1889’dan beri oyun ve eğlence endüstrisinin en büyük aktörlerinden biri olan Nintendo, mobil oyunculuğun son 5 yılda yaptığı çıkışa rağmen bugünlere kadar kapalı ekosistemiyle kendi kozasında kalmayı tercih etti. Pastadan aldığı payını Sony PlayStation ve Microsoft Xbox oyun konsolları dışında artık bir de Android ve IOS platformlarıyla paylaşmak zorunda kalan Nintendo eski görkemli günlerini arıyor.

100 yılı aşkın bir süredir mobil ve konsol oyunculuğun dinamiklerinden olan Nintendo, bugüne kadar geliştirdiği Nintendo 64, Nintendo DS, Nintendo 3DS, Gamecube, Wii, Wii U, Game Boy gibi cihazlarda sunduğu Pokemon, Legend of Zelda, Mario, Ice Climbers, Captain Falcon, Starfox ve Fire Emblem gibi oyunlarla geniş fakat tozlanmaya yüz tutmuş bir arşive sahip. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız haberde Nintendo’nun bu oyunları tozlu raflardan indirerek sinema uyarlamalarında yeniden parlatma niyetinde olduğunu belirtmiştik. Biz de sizler için; sinemaya gelse ne iyi olur dediğimiz 7 oyundan oluşan bir seçki yaptık. Gelin bu seçkiyle beraber Nintendo evrenine birlikte kısa bir yolculuk yapalım!

Eternal Darkness: Sanity’s Requiem

Eternal-Darkness-Sanity’s-Requiem-Nintendo-Filmloverss

Eternal Darkness: Sanity’s Requiem, Nintendo’nun kendi yayınladığı ilk 17+ oyun olarak şirket tarihinde aykırı bir yere sahip olan ve içerdiği korku unsurlarıyla öne çıkan özel bir oyun. Silicon Knights firması tarafından geliştirilen ve o günden beri çeşitli telif hakkı problemleri ile gündeme gelen oyun; ticari olarak Nintendo’nun yüzünü pek güldürmemiş de olsa, aldığı sayısız ödül ile kendine özel bir hayran kitlesi edinmeyi başarmıştı.

Zamanda yaptığı sıçramalarla bizleri farklı mekanlara taşıyan oyunda İran’ın kayıp şehirlerinden Kamboçya’nın gizemli tapınaklarına, Fransız kathedrallerinden Amerikan banliyölerine kadar geniş bir coğrafyada, ana karakterimiz olan Alexandra Roiva‘nın büyükbabasının  ölümünü araştırmak için çıktığı tehlikeli yolculuğa eşlik ediyorduk.

İçerdiği korku öğeleriyle sinemaya uyarlanması halinde diğer Nintendo oyunlarının sinemasal verisyonlarından oldukça farklı bir dokuda olacağı kesin olan Eternal Darkness: Sanity’s Requiem, muhtemelen Resident Evil kokan ve yarı sürreal bir atmosferi sinemaseverlere sunacaktır.

Böyle bir uyarlama için gönlümüzden geçen isim ise elbette Christopher Nolan. Nolan’ın Memento‘da farklı zamanlar arasındaki geçişi enfes bir kurguyla kotarmış olması ve Inception‘da hayal ile gerçeği benzersiz şekilde harmanlaması, kendisini Eternal Darkness: Sanity’s Requiem için de en uygun aday olarak öne çıkarıyor.

Steel Diver: Sub Wars

Steel-Diver-Submarine-Nintendo-James-Cameron-Filmloverss

Nintendo 3DS’e özel olarak çıkarılan ve kısıtlamalı sürümü ücretsiz indirilebildiği için hızlıca popülerleşen Steel Diver: Sub Wars, adından da anlaşılacağı üzere bir denizaltı savaş oyunu. Oyunun premimum versiyonunda erişilen çoklu oyuncu modu, zorlayıcı görevler ve farklı denizaltı modelleriyle Steel Diver serisi, oyunculara su altında eğlenceli dakikalar yaşatmıştı.

Nintendo’nun tasarım ekibinde yer alan Shigeru Miyamoto‘nun kendi sözleriyle “bir akvaryum içinde kendi denizaltına sahip olmak” şeklinde özetlediği oyun, Nintendo arşivinin filmleştirilmesi halinde en yüksek maliyete sahip olacak parçalarından.

Hollywood denizaltı filmlerine duyduğu ilgiyi 1915 yapımı The Secret of the Submarine filminden beri pek çok kez bizlere gösterdi. Özellikle her küresel savaş döneminde seyirciyi sinemaya çeken bu filmlerin hiç kuşkusuz en başarılı ve akılda kalanı 1981 yapımı Das Boot, diğer denizaltı filmleri arasında bir adım öne çıkıyor.

Elbette söz konusu Hollywood’ın hızlı tüketim odaklı sinemasal tercihleri olunca, bu Ninento oyunun daha çok 1990 yapımı The Hunt for Red October‘a benzeri bir uyarlamayla beyazperdeye aktarılması yüksek olasılık. Söz konusu Amerikan şovenizmi kokan bir sinema filmi olunca akıllara Kathryn Bigelow gelse de, bizim ilk tercihimiz derin sulara merakını iyi bildiğimiz James Cameron (The Abyss) olacaktır.

The Legend of Zelda

The-Legend-of-Zelda-Nintendo-Filmloverss

İlk kez 1986 yılında yayınlanan ve Hyrule adındaki kurgusal ülkede Link adındaki karakterimizin Prenses Zelda‘yı oyundaki ana düşman olan Ganon‘dan kurtarmak için Triforce adı verilen üçgen biçimli nesnenin sekiz parçasını tamamlamaya çalışmasını konu alan oyun, Nintendo arşivinin kuşkusuz en kıymetli parçalarından.

The Legend of Zelda, Rol yapma (RPG) ve bulmaca öğeleriyle beraber sunduğu oyun mekanizmasıyla bugünün popüler oyunlarına parmak ıssırtan bir yapıya sahip. Söz konusunu RPG olunca elbette akıllara ilk gelen isimlerden olan Blizzard Entertainment (Diablo 3, World of Warcraft) oyun firmasının da adı sıklıkla sinema uyarlamaları ile birlikte anıldığından, bu oyun türüne sinemaseverlerin yoğun bir ilgisi olduğunu söyleyebiliriz.

Netflix‘in dizi olarak The Legend of Zelda’yı televizyona uyarlamak niyetinde olduğu uzun zamandır konuşulanlar arasında. İçersinde birkaç sezonluk bir diziyi doyurmaya yetecek materyal çıkarır mı bilinmez ama fantastik öğelerle dolu bir sinema uyarlaması oyun için daha doğru bir tercih olabilir. Lord of the Rings serisi benzeri bir evrende, Peter Jackson vizyonuyla beyazperde görmeye kimsenin hayır diyemeyeceği The Legend of Zelda’nın yolu, yakın bir gelecekte muhtemelen televizyon veya sinemadan biriyle kesişecektir.

Kid Icarus

Kid-Icarus-Nintendo-Filmloverss

Yunan mitolojisinde ilk kez balmumundan kanatlar yaparak uçmaya başlayan Daidalos‘un oğlu Ikarus, insanın hayalleri nereye kadar gider sorusunun yüzlerce yıllık cevaplarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu mitolojik kahramanı Kid Icarus adıyla 1986 yılında oyun dünyasına armağan eden Nintendo, pek çoklarına göre Sony Computer Entertainment‘e bağlı Santa Monica tarafından geliştirilen God of War oyun serisinin de temellerini atmış oldu.

Yunan, Roma ve İskandiva mitolojileri son yıllarda Hollywood’u pek çok filmde besledi. Sinemada 1905 yılında L’Île de Calypso: Ulysse et le géant Polyphème filmiyle başlayan Greko-Romen mitolojik uyarlamaları, son yıllarda Percy Jackson ve Clash of the Titans filmleriyle yapımcıların da yüzünü güldürdü.

Dolayısıyla Kid Icarus’un sinema uyarlamasının da gişede büyük başarıya imza atması pek süpriz olmaz. Mizah dozu iyi ayarlanır, aksiyon öğeleri filme iyi yerleştirilir ve ana karakter için Hugh Jackman gibi popüler bir isimle anlaşılırsa keyifli bir filmle karşılaşabiliriz. Bizim bu uyarlama için yönetmen adaylarımız Robert Zemeckis ve Guillermo del Toro olur. Özellikle Pan’s Labyrinth ile fantazi ile gerçekliği eşsiz bir zeminde buluşturmayı başaran del Toro’nun ellerinde, Kid Icarus’un biraz karanlık ama bir o kadar unutulmaz bir uyarlama olacağını düşünüyoruz.

  F-Zero

F-Zero-Nintendo-Filmloverss

1990 yılında piyasaya sürülmüş fütüristik araba yarışı oyunu F-Zero, Nintendo’nun Gameboy Advance için çıkardığı ilk yarış oyunlarından biri. 2560 yılının saateki hızı 500 km’yi bulan  hoover-craft taşıtları ile oldukça keyifli bir oyun deneyimi sunan oyunun ilerleyen yıllarda Nintendo’nun farklı oyun makineleri için farklı sürümleri yapıldı.

Fütüristik bir araba yarışı diyince elbette akla gelen ilk film bir çizgi roman uyarlaması olan Speed Racer oluyor. Wachowski Kardeşler‘in gişede beklenen etkiyi yaratmayan bu uyarlaması elbette Hollywood’un gişede duvara çarpan ilk araba yarışı filmi değil.

Lakin Fast and Furious serisinin yakaladığı çılgın gişe başarısını düşündüğümüzde iyi bir oyuncu kadrosu, inandırıcılıktan uzaklaşmayan arabalar ve arka planda sürükleyici bir hikaye ile F-Zero gişede Nintendo’nun yüz akı olabilir. Yönetmen koltuğu için ise ilk adayımız Dark City ve I, Robot filmlerinde çizdiği gelecek portresini arkasına alıp hızını biraz daha yükselterek iyi bir iş çıkaracağına inandığımız Alex Proyas. Proyas için fazla aksiyon dolu kaçması muhtemel bu uyarlamada bir diğer yönetmen tercihimiz ise Michael Bay.

Donkey Kong

Donkey-Kong-Nintendo-Filmloverss

30 yılı aşkın süre önce çıkan Nintendo’nun bugünkü popülerliğine kavuşmasında büyük pay sahibi olan Donkey Kong, oyun tarihinin en yaşlı karakterlerinden biri. 1996 yılında Kanada televizyonlarında 40 bölümlük çizgi film olarak da yayınlanan gorilimizi beyaperdede bu yıl içinde Pixels filminde de görmüştük. Hatta Pixels ve Wreck-It Ralph filmlerinde Nintendo evreninde yer alan karakterleri görmemiz, bu firmanın biraz kemerlerini gevşetmesi olarak da yorumlanmıştı.

Live action (canlı uyarlama) yerine yine animasyon olarak perdede görmeyi bekleyeceğimiz filmde bu kez ana karakterimiz Donkey Kong’u elbette hikayenin merkezinde görmüş olacağız. Hali hazırda Pixar ve Walt Disney gibi stüdyonların ağızlarının suyunu akıtacak olan olası bu projede yönetmen koltuğu için gönlümüz WALL·E ve Finding Nemo filmlerinden tanıdığımız Andrew Stanton‘dan yana.

Super Smash Bros.

Super-Smash Bros-Filmloverss

Peki Nintendo, arşivindeki karakterlerin hepsini bir filmde toplasa ve kendi Avengers evrenini yaratsa nasıl olur? İşte bu soruya Nintendo bizzat cevabını Super Smash Bros. adlı dövüş oyununda vermişti. Zelda, Pikachu, Mario, Luigi, Donkey Kong, Captain Falcon, Ice Climbers ve Pac-Man dahil 40’ın üzerinde oynanabilir karakteriyle deyim yerindeyse Nintendo, hayranları için vanalarını sonuna kadar açmıştı.

Peki ama Super Smash Bros. ve bu kadar çok karakter tek bir çatı altında sinemaya nasıl uyarlanabilir? Bundan 5 yıl önce Captain America, Hulk, Thor ve Iron Man gibi karakterler tek bir filmde toplanacak ve bu film hadi itiraf edelim hiç de fena bir seyirlik olmayacak denseydi buna bir çoğumuz karşı çıkardık. Kendi başına marka olan bu kadar karakteri tek bir filme yedirmek pek de kolay iş değildi doğrusu.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Nickelodeon‘un da, Avengers serisinde Marvel‘in başarıyla uyguladığı; “neden en çok sevilen karakterlerimizi tek bir sinema filminde toplamıyoruz” akımına dahil olmak niyetinde olduğu haberini paylaşmıştık. Yani bu furya ile birlikte alternatif bir gerçeklik tablosunda, Super Smash Bros.’un pek çok karakterini de tek filmde görebiliriz.

Toy Story (1995) senaristleri arasında da yer alan Avengers’ın bütünleştirici gücü Joss Whedon, Super Smash Bros.’un sinema uyarlaması içinde bir numaralı aday olarak öne çıkıyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information