Bu gece sahiplerini bulacak 92. Akademi Ödülleri için artık son düzlüğe girmişken gelin hangi kategoride hangi filmlerin öne çıktığına son bir kez göz atalım.

92. Akademi Ödülleri için artık son birkaç saate girmiş durumdayız. Art arda ikinci kez sunucusuz gerçekleşecek olan tören, ilk kez yabancı dilde bir yapımın En İyi Film Oscarı’nı kazanması gibi ilklere sahip olacağı gibi teknik olarak üst düzey elementler barındırsa bile nispeten geleneksel bir tarzı temsil eden bir filmin zaferiyle de sonlanabilir. Dolayısıyla sürprizlere açık bir gece bizleri bekliyor.

Yaklaşık üç hafta önce açıklanan adaylıkların ardından 10 ve daha fazla adaylık elde eden Joker, 1917, Bir Zamanlar Hollywood’da – Once Upon a Time… in Hollywood ve The Irishman’la birlikte Parazit – Gisaengchung’un oldukça iddialı bir konumda bulunduğu konuşulan yarış, son birkaç hafta içerisinde Sam Mendes’in yönettiği filmin kesin bir galibiyetiyle sonuçlanabilecek bir manzaraya büründü. Ancak yine de tüm dünyada olduğu kadar ABD’de de takdir gören Parazit’in hâlen bir şansı olduğu aşikâr. Altın Küre’deki galibiyetinin ardından arkasındaki rüzgarı kaybeden Hollywood ve son dönemde En İyi Film Oscarı için şansı olduğuna dair söylentiler duyduğumuz Tavşan Jojo – Jojo Rabbit ise sürpriz yapmayı bekliyor.

Sözü daha da fazla uzatmadan, ilkini dün gece paylaştığımız tahmin serisinin, ana kategorileri kapsayan devamı ile sizleri baş başa bırakalım.

92. Akademi Ödülleri: Son Tahminler #2

En İyi Sinematografi

İlk 13 adaylığından eli boş dönmesinin ardından talihsizliğini Blade Runner 2049 ile kıran Roger Deakins, iki senelik aranın ardından geri döndü. Ve belki de hiç olmadığı kadar iddialı şekilde. 1917’nin tek plan gibi görünmesinde büyük emeği olan Deakins, tüm büyük törenlerden galibiyetle ayrıldı. Akademi’nin 1917’yi pek sevdiğini de göz önünde bulundurursak filmin en öne çıkan tarafının kesinlikle ödüllendirileceğini pekâlâ söyleyebiliriz. Türkiye’deki vizyon tarihinin garip bir şekilde 21 Şubat’a ertelenmesi nedeniyle henüz izleme imkânı bulamadığımız 1917’i bir kenara bırakırsak Robert Richardson’ın Bir Zamanlar… Hollywood’da’daki işçiliği ödül sezonunda ara ara gündeme gelmiş olsa bile kategorideki diğer adayların, The Lighthouse, The Irishman ve Joker, Tarantino imzalı yapıma oranla çok daha iyi görüntü yönetimine sahip olduğunu söylemek mümkün.

Kim Kazanır: Roger Deakins – 1917

Kim Kazanabilir: Robert Richardson – Bir Zamanlar… Hollywood’da

En İyi Orijinal Senaryo

Gotham Ödülleri’ndeki başarısı sayesinde hızlı bir giriş yaptığı ödül sezonunun başlarında kategorinin favorisi olarak görülen ve aday beş yapım içerisinde en iyi senaryoya da sahip olan Marriage Story, artık iyiden iyiye arka planda kalmış durumda. Rian Johnson’ın klasik bir dedektiflik hikâyesini günümüzün normlarıyla harmanladığı, adaylık almayı sonuna dek hak eden Bıçaklar Çekildi – Knives Out ve büyük oranda Akademi’nin filme olan sevgisinden dolayı burada yer alan 1917’yi de bir kenara bıraktığımızda geriye iki ciddi rakibin kaldığınız görüyoruz. Cannes Film Festivali’nden bu yana özellikle ABD’de aşk mektupları yazılan Bir Zamanlar… Hollywood’da, altında Quentin Tarantino’nun imzasının bulunmasından mütevellit oldukça gerçekçi bir ödül şansına sahip. Gelgelelim son dönemde hiç beklenmedik bir şekilde ödülleri kucaklayan Parazit, bir anda favori konumuna geldi. Eleştirmen dernekleri tarafından bolca takdir görmesinin ardından Altın Küre’yi Hollywood’a kaptıran Parazit, sonrasında Yazarlar Birliği Ödülleri ve BAFTA’da galibiyete ulaştı. Her ne kadar Tarantino’nun üye olmaması nedeniyle yer almadığı Yazarlar Birliği’nde Hollywood ile yarışmasa bile senaryosunun genel manada beğenildiğini söyleyebileceğimiz Parazit, şimdilik bir adım önde.

Kim Kazanır: Bong Joon-ho, Han Jin-won – Parazit

Kim Kazanabilir: Quentin Tarantino – Bir Zamanlar… Hollywood’da

En İyi Uyarlama Senaryo

Gelelim kıyasıya bir rekabetin olmasını beklediğimiz diğer senaryo kategorisine. Joker ve The Two Popes’un hiçbir zaman iddialı bir aday olarak belirmediği uyarlama senaryoda, Netflix’te yayınlanmasının ardından çokça konuşulan The Irishman, ilk dönemde öne çıkmış durumdaydı. Gelgelelim Martin Scorsese’nin filmi, son tahlilde yalnızca buradaki değil, 10 adaylığının tamamındaki şansını yitirmiş gibi görünüyor. Böylelikle geriye iki adayımız kalıyor: Tavşan Jojo ve Küçük Kadınlar – Little Women. Toronto Film Festivali’nden büyük ödülle dönmesinin ardından özellikle senaryosuyla gündeme gelen Tavşan Jojo, o dönemden bu yana çokça konuşuldu. Son dönemde Yazarlar Birliği Ödülleri’nin ardından BAFTA’yı da kucaklaması, Taika Waititi’nin ödüle bir adım daha yaklaşmasını sağlıyor. Ek olarak son dönemde En İyi Film Oscarı’nda sürpriz bir ödül kazanabileceği filmin, böylesi bir durumda buradan kesin bir galibiyet çıkarması gerekiyor. Öte yandan Uğur Böceği – Lady Bird’ün ardından Küçük Kadınlar’la da senaryo kategorisinde adaylık kazanan Greta Gerwig de oldukça ciddi bir aday. İstatiksel olarak Oscar’la önemli paralellikle gösteren USC Scripter Ödülü’nün Gerwig’e gitmesi de bunun bir göstergesi. Fakat Küçük Kadınlar’ın en azından Kostüm Tasarımı’ndan bir ödül çıkaracağını düşünürsek Akademi’nin Tavşan Jojo’yu törenden eli boş göndermeyi pek istemeyeceğini öngörebiliriz.

Kim Kazanır: Taika Waititi – Tavşan Jojo

Kim Kazanabilir: Greta Gerwig – Küçük Kadınlar

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Oyunculuk kategorileri, evet dördü birden, son dönemin belki de en heyecansız yarışına sahne oluyor. Keza oyunculuk dallarında ödül veren dört büyük tören olan Altın Küre, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri, Oyuncular Birliği Ödülleri ve BAFTA’da aynı dört ismin sahneye çıkmış olması da bunun bir göstergesi. Bahsini ettiğimiz bu dört isimden ödülü açık ara hak eden isim ise Laura Dern, hiç kuşkusuz. Marriage Story’nin seyirci karşısına çıktığı ilk günden bu yana bu dalın açık ara favorisi hâline gelip oradan bir adım dahi geriye düşmeyen Dern, taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kurduğu performansıyla bu onuru sonuna dek de hak ediyor. Kariyerinin en iyi dönemlerinden bir tanesini geçiren Scarlett Johansson ise Tavşan Jojo’daki oyunculuğuyla takdir toplasa bile gecenin sonunda Dern’ü tebrik edenler arasındaki yerini alacak gibi görünüyor.

Kim Kazanır: Laura Dern – Marriage Story

Kim Kazanabilir: Scarlett Johansson – Tavşan Jojo

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Öyle bir dörtlü düşünün ki uzun süredir Hollywood denilince akla gelen isimlerden bir tanesi Brad Pitt bile onların yanında atıl dursun. Bu sene En İyi Yardımcı Oyuncu Oscarı için yarışan isimler çıtayı bu denli yükseğe koyuyor. The Irishman’in gösterime girmesinin ardından kategorinin favorisi hâline gelse de zamanla tıpkı filmin kendisi gibi arka planda kalan Joe Pesci, Martin Scorsese ile ilk işbirliğinde en az Pesci kadar başarılı bir performans gösteren Al Pacino, Akademi’nin gediklilerinden Tom Hanks ve 22 yılın ardından bir kez daha Oscar’a aday gösterilen usta oyuncu Anthony Hopkins’ten oluşan dört isim, adeta bir devler ligi. Öyle ki Brad Pitt hariç diğer tüm isimler daha önce en az bir kez oyunculuk kategorisinde Oscar kazanmış durumda. İş kimin kazanacağı sorusuna geldiğinde ise karşımızda Bir Zamanlar… Hollywood’da’nın almasına kesin gözüyle bakılan tek kategorinin olduğunu görüyoruz. Her ne kadar Cliff Booth karakteriyle ilgili birtakım soru işaretleri bulunsa bile Pitt’in filmdeki nadir iyi şeylerden bir tanesi olduğu muhakkak. Daha önce yalnızca yapımcı olarak Oscar’ı kucaklayabilmiş oyuncunun artık esas meşgalesiyle sahneye çıkma zamanı geldi.

Kim Kazanır: Brad Pitt – Bir Zamanlar… Hollywood’da

Kim Kazanabilir: Joe Pesci – The Irishman

En İyi Kadın Oyuncu

ABD’de geri dönüş hikâyelerinin pek sevildiği hepinizin malumu. 90’ların ve 2000’lerin başındaki şöhretinin ekmeğini çok da uzun süre yiyemeyip kariyeri büyük bir düşüşe geçen Renée Zellweger, 17 senelik aradan sonra yeni bir Oscar adaylığı elde etti. Oyuncunun, kariyer çizgisi nispeten kendisine de benzeyen efsane isim Judy Garland’ı canlandırıyor olması da cabası. Dün geceki Bağımsız Ruh Ödülleri de dâhil olmak üzere katıldığı her törenden ödülle dönen oyuncunun önündeki tek engel, Judy’nin En İyi Film Oscarı’na aday gösterilmemiş olması fakat buna karşın Akademi’nin bu durumu görmezden gelerek ödülü sürpriz bir isme vermeyeceğini düşünüyorum. Yıllar yılı Akademi tarafından görmezden gelinmesinin ardından bu sene iki adaylık birden elde eden Scarlett Johansson’ın Marriage Story’deki performansı ödüllendirilmeyi sonuna dek hak etse bile işlerin oraya gelmesi oldukça zor görünüyor.

Kim Kazanır: Renée Zellweger – Judy

Kim Kazanabilir: Scarlett Johansson – Marriage Story

En İyi Erkek Oyuncu

Joker’ın başrolünde yer alacağının açıklanmasının ardından Oscar ihtimalleri üzerine konuşulmaya başlanan Joaquin Phoenix, aradan geçen yaklaşık bir buçuk senenin ardından hâlâ favori durumda. Filmi beğenenler kadar beğenmeyenlerin de performansını takdir ettiği Phoenix, büyük törenlerdeki konuşmalarıyla da başarılı bir kampanya yürüterek yerini sağlamlaştırdı. Daha önceki üç adaylığından eli boş dönmesi de oyuncunun şansını artıran bir diğer etmen. Kategorinin bir diğer güçlü adayı Adam Driver’ın, henüz genç olup Akademi’nin radarına yeni yeni giriyor olması, onun ödüle kavuşmak için daha fazla imkânı olacağını da işaret ediyor. Dün gece düzenlenen Bağımsız Ruh Ödülleri’nde Akademi’ye göndermelerde bulunduğu muhteşem konuşmasıyla dikkat çeken Adam Sandler’ın yer almadığı kategoride Antonio Banderas’ın Acı ve Zafer – Dolor y gloria’daki performansı da oldukça etkileyici ancak ödülün Joker’dan başka bir filme gitmesi mucize olacaktır.

Kim Kazanır: Joaquin Phoenix – Joker

Kim Kazanabilir: Adam Driver – Marriage Story

En İyi Yönetmen

Tıpkı En İyi Film’de olduğu gibi burada da yarış 1917 ile Parazit arasında. Büyük törenlerin tamamında zafere ulaşmasının yanında 71 yıllık tarihinde yalnızca yedi kez yanlış tahminde bulunan Yönetmenler Birliği’nden de ödülle dönen Sam Mendes, Bong Joon-ho’dan birkaç adım önde. 1917’nin tek plan gibi görünmesinin yanında filmin teknik özellikleriyle de ön plana çıkıyor olması, Mendes’in hanesine atılan diğer çentikler. Öte yandan Cannes Film Festivali’nden bu yana övgülere boğulan Parazit’in da en büyük alamet-i farikalarından bir tanesi yönetmenliği hiç kuşkusuz. Dahası iki filmin de oyuncu kategorilerinde tek bir adaylık alamamış olması, yönetmenlik dalında ödüle kavuşan ismin, son yıllardaki trendin aksine, En İyi Film Oscarı’nı da kucaklayabileceğini gösteriyor. 1917’nin, En İyi Özgün Senaryo’da da pek fazla öne çıkmadığını düşünürsek Sam Mendes’in buradaki ödülü kaybetmesinin geceyi yalnızca teknik dalda kazanacağı birkaç ödülle noktayabileceği manasına gelebilir. Ancak yine de Mendes’in, Amerikan Güzeli – American Beauty’den 20 yıl sonra bir kez daha En İyi Yönetmen Oscarı’nı kazanması şimdilik daha gerçekçi bir ihtimal.

Kim Kazanır: Sam Mendes – 1917

Kim Kazanabilir: Bong Joon-ho – Parazit

En İyi Film

Son olarak gelelim gecenin büyük ödülüne. Teknik dallardaki başarısının bir yansıması olarak burada yer alan Asfaltın Kralları – Ford v Ferrari, yalnızca senaryo ve kostüm tasarımında öne çıkmasından ötürü burada pek bir şansı olmayan Küçük Kadınlar, Netflix’in büyük umutlarla kotardığı ancak her geçen gün arkasındaki rüzgârı biraz daha fazla kaybeden The Irishman ve Marriage Story ile birlikte Joker’ı da bir kenara bırakırsak En İyi Film Oscarı için şansı olduğundan bahsedebileceğimiz dört film olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle son birkaç haftadır sürpriz yapma ihtimali bulunduğu dile getirilen Tavşan Jojo adına kesin bir kanıya varmak için törendeki birkaç ödülün sonucuna bakmak gerekecek. Eğer ki kostüm tasarımı ve senaryo ödülünün ikisi birden Taika Waititi imzalı yapıma giderse, gecenin sonunda Tavşan Jojo’nun sürpriz yapma ihtimalinden söz edebiliriz. Aksi takdirde son dönemde Oscar’ın habercisi konumuna gelen Toronto Film Festivali Halkın Seçimi Ödülü’nün bu kez aynı görevi üstlenemediğinden konuşuyor olacağız.

Quentin Tarantino’nun özellikle ABD’de pek sevilen filmi Bir Zamanlar… Hollywood’da’nın şansı ise Tavşan Jojo’dan bir tık daha fazla. Brad Pitt’in kesin galibiyetinin yanında senaryo ve prodüksiyon tasarımı gibi dallarda da güçlü adaylar arasında yer alan filmin, geceyi galibiyetle noktalaması için senaryoda galip gelmesi şart. Tarantino’nun elinin nispeten güçlü olduğu senaryo ödülünü Parazit’e kaptırması ise duruma göre geceden tamamen eli boş dönmesine kadar götürebilir.

Normalde birkaç hafta önce biten kısa ödül sezonu, hiç kuşkusuz 1917’ye yaradı. En İyi Film Oscarı için yarışan diğer pek çok filmin aksine; Cannes, Toronto ya da Venedik’te prömiyer yapmayıp kasım ayında eleştirmenlere gösterilen 1917, ilk gösteriminin ardından yakaladığı ivmeyi, gişedeki başarısı ve Altın Küre’deki galibiyetiyle sürdürdü. İvmesinin arka arkaya gelen büyük ödüllerle sürdürüp son olarak Yapımcılar Birliği Ödülleri’nden zaferle ayrılması, Sam Mendes’in filmini Dolby Tiyatrosu’na büyük favori olarak getiriyor.

Altın Palmiye’yle döndüğü Cannes Film Festivali’nden bu yana tüm dünyada büyük ses getiren Parazit ise kırdığı rekorlara bir yenisini daha eklemeye hazır. En İyi Film Oscarı’nı kazanacak ilk İngilizce olmayan film unvanını ele geçirmek için bekleyen Parazit, eleştirmenlerden ve yönetmenlerden büyük destek görüyor. Her ne kadar son dönemde ABD dışından eklenen üyelerle çehresi biraz değişse de hâlen eski geleneklerini bağlı olan Akademi’nin Parazit’e dair ön yargılarına karşın filmin büyük ödülü kazanması şansı hâlen oldukça yüksek.

Kim Kazanır: 1917

Kim Kazanabilir: Parasite

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information