KS0Hb0Dhb3U

3-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 31. Ankara Uluslararası Film Festivali yarın başlıyor. Toplamda 56 filmin gösterileceği festivalin açılış töreninde Şerif Sezer, Tamer Levent ve Başka Sinema’ya Onur Ödülleri verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, bu yıl 3-11 Eylül tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, yarın başlıyor.

13 ülke ve 59 yönetmenden toplamda 56 filmin gösterileceği festival, pandemi koşullarına özel önlemlerin alınacağı salonlarda ve izleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullar gözetilerek gerçekleşecek.

Festival, yarın akşam CER Modern’de düzenlenecek açılış töreni ile start alıyor. Şerif Sezer, Tamer Levent ve Başka Sinema’ya Onur Ödülleri’nin verileceği gecede Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması’nın kazananı da belli olacak.

Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Dokuz Film Yer Alıyor

Festivalin ulusal yarışmaları uzun, belgesel ve kısa film dalında gerçekleşecek ve yarışacak tüm filmler, Ankara’da ilk kez ve sinema salonlarında seyirciyle buluşacak.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl; Cihan Sağlam’ın Uzun Zaman ÖnceErkan Yazıcı’nın Uzak ÜlkeEylem Kaftan’ın KovanFaysal Soysal’ın Ceviz AğacıLeyla Yılmaz’ın BilmemekMaryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in Omar ve BizMehmet Emin Yıldırım’ın ŞairOnur Ünlü’nün Topal Şükran’ın Maceraları ve Ümit Ünal’ın Aşk, Büyü vs. adlı filmleri yarışacak.

Yarışma filmlerini, yönetmen Yeşim Ustaoğlu‘nun başkanlığında, oyuncu Berkay Ateş, oyuncu Tuğçe Altuğ, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve sinema yazarı Uğur Vardan’dan oluşan jüri değerlendirecek. Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi, 12 kategoride ödül dağıtacak.

En İyi Film Ödülü’nü alan film 50 bin TL değerinde para ödülünün sahibi olurken, ilk filmlerin değerlendirildiği Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’nü kazanan filme de 10 bin TL verilecek.

Festivalin Belgeselleri

31. Ankara Uluslararası Film Festivali

11 filmin yarışacağı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda ise bu yıl; Ali İhtiyar’ın Sessizliğin GözyaşlarıAyşegül Selenga Taşkent’in OvacıkAyten Başer Yetimoğlu’nun İçimdeki KüllerGökçin Dokumacı’nın Kuyudaki TaşHakan Aytekin’in EnstantaneHasan Söylemez’in TenereŞirin Bahar Demirel’in Kadınlar ÜlkesiOnur Erkin’in Ege’nin Son BaharıTurgay Kural’ın Ada’mYağmur Kartal’ın Oyuncakçı Saklı Yadigarlar ve Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var! adlı filmleri yarışacak.

Akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler‘den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürisi, bir filme 20 bin TL değerinde En İyi Belgesel Film Ödülü’nü verecek.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda 14 Kısa Film Yarışıyor

31. Ankara Uluslararası Film Festivali

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl; Anıl Kaya ve Özgür Önurme’nin birlikte yönettiği Akvaryum, Ayçıl Yeltan’ın TopangaBüşra Bülbül’ün ÇamaşırsuyuErinç Durlanık’ın Yasemin Adında Bir Salon BitkisiMurat Emir Eren’in Evde YokMustafa Gürbüz’ün Meryem AnaNursel Doğan’ın Huşbe! – Sus!Ragıp Türk’ün Tor, Ramazan Kılıç’ın ServisUmut Evirgen’in İyi Yemek ÖldürürSelman Deniz’in Veger – DönüşYasemin Demirci’nin İklim DeğişimiYavuz Akyıldız’ın Yağmur, Şnorkel ve Taze FasulyeYeşim Tonbaz Güler’in Münhasır ve Yılmaz Özdil’in Barê Giran – Ağır Yük adlı filmleri yarışacak.

Akademisyen Andreas Treske, yapımcı Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Şenay Gürler’den oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi, bir filme 10 bin TL ile desteklenen En İyi Kısa Film Ödülü’nü verecek.

Festivale Yeni Ödül Geliyor

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ankara temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek amacıyla verilecek VEKAM Özel Ödülü bu yıl ilk kez verilecek.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi – VEKAM ile ortaklaşa düzenlenen ve yılın başında “Ankara Hikâyesini Bekliyor” çağrısıyla başlatılan yarışmanın sonucu 10 Eylül’de yapılacak Kapanış Töreni’nde belli olacak.

Akademisyen İpek A. Çelik Rappas, belgesel yönetmeni Kerime Senyücel ile akademisyen Seçil Büker’in jüriliğinde yapılan değerlendirme sonucunda bir filme 10 bin TL değerinde VEKAM Özel Ödülü verilecek. Kazanan film ayrıca, VEKAM Kütüphanesi ve Arşivi’ne girecek ve akademik araştırmalara açılacak.

Ödüllü Filmler Türkiye’de İlk Kez Festivalde

31. Ankara Uluslararası Film Festivali

Festivalin dünyadan yeni ve klasik filmleri buluşturan Dünya Sineması’nın seçkileri de heyecan uyandırıyor. Berlin, San Sebastián, Stockholm gibi dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş filmleri buluşturan Festivallerden seçkisinde, Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan toplam altı film, Türkiye’de ilk kez Ankara’da seyirciyle buluşacak.

Madame X: An Absolute Ruler, Ticket of No Return, Exil Shanghai gibi sıra dışı filmleriyle tanıdığımız Ulrike Ottinger’in dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yapan otobiyografik belgeseli Paris Calligrammes; Christian Petzold’un romantik bir hayalet hikâyesi anlatan ve Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı Ödülü’nü kazanan son filmi Undine; Almanyalı aktris Ina Weisse’nin yönettiği ve başrolündeki usta oyuncu Nina Hoss’a San Sebastián ve Stockholm film festivallerinden ödüller getiren gerilim dozu yüksek dram Seçmeler – The Audition filmleri Ankara’da izleyiciyle buluşacak.

Ayrıca bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo’nun dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapan ve etkileyici bir yeniden doğuş hikâyesini işleyen son filmi Rüzgârı Eken – Sow the Wind; Almanyalı yönetmen Arne Körner’in temposu yüksek komedisi Gasmann ve efsanevi İspanyol yönetmen Luis Buñuel’in kariyerindeki unutulmaz anlardan birini hayal gücüyle yeniden inşa eden Salvador Simo animasyonu Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde – Buñuel in the Labyrinth of the Turtles, Türkiye’deki ilk gösterimlerini festivalde yapacak.

Federico Fellini’nin ve Éric Rohmer’in Anısına

31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 100. doğum yılında İtalyan yönetmen Federico Fellini ve Fransız yönetmen Éric Rohmer’i filmleriyle hatırlıyor. Dünya Sineması bölümünün “Anısına” seçkisi, doğumunun 100. yılında İtalyan yönetmen Federico Fellini ve Fransız yönetmen Éric Rohmer’i filmleriyle anıyor.

Federico Fellini’nin Venedik’te Gümüş Aslan Ödülü’nü kazandığı ve senaryo dalında Oscar’a aday olduğu 1953 yapımı komedisi  Aylaklar – I Vitelloni ile Éric Rohmer’in gösterime girdiği 1970 yılında “Jane Austen’ın sinemadaki karşılığı” sözleriyle karşılanan başyapıtı Claire’in Dizi – Claire’s Knee sinema perdesinde seyirciyle buluşacak.

Federico Fellini’nin senaryosunu Ennio Flaiano ve Tullio Pinelli ile birlikte yazdığı 1953 yapımı komedisi I Vitelloni, En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar’a aday olmuş, Venedik Film Festivali’nde de Gümüş Aslan Ödülü’nü kazanmıştı. 50’li yılların İtalya’sındaki kasvetli sahil kasabalarında yazın gelişini bekleyen ve çalışmayı adeta tabu sayarak günlerini aylaklık ederek geçiren Fausto, Leopoldo, Alberto, Riccardo ve Moraldo adlı beş gencin öyküsünü anlatan film, hikâye anlatıcılığı konusunda Fellini’nin erken dönem dehasının kanıtı sayılıyor.

Éric Rohmer’in ahlâk hikâyeleri serisinin beşinci filmi olan Claire’s Knee ise, 30’larındaki Jerome’un evlilik hazırlıkları öncesi bir göl kenarında geçirdiği tatili sırasında tanıştığı Claire adlı genç kadına duyduğu tutkudan yola çıkıyor. Rohmer sinemasından aşina olduğumuz basit olay kurgusuyla ilerleyen ve Jerome’un bastırılmış arzusunu felsefi alt metinlerle yoruma açan film, gösterime girdiği 1970 yılında “Jane Austen’ın sinemadaki karşılığı” sözleriyle karşılanmıştı. Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre’ye aday olan, San Sebastian Film Festivali’nde de Altın İstiridye Ödülü’nü kazanan “Claire’in Dizi”, efsanevi sinema yazarının söylediği gibi; “Hâlâ iyi romanlar okuyan, iyi filmlere önem veren ve bazen de, düşünen insanlar için bir film.”

Vişegard Dörtlüsünden Komedi Klasikleri Gösterilecek

Dünya Sineması bölümünün bir diğer seçkisi ise, Vişegrad Dörtlüsü’nden dört komedi klasiğini bir araya getiren Vişegrad Gülümsüyor olacak.

1300’lü yıllara dayanan ve dünyanın en eski uluslararası işbirliklerinden biri olan Vişegrad Dörtlüsü (V4) ülkeleri Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan komedi klasiklerini bir araya getiren seçkide, beş yönetmenden dört film yer alıyor.

Bu bölümde, usta Çekyalı yönetmen Jirí Menzel’in, Bohumil Hrabal’ın hikâyesinden uyarladığı Kardelen Festivali – The Snowdrop Festival; Slovak yönetmen Frigyes Ban ve Çekyalı yönetmen Vladislav Pavlovic’in birlikte yönettiği 1958 yapımı Aziz Peter’in Şemsiyesi – St Peter’s Umbrella; Polonyalı yönetmen Andrzej Munk’un ikinci filmi de olan ve adını Beethoven’ın 3. senfonisinden alan Eroica ve Macar sinemacı Zoltán Fábri’nin en meşhur filmlerinden Profesör Hannibal adlı filmleri sinema perdesinde seyirciyle buluşacak.

Festivalde İnsan Hakları

Festivalin bu yılki yeni seçkilerinden biri de, Avrupa Birliği 9. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın finalist filmleri olacak.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun “Kameralar insan hakları için çalışsın” çağrısıyla düzenlediği Avrupa Birliği 9. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın finaline kalan 10 film, Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşuyor.

Seçkide, Mustafa Koç’un yarışmanın birincisi seçilen ve doğuştan kolları olmadan dünyaya gelmiş milli yüzücü Sümeyye Boyacı’nın 2018 Paralimpik Avrupa Şampiyonası’na uzanan ilhâm verici hikâyesini anlatan Yes I Can adlı filmin yanı sıra; Ozan Takış’ın yarışmada ikincilik ödülü alan Fotoğraf, Özkan Bal’ın yarışmanın üçüncüsü seçilen Kıyı, Abdullah Şahin’in Artı Bir, Kurtuluş Özgen’in Göçün 8 Şiiri, Fırat Erez’in Hasankeyf’e Ağıt, Ozan Sihay ve Tufan Şimşekcan’ın Leke, Rüzgar Asya Hızarcı’nın Mavi, Kader Eman’ın Navber, Mehmet İsmail Çeçen ve Ramazan Akkuş’un Terazi adlı filmleri de gösterilecek.

7 Eylül Pazartesi günü Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek gösterimin ardından ayrıca, “İnsan Hakları ve Belgesel Sinema” adlı bir panel de düzenlenecek. AB Türkiye Delegasyonu temsilcisi ile filmlerin yönetmenlerinin katılacağı panelde, belgesel sinemacı ve Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nihan Gider Işıkman, 90’ların başında başlayan belgesel sinema kariyerinde aralarında Kurşun Kalem, Bölge, Ankara’da da En İyi Belgesel seçilen Ah ve Karabiga, Son Kıyı’nın da olduğu bir çok film yönetmiş Mustafa Ünlü ve geçen yılın En İyi Belgesel Film Ödülü’nün sahibi Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?’nin yönetmeni, senarist, yapımcı ve fotoğrafçı Rena Lusin Bitmez de konuşmacı olacak. Panel, insan hakları temelli belgesel film çekme pratiklerini ve hikâye anlatma yöntemlerini tartışmaya açacak.

Gösterimlerde Yüzde 50 Kapasite Gözetilecek

Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ve küresel salgın nedeniyle ertelenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, izleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullarda ve Covid-19 tedbirlerinin alınacağı salonlarda yapılacak. Seyircisine güvenli izleme alanları ve deneyimi yaratabilmek için uzmanlar eşliğinde çalışan festival; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol’un bilimsel danışmanlığında ve vakıf yönetim kurulu üyesi psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Selçuk Candansayar’ın eşliğinde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın önlemlerini gözeten bir düzenleme de hazırladı.

Festival Fragmanı Yayınlandı

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin afişinden ilhâmla Esin Güler ve İbrahim Karakaş tarafından tasarlanan festivalin bu yılki fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information