Pandemi nedeniyle bu kez normalden çok daha uzun süren ödül sezonu nihayet sona eriyor. Ödül sezonunun son ve en önemli durağı olan 93. Akademi Ödülleri, 25 Nisan gecesi düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Bu yıl pandemi nedeniyle birden fazla lokasyonda, normalden daha az sayıda konuğun katılımıyla gerçekleşecek olan Oscar Ödül Töreni için bekleyiş sürerken, bu yıl kazananların kimler olacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Ancak geride bıraktığımız birkaç ay boyunca dağıtılan ödüller, sektörde konuşulanlar, yarın gece kimlerin Oscar’a kavuşabileceği konusunda az çok fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Ödül sezonuna damga vurabilecek pek çok filmin pandemi nedeniyle ertelenmesinin ardından alanın dijital platformlar yapımlarına ve bağımsız filmlere kaldığı bu tuhaf yılda kimlerin Oscar kazanabileceğine dair son tahminleri aşağıda bulabilirsiniz.

93. Akademi Ödülleri: Son Tahminler

En İyi Film

93. Akademi Ödülleri

Adaylar

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Kim Kazanır: Nomadland

Kim Kazanabilir: The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7, Minari ve Promising Young Woman bu kategoride şans verilen yapımlar arasında yer alıyor. Hatta son günlerde yakaladığı ivmeyle The Father bile şansı olan yapımlar arasında sayılar. Ancak sezon boyunca bu filmler hep En İyi Film için gündeme gelse de her seferinde kazanan Nomadland oldu. Büyük bir sürpriz yaşanmazsa 93. Akademi Ödülleri’nde de kazanan Nomadland olacaktır.

En İyi Yönetmen

Adaylar

Thomas Vinterberg – Another Round
David Fincher – Mank
Lee Isaac Chung – Minari
Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell – Promising Young Woman

Kim Kazanır: Chloé Zhao – Nomadland

Kim Kazanabilir: David Fincher – Mank

Ödül sezonu boyunca bu ödülü kimseye kaptırmayan Chloé Zhao, çok çok büyük bir sürpriz yaşanmadığı takdirde sonuna kadar hak etiği Oscar’ın da sahibi olacak.

En İyi Erkek Oyuncu

Adaylar

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

Kim Kazanır: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Kim Kazanabilir: Anthony Hopkins – The Father

Anthony Hopkins’in kazandığı BAFTA dışında ödül sezonu boyunca neredeyse tüm ödülleri toplayan Chadwick Boseman, bu kategorinin favorisi konumunda. Zamansız ölümüyle sinemaseverleri üzen Boseman’ı onurlandırma isteğinin de burada yarışa etki edeceği düşünülüyor. Her şeye rağmen Anthony Hopkins ve Riz Ahmed de hâlâ yarışın içinde.

En İyi Kadın Oyuncu

Adaylar

Carey Mulligan – Promising Young Woman
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Kim Kazanır: Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Kim Kazanabilir: Carey Mulligan – Promising Young Woman

En İyi Kadın Oyuncu, bu yıl ana kategoriler arasında kimin kazanacağını öngörmenin en zor olduğu kategori. Zira bu noktada üç isim ödüle eşit uzaklıkta görünüyor: Oyuncular Birliği tarafından ödüle layık görülen Viola Davis, BAFTA’da ödülün sahibi olan Frances McDormand ve kısa süre öncesine kadar favori olarak görülen Carey Mulligan. Yarın gece zarf açıldığında üçünden kim çıkarsa çıksın sürpriz olmayacaktır, ancak gelinen son noktada Viola Davis bir adım önde görünüyor. Zira söz konusu oyunculuk kategorileri olduğunda Oyuncular Birliği Ödülleri elimizdeki en güvenilir gösterge oluyor.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Adaylar

Youn Yuh-jung – Minari
Amanda Seyfried – Mank
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father

Kim Kazanır: Youn Yuh-jung – Minari

Kim Kazanabilir: Olivia Colman – The Father

Kimin kazanacağını öngörmenin güç olduğu kategorilerden biri de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu. Ancak bu kez sebep ön plana çıkan birkaç isim olması değil, aslında kısa süre öncesine kadar bu kategorideki hiçbir adayı net favori olarak gösteremiyor olmamız. Son haftalarda ön plana çıkan isim ise Minari ile övgü toplayan Youn Yuh-jung oldu. Hem Oyuncular Birliği Ödülleri’nde ödülün sahibi olması, hem de ön plana çıkan bir rakibinin olmaması, Youn Yuh-jung’un Oscar’ı kazanacağını düşündürüyor.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Judas and the Black Messiah

Adaylar

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah
Paul Raci – Sound of Metal

Kim Kazanır: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Kim Kazanabilir: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Judas and the Black Messiah çıkana kadar bu kategoride Sacha Baron Cohen yarışı önde götürse de, Judas and the Black Messiah çıktığından beri tüm önemli ödülleri Daniel Kaluuya topladı. Altın Küre ve Oyuncular Birliği ödüllerinde de bu kategoride ödülün sahibi olan Kaluuya, çok büyük bir sürpriz yaşanmazsa yarın gece ilk Oscar’ına kavuşacak.

En İyi Özgün Senaryo

Adaylar

Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of Chicago 7

Kim Kazanır: Promising Young Woman

Kim Kazanabilir: The Trial of Chicago 7

Promising Young Woman bu ödül sezonunun en çok konuşulan filmlerinden biri olsa da, geldiğimiz noktada Oscar kazanabileceği sadece birkaç kategori olduğunu görüyoruz. Bunların başında ise En İyi Özgün Senaryo geliyor. Emerald Fennell’ın kaleme aldığı senaryo pek çok kişiyi etkilemeyi başardı. Yine de The Trial of the Chicago 7 ile Aaron Sorkin’i de göz ardı etmemek gerekiyor.

En İyi Uyarlama Senaryo

The Father

Adaylar

Nomadland
One Night in Miami
The Father
Borat Subsequent Moviefilm
The White Tiger

Kim Kazanır: The Father

Kim Kazanabilir: Nomadland

Birkaç hafta öncesine kadar Nomadland bu kategoride net bir favori olarak görülüyordu. Ancak The Father son haftalarda sağlam bir ivme yakaladı. BAFTA’da da ödülün sahibi oldu. Akademi üyelerinin oylarını kullandığı dönemde herkesin dilinde The Father’ın olması ve filmin izleyici üzerinde bıraktığı derin etki, son kertede Nomadland’in önüne geçmesini sağlayabilir. Ancak burada kimin kazanacağını söylemek epey güç. Nomadland de olabilir The Father da. Hangisi kazanırsa kazansın hak edilmiş bir ödül olacak.

En İyi Belgesel

Adaylar

Collective
Time
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher

Kim Kazanır: My Octopus Teacher

Kim Kazanabilir: Time

Yılın en iyi belgesellerinden Collective bir dönem bu kategoride yarışı önde götüren yapım olsa da, sona geldiğimizde daha arka sıralara atılmış gibi duruyor. Burada ödüle en yakın film My Octopus Teacher olarak görünüyor. Yine de yıl boyu adından övgüyle söz ettiren Time’ı da, Collective’i de hepten gözden çıkarmamakta fayda var.

En İyi Uluslararası Film

Druk

Adaylar

Another Round (Danimarka)
Better Days (Hong Kong)
Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)
Collective (Romanya)
The Man Who Sold His Skin (Tunus)

Kim Kazanır: Another Round (Danimarka)

Kim Kazanabilir: Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)

Thomas Vinterberg’in En İyi Yönetmen adayları arasına da girmiş olması Another Round’u otomatik olarak diğer yapımların bir adım önüne yerleştiriyor. Another Round’un buradaki diğer filmlerden daha geniş kitleye ulaşmış olması da lehine işliyor. Ancak her şeye rağmen Quo Vadis, Aida?’nın sürpriz yapacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

En İyi Animasyon Film

Adaylar

Soul
Wolfwalkers
Over the Moon
A Shaund the Sheep Movie: Farmageddon
Onward

Kim Kazanır: Soul

Kim Kazanabilir: Wolfwalkers

Her ne kadar Wolfwalkers beğeniyle karşılanmış olsa da bu kategoride fazla söze gerek yok. Geceden En İyi Animasyon Film Oscarı ile ayrılan yapım Soul olacak.

En İyi Görüntü Yönetimi

Adaylar

Erik Messerschmidt – Mank
Joshua James Richards – Nomadland
Phedon Papamichael – The Trial of the Chicago 7
Sean Bobbitt – Judas and the Black Messiah
Dariusz Wolski – News of the World

Kim Kazanır: Joshua James Richards – Nomadland

Kim Kazanabilir: Erik Messerschmidt – Mank

News of the World ile Dariusz Wolski ve Mank ile Erik Messerschmidt bu kategoride hâlâ iddialarını koruyor olsalar da son düzlüğe girilirken bu kategoride de favori Nomadland.

En İyi Kurgu

Adaylar

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Kim Kazanır: Sound of Metal

Kim Kazanabilir: The Trial of the Chicago 7

Sound of Metal, burada hak ettiği Oscar’a kavuşacak gibi duruyor. Ancak net şekilde favori olduğunu söylemek mümkün değil. Her ne kadar son dönemde momentum kaybetmiş olsa da The Trial of the Chicago 7’ın da burada şansı bulunuyor. Öte yandan her ne kadar son yıllarda ortadan kalkmış gibi görünse de En İyi Film ve En İyi Kurgu’nun yıllarca paralel gitmesinden yola çıkarak Nomadland’i de hesaba katmak gerekiyor.

En İyi Yapım Tasarımı

David Fincher

Adaylar

The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
News of the World
Tenet

Kim Kazanır: Mank

Kim Kazanabilir: The Father

Mank, 10 adaylıkla bu yıl en çok adaylık alan yapım olsa da belki de ödüle ulaştığı tek kategori bu olacak. Neyse ki bu kategoride açık ara favori konumunda.

En İyi Kostüm Tasarımı

Adaylar

Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Mulan
Pinocchio

Kim Kazanır: Ma Rainey’s Black Bottom

Kim Kazanabilir: Emma.

Bu kategoride aslında Mank de övgüyü hak ediyor olsa da yarış büyük ölçüde Ma Rainey’s Black Bottom ile Emma. arasında geçiyor. İki film arasından tercih yapmak güç olsa da, son düzlüğe girerken Ma Rainey’s Black Bottom küçük bir farkla önde görünüyor. Öte yandan Mulan’ın bu kategoride sürpriz yapacağını düşünenler de yok değil.

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

Adaylar

Ma Rainey’s Black Bottom
Hillbilly Elegy
Emma
Mank
Pinocchio

Kim Kazanır: Ma Rainey’s Black Bottom

Kim Kazanabilir: Emma.

En İyi Kostüm Tasarımı gibi bu kategoride de yarış Ma Rainey’s Black Bottom ile Emma. arasında geçiyor. Ancak Emma.’nın bu kategorideki şansı daha düşük olarak görülüyor.

En İyi Görsel Efekt

Tenet

Adaylar

The Midnight Sky
Tenet
Love and Monsters
Mulan
The One and Only Ivan

Kim Kazanır: Tenet

Kim Kazanabilir: The Midnight Sky

Bu yıl pandemi nedeniyle pek çok filmin ertelenmesinin etkisinin en net şekilde hissedildiği kategorilerden biri En İyi Görsel Efekt. Mulan, Love and Monsters, The One and Only Ivan gibi normalde şans bulamayacak filmler de pandemi nedeniyle burada kendilerine yer bulmuş durumda. Bu noktada yarış Tenet ile The Midnight Sky arasında geçiyor diyebiliriz. Her ne kadar Görsel Efekt Birliği (VES) The Midnight Sky’ı ödüllendirmiş olsa da, Oscar’a uzanan filmin Tenet olacağını düşünüyorum.

En İyi Ses

En İyi Film Oscarı

Adaylar

Sound of Metal
News of the World
The Midnight Sky
Soul
Greyhound

Kim Kazanır: Sound of Metal

Kim Kazanabilir: Soul

Kurgusu ve miksajıyla bu yıl tek kategoride toplanan En İyi Ses, yılın en iyi filmlerinden Sound of Metal’ın Oscar’a en yakın olduğu kategorilerden biri. Sesi anlatısının önemli bir parçası hâline getirmesiyle Sound of Metal’ın bunu sonuna kadar hak ettiğini düşünmekle birlikte, bu kategoride Soul’un sürpriz yapma ihtimalinin de olduğunu not düşmem gerekiyor.

En İyi Müzik

Adaylar

Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul

Kim Kazanır: Soul

Kim Kazanabilir: Minari

Net bir favoriden söz edebileceğimiz kategorilerden biri de bu. Soul’un Jon Batiste, Trent Reznor ve Atticus Ross tarafından bestelenen müzikleri, son düzlüğe girerken rakiplerinin birkaç adım önünde görünüyor.

En İyi Şarkı

Altın Küre

Adaylar

“Fight For You” – Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Husavik” – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“lo Sì” (Seen) – The Life Ahead
“Speak Now” – One Night in Miami

Kim Kazanır: “Speak Now” – One Night in Miami

Kim Kazanabilir: “lo Sì” (Seen) – The Life Ahead

One Night in Miami ilk çıktığı dönemdeki momentumu koruyamamış olsa da aslında bu ödül sezonunun en çok konuşulan filmlerinden biri oldu. Geldiğimiz noktada filmin Oscar’a en yakın olduğu kategori ise bu. Bunun One Night in Miami’nin bu kategorideki şansını arttırdığını düşünüyorum. Ancak 11 kez aday olduğu Oscar’ı bir türlü alamayan Diane Warren’ı bu kez onurlandırma isteği nedeniyle The Life Ahead’i de göz ardı etmemek gerekiyor. Öte yandan Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga’nın sürpriz bir şekilde bu kategoride Oscar’a uzanacağını düşünenler de yok değil.

En İyi Kısa Film

Adaylar

Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

Kim Kazanır: Two Distant Strangers

Kim Kazanabilir: Feeling Through

Yarışta son düzlüğe girilirken bu kategoride ön plana çıkan üç yapım Feeling Through, The Letter Room ve Two Distant Strangers oldu. Türkiye’de intihal iddialarıyla gündeme gelen The Letter  Room başrolündeki Oscar Isaac sebebiyle buradaki en yüksek profilli yapım olsa da, Amerika’da son döneme damga vuran Black Lives Matter hareketine değinen etkileyici hikâyesiyle Two Distant Strangers, Oscar’a daha yakın duruyor. Son günlerde Two Distant Strangers’ı ana sayfasında ön plana çıkararak filmin çok daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayan Netflix’in bu hamlesinin de işe yaradığını düşünüyorum.

En İyi Kısa Animasyon

Adaylar

Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

Kim Kazanır: If Anything Happens I Love You

Kim Kazanabilir: Burrow

Netflix’te izleyici ile buluşan If Anything Happens I Love You, izleyicileri derinden etkileyerek bu kategorideki diğer yapımların bir adım önüne geçmeyi başardı. Netflix’in bugüne kadar en çok izlenen kısa filmlerinden biri olan If Anything Happens I Love You, net favori olarak görülüyor. Bu kategoride bir sürpriz yaşanması pek olası görünmese de, böyle bir sürpriz için bir numaralı aday olarak Burrow’u gösterebiliriz.

En İyi Kısa Belgesel

Adaylar

Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

Kim Kazanır: A Love Song for Latasha

Kim Kazanabilir: A Concerto Is a Conversation

Bu yıl kazananı tahmin etmenin en zor olduğu kategorilerden biri de bu. Çünkü bu kategorideki beş aday da beğeniyle karşılanmış olsa da diğerleri arasından net bir şekilde sıyrılan bir yapımdan söz etmek mümkün değil. Yine de günün sonunda A Love Song for Latasha diğerlerinin bir adım önünde görünüyor. Bu kategoride Oscar için şans verilen diğer yapımlar ise A Concerto Is a Conversation ve Do Not Split.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information