Minions: The Rise of Gru’dan Pinocchio’ya, Raya and the Last Dragon’dan Connected’a, 2021’de izlemeyi merakla beklediğimiz 15 animasyon film!

İleriki yıllarda pek de pozitif duygularla hatırlamayacağımız 2020 yılını geride bıraktık. Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı vizyona giremeyen birçok filmin bu sene gösterilecek olması, 2021 vizyon takvimi açısından kalabalık bir tablonun var olduğunu bizlere gösteriyor. Biz de bu kalabalık arasından animasyon filmlerini ayıkladık ve 2021’de izlemeyi merakla beklediğimiz 15 animasyon filmini mercek altına aldık.

Son yıllarda hem çocuklara hem de yetişkinlere hitâp eden animasyon filmlerinin hızla artmış olması bu konuda yeni bir çeşitliliğin ortaya çıkmasını sağladı. Animasyon dünyasında çığır açan türden filmlere imza atan yapım şirketi Pixar’ın yanı sıra Sony ve Paramount gibi önemli şirketler de yeni animasyon filmlerini izleyicinin beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Avrupa ve Asya sinemasında da heyecan verici projelerin ortaya çıkıyor olması, animasyon açısından verimli bir dönemin kapılarını aralıyor.

Animasyon sinemasında eğlenceli bir yolculuğa çıkacağınız, 2021’de izlemek istediğimiz 15 animasyon filme aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2021’de İzlemeyi Merakla Beklediğimiz 15 Animasyon Film

Minions: The Rise of Gru

2010 yılında Çılgın Hırsız – Despicable Me ile hayatımıza giren Minyonlar, o günden beri popüler kültürde önemli bir konuma erişmiş ve 2015 yılında Despicable Me serisinin spin-off‘u olan Minions ile kendi filmine kavuşmuştu. Dünya genelinde yüksek bir gişe hasılatı elde eden film, devam filminin çekilmesine zemin hazırladı.

Minions’ın altı yıl sonra gelen devam filmi Minions: The Rise of Gru, her daim hınzırlık peşinde olan Minyonların Gru ile nasıl tanıştığını anlatacak. Despicable Me 3 ve Minions’ın yönetmeni olan Kyle Balda‘nın Brad Ableson ile birlikte yönettiği filmin senaryosunu Despicable Me filmlerinin senaristi olan Cinco Paul kaleme alıyor.

Raya and the Last Dragon 

Daha önce Big Hero 6 ve Zootopia gibi filmlerin animasyon departmanında görev alan Dean Wellins ve Paul Briggs ikilisinin yönettiği, Crazy Rich Asians’ın senaristlerinden Adele Lim’in senaryosunu kaleme aldığı Raya and the Last Dragon’ın seslendirme kadrosunda The Farewell ile adından övgüyle söz ettiren Awkwafina ve yeni Star Wars üçlemesinden tanıdığımız Kelly Marie Tran yer alıyor.

Film, izleyicileri Uzak Doğu medeniyetlerinden izler taşıyan Lumandra adlı fantastik bir diyara götürüyor ve son ejderhayı bulmaya kararlı olan genç Raya’nın maceralarını anlatıyor. İnsanlar ve ejderhaların uyum içinde birlikte yaşadığı Kumandra’yı Druun olarak bilinen canavarlar tehdit etmeye başlarlar ve ejderhalar insanlığı kurtarmak için kendilerini feda etmek zorunda kalırlar. Şimdi, 500 yıl sonra, aynı canavarlar geri döndü ve onları sonsuza dek durdurmak için son ejderhayı bulmak yalnız bir savaşçı olan Raya’ya düşer.Raya, yolculuğu boyunca dünyayı kurtarmak için ejderha sihrinden çok daha fazlasının gerektiğini öğrenecektir.

Connected

Spider-Man: Into the Spider-Verse filmiyle Oscar kazanan Phil Lord ve Christopher Miller’ın yapımcılığını üstlendiği Connected filmini Gravity Falls dizinin senaristlerinden Michael Rianda ve Jeff Rowe yönetiyor.

Film, teknolojinin geliştiği dünyada bir ailenin ilişki kurma mücadelesini derinlemesine inceliyor. Filmin merkezinde hayallerindeki film okuluna kabul edilen Katie Mitchell ve ailesi var. Babası Rick’in girişimiyle Katie, ailesiyle birlikte eğitim göreceği okula gitmek üzere yola çıkıyor ancak Mitchell ailesinin yolculuğu bir teknoloji ayaklanmasıyla kesintiye uğruyor. İki dost arızalı robotun yardımıyla Mitchell ailesi, problemlerini aşmak ve dünyayı kurtarmak için birlikte çalışmak durumuyla karşı karşıya kalıyor. Filmin seslendirme kadrosunda Olivia Colman, Maya Rudolph, Danny McBride ve Abbi Jacobson gibi isimler yer alıyor.

Vivo

Sony Pictures Animation, Conneted ile beraber bu yıl yeni animasyon filmi Vivo ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Stüdyonun ilk müzikal filmi olacak Vivo, Hamilton ile tüm zamanların en başarılı müzikallerinden birine imza atan Lin-Manuel Miranda‘nın imzasını taşıyor.

The Croods ile tanınan Kirk DeMicco’nun yönettiği Vivo, yıldız olma hayaliyle Küba’dan Miami’ye gelen bir Capuchin maymununun hikâyesini anlatıyor.

Luca

La Luna isimli kısa filmiyle Oscar’a aday olan Enrico Casarosa, Pixar yapımı Luca ile ilk uzun metraj filmine imza atıyor. Filmi senaryosunu Me and Earl and the Dying Girl’ün senaristi Jesse Andrews ve Soul filminin senaristi olarak karşımıza çıkan Mike Jones kaleme alıyor.

Film, İtalyan Riviera’sında yaşayan Luca adlı küçük bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Luca’nın yaz aylarındaki macerasını izleyeceğimiz film, bizi karanlık bir sırla baş başa bırakıyor. O da Luca’nın deniz yüzeyinin altındaki dünyadan gelen bir deniz canavarı olması.

Shika No Ou

Animasyon yönetmeni olarak Spirited Away dâhil olmak üzere birçok Studio Ghibli filminde çalışan Masashi Ando ve Masayuki Miyaji‘nin yönetmen koltuğunda oturduğu, Nahoko Uehashi‘nin roman serisinden sinemaya uyarlanan Shika No Ou, ölmeyi göze almış bir grup askerin başı olan Van’ın hayatını derinlemesine inceliyor.

Kendi toprakları için büyük bir imparatorluğa karşı savaşmak üzere bekleyen Van, ölmek yerine köle olarak esir alınır ve bir tuz madenine hapsedilir. Bir saldırı sırasında kaçma fırsatını yakalan Van, genç bir kızla tanışır. Öte yandan tıp alanında çalışmalar yapan Hossal, bir çare aramak üzere hayatını tehlikeye atar. Roman, zalim bir kadere karşı savaşanların birbirleriyle kesişen hikâyelerini anlatır. Filmin, karmaşık ve zengin anlatı yapısıyla dikkat çeken romanı nasıl bir şekilde uyarladığını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Âya to majo – Earwig and the Witch

Gorô Miyazaki’nin 2006 yapımı Tales From Earthsea ve 2011 yapımı From Up On Poppy Hill’in ardından Studio Ghibli çatısı altında hazırladığı yeni filmi Aya to Majo – Earwig and the Witch, Diana Wynne Jones’un çocuklar için olan romanı Earwig and the Witch’ten sinemaya uyarlandı. Film, Studio Ghibli’nin ilk CG (dijital) animasyon yapımı olma özelliğini taşıyor.

Film, Morwald Yetimhanesi’ne bırakılan, burada doğup büyümüş ve hayatından memnun bir çocuk olan Earwig’in öyküsü anlatılıyor. Earwig istediği zaman istediği şeyi yapan, yaşadığı yeri seven bir çocuktur. Bir gün bir cadı tarafından evlat edinilir ve ürkütücü evine götürülür. Ancak akıllı bir çocuk olan Earwig bu durumdan korkmaz ve işi lehine çevirerek cadıya patronun kim olduğunu göstermeye karar verir.

Filmin senaryosunda Keiko Niwa ve Emi Gunji’nin imzası bulunuyor. Gorô Miyazaki’nin babası, usta yönetmen Hayao Miyazaki’nin de filmin yapım aşamasında katkıda bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Ron’s Gone Wrong

Yürüyen ve konuşan robotların yer aldığı bir evrende geçen Ron’s Gone Wrong, robot arkadaşının pek işe yaramadığını fark eden 11 yaşındaki bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Başlarda iyi bir ilişki kuramayan robot ve çocuk, zaman içerisinde iyi bir ikili olurlar ve aralarında kurdukları bu bağ, gerçek arkadaşlığın ne anlama geldiğini bizlere gösterir.

Film, Shaun the Sheep dizisinin yönetmenlerinden Jean-Philippe Vine ve Arthur Christmas ile Bafta’ya aday olan Sarah Smith’in imzasını taşıyor.

Rumble

Ben Schwartz, Will Arnett, Fred Melamed, Geraldine Viswanathan gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı Rumble filmi, Paramount Pictures bünyesinde çıkan bir animasyon filmi.

Dev canavarların profesyonel sporcular olarak birbirleri ile mücadele ettiği bir dünyada geçen film, kamerasını babası gibi başarılı bir güreş antrenörü olmak isteyen Winnie’ye çeviriyor. Dev ve deneyimsiz bir canavar olan Steve’in Winnie ile karşılaşması olayları ilginç bir noktaya sürüklüyor.

Filmin yönetmenliğini Shrek ve Rise of the Guardians gibi filmlerin animasyon departmanında görev alan Hamish Grieve üstleniyor.

Encanto

Zootopia’da birlikte çalışan Jared Bush ve Byron Howard’ın, Charise Castro Smith ile güçlerini birleştirdiği Disney yapımı Encanto, izleyiciyi Kolombiya’ya davet ediyor. Film, büyülü güçlere sahip bir aileyi ve ailedeki bu güçlerden mahrum tek kişi olan evin genç kızını odak noktasına alıyor.

Filmin senarist ekibinde Jared Bush ve Charise Castro Smith ile beraber Hamilton müzikalinde gönlümüzü fetheden Lin-Manuel Miranda da yer alıyor. Filmin yıl sonunda izleyiciyle buluşması bekleniyor.

Pinocchio

Usta yönetmen Guillermo del Toro’nun uzun zamandır çekmek istediği stop-motion Pinocchio filmi, hem müzikal ögeler içermesi hem de bu klasik eserin önceki uyarlamalarından çok daha karanlık bir tona sahip olması sinemaseverler açısından merak uyandırıyor.

Del Toro’nun Netflix çatısı altında hazırladığı Pinocchio, 1930’ların İtalya’sında geçiyor ve kavrayamadığı bir dünyada kaybolan Pinocchio’nun hikâyesini anlatıyor. Pinocchio, çıktığı yolculuk sırasında hem dünyayı hem de kendisiyle pek ilgilenmeyen babasını daha anlama şansı buluyor.

Guillermo del Toro’nun, Fantastic Mr. Fox’un animasyon yönetmeni olan Mark Gustafson ile birlikte yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Ewan McGregor, Tilda Swinton, Christoph Waltz, David Bradley ve Ron Perlman gibi isimler yer alıyor.

Wendell and Wild

Günümüzde bir yönetmen olarak anılan Jordan Peele, geçmiş yıllarda komedyen ve aynı zamanda bir oyuncu olan Keegan Michael Key ile komedi türünde çalışmalara imza attı. İkili şimdi Henry Selick ve Jordan Peele‘ın imzasını taşıyan animasyon türündeki Wendell & Wild için yeniden bir araya geliyor.

Film, Michael Key ve Jordan Peele tarafından seslendirilen iki iblis kardeşi konu alıyor. Bu iki kardeş Underworld’den kaçarak bir kasabaya gelir ve burada, onları yok etmeye çalışan Kat adlı genç bir iblis avcısından kaçmak zorunda kalır.

America: The Motion Picture

Matt Thompson’ın yönettiği animasyon türündeki America: The Motion Picture, ABD’nin nasıl kurulduğunu anlatıyor. Bu kurgusal filmde George Washington’ın Kral James ile savaşması için devrimcilerden bir ordu oluşturmasını izleyeceğiz.

Filmde George Washington’ı Channing Tatum, Kral James’i ise Simon Pegg seslendiriyor. Filmin senaryosunu The Expendables serisini kaleme alan Dave Callaham yazıyor.

Bob’s Burgers: The Movie

Rick and Morty ve Bojack Horseman ile beraber yetişkinlere hitâp eden animasyon dizileri arasında yer alıp televizyon tarihinin en iyi dizileri arasında gösterilen Emmy ödüllü Bob’s Burgers, film uyarlaması Bob’s Burgers: The Movie ile sinema dünyasına adım atıyor.

Kendi burger lokantalarını işleten üç çocuklu Belcher ailesinin yeni maceralarına tanık olacağımız filmi dizinin yaratıcılarından Loren Bouchard yönetiyor. Dizinin seslendirme kadrosunda yer alan Kristen Schaal, H. Jon Benjamin, John Roberts, Dan Mintz, Eugene Mirman bu film için yeniden bir araya geliyor.

Wish Dragon

Puss in Boots, Rise of the Guardians, The Princess and the Frog, Fantastic Mr. Fox gibi filmlerin sanat departmanında görev alan Chris Appelhans‘ın yazıp yönettiği Wish Dragon, bir çocuk ve dileklerin gerçekleşmesini sağlayabilecek bir ejderhanın karşılaşmasını ve ikisi arasındaki karşılaşmadan doğan ahlaki zorlukları konu alıyor.

Ünlü oyuncu Jackie Chan’in yapımcıları arasında yer aldığı filmin seslendirme kadrosunda John Cho, Jimmy Wong, Natasha Liu Bordizzo, Constance Wu, Will Yun Lee, Jimmy O. Yang gibi isimler yer alıyor. Jackie Chan’in aynı zamanda seslendirme kadrosunda da yer aldığını sözlerimize ekleyelim.

Kaynak: CartoonBrew

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information