77. Altın Küre Ödülleri 6 Ocak’ta Türkiye saatiyle sabaha karşı gerçekleşecek törenle sahiplerini buluyor. Özellikle yönetmen ve senaryo kategorisinde tek bir kadına bile yer vermemesiyle eleştirilen Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin, ya da kısa hâliyle HFPA’nın, katkılarıyla düzenlenen ödül töreniyle ilgili belki de en heyecan verici unsur Ricky Gervais’in bir kez daha sunuculuk görevini üstleniyor olması. Daha önce birden fazla kez bu rolde seyirci karşısına çıkıp “ödül sunucusu” kavramını farklı bir yere taşıyan Gervais’in varlığı, ekran başında olacak bizler için sevindirici bir gelişme.

Öte yandan bir süredir Oscarlar için bize pek bir ipucu vermeyen Altın Küre, tahmin edilmesi en zor ödüllerden bir tanesi. Dokuz binden fazla üyesi olan Akademi için istatistik hesapları yapmak nispeten kolay olsa da yalnızca 93 üyesi bulunan Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin kapalı kapıları ardında neler konuşulduğunu kestirmek oldukça güç. Dahası, HFPA’nın kimi zaman sansasyon yaratmak adına popüler olana yönelimindeyken, kimi zaman hâlihazırda ödül sezonunda öne çıkan isimlere öncelik veriyor olması da işimizi pek kolaylaştırmıyor. Gelgelelim birkaç gün sonra geriye bakıp kendi tahminlerinden utanmanın da garip bir cazibesi olsa gerek ki tahmin oyununu hepimiz seviyoruz. Hatta kimi zaman bahse konu olan etkinliğin kendisinden bile fazla.

Sözü daha fazla uzatmayayım ve sizleri 77. Altın Küre Ödülleri’ne dair tahminlerimle baş başa bırakayım.

77. Altın Küre Ödülleri Tahminleri

En İyi Film (Drama)

Adaylar

The Irishman
Marriage Story
1917
Joker
The Two Popes

Kim Kazanır: The Irishman

Kim Kazanabilir: 1917

The Irishman, Marriage Story ve 1917 gibi iddialı filmlerin de etkisiyle törenin belki de en çekişmeli kategorisi. Her ne kadar toplamda en fazla dalda adaylık elde eden film olsa da, Marriage Story’nin yönetmeni Noah Baumbach’ın, En İyi Yönetmen’de es geçilmiş olması ve senelerdir sektörün içerisinde olmasına rağmen Altın Küre’de ilk kez boy gösterecek olması, bu filmin şansını düşüren etmenler. Dolayısıyla yarış The Irishman ve 1917 arasında geçecek gibi görünüyor. Gelgelelim son tahlilde özellikle bir aydır çokça övülen 1917’in, Martin Scorsese etkisiyle The Irishman’in gerisinde kalacağını düşünüyorum. Öte yandan seveni kadar nefret edeni de bol olan Joker’in, sansasyonel ödüller vermeyi pek seven HPFA’nın tam da aradığı bir aday olduğu aşikar. Altın Küre’nin tahmin edilemezliğinden bahsetmiştik değil mi?

En İyi Film (Komedi-Müzikal)

Adaylar

Once Upon a Time… in Hollywood
Jojo Rabbit
Knives Out
Rocketman
Dolemite Is My Name

Kim Kazanır: Once Upon a Time… in Hollywood

Kim Kazanabilir: Jojo Rabbit

Dramaya taban tabana zıt olarak komedi-müzikal türündeki En İyi Film ödülü için net bir favorimiz var: Once Upon a Time… in Hollywood. Özellikle ABD’de yerlere göklere sığdırılamayan filmin yönetmen koltuğunda oturan Quentin Tarantino’nun, daha önce pek çok kez Altın Küre’ye aday olmasına karşın büyük ödülü henüz kucaklayamamış olması önemli bir etmen. Bununla birlikte diğer dört filmden hiçbirinin yönetmenlik kategorisinde adaylık elde edememiş olması da cabası. Buradaki sürpriz adayımız ise Taika Waititi’nin, Toronto Film Festivali’nde Halkın Seçimi Ödülü’nü kucaklamış filmi Jojo Rabbit.

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Adaylar

Christian Bale – Ford v Ferrari
Antonio Banderas – Pain and Glory
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – The Two Popes

Kim Kazanır: Joaquin Phoenix

Kim Kazanabilir: Adam Driver

Ödül sezonunu her ne kadar Adam Driver açık ara farkla önde götürse bile Altın Küre, farklı bir platform. Joaquin Phoenix’in Joker hikâyesi, filmin uzun süre dillere pelesenk olması gibi faktörler, bu performansı tam da HFPA’nın ödüllendirmek isteyeceği bir hâle bürüyor. Dolayısıyla şimdilik Phoenix bir adım önde. Gelgelelim Adam Driver’ın bu sene yer aldığı The Report ve Star Wars gibi filmlerle sürekli göz önünde bulunuyor olması ve hâlihazırdaki şöhreti, onu da hâlen iddialı bir yere konumlandırıyor. Antonio Banderas, Christian Bale ve Jonathan Pryce’ın ise pek bir şansı yok gibi görünüyor.

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Adaylar

Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renée Zellweger – Judy

Kim Kazanır: Renée Zellweger

Kim Kazanabilir: Scarlett Johansson

2019’un başından bu yana, Judy Garland rolündeki performansıyla Oscar’ın güçlü adaylarından bir tanesi olarak gösterilen Renée Zellweger, son dönemde Lupita Nyong’o ile bir yarış hâline girişmiş durumda. Ancak bu kez karşısında Nyong’o yok ve bu sebepten Zellweger, kategorinin favorisi gibi görünüyor. Son dönemde çeşitli eleştirmen birlikleri tarafından ödüllendirilen Scarlett Johansson’ın, daha önceki dört Altın Küre adaylığını ödüle dönüştürememiş olması önemli bir nokta olsa da HFPA, Renée Zellweger’in performansına kayıtsız kalamayacaktır.

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Adaylar

Daniel Craig – Knives Out
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood
Taron Egerton – Rocketman
Eddie Murphy – Dolemite Is My Name

Kim Kazanır: Eddie Murphy

Kim Kazanabilir: Taron Egerton

Tıpkı Renée Zellweger gibi Eddie Murphy’nin hikâyesi de doğası itibariyle ilgi çekici. Bir dönemin aranılan ismi olarak öne çıkmış ve ödüller kazanmış, tam unutulacak derken yıllar sonra başarılı bir performansla dönmüş oyuncular, ABD’de her daim ilgi görmüştür. Murphy’nin diğer iki güçlü aday olan Taron Egerton ve Leonardo DiCaprio’nun aksine komedi kültüründen geliyor olması da önemli bir etmen. Cannes Film Festivali’nden bu yana aktif şekilde kampanya yürüten Egerton ve Rocketman’in, Bohemian Rhapsody’nin geçen seneki başarısını yineleme ihtimali de yok değil.

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Adaylar

Awkwafina – The Farewell
Ana de Armas – Knives Out
Cate Blanchett – Where’d You Go, Bernadette
Beanie Feldstein – Booksmart
Emma Thompson – Late Night

Kim Kazanır: Awkwafina

Kim Kazanabilir: Emma Thompson

Awkwafina’nın, hem diğer dört aday arasından ödül sezonunda ismi geçen tek isim olması hem de En İyi Uluslararası Film dalında da yer alan The Farewell’in HFPA tarafından sevilmiş olması, ödülün nereye gideceği konusunda önemli doneler veriyor. Emma Thompson ve Ana de Armas, çok küçük de olsa şansları olan diğer iki isim.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Adaylar

Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood

Kim Kazanır: Brad Pitt

Kim Kazanabilir: Joe Pesci

The Irishman’in Netflix’te yayınlanmasıyla birlikte Joe Pesci ve Al Pacino, Oscar sohbetlerine dahil olmuştu. Ancak aradan geçen sürenin ardından Pacino tamamen arka planda kalırken Pesci ise Cannes’dan bu yana ödülün iddialı ismi olarak öne çıkan Brad Pitt’in epey bir arkasında görünüyor. Dolayısıyla Pitt’in, 12 Monkeys’ten 24 yıl sonra yeni bir Altın Küre’ye ulaşması oldukça olası görünüyor.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Adaylar

Kathy Bates – Richard Jewell
Annette Bening – The Report
Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Margot Robbie – Bombshell

Kim Kazanır: Jennifer Lopez

Kim Kazanabilir: Laura Dern

Daha önce söylemiştik, yine söylüyoruz. Oscar ve Altın Küre, farklı kulvarlar. Dolayısıyla Oscar yarışını önemli bir farkla önde götüren Laura Dern, burada favori değil. Ve hatta Jennifer Lopez’in gerisinde. Daha önce pek çok kez bu sahnede boy gösteren ve ödüller kazanan Dern’in aksine Lopez, ödül törenlerine pek uğrayan bir isim değil. En azından aday olarak. Lopez’in ödül kazanmasının, yalnızca sinema dünyasında değil, aynı zamanda müzik medyasında bulacağı yankı, HFPA için kaçırılacak fırsat değil.

En İyi Yönetmen

Adaylar

Bong Joon-ho – Parasite
Sam Mendes – 1917
Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood
Martin Scorsese – The Irishman
Todd Phillips – Joker

Kim Kazanır: Bong Joon-ho

Kim Kazanabilir: Martin Scorsese

Gelelim bir diğer çetrefilli kategoriye. Bong Joon-ho, şu an için ödül mevsiminde ödül üstüne ödül kazanırken ABD’de 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Dolayısıyla Parasite’ın ünü, sınırlarını çoktan aştı. Ödülün geçtiğimiz sene Roma ile Alfonso Cuarón’a gittiğini düşünürsek Bong Joon-ho’nun, İngilizce olmayan bir filmin yönetmeni olmasının herhangi bir sorun yaratmayacağını da söyleyebiliriz. Gelgelelim Bong’un oldukça güçlü iki rakibi olduğu da aşikar: Martin Scorsese ve Quentin Tarantino. Daha önce üç kez bu ödülü kazanan Scorsese, onun aksine tüm adaylıklarından eli boş dönen Tarantino ve Bong arasındaki yarış, Oscar gecesine kadar sürecek ancak bu raundun galibi Güney Koreli yönetmen olacakmış gibi görünüyor.

En İyi Senaryo

Adaylar

Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood
Noah Baumbach – Marriage Story
Anthony McCarten-  The Two Popes
Bong Joon-ho, Han Jin-won – Parasite
Steven Zaillian – The Irishman

Kim Kazanır: Noah Baumbach

Kim Kazanabilir: Quentin Tarantino

Altın Küre’de uyarlama ve orijinal senaryolar bir arada ödüllendirilse bile bu seneki adaylar içerisinde özgün senaryoların ağırlığı çok net hissediliyor. Ve bunların arasında iki tanesi ön plana çıkmış durumda: Marriage Story ve Once Upon a Time… in Hollywood. Noah Baumbach imzalı filmin altı dalda adaylık elde etmesine karşın yönetmenlik kategorisinde es geçilmiş olması, HFPA’nın Marriage Story’yi yönetiminden ziyade metni için sevdiğini gösteriyor olabilir. Nitekim gecenin sonunda Baumbach, ilk Altın Küre’sine ulaşacakmış gibi görünüyor.

En İyi Müzik

Adaylar

Thomas Newman – 1917
Hildur Gudnadóttir –  Joker
Randy Newman – Marriage Story
Alexandre Desplat –  Little Women
Daniel Pemberton – Motherless Brooklyn

Kim Kazanır: Hildur Gudnadóttir

Kim Kazanabilir: Thomas Newman

İki kuzen olan Thomas ve Randy’nin, sırasıyla 1917 ve Marriage Story ile yarıştığı En İyi Müzik kategorisi için en az bu ikisi kadar iddialı olan Hildur Gudnadóttir ve Joker de karşımıza çıkıyor. Eleştirmen dernekleri tarafından 1917 daha fazla ödüllendirilse bile HFPA’nın oyunu popülerden yana kullanarak Joker’i galip ilan edeceğini düşünüyorum.

En İyi Orijinal Şarkı

Adaylar

(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman
Spirit – The Lion King
Into the Unknown – Frozen 2
Stand Up – Harriet
Beautiful Ghosts – Cats

Kim Kazanır: (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman

Kim Kazanabilir: Into the Unknown – Frozen 2

Rocketman’in çok uzun süredir ödül kampanyası yaptığından bahsetmiştik. Filmin, en güçlü olduğu dal ise hiç kuşkusuz orijinal şarkı. Taron Egerton’ın playback yapmadan(!) altından kalktığı Elton John şarkıları, Rocketman’in en azından bu kategorideki ödülünü garantiliyor.

En İyi Animasyon Film

Adaylar

Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Missing Link
Toy Story 4
Lion King

Kim Kazanır: Toy Story 4

Kim Kazanabilir: Frozen II

Geçtiğimiz sene Incredibles 2, Spider-Man: Into the Spider-verse’e kaybetse bile bu ödülün en büyük favorileri her daim Pixar yapımları olmuştur. Toy Story 4’un, Into the Spider-verse kadar zorlu bir rakibi olmadığını göz önüne alırsak ödülün tek favorisi olduğunu söyleyebiliriz.

Yabancı Dilde En İyi Film

Adaylar

The Farewell
Pain and Glory
Portrait of a Lady on Fire
Parasite
Les Misérables

Kim Kazanır: Parasite

Kim Kazanabilir: The Farewell

HFPA’nın, En İyi Film ödülü için yarışan yapımlardaki diyalogların en az 50%’sinin İngilizce olması gerektiğine dair kuralı nedeniyle bu kategoride adaylık elde edemeyen Parasite, Yabancı Dilde En İyi Film’in tek favorisi. Aynı sebepten En İyi Film kategorisinde yer alamayan The Farewell’in bu ödüle ulaşması için ise küçük çaplı bir mucizenin gerçekleşmesi gerekiyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information