23 Ekim’de Netflix’te yayınlanan ve izleyiciler tarafından ilgiyle karşılanan Barbarians dizisindeki en dikkat çekici 10 detay!

Uluslararası yapımlarının sayısını hızla artırmaya devam eden Netflix‘in Almanya yapımı yeni dizisi Barbarians -orijinal adıyla Barbaren– 23 Ekim’de izleyiciyle buluştu. İlk sezonu altı bölümden oluşan Barbarians, izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 46 ülkede Netflix’te en çok izlenenler listesinin ilk sırasına yerleşti.

Andreas Heckmann, Arne Nolting ve Jan Martin Scharf‘ın yaratıcısı olduğu dizi, milattan sonra 9’da Roma İmparatorluğu’na bağlı güçler ile Cermenler arasında gerçekleşen Teutoburg Ormanı Savaşı’na uzanan sürece odaklanıyor. Hikâyenin merkezinde ise bu süreçte kaderleri iç içe geçen üç kişi yer alıyor: Çocuk yaşta Romalılar tarafından alınıp bir lejyoner olarak yetiştirilen Arminius, ailesinin kendisine çizdiği rolü reddedip Cermen kabilelerini bir araya getiren bir savaşçıya dönüşen genç bir kadın olan Thusnelda ve Roma İmparatorluğu’na karşı başlatılan direnişin fitilini ateşleyen Folkwin Wolfspeer.

Barbara Eder ve Vikings dizisinin bazı bölümlerine imza atan Steve Saint Ledger‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu dizinin oyuncu kadrosunda Laurence Rupp, Jeanne Goursaud, David Schütter, Bernhard Schütz, Gaetano Aronica, Jeremy Miliker, Eva Verena Müler ve Sergej Onopko gibi isimler yer alıyor.

***Yazının bundan sonraki bölümü Barbarians ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerebilir.***

Tarihi olarak isabetli olmaktan ya da güçlü bir anlatı kurmaktan ziyade izleyiciyi ekran başında tutacak eğlenceli bir seyirlik sunmayı ön plana koyan Barbarians, derinlikli bir hikâyeye sahip olmasa da, tarihi bir olayı ekrana taşıyor olması nedeniyle bazı önemli detaylar barındırıyor. Dizide dikkat çeken detayları, tarihi referansları ve 2. sezona dair teorileri aşağıda bulabilirsiniz.

Barbarians Dizisindeki En Dikkat Çekici 10 Detay

Teutoburg Ormanı Savaşı

Hikâyenin merkezinde yer alan Teutoburg Ormanı Savaşı, milattan sonra 9 yılında yaşanmış gerçek bir savaş. Varus Savaşı ya da Hermann Savaşı olarak da bilinen Teutoburg Ormanı Savaşı’nda 14 binden fazla Roma askerinden oluşan üç lejyon, savaşa adını veren ormanda Cermenler tarafından pusuya düşürülüp mağlup edildi. Bu savaş sonrası Ren Nehri’nin gerisine çekilmek zorunda kalan Roma İmparatorluğu, sonraki yıllarda bu bölgeye başarılı seferler düzenlese de bir daha hiçbir zaman Ren Nehri’nin ötesindeki Cermen topraklarını fethedemedi. Bu yüzden Teutoburg Ormanı Savaşı, Roma İmparatorluğu’na büyük darbe indirmiş savaşlardan biri olarak bilinir.

Karakterler Gerçek mi?

Her ne kadar Barbarians’taki karakterler kurmaca bir anlatının parçası olarak yeniden yorumlanmış olsa da, pek çok karakterin tarihi karşılıkları bulunuyor. Bunların başında Cermen kabilelerini bir araya getirerek Roma İmparatorluğu’na büyük bir darbe indiren Arminius geliyor. Arminius dizide anlatıldığı gibi Roma ile derin bağları bulunan ve vatandaş olarak kabul edildiği Roma’da aldığı eğitimi onları alt etmek için kullanan bir askeri lider. Aynı zamanda dizide anlatıldığı gibi Çeruski kabilesinin lideri.

Arminius’un eşi ise dizinin bir diğer ana karakteri olan Thusnelda. Thusnelda’nın babası Segestes de dizide anlatıldığı gibi bir Roma sempatizanı. Öte yandan Roma’nın bölgeye vali olarak gönderdiği Publius Quinctilius Varus, Arminius’un babası Sigimer gibi karakterlerin de tarihi karşılıkları bulunuyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu karakterlerin dizideki temsillerinde kurmaca pek çok unsur bulunuyor. Arminius ve Thusnelda’nın ortak geçmişi gibi birlikte büyüdükleri Folkwin Wolfspeer karakteri de kurmaca kısımların parçası.

Cermen Kabileleri

Barbarians

Her ne kadar bugün Cermen kabileleri olarak anılıyor olsa da, dizinin ilk bölümünde de belirtildiği gibi o dönemde aslında Cermenler diye bir halk bulunmuyor. Cherusci, Chatti, Gamabrivi, Chattuarii, Sicambri, Chaubi, Bructeri, Cimbri, Cauci, Caulci, Campsiani gibi kabileler, sonraki yıllarda Roma kayıtlarında Cermenler olarak geçiyor. Yani aslında bu sınıflandırmayla tüm bu kabileleri Cermenler olarak tek çatı altında buluşturan Roma’dan başkası değil.

Roma Kartalının Kutsallığı

Aquila olarak da bilinen bu kartal sembolünden her lejyonda bir tane bulunuyordu ve bu semboller lejyonerler tarafından kutsal kabul ediliyordu. Kartalı kaybetmek Roma askerleri için kabul edilemez bir durumdu. Bu yüzden tarih boyunca Romalılar, kutsal gördükleri bu sembolü korumak ve düşmandan geri almak için büyük mücadeleler vermiştir. Roma lejyonerlerinin kartalı geri almak için verdikleri bu mücadele, Channing Tatum ve Jamie Bell’in başrollerini üstlendiği 2011 yapımı Kartal – The Eagle filmine de konu olmuştur.

Flavus

Dizide sadece çocukluğunun gördüğümüz Flavus, abisi Arminius gibi tarihte karşılığı olan bir karakter. İlk sezonda Arminius’tan hâlâ sağ olduğunu öğrendiğimiz Flavus da abisi gibi Roma’da eğitiliyor ve bir Romalı olarak büyütülüyor. Ancak abisinin aksine Flavus, Roma’ya sadık kalıyor ve sonraki yıllarda Cermen kabilelerine karşı verilen savaşta Roma tarafında yer alıyor.

Esinlendiği Yapımlar

Barbarians, benzer türdeki pek çok dizi ve filmden izler taşıyan, bu yüzden de özgünlük uzak bir yapım. Dizide izlerine rastlamanın mümkün olduğu yapımlardan biri Vikings. Nitekim ilk sezonun son iki bölümünü yöneten Steve Saint Leger de Vikings dizisinin yönetmenlerinden. Ancak Barbarians’ın ilk sezon itibarıyla en çok benzerlik taşıdığı dizi, bir diğer Netflix yapımı olan The Last Kingdom. BBC’de başlayıp üçüncü sezonunun ardından Netflix’e geçen The Last Kingdom da iki farklı kültür arasında sıkışıp kalmış bir savaşçıya odaklanıyor. Bir İngiliz lordunun oğlu olan Uhtred, çocuk yaşta Vikingler tarafından kaçırılıp, bir Viking gibi yetiştiriliyor. Yıllar sonra İngiltere’ye döndüğünde, Vikingler ile İngilizler arasında seçim yapması gerekiyor. Sonunda Vikingleri alt etmek için onlardan öğrendiklerini kullanıyor. The Last Kingdom’daki Uhtred ile Barbarians’taki Arminius arasında büyük benzerlikler bulunuyor. Bunun ötesinde iki dizi, karakter tasarımları ve sanat yönetimi bakımından da benzeşiyor. Öte yandan Barbarians’ta Gladiator, Spartacus, Game of Thrones, Rome gibi yapımlardan izlere rastlamak da mümkün.

Eagles at War

Barbarians

Her ne kadar dizinin The Last Kingdom ve Vikings gibi yapımlardan esinlendiği aşikâr olsa da, aslında Barbarians bir romandan uyarlanıyor. Diziye Ben Kane‘in tarihi kurgu türündeki Eagles at War romanı kaynaklık ediyor. 2015 yılında yayımlanan Eagles at War, Roma’nın Kartalları – The Eagles of Rome serisinin ilk kitabı. Seride Hunting the Eagles ve Eagles in the Storm adını taşıyan iki kitap daha bulunuyor. Ayrıca bunlara e-kitap formatında yayınlanan The Shrine ve The Arena adlı iki kısa hikâye eşlik ediyor.

Dizinin aksine roman hikâyenin daha çok Romalılar tarafına odaklanıyor. Varus’un yanında Cermen topraklarına gelen bir lejyoner olan Lucius Tullus, hikâyede önemli bir yer tutuyor. Arminius’un önderliğindeki Cermenler üç Roma lejyonunu darmadağın ettikten sonra geriye kalan bir avuç Roma askerine Lucius Tullus önderlik ediyor. Tullus’un sağ kalan askerlerle birlikte binlerce “barbar”ın arasından ilerleyerek Roma İmparatorluğu’nun hudut karakoluna ulaşma mücadelesi kitapta önemli bir yer tutuyor.

Thusnelda’nın Kehaneti

Barbarians

Thusnelda’nın kahinliği Cermen kabilelerini bir araya getirmek için söylenmiş bir yalanla başlamış olsa da zamanla farklı bir boyut kazanıyor. Teutoburg Ormanı Savaşı öncesi şüpheye düşen kabile liderlerini ikna edebilmek için tanrılarından feyz alarak bir gözünü feda eden Thusnelda, bu savaşı kazanacaklarını, ateş ve su kaplı bir arazide ölü şekilde yatan Roma askerleri gördüğünü söylüyor. Son bölümde Cermenler ile Romalılar karşı karşıya geldiğinde bir anda yağmurun başlamasıyla tam da bu tabloyla karşılaşıyor olmamız, Thusnelda’nın uydurarak anlattığı görülerinin zamanla gerçek kehanetlere dönüştüğünü gösteriyor.

2. Sezon İhtimali

Barbarians her ne kadar ilk başta bir mini dizi olarak lanse edilmiş ve bir mini dizi gibi başı sonu belli bir hikâye anlatmış olsa da ilk sezon finalinde yaşananlar ve ucu açık bırakılan bazı konular 2. sezon için de planların olduğunu gösteriyor. Bir yandan Segestes ve Hadgan yeni ihanet planları yaparken, bir yandan da Thusnelda’nın Folkwin’in çocuğuna hamile olduğunu öğrenmemiz ileride üç ana karakterimiz arasında bir çatışmaya şahit olabileceğimizi gösterdi. İlk sezonda işlenmeyen bu konuların temellerinin atılmış olması, dizinin yaratıcılarının 2. sezona zemin hazırladığını gösteriyor. Dizinin gördüğü ilgi göz önüne alındığında, bu konuların işleneceği bir 2. sezon görmemiz çok da sürpriz olmayacaktır. Ancak şu an için 2. sezona resmi olarak onay verilmedi.

Hikâye Nasıl Devam Edebilir

Roma İmparatorluğu ile Cermenler arasındaki mücadele, Teutoburg Ormanı Savaşı’ndan sonra yıllarca devam ettiği için dizinin işleyebileceği pek çok öykü bulunuyor. 2. sezonun çekilmesi hâlinde bir önceki maddede sözünü ettiğimiz, temelleri atılan konuların daha derinlemesine işleneceğine şüphe yok. Bunların yanı sıra ilk sezonda sadece bahsini duyduğumuz, Arminius’un kardeşi olan Flavus‘un 2. sezonda hikâyeye dâhil olmasını bekleyebiliriz. Zira Arminius önderliğindeki Cermenlere karşı savaşan Flavus’un hikâyesi, iki kardeşi karşı karşıya yetirmesiyle dramatik açıdan diziye hizmet edebilir.

Öte yandan Teutoburg Ormanı Savaşı’ndan altı yıl sonra Cermen topraklarını işgal eden ve Thusnelda’yı esir alan Roma generali Germanicus‘u da 2. sezonda görebiliriz. Dizi, buradan hareketle, yeniden işgalin peşinde olan Romalılara karşı verilen mücadeleyi ve Arminius’un Thusnelda’yı kurtarma çabasını işleyebilir. Nitekim dizinin uyarlandığı serinin ikinci kitabı olan Hunting the Eagles da Germanicus’un Cermen topraklarına düzenlediği sefere ve Arminius’a karşı verdiği savaşa odaklanıyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information