68. Cannes Film Festivali dün gerçekleştirilen görkemli bir törenle başladı. Törende gösterilen açılış videosunda The Lobster, Sicario, Love ve daha nice merakla beklenen yapımdan ilk klipler yayınlandı.

Bu yıl 68.si düzenlenen, yılın en büyük sinema olaylarından Cannes Film Festivali, dün görkemli bir törenle başladı. 13-24 Mayıs tarihleri arasında devam edecek olan, 2015 ödül sezonuna damga vurması beklenen yapımların beyazperdede yerini alacağı festivalde bu yıl 83 film gösterilecek. Bu yıl Resmi Seçki’de 53 film yer alırken aralarından 19 film Altın Palmiye için yarışacak.

68-cannes-film-festivali-acilis-toreni-juri-filmloverss

Bu sene festivalin jürisinde sinema dünyasının birbirinden özel isimleri yer alıyor; Joel ve Ethan Coen‘in başkanlığını üstlendiği jüride ayrıca Jake Gyllenhaal, Sophie Marceau, Guillermo del Toro, Rossy de Palma, Xavier Dolan, Sienna Miller ve Rokia Traor yer alıyor. Festivalin son günü olan 24 Mayıs’ta gerçekleşecek ödül töreninde jürinin belirlediği filmler, en iyi filme verilen Altın Palmiye ödülü dahil 8 ödülün sahibi olacak.

68-cannes-film-festivali-acilis-toreni-2-filmloverss

Sunuculuğunu Fransız oyuncu Labert Wilson‘ın üstlendiği törende gösterilen açılış videosunda; bu sene festivalde yarışacak filmlerin neredeyse hepsi, kısa klipleri eşliğinde tanıtıldı. Henüz ilk görsel ve afişlerinin dışında başka görüntüsü yayınlanmayan Denis Villeneuve’ün yeni filmi SicarioGus Van Sant imzalı Sea of TreesGaspar Noé imzalı Love ve Yorgos Lanthimos imzalı The Lobster gibi merakla beklenen filmlerin kısa ama bir o kadar da heyecan verici klipleri ilk defa sinemaseverler ile paylaşıldı.

Aşağıda 68. Cannes Film Festivali’nin açılış töreninin videosunu izleyebilirsiniz. Yarışma filmlerinin tanıtımı 22:00’den itibaren başlıyor. Ayrıca, yarışma filmlerinin ilk kliplerini ayrı ayrı izlemek isterseniz videolara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız 68. Cannes Film Festivali’nde Öne Çıkan 25 Film listemize göz atmak için tıklayın.

Hazırlayan: Elif Güngör

Açılış Töreni

68. Cannes Film Festivali Yarışma Filmlerinden İlk Klipler

Macbeth

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”k_bGl1YGCFs”]

Sea of Trees

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”YvDsX2uuNW0″]

Sicario

 

The Lobster

 

Love

 

The Assassin

 

Louder Than Bombs

 

Irrational Man

 

Mountains May Depart

 

Youth

 

Dheepan

 

Son of Saul

 

Carol