Geçtiğimiz yıl HBO Max ve Peacock‘ın da açılmasıyla birlikte kayda değer orijinal içerikler üreten dijital yayın platformlarının sayısı daha da artarken, bu platformlar arasında her geçen gün biraz daha kızışan rekabetin sonucu olarak ilgi çekici dizilerin sayısında da önemli bir artış yaşandı. Özellikle kullanıcıları platformlara çekme potansiyeline sahip, yüksek profilli projelere önemli yatırımlar yapılmaya başlandı. Amazon‘un büyük umutlar bağladığı The Lord of the Rings, Netflix‘in The Sandman ve Cowboy Bebop, Apple TV+‘ın Foundation, Disney TV+‘ın Marvel ve Star Wars dizileri bunlara örnek gösterilebilir. Dijital yayın platformlarının yükselişiyle birlikte “soyu tehlikedeki tür” gözüyle bakılmaya başlanan HBO, Showtime, FX gibi kablolu televizyon kanalları da kendi alanlarını muhafaza etme adına kendi dikkat çekici yapımlarına imza atıyor.

Öte yandan son yıllarda yönü sinemadan televizyona doğru dönen yetenek göçü de hızlanarak devam ediyor. Her geçen gün “televizyon” için iş yapan kariyerli sinemacılara yenileri ekleniyor ki bu da yukarıda saydığımız gösterişli yapımların yanında arthouse olarak tanımlayabileceğimiz bir dizi külliyatının da ortaya çıkmasını sağlıyor.

Yapım aşamasındayken kurmaca işler kadar göz önünde olmadıkları için 2021’de çıkacak belgesel diziler hakkında elimizdeki bilgiler kısıtlı olsa da, 2020’deki trendlere baktığımızda bu yıl da çok sayıda belgesel dizisi çıkacağını varsayabiliriz. Belgesel dizilerin geldiği bu noktada, bu yıl da City So Real, How To with John Wilson, The Last Dance gibi şahane işler bekleyebiliriz.

Yerele geldiğimizde de 2021 epey vaatkâr bir yıl gibi görünüyor. Netflix, Türkiye yapımı orijinal yapımlara yatırımını iyiden iyiye artırırken, BluTV de 2021 için merak uyandıran bir orijinal içerik seçkisi hazırlamış gibi görünüyor. Yeni açılan dijital yayın platformlarından Exxen pek bir şey vadetmiyor ama Gain 2021’de 10 Bin Adım gibi birkaç hoş sürpriz daha çıkarabilir gibi görünüyor.

2021’in Heyecanla Beklenen 35 Dizisi

Bel Ami

Beğeniyle karşılanan son filmi Elle’den sonra bir süre sinema dünyasından uzak kalan Paul Verhoeven bu yıl yeni filmi Benedetta ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Pandemi nedeniyle ertelenen filmin Cannes’da prömiyer yapması beklenirken, Verhoeven Bel Ami dizisi için yeniden kamera arkasına geçmeye hazırlanıyor. Usta yönetmen, Guy de Maupassant‘ın klasik romanı Bel Ami‘nin dizi uyarlamasını yönetecek. Sekiz bölümden oluşacak dizinin tüm bölümlerini yönetecek olan Verhoeven, aynı zamanda dizi sorumlusu (showrunner) olarak da projede yer alacak. Daha önce Kara Kitap – Zwartboek filminde Verhoeven ile çalışan Gerard Soeteman‘ın senaryosunu yazdığı dizinin her bir bölümü yaklaşık 52 dakika olacak ve Fransızca çekilecek.

Guy de Maupassant’ın klasik romanı, sosyal çevrelerde hızla yükselen ve Fransa’daki en güçlü insanlardan biri hâline gelen gazeteci Georges Duroy’un hikâyesini anlatıyor. Guy de Maupassant’ın klasik romanı daha önce pek çok kez ekrana uyarlanmıştı. Bel Ami’nin son uyarlaması, Robert Pattinson’ın başrolünü üstlendiği 2012 yapımı filmdi.

Blade Runner: Black Lotus

Rick and Morty, Robot Chicken, Samurai Jack gibi yetişkinlere yönelik animasyon dizilerini izleyici ile buluşturan Adult Swim‘in hazırladığı Blade Runner: Black Lotus, yarım saatlik 13 bölümden oluşan bir anime. Blade Runner 2049’ın 17 yıl öncesinde geçen dizinin, her iki filmle de bağlantılı olacağı, bu evreni daha derinlemesine ele alırken filmlerden tanıdık yüzleri de içereceği açıklanmıştı.

Dizinin yönetmenliğini Shinji Aramaki (Appleseed) ve Kenji Kamiyama (Ghost in the Shell: Stand Alone Complex) ikilisi üstleniyor. Dizinin yaratıcısı ise Cowboy Bebop ile tanınan, aynı zamanda Blade Runner 2049 vizyona girmeden önce yayınlanan anime türündeki Blade Runner: Black Out 2022 kısa filmini çeken Shinichiro Watanabe.

Blossoms Shanghai

Chungking Express, In the Mood for Love ve 2046 gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran usta yönetmen Wong Kar-wai, Jin Yucheng‘in 2012 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanacak yeni filmi Blossoms’ı çekmeye hazırlanıyordu. Ancak pandemi araya girince filmin prodüksiyonu ertelendi. Blossoms filminin akıbeti belirsizliğini koruyor olsa da, aynı romandan uyarlanan Blossoms Shanghai dizisinin çekimlerine geçtiğimiz aylarda başlandı.

Roman, Çin Kültür Devrimi’nin son dönemine denk gelen 1960’lı yıllarda başlıyor ve Şanghay’da yaşayan üç kişinin 90’lı yıllara kadar uzanan hikâyesini anlatıyor. Yucheng’in romanı iki farklı zaman diliminde Şanghay sakinlerinin gündelik hayatlarına ışık tutarak, şehrin iki farklı yüzünü gözler önüne seriyor. 1990’lı yıllarda geçecek dizinin merkezinde ise, Şanghay’daki ekonomik patlamanın yaşandığı o yıllarda aşk ve zenginlik peşinde koşan genç bir girişimci yer alıyor. Wong Kar-wai’nin ilk bölümünü yönettiği dizinin başrollerinde Hu Ge ve Ma Yil yer alıyor. 30 bölümden oluşacak bu web dizinin yönetmenleri arasında First Half of My Life ile tanınan Shen Yan da yer alıyor.

The Book of Boba-Fett

The Mandalorian‘ın geçtiğimiz ay yayınlanan 2. sezon finali, yeni bir Star Wars dizisinin yolda olduğunu müjdeledi: The Book of Boba-Fett. The Mandalorian spin-off‘u olan dizi, adından da anlaşılacağı üzere Star Wars evreninin en sevilen karakterleri arasında yer alan, kelle avcısı Boba-Fett’e odaklanacak. Star Wars evrenine ilk kez 1980 yapımı The Empire Strikes Back filminde dâhil olan Boba Fett, The Mandalorian dizisine 2. sezonda katılmıştı. Son olarak Fennec Shand ile birlikte Tatooine gezegenine dönüp Jabba’nın sarayını ele geçiren Boba-Fett’e odaklanacak dizi aralık ayında izleyici ile buluşacak.

Cowboy Bebop

1998 yılında Sunrise tarafından yaratılan 26 bölümlük anime serisi Cowboy Bebop, Netflix tarafından live-action bir diziye uyarlanıyor. Aradan geçen sürede sağlam bir hayran kitlesi oluşturarak kült animeler arasında yerini alan Cowboy Bebop’ın live-action uyarlamasının bu yıl Netflix’te izleyici ile buluşması bekleniyor. Kariyerine çizgi romanlardan uyarlanan animasyon dizilerin senaristi olarak başlayan ve son olarak Thor: Ragnarok’un senaryosunu kaleme alan Christopher Yost‘un yaratıcılığını üstlendiği dizinin ilk iki bölümünü Alex Garcia Lopez (Utopia, Daredevil) yönetiyor. Başrolde ise John Cho yer alıyor.

Uzayda geçen bir western olan anime; 2071 yılında, gezegenler arası yolculuğun sıradanlaştığı bir dönemde geçiyor ve uzayın dört bir tarafına yolculuk edip galaksinin en tehlikeli suçlularını yakalayan kelle avcısı Spike Spiegel ve ekibinin maceralarını anlatıyor. Suçlular peşinde koşarken sayısız tehlike ile karşılaşan ekip, bazen gezegenleri kurtarsa da genelde arkasında koca bir karmaşa bırakıyor.

The Curse

Benny Safdie

The Curse, bugüne kadar bir dizi için bir araya gelen en heyecan verici ekiplerden birini bir araya getiriyor. Safdie Kardeşler’in How To with John Wilson’ın yapımcılarından Nathan Fielder ile birlikte hazırladığı dizinin yapımcısı son yıllarda birbirinden başarılı işlere imza atan A24. Safdie Kardeşler’in yöneteceği dizinin başrolünde Emma Stone yer alıyor. Oyuncu kadrosunda ona Nathan Fielder ve Benny Safdie eşlik ediyor.

The Curse izleyicileri, ev dekorasyonu ve renovasyon temalı reality show‘ların yayınlandığı HGTV kanalında yayınlanan bir programın kamera arkasına götürecek. Flipanthropy adını taşıyan bu hayali dizinin merkezinde yer alan çiftin evliliği şok etkisi yaratan bir hakaret yüzünden tehlikeye girecek.

Dexter

Dexter

Özellikle ilk sezonlarıyla büyük beğeni kazanan Dexter, yıllar sonra yeni sezonuyla ekranlara dönüyor. Michael C. Hall‘un Dexter Morgan rolüyle geri döneceği yeni sezonun çekimlerine bu yılın ilk aylarında başlanacağı, dizinin ise 2021’in sonbahar aylarında izleyici ile buluşacağı açıklandı.

Dizinin oyuncu kadrosunda Michael C. Hall’a Clancy Brown, Julia Jones, Alano Miller, Johnny Sequoyah ve Jack Alcott eşlik edecek. İlk dört sezonunda Dexter’ın dizi sorumlusu (showrunner) olan Emmy adayı Clyde Phillips‘in öncülüğünde hazırlanan yeni versiyon, 10 bölümlük bir “limited” dizi olacak. Dizi, orijinal finalin sekiz yıl sonrasında, New York eyaletinin kırsal bir kasabasında geçecek.

Fatma

Sıradan bir temizlikçi olan Fatma, kayıp kocası Zafer’i ararken beklenmedik bir cinayet işler. Bu olay, onu bir “temizlikçi” olarak kendisinden hiç şüphe edilmeyen görünmez bir katile dönüştürür.

Yükselen yeteneklerden Özgür Önürme’nin kaleme aldığı ve Özer Feyzioğlu ile yönetmen koltuğunu paylaştığı psikolojik drama mini dizisi Fatma’nın başrollerinde Burcu Biricik ile birlikte Uğur Yücel, Mehmet Yılmaz Ak, Hazal Türesan, Olgun Toker, Gülçin Kültür Şahin, Deniz Hamzaoğlu ve Çağdaş Onur Öztürk rol alıyor. Fatma, bu yıl Netflix’te izleyici ile buluşacak.

Foundation

Foundation Dizisi

Rus asıllı Amerikalı yazar Isaac Asimov tarafından yazılan bilimkurgu serisi Vakıf – Foundation; matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip psikotarih uzmanı Hari Seldon’ın hikâyesini mercek altına alıyor. Isaac Asimov, bilimkurgu klasikleri arasında yer alan Vakıf serisinde, galaksinin dört bir köşesine yayılmış insanları bir arada tutan Galaktik İmparatorluğu’nun çökmek üzere olduğunu gören Seldon’ın, insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için giriştiği zorlu mücadeleyi anlatıyor.

Apple TV+ ekranlarında izleyici ile buluşacak Foundation dizisini David S. Goyer (The Dark Knight, Batman Begins, Ghost Rider) ile Josh Friedman (The War Of The Worlds, Terminator: The Sarah Connor Chronicles) hazırlıyor. İlk bölümünü Rupert Sanders‘ın yönettiği dizinin başrollerinde ise Lee Pace, Jared Harris, Lou Llobell, Leah Harvey gibi isimler yer alıyor.

Generation

Girls dizisinde HBO ile çalışan ve bu dizideki performansıyla Altın Küre kazanan Lena Dunham‘ın yapımcılığını üstlendiği Generation dizisi, HBO Max’te izleyici ile buluşacak. 10 bölüm şekilde yayınlanacak olan dizi, modern cinsellikle ilgili her şeyi deneyen bir grup lise öğrencisinin yaşadıklarının, içinde bulundukları muhafazakâr toplumun hayat, sevgi ve ailenin doğası ile ilgili inançları üzerinde nasıl bir etki yarattığını inceliyor.

Dizinin yaratıcıları Phoebe in Wonderland, Won’t Back Down, Cake filmlerine imza atan Daniel Barnz ile 18 yaşındaki kızı Zelda Barnz. Daniel Barnz, aynı zamanda dizinin pilot bölümünün yönetmen koltuğuna da oturuyor.

The Gilded Age

Downton Abbey’nin yaratıcısı Julian Fellowes tarafından yazılan dönem dizisi The Gilded Age, bu yıl HBO’da ekrana gelecek. The Gilded Age, 1885’te New York’ta büyük bir ekonomik değişim döneminin öyküsünü gözler önüne seriyor. Dizi, ailesini kaybeden Marian Brook’un New York’ta muhafazakâr bir hayat süren teyzesinin yanına taşınmasının ardından gelişen olayları konu alıyor. Marian’ın zengin komşularının göz kamaştırıcı hayatlarına karışırken alışık olmadığı bu toplumun yeni kurallarına karşı verdiği mücadele gözler önüne serilecek.

Oyuncu kadrosunda Carrie Coon, Christine Baranski, Cynthia Nixon, Taissa Farmiga, Audra McDonald ve Morgan Spector gibi isimler yer alıyor.

Gossip Girl

Gossip Girl

2000’lerin dikkat çekici gençlik dizilerinden biri olarak akıllarda yer eden Gossip Girl’ün HBO Max tarafından hazırlanan yeni versiyonu bu yıl ekrana gelecek. Yeni versiyonun başrollerinde; geçtiğimiz yıl Doctor Sleep ile sinemaseverlerin karşısına çıkan Emily Alyn Lind, Chilling Adventures of Sabrina’da küçük bir rolde izleyici karşısına çıkan Whitney Park, Pretty Little Liars: The Perfectionists  ve Spinning Out gibi dizilerde rol alan Eli Brown, Lethal Weapon dizisiyle tanınan Johnathan Fernandez ve Broadway’de rol aldığı yapımlarla dikkat çeken Jason Gotay yer alacak.

Yeni dizi, orijinal serisinin sekiz yıl sonrasında geçecek ve New York’taki seçkin bir okulun öğrencilerine odaklanacak. Gossip Girl isimli meşhur dedikodu blogunun okulda yarattığı etkiyi gözler önüne serecek olan dizi, aynı zamanda aradan geçen bu sekiz yılda sosyal medyanın ve New York’un çehresinin nasıl değiştiğini de keşfedecek.

Inventing Anna

Bu yıl yapımcısı olduğu Bridgerton ile adından söz ettiren Shonda Rhimes, Netflix dizilerine bir yenisini daha ekliyor: Inventing Anna. Rhimes’ın yaratıcısı olduğu dizinin başrolünde Ozark ile Emmy kazanan, son olaraksa The Assistant ile övgü toplayan Julie Garner yer alıyor. Dizi, Jennifer Lopez’li Hustlers filmine kaynaklık eden makalenin de yazarı olan Jessica Bressler’’ın “How Anna Delvey Tricked New York’s Party People” başlıklı makalesinden uyarlanıyor. Garner dizide kendisini zengin bir ailenin kızı olarak tanıtarak New York sosyetesinin içine sızan Rus bir düzenbazı canlandırıyor.

Irma Vep

Son yıllarda Clouds of Sils Maria ve Personal Shopper gibi beğeni kazanan filmlerle adından söz ettiren Fransız yönetmen Olivier Assayas, 1996 yapımı Irma Vep filmini A24 iş birliğinde diziye uyarlıyor. HBO‘dan resmi onayı alan Irma Vep dizisinin başrolünde Oscar ödüllü oyuncu Alicia Vikander yer alıyor. Olivier Assayas’ın tüm bölümlerini yazıp yöneteceği dizinin yapımcıları arasında Euphoria’nın yaratıcısı Sam Levinson da yer alıyor.

Amerika yapımı dizi uyarlaması da filmle oldukça benzer bir hikâyeye sahip olacak. Vikander dizide Mira adlı Amerikalı bir film yıldızına hayat verecek. Dizi, kariyerinin gidişatı ve yakın zamanda biten ilişkisi nedeniyle hayal kırıklığına uğramış olan Mira’nın Fransız sessiz filmi Les Vampires’ın yeniden çevriminde Irma Vep karakterine hayat vermek için Fransa’ya gitmesini anlatacak. Mira ile Vep arasındaki ayrım gitgide bulanıklaşırken, Mira neyin gerçek neyin kurgu olduğunu ayırt etmekte zorlanır hâle gelecek.

Lakers

Geçtiğimiz yıl izleyici ile buluşan en dikkat çekici dizilerden biri Chicago Bulls’un bir dönem NBA’de kurduğu hanedanlığa odaklanan The Last Dance’ti. Bu yıl ise Los Angeles Lakers‘ın hanedanlığına odaklanan yeni bir dizi izleyici ile buluşacak. Ancak bu kez NBA’de yaşananlara odaklanan bir belgesel dizisi değil, kurmaca bir HBO mini dizisi olacak. Showtime: Magic, Kareem, Riley, and the Los Angeles Lakers Dynasty of the 1980s adlı kitaptan uyarlanan dizi, 1980’li yıllarda NBA’e damga vuran Los Angeles Lakers takımının hikâyesini anlatıyor. Dizi, Los Angeles Lakers’ın yükseliş öyküsünü hem oyuncuların hem de yöneticilerin hikâyeleri üzerinden ele alıyor.

Pilot bölümünün yönetmeni olan Adam McKay’in yapımcılığını da üstlendiği dizinin senaryosu Godzilla ve Kong: Skull Island gibi filmlerle tanınan Max Borenstein‘a ait. Başrollerde ise Jason Clarke (Jerry West), John C. Reilly (Jerry Buss), Quincy Isaiah (Magic Johnson) ve Solomon Hughes (Kareem Abdul-Jabbar) yer alıyor.

The Last of Us

Son yılların en popüler video oyunlarından biri olan The Last of Us, HBO tarafından diziye uyarlanıyor. Diziyi Chernobyl’in yaratıcısı Craig Mazin ve oyunun yaratıcılarından Neil Druckmann birlikte hazırlıyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise Beanpole ile adından övgüyle söz ettiren Kantemir Balagov oturacak.

The Last of Us, oyunseverleri ortaya çıkan bir salgın sonrası insanların mutasyon geçirerek yamyamlaşmış canavarlara dönüştüğü distopik bir geleceğe götürüyor. Oyun, Ellie adında genç bir kızı hem insanlardan hem de bu canavarlardan koruyarak milislerin karargahına götürmesi istenen Joel’a odaklanıyor. Haftalar önce ısırılmış olmasına rağmen dönüşüm geçirmemesiyle insanlık için umut olan Ellie ve Joel’un yolculukları beklenenden çok daha uzun sürerken, ikili arasında sürpriz bir baba-kız ilişkisi ortaya çıkmaya başlıyor.

Dizinin çekimlerine henüz başlanmadığı için bu yıla yetişip yetişmeyeceği belirsizliğini koruyor. Ancak kısa süre önce Balagov’un projeye dâhil olması prodüksiyonun başlaması için somut adımların atıldığını gösterdi.

Lisey’s Story

Stephen King romanından uyarlanan Apple TV+ dizisi Lisey’s Story, bir araya getirdiği heyecan verici ekiple dikkat çekiyor. Başrollerini Julianne Moore ve Clive Owen‘ın üstlendiği mini diziyi No, El Club, Jackie, Neruda gibi filmlerle tanınan Pablo Larraín yönetti. Senaryoyu ise Stephen King kaleme aldı. Oyuncu kadrosunda Moore ve Owen’a Joan Allen, Dane DeHaan, Sung Kang ve Jennifer Jason Leigh eşlik ediyor

Dizi, oldukça başarılı bir yazar olan eşini iki yıl önce kaybeden Lisey’nin hikâyesini mercek altına alıyor. Vefat eden eşinin eşyalarını toplamaya başlamasının ardından yaşadığı olaylar, Lisey’nin yıllar sonra eşi hakkındaki tuhaf gerçeklerin farkına varmasını sağlayacak.

Pablo Larraín, pandemi nedeniyle prodüksiyona ara vermeden önce çekimlerin büyük bölümünü tamamladıklarını açıklamıştı.

Loki

WandaVision ile birlikte Marvel Sinematik Evreni‘ni Disney+ dizileriyle genişleten Marvel’ın bu yıl Disney+ izleyicilerine sunacağı dizilerden biri de Loki olacak. Avengers: Engame’de yaşananlardan doğrudan etkilenecek olan Loki dizisi, filmde Uzay Taşı’nı alıp kaçan karakterin bu noktadan sonra yaşadığı maceraları konu alacak. Diziden yayınlanan ilk fragman Loki’nin dizide farklı zamanlara ve farklı evrenlere yolculuk edeceğini gösteriyor. Rick and Morty’nin senarist ekibinde yer alan Michael Waldron tarafından hazırlanan dizinin yönetmen koltuğunda Sex Education ve Daybreak gibi dizilerle tanınan Kate Herron oturuyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Tom Hiddleston’a Sophia Di MartinoOwen Wilson, Richard E. Grant, Gugu Mbatha-Raw gibi isimler eşlik ediyor.

Loki gibi Marvel Sinematik Evreni’nde geçen The Falcon and the Winter Soldier, Hawkeye, Ms. Marvel ve What If… dizilerinin de bu yıl Disney+’ta izleyici ile buluşacağını not düşelim.

The Lord of the Rings

The Lord of the Rings Dizisi

Amazon tarafından hazırlanan The Lord of the Rings dizisi J.R.R. Tolkien’ın romanlarında ve film üçlemesinde anlatılan olayların binlerce yıl öncesinde geçecek. Dizinin Amazon tarafından paylaşılan sinopsisi şöyle:

“Amazon Studios’un hazırlık aşamasındaki dizisi, Orta Dünya tarihinin destanlara konu olan İkinci Çağ’ındaki efsanevi kahramanları ilk kez ekrana getirecek. J.R.R. Tolkien’ın The Hobbit ve The Lord of the Rings’inin binlerce yıl öncesinde geçen bu epik drama, izleyicileri büyük güçlerin ortaya çıktığı, krallıkların yükseldiği ve çöktüğü, sürpriz kahramanların sınandığı, umudun pamuk ipliğine bağlı olduğu ve Tolkien’ın kaleminden çıkan en büyük kötü karakterin tüm dünyayı karanlığa gömmekle tehdit ettiği bir döneme götürecek. Orta Dünya’nın büyük ölçüde barış içinde olduğu bir dönemde başlayan dizi, hem tanıdık hem de yeni yüzlerden oluşan bir grup karakterin uzun süredir dönmesinden korkulan bir kötülüğün yeniden yükselmesiyle yüzleşmesini anlatacak. Sisli Dağlar’ın karanlık derinliklerinden, elflerin başkenti Lindon’ın görkemli ormanlarına, göz alıcı ada krallığı Númenor’dan haritanın en uç köşelerine, bu krallıklar ve karakterler, Orta Dünya’dan ayrıldıktan çok sonra da anlatılmaya devam edecek efsanelerini şekillendirecekler.”

Star Trek Beyond’un senaristleri olarak tanınan Patrick McKay ve John D. Payne‘in senaryosunu kaleme aldığı dizide, Game of Thrones’un senaristlerinden Bryan Cogman da danışman olarak yer alıyor. Dizinin yönetmenliğini ise Lo imposible, Penny Dreadful ve Jurassic World: Fallen Kingdom gibi yapımlarla tanınan J.A. Bayona üstleniyor.

Midnight Mass

The Haunting of Hill House ile başlayıp Bly Manor ile devam eden The Haunting serisinin yaratıcısı Mike Flanagan, şimdilik bu seriyi devam ettirmeyi düşünmüyor olsa da, bu yıl Midnight Mass ile Netflix izleyicilerine yeni bir korku dizisi sunmaya hazırlanıyor.

Midnight Mass; karizmatik ve gizemli bir genç rahibin, izole bir adaya gelmesinden sonra yaşanan korkutucu kehanetleri ve hayret verici olayları izleyiciye aktaracak. Dizinin oyuncu kadrosunda Kate Siegel, Zach Gilford, Hamish Linklater, Annabeth Gish, Henry Thomas, Alex Essoe, Michael Trucco, Samantha Sloyan, Rahul Abburi, Crystal Balint, Matt Biedel, Rahul Kohli, Kristin Lehmanve Robert Longstreet gibi isimler yer alıyor.

Nine Perfect Strangers

Big Little Lies ekibini yeniden bir araya getiren Nine Perfect Strangers, etkileyici oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Big Little Lies’ın yazarı olan Liane Moriarty‘nin aynı adlı romanından uyarlanan Nine Perfect Strangers dizisinin arkasında da David E. Kelley var. Big Little Lies’ı ekrana uyarlayan Kelley’nin yaratıcısı olduğu dizinin başrolü ise Nicole Kidman‘e emanet. Oyuncu kadrosunda Kidman’a Melissa McCarthy, Luke Evans, Michael Shannon, Manny Jacinto, Regina Hall, Bobby Cannavale gibi önemli isimler eşlik ediyor.

Nine Perfect Strangers, hayatlarını düzene sokmak isteyen dokuz yabancının tedavi ve değişim için gittikleri butik bir sağlık merkezinde yaşanan olayları konu alıyor. On günlük dinlenme programı için merkeze gelen bu dokuz yabancının başında ise müşterilerinin yorgun zihin ve vücutlarını tedavi etmeyi kendisine görev edinen Masha duruyor. Başta her şeyin normal gittiği bu on günlük süreçte beklenmedik olaylar birbirini takip ediyor.

The North Water

Ian McGuire’ın aynı adlı romanından uyarlanan The North Water, Weekend ve 45 Years gibi filmlerle tanınan Andrew Haigh‘in imzasını taşıyor. BBC yapımı bu mini dizinin başrollerinde Colin Farrell ve Jack O’Connell yer alıyor.

Hayatta kalma temasını işleyen The North Water, Kuzey Kutbu’nda balina yakalamak için sefer yapan bir geminin gözden düşmüş eski ordu doktoru Patrick Sumner’ın zıpkıncı Henry Drax ile tanışmasıyla beraber başından geçen gerilim dolu olayları anlatıyor. Kuzey Kutbu’na yaptığı bu yolculukla geçmişini geride bırakmayı uman Sumner, kısa süre sonra psikopat bir katille aynı gemide olduğunu anlayınca bu seyahat bir hayatta kalma mücadelesine dönüşecek. Dizide Colin Farrell, zıpkıncı Henry Drax’e hayat verirken, geminin genç doktorunu Jack O’Connell canlandırıyor. Stephen Graham ise geminin kaptanını canlandıracak.

On the Verge

On the Verge

Julie Delpy‘nin yaratıcısı olduğu Netflix dizisi On the Verge, bu yılın sonbahar aylarında ekrana gelecek. Netflix ve Canal Plus işbirliğinde hayata geçirilen komedi türündeki dizi, Los Angeles’ta yaşayan, bekâr ve karmaşık ilişkilerle boğuşan kırklı yaşlarındaki bir kadın grubunun yaşadıklarını mercek altına alıyor. Delpy, dizinin 40’lı yaşlarındaki kadınları klişelere meydan okuyan bir biçimde göstereceğini söylüyor. Dizinin başrollerinde Delpy ile birlikte Elisabeth Shue, Sarah Jones ve Giovanni Ribisi yer alıyor.

Pachinko

2017’nin en iyi romanları arasında gösterilen Pachinko, Apple TV+ çatısı altında diziye uyarlanıyor. Kore’de başlayıp Japonya ve Amerika’ya uzanan Pachinko, Koreli göçmen bir ailenin hayallerini ve umutlarını, dört nesil boyunca devam eden epik bir hikâye ile anlatıyor. Yasak bir aşkla başlayan hikâye; savaş ve barışın, aşk ve kaybın, zafer ve hesaplaşmanın iç içe geçtiği epik bir maceraya dönüşüyor. Güney Koreli yazar Min Jin Lee‘nin kaleme aldığı roman, The New York Times’ın “2017’nin En İyi 10 Kitabı” listesinde yer almış ve kurgusal kitaplar kategorisinde National Book Award finalistleri arasına girmeyi başarmıştı.

The Terror ve The Whispers dizilerinin senaristi olan Soo Hugh’un yaratıcılığını üstlendiği dizi; Korece, İngilizce ve Japonca olarak çekiliyor. Dizinin ilk dört bölümünü Columbus ile sinema dünyasına etkileyici bir giriş yapan Kogonada yönetiyor.

Pistol

Sex Pistols

Danny Boyle‘ın yöneteceği FX dizisi Pistol, Birleşik Krallık’ta punk kültürünün yükselişinde sembol isimlerden biri olan, Sex Pistols gitaristi Steve Jones‘a odaklanacak. Elbette grubun diğer üyeleri de yan karakterler olarak dizide yer alacak. Dizide Steve Jones’a Babyteeth filmiyle dikkat çeken Toby Wallace hayat verecek. Game of Thrones’un Arya Stark’ı Maisie Williams ise Jordan olarak da bilinen punk ikonu Pamela Rooke‘u canlandıracak. Oyuncu kadrosunda onlara Anson Boon (John Lydon), Louis Partridge (Sid Vicious), Jacob Slater (Paul Cook), Fabien Frankel (Glen Matlock), Dylan Llewellyn (Wally Nightingale), Sydney Chandler (Chrissie Hynde) ve Emma Appleton (Nancy Spungen) eşlik edecek

Steve Jones’un Lonely Boy: Tales from a Sex Pistol adlı kitabı diziye kaynaklık edecek. Otobiyografik kitap, Jones’un ve Sex Pistols’ın İngiltere’nin toplu konutlarında başlayıp Kings ROAD Sex Shop’a, oradan da dünya sahnesine uzanan yolculuğunu takip edecek. Dizinin senaryosunda Moulin Rouge!’un senaristi Craig Pearce ile 24 Hour Party People’ın senaristi Frank Cottrell Boyce‘un imzası bulunuyor.

The Pursuit of Love

Nancy Mitford’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Pursuit of Love; Lily James, Emily Beecham, Andrew Scott, Dominic West, Dolly Emms gibi isimleri bir araya getiriyor. Dizi, oyuncu kimliğiyle tanınan Emily Mortimer‘ın imzasını taşıyor. The Pursuit of Love’ı yazıp yöneten Mortimer, oyuncu kadrosunda da yer alıyor.

BBC-Amazon ortak yapımı olan mini dizi, hayattan farklı şeyler bekleyen iki yakın arkadaşın aşk hayatlarına ve dostluklarına odaklanıyor.

Ripley

The Talented Mr. Ripley ve Strangers on a Train gibi edebiyat tarihinin unutulmaz romanlarını kaleme alan Amerikalı yazar Patricia Highsmith’in yarattığı ünlü Mr. Ripley karakterine odaklanan Ripley dizisi, bir araya getirdiği ekiple dikkat çekiyor. Fleabag’deki Rahip rolüyle adından söz ettiren Andrew Scott‘ın Tom Ripley’yi canlandıracağı dizinin başrollerinde Johnny Flynn de yer alıyor. Showtime kanalında yayınlanacak Ripley dizisini; Awakenings, Schindler’s List, Gangs of New York, Moneyball gibi unutulmaz filmlerin senaryosunu yazan, aynı zamanda Emmy ödüllü The Night Of dizisinin yaratıcılarından olan Steven Zaillian yazıp yönetecek. The Irishman ile beşinci Oscar adaylığını kazanan Zaillian, dizinin ilk sezonundaki tüm bölümleri yönetecek.

1960’lı yılların başında, New York’ta geçecek olan dizi; New Yorklu zengin bir adam tarafından İtalya’ya seyahat etmesi ve serseri oğlunu (Johnny Flynn) eve dönmeye ikna etmesi için tutulan üçkağıtçı Tom Ripley’nin başından geçenleri konu alacak. Tom’un işi kabul etmesi; aldatma, dolandırıcılık ve cinayetten oluşan karmaşık bir hikâyenin ilk adımı olacak.

The Sandman

Neil Gaiman‘ın belki de en sevilen eseri olan The Sandman, uzun yıllar süren uğraşların ardından nihayet ekranlara taşınıyor. Mitolojik ögeler ve korku unsurları barındırmasıyla alışıldık çizgiromanlardan ayrı duran ve aynı Watchmen gibi bir çizgiromanın ötesinde, edebi bir eser olarak değerlendirilen The Sandman; Kader, Ölüm ve Arzu gibi varlıklardan oluşan Ebediler’in bir parçası olan ve düşler diyarına hükmeden Morpheus’un hikâyesini anlatıyor.

Party of Five ve Grey’s Anatomy gibi dizilerin senarist ekibinde yer alan, aynı zamanda Wonder Woman filminin senaristi olarak tanınan Allan Heinberg, Netflix’in The Sandman dizisinin senaristi ve dizi sorumlusu (showrunner) olacak. David S. Goyer ve Neil Gaiman’ın yapımcıları arasında yer aldığı dizide Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Boyd Holbrook, Vivienne Acheampong ve Charles Dance gibi isimler rol alıyor.

Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

Ingmar Bergman‘ın filmografisindeki en önemli yapımlardan biri olan ve kendisinden sonra gelen pek çok yapıma ilham veren Bir Evlilikten Manzaralar – Scener ur ett äktenskap‘ın HBO yapımı yeniden çevriminin başrollerinde Jessica Chastain ve Oscar Isaac yer alıyor. İlk olarak 1973 yılında altı bölümlük bir mini dizi olarak yayınlanan, bir sonraki yıl film olarak kurgulanmış versiyonuyla sinemalara konuk olan Scener ur ett äktenskap’tan uyarlanan dizide Jessica Chastain ve Oscar Isaac, Liv Ullmann ve Erland Josephson’ın rollerini devralacak. Bu yeni versiyon, uyarlandığı eserdeki gibi aşk, nefret, tutku, tek eşlilik, evlilik ve boşanma gibi konuları bir çiftin dağılmakta olan evliliği üzerinden anlatacak.

Scenes from a Marriage dizisini Hagai Levi yazıp yönetecek. In Treatment ve The Affair gibi beğeni kazanan dizilerin yaratıcısı olan Levi’ın yasak bir ilişkiyle dağılan iki evliliğe odaklanan The Affair’de ortaya koyduğu iş, Scenes from a Marriage’ı Amerikan televizyonlarına uyarlamak için oldukça uygun bir isim olacağını düşündürüyor.

Tokyo Vice

HBO Max’in 2021’de izleyici ile buluşması beklenen en heyecan verici dizilerinden biri de Tokyo Vice. Zira Tokyo Vice’ın yönetmen koltuğunda usta yönetmen Michael Mann oturuyor. Tokyo Vice, gazeteci Jake Adelstein’in Tokyo polisiyle geçirdiği zamandan yola çıkarak kaleme aldığı romandan uyarlanıyor. Dizinin başrollerinde The Fault in Our Stars ve Baby Driver gibi filmlerle tanınan Ansel Elgort ve Oscar adayı oyuncu Ken Watanabe yer alıyor. Tony ödüllü tiyatro yazarı J. T. Rogers’ın senaryosunu kaleme aldığı dizi, Tokyo polis departmanındaki yozlaşmayı ortaya çıkarmak için bu polislerle zaman geçirmeye başlayan Amerikalı bir gazetecinin hikâyesini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Elgort ve Watanabe’ye Rachel Keller, Ella Rumpf ve Rinko Kikuchi gibi isimler eşlik ediyor.

The Underground Railroad

2016 yapımı Moonlight filmi 3 dalda Oscar kazanan Barry Jenkins,  bu yıl bir dizi projesiyle izleyicilerle buluşacak. Amazon Prime’da izleyici ile buluşacak dizi, Amerikalı yazar Colson Whitehead’in 2016’da yayımlanan The Underground Railroad romanına dayanıyor. En çok satanlar listesine girmeyi başaran roman, 2017 yılında Pulitzer ödülünün sahibi olmuştu.

Whitehead’in Amerikan tarihine büyülü bir pencereden baktığı romanı; Georgia’da pamuk tarlasında çalıştırılan genç bir köle olan Cora’nın hikâyesini anlatıyor. Köleler için cehennemden farksız olan hayat, Afrikalılar arasında da kabul görmeyen Cora için daha da zordur. Kadınlığa adım atmakta olan Cora için hayat daha da zorlu bir hâl almak üzereyken Virginia’dan yeni gelen bir köle olan Caesar hayatına girer. Güney eyaletlerindeki kölelerin özgürce yaşayabilecekleri kuzey eyaletlerine geçmesini sağlayan Yeraltı Demiryolu (Underground Railroad)’nun büyülü hikâyesini Cora’ya anlatan Caesar, genç kadını birlikte kaçmaya ikna eder. Bu mistik demiryolunda Amerika boyunca uzanan tehlikeli bir yolculuğa çıkan ikili, bir yandan peşlerindeki köle avcılarından kaçarken, bir yandan da Amerika’nın büyülü dünyasına şahitlik eder.

Uzumaki

Yetişkinlere yönelik animasyon dizilerini izleyici ile buluşturan Adult Swim‘in bu yıl çıkacak en heyecan verici yapımlarından biri de aynı adlı kült manga serisinden uyarlanan dört bölümlük animasyon dizisi Uzumaki. Uzumaki, insanların sarmal şekilleri takıntı hâline getirerek gitgide delirdiği bir kasabada geçiyor. Bulutlarda, eşyalarda, saçlarda, böceklerde, deride… Her yerde sarmal şekiller fark etmek kasaba sakinlerini yavaş yavaş delirtiyor. Hiroshi Nagahama‘nın yönettiği dizinin müziklerini Hereditary ile tanınan Colin Stetson besteliyor.

The Wheel of Time

Fantastik edebiyatın en önemli eserleri arasında yer alan Zaman Çarkı – The Wheel of Time, Amazon tarafından televizyona uyarlanıyor. Robert Jordan’ın kaleme aldığı 14 kitaplık seriden uyarlanan The Wheel of Time; sihrin sadece kadınlar tarafından kullanılabildiği destansı, sürekli büyüyen bir evrende geçiyor. Öykü Moiraine’e odaklanıyor. Aes Sedai isimli, kadınlardan oluşan güçlü ve gizemli bir örgütün üyesi olan bu karakter beş genç erkek ve kadınla beraber dünyanın kaderini belirleyecek bir maceraya atılıyor. Moiraine içlerinden birinin çok önemli bir insanın yeniden doğmuş hâli olduğuna ve bu kişinin kehanetlerinin insanlığı ya kurtuluşuna ya da yok oluşuna götürme ihtimaline sahip olduğuna inanıyor. Avrupa ve Asya’nın kültürü ile felsefesine dair çok sayıda unsur görmenin mümkün olduğu roman serisinde, özellikle Budizm ve Hinduizm’e özgü zaman döngüsü inanışı önemli bir yere sahip.

İlk iki bölümünü daha önce Westworld, Altered Carbon ve Stranger Things gibi dizilerde yönetmen koltuğuna oturan Uta Briesewitz‘in yönettiği dizinin başrolünde Rosamund Pike yer alıyor. Daha önce Chuck ve Agents of S.H.I.E.L.D. gibi dizilerin senarist ekibinde yer alan Rafe Judkins‘in yaratıcısı olduğu dizinin bu yıl izleyici ile buluşması bekleniyor.

Wisteria

Netflix çatısı altında bir dizi hazırlayacağı uzun süredir konuşulan David Lynch‘in yeni dizi projesi hakkında ilk detaylar kısa süre önce ortaya çıkmış, Wisteria adını taşıyan dizinin çekimlerine mayıs ayında başlanacağı belirtilmişti. Dizi hakkında bilinenler oldukça kısıtlı olsa da çekimlere mayıs ayında başlanacak olması Lynch’in yeni dizisini bu yıl içinde izleme ihtimalimizi doğuruyor.

Y: The Last Man

Çizgiroman dünyasının en sevilen serilerinden Y: The Last Man’in FX tarafından hazırlanan dizi uyarlamasının bu yıl ekrana gelmesi bekleniyor. Brian K. Vaughan’ın sevilen çizgiromanı neredeyse tüm erkeklerin öldüğü distopik bir dünyada geçiyor ve hayatta kalan son erkek olan Yorick’in hikâyesini anlatıyor. Yorick’in kadınların kurduğu yeni düzende hayatta kalabilmesi için gizli bir örgüt için çalışan Ajan 355 ve Dr. Allison Mann’den yardım alması gerekecek.

Dizinin oyuncu kadrosunda Diane Lane, Barry Keoghan, Imogen Poots, Amber Tamblyn gibi isimler yer alıyor. Dizinin ilk bölümünü Queen and Slim ile çıkış yapan Melina Matsoukas yönetti.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information