönetmen: Aleksandr Sokurov

Ülke: Rusya, Fransa, Almanya

Tür: Dram

Rus sinemasının öncü isimlerinden Aleksandr Sokurov’un prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan yeni filmi Francofonia, Nazilerin Paris işgali sırasında Louvre Müzesi’nin durumundan yola çıkarak tüm anlatısını Louvre Müzesi üzerinden oluşturuyor.

Free State of Jones

the-free-state-of-jones-filmloverss

Yönetmen: Gary Ross

Ülke: A.B.D

Tür: Biyografik, Dram, Savaş

Filmleri arasında uzun aralar veren Pleasantville ve Seabiscuit gibi iki başarılı yapıma imza attıktan sonra The Hunger Games’i beyazperdeye uyarlayan Gary Ross’un son filmi  Free State of Jones, 1861-1865 yılları arasında gerçekleşen Amerikan İç Savaşı’nın önemli isimlerinden Newton Knight‘ın hikâyesini konu alıyor. Filmin başrolünü son yılların başarılı aktörü Matthew McConaughey üstlenirken, Free State of Jones’ın görüntü yönetmeni ise en son The Theory of Everything’de muazzam bir iş çıkaran Fransız Benoît Delhomme.

Genius

genius-filmloverss

Yönetmen: Michael Grandage

Ülke: İngiltere

Tür: Biyografik, Drama

Amerikalı yazar Thomas Wolfe’un hayatını beyazperdeye aktaran Genius’ta Wolfe’u Jude Law canlandırıyor. John Logan tarafından senaryolaştırılan filmin yönetmen koltuğunda ise Michael Grandage oturuyor.

Green Room

green-room-cannes-filmloverss

Yönetmen: Jeremy Saulnier

Ülke: A.B.D

Tür: Korku, Gerilim

Blue Ruin filmiyle haklı övgüleri toplayan Jeremy Saulnier’in yeni filmi Green Room, genç bir punk rock müzik grubunun bir çetenin gerçekleştirdiği şiddet olaylarına şahit olmasını konu alıyor. Bu çetenin arkalarında hiçbir şahit bırakmak istememesi ve tüm şahitleri öldürmek istemesi sebebiyle genç punk rock grubu hayatları pahasına bu çeteyle mücadeleye girişmek zorunda kalacak.

Hail, Caesar!

hail-caesar-dan-fragman-filmloverss

Yönetmen: Ethan&Joel Coen

Ülke: A.B.D

Tür: Komedi, Dram, Müzikal

George Clooney, Scarlett Johansson, Tilda Swinton ve Ralph Fiennes gibi birbirinden yetenekli oyuncuları bir araya getiren, Coen Kardeşlerin yeni filmi Hail, Caeasar! 1930 – 1960 arası Hollywood’un Altın Çağı olarak da bilinen yıllarda geçerken, büyük bir yapım firmasında çalışan bir yürütücü yapımcının bir gününü konu ediniyor.

High Rise

high-rise-filmloverss

Yönetmen: Ben Wheatley

Ülke: İngiltere

Tür: Aksiyon, Macera, Bilimkurgu

Ben Wheatley karakteristik sinemasıyla sinefiller için son derece önemli bir yönetmen. A Field in England ile benzersiz bir deneyim sunan İngiliz yönetmen High Rise ile beyazperdeye geri dönüyor. Film, J.G. Ballard‘ın 1975 yılında yayımlanan aynı adlı romanından Amy Jump tarafından senaryolaştırıldı. Filmin konusu ise kısaca şöyle; Robert Laing, zenginlik ve lüksten başı dönmüş genç bir doktordur. Kendini toplumun geri kalanından soyutlamış, içinde yaşadığı kuleye tapınmaya başlamıştır. Tüm bunlar içinde sadakat kavramının anlamını çözmeli, mimar Anthony Royal (Jeremy Irons) ve onun tuhaf asistanı Charlotte (Sienna Miller) ile olan ilişkisine dikkat etmelidir. Öte yandan belgesel yapımcısı Richard Wilder (Luke Evans) ile arkadaş olması, Laing’i tutku dolu rüyasından uyandıracaktır.

Ghostbusters

ghostbusters-paul-feig-filmloverss

Yönetmen: Paul Feig

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Komedi, Bilimkurgu

1984 yılında Ivan Reitman’ın yönetmenliğinde hayatımıza giren ve girdiği yıl tüm dünyayı kasıp kavuran Ghostbusters’a hemen bir devam filmi çekilmişti. 1989’da çekilen devam filminin ardından uzun yıllar boyunca Bill Murray, Dan Aykroyd ve Harold Ramis’in yeniden bir araya geleceği dedikoduları dolaşsa da beklenen proje bir türlü hayata geçirilemedi. İkinci filmden tam 27 yıl sonra Hayalet Avcıları ekibi beyazperdeye geri dönmeye hazırlanırken ekip bu kez kadınlardan oluşuyor. Filmin yönetmen koltuğunda Paul Feig otururken Bill Murray ve Dan Aykroyd’un çok kısa süreliğine de olsa filmde görünecekleri biliniyor. 

Gods of Egypt

gods-of-egypt-ten-aksiyon-dolu-yeni-fragman-yayinlandi-filmloverss

Yönetmen: Alex Proyas

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Fantastik

Antik Mısır Tanrılarını beyazperdeye taşıyacak olan Gods of Egypt’in yönetmen koltuğunda I, Robot ve Knowing gibi sıra dışı filmleriyle tanıdığımız Alex Proyas oturuyor. 140.000.000 dolar gibi bir bütçeye sahip olan filmin oyuncu kadrosunda 300 ile bu türde büyük bir hayran kitlesi edinen Gerard Butler‘ın yanı sıra Abbey LeeNikolaj Coster-Waldau ve Geoffrey Rush gibi isimler yer alıyor. 

In the Shadow of Women

in_the_shadow_of_women_filmloverss

Yönetmen:  Philippe Garrel

Ülke: Fransa

Tür: Dram

Fransız Yeni Dalgası’nın temellerini atan efsane Fransız sinema dergisi Cahiers du Cinéma’nın 2015’in en iyi filmleri arasında gösterdiği In the Shadow of Women bir Philippe Garrel filmi. Tam bir sinefil filmi olduğu söylenen In the Shadow of Women, Pierre ve Manon isimli iki belgeselcinin yaşadıklarını konu alıyor. 

Independence Day: Resurgence

independence-day-resurgence-filmloverss

Yönetmen: Roland Emmerich

Ülke: A.B.D

Tür: Bilimkurgu

Kült bilimkurgu filmi Independence Day’in 20 yıl aradan sonra çekilen devam filmi Independence Day: Resurgence’un yönetmen koltuğunda ilk filmde olduğu gibi Roland Emmerich oturuyor. Uzaylılar ile Dünyalıların savaşını konu alan filmde ne yazık ki bu kez sevilen Will Smith ve büyük bir hayran kitlesi olan karakteri yer almıyor.

Inferno

Inferno-filmloverss

Yönetmen: Ron Howard

Ülke: A.B.D

Tür: Gizem, Gerilim

Ron Howard ile Tom Hanks’i yine bir Dan Brown uyarlamasıyla bir araya getiren, Robert Langdon serisinin dördüncü romanı Inferno ile Longdon karakteri beyazperdede üçüncü kez yer alacak. Bu hikâyede simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulacaktır.

Julieta

Julieta-Almodovar-filmloverss

Yönetmen: Pedro Almadovar

Ülke: İspanya

Tür: Dram

Son filmi Los Amantes Pasajeros ile hayal kırıklığı yaşatan İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın son filmi Julieta. Silencio olarak da bilinen Julieta’da fırtınalı bir hayat süren Juliet isimli kadının 1985’ten 2015’e kadar geçen 30 yıllık süreçte karakterinin izlerine tanık olacağız.

Juste la Fin du Monde

its-only-the-end-of-the-world-marion-cotillard-filmloverss

Yönetmen:  Xavier Dolan

Ülke: Kanada

Tür: Dram

Genç ve başarılı yönetmen Xavier Dolan’ın son filmi Juste la Fin du Monde’nin başrollerinde Marion Cotillard, Léa Seydoux ve Vincent Cassel yer alıyor. Jean-Luc Lagarce‘ın oyunundan beyazperdeye uyarlanan Juste la Fin du Monde, uzun süredir uzakta olan bir yazarın ailesini ziyaret etmesini konu alıyor. Filmin şu anda herhangi bir festivalin programında gözükmediğini bu yıl içerisinde Kanada’da vizyona gireceğini belirtelim.

Kubo and the Two Strings

kubo-and-the-two-strings-poster-filmloverss

Yönetmen: Travis Knight

Ülke: A.B.D

Tür: Animasyon

Coraline, ParaNorman ve The Boxtrolls gibi sıra dışı animasyonlara imza atan Laika’nın son filmi Kubo And The Two Strings dikkat çekiyor. Seslendirme kadrosunda yer alan Matthew McConaughey, Charlize Theron, Rooney Mara ve Ralph Fiennes gibi isimlerin yer aldığı Kubo and the Two Strings, Kubo’nun bir gün yanlışlıkla geçmişten gelen efsanevi bir ruh çağırması ve sonrasında yaşanan olayları konu alıyor.

La Fille Inconnue

Yönetmen: Jean Pierre&Luc Dardenne

Ülke: Belçika

Tür: Dram

Dardenne Kardeşlerin bu kez başrolü 34. İstanbul Film Festivali’nde seyretme şansı bulduğumuz Love at First Fight ile dikkat çeken Adèle Haenel’e verdiği film Jenny isimli genç bir doktorun hikâyesini konu alıyor. Jenny genç bir doktordur ve tedavisini yapmayı reddettiği bir kadının kısa süre sonra öldüğünü öğrenir. Pişmanlık ve suçluluk duygusu içerisindeki Jenny, kadının kim olduğunu araştırmaya karar verir.

La La Land

la-la-land-filmloverss

Yönetmen: Damien Chazelle

Ülke: A.B.D

Tür: Müzikal, Komedi, Dram

İlk uzun metrajı Whiplash ile sinema dünyasını kasıp kavuran, ülkemizde de hatrı sayılır bir hayran kitlesi edinen Damien Chazelle’in ikinci uzun metrajı La La Land. Başrollerini daha önce Crazy, Stupid Love’da da birlikte yer alan Emma Stone ve Ryan Gosling  ikilisinin paylaştığı film Los Angeles’ta başarılı bir caz piyanisti Sebastian ve onun aktris olmaya çalışan kız arkadaşı Mia arasındaki romantik ilişkiye odaklanıyor.

L’avenir

Lavenir-Filmloverss

Yönetmen: Mia Hansen-Løve

Ülke: Fransa

Tür: Dram

L’avenir 2014’ün dikkat çeken filmlerinden olan Eden’ın yönetmeni Mia Hansen-Løve’ın beşinci uzun metrajı. Kocası tarafından aldatılan, işinden kovulan, annesi ölen ve çocukları evden ayrılan bir karakterin hayatına bir başına devam etmesi üzerine kurulu olan bir hikâyeyi beyazperdeye aktaran Mia Hansen-Løve’ın bu son filminde başrolü Isabelle Huppert üstleniyor. 

Love

gaspar-noe-love-filmloverss

Yönetmen: Gaspar Noe

Ülke: Fransa

Tür: Dram, Romantik

Gaspar Noe’nin 2015 yılı boyunca çok konuşulan erotik draması Love’ı beyazperdede izleme şansı bulamadık. Bir festival aracılığıyla gelir biz de izleriz diye beklemeye devam ediyoruz.

Love & Friendship

love-and-friendship-filmloverssjpg

Yönetmen: Whit Stillman

Ülke: A.B.D

Tür: Dram, Romantik

Jane Austen’ın Lady Susan isimli kısa romanından uyarlanan Love & Friendship 1790’larda geçen ve dul bir kadın olan Lady Susan’ın hikâyesine odaklanıyor. Metropolitan ile Oscar adaylığı bulunan Whit Stillman’ın senaryolaştırarak beyazperdeye uyarladığı eser prömiyerini geçtiğimiz günlerde başlayan Sundance Film Festivali’nde yapıyor. 

Loving

loving-gorsel-filmloverss

Yönetmen: Jeff Nichols

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

Bu yıl içerisinde izlemeyi umduğumuz ikinci – gösterim tarihine göre – Jeff Nichols filmi Loving. Filmin konusu ise şu şekilde; Richard ve Mildred Loving kendilerini nedeni belirsiz bir şekilde tutuklu bulurken; Virginia eyaletini terk etmeleri karşılığında suçlamaların düşeceği haberini alırlar. Sürgün edilen Richard ve Mildred dokuz yıl boyunca evlerine dönebilmek ve aile olmayı öğrenebilmek için mücadele etmek zorunda kalır.

Manchester by the Sea

manchester-by-the-sea-filmloverss

Yönetmen: Kenneth Lonergan

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

1999 yapımı Analyze Me ve 2002 yapımı Gangs of New York gibi filmlerin senaryolarını kaleme alan 2000 yılında ise You Can Count on Me filmiyle ilk yönetmenlik deneyimini kazanan yönetmen Kenneth Lonergan’ın yeni filmi Manchester by the Sea prömiyerini Sundance’te gerçekleştirdi ve oldukça olumlu eleştiriler aldı. Kardeşinin ölümünün ardından yeğeninin bakımını üstlenen Lee Chandler’ın hikâyesini konu alan filmin başrolünde Casey Affleck yer alıyor.

Midnight Special

midnight-special-filmloverss

Yönetmen: Jeff Nichols

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Dram, Bilimkurgu

Amerikan Bağımsız Sinemasının son yıllardaki en önemli temsilcilerinden Jeff Nichols’ın ilk stüdyo filmi olan Midnight Special’ı oldukça uzun bir süredir bekliyoruz. 8 yaşındaki Alton isimli süper güçleri olan bir çocuğun ve babasının serüvenini konu alan filmin oyuncu kadrosunda Jeff Nichols’ın favori oyuncusu Michael Shannon, Kirsten Dunst ve çocuk oyuncu Jagden Lieberher yer alıyor. 

Miles Ahead

Yönetmen: Don Cheadle

Ülke: A.B.D

Tür: Biyografik

Miles Davis’in hayatını ve müziğini beyazperdeye yansıtan filmin yönetmen koltuğunda Don Cheadle oturuyor. Film prömiyerini geçtiğimiz yıl New York Film Festivali’nde yaptı ve bu yıl Sundance Film Festivali’nde tekrar gösterilecek.

Muhammad: The Messenger of God

muhammad-filmloverss

Yönetmen: Majid Majidi

Ülke: İran

Tür: Biyografik, Drama

İranlı yönetmenin büyük ses getiren projesi Muhammad: The Messenger of God, Hz. Muhammed’in hayatını konu alıyor. Henüz yayınlanmadan Hz. Muhammed’i sırtından gösterdiği gerekçesiyle ağır eleştirilere maruz kalan film merakla bekleniyor. Hatırlatmakta fayda var film, İran sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmi olacak.

Nocturnal Animals

Yönetmen: Tom Ford

Ülke: A.B.D

Tür: Dram, Gerilim

Nocturnal Animals, ilk uzun metrajı A Single Man ile büyük beğeni toplayan ünlü moda tasarımcısı ve yönetmen Tom Ford’un yeni filmi. Başrollerini Amy Adams ve Jake Gyllenhaal’un paylaştığı film, Austin Wright’ın Tony & Susan isimli romanından uyarlanıyor. Romanda Amy Adams’ın canlandıracağı karakter olan Susan Morrow,  15 yıl önce ayrıldığı eşi Edward tarafından yollanmış bir paket alır. Paketin içinde Edward’ın yazdığı ilk roman durmaktadır ve Edward, Susan’dan romanı okuyup değerlendirmesini istemektedir. Susan hikâyeyi okumaya başladıkça bu hikâyenin ona pek de yabancı olmadığını fark edecektir.

Passengers

Yönetmen: Morten Tyldum

Ülke: A.B.D

Tür: Bilimkurgu

Bir uzay aracının gideceği yere ulaşmasına yaklaşık 90 yıl varken uykusundan uyanan bir yolcunun yaşlanmak ve yalnız ölmek istemediği için diğer yolcuyu da uyandırmasının ardından ikilinin etrafında dönen hikâyeyi konu alıyor. Hodejegerne filmiyle gönüllerimizde taht kuran, The Imitation Game ile En İyi Film kategorisinde Oscar’a aday olan Norveçli yönetmen Morten Tyldum’un bu son filminde Jennifer LawrenceChris Pratt ve Michael Sheen gibi popüler oyuncular yer alıyor. 

Pride and Prejudice and Zombies

pride-and-prejudice-and-zombies-poster-filmloverss

Yönetmen: Burr Steers

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Korku, Romantik

Jane Austen 1813 yılında Pride And Prejudice‘in haklarını yaklaşık olarak dönemin asgari ücretine denk gelen 110 pounda satarken eserin Dünya Klasikleri arasına gireceğini ve 200 küsur yıl sonra bile İngiliz Edebiyatı’nın en iyi örneklerinden biri kabul ediliyor olacağını tahmin etmiyordu. Hal böyle olunca Jane Austen’ın eserinin yüzyıllar sonra beyazperdeye bir zombi uyarlaması olarak uyarlanacağı da asla aklına gelmemiştir. Film, yine beyazperdeye uyarlanan Abraham Lincoln, Vampire Hunter‘dan hatırlayabileceğimiz üzere Seth Grahame-Smith‘in parodisinden beyazperdeye aktarılıyor. Pride And Prejudice’ın yönetmen koltuğunda Burr Steers yer alıyor.

Race

race-filmloverss

Yönetmen: Stephen Hopkins

Ülke: Fransa, Kanada, Almanya

Tür: Biyografik, Dram, Spor

Beyazperdeye uzun aralar vererek geri dönüş yapan yönetmenlerden Stephen Hopkins’in son filmi Race, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda 4 adet altın madalya kazanan atlet Jesse Owens’ın hayatına odaklanıyor.

Risen

risen-filmloverss

Yönetmen: Kevin Reynolds

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Her gün binlerce ziyaretçinin akın ettiği Hollywood Stüdyoları’nda büyük bir alanı olması ve canlı şovlarla filmin hatırlatılıyor olması sebebiyle hiçbir zaman gündemdeki yerini kaybetmeyen Waterworld ile hatırladığımız Amerikan yönetmen Kevin Reynolds yine bir dönem filmiyle geri dönüyor. Başrollerini Tom Felton ve Joseph Fiennes’ın paylaştığı filmde İncil’in Diriliş hikâyesini inançsız bir adamın gözlerinden izleyeceğiz. Filmin senaryosu Paul Aiello imzalı.

Room

lenny-abrahamson-room-filmloverss

Yönetmen: Lenny Abrahamson

Ülke: A.B.D

Tür: Dram, Gizem

Emma Donoghue’nun çok satan kitabından en son Frank ile hatırladığımız başarılı yönetmen Lenny Abrahamson tarafından beyazperdeye uyarlanan Room En İyi Film de dahil olmak üzere 4 dalda Oscar’a aday gösterildi. Çocuk oyuncu Jacob Tremblay’ın performansının çokça konuşulduğu film, 5 yaşındaki Jack ile annesi Ma’nın sıkışıp kaldıkları bir odada yaşadıkları ve ikilinin kaçış hikâyesini konu alıyor.

Rogue One: A Star Wars Story

rogue-one-a-star-wars-story-filmloverss

Yönetmen:  Gareth Edwards

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

J.J.Abrams‘ın yapımcısı olduğu, yönetmenliğini Gareth Edwards‘ın yapacağı, senaryosunu ise Chris Weitz‘in yazacağı filmin kadrosunda Felicity Jones, Donnie Yen, Ben Mendelsohn, Forest Whitaker, Riz Ahmedü Diego Luna, Jiang Wen ve Mads Mikkelsen yer alıyor. Rogue One, Star Wars: A New Hope‘tan önceki olayları konu alacak ve Star Wars filmlerinden ayrı olsa da onlara dair birçok elementi barındıracak.

Ryûzô to 7 Nin no Kobun Tachi

Yönetmen: Takeshi Kitano

Ülke: Japonya

Tür: Aksiyon, Komedi

Takeshi Kitano’nun bu yıl içerisinde gösterilmesi beklenen üç filminden Ryûzô to 7 Nin no Kobun Tachi yönetmenin karakteristik sinemasından örnekler taşıyor. 2015 yılında çeşitli festivallerde gösterilen filmi ülkemizde beyazperdede seyretme şansı bulabilecek miyiz, onu zaman gösterecek.

Snowden

Snowden-Edward-Joseph-Gordon-Levitt-Filmloverss

Yönetmen: Oliver Stone

Ülke: A.B.D

Tür: Biyografik, Dram

Oliver Stone’un uzun zamandır merakla beklenen filmi Snowden, Amerikalı eski CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden‘ın hayatını konu alıyor. Edward Snowden’ı ise Joseph Gordon-Levitt canlandırıyor.

Star Trek Beyond

Simon-Pegg-Star-Trek-Beyond-Filmloverss

Yönetmen: Justin Lin

Ülke: A.B.D

Tür: Bilimkurgu

2009 yılında Uzay Yolu evrenini beyazperdeye geri getiren Star Trek’in devam filmi Star Trek Beyond 8 Temmuz’da vizyona girecek. Justin Lin’in yönetmen koltuğunda oturacağı filmin oyuncu kadrosunda Chris Pine, Zoe Saldana, Simon Pegg, Zach Quinto, John Cho, Anton Yelchin, Karl Urban ve Idris Alba yer alıyor.

Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

Yönetmen: F. Gary Gray

Ülke: A.B.D

Tür: Biyografik, Dram

1980’li yıllarda Kaliforniya, Compton sokaklarından gün ışığına çıkan hip hop kültürünün devrim niteliğindeki oluşumu N.W.A grubuna odaklanan filmin yönetmen koltuğunda F. Gary Gray oturuyor. En İyi Özgün Senaryo kategorisinde Oscar’a aday gösterilen filmde Ice Cube’u O’Shea Jackson Jr., Dr. Dre’yi Corey Hawkins, Eazy-E’yi ise Jason Mitchell canlandırıyor. 

Suicide Squad

suicide-squad-cizgiroman-filmlerinde-cigir-acacak-30-filmloverss

Yönetmen: David Ayer

Ülke: A.B.D

Tür: Fantastik, Aksiyon, Macera

Marvel’in sinematik evren yaratmadaki başarısının ardından atağa geçen DC’nin en önemli projesi hiç kuşku yok ki Suicide Squad. DC çizgiroman evreninin süper kötülerini bir araya getiren çizgiroman uyarlamasında Jared Leto, Margot Robbie, Will Smith, Ben Affleck, Cara Delevingne, Jay Hernandez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Viola Davis, Adam Beach, Joel Kinnaman, Jai Courtney gibi pek çok ünlü isim yer alıyor.

Sully

sully-filmloverss

Yönetmen: Clint Eastwood

Ülke: A.B.D

Tür: Biyografik, Dram

American Sniper ile A.B.D’de övgüler alan Avrupalı eleştirmenler tarafından çokça eleştirilen ünlü oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood, yeni projesine zaman kaybetmeden başladı. Tom Hanks’in başrolünü üstlendiği film yine epik bir kahramanlık öyküsü vadediyor. Filmde Tom Hanks büyük bir uçak kazasını engelleyen bir pilotu canlandıracak.

Swiss Army Men

swiss-army-man-3-filmloverss

Yönetmen: Dan Kwan, Daniel Scheinert

 Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Komedi, Dram

Dan Kwan ve Dan Scheinert’ın ıssız bir adada yaşayan Hank ile ölü bir adamın hikâyesini konu alan yeni filmleri Swiss Army Men prömiyerini Sundance’te yapacak. Filmin başrollerini Paul Dano ve Daniel Radcliffe paylaşıyor. 

Tallulah

tallulah-filmloverss

Yönetmen: Sian Heder

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirecek olan Tallulah, Sian Heder’ın ilk uzun metrajı. New York’ta geçen filmin başrolünde  Ellen Page yer alıyor.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

tmnt-out-of-the-shadows-dan-turkce-altyazili-ilk-fragman-filmloverss

Yönetmen: Dave Green

Ülke: A.B.D

Tür: Fantastik, Aksiyon, Macera

2014 yılında tekrar beyazperdeye dönen Ninja Kaplumbağalar büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Senaryosu Josh Appelbaum ve Andre Nemec tarafından yazılan TMNT: Out of the Shadows’un yönetmenliğini ilk filmi yöneten Jonathan Liebesman‘in ardından bu kez Dave Green üstleniyor. Umarız ilk filmde yaşadığımız hayal kırıklığını yaşamayız.

The 5th Wave

the-5th-filmloverss

Yönetmen: J Blakeson

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Macera, Bilimkurgu

Chloe Moretz’in başrolünde yer aldığı bilimkurgu filmi The 5th Wave, dünya popülasyonuna karşı saldırıda bulunan uzaylılarla yaşanan mücadeleyi konu alıyor. Yönetmenliğini J Blakeson’ın yaptığı film geçtiğimiz günlerde Avrupa’da ve A.B.D’de vizyona girmeye başladı.

The Accountant

Yönetmen: Gavin O’Connor

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

Warrior ile son yılların en iyi spor filmlerinden birine imza atan Gavin O’Connor’ın yeni filmi The Accountant, bir muhasebecinin hayatına odaklanacak. Oyuncu kadrosunda Ben Affleck, Anna Kendrick, J.K. Simmons, Jon Bernthal ve Cynthia Addai-Robinson gibi isimlerin bulunduğu filmin vizyon tarihi için Warner Bros önce Ocak 2016’yı açıklamış ardından ise filmi Ekim’e kaydırdıklarını belirtmişti.

The Angry Birds Movie

Angry-Birds-Movie-Trailer-Bill-Hader-Kate-McKinnon-Jason-Sudeikis-Josh-Gad-Danny-McBride-Filmloverss

Yönetmen: Clay Kaytis, Fergal Reilly

Ülke: A.B.D

Tür: Animasyon

Akıllı telefon ve tabletlerin vazgeçilmez oyunlarından olan Angry Birds’ün sinema adaptasyonu bu yıl vizyona girecek. The Simpson’ın yazarlarından Jon Vitti’nin senaryosunu kaleme aldığı film hayal kırıklığı mı olacak yoksa beklentileri karşılayacak mı göreceğiz.

The Bad Batch

Yönetmen: Ana Lily Amirpour

Ülke: A.B.D

Tür: Romantik

İlk uzun metrajı A Girl Walks Home Alone at Night ile büyük ses getiren ve bu filmden sonra çekeceği filmler merakla beklenen Ana Lily Amirpour’un yeni filmi The Bad Batch henüz yapım aşamasında olsa da bu yıl gösterime girecek diye umuyoruz. Film, distopik bir dünyada geçen aşk hikâyesini konu alacak.

The BFG

the-bfg-filmloverss

Yönetmen: Steven Spielberg

Ülke: A.B.D

Tür: Fantastik

Steven Spielberg’in uzun soluklu projesi The BFG 2016 yılında vizyona girecek. Roald Dahl’ın aynı isimli kitabından beyazperdeye uyarlanan Disney filmi The BFG, genç bir kızı Devler Ülkesi’nin mucizeleri ile tanıştıran bir devin yaratıcı hikâyesini anlatıyor.

The Birth of a Nation

the-birth-of-a-nation - 1 - filmloverss

Yönetmen: Nate Parker

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

Nate Parker’ın yazdığı, yönettiği ve başrollerden birine hayat verdiği son filmi The Birth of a Nation yılın en merakla beklenen filmlerinden bir tanesi. Sundance Film Festivali‘nde yarışacak ve dünya prömiyerini bu festivalde gerçekleştirecek olan film, 1831 yılında köle olan Nat Turner’ın Amerika’nın Virginia eyaletinde Afro-Amerikan kölelerin özgürlüğü için başlattığı mücadeleyi konu alıyor.

The Brothers Grimsby

Yönetmen: Louis Leterrier

Ülke: İngiltere

Tür: Komedi

The Transporter, The Incredible Hulk ve Now You See Me gibi filmlerin İngiltere’de yaşayan Fransız yönetmeni Louis Leterrier yine kendi tarzında bir aksiyon-komedi filmiyle üç yıl sonra geri dönüyor. Bir ajanın futbol fanatiği olan kardeşiyle macera dolu bir yolculuğa atılması ve sonrasında yaşanan aksiyon dolu olayları konu alan filmin başrollerinde Sacha Baron Cohen ve Mark Strong yer alıyor.

The Commune

the_commune_filmloverss

Yönetmen: Thomas Vinterberg

Ülke: Danimarka

Tür: Dram

The Commune, Jagten (2012) ile kendisine hayran bırakan Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in son filmi. 1970’lerin ortalarında geçecek olan The Commune, banliyödeki evlerinde bir komün kuran akademisyen bir çift olan Erik ve Annam ile kızları Freja’yı merkeze alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Fares Fares, Ulrich Thomsen ve Trine Dyrholm yer alıyor. 

The Conjuring 2

conjuring-2-filmloverss

Yönetmen: James Wan

Ülke: A.B.D

Tür: Korku

Yaşanmış hikâyelere dayanan senaryosu ile 2013 yılının en çok izlenilen korku filmi olan The Conjuring’in devam filmi The Conjuring 2: The Enfield Poltergeist’ın yönetmen koltuğunda bir daha korku filmi çekmeyeceğini açıklayarak bizleri korkutan James Wan oturuyor. Patrick Wilson ve Vera Farmiga‘nın rollerine geri döndüğü film Ed ve Lorraine Warren’ın, dört çocuklu ve bekar bir annenin başında bulunduğu Hodgson ailesinin başına gelen olayları aydınlatmasını konu alıyor.

The Corpse of Anna Fritz

Yönetmen: Hèctor Hernández Vicens

Ülke: İspanya

Tür: Dram, Gerilim

Londra Film Festivali olmak üzere birçok festivalde gösterilen The Corpse of Anna Fritz, genç bir aktrisin morga getirilmesiyle başlayan gerilim dolu hikâyesini konu alıyor. The Corpse of Anna Fritz, filmin yönetmeni Hèctor Hernández Vicens’in ilk uzun metraj denemesi olarak dikkat çekiyor.

The Forest

the-forest-fragman-filmloverss

Yönetmen: Jason Zada

Ülke: A.B.D

Tür: Korku

Yılın merakla beklenen korku filmi The Forest, Tokyo’daki Fuji dağının tepesinde bulunan Aokigahara Ormanı’nda Sara adlı bir kadının yaşadığı esrarengiz olayları anlatıyor. The Tudors’un Anne Boleyn’i olarak hayatımıza giren ve Game of Thrones dizisiyle adını geniş kitlelere duyuran Natalie Dormer’ın başrolünde yer aldığı filmin 2016’nın ikinci yarısında vizyona girmesi bekleniyor.

The Girl on the Train

girl-on-the-train-emily-blunt-filmloverss

Yönetmen: Tate Taylor

Ülke: A.B.D

Tür: Gizem, Gerilim

New York Times’ın çok satanlar listesinde 18 hafta boyunca bir numarada kalan The Girl on the Train, Erin Cressida Wilson tarafından senaryolaştırılarak Tate Taylor tarafından beyazperdeye uyarlanıyor. Kitapta, Rachel adında yeni boşanmış bir kadın, her gün bindiği trenle yolculuk ederken dışarıdan gördüğü ve hayalinde mükemmel bir çift olarak düşündüğü “Jess ve Jason” çiftinin evlerinde bir gün şoke edici bir şey görür. Göz açıp kapayıncaya kadar kısa bir sürede gerçekleşen olayın etkisinden çıkamayan Rachel, gördüklerini polise anlatır ve kendini karmaşık, gizemli bir olayın içinde bulur. Filmin başrolünde ise Emily Blunt yer alıyor. 

The Legend of Tarzan

the-legend-of-tarzan-fragman-filmloverss

Yönetmen: David Yates

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Macera

Harry Potter serisinin son dört filmini yöneten David Yates The Legend of Tarzan ile beyazperdede iz bırakacak epik bir Tarzan filmi sunma niyetinde. Edgar Rice Burroughs’nun ölümsüz eserinden uyarlanan filmde Tarzan’ı Alexander Skarsgård Jane’i ise Margot Robbie canlandırıyor.

The Magnificent Seven

Yönetmen: Antoine Fuqua

Ülke: A.B.D

Tür: Western

Unutulmaz western klasiklerinden The Magnificent Seven yeniden beyazperdeye dönüyor. True Detective’in senaristi Nic Pizzolatto tarafından taslak hali hazırlanan ve The Blind Side’ın yazarı John Lee Hancock tarafından tekrar kaleme alınan The Magnificent Seven‘ın senaryosu, orijinalinden farklı olarak sömürülmüş bir maden kasabasında geçerken, bu madenlerin bir altın baronu tarafından el koyulmasını konu alıyor. Yönetmenliğini en son Southpaw ile adından söz ettiren Antonie Fuqua’nın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Chris Pratt, Denzel Washington ve Jason Mamoa’nın yanı sıra Haley Bennett, Ethan Hawke, Wagner Moura, Vincent D’Onofrio da yer alıyor.

The Nice Guys

the-nice-guys-tan-fragman-filmloverss

Yönetmen: Shane Black

Ülke: A.B.D

Tür: Suç, Gizem

Cehennem Silahı (Lethal Weapon) gibi büyük bir aksiyon serisinin senaristliğini yaptıktan sonra kara komedi soslu suç – gizem filmi Kiss Kiss Bang Bang ile ilk yönetmenlik deneyimini yaşayan Shane Black’in yönetmen koltuğunda oturduğu, The Nice Guys’ın başrollerinde Ryan Gosling ve Russell Crowe’u izleyeceğiz. Film, 70’ler Los Angeles’ında özel bir dedektifin; kayıp kadınların, cinayetlerin ve silahların karıştığı bir olayın içerisine düşmesini konu alıyor.

The Revised Fundamentals of Caregiving

the-fundamentals-of-caring-filmloverss

Yönetmen:  Rob Burnett

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

Her yıl Sundance’te büyüme hikâyelerini konu alan bir yada daha fazla film mutlaka popülerlik kazanır. Bu yılın bu kulvarda öne çıkan filmlerinden bir tanesi The Revised Fundamentals of Caregiving. Yönetmenliğini Rub Burnett’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Selena Gomez, Paul Rudd ve genç yaşına rağmen birçok başarılı performansı bulunan Craig Roberts yer alıyor.

The Sea of Trees

the sea of trees - filmloverss

Yönetmen: Gus van Sant

Ülke: A.B.D

Tür: Dram

Gus van Sant ismi birçok sinemasever için akan suların durması demektir. My Own Private Idaho, Good Will Hunting, Elephant ve Milk gibi muazzam filmlere imza atan başarılı yönetmenin son filmi The Sea of Trees prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmış fakat ne yazık ki tabir-i caizse yerden yere vurulmuştu. Henüz Türkiye topraklarında seyredemediğimiz filmi 2016’da izleyerek yapılan yorumların ne derece haklı olduğuna kendimiz karar vermek istiyoruz.

The Secret Life of Pets

the-secret-life-of-pets-filmloverss

Yönetmen: Chris Renaud, Yarrow Cheney

Ülke: A.B.D

Tür: Animasyon

Despicable Me serisinin arkasındaki isim Chris Renaud’un son animasyonu The Secret Life of Pets evcil hayvanların evde yalnızken neler yaptığını ve belki de bu hayvanların hiç görmediğimiz haşarı taraflarını gözler önüne seriyor.

Triple 9

triple-9-filmloverss

Yönetmen: John Hillcoat

Ülke: A.B.D

Tür: Suç, Dram, Aksiyon

The Proposition, The Road ve Lawless gibi  başarılı filmlere imza atan John Hillcoat’ın yeni projesi Triple 9 yılın en dikkat çekici filmlerinden bir tanesi. bir grup suçlu ile suça bulaşmış bir polis grubunun kendilerini büyük bir problemin içinde bulmalarını konu edinen filmin oyuncu kadrosunda Casey Affleck, Chiwetel Ejiofor ve Kate Winslet yer alıyor.

True Crimes

jim-carrey-true-crimes-gorseller-filmloverss

Yönetmen: Alexandros Avranas

Ülke: Polonya, A.B.D

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Jim Carrey’nin başrolünde yer aldığı Polonya yapımı True Crime’ın yönetmen koltuğunda Miss Violence filmi ile Venedik dâhil pek çok festivalden ödülle dönen Alexandros Avranas oturuyor. Komedi filmlerinin başarılı aktörü Jim Carrey’i ilk olarak Number 23 ile farklı bir türde izlemiştik. Suç ve polisiye türündeki filmde, cinayet soruşturması yürüten bir detektifin bu soruşturma sırasında yaşadığı gerilim dolu olaylar konu alınıyor.

Under the Shadow

under-the-shadow-iran-filmloverss

Yönetmen: Babak Anvari

Ülke: İran

Tür: Korku

Geçtiğimiz yıl İran’ın ilk vampir filmi olarak lanse edilen ve prömiyerini Sundance’ta yapan A Girl Walks Home Alone at Night’tan sonra bir başka İran filmi yine prömiyerini Sundance’ta yapıyor. Korku türündeki Under the Shadow 1988 yılında İran ile Irak arasında gerçekleşen savaşın yaşandığı dönemde geçiyor. Filmin yönetmeni ise Babak Anvari.

War on Everyone

war-on-everyone-filmloverss

Yönetmen: John Michael McDonagh

Ülke: İngiltere

Tür: Komedi

Calvary ile 2014’ün en başarılı filmlerinden birine imza atan John Michael McDonagh’ın yeni filmi War on Everyone prömiyerini Berlin Film Festivali’nde gerçekleştirecek. Yozlaşmış iki polisin hikâyesini konu alan komedi türündeki filmin başrollerinde Alexander SkarsgårdTessa Thompson, Michael Peña yer alıyor. 

Warcraft

warcraft-tanitim-fragmani-filmloverss

Yönetmen: Duncan Jones

Ülke: A.B.D

Tür: Fantastik

Blizzard’ın birçok farklı oyun ve romana kaynaklık etmiş olan Warcraft evrenini beyazperdeye taşıyacak Warcraft filmi uzun bir bekleyişin ardından 2016’da vizyona giriyor. Özellikle oyun severlerin uzun zamandır beklediği film yönetmenliğini Duncan Jones üstleniyor ve Moon gibi muazzam bir bilimkurgu filmine imza atan Jones’un varlığı filmi şimdiden değerli kılıyor.

What Happened, Miss Simone?

what-happened-filmloverss

Yönetmen: Liz Garbus

Ülke: A.B.D

Tür: Belgesel

En İyi Belgesel kategorisinde Oscar adayı olan What Happened, Miss Simone? efsanevi müzisyen Nina Simone’un hayatını beyazperdeye taşıyor. Filmin yönetmeni ise Love, Marilyn ve Bobby Fischer Against the World ile tanıdığımız Liz Garbus.

Where to Invade Next

michael-moore-where-to-invade-next-filmloverss

Yönetmen: Michael Moore

Ülke: A.B.D

Tür: Belgesel

Where to Invade Next, Roger & Me (1989), Bowling For Columbine (2002), Fahrenheit 9/11 (2004) ve Capitalism: A Love Story (2009) gibi dünya çapında büyük ses getiren belgesellere imza atan Oscar ödüllü yönetmen Michael Moore’un Amerikan ordusuna ağır bir eleştiri getirdiği son belgeseli, prömiyerini geçtiğimiz yıl düzenlenen 40. Toronto Film Festivali kapsamında gerçekletirdi.

While the Women are Sleeping

Yönetmen: Wayne Wang

Ülke: Japonya

Tür: Dram

Hong Kong’lu yönetmen Wayne Wang’ın son filmi While the Woman are Sleeping’in başrolünde Takeshi Kitano yer alıyor. Bir çiftin hikâyesine odaklanan film Javier Marias’ın kısa hikâyesinden uyarlanıyor.

Wiener Dog

Yönetmen: Todd Solondz

Ülke: A.B.D

Tür: Komedi

Todd Solondz’un 1998 yapımı dramatik komedisi Happiness’ı izleyip de sevmeyen pek yoktur. Seyirciyi etkilemenin bir yolunu mutlaka bulabilen Todd Solondz’un yeni filmi Wiener Dog, birden fazla hikâyeyi tüm ülkeyi gezen bir köpeğin çerçevesinden anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Greta Gerwig, Kieran Culkin, Danny DeVito, Ellen Burstyn, Julie Delpy ve Zosia Mamet yer alıyor.

Wild

wild - filmloverss

Yönetmen: Nicolette Krebitz

Ülke: Almanya

Tür: Dram

Nicolette Krebitz tarafından hem yazılan hem de yönetilen Wild, Sundance Festivali’nin Dünya Drama Sineması kısmında yarışacak ve şanslı izleyiciler ile buluşacak. Filmde, modern toplumun getirdiği iki yüzlülük, çıkarcılık, eril ahlak ve cinsellik gibi konular ele alıyor. 

X-Men: Apocalypse

x-men-apocalypse-fragman-filmloverss

Yönetmen: Bryan Singer

Ülke: A.B.D

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Bryan Singer‘ın dördüncü kez bir X-Men filminin başına geçtiği X-Men: Apocalypse mutant evreninde yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. X-Men: Days of Future Past ile başlayan büyük değişimin gelecek olan devam filmiyle tamamlanması planlanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Jennifer Lawrence, James McAvoy, Michael Fassbender, Rose Byrne, Evan Peters, Lucas Till, Nicholas Hoult‘un yanı sıra mutant evrenine yeni katılan Oscar Isaac, Tye Sheridan, Sophie Turner, Alexandra Shipp, Kodi Smit-McPhee, Ben Hardy, Lana Condor ve Olivia Munn yer alıyor.

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information