Sinemanın en yetenekli yönetmenlerinden biri olarak görülen Xavier Dolan, Jackie’yi şu sözlerle anlatıyor; “Gösterim esnasında ağlamamak için kendimi zor tuttum. Ve o gece; filmden sonra fark ettim ki, bunlar üzüntü kaynaklı gözyaşları değildi. Olağanüstü bir sanatçı grubunun, artık unutulmaya yüz tutmuş bir sinema geleneğini canlandırmak için savaşıyor olmasıydı beni duygulandıran.”

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli başkanlarından biri olan John F. Kennedy’nin eşi Jackie Kennedy’nin içinde bulunduğu durumu, eşini kaybedişini konu alan Jackie, politikanın o çirkin atmosferinde acısını yaşamaya çalışan bir kadını ele alıyor aslında. Her ne kadar bir siyasetçinin suikastinin ekseninde gelişse de olaylar biz Jackie Kennedy’i bir First Lady’den ziyade sadece çocuklarını düşünen ve ölümle yüzleşen bir kadın olarak izliyoruz. Pablo Larrain imzalı, muazzam sinematografisiyle bizleri büyüleyen Jackie’yi sinemada izlemeden önce ‘neden izlemeliyiz’ sorusuna cevap aradığımız 10 maddeye göz atabilirsiniz.

Bu Hafta Sinemada Jackie İzlemek İçin 10 Sebep

Pablo Larrain

pablo-larrain-filmloverss

Şilili yönetmen Pablo Larrain’in ilk kez İngilizce dilinde çektiği filmi Jackie, yönetmenin bu yıl içinde vizyonla buluşan ikinci filmi. Aynı yıla bu kadar güzel iki filmi sığdırmayı başaran yetenekli isim Larrain, ilk uzun metraj filmi Fuga ile 2006 yılında karşımıza çıktı. Sonrasında ise ikişer yıl arayla Tony Manero ve Post Mortem adlı iki filmle beyazperdeyle buluşan Larrain; 1988’de gerçekleşen Şili referandumundan yola çıkarak çektiği film No ile birçok festivallerden övgüyle ayrılmış hatta Oscar ödüllerinde bir adaylık elde etmişti. Her anında kasveti ve gerilimi hissettiğimiz, oldukça sert bir anlatıma sahip olan 2015 yapımı El Club ise en şiddetli darbeyle yüreğimize oturmuştu. Ve 2016’ya damgasını vuran yapımlardan biri olan Neruda ile Larrain’in son alameti harikası Jackie! Böylesine kısa sürede bu kadar başarılı bir filmografiye sahip olmayı başaran Larrain’in tabi ki elinden çıkan her yapım bizde bir heyecan uyandırıyor.

Natalie Portman

jackie-9-filmloverss

Luc Besson imzalı Léon: The Professional’da Mathilda karakterine hayat veren Natalia Portman, yeteneğiyle dünyayı etkisi altına aldığında henüz 12 yaşındaydı. Kariyerinde attığı bu güçlü adıma, Star Wars evreniyle de devam eden  Portman, hafızalarımıza kazınan bir diğer önemli karakter Padmé’ye hayat verdi. Ardından gelen yeni projeler, başarılı yönetmenler, ünlü isimler ve önlenemez bir Natalie Portman fırtınası! Kalbimizde ve kafamızda her zaman küt saçlarıyla elinde çiçek taşıyan Mathilda olarak kalsa da; V for Vendetta‘dan ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar ödülünü evine götürdüğü Black Swan’a kadar birçok önemli yapımda yer aldı. Son olarak ise Amerika Birlieşik Devletleri’nin ikonik First Lady’si Jacqueline Kennedy Onassis’i canlandırdığı Jackie ile karşımızda! Yakın tarihin en karanlık ve gizemli olaylarından “John F. Kennedy Suikastı”nın sonrasına odaklanan; Pablo Larrain imzalı Jackie’de adeta sergilediği performansla devleşen Portman bizleri kendisine yeniden hayran bırakıyor. Jackie Kennedy’nin kocasının ölümünden sonra düştüğü psikolojik durumdan tutun da genel olarak hayatına baktığımızda da hep içinde olduğu zorlu şartları başarılı bir şekilde yansıtan Portman, filmin ilerleyen sahneleriyle doğru orantılı olarak performansının üzerimizdeki etkisini de arttırıyor. Bir röportaj ekseninde gelişen Jackie’nin hikayesine hazırlanırken, gerçekten LIFE dergisine verilen röportajı okuyarak karakteri tanımaya çalıştığını söyleyen Portman’ın Jackie Kennedy’e neredeyse hangisinin gerçek olduğunu karıştıracağımız kadar yakın bir performans sergilediği ve bu yıl Oscar’ın gözde isimlerinden biri olacağı ise şüphesiz!

Ölümün Ani Gelişi ve Geride Kalanlar

jackie-1-filmloverss

Bir eşi, bir çocuğu kaybetmek her zaman zordur. Geri de kalmak ve onların yokluğunda hayatı yoluna koymaya çalışmak dünyanın en zor ve iç yakıcı durumlarından biridir belki de. Ama eğer bu kaybettiğin, devlet başkanıysa işler daha korkunç, inanılması güç olacak şekilde anlayışsız olabiliyormuş. Bunu hep biliyorduk belki de ama; belgeseli andıran bir anlatımla karşımıza çıkan John F. Kennedy’nin suikastinin ardından, geride kalan Jackie’nin yaşadıklarını izlemek bunu daha da bir anlaşılır kıldı. Daha öncesinde iki çocuğunu da kaybeden Jackie’nin ölü vücudu kucağına düşen kocasının yokluğuyla mücadelesi daha zor şüphesiz. Çünkü kaybettiği sadece kocası değil, Amerika’nın başkanı. Herhalde sadece Jackie Kennedy gibi güçlü durabilen bir kadının altında kalmadan yaşamaya devam edeceği türden bir hikaye. Film aslında tüm dünyayı sarsan ve çoğumuzun da bildiği bir suikastin sonrasında geçenleri konu alıyor. Larrain’in cesur anlatımı bir yana Portman’ın muazzam performansı ise diğer yana; film ‘arkada kalan’ kavramını o kadar içten yansıtıyor ki bize. Belki de John F. Kennedy’e gerçek hayatta tüm dünyanın baktığı gibi bir politikacı olarak değil de bir baba, bir eş olarak bakmamız gerektiğini hatırlıyoruz. Keşke her ölüme öyle bakabilsek…

Politikanın Acımasız Yüzü

jackie-7-filmloverss

Politika! Yalanın, iftiranın, ikiyüzlülüğün cirit attığı siyaset camiası. Tüm olumsuz tanımlamaların bir şekilde kendine yer bulduğu politika, hayatımızın pek çok anında kendisinin bu denli yozlaşmış olduğunu ispatlasa da bazı filmler bunu daha etkileyici bir şekilde içimize işlemesine ön ayak oluyor. Larrain’in demagojiden uzak bir anlatımla, John F. Kennedy’i bir insan olarak ele alan eşi Jackie’nin ağzından çıkan kelimelerle ve gördüğü gerçek yüzlerle beyazperdeye yansıtması belki de bu yüzden bu kadar yankı uyandıran bir yapımın ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Kenndy’nin ölümünün ardından kanlara bulanmış pembe takımıyla ayakta zor duran Jackie’nin yanında hemen bir başkasının başkan yapılması; ayrıca onunla kalmayıp etrafına türeyen yandaşlarının sanki eski başkanları öldürülmemişçesine kutlamalar yapıyor olması; güç sevdasına düşen insanlığın geldiği ‘acımasız’ durum!

Belgeseli Andıran Etkileyici Bir Gerçek Hayat Kurgusu

jackie-2-filmloverss

Tabii ki bu durumun sebebi, hatta en büyük etkeni Natalie Portman! Larrain’in o muazzam kadrajı ve bizimle buluşturduğu o büyüleyici sinematografisi olmasa sanki gerçekten Jackie Kennedy’i izliyormuşuz hissimize vakıf olmamızda Portman’ın payı elbette ki yadsınamaz. Ama burada Larrain’in o döneme ait fotoğrafların, çekim planlarından mekan seçimine kadar aynısını bu filmle bize yeniden yaşattığı gerçeğini de atlamamak gerek. Hatta öyle ki, bazı sahneler de acaba gerçek görüntülerden bir kesit mi diye dört gözle izlettiriyor kendisini.

Dönemi Başarılı Bir Şekilde Yansıtan: Kostüm ve Tasarım

jackie-4-filmloverss

Hepimizin bildiği gibi Jackie Kennedy, sadece bir Amerikan başkanının eşi değil. Stilinden duruşuna varıncaya kadar ikonik bir karakter olarak tarihe geçen önemli bir figür, tarihin belki de en dikkat çeken first lady’si. Beyaz Saray’a davet ettiği kameralarla hayatını tüm Amerika halkına gösterirken çekingen tavırlarıyla gülümseyen Jackie’den eşinin ölümünün ardından herkese kafa tutan güçlü kadın Jackie’ye; görüp görebileceğimiz önemli kadın figürlerden. Tabi bu ‘ikon olma’ hali sadece söylemlerinden gelmiyor; Jackie Kennedy, kıyafetlerinden saç stiline sadece Amerika’nın değil tüm dünyanın takip ettiği, örnek aldığı biri. Larrain, filminin her köşesinde yaptığı gibi dönemi yansıtma konusunda kostüm ve tasarım konusunda da harika bir iş çıkarmış. Üzerinden yıllar geçse bile hala giydiği kıyafetlerle hafızalarımızda olan Jackie Kennedy, adeta Natalie Portman’ın vücudunda hayat bulmuş.

Hikayenin Merkezine Alınan ‘Camelot’

jackie-3-filmloverss

“İklim her yıl mükemmel olmalı…

Temmuz ve Ağustos çok sıcak olamaz.

Ve burada kar için yasal bir sınır var, Camelot’ta…”

Jackie’nin verdiği röportaj John F. Kennedy’nin en sevdiği şarkı Camelot ile şarkının konu alındığı hikaye Kral Arthur’u merkezine alan bir anlatı sunuyor. Ünlü oyuncu Richard Burton’ın söylediği Camelot, filmde de sıkça karşımıza çıkıyor. Camelot, Kral Arthur efsanesiyle ilişkilendirilen kale ve saray. Arthur efsanesinin fantastik bir simgesi olan ve varlığının netliğinden haberdar olmadığımız Camelot, tarihte tuttuğu önemli yeri John F. Kennedy’nin hayatında da sağlamıştır.

Hikaye Dinler Gibi Bizi İçine Çeken Kurgu

jackie-10-filmloverss

Film, bir gazeteciye kapısını açan Jackie ile başlıyor. Ve biz de bir röportaj için geldiğini anladığımız gazeteci ile birlikte Jackie Kennedy’nin hikayesini dinlemeye başlıyoruz. John F. Kennedy’nin ölümünü, yaşadıklarını, karşısına çıkan zorlukları, azmini dinlerken bir yandan da daha önceki yaşamına bir First Lady olarak verdiği davetlere, eşiyle ettiği danslara kadar birçok anıyı dinliyoruz. Dinledikçe Jackie’yi bir First Lady kalıbından çıkarıyoruz artık; onu sadece bir kadın olarak görmeye başlıyoruz. Çocuklarını seven, evliliğini korumaya çalışan bir kadın. Bir hikaye dinliyormuşuz gibi bir zamandan başka bir zamana savrulduğumuz Jackie’nin hayatını aslında gördüğümüz o görkemli yaşamdan daha çok karmaşık olduğunu ve sıradan bir hayat yaşamanın aslında ne denli mutlu edeceğini keşfediyoruz. Tıpkı bir pop starın düştüğü muhranlar gibi, hatta daha da serti esiyor Jackie’nin hayatında. Bu hikaye anlatımı sayesinde; Beyaz Saray’daki son gününde teker teker giydiği kıyafetleriyle oradaki anılarına veda eden hüzünlü bir kadın ile kocasının kanlı başını kucağında taşıyan ve onun cenazesini yürüyerek bir cesaret örneği sergileyen kadını aynı anda görebiliyoruz. Kurgu o kadar akıcı ve etkileyici ki, pinpon topu gibi bir duygudan diğer duyguya sürüklenirken, Jackie Kennedy’e de hayran olmayı ihmal etmek imkansız bir hal alıyor.

Muazzam Bir Sinematografi

jackie-5-filmloverss

Bir gerçek hikayenin en başarılı kurgu örneklerinden biri olan Jackie, Natalie Portman faktörünün yanı sıra sinematografisiyle büyülemeyi başarıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini ise 2016’nın en iyilerinden Elle, Captain Fantastic ve geçtiğimiz yıllarda vizyonla buluşan Un prophéte ve Rust and Bone filmlerinde gördüğümüz Stéphane Fontaine üstleniyor. Larrain’in kendine has tarzıyla Fontaine’in yetenekleri bir araya gelince de işte Jackie’de olduğu gibi muazzam bir iş çıkıyor ortaya.

Daha Çok Meraklanmamıza Sebep: Klipler!

jackie-8-filmloverss

Afişinden yayınlanan görsellerine, filmi vizyonla buluşmadan önce bizi sabırsızlandırmayı başaran Jackie’nin fragmanları ve klipleri de bir o kadar meraklanmamızı sağlıyor. Natalie Portman’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin ikonik First Lady’si Jacqueline Kennedy Onassis’i canlandırdığı Jackie, yakın tarihin en karanlık ve gizemli olaylarından ‘John F. Kennedy Suikasti’nin sonrasına odaklanıyor. Başkan Kennedy, 22 kasım 1963’te Dallas’ta konvoyunun geçişi sırasında açılan ateşle öldürülür. Olay esnasında Kennedy’nin hemen yanı başında olan Jackie bir yandan tüm ulusun gözleri üzerindeyken bu travmayı atlatmaya çalışacak, bir yandan da kocasının tarihi mirasını yaşatıp çocukları için vakur bir duruş sergilemek zorunda kalacaktır. Natalie Portman’a Altın Küre adaylığı getiren ve eleştirmenler tarafından kariyerinin en iyisi olarak nitelenen performansıyla çok konuşulan filmde ona Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup ve John Hurt eşlik ediyor. Yönetmenlik koltuğunda ise ‘günümüz sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden biri’ olarak nitelenen, Oscar adayı No’nun yönetmeni Pablo Larrain oturuyor.

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information