58. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü Ferit Karahan imzalı Okul Tıraşı kazandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 58. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde heyecan bu akşam sona ererken, Şevval Sam ve Yekta Kopan’ın sunduğu kapanış ve ödül töreninde Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar’da ödüller sahiplerini buldu.

Anadolu Leoparı, Diyalog, Birlikte Öleceğiz, İki Şafak Arasında, Okul Tıraşı ve Kerr gibi filmlerin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünün sahibi Ferit Karahan imzalı Okul Tıraşı oldu.

Bu yıl toplam 10 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması‘nın jüri başkanlığını ilk uzun metraj filmi Tepenin Ardı ile Berlin Film Festivali‘nde Caligari Ödülü’nü ve ikinci filmi Abluka ile Venedik Film Festivali‘nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan ve son olarak Alef dizisiyle izleyici karşısına çıkan senarist, yönetmen, yapımcı ve akademisyen Emin Alper üstlendi. Jüride Emin Alper’e görüntü yönetmeni Ahmet Sesigürgil, yazar ve senarist Ayfer Tunç, şarkıcı, söz yazarı, besteci ve prodüktör Gaye Su Akyol, oyuncu Hazal Kaya, tiyatro yönetmeni, eğitmen ve oyuncu Muhammet Uzuner ile yapımcı, yönetmen, senarist Senem Tüzen eşlik etti.

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını bu yıl Polonyalı yönetmen Dorota Kedzierzawska üstlenirken, jürinin diğer üyeleri ise, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan Paradise Now filminin yönetmeni Ali Suliman, Venedik, Rotterdam, Torino başta olmak üzere bir çok festivalde jüri üyeliği bulunan gazeteci Eva af Geijerstam, EFA, César ve Asya Pasifik Ekran Akademisi üyesi yapımcı Guillaume de Seille ve Bulgar sinemasının son dönemde en çok dikkat çeken filmlerinde rol alan, The Lesson filmindeki performansıyla ödüller alan oyuncu Margita Gosheva‘dan oluşuyor.

Ulusal Belgesel Film Yarışması filmleri, yönetmen Didem Pekün, yönetmen ve senarist Pelin Esmer ile gazeteci ve yazar Pınar Öğünç tarafından değerlendirilirken, Kısa Metraj Film Yarışması filmleri ise yönetmen, oyuncu ve senarist Onur Saylak, oyuncu Öykü Karayel ve senarist, yapımcı, yönetmen ve akademisyen Tunç Şahin’den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali ÖdülleriUlusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Okul Tıraşı – Ferit Karahan

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: İki Şafak Arasında – Selman Nacar

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Anadolu Leoparı – Emre Kayiş

En İyi Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu – Kerr

Cahide Sonku Ödülü: Ezgi Baltaş, Feride Çiçekoğlu

En İyi Senaryo: Ferit Karahan, Gülistan Acet – Okul Tıraşı

En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken – Bağlılık Hasan

En İyi Müzik: Nikos Kypourgos – Kerr

En İyi Kurgu: Ferit Karahan, Sercan Sezgin, Hayedeh Safiyari – Okul Tıraşı

En İyi Sanat Yönetmeni: Billur Turan – Anadolu Leoparı

En İyi Kadın Oyuncu: Nihal Yalçın – Zuhal

En İyi Erkek Oyuncu: Tarhan Karagöz – Kafes

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nezaket Erden – İki Şafak Arasında / Özay Fecht – Kafes

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erdem Şenocak – İki Şafak Arasında

SİYAD En İyi Film Ödülü: Bembeyaz – Necip Çağhan Özdemir

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Tayfun Pirselimoğlu – Kerr

Ulusal Belgesel Film Yarışması

En İyi Belgesel Film: Her Şey Dahil – Volkan Üce

Belgesel Film Jüri Özel Ödülü: Bekleyiş – Aslı Akdağ

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

En İyi Kısa Film: Siz Biraz Uzak Kaldınız – Elif Refiğ

Kısa Film Jüri Özel Ödülü: İkinci Gece – Ali Tansu Turhan

Övgüye Değer Film Ödülü: Rewşen – Musab Tekin

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film: Libertad – Clara Roquet

En İyi Yönetmen: Paz Fábrega – Aurora

En İyi Kadın Oyuncu: Claudia Grob – Aile

En İyi Erkek Oyuncu: Petri Poikolainen – Titanik’i Seyretmek İstemeyen Kör Adam

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information