İletişim araçlarının yaygınlaşması, usta sinemacıların televizyona geçişiyle artan kalite, dijital film ve dizi platformlarının çoğalmasıyla televizyon dizilerinin bir altın çağ yaşadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sezonlarca süren diziler, artık sinema filmleri kadar kaliteli yapımlar olarak nitelendiriliyor. Hâl böyleyken televizyon için çok sayıda dizi üretilmeye başladı ve bu diziler de kendi aralarında reyting yarışına girerek ekranlara tutunmaya çalışıyor. Fakat bazen de hayran kitlesi fazla olmasına rağmen iptal edilen dizilerle karşılaşıyoruz. Biz de iptal edilmiş fakat geniş hayran kitlesi yakalamış diziler arasından favorilerimizi sizler için listeledik.

Katkıda Bulunanlar: Melis Öneren,

Zeynep Pınar Uçar, Furkan Yücel

Belirli Bir Hayran Kitlesi Yakalamış Olmasına Rağmen İptal Edilmiş 10 Dizi

Firefly

(2002-2003)

Western temalı bilimkurgu olarak anılan Fox dizisi Firefly sadece 11 bölüm yayınlandıktan sonra yayından kaldırıldı. Dizinin iptalinin ardından çıkarılan DVD’lerin satışı yapım şirketinin aldığı karara tepki verircesine iyi bir satış sağladı. Bu kadar kısa süre yayında kalan bir dizinin DVD satışının bu hayli yüksek olması Universal Pictures’ın dikkatini çekti ve diziye Serenity adlı bir devam filmi çekildi.

Dizi 2517 yılında Serenity adlı bir uzay gemisinin mürettebatları olarak yeni gezegenleri keşfetmeye giden dokuz kişinin hikâyesini anlatır. Birbirinden farklı ortamlardan çıkıp bir araya gelen bu dokuz kişinin başlarına gelen olaylar karşısındaki tutumları gösterilir.

Carnivàle

(2003-2005)

HBO’nun iptal ederek hayranlarını üzdüğü gotik gerilim Carnivàle… İkinci sezonun ardından iptal edildiği açıklanan dizi hiç beklenmeyen bir zamanda 24 bölüm ile ekrana veda etmiş oldu. HBO’nun sağlam yapımlarından biri olma özelliği taşıyan dizi, karakter ve hikâye örgüsü gereği takip etmesi zor olarak nitelendirilse de hayranlarını merakta bıraktıktan sonra ikinci sezonda soruların cevaplarını vermeyi başardı.

Yaratıcılığını Daniel Knauf’un üstlendiği Carnivàle, Büyük Buhran’ın yaşandığı 1920’lerin sonunda Oklahomalı bir çocuk ile karizmatik bir bakanın Cennet ile Cehennem arasındaki savaşın kilit oyuncuları olduklarını fark etmelerinin ardından başlarına gelenleri anlatır. Mitolojik unsurları içinde barından dizi, rüya alemi, halüsinasyon sahnelerinin bol olduğu karnaval havasındaki sahnelere sahip.

Pushing Daisies

(2007-2009)

İptal edilen televizyon dizileri denilince sanırım akla tek bir isim geliyor: Bryan Fuller! Fuller’ın yaratıcılığını üstlendiği Star Trek: Voyager, Worderfalls, Dead Like Me, Pushing Daisies, Hannibal gibi dizilerin hepsi iptal edildi. Hatta Fuller, son dönemin sevilen dizilerinden American Gods dizisinin de yaratıcılığını üstlendi ve bu dizi de iptal edilmenin eşiğinden kıl payı geri döndü. Önceki dönem dizileri geniş bir hayran kitlesi yakalayamasa da Bryan Fuller’ın Pushing Daisies dizisi diğerlerinden çok farklıydı. O dönemin dizilerine kıyasla farklı bir anlatımı ve sinematografisiyle Pushing Daisies geniş bir hayran kitlesi yakaladı fakat düşük reytingler ve o dönemde patlak veren yazar grevi bu dizinin de sonunu hazırladı. Ölülere yalnızca dokunarak diriltebilmek gibi fantastik bir yeteneğe sahip bir pastacının cinayetleri çözmesi ve dirilttiği bir kadınla aşk yaşamasını anlatan Pushing Daisies, ekranların belki de en sevimli, en masalsı dizilerinden biriydi.

Flashforward

(2009-2010)

Lost dizisi, yayınlandığı dönemde televizyon dizilerinin popülerleşmesi için büyük bir rol oynamıştı. Bu durum özellikle ABC kanalı için büyük avantajdı. Lost’un 3. sezon arasından sonra yeni bir dizi için kolları sıvayan ABC, David S. Goyer’in öncülüğünde FlashForward dizisini yayınladı. Dünyadaki herkesin aynı anda bayılması ve bu baygınlık süresince herkesin 6 ay sonrasını görmesini araştıran dedektifleri izlediğimiz dizi; gizemi, hikâyenin sorularının cevaplardan daha fazla olması nedeniyle Lost ile büyük benzerlikler taşıyordu. Yayınlandığı dönemde de Lost kadar olmasa da epey yankı uyandıran dizi fazlasıyla da hayran kitlesi yakalamıştı fakat ABC’nin istediği reyting rakamlarına ulaşamadığı gerekçesiyle FlashForward dizisinin ömrü yalnızca bir sezon sürdü.

Don’t Trust The B in Apartment 23

(2012-2013)

Nahnatchka Khan’ın yaratıcısı olduğu dizi, ikinci sezonundan sonra 2013 yılında ABC tarafından iptal edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaletinden hayallerindeki iş için New York’a taşınan June Colburn (Dreama Walker)’ün, işine kavuşamadan kaybetmesini bir yandan da Chloe (Krysten Ritter) isimli bir parti kızının evine taşınması ve onun kurnazlıklarıyla başa çıkmaya çalışma maceralarını konu alan dizinin ilk bölümü 11 Nisan 2012 tarihinde yayınlanmıştı. Şimdilerde Jessica Jones karakteri ile izlediğimiz Krysten Ritter’ın karakteri, evine kabul ettiği ev arkadaşlarından kirayı peşin olarak almayı ve daha sonra, yaptığı planlarla onları evden kaçırmayı iş edinmiş bir parti kızıydı ancak, June diğerlerinden çok daha sabırlı ve inatçı bir kişiliğe sahipti. Bu ikilinin mücadelelerinin sürpriz bir arkadaşlığa dönüşümüne, Chloe’nin ‘tekrar popüler olmaya çabalayan oyuncu arkadaşı’ olarak, kendisinin karikatürize edilmiş hâlini canlandıran, Dawson’s Creek ile tanıdığımız James Van Der Beek de eşlik ediyordu.

The Carrie Diaries

(2013-2014)

Candace Bushnell’in 1997 yılında yayınladığı aynı isimli kitabından uyarlanan, Darren Star’ın yaratıcısı olduğu Sex and the City, Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), Samantha Jones (Kim Cattrall), Charlotte York (Kristin Davis) ve Miranda Hobbes (Cynthia Nixon) isimlerinde kariyer sahibi, New York şehrinde yaşayan dört kadının farklı karakterleri ve ilişki anlayışlarına rağmen sürdürdükleri sıkı arkadaşlıklarını anlatıyordu ve ikili ilişkiler ile ilgili çeşitli durumları konu alıyordu. Dizi, televizyon hayatını 6 yıl boyunca sürdürmeyi başardı ve 2004 yılında sona erdikten sonra, izleyicisinin karşısına iki defa da sinemada çıktı. Bizleri, 1984’e, Carrie Bradshaw (AnnaSophia Robb)’un lise son yılına götürerek, ileride en yakın arkadaşları olacak bu oldukça başarılı üç kadın ile tanışmasını ve hayallerini süsleyen şehirde bir kariyere sahip olmak için çabalamasını anlatan, The Carrie Diaries, başarılı dizinin bir alt versiyonu niteliğinde ortaya çıkarıldı. Sex and The City’nin yapımcılarından Amy B.Harris’in geliştirdiği dizi, izleyicisine, Carrie’nin lise arkadaşlıkları ve lise aşkı hakkında da bilgi sahibi olma şansını sunuyordu. Dizi, 2014 yılında ikinci sezonundan sonra CW tarafından iptal edildi.

Hannibal

(2013-2015)

Yukarıda Bryan Fuller’ın yaptığı tüm dizilerin iptal edilmesi lanetinden bahsetmiştik. Pushing Daisies dizisinin yanında Bryan Fuller’ın yaptığı en iyi işlerden bir tanesi olan ve iptal kararı alınan diğer dizi ise Hannibal’dı. Thomas Harris’in orijinal eseri ve daha önce sinemaya da uyarlanan Hannibal, 2013 yılında Bryan Fuller ile televizyon dizisi olarak karşımıza çıkmıştı. Dizi ilk yayınlandığında Bryan Fuller’dan alışık olduğumuz farklı anlatım ve sinematografi Hannibal dizisinde etkisini daha da artırmış ve ortaya televizyon tarihinin en karanlık ve en rahatsız edici dizilerinden bir tanesi çıkmıştı. Hannibal Lecter karakterini Anthony Hopkins’ten devralan Mads Mikkelsen’in muazzam oyunculuğı, rahatsız edici derecede detaylara sahip cinayetler ve gothic bir atmosferi olmasına karşın dizi, yeni sezon onayını alamamış ve 3. sezonda sona ermişti. Bryan Fuller kitapları daha uzun sezonlara yayarak anlatmak istemiş fakat bu olmamıştı. Bu durum elbette diziye de yansıdı ve kimilerine göre 3. sezonunun son 5-6 bölümü olay akışının hızlandırılmasıyla hayli aceleye getirilmiş bir finale imza attı.

Sense8

(2015-2018)

Matrix gibi kült bir seriyi sinema tarihine kazandıran Wachowski Kardeşler, 2015 yılında Sense8 dizisiyle televizyona muazzam bir geçiş yaptı.  Dizi, bir anne tarafından ruhsal ve metafiziksel olarak doğurulmuş sekiz kişinin birbirilerine telepatik olarak bağlı olması ve zaman geçtikçe birbirlerinin deneyimlerini paylaşmaya ve birbirleri ile bir bütün olmaya başlamasını anlatıyor. Sense8; Wachowski’lere yakışır bir bilimkurgu hikâyesine sahip olmasından çok aslında cinsiyet kalıplarını alt üst etmesiyle de oldukça önemli bir yapımdı. Fakat dizinin 2. sezonundan sonra Netflix tarafından iptal kararının gelmesi dizinin hayranlarını oldukça üzmüştü. Neyse ki dizi, iptal olduğu haberinden sonra yayınlanan 2 saatlik bir bölümle finalini yapıp ekranlara muhteşem bir şekilde veda etti.

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

(2016-2017)

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency, fantastik edebiyatın rock yıldızı olarak nitelendirilen Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinden sonraki en büyük eserlerinden bir tanesi. Adams’ın 1987 yılında yayınladığı bu roman Kutsal Dedektiflik Bürosu ismiyle Türkçeye de çevrildi. Adams’ın bu eseri 2016 yılında BBC America tarafından televizyona uyarlandı.

Başrollerini Samuel Barnett ve Elijah Wood’un üstlendiği dizinin konusu ise şu şekilde: Todd Brotzman (Elijah Wood) hasta kız kardeşine bakan ve geçim sıkıntısı çeken bir otel görevlisidir. Todd’un çalıştığı otelde bir gün kanlı bir cinayet işlenir, aynı gün Todd tuhaf bir biçimde kendisinin gelecekteki hâlini görür ve sonrasında bir piyango bileti bulur. Birbiriyle alakasız görünen bu olaylar dizisi Todd’un kafasını epeyce karıştırır ve işte bu noktada da hayatına Dirk Genlty isimli tuhaf bir adam girer. Her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğuna inanan Dirk Gently, bu birbirinden alakasız görünen olayların gizemini Todd ile birlikte çözmeye çalışır. Douglas Adams, Dirk Gently serisini bitirmeye ömrü yetmemesiyle birlikte dizi de kitapla aynı kaderi paylaştı ve 2017 yılında 2. sezonuyla sona ermek zorunda kaldı.

Girlboss

(2017)

Sophia Amoruso’nun aynı isimli kitabından uyarlanan Girlboss’un, Netflix’teki yayın hayatı oldukça kısa sürdü. Amoruso’nun multi-milyon dolarlık moda imparatorluğu Nasty Gal’in kuruluşunu anlatan dizinin yaratıcısı, daha önce 30 Rock dizisi için de çalışmış Kay Cannon’dı. Sophia Marlowe (Britt Robertson), hayatının hiç beklemediği bir anında, bugüne dek değeri bilinmemiş vintage kıyafetleri, bir butikten düşük fiyatlar karşılığında satın alıp, internet üzerinden yüksek fiyatlarla satarak kendisini, yarattığı moda imparatorluğunun başında buldu ve sıradan, asi bir genç iken kendi işinin sahibi oldu. Otobiyografi türündeki dizinin yapımcıları arasında Amoruso da yer alıyordu ve dizi, Charlize Theron’un beğenisini kazanmıştı. Ancak, 13 bölümlük ilk sezonundan sonra Netflix, ilk bölümünü 21 Nisan 2017 tarihinde yayınlamış Girlboss’u, ‘başrolünün yeterince bağ kurulabilir olmadığını’ öne sürerek ikinci bir sezon için yenilenmeyeceğini duyurdu.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information