Bu yıl pandemi nedeniyle alışık olduğumuzdan çok daha geç bir tarihte dağıtılacak olan 78. Altın Küre Ödülleri, 28 Şubat’ı 1 Mart’a bağlayan gece Türkiye saatiyle 04:00’te başlayacak ödül töreniyle sahiplerini bulacak. Pandemi döneminde gerçekleşecek olması, törenin kendisine dair sorular doğuruyor. Bu yıl töreni Amy Poehler ve Tina Fey‘in sunacağı, ancak ikilinin aynı salonda olmayacağı açıklandı. Tina Fey New York’ta, Amy Poehler ise Los Angeles’ta töreni sunacak. Töreni iki farklı kıyıda eşzamanlı olarak gerçekleştirme tercihinin ne şekilde sonuç vereceğini de, adayların ödülleri almak için salonda olup olmayacağını da tören gecesi öğreneceğiz. Öte yandan Altın Küre Ödülleri’ne dair en önemli soru, yani ödülleri kimin kazanacağı sorusu da 28 Mart gecesi cevap bulacak.

Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) tarafından dağıtılan Altın Küre Ödülleri’nin kazananları, birliğe üye olan 90 küsür basın mensubunun oylarıyla belirleniyor. Bu da Altın Küre Ödülleri’ne dair tahmin yapmayı epey güçleştiriyor. Neticede sektördeki genel algıya bakarak binlerce üyesiyle sektörü temsil eden Akademi’nin tercihlerini kestirmek mümkün olsa da, sektörü temsil etmekten epey uzak olan HFPA üyelerinin tercihlerinin ne yönde olacağını kestirmek güç oluyor. Üstelik son günlerde HFPA içinden yükselen çatlak sesler, bu tercihlerin güvenilirliğine de şüphe düşürmüş durumda -gerçi özellikle adaylarda karşımıza çıkan tuhaf tercihlerle, bu güvenilirliğe bir süredir gölge düşmüştü zaten. Tüm bu öngörülemezliğe ve şüphelere rağmen yine de, ödül sezonundaki genel gidişatı göz önüne alarak belli başlı favorilerden söz etmek mümkün. Bu bağlamda, ödül sezonundaki gidişatı göz önüne alarak yaptığım değerlendirmeleri ve tahminleri aşağıda bulabilirsiniz.

78. Altın Küre Ödülleri Tahminleri

En İyi Film (Drama)

Adaylar

The Father
Mank
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Kim Kazanır: Nomadland

Kim Kazanabilir: The Trial of the Chicago 7

Nomadland, hem Venedik’te hem de Toronto’da büyük ödülü kazanarak Oscar’ın en büyük favorisi hâline gelmiş olsa da, söz konusu Altın Küre olduğunda bu kadar belirgin bir favori olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü The Trial of the Chicago 7 da ödüle Nomadland kadar yakın duruyor. Hatta gecenin sonunda bu ödülü The Trial of the Chicago 7’ın alacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Böylesine yakın geçen bir yarışta ben tercihimi Nomadland’den yana kullansam da, kazanan açıklanırken zarftan The Trial of the Chicago 7’ın çıkması da büyük bir sürpriz olmayacaktır.

En İyi Film (Komedi ya da Müzikal)

Adaylar

Borat Subsequent Moviefilm
Hamilton
Music
Palm Springs
The Prom

Kim Kazanır: Hamilton

Kim Kazanabilir: Borat Subsquent Moviefilm

Drama tarafında olduğu gibi burada da yarış iki film arasında geçiyor: Hamilton ve Borat Subsequen Moviefilm. Biri kategorinin komedi, öteki de müzikal kısmını temsil ediyor. Kazananlara baktığımızda HFPA’in tercihini genelde müzikal taraftan yana kullandığını görüyoruz. O yüzden bu yıl da Hamilton’ın bir adım önde olacağını düşünüyorum. HFPA, kayıt altına alınmış bir tiyatro oyunu olduğu için film olarak kabul edilip edilemeyeceği bile tartışmalı olan Hamilton’a adaylık vermek için kurallarını esneterek, Hamilton’a olan sevgisini göstermişti zaten.

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Altın Küre

Adaylar

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Tahar Rahim – The Mauritanian

Kim Kazanır: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Kim Kazanabilir: Riz Ahmed – Sound of Metal

Ödül sezonu ilerledikçe Chadwick Boseman’ın bu kategorideki ağırlığı da arttı. Bu noktada Boseman, hem Altın Küre’nin hem de Oscar’ın bu kategorideki en büyük favorisi. Oscar’da Anthony Hopkins ya da Riz Ahmed bir sürpriz yapabilir belki ama Altın Küre’de böyle bir sürprize yer yok gibi duruyor.

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Altın Küre

Adaylar

Viola Davis -Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day – The United States vs Billie
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Kim Kazanır: Carey Mulligan – Promising Young Woman

Kim Kazanabilir: Frances McDormand – Nomadland

Bu yılki adaylıklar gösterdi ki HFPA Promising Young Woman’ı epey sevmiş. Filmin ödüle en yakın olduğu kategori ise bu kategori. Hâl böyleyken HFPA, hem Carey Mulligan’ı hem de Promising Young Woman’ı onurlandırmak için bu fırsatı kaçırmayacaktır diye düşünüyorum. Sürpriz yapabilecek isimlere baktığımızda Frances McDormand ile Viola Davis karşımıza çıkıyor ki bu ikili arasında McDormand bir adım önde gibi görünüyor.

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Altın Küre

Adaylar

Sacha Boran Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
James Corden – The Prom
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Andy Samberg – Palm Springs

Kim Kazanır: Sacha Boran Cohen – Borat Subsequent Moviefilm

Kim Kazanabilir: Lin-Manuel Miranda – Hamilton

Hamilton En İyi Film (Komedi/Müzikal) kategorisinde Borat Subsequent Moviefilm’in bir adım önünde olsa da, bu kategoride roller değişiyor. Sacha Baron Cohen, geçtiğimiz yıl hem yeni Borat filmiyle hem de The Trial of the Chicago 7’daki performansıyla sinemaseverlerin gönlünü kazanmayı başardı. Böyle bir dönemde HFPA’in Cohen’i onurlandırmaması büyük sürpriz olur. Cohen bu yıl iki dalda aday olsa da, ödüle uzanacağı kategori bu olacak gibi duruyor.

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Altın Küre

Adaylar

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Kate Hudson – Music
Michelle Pfeiffer – French Exit
Rosamund Pike – I Care a Lot
Anya Taylor-Joy – Emma.

Kim Kazanır: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Kim Kazanabilir: Rosamund Pike – I Care a Lot

Borat Subsequent Moviefilm’deki performansıyla dikkat çeken Maria Bakalova’nın Altın Küre alması ilk başta uzak bir ihtimal gibi duruyordu, ancak adaylara baktığımızda çok da güçlü performansların olmaması, Bakalova’nın bu ödülü gerçekten de alma ihtimalini kuvvetlendiriyor.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Judas and the Black Messiah

Adaylar

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Jared Leto – The Little Things
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Kim Kazanır: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Kim Kazanabilir: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Judas and the Black Messiah adaylar arasında en geç yayınlanan film olduğu için yarışa diğerlerinden biraz daha geç katıldı. Ancak bu durum Daniel Kaluuya’nın kısa sürede favori konumuna yerleşmesine engel olmadı. Genç oyuncu Get Out’taki rolünden beri dikkat çekici işler ortaya koyuyor. Judas and the Black Messiah ile alacağı ödül tüm bu işlerin de mükafatı niteliğinde olabilir. Judas and the Black Messiah’ın çıkışına kadar bu kategoride favori konumunda olan Leslie Odom Jr. da olası bir sürpriz için akla gelen ikinci isim.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Adaylar

Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Jodie Foster – The Mauritanian
Amanda Seyfried – Mank
Helena Zengel – News of the World

Kim Kazanır: Amanda Seyfried – Mank

Kim Kazanabilir: Glenn Close – Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy’nin aldığı kötü yorumlar filmin geniş kitlelere ulaşmasının önünü kesti. Bu da aslında beğeni kazanan bir performansa imza atan Glenn Close’un Oscar şansını epey düşürdü. Ancak filmi izleme ihtimalleri çok daha yüksek olan HFPA üyeleri için bunun bir engel teşkil etmeyeceği tahmin ediliyor. Bu da Close’u kategorinin favorilerinden biri hâline getiriyor. Yine de Amanda Seyfried bir adım önde görünüyor. Mank’in ödül alabileceği ender kategorilerden biri olması da Seyfried’in şansını artırıyor.

En İyi Yönetmen

Adaylar

Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Regina King – One Night in Miami
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland

Kim Kazanır: Chloé Zhao – Nomadland

Kim Kazanabilir: David Fincher – Mank

Chloé Zhao, ödül sezonunun başında beri bu kategorinin favorisi konumunda. Ancak bu durumun Altın Küre’ye yansıyıp yansımayacağı merak konusu. Zhao’nun karşısındaki isimler arasından sıyrılan bir isim olmaması, Nomadland’in yönetmenini bir adım önde konumlandırıyor. Yine de Fincher’ı göz ardı etmemek gerekiyor.

En İyi Senaryo

Adaylar

Promising Young Woman
Mank
The Trial of the Chicago 7
The Father
Nomadland

Kim Kazanır: The Trial of the Chicago 7

Kim Kazanabilir: Promising Young Woman

Bu yıl Altın Küre’de En İyi Film (Drama) ödülüne en yakın olan iki film Nomadland ve The Trial of the Chicago 7. Nasıl Nomadland yönetmenliği ile ön plana çıkıyor ve En İyi Yönetmen kategorisinde favori konumunda yer alıyorsa, The Trial of the Chicago 7 da Aaron Sorkin imzalı senaryosuyla ön plana çıkıyor ve bu kategoride favori konumunda yer alıyor.

En İyi Müzik

Adaylar

The Midnight Sky
Tenet
News of the World
Mank
Soul

Kim Kazanır: Soul

Kim Kazanabilir: Mank

Bu yıl En İyi Müzik ödülünün Trent Reznor ve Atticus Ross ikilisine gitmemesi büyük sürpriz olur. Zira bu kategoride ön plana çıkan her iki filmin müziklerinde de Reznor ve Ross ikilisinin imzası bulunuyor. İkilinin Mank’te dönemin ses teknolojisini yansıtacak şekilde hazırladıkları müzikler bir hayli etkileyici olsa da, ödüle Pixar yapımı Soul filmiyle uzanmaları daha olası görünüyor.

En İyi Orijinal Şarkı

Altın Küre

Adaylar

“Fight for You” – Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Io Si” – The Life Ahead
“Speak Now” – One Night in Miami
“Tigress & Tweed” – The United States vs. Billie Holliday

Kim Kazanır: “Speak Now” – One Night in Miami

Kim Kazanabilir: “Tigress & Tweed” – The United States vs. Billie Holliday

Tahmin etmesi en güç kategorilerden biri, ancak One Night in Miami’de Leslie Odom Jr.’ın seslendirdiği Speak Now bir adım önde görünüyor. HFPA’in beğeni kazanan bu filmi en azından bir kategoride ödüllendirmek istemesi de şarkının lehine işleyebilir.

En İyi Animasyon Film

Altın Küre

Adaylar

The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Kim Kazanır: Soul

Kim Kazanabilir: Wolfwalkers

Pixar’ın iki yeni filminin adaylar arasında yer aldığı bir filmde ödülün Pixar’a gitmemesi büyük bir sürpriz olur. Ancak bu yıl böyle bir sürprizle karşılaşabiliriz. Çünkü ne Soul ne de Onward, bir Up ya da Coco kadar büyük etki yaratmış değil. Soul hâlâ favori konumunda, ancak Apple yapımı Wolfwalkers bir sürprize imza atabilir.

Yabancı Dilde En İyi Film

Adaylar

Another Round (Danimarka)
La Llorona (Guatemala)
The Life Ahead (İtalya)
Minari (ABD)
Two of Us (Fransa)

Kim Kazanır: Minari

Kim Kazanabilir: Another Round

Minari. Aksi gecenin en büyük sürprizlerinden olur. Kore’den Amerika’ya göçen bir aileyi takip eden Amerika yapımı Minari’yi dilinden dolayı “yabancı film” olarak kategorilendirerek tepki toplayan HFPA, burada ödülü Minari’ye vererek hasarı bir nebze olsun gidermeye çalışacaktır. Kaldı ki film Oscar yarışında En İyi Film adayları arasında sayılacak kadar ön planda.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information