Annette’ten Çatlak’a, Memoria’dan The Worst Person in the World’e, yarın başlayacak 4. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde gösterilecek en dikkat çekici 15 film!

Kariyo & Ababay Vakfı (KAV) ana sponsorluğunda düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, bu yıl 2-8 Eylül tarihleri arasında dördüncü kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

44 filmin gösterileceği festivalde ”Türkiye Sineması 2020-2021”, ”Hayaletler, Hatıralar”, ”Buradan Nereye?”, ”Olmaz Olmaz Deme”, ”“Kulaktan Kulağa” ve ”Çocuklar İçin Sinema” başlıklı bölümler, hem dünya hem Türkiye sinemasından yeni ve ödüllü filmleri merak edenlere, filmler üzerine düşünüp tartışmak isteyenlere, dünyanın hâline sinemayla bakanlara hitap ediyor.

Heyecanla beklenen ve merak edilen pek çok film festival aracılığıyla Türkiye’deki sinemaseverlerle buluşacak. Annette’ten Çatlak’a, Memoria’dan The Worst Person in the World’e, yarın başlayacak 4. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak en dikkat çekici 20 filmi ve filmlerle ilgili önemli bilgileri derlediğimiz listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

4. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde İzleyiciyle Buluşacak En Dikkat Çekici 15 Film

Annette – Leos Carax

Leos Carax’ın Adam Driver ve Marion Cotillard’lı yeni filmi Annette, geçtiğimiz ay 74. Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı ve Cannes’da aldığı yorumlarla izleyenleri ikiye böldü. Filmi göklere çıkartanlar olduğu gibi, yerden yere vuranlar ve kötü olarak niteleyenler de oldu.

Şarkılarını Sparks’ın bestelediği ve oyuncuların aynı replik içinde hem konuşup hem de şarkı söylediği filmde tüm şöhretine rağmen hüsranın kıyısında gezinen stand-up komedyeni Henry, yıldızı yükselen soprano Ann’e ilk görüşte âşık olur. Çiftin bir dahi çocuğa dönüşen Annette adında bir kızları olur ve izleyici renkli dünyaların içerisine sürüklenir.

Petrov’s Flu – Kirill Serebrennikov

Leto filmiyle sinema dünyasında adını geniş kitlelere duyuran Kirill Serebrennikov’un, Rusya’da ev hapsinde tutulduğu dönemde senaryosunu yazdığı Petrov’s Flu, izleyicisine Sovyetlerin son günlerinden bugüne uzanan, masal ile kabus arası bir Rusya tarihi fonunda, hayal ve gerçeğin birbirine karıştığı etkileyici bir atmosfer sunuyor.

Chulpan Khamatova ve Semyon Serzin‘in başrollerinde yer aldığı film, sakladıkları sırlarıyla sıradan hayatlarını yaşayan ilginç bir ailenin hikâyesini anlatıyor ve kamerasını sıkıcı anlarını tuhaf Japon çizgiroman senaryolarına dönüştüren bir tesisatçı ile mutfak bıçağıyla küfürbaz erkekleri öldüren kütüphaneci eşine çeviriyor.

Çatlak – Fikret Reyhan

Kusursuza yakın rejisi, incelikli senaryosu ve etkileyici oyunculuklarıyla son yılların en iyi yerli yapımları arasında yerini alan, prömiyerini yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde beğeniyle karşılanan Fikret Reyhan imzalı Çatlak, 4. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde!

Oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Süreyya Kilimci, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Giray Altınok, Elif Ürse Mehmet Bilge Aslan, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Cihat Süvarioğlu, Taha Bora Elkoca gibi isimleri barındıran film, oğullarından birinin aldığı borcu ödemek, ya da mümkünse ödememek, üzere bir araya gelen bir büyük ailenin hikâyesini odak noktasına alıyor.

Göçmen işçi olarak İngiltere’de çalışan Fatih, arkadaşı Ayhan’dan, Türkiye’deki ailesine göndermek üzere yüklü miktarda borç almıştır. Borç, Fatih’in Türkiye’ye dönmesinden sonra da ödenmeyince Türkiye’ye gelen Ayhan, Fatih’in ailesini ziyaret eder ve parasını ister. Bu borcun talep edilmesi, aynı binada ve iç içe geçmiş ekonomik çıkarlarla yaşayan aile içinde bir fitili ateşler. Aile bireyleri arasında gizli kalmış tüm çatışmalar su yüzüne çıkar.

Memoria – Apichatpong Weerasethakul

Loong Boonmee raleuk chat ile Cannes’da Altın Palmiye kazanan Apichatpong Weerasethakul’un 2021 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandığı yeni filmi Memoria, festivalin en merak edilen yapımlarından biri.

Apichatpong Weerasethakul, yeni filmi Memoria’da daha önceki filmlerinde birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Sayombhu Mukdeeprom ile yeniden bir araya geliyor. Filmin başrolünde Apichatpong Weerasethakul ile daha önce 2012 yılında Tayland’da düzenlenen Rocks Yao Noi Film Festivali’nde küratörlük yapan usta oyuncu Tilda Swinton yer alıyor.

Tilda Swinton, filmde Kolombiya’nın başkenti Bogota’da hasta kardeşini ziyaret eden bir orkide çiftçisini canlandırıyor. Swinton’ın hayat verdiği bu karakter, Bogoto’da kaldığı süre boyunca bir proje kapsamında orada bulunan Fransız arkeolog (Jeanne Balibar) ve genç bir müzisyenle (Elkin Diaz) arkadaşlık kuruyor. Her gece uykusunu bölen yüksek sesli patlamalardan rahatsız olan ana karakterimiz, diğer bir yandan uykusuzlukla baş etmek zorunda kalıyor.

Everything Went Fine – François Ozon

Usta yönetmen François Ozon’un 74. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü için yarışan, başrollerinde Sophie Marceau, Charlotte Rampling ve Géraldine Pailhas’ın yer aldığı Tout s’est bien passé filmi, babalarının felç geçirdiğini öğrenince bir anda hayatları değişen iki kız kardeşin bildikleri ama görmezden geldikleri gerçeklerle yüzleşmelerini komedi, macera ve polisiye ekseninde izleyiciye yansıtıyor.

Ozon’un maharetli ellerinde yapıya bürünen ve Emmanuèle Bernheim’ın aynı isme sahip romanından sinemaya uyarlanan film, festivalin kaçırılmayacak filmlerinden.

Bir Nefes Daha – Nisan Dağ

İlk filmi Deniz Seviyesi ile Türkiye, ABD ve İtalya’dan ödüller alan Nisan Dağ, yazıp yönettiği ikinci uzun metraj filmi Bir Nefes Daha dikkatleri üzerine çekti. Dünya prömiyerini 24. Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapan filmin başrollerini Oktay Çubuk ve Hayal Köseoğlu paylaşırken; ikiliye Eren Çiğdem, Ushan Çakır, Müfit Kayacan, Ayris Alptekin, Görkem Kasal ve Kürşat Alnıaçık eşlik ediyor.

Film, İstanbul’un çetin mahallesi Karaçınar’da yaşayan genç rapçi Fehmi’nin müzik hayallerine giden yolda, onu iniş çıkışlı bir yola sokan bonzai bağımlılığıyla verdiği savaşı anlatıyor. Fehmi, farklı bir çevreden gelen ve eski bir DJ olan Devin’e aşık olunca, bu iki kayıp ruh hiç beklenmedik şekillerde birbirlerine ilham veriyor.

Rap parçalarının altyapılarına, Türkiye’nin önde gelen rapçilerinden Da Poet’in imza attığı filmde, hikâye anlatımının da bir parçası olan rap sözleri ise Hayki ve Ohash tarafından yazıldı. Filmde, uyuşturucu triplerini anlatmak için kullanılan animasyon sahneleri Hamburglu sanatçılar Sabina Kim ve Nils Andersen tarafından hazırlandı ve tamamlanması ise bir yıl sürdü.

Beni Sevenler Listesi – Emre Erdoğdu

Emre Erdoğdu, 2018 yılında Antalya’nın sokak aralarında geçen zorlu hayatların ve birbirini henüz tanıma imkânı bulmuş iki kardeşin imtihanını ekrana taşıyan ve birçok festivalden ödülle dönen ilk uzun metraj filmi Kar ile adından övgüyle söz ettirmişti. Başarılı yönetmen, üç yıl aradan sonra ikinci uzun metraj filmi Beni Sevenler Listesi ile sinemaya geri döndü ve bu yıl İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma’sında Altın Lale’nin sahibi oldu.

Filmin başrolünü Kar’dan da tanıdığımız Halil Babür üstlenirken, ona Hayal Köseoğlu, Ahmet Rıfat Şungar, Sermet Yeşil, Sinan Arslan, Aykut Akdere, Nazlı Bulum, Cem Uslu, Süreyya Güzel gibi oyuncuların yanı sıra Onur Ünlü, Can Evrenol, Özgür Sevimli ve Burak Çevik gibi yönetmenler de oyuncu olarak eşlik ediyor.

Siyah beyaz olarak çekilen ve sevilme vahametiyle ilgilenen film, dizi yazarı ve ünlü oyuncuların uyuşturucu satıcısı Yılmaz’ın işleri sıkıntılı bir hal aldığında arkadaş bildiği ünlü isimlerle olan ilişkisini sorgulama sürecini beyazperdeye aktarıyor. Bu sevilme duygusunun içtenliğine ve genel olarak hayata olumlu bakışına rağmen Yılmaz, çok geçmeden uyuşturucu tedarikçiliği ve grup aidiyeti denklemini yeniden gözden geçirmeye karar veriyor.

İnsanlar İkiye Ayrılır – Tunç Şahin

Burcu Biricik, Pınar Deniz ve Aras Aydın’ı bir araya getiren İnsanlar İkiye Ayrılır, BluTV’nin yedi bölümlük antoloji dizisi 7Yüz’ün yaratıcısı olan Tunç Şahin’in imzasını taşıyor. Tunç Şahin’in aynı zamanda senaryosunu yazdığı film, 7Yüz’ün dünyasına ait yeni bir hikâye ve bir sinema filmi olarak tasarlandı.

Film, bankaların çeşitli sebeplerden peşine düş-e-medikleri borçları satın alıp, her ne pahasına olursa olsun tahsil etmeyi kendine misyon edinmiş bir şirkette çalışan Duygu ve Bahadır’ın yollarının Ceren’le kesişmesiyle yaşanan olayları anlatıyor.

New Order – Michel Franco

77. Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Michel Franco’nun son filmi New Order, militarizmin uzun gölgesinden bahseden ve sınıf ilişkilerinde adalet yerine merhametin nafileliğine ironik bir biçimde yaklaşan bir anlatı sunuyor izleyicisine.

İzleyiciyi Meksika’ya davet eden filmde, zengin iki ailenin çocuklarının gösterişli düğünü, temelde sınıflar arası eşitsizlikten kaynaklanan olaylarla sekteye uğrar ve bir ayaklanmayla kana bulanır. Oysa hikâye katman katman açıldıkça sanılan olaylardan çok daha farklı bir gerçeğin bizleri beklediğini anlarız.

Filmin oyuncu kadrosunda Naián González Norvind, Diego Boneta, Mónica Del Carmen, Fernando Cuautle, Darío Yazbek ve Eligio Meléndez gibi isimler yer alıyor.

Bad Luck Banging or Loony Porn – Radu Jude

71. Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülünü kazanarak adını geniş kitlelere duyuran Bad Luck Banging or Loony Porn, Türkiye prömiyerini 4. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde yapıyor.

Hikâye, bir çiftin kendi çektikleri seks videosunun internet ortamında kendi kontrollerinin dışında bir popülerliğe erişmesi sonucu herkes tarafından sürekli olarak yargılanan bir lise öğretmeninin etrafında şekilleniyor. Ayrıca film yaşadığımız dönemin ruhuna uygun hikâyesinde, içinde bulunduğumuz salgın döneminin gereklerine de yer veriyor.

Yönetmen Radu Juda ise böyle bir olay üzerinden ayrımcılık, ırkçılık, milliyetçilik temalarını derinlemesine incelerken; yargısız infazın gidebileceği uç noktaları da araştırıyor. Berlin Film Festivali kapsamında Radu Juda ile gerçekleştirdiğimiz röportajı buradan okuyabilirsiniz.

Petite maman – Céline Sciamma

Tomboy, Girlhood, Water Lilies gibi filmlerle adından söz ettirdikten sonra Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi – Portrait of a Lady on Fire ile modern bir başyapıta imza atan Céline Sciamma, bu yıl yeni filmi Petite maman ile sinemaseverlerin karşısına çıktı. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan film, vizyona girmesiyle beraber Ayvalık Film Festivali’nde de izleyiciyle buluşacak.

Céline Sciamma’nın kendi çocukluğundan anıları dahil ettiği filmde Marion yedi yaşındaki kızı Nelly’yle birlikte yeni kaybettiği annesinin evini toplamaya gider. Büyüdüğü bu evin her yanı çocukluğundan anılarla doludur. Nelly annesinin üzüntüsünü paylaşır, bir yandan da annesinin çocukluğunun geçtiği evi ve etrafını keşfetmeye başlar. Bir gün Marion ortadan kaybolur ve Nelly aynı gün kendi yaşında Marion adlı bir kızla tanışır.

Filmin oyuncu kadrosunda Joséphine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse, Stéphane Varupenne ve Margot Abascal gibi isimler yer alıyor.

The Worst Person in the World – Joachim Trier

Reprise, Oslo, 31. august ve Thelma gibi sevilen filmlere imza atan Joachim Trier, 2019 yılında bir sonraki projesinin, senaryosunu Eskil Vogt ile birlikte kaleme aldığı The Worst Person in the World olacağını açıklamıştı. Filmin dikkat çekici özelliği ise Oslo, 31. august’ta birlikte çalışan Joachim Trier, Renate Reinsve ve Anders Danielsen Lie’nin bu proje için yeniden bir araya geliyor olması.

Hareketli ve hafif başlayıp hüzünlü bir sona doğru ilerleyen filmin ana karakteri hangi mesleği seçeceğine karar veremeyen, nasıl bir insanla mutlu olacağından emin olamayan, enerjik ve şen şakrak bir kişiliğe sahip olan Julie.

Filmdeki performansıyla Renate Reinsve’nin 74. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığını sözlerimize ekleyelim.

Compartment Number 6 – Juho Kousmanen

2021 Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’ne layık görülen Compartment Number 6, festivalin ”Olmaz Olmaz Deme” seçkisinde izleyiciyle buluşacak. Juho Kousmanen yönetmenliğindeki film, Finlandiyalı arkeoloji öğrencisi Laura ile maden işçisi Vadim’in tesadüfen aynı kompartımanı paylaşmak zorunda kaldığı uzunca bir tren yolculuğunu mercek altına alıyor.

Rosa Liksom’un aynı isimli romanından uyarlanan bu filmde iki farklı karakter görüyoruz: Finlandiyalı arkeoloji öğrencisi Laura ve azınmış saçları, içip durduğu votkası, kaba saba haliyle, kadın düşmanı sözler söylemekten geri durmayan Vadim. Bu iki karakter, ayrı dünyaların insanları olsalar da çıktıkları bu yolculuk onları bir tür dostluğa mecbur ediyor.

Fabian – Going To The Dogs – Dominik Graf

Dominik Graf’ın Erich Kästner’in 1933’te Nazilerin hışmına uğrayarak yakılan Bok Yoluna Gitmek adlı romanından uyarladığı Fabian – Going To The Dogs, festivalde izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Filmde Fabian gündüzleri reklam yazarlığı yapar, geceleriyse kendi tabiriyle dönemin ahlaki çöküşünü gözlemlemeye barlara, kabarelere ve randevuevlerinde gider. Fakat sinema dünyasında yer edinmeye çalışan, neşeli, umutlu Cornelia’ya âşık olunca işler değişir.

Konusuyla ilgi çeken filmin oyuncu kadrosunda Tom Schilling, Saskia Rosendahl, Albrecht Schuch, Meret Becker, Michael Wittenborn, Petra Kalkutschke, Elmar Gutmann, Aljoscha Stadelmann, Anne Bennent, Eva Medusa Gühne gibi isimler yer alıyor.

The Girl and The Spider – Ramon ve Silvan Zürcher

İkiz kardeşler Ramon ve Silvan Zürcher’in yönetmenliğini üstlendiği The Girl and The Spider, ev arkadaşlığının ötesinde bir dostlukları olan iki genç kadının evleri ayırmalarıyla ortaya çıkan gerilime başka insanların da ortak olmasıyla yaşananları konu alıyor.

İki genç kadın, Lisa ve Mara’nın ev arkadaşlığı, Lisa’nın tek başına yaşayacağı kendi evine geçmek istemesi üzerine sona ermek üzeredir. Lisa ne istediğine karar vermiş olsa da geride kalan Mara bu değişime pek hazır sayılmaz. Ev arkadaşlığı ötesinde bir dostluk bağına sahip ikili arasındaki gerilim, araya Lisa’nın annesinin, bir usta ve çırağının, komşunun, evin sessiz sakini örümceğin girmesiyle doruk noktasına ulaşır.

Filmin 2021 Berlin Film Festivali’nin Karşılaşmalar bölümünden En İyi Yönetmen ve FIPRESCI ödülleriyle döndüğünü sözlerimize ekleyelim.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information