89. Oscar Ödülleri, Akademi tarihinin en skandal finaliyle dün gece sahiplerini buldu. 14 dalda Oscar adayı olan ve 11 Oscar ile Akademi rekoruna ortak olması beklenen La La Land, “En İyi Film” ödülü açıklanana kadar 6 ödül kazanmıştı. Warren Beatty ve Faye Dunaway ödülü açıklamak için sahneye çıktıklarında kendilerine verilen zarfta en İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Emma Stone – La La Land) yazmaktaydı. Beatty, uzun bir süre zarfa baktı ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün yazdığını söylemeden ödülü açıklaması için zarfı Dunaway’a uzattı. Dunaway, “La La Land” yazısını görünce ödülü La La Land’in kazandığını açıkladı. La La Land ekibi sahneye çıktı, yapımcılar teşekkür ve ödül konuşmalarını yaptı. La La Land’in ödülü kazandığı hem ekranda yazılı olarak verildi hem de Akademi’nin resmi hesabından tweet atıldı. İki dakika sonra sahneye güvenliklerin gelip zarfı kontrol etmesinin ardından hem sahnedekilerin hem salondakilerin şaşkın bakışları arasında ödülü Moonlight’ın kazandığı, yanlış zarfın verildiği açıklandı. La La Land ekibi yavaş yavaş sahneyi terk ederken, Moonlight ekibi sahneye çıktı ve ödül yeniden verildi. 89 yıllık mazisi bulunan, dünyanın en prestijli ve popüler ödülü olan Oscar gecesinde böyle akıl almaz bir olayın yaşanması La La Land ekibinin rencide edilmesine, Moonlight ekibinin ödülünü tatsız bir şekilde almasına sebebiyet verdi.

Törenin açılışı Justin Timberlake’in “Dance It” şarkısını söylediği sahne şovuyla açıldı. Tüm salonun ayağa kalkması, alkışlaması ve eğlenmesiyle beraber hareketli bir açılış olsa da genel olarak samimiyetten uzak bir duygu yarattı. Jimmy Kimmel’in sunumunu keyifli bulanlar olsa da son yıllarda iyice vasatlaşan Oscar sunumları gibi, bir etki yaratabildiğini söylemek zor. Yine de, Donald Trump’ın Meryl Streep’e “overrated oyuncu” demesi olayını hatırlatarak Trump’ın twitter hesabını etiketleyip “Merylsayshi” diye tweet atması ve yüzbinlerce kişinin bunu sosyal medya paylaşmasıyla konuşulmayı başardı.

En İyi Film, Akademi Yapısı, Trump, Moonlight ve Salesman

Geçen yıl başlatılan #OscarsSoWhite tartışmalarının ardından Akademi’nin siyahi aktörlerin oynadığı ve yönetmenlerin yönettiği filmlere bakış açısı merak edilirken bu yıl yardımcı oyuncu kategorilerinde Mahershala Ali ve Viola Davis ödüle uzandılar. En İyi Film Ödülü’nü başından beri favori olan La La Land’in en yakın rakibi Moonlight’ın alması, ödülün veriliş sansasyonunu bir kenara bıraktığımızda birçok sinema çevresini memnun eden bir tercih oldu. Böylelikle geçen yıl The Revenant – Spotlight arasında yaşanan çekişmenin hemen hemen aynısı bu yıl için de gerçekleşti. Altın Küre ve BAFTA’da En İyi Film ve Yönetmen Ödülleri’ni alarak yarışın favorisi olan The Revenant, Oscar’da En İyi Yönetmen’i kazanmış ama film ödülünü Spotlight’a kaptırmıştı. Spotlight, eleştirmen birlikleri tarafından o yıl en çok ödüllendirilen film olmuştu. Bu yıl için de Moonlight, 150’ye yakın ödülüyle ve mesemesiyle eleştirmen birliklerinin favorisiydi.

Son birkaç yılda ödüllerin 12 Years a Slave, Birdman, Spotlight ve Moonlight filmlerine gitmesi Akademi içindeki yapının iyice “meselesi daha önemli olan film”e en iyi film ödülü verilmesi şeklinde bir yol aldı. Bunun haricinde bu yıl ve gelecek yıllar için her törende Trump karşıtı gösteriler yapılacağını tahmin ediyorduk. Trump’ın Meryl Streep’e söylediği sözler, Beyaz Saray’ın sitesindeki LGBTİ sayfasını sildirmesi ve insanların arasında yarattığı kutuplaşmaya karşı Akademi’nin politik bir cevap vermesi zaten bekleniyordu. Trump’ın etki ettiği bir başka politik ödül ise Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü The Salesman’ın kazanması oldu. Cannes zamanında fırtınalar koparan ve dünya çapında çoğu eleştirmenin ve izleyicinin gönlünü fetheden, yıl sonu listelerinde en iyi filmler arasında gösterilen Toni Erdmann filmi her ne kadar favori görülse de durum bu kadar net değildi.  Toni Erdmann’ın Altın Küre’de ödülü Elle filmine kaptırması aslında bu konuda bir işaretti ama bazı kişiler bunun Elle ve The Handmaiden filmlerinin Oscar’a aday olmamasından dolayı etki etmeyeceğini savundular ve Toni Erdmann’ın kazanacağını öne sürdüler. Neticede Amerikan izleyici kitlesine göre düşündüğümüzde 162 dakikalık bir Alman komedisinin Oscar’ı kesin kazanabileceğini söylemek (favori olduğu iddia edilse bile) pek olası gözükmüyordu. Farhadi’nin daha önce A Separation ile Oscar’ı kazanmış olması da benzer dramatik çıkmazlara sahip The Salesman ile ikinci Oscar’ını kazanması da o kadar kolay görünmüyordu. Bu noktada Trump’ın bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarına yönelik uyguladığı seyahat yasağı sonrası kopan fırtına ve bunun üzerine Farhadi’nin Akademi Ödülleri’ne katılmayacağını söyleyip durumu protesto etmesi devreye girdi. Medya bu olayın üzerine çok gitti, Akademi ödüllerine kısa bir süre kala durum The Salesman lehine şekillenmeye başladı. Ödül töreninde Farhadi’nin politik mektubunun okunmasıyla birlikte beklenen Trump karşıtı atmosfer gerçekleşti ve ödül amacına ulaş(tırıl)mış oldu.

Akademi için her ne kadar muhafazakar ve yaşlı üyelerin sayısının fazla olduğu bir oluşum tanımlaması yapılsa da bu tanımlamanın birkaç yıl içinde iyice değiştiğini söyleyebiliriz. Bundan 5-10 yıl önce kimse The Revenant karşısında Spotlight’ın, La La Land karşısında Moonlight’ın En İyi Film Ödülü kazanacağına ihtimal vermeyebilirdi. Fakat hem yeni üyelerin katılımı, hem Amerika’nın Obama dönemiyle beraber geçirdiği değişimler Akademi üyelerinin tercihlerinde de bir değişimi beraberinde getirdi. Artık Gigi (1958)’yi ödüllere boğan bir Akademi anlayışı yok, hatta zamanında en iyi film ödülünü Crash (2004) karşısında kaybeden Brokeback Mountain (2005) şu zamanda olsa aynı ödülü kazanması daha yüksek ihtimaldi.

89. Oscar Ödülleri: Gecenin Sürprizleri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da törende sürpriz sonuçlar kendini gösterdi. Özellikle Mel Gibson’ın Hacksaw Ridge filminin En İyi Kurgu Ödülü’nü kazanmasını çoğu kişi beklemiyordu. Artık geçerliliğini yitirse de “en iyi kurgu ödülü, en iyi film ödülünün de belirleyicisidir” söylemi üzerinden La La Land’in bu dalda ödülü alması, bir sürpriz çıkması durumunda ise ödülün Moonlight’a gitmesi bekleniyordu. Akademi’nin Hacksaw Ridge’i çok sevdiğini ve aradıkları şablondaki “savaş filmi” konseptini doldurduğunu düşündüğümüzde, filmin özellikle ikinci yarısındaki sürükleyici savaş sahneleri, görsel efektleri, ses tasarımları, ani ölüm sahneleriyle yarattığı gerçekçilik hissiyatından etkilendiklerini ve bunun kurgu ödülüne yansıdığını söylemek mümkün.

Ses kurgusu dalında ödülün Arrival ya da Hacksaw Ridge’den birine gitmesi bekleniyordu. Arrival bu ödülü alamasaydı törenden ödülsüz ayrılacaktı fakat ödülü kazandı. Akademi’nin Hacksaw Ridge’i kurgu ödülüyle ödüllendirmesi ve savaş filmi olması sebebiyle ses kurgusu dalında da onu favori konumuna itiyordu. Fakat Hacksaw Ridge burada kazanamayıp La La Land’in müzikal olması sebebiyle almasına kesin gözüyle bakıldığı Ses Miksajı Ödülü’nü alarak şaşırttı.

En kötü senaryo ve en kötü yardımcı erkek oyuncu dallarında Razzie’ye aday olan Suicide Squad’ın saç ve makyaj dalında Oscar Ödülü’nü kazanması ise birçok kişinin beklemediği bir sonuçtu. Aslında üç aday olduğunu ve A Man Called Ove’un ödülü kazanma ihtimalinin pek olmadığını düşündüğümüzde ya Star Trek Beyond’un ya Suicide Squad’ın kazanacağı bir daldı. Star Trek Beyond’un genel olarak sevilen bir film olması, Suicide Squad’ın ise yerden yere vurulması bu ödülü kazanması ihtimalini Oscar prestiji açısından azaltıyordu. Buna rağmen Akademi’nin tercihi Joker’in Marilyn Manson’a benzediği garip, Harley Quinn’in ise dünya çapında herkesin makyajını yaptığı bir ikona dönüştüğü renkli saç/ makyaj çalışmasından yana oldu.

89. Oscar Ödülleri: Oyunculuk Dallarında Favoriler Kazandı

Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Mahershala Ali, Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ise Viola Davis ödül sezonu boyunca aldıkları ödüllerle rakipleri karşısında her daim favoriydi ve ödül töreninde de sonuç değişmedi. En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Emma Stone, Natalie Portman ve Isabelle Huppert arasında güçlü bir rekabet vardı. Üç ismin de ayrı ayrı kazandığı ödül törenleri oldu, Oscar’da ise favori hem La La Land’in popülaritesi hem Akademi’nin Jennifer Lawrence gibi genç isimleri öne çıkarmayı sevmesiyle Emma Stone gözüküyordu. Beklenildiği gibi Stone ödülü kazandı. Portman’ın üstün Jackie Kennedy performansı hem Portman’ın daha önce Oscar’ı olması hem de Larrain’in filminin Akademi’nin sinema anlayışına pek uymaması sebebiyle olsa gerek ikinci plana atıldı. Usta oyunculuk kariyeri ve bugüne kadar hiç Oscar ödülü olmaması sebebiyle birçok kişi Huppert’in Elle filmindeki performansıyla ödülü kazanmasını istiyordu ama Fransız filmi olması sebebiyle ikinci hatta üçüncü planda kalacağı, Akademi’nin çoğu üyesinin de yeteri kadar Elle’i izlememiş olabileceği zaten düşünülüyordu. Casey Affleck’in başından sonuna kadar favori olduğu En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise Denzel Washington’ın SAG (Oyuncular Birliği) ödülünü kazanmasıyla birlikte bir çekişmeye doğru evrilmişti. Bu ödülü Washington’ın 2 Oscar ödülü bulunmasına rağmen SAG tarafından daha önce hiç ödüllendirilmemiş olmasıyla ilişkilendirmek gerektiğini Casey’nin alkış tufanı içinde ödülünü aldığında bir kez daha anladık.

89. Akademi Ödülleri’nin en iyi film adaylarından La La Land altı, Moonlight üç, Manchester by the Sea iki, Hacksaw Ridge iki, Arrival bir, Fences bir dalda ödülle ayrılırken Hell or High Water, Lion ve Hidden Figures filmlerine ödül çıkmadı. 2013’te Argo’nun kazandığı gecede ödülün Beyaz Saray’a bağlanarak Michelle Obama tarafından açıklanmasından beri yaşanan en politik Oscar gecesiydi. Zarfların karıştırıldığı, en iyi film ödülünün yanlış takdim edildiği, sahneye güvenliklerin çıktığı, La La Land ekibinin rencide edildiği, Moonlight ekibinin ve tüm salonun şaşkınlıklarını gizleyemedikleri finalle bir Oscar töreni daha son buldu. Umarız, 90. Akademi Ödülleri ve sonrasında böyle bir olayın bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınır.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information