50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 10 film seçildi.

50. Festivalde yarışacak filmler Handan İpekçi (yönetmen), Özgür Doğan (yapımcı-yönetmen), Önder Çakar (senarist / yapımcı), Defne Halman (oyuncu), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (akademisyen-Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı), Natali Yeres (sanat yönetmeni) ve Tunca Arslan’dan (sinema yazan – SİYAD Başkanı) oluşan ön jüri tarafından belirledi.

Altın Portakal’ın Ulusal Uzun Metraj dalında yarışacak filmler şu şekilde:

Cennetten Kovulmak (Ferit Karahan), Kısa Film (Ali Kemal Çınar), Kusursuzlar (Ramin Maun), Kutsal Bir Gün (Serdar Temizkan), Mavi Dalga (Zeynep Dadak – Merve Kayan), Mavi Ring (Ömer Leventoğlu), Meryem (Atalay Taşdiken), Sev Beni (Mehmet Bahadır Er – Maryna Er Gorbach), Uvertür (Alpgiray M. Uğurlu), Uzun Yol (Nihat Seven).

Meryem, Cennetten Kovulmak, Sev Beni, Kusursuzlar, Mavi Dalga ve Mavi Ring, TC Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından yapım desteği sunulan filmler.

 Jüri başkanı Türkan Sultan

50. Altın Portakal’ın ulusal uzun metraj film yarışması jürisine Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray başkanlık edecek.  Sinemamızın usta yönetmenlerinden Reis Çelik ve Ümit Ünal, sinema dünyasındaki en etkileyici müzisyenlerden biri olarak kabul edilen, Teo Angelopulos’un filmlerine yaptığı müziklerle dünya çapında tanınan Yunan müzisyen Eleni Karaindrou, Türk sinema ve televizyon dünyasına çok sayıda nitelikli yapım kazandıran yapımcı Şükrü Avşar, usta oyuncu Mahir Günşiray, senaryosunu yazdığı “Uçurtmayı Vurmasınlar” ile Altın Portakal alan, halen Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölüm Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu, genç ve başarılı görüntü yönetmenlerimizden Mehmet Aksın, sinema yazarı Burçak Evren ve CNNTURK Programlar Koordinatörü ve gazeteci Aslı Öymen, jüride yer alan diğer isimler.

Kısa Film / Kurte Fılm / Short Fılm, 2013, TÜRKİYE

kısa-film-1

Yönetmen: Ali Kemal Çınar, Senaryo: Ali Kemal Çınar,Görüntü Yönetmeni: Ali Kemal Çınar, Sanat Yönetmeni: Ali Kemal Çınar, Yapımcı: Çekdar Erkıran,Yapım: Layen Film

Oyuncular: Ali Kemal Çınar (Ali Kemal), Seyithan Çınar (Baba), Nazif Coşkun (Nazif), Atilla Demir(Atilla), Rabia Çınar (Anne), Osman Çınar (Osman),, İshak Bingöl (İshak), Aybar İlyas Dinçer (Doktor),Gülbin Bozan (Gülbin)

Ali Kemal, kısa film yönetmenidir. Ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Öğretmen olabilme şansı varken, öğretmenliği tercih etmez. Ailesi ondan öğretmen olmasını bekler. Ali Kemal’de basur/hemoroit çıkar. Ameliyat olması gerekmektedir. Babası ameliyat parasını vermeyi reddedince, Ali Kemal’in sıkıntısı büyür.

Ali Kemal Çınar: Diyarbakır’da doğdu. Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nü bitirdi. 2003 yılında bir grup sinefille Diyarbakır Sinema Kulübü’nün kuruluşunda yer aldı. 2003’te Süheyla Acar, 2004’te Hüseyin Kuzu’nun senaryo atölyelerine katıldı. 2005’te Doğan Sarıgüzel ve Selim Demirdelen’in Diyarbakır’da yaptıkları film çekimi atölyesinde yer aldı. Çiçek Kahraman’ın sinemada ses ve ışık atölyesine katıldı. 2008 Ağustos ayında, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından Samsun’da yapılan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden üniversite öğrencilerinin katıldığı yaz kampında film analizi ve yönetmenlik atölyesi verdi. 2010’da 4. Diyarbakır Film Günleri’nin koordinatörlüğünü yaptı. Yerel televizyonlar için reklam ve klip yönetmenliği de yapan Ali Kemal Çınar, halen Diyarbakır’da sinema çalışmalarına devam etmektedir.

Mavi Dalga / The Blue Wave, 2013, TÜRKİYE / ALMANYA / HOLLANDA / YUNANİSTAN

mavi-dalga

Yönetmen: Zeynep Dadak – Merve Kayan, Senaryo:Zeynep Dadak, Merve Kayan, Görüntü Yönetmeni: Daniel Bouquet, Kurgu: Çiçek Kahraman, Müzik: Kim Ki O, Sanat Yönetmeni: Nadide Argun

Yapımcı: Yamaç Okur, Zeynep Dadak, Merve Kayan,Yapım: Bulut Film

Yaz boyunca görüşemeyen Deniz ve arkadaşlarının birbirlerine anlatacakları çok şey vardır. Son sınıftaki erkeklerin boyu ansızın uzamış, yeni albümler piyasaya çıkmış, Balıkesir’e doğalgaz gelmiştir. Ama aynı zamanda hiçbir şey değişmemiştir sanki. Anne babaları iş güç derdindeyken, Deniz ve arkadaşlarının üniversite tercihi konusunda kafaları hâlâ karışıktır. Günlük hayatın rutin telaşı içinde bir yandan gelecek planları yapar bir yandan da ergenliklerinin en çetrefil dönemini yaşarlar. Kaya’yla yakınlaşıyor olsa da Deniz’in aklı hâlâ rehberlik hocası Fırat’tadır. Arkadaşlarına bunun “her zamanki gibi bir şey” olmadığını kanıtlamak ister. Hem arkadaşlarının gelecek tasarılarından, hem de anne babasının mevcut durumlarından farklı bir hayatı arzular Deniz. Kimsenin bilmediği bir şarkı, umutsuz bir aşk, yalnızlık… İstanbul yerine Ankara, fen yerine sosyal bilimler… Başka bir dünya ama neresi?

Kusursuzlar / The Impeccables, 2013, TÜRKİYE

M002_C014_0605LQ

Yönetmen: Ramin Matin, Senaryo: Emine Yıldırım,Görüntü Yönetmeni: Deniz Eyüboğlu Aydın,Kurgu:Theron Patterson, Müzik: Barış Diri, Sanat Yönetmeni: Elif Taşçıoğlu, Yapımcı: Emine Yıldırım, Oğuz Kaynakyapım: Giyotin Film, Ortak Yapımcı:Karavan Film (Bertrand Glosset), Oyuncular: Esra Bezen Bilgin (Yasemin), İpek Türktan Kaynak (Lale),İbrahim Selim (Kerim), Mehmet Ali Nuroğlu (Ferit),Suna Selen (Selma Teyze)

Çeşme. Mayıs’ın son günleri. Güneş kavuruyor. Turist sezonu daha başlamamış. İstanbul’dan gelen iki kız kardeş, Lale ve Yasemin bir kaç ay önce vefat etmiş anneannelerinin yazlığında tek başlarına kalıyorlar. İki kardeş gün içinde, yarımadayı arabayla geziyor ve ıssız plajlarda uzanıp tembellik yapıyorlar. İlk başta her şey çok güzel, hava berrak, deniz pırıl pırıl ve belde huzurlu… Ancak bu ilişkide tuhaf bir gerginlik var. Yavaş yavaş sorular sorulmaya başlanıyor: Bu iki şehirli kadının Çeşme’ye gelmelerinin asıl nedeni; birbirleriyle alıp veremedikleri ne? Aralarında sakladıkları sır su yüzüne çıktığında çok önemli bir kararın eşiğine gelecekler: Yollarını ayıracaklar mı, yoksa gerçekleri beraber mi göğüsleyecekler?

Cennetten Kovulmak / The Fall From Heaven, 2013, TÜRKİYE / İTALYA

cennetten-kovulmak-1

Yönetmen: Ferit Karahan, Senaryo: Ferit Karahan,Görüntü Yönetmeni: Cemil Kızıldağ, Kurgu: Marko Spolettini, Müzik: Daniele Sepe, Sanat Yönetmeni:Hülya Karadaş, Yapımcı: Ferit Karahan, Yapım: Fk Film, Ortak Yapımcı: Blue Door Production (Gabriele Oniccihio), Oyuncular: Ezgi Asaroğlu (Emine), Rojin Tekin (Ayşe), Bünyamin Kavrut (Kürşat),, Mirza Metin(Mahmut Ustabaşı),, Aziz Çapkurt (Yusuf),, Gülüstan Acet (Narin), Jülide Kural (Gülnar-Anne),, Ahmet Irmak(Siraç)

İstanbul’da çalışanların çoğunluğunu Kürt işçilerin oluşturduğu bir inşaatta elektrik mühendisi olarak çalışan Emine (25), askerdeki kardeşinin bir çatışmada öldürülmesinden sonra işçilere ve ona platonik aşk besleyen kaçak işçi Kürşat’a (16) karşı düşman kesilir. Kürşat’ın iş kazası sonucu ölümünün ardından cesedi sahipsiz kalır. Emine, cesedi Kürşat’ın ailesine ulaştırmakta kararsızdır. Ayşe (8), Muş’un bir köyünde her şeyden habersiz öğretmeninden dinledikleri ve TV’de izlediklerinden dolayı İstanbul’a hayranlık duyan, kalabalık bir Kürt ailenin kızıdır. Ailesinin üzerindeki korucu baskısı ve abisi Mehmet’in Jitem tarafından öldürülmesinden sonra diğer abisiyle ablası illegal örgüte katılır. Ayşe,  annesi ve babasıyla bir başına kalır. Çevresi ve vicdanı arasında sıkışıp kalan Emine ve daha önce hayallerini süsleyen İstanbul’a şimdi zorunlu göç edecek olan Ayşe’nin iç içe geçmiş hikâyesidir.

Kutsal Bir Gün/  A Holy Day, 2013, TÜRKİYE

kutsal-bir-gün

Yönetmen: Serdar Temizkan, Senaryo: Uğur Sencer Aydın, Görüntü Yönetmeni: Serdar Ünlütürk, Kurgu:Aziz İmamoğlu, Müzik: Erdal Güney, Sanat Yönetmeni: Sanat Grubu (Selda Çiçek, Sırma Bradley), Yapımcı: Tarkan Karlıdağ, Yapım: Adam Film

Oyuncular: Arda Kural (Aysar), Ali Düşenkalkar (Ali Osman), Selen Uçer (Cemile),

Gözde Kansu (Burcu), Alona Cini (Luda), Erkan Taşdöğen (Lütfi), Doğa Sakarya (Esra), Alicia Kapudag (Dans Eden Kız – Yulia), Seymen Aydın(Büfeci), Mazhar Alican Uğur (Polis), Murat Güner(Çaycı), Ümit Güney (Müdür), Mine Kırıkkanat(Sekreter)

Aysar ve Ali Osman, biri otuz beş diğeri elli yaşında iki kardeş. İşsizler. Amaçsızlar. Ayyaşlar. Birlikte geçirdikleri yaklaşık bir gün boyunca abi kardeşin hayatlarıyla kurdukları, sınırlarda gezen ilişkileri sahnelenir. Bu adamlar kendilerini o günün sonunda denize atsalar da yeridir, dünyanın en şanslı insanları seçilse de…

İnsanı hayata bağlayan gizemli bağlar neye benzer? Akdeniz’in karanlık sularına atılmaktan, camdan bir vitrini omzuyla yıkıp altında kalmaktan insanı alıkoyan güç nerden türer? Dostluktan mı, komşuluktan mı, akrabalık ilişkilerinden mi? Çocuğu olan, olmayandan daha mı emniyettedir, ani bir ümitsizlik karşısında?

Ali Osman ve kardeşi Aysar gecenin ilerleyen saatlerinde, o günün Anneler Günü olduğunu öğrenirler. Kutsal bir gün tüm kutsallığa karşın, diğer günlere benzemekten kurtulamayarak sone erer ve yeni, zorlu bir gün, çalışan-çalışmayan, mücadele eden veya mücadele edecek gücü kalmamış olan herkesi olanca kaçınılmazlığıyla kucaklamak üzere taze bir güneşi ufka gönderir.

Her sıradan gün “Kutsal Bir Gün” de olabilir, dünyanın bütün kutsal günleri bir araya gelse tek bir alelade insanın tek bir alelade günü etmeyebilir de…

Meryem 2013, TÜRKİYE

meryem-2

Yönetmen: Atalay Taşdiken, Senaryo: Atalay Taşdiken,Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran, Kurgu: Serhat Solmaz, Müzik: Youki Yamamoto, Sanat Yönetmeni:Nurdan Tavukçuoğlu, Yapımcı: Atalay Taşdiken,Yapım: At Yapım, Oyuncular: Zeynep Çamcı (Meryem),İsmail Hacıoğlu (Murat), Mustafa Uzunyılmaz(Süleyman), Zerrin Sümer (Zarife), Mehmet Usta(Mustafa), İpek Bilgin (Emine), Gafur Uzuner (Sütçü),Serhat Özcan (Alman Mahmut), Yeliz Akkaya (Ayla),Hande Üzelsancak (Asuman), Derviş Deniz (Haydar),Celil Özüak (Celil)

17-18 yaşlarında, güzelliği ile tüm kasabanın ilgisini çeken Meryem’e, aynı kasabada yaşayan ve oğulları İstanbul’da çalışan bir aile talip olmuş ve 10 gün içerisinde nişan, kına gecesi ve düğün yapılmıştır. Meryem’in Kocası Mustafa, düğünden ancak bir kaç gün önce gelmiş ve 6 gün evli kaldıktan sonra  “Bir düzen kurar, seni de İstanbul’a alırım” diyerek yaşadığı şehir olan İstanbul’a dönmüştür. Kayınvalidesi ve kayınpederi ile yaşamaya başlayan Meryem, bir yandan hasret çekerken, bir yandan da umudunu korumaktadır. En önemlisi de evin her türlü hizmetini görmeyi görev saymıştır kendine. Meryem, zaman zaman umutsuzluğa kapılır. Ama annesi hep sabır öğütler. Çünkü gelenek böyledir. Koca evine girdin mi, oradan dönüş yoktur. Meryem bir yandan da çocuk yapamadığı için üstü örtülü bir dille suçlanmaktadır. Bu arada beklenmedik bir gelişme olur. Askere gitmeden önce Meryem’e aşık olan Murat, terhis olup gelir. Ama gelen Murat, giden Murat değildir. Askerde yaşadıkları ona ağır gelmiş, uzun süre psikolojik tedavi görmüştür. Ve bu haliyle Murat, Meryem için ciddi bir tehdit unsurudur.

Mavi Ring / Sivare Şin / The Blue Van, 2013, TÜRKİYE / ALMANYA

mavi-ring-1

Yönetmen: Ömer Leventoğlu, Senaryo: Ömer Leventoğlu, Bayram Balcı, Görüntü Yönetmeni:Lefteris Agapaulakis, Kurgu: Ramazan Yüksel, Müzik:Orçun Yıldırım, Serhat Bostancı, Sanat Yönetmeni:Hale İşsever, Yapımcı: Ömer Leventoğlu, Yapım: Fer Film Productions, Ortak Yapımcı: Gmbh Film Produktion (Aşkın Satış)

Oyuncular:  Ezgi Çelik (Dr. Pınar),  Kemal Ulusoy(Felat), Nazmi Kırık (Kolombo), Şerif Şahiner(Binbaşı), Sezcin Cengiz (Üstteğmen Uğur), Volkan Yıldız (Çavuş Selim), Mehmet Aşkın (Topal Metin), Bilal Bulut(Kadim), Mirza Metin (Remzi), Selahattin Taşdöğen (Şöför Necdet)

Kentli, orta sınıf, mazbut bir aile ortamında yetişmiş olan Doktor Pınar, Eskişehir Devlet Hastanesi’nde uzman doktor olarak çalışmaktadır. Doktor Pınar, bir gece yarısı, çalıştığı hastanenin başhekimliğinin resmi görevlendirmesi ile kendisini askeri bir cipin içerisinde kent hapishanesine giderken bulur. Ancak Pınar’ın o gece ve takip eden gün boyunca yaşadığı olaylar, onun hayat ve toplumla kurulu (ve doğal yollardan olması gerektiği gibi kurulmuş olduğunu düşündüğü) bütün ilişkilerini baştan ayağa değiştirmesine yol açacaktır.

İradesi dışında çıktığı bu yolculuk Pınar için; hayatı, insanı ve devleti yeniden tanıma, görünür olana kuşku ile yaklaşıp gerçeği keşif yolculuğudur.

Başlangıçta klasik ve sert bir hapishane hikâyesini andıran Mavi Ring’deki yolculuk, hiç bir şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini anlatıyor.

Sev Beni / Love Me, 2013, TÜRKİYE / UKRAYNA

sev-beni-1

Yönetmen: Mehmet Bahadır Er – Maryna Er Gorbach, Senaryo: Mehmet Bahadır Er, Maryna Er Gorbach,Görüntü Yönetmeni: Sviatoslav Bulakovskyi, Bertan Özer, Kurgu: Maryna Er Gorbach, Müzik: Barış Diri,Sanat Yönetmeni: Marketa Korinkova, Hülya Karakaş,Yapımcı: Mehmet Bahadır Er, Yapım: Protim Video Prodüksiyon, Ortak Yapımcı: Tato Film (Olena Yershova), Oyuncular: Ushan Çakır (Cemal), Viktoria Spesyutseva (Saşa), Güven Kıraç (Ergun Amca),Olena Stefanska (Saşa’nın Annesi), Mehmet Bahadır Er (Yıldırım), Yavuz Bingöl (Süleyman), Margaryta Kosheleva (Babuşka),  Murat Şeker (Vural-Tur Rehberi), Sergei Puskepalis (Alexander)

Cemal çıktığı yurt dışı seyahatinde genç ve güzel Sasha’yla tanışır; geceyi beraber geçirmek için gece kulübünden ayrılırlar, ancak olaylar alışılmış şekilde devam etmez. Beyaz Şehir Kiev’in eşsiz güzelliğinde Sasha ve Cemal başlarına gelen zorluklarla mücadele ederken birbirlerini tanır, etkilenir. Aşk onları beklemedikleri bir zamanda yakalar, her şeye sıfırdan başlamak için ellerine bir şans geçmiştir, fakat birbirlerine henüz söyleyemedikleri gerçekleri nasıl aşacaklardır, Cemal yakında evlenecektir, Sasha’nın da bir sevgilisi vardır. Alışılmadık bir aşk hikayesi!

Uvertür / Overture, 2013, TÜRKİYE

uvertur-1

Yönetmen: Alpgiray M. Uğurlu, Senaryo: Alpgiray M. Uğurlu, İlke Keleşoğlu, Görüntü Yönetmeni: Barış Akyüz, Kurgu: Hakan Hücum, Alpgiray M. Uğurlu,Müzik: Feridun Emre Dursun, Sanat Yönetmeni: Özge Gönan, Yapımcı: Alpgiray M. Uğurlu, Yapım: Sipylum Film, Oyuncular:  Burak Türker (Atıf), Özge Gönan(Hanife), Tuba Ölçener (Sultan), Yücel Yüksel (Sadık),Ömer Faruk Yıldırım (Rıza), Gözde Kısa (Banu), Cafer Hadimioğlu (Uğur), Doğuş Akyüz (Fuat), Mustafa Şimşek (Müfit)

Tıbbı mümessil Atıf, yıllardır hastalığına derman bulunamayan yatalak annesi Sultan ile beraber yaşamaktadır. Hemşire Hanife, Sultan’ın bakımına yardımcı olmak için her gün eve gelir. Akşam Atıf’ın işten gelmesiyle evden ayrılır. Atıf, gece yarısı gelen telefon ile uykusundan uyanır ve arayan doktoru havalimanından almak için hazırlanır. Evden çıkmak üzereyken Sultan’ın inlemelerini duyar ve gitmekten vazgeçer. Hiçbir şey olmamış gibi güne başlayan Atıf, bu sıradan günde hayatıyla ilgili bir karar almaya zorlanır. O, kararı düşünmek için akşam evde yalnız kalmak ister, fakat Atıf’ın planı, Hanife’nin bir emrivaki yapıp evde kalmasıyla bozulur.  Rutinini kırdığı o gün, Atıf’ın yaşamının uvertürüdür.

Uzun Yol / Lıttle Happıness, 2013, TÜRKİYE / İNGİLTERE

uzun-yol-1

Yönetmen: Nihat Seven, Senaryo: Melek Seven, Nihat Seven, Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan, Kurgu:Nigel Galt, Müzik: Rachel James, Sanat Yönetmeni:Elif Taşçıoğlu, Yapımcı: Nihat Seven, Yapım: Comedia Film, Blind Pictures, Ortak Yapımcı: Comedia Film, Blind Pictures, Oyuncular: Hakan Yufkacıgil (Fariz), Nil Günal (Gülten), Ahmet Özarslan (Salih), Murat Muşlu(Selim), Bora Cengiz (Murat)

Hikaye, küçük hayatlı insanların, küçük mutlulukları yakalama çabası içindeyken içine düştükleri büyük çıkmazlar üzerine yaşadıkları hesaplaşmaları konu almaktadır. Bu hesaplaşmalar “kazanma-kaybetme” temelinde başta sevdikleriyle, hayatla,  ama en önemlisi kendileriyle olur. Tabi ki bu erkek egemen hesaplaşmalar içinde en çok zarar gören yine bir kadın olur.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information