Bu akşam Berlinale Palast’ta gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlayacak ve 1 Mart’a kadar sürecek 70. Berlin Film Festivali hakkında bilinmesi gereken 12 detay!

Avrupa’da yılın ilk büyük film festivali olan ve heyecanla beklenen pek çok filmi sinemaseverlerle buluşturan Berlin Film Festivali, bu yıl 70. kez kapılarını sinemaseverlere açacak. Bu akşam Berlinale Palast’ta gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlayacak 70. Berlin Film Festivali, 1 Mart’a kadar devam edecek.

Bu yıl Ana Yarışma bölümünde Christian Petzold, Abel Ferrara, Ming-Liang Tsai, Kelly Reichardt, Sally Potter, Hong Sangsoo, Eliza Hittman gibi yönetmenlerin yeni filmleri Altın Ayı için yarışırken; Pinocchio, Charlatan, Last and First Men, Nomera ve Malmkrog gibi merakla beklenen filmler de festivalin yan seçkilerinde sinemaseverlerle buluşacak.

Sinema dünyasında tüm gözlerin çevrildiği 70. Berlin Film Festivali hakkında bilinmesi gereken detayları aşağıda bulabilirsiniz.

70. Berlin Film Festivali Hakkında Bilinmesi Gereken 12 Detay

Carlo Chatrian Direktörlüğünde Hazırlanan İlk Berlin Film Festivali

70. Berlin Film Festivali, 2001’den beri festivalin direktörü olan Dieter Kosslick‘in yerini alan Carlo Chatrian‘ın yönetiminde düzenlenen ilk Berlin Film Festivali olma özelliği taşıyor. Chatrian’a festival yönetiminden sorumlu olan Mariette Rissenbeek eşlik ediyor. Film tarihi uzmanı olan Chatrian, daha önce Locarno Film Festivali’nin direktörlüğünü yapmıştı. Rissenbeek ise Almanya sinemasının tanıtımından sorumlu olan German Films’teki çalışmaları ile tanınıyor. Festival yönetiminde 19 yıl sonra yaşanan değişim, festival programında da kendisini hissettiriyor. Encounters gibi yeni bölümlerin eklendiği, bazı bölümlerin ise yeniden şekillendirildiği festivalde bu yıl 340 yeni film gösterilecek.

Altın Ayı İçin 18 Film Yarışıyor

Bu yıl yan seçkilerde de önemli sinemacıların heyecanla beklenen filmleri yer alsa da asıl odak yine Ana Yarışma bölümünde olacak. Ana Yarışma bölümünde dünyanın dört bir yanından 18 film Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödülleri için yarışacak. Altın Ayı için yarışacak filmler arasında hem önemli isimlerin yeni filmleri, hem de genç sinemacıların dikkat çekici yapımları yer alıyor. Bu yıl Ana Yarışma bölümünde yarışacak filmler şöyle:

Berlin Alexanderplatz, Yönetmen: Burhan Qurbani

DAU. Natasha, Yönetmenler: Ilya Khrzhanovskiy ve Jekaterina Oertel

Domangchin yeoja – The Woman Who Ran, Yönetmen: Hong Sangsoo

Effacer l’historique – Delete History, Yönetmenler: Benoît Delépine ve Gustave Kervern

First Cow, Yönetmen: Kelly Reichardt

Favolacce – Bad Tales, Yönetmen: Damiano D’Innocenzo ve Fabio D’Innocenzo

El prófugo – The Intruder, Yönetmen: Natalia Meta

Le sel des larmes – The Salt of Tears, Yönetmen: Philippe Garrel

Never Rarely Sometimes Always, Yönetmen: Eliza Hittman

Irradiés  – Irradiated, Yönetmen: Rithy Panh

Rizi – Days, Yönetmen: Ming-Liang Tsai

The Roads Not Taken, Yönetmen: Sally Potter

Schwesterlein  – My Little Sister, Yönetmenler: Stéphanie Chuat ve Véronique Reymond

Sheytan vojud nadarad – There Is No Evil, Yönetmen: Mohammad Rasoulof

Siberia, Yönetmen: Abel Ferrara

Todos os mortos – All the Dead Ones, Yönetmenler: Caetano Gotardo ve Marco Dutra

Undine, Yönetmen: Christian Petzold

Volevo nascondermi – Hidden Away, Yönetmenler: Giorgio Diritti

Filmler Uluslararası İsimleri Bir Araya Getiren Jüri Tarafından Değerlendirilecek

Bu yıl Berlin Film Festivali’nin jüri başkanlığını usta oyuncu Jeremy Irons yapıyor. Jüride Irons’a; Manchester By the Sea ve Margaret gibi unutulmaz filmlere imza atan Kenneth Lonergan, The Artist ve Le passé gibi filmlerle tanınan Arjantinli oyuncu Bérénice Bejo, geçtiğimiz yıl Bacurau ile adından övgüyle söz ettiren Brezilyalı yönetmen ve sinema yazarı Kleber Mendonça Filho, Filistinli yönetmen Annemarie Jacir, Almanyalı yapımcı Bettina Brokemper ve İtalyan oyuncu Luca Marinelli eşlik edecek.

Yan Seçkiler

Carlo Chatrian ve Mariette Rissenbeek yönetiminde festivalde yapılan en önemli değişikliklerden biri yan seçkilerdeki yüksek profilli filmlerin sayısının kayda değer ölçüde artması oldu. Dikkat çekici bu filmlerin önemli bir bölümü festivale bu yıl eklenen Encounters bölümünde yer alacak. Karşılaşmalar olarak Türkçeleştirebileceğimiz Encounters; bağımsız, yenilikçi sinemacıların estetiksel ve yapısal olarak cüretkâr filmlerini sinemaseverler ile buluşturacak.

Cristi Puiu’nun heyecanla beklenen yeni filmi Malmkrog, dünya prömiyerini festivalin Encounters bölümünde yapacak. Aynı şekilde Josephine Decker imzalı Shirley de bu bölümde gösterilecek. Panorama bölümünde ise Riz Ahmed’li Mogul Mowgli ve Karim Aïnouz imzalı Nardjes A. dikkat çeken yapımlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bu Yıl Açılış Ana Yarışmada Olmayan Bir Filmle Yapılacak

Chatrian, bu yıl açılış filmini Ana Yarışma dışından seçerek dikkat çekici bir karara imza attı. Chatrian, açılış filmi olması nedeniyle filme fazladan bir ilgi olacağını ve bu aşırı ilginin yarışmadaki bir filmi olumsuz etkileyeceği için böyle bir karar aldığını açıkladı. Bu doğrultuda açılış filmi olarak Sigourney Weaver ve Margaret Qualley’nin başrollerini üstlendiği My Salinger Year olacak.

Bu Yıl Festivalde Almanya Yapımı 46 Film Bulunuyor

Berlin Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya sinemasında dikkat çekici yapımlara ve yeni keşiflere ev sahipliği yapacak. Bu yıl festivalde Almanya yapımı veya ortak yapımı olan 46 film bulunuyor. Bu filmler arasında Christian Petzold imzalı Undine, Alfred Döblin’in aynı adlı romanından uyarlanan Berlin Alexanderplatz ve Nina Hoss’un başrolünü üstlendiği Schwesterlein ön plana çıkan yapımlar oluyor.

Berlin Film Festivali’nin Politik Duruşu Yeni Yönetim Altında da Devam Ediyor

Avrupa’nun üç büyük film festivali arasında en politik olanı olarak bilinen Berlin Film Festivali, yeni yönetim altında da bu tavrından bir şey kaybetmemiş gibi görünüyor. Hem güncel konularda hem de tarihi meselelerde önemli noktalara parmak basan pek çok film festival programında kendisine  yer buluyor. Kamboçya’daki katliamlara odaklan Irradiated belgeseli, Hillary Clinton’ın kariyerini mercek altına alan belgesel dizisi Hillary ve Mohammad Rasoulof imzalı There is No Evil ilk bakışta dikkat çeken filmler oluyor.

Hollywood Yıldızları Kırmızı Halıda Boy Gösterecek

Berlin Film Festivali’nin yeni yönetimi festivalin programını belirlerken Hollywood yapımlarına yer verme bir kaygıyla hareket etmemiş olsa da, programda önemli isimleri bir araya getiren yüksek profilli yapımlar da bulunuyor. Sally Potter imzalı The Roads Not Taken’da Javier Bardem, Elle Fanning, Salma Hayek ve Laura Linney gibi önemli isimler yer alırken, Willem Dafoe ve Sigourney Weaver da bu yıl yeni filmlerinin prömiyerleri için kırmızı halıda boy gösterecek.

340 Filmden 137’si Kadın Yönetmenlerin İmzasını Taşıyor

5050 by 2020 taahhüdünü imzalayarak festivalde cinsiyet eşitliğinin sağlanması yolunda adımlar atacağının sözünü veren Berlin Film Festivali, bu yıl bu yolda önemli bir adım atıyor. Festival yönetimi tarafından paylaşılan bilgilere göre bu yıl programdaki 340 filmin 137’sinde kadın yönetmenlerin imzası bulunuyor.

Öte yandan bu yıl festivalin önemli ödüllerinden ikisi de kadın sinemacılara veriliyor. Onur Ödülü, usta oyuncu Helen Mirren‘a verilirken, Berlinale Camera ödülü de Ulrike Ottinger‘e takdim edilecek.

Yeni Projeler Avrupa Film Market’te Destek Arıyor

Heyecanla beklenen filmleri sinemaseverlerle buluşturan Berlin Film Festivali, son yıllarda olduğu gibi bu yıl da sadede filmlerin izleyici ile buluşmasına değil, aynı zamanda hazırlık aşamasındaki projelerin görücüye çıkarılmasına da sahne olacak. Festival kapsamında düzenlenecek Avrupa Film Market (EFM)’te 62 ülkeden 500’den fazla dağıtımcı, yeni projelerini dünyanın dört bir yanından 1100’den fazla film ithalatçısının ve uluslararası dağıtımcının beğenisine sunacak.

Öte yandan Dünya Sinema Fonu (WCF) bölümünde de sinema sektörünün yeterince gelişmediği pazarlardan yeni yapımlar ön plana çıkarılacak.

Berlinale Ortak Yapım Marketi‘nde Berlinale’den destek alan projelere yer verilirken, Berlinale Talents programı da dünyanın dört bir yanından genç sinemacıları bir araya getirerek yeni projelerini geliştirme fırsatı sunacak.

Alfred Bauer Ödülü Bundan Sonra Başka İsimle Verilecek

Almanya’da haftalık olarak yayımlanan Die Zeit gazetesinin geçtiğimiz ayın sonunda yayınladığı kapsamlı haber, 1951-1976 yılları arasında Berlin Film Festivali‘nin direktörlüğünü yapan Alfred Bauer hakkında çarpıcı gerçeklerin gün yüzüne çıkmasını sağladı. Festivalin ilk direktörü olan Bauer’in “Nazi film bürokrasisinde üst düzey bir görevli” olduğunu ortaya çıkaran bu makale, 1940’lı yıllarda Nazi hükûmetinin Reich Film Ofisi ile sadece zorunluluktan çalıştığı düşünülen Bauer’in aslında Nazilerle derin bağları olduğunu gösterdi. Bunun üzerine harekete geçen Berlinale yönetimi, bu ödülün adını değiştirme kararı aldı. Bu yıl festivalin 70. yaşını kutlamasından ilham alan Berlinale yönetimi, bu yıl ödülü “Gümüş Ayı – 70. Berlinale”  adıyla verecek. Önümüzdeki yıllarda ödülün hangi isimle verileceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Öte yandan konuyla ilgili gerekli araştırmaları yapacakları yönündeki taahhütlerinin arkasında duran Berlinale yönetimi, Nasyonal Sosyalizm diktatörlüğünün eylemlerini araştırmak için 1949 yılında kurulan Institute for Contemporary History (IfZ)’yi görevlendirdi. Institute for Contemporary History (IfZ)’deki bağımsız tarihçiler tarafından yapılacak kapsamlı araştırma sonunda hazırlanacak rapor bu yaz kamuoyuna sunulacak.

Hanau’da Gerçekleşen Saldırı İçin Bir Dakikalık Saygı Duruşu

Berlinale Palast’ta gerçekleşecek Açılış Töreni’nin başında, Hanau’da dün gerçekleşen ırkçı saldırıda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

Festival yönetimi tarafından yayınlanan açıklamada, Berlinale’in şiddetin ve ırkçılığın karşısında durduğu ve hoşgörü, saygı ve misafirperverliği desteklediği belirtildi.

Kaynak: DW

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information