Sinema dünyasının Şarlo’su ve en tanınmış ismi olan Charlie Chaplin’in 65 filmi Open Culture’ın yayınladığı bir arşivle internet üzerinden ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Sinemanın sessiz film çağında yıldızı parlayan Charlie Chaplin üzerinden yıllar geçmesine rağmen bıraktığı seksenin üzerinde filmiyle dünyanın en çok tanınan isimlerinden biri. Bastonu, melon şapkası ve kocaman ayakkabılarıyla dünya çapında bir ikona dönüşen Chaplin yalnızca 1914 yılında 40, bir sonraki yıl ise 15 filmde rol aldı. Olağanüstü hayal gücü ve politik eleştirilerini başarılı bir şekilde komedi unsurlarıyla birleştirme tarzıyla Chaplin, hemen hemen yeni doğmuş olan sinemanın gelişmesine çok büyük ölçüde katkı sağladı. Ünlü sinemacının filmlerinde sıkça kullandığı siyasi ve toplumsal referanslar, Chaplin‘in ABD tarafından hedef haline gelmesine ve hakkında birçok kez karalama kampanyaları başlatılıp sınır dışı edilmesine sebep olmuştu.

Charlie Chaplin’in 65 Filmi Bir Arada!

İsviçre’de 1977 yılının Noel’inde, 88 yaşında, hayata gözlerini yuman Charlie Chaplin 1929 ve 1972 yıllarında olmak üzere iki kez Oscar Onur Ödülü kazandı.

A Burlesque On Carmen (1915): Orijinalini Prosper Mérimée’nin yazdığı bir hikâye olan ve sonra da Georges Bizet tarafından operaya uyarlanan Carmen’in parodisi olan filmde Chaplin’in yanı sıra Leo White ve Edna Purviance rol almıştır.

A Busy Day (1914): Chaplin’in kadın kılığına girdiği birkaç filminden birisidir. Filmde Chaplin başka bir kadınla flört eden kocasını kıskanıp kavga çıkaran bir kadını canlandırıyor. 

A Day’s Pleasure (1919): Chaplin’in First National Films ile yaptığı dördüncü filmidir. Ancak ilk uzun metraj denemesi olan The Kid filminin çekimleri sırasında boş zamanını değerlendirmek için çektiği bu kısa film First National Films ile yaptığı en zayıf filmi olarak da bilinir. Chaplin’in eşi ve çocuklarıyla dışarı çıktığı ve işlerin hiç düzgün gitmediği bir gününü anlatır A Day’s Pleasure. 

A Dog’s Life (1918):  Filmin yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaryosunu üstlenen Charlie Chaplin bu sessiz ve kısa filmde mazlumların, insanların ve köpeklerin öyküsünü ele alır.

A Fair Exchange (1914): İlk olarak Getting Acquainted adıyla yayınlanan bu kısa ve sessiz komedi, Charlie ve eşinin parkta yürüdükleri bir vakitte Ambrose ve eşiyle karşılaşmalarını ve sonrasında yaşananları konu alır.

A Film Johnnie (1914): Belli bir senaryo olmadan doğaçlama çekilen bu filmde ise Charlie’nin sinemaya gidip ekranda gördüğü kadına âşık olmasını anlatılıyor. 

A Night in the Show (1915): Chaplin’in Mr. Pest ve Mr. Rowdy olmak üzere iki ayrı rolde oynadığı bu filmde yarı sarhoş bir halde tiyatroya gelen bir adamın maceraları anlatılır. 

All Night Out (1915): Bu film Chaplin’in Edna Purviance ile rol aldığı ilk filmidir. Filmin konusu ise şöyle; bir bara gittikten sonra Charlie ve Ben lüks bir restoranda kargaşaya sebep olur. Daha sonra Charlie kendisini baş garsonun eşiyle otelde uygunsuz bir durumdayken bulur.

A Woman (1915): Chaplin’in yazdığı, yönettiği ve rol aldığı bu film Charlie’nin Edna (Edna Purviance) ile tanışmasını konu alıyor. A Woman, Chaplin’in son kez kadın kılığına girdiği filmidir.

Behind the Screen (1916): Bu filmde film stüdyosunda çalışan bir işçiyi canlandıran Chaplin erkek kılığına giren bir kadınla (Edna) öpüşür; ancak dışarıdan bir erkekle öpüşüyormuş gibi görülür ve olaylar gelişir.

Between Showers (1914): Henry Lehrman’ın yönettiği bu kısa filmde bir pansiyonda kalan ve ev sahibi tarafından çok sevilen Chaplin’in diğerleri tarafından kıskançlığa maruz kalmasını konu alıyor.

By the Sea (1915): Charlie Chaplin’in yazdığı, yönettiği ve rol aldığı bir diğer film olan By the Sea’de rüzgârlı bir günde parkta dolaşan Chaplin eşini beklemekte olan bir adamla kavga ettikten sonra Edna’yla flört eder. Edna’nın eşi geldiğinde ise bir diğer kadınla flört etmeye başlar. Sonrasında kocaları tarafından yakalanır.

Caught in a Cabaret (1914): Mabel Normand’ın yönettiği bu sessiz komedide Charlie; bir müzikholde çalışan, zengin ve güzel bir kadın olan Mabel’ı tesadüfen bir saldırgandan kurtaran sakar bir garsonu canlandırır.

Charlie Shanghaied (1915): Charlie Chaplin’in yazdığı, yönettiği ve rol aldığı bu filmde ise Chaplin’i bir gemide miço olarak çalışmaya başlayan bir genç rolünde izliyoruz. 

Charlie’s Recreation (1914): Yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği bu kısa film parkta dolaşan Charlie’nin kavgaya karışıp tutuklanmasını konu alıyor.

Charlotte et Le Mannequin (1914): Mabel’s Married Life adıyla da bilinen filmi Mabel Normand ve Chaplin birlikte yazmış ve filmin başrollerini de paylaşmışlardır. Mabel ve Charlie bir gün parkta dolaşırken Mabel bir adam tarafından rahatsız edilir. Ancak Charlie bu iri yarı adama haddini bildiremez. Bu sebeple Mabel, Charlie’ye yardım etmek ister ama Charlie her şeyi çok yanlış anlar.

Cruel Cruel Love (1914): Charles Chaplin ve Minta Durfee’nin başrolleri paylaştığı bu filmde Chaplin zengin, üst sınıf bir beyefendiyi canlandırır.

Face on a Barroom Floor (1914): Chaplin’in yönetip başrolünde yer aldığı bu filmde ise usta oyuncu ressam olarak karşımıza çıkar.

Gentlemen of Nerve (1914): Chaplin’in yönetip başrolünde yer aldığı bu film Charlie’nin oto yarışı izlemeye gittiği bir gün güzel bir kadınla tanışmasını konu alır.

His Favorite Pastime (1914): Başrollerinde Charles Chaplin ve Roscoe ‘Fatty’ Arbuckle’in yer aldığı bu yapım Charlie’nin kör kütük sarhoş olduğu bir gün başına gelenleri konu alıyor.

His New Job (1915): Charlie’nin yazıp yönettiği bu filmde Charlie’nin bir filmin çekimlerinde iş bulmaya çalışması anlatılır. 

His Prehistoric Past (1914): Chaplin’in yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı bu filmde Charlie’nin taş devrindeki maceraları anlatılır.

His Trysting Place (1914): Charlie Chaplin’in yazıp yönettiği film barda kavga ettikten sonra paltoları karışan iki adamın evde eşleriyle aralarında çıkan tartışmalarını konu alır.

In the Park (1915): Bir parkta tanıştığı kadınla flörtleşen sonrasında hırsız tarafından soyulmaya çalışılan bir karaktere hayat veren Chaplin, filmin yönetmenliğini ve senaristliğini üstleniyor.

Kid Auto Races at Venice (1914): Chaplin, ikonik karakteri olan Şarlo’yu ilk kez bu filmde canlandırmıştır.

Laughing Gas (1914): Laffing Gas adıyla da bilinen filmde Chaplin bir dişçinin asistanı rolündedir.

Mabel’s Busy Day (1914): Mabel Normand’ın yönettiği bu filmde Mabel oto yarışlarında sosis satan bir satıcıdır. Mabel’e kötü davranan bir adamı döven Charlie ise Mabel’den sosis çalar ve böylece aralarında bir kavga alevlenir.

Mabel’s Strange Predicament (1914): Bir otelde kalan Mabel pijamalarıyla kapıda kalır. Mabel’i gören Charlie ise onu kovalamaya başlar. Mabel de korkudan karşı odadaki adamın yatağına saklanır. Sonrasında olaylar patlak verir.

Making a Living (1914): İşsiz güçsüz bir düzenbazı canlandırdığı bu film Chaplin’in ilk sinema filmidir.

Musical Tramps (1914): Chaplin’in yönettiği ve başrolünde yer aldığı bu kısa filmde Charlie bir piyano taşıyıcısıdır ve bir piyano nakliyatı sırasında daire numaralarını karıştırmasıyla işleri yüzüne gözüne bulaştırır. Zorla piyanosunu evinden aldığı adam tarafından kovalanmaya başlar.

One A.M. (1916): Charlie Chaplin’in tek başına rol aldığı ilk sessiz filmidir.

Police (1916): Hapishaneden yeni çıkan Charlie, yeniden hırsızlık yapmaya başlar ancak bu kez işin rengi değişir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Charlie Chaplin üstlenmiştir.

Shoulder Arms (1918): Charlie Chaplin’in yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaryosunu üstlendiği bu film 1. Dünya Savaşı sırasında çekilmiştir. Chaplin filmde sakar bir askere hayat vermektedir.

Sunnyside (1919): Charlie Chaplin, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği bu filmde bir çiftçinin yanında çalışmaktadır. Dalgınlıkla yaptığı bir hata sonucu çiftçilerin gazabına uğrar. 

The Bank (1915): Charlie Chaplin; yazdığı, yönettiği ve rol aldığı bu filmde bir bankada temizlikçi olarak çalışmaktadır. Bankadaki sekreter Edna’ya âşık olan Charlie, Edna tarafından reddedildikten sonra bir rüyaya dalar gider.

The Bond (1918): 1. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletlerin Özgürlük Antlaşmalarını satmasına yardım etmek için yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği bu film bir propaganda filmidir.

The Champion (1915): Chaplin yazıp yönettiği bu sessiz filminde ise dolaşırken at nalı bulduktan sonra boksörlük için eğitim alıp boks maçlarına çıkan bir karaktere hayat verir.

The Count (1916): Chaplin’in Eric Campbell ve Edna Purviance’la rol aldığı The Count, Charlie’nin ve gerçek bir konttan bir partiye davetiye bulan patronunun başından geçen olayları konu alır. Film; The Rink, The Idle Class ve City Lights gibi filmlerin de öncüsü olarak gösterilir.

The Fatal Mallet (1914): Mack Sennett’in yönettiği bu sessiz ve kısa komedi, üç adamın bir kadına aşkları için birbirleriyle olan mücadelesini merkezine alır. 

The Fireman (1916): Charlie Chaplin ve Edna Purviance’ın başrollerini paylaştığı bu filmde Chaplin bir itfaiyeci olarak karşımıza çıkar.

The Floorwalker (1916): Bu film, Chaplin’in Mutual Film Company ile çektiği sessiz filmlerinin ilkidir. Filmde bir mağazaya müşteri olarak gelen Chaplin müdürün mağazadan para çaldığını öğrenir ve olaylar gelişir. Ayrıca filmde gördüğümüz “yürüyen merdiven” unsuru ilk kez bu filmde kullanılmıştır.

The Gold Rush (1925): Filmin yönetmeni, senaryo yazarı, yapımcısı ve başrol oyuncusu Charlie Chaplin’dir. Chaplin’in defalarca “bu filmle hatırlanmak istiyorum” dediği The Gold Rush, Amerikan Film Enstitüsü tarafından en iyi 100 film arasında yer almıştır. Ancak filmin gösterildiği dönemde Chaplin’in bazı sahnelerle komünizm propagandası yaptığı gerekçe gösterilmesi, oyuncunun ABD’ye girişinin yasaklanmasının nedenlerinden biri olmuştur.

The Good for Nothing (1914): Orijinal adı His New Profession olan filmde Chaplin tekerlekli sandalyedeki bir adamın bakıcılığını yapan bir karakteri canlandırıyor.

The Immigrant (1917): Chaplin yönettiği ve rol aldığı bu filmde Avrupa’dan ABD’ye gemiyle yolculuk eden bir göçmeni canlandırıyor.

The Kid (1921): Bu film Charlie Chaplin’in yönettiği ilk uzun metrajlı filmidir ve hâlâ en iyi filmi olarak görülür.

The Knockout (1914): Bu sessiz ve kısa komedide başrolde Roscoe Arbuckle yer alır. Charles Avery tarafından yönetilen filmde Chaplin’in küçük bir rolü vardır.

The Landlady’s Pet (1914): The Star Boarder olarak da bilinen film, küçük bir çocuğun sihir gösterisinin pansiyon sahibesi ile onun gözde pansiyoneri arasındaki durumu ortaya çıkarmasını konu alır.

The Masquerader (1914): Charlie Chaplin’in yazdığı, yönettiği ve rol aldığı bu film Chaplin’in kadın kılığına girdiği birkaç filminden birisidir.

The New Janitor (1914): Chaplin’in yönetmenliğini yaptığı ve başrolünde yer aldığı filmde Chaplin bir bankada temizlikçi olarak çalışmaktadır. Sakarlığından ötürü pencere temizlediği sırada sokaktan geçen patronunun başına kovayı düşürünce işinden kovulur ve böylece olaylar gelişir.

The Pawnshop (1916): Chaplin’in en popüler filmlerinden biri olan The Pawnshop’da Chaplin bir rehincinin yanında çıraktır. Belli bir konu akışında ilerlemeyen filmde sıradan bir gün anlatılır.

The Property Man (1914): Filmde bir tiyatroda dekorcu olarak çalışan Charlie Chaplin’in sakarlıkları yüzünden başına gelenler anlatılır. Chaplin filmin yönetmenliğini de üstlenmiştir.

The Rink (1916): Mutual Film Company ile çekilen filmlerin sonuncusu olan The Rink, Charlie Chaplin’in film boyunca tekerlekli patenlerle yaptığı olağanüstü gösterisiyle meşhur olmuştur.

The Rival Mashers (1914): Charlie Chaplin’in yönetmenliğini üstlendiği bu filmde Chaplin kız arkadaşını başka bir adama kaptırınca gelişen olayları konu alır.

The Rounders (1914): Charlie Chaplin’in yönettiği ve senaristliğini üstlendiği filmde Chaplin ve Roscoe “Fatty” Arbuckle iki ayyaşa hayat verir.

The Tramp (1915): Chaplin’in yönettiği ve senaryosunu yazdığı bu film, Chaplin’in Kid Auto Races in Venice (1914) filminde ortaya çıkan Tramp (Serseri) karakterinin belirginleştiği ve meşhur olduğu filmidir.

The Vagabond (1916): Chaplin’in Edna Purviance, Eric Campbell, Leo White ve Lloyd Bacon ile rol aldığı bu filmde Chaplin barlarda keman çalarak para kazanmaya çalışan bir serseriyi (Tramp) canlandırır. 

Tillie’s Punctured Romance (1914): Keystone Studyoları tarafından çekilen ilk uzun metrajlı bu film, Mack Sennett tarafından yazılıp yönetildi. Filmin başrollerinde ise Marie Dressler, Mabel Normand ve Charles Chaplin yer aldı. Chaplin bu filmde serseriden ziyade art niyetli bir kadın avcısına hayat verdi.

Triple Trouble (1918): Charles Chaplin ve Leo White’ın yönettiği, başrolde Chaplin’in yer aldığı bu film bir süre yarım kalmış, ardından Leo White tarafından tamamlanmıştır.

Twenty Minutes of Love (1914):  Charlie Chaplin’in yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği film klasik Chaplin filmleri gibi parkta geçer.

Work (1915): Charlie Chaplin’in bir işçiyi canlandırdığı bu filmin senaristliği ve yönetmenliği yine Chaplin’e aittir.

Hazırlayan: Melike Ölker

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information