Corona virüsü salgını nedeniyle A Quiet Place Part II, Fast & Furious 9, No Time to Die gibi filmlerin vizyon tarihleri ertelenirken; Cannes Film Festivali ve CinemaCon gibi pek çok sinema etkinliği de iptal edilmek veya ertelenmek zorunda kaldı.

-Güncelleniyor-

Sanattan spora, eğitimden ulaşıma hayatın her alanını etkileyen Corona virüsü salgını, sinema dünyasında da planları alt üst etti. Corona virüsünün daha hızlı bir şekilde yayılmasına neden olacağından endişe duyulduğu için Çin, İtalya, Hindistan, Polonya gibi ülkelerde sinema salonlarının tamamı kapatılırken, sinemaların kapatılmadığı ülkelerde de insanların sinema salonlarına gitmekten çekinmesi gişe rakamlarında büyük düşüş yaşanmasına neden oldu. Durum böyle olunca da gişe beklentisi yüksek olan pek çok film ertelenmek zorunda kaldı.

Elbette erteleme kararları sadece filmlerle sınırlı kalmadı. Çok sayıda kişinin aynı anda tek bir mekânda toplandığı film festivalleri ve etkinlikler de bu salgından nasibini aldı. Üstelik filmlerin sadece ertelenmesi gerekirken, söz konusu festivaller ve etkinlikler olduğunda doğrudan iptal kararları da alınmak zorunda kaldı.

Öte yandan prodüksiyonu devam eden film ve diziler de Corona virüsü salgını nedeniyle sekteye uğradı. Çin, İtalya, Hindistan gibi salgının ciddi bir boyuta ulaştığı ülkelerde tüm prodüksiyonlar durma noktasına gelirken, başta ABD olmak üzere diğer ülkelerde de birçok yapımın prodüksiyonuna ara verildi.

Şu ana kadar Corona virüsü nedeniyle ertelenen veya iptal edilen başlıca filmleri ve etkinlikleri aşağıda bulabilirsiniz.

Corona Virüsü Nedeniyle İptal Edilen veya Ertelenen Tüm Filmler ve Sinema Etkinlikleri

73. Cannes Film Festivali

Bu yıl 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 73. Cannes Film Festivali, tüm dünyada korku yaratan Corona virüsü salgını nedeniyle ertelendi. Festival yönetimi, festivalin haziran sonuna ya da temmuz başına ertelenmesi de dâhil olmak üzere birçok seçeneği göz önünde bulundurduğunu söyledi. Corona virüsü salgınının tüm dünyadaki seyrine paralel olarak 73. Cannes Film Festivali’nin yeni tarihi önümüzdeki aylarda öğreneceğiz.

Wong Kar-Wai’nin Blossoms’tan Uyarlanacak Yeni Film ve Dizisi

Corona virüsü salgını ilk olarak Çin’de ortaya çıktığı için, ilk erteleme ve iptal haberleri de bu bölgeden geldi. Usta yönetmen Wong Kar-wai’nin Blossoms adlı romandan uyarlayacağı film ve dizinin prodüksiyonu salgın nedeniyle ertelendi.

44. Hong Kong Uluslararası Film Festivali ve 24. Hong Kong Filmart

Bu yıl 25-28 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Hong Kong Filmart, diğer bir deyişle 24. Hong Kong Uluslararası Film & Televizyon Marketi, Corona virüsünün ortaya çıkmasının ardından 27-29 Ağustos’a ertelenirken, 24 Mayıs-6 Nisan tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 44. Hong Kong Uluslararası Film Festivali de belirsiz bir tarihe kadar ertelendi.

No Time to Die

Daniel Craig’in James Bond’a son kez hayat verdiği No Time to Die, Corona virüsü salgını nedeniyle ertelenen ilk büyük yapım oldu. 3 Nisan’da vizyona girmesi planlanan film, bu ayın başında alınan kararla kasım ayına ertelendi.

MipTV, Canneseries ve Series Mania

Televizyon dünyasının en önemli buluşma noktaları arasında yer alan ve bu ay sonunda Cannes’da düzenlenmesi planlanan MipTV iptal edilirken, Canneseries festivali de ertelenmek zorunda kaldı. Aynı şekilde merakla beklenen pek çok dizinin prömiyerini gerçekleştireceği Series Mania da iptal edilmek zorunda kaldı.

2020 SXSW Film Festivali

Bu ayın başında Corona virüsü salgınının ne kadar ciddi boyutlara ulaşabileceğinin anlaşılmaya başlaması ile birlikte Netflix, Apple, Amazon gibi şirketler SXSW Film Festivali’nden çekilme kararı aldı. Festival yönetimi ilk başta bu çekilme kararlarına rağmen festivali iptal etmekten kaçınsa da, sonraki günlerde Austin şehir yönetimi olaya müdâhil olarak şehirde alınan sağlık önlemleri kapsamında festivali iptal etme kararı aldı.

22. Selanik Belgesel Festivali

5-15 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 22. Selanik Belgesel Festivali, Yunanistan’da da etkisini hissettiren Corona virüsü salgını nedeniyle ertelendi. 22. Selanik Belgesel Festivali için yeni bir tarih belirlenmedi. Ancak festival yönetimi tarafından yapılan açıklamada, festivalin mayıs ayı sonunda ya da haziran ayı başında düzenlenebileceği belirtildi.

Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas, Malazgirt 1071 ve Adanış: Kutsal Kavga

Türkiye’de ilk Corona virüsü vakasının resmi olarak açıklanmasının ardından, önümüzdeki günlerde vizyona girmesi beklenen Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas, Malazgirt 1071 ve Adanış: Kutsal Kavga ertelendi. Bu cuma vizyona girmesi planlanan Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas belirsiz bir tarihe ertelenirken, Malazgirt 1071‘in 18 Eylül’e ertelendiği açıklandı. 20 Mart’ta vizyona girmesi beklenen Adanış: Kutsal Kavga ise 18 Aralık’a ertelendi.

16. Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Sanat’ta mart ayı içerisinde düzenlenmesi planlanan tüm etkinliklerin Corona virüsü salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmesine kadar verildi. Bu karar kapsamında 16. Akbank Kısa Film Festivali’nin film gösterimleri de ertelendi. 16. Akbank Kısa Film Festivali’nin yarışmalı bölümleri ise, jüri üyelerinin değerlendirilmeleri sonucunda gerçekleştirilecek. Ödül kazanan sanatçılar önümüzdeki günlerde açıklanacak ve ödüller sahiplerine ulaştırılacak.

9 Kere Leyla

Türkiye’de ilk Corona virüsü vakasının görülmesinin ardından ertelenen bir diğer yerli film de Ezel Akay imzalı 9 Kere Leyla oldu. 20 Mart’ta vizyona girmesi beklenen film ileri bir tarihe ertelendi. Filmin yeni vizyon tarihi henüz açıklanmadı. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Elçin Sangu, Fırat Tanış, Alican Yücesoy, Hakan Eke, Emre Kıvılcım, İhsan Ceylan gibi isimleri bir araya getiren 9 Kere Leyla, bu yılın en heyecanla beklenen yerli yapımları arasında yer alıyordu.

A Quiet Place Part II ve Fast & Furious 9

20 Mart’ta vizyona girmesi planlanan A Quiet Place Part II ve 22 Mayıs’ta vizyona girmesi planlanan Fast & Furious 9, Corona virüsü salgını nedeniyle ertelendi. 2018 yapımı A Quiet Place’in heyecanla beklenen devam filmi için yeni bir vizyon tarihi belirlenmedi. 22 Mayıs’ta vizyona girmesi planlanan yeni Fast & Furious filmi ise 2 Nisan 2021’e ertelendi. Güncelleme: A Quiet Place Part II’nun vizyon tarihi 4 Eylül olarak açıklandı.

2020 Tribeca Film Festivali

15-26 Nisan tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 2020 Tribeca Film Festivali, tüm dünyada korku yaratan Corona virüsü salgını nedeniyle ertelendi. New York Valisi Andrew Cuomo‘nun eyalet çapında 500 veya daha fazla kişiyi aşan etkinlikleri yasaklaması, Tribeca Film Festivali’nin ertelemesine neden oldu. Festivalin kurucularından Jane Rosenthal, halkın sağlığını ve güvenliğini her şeyin önünde tuttuklarını ve festivalin geleceği ile ilgili kararları önümüzdeki dönemlerde açıklayacaklarını belirtti.

Disney; Mulan, The New Mutants ve Antlers’ı Erteledi

Corona virüsü salgınına rağmen Mulan’ın planlandığı tarihte vizyona gireceği konusunda ısrarcı olan Disney, salgının çok daha ciddi boyutlara ulaşmasıyla birlikte bu kararını revize etmek zorunda kaldı. Üstelik Disney’in ertelemeye karar verdiği tek film Mulan olmadı. ABD’de 3 Nisan’da vizyona girmesi planlanan The New Mutants, 17 Nisan’da vizyona girmesi planlanan Antlers da vizyon takviminden çıkarıldı. Heyecanla beklenen bu üç film için henüz yeni vizyon tarihleri açıklanmadı.

Prodüksiyon sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle defalarca ertelenen The New Mutants, nihayet sinemaseverlerle buluşmanın eşiğine gelmiş olsa da bu kez de Corona virüsü salgınına takıldı.

1 Mayıs’ta vizyona girmesi planlanan Black Widow’un vizyon tarihinde şimdilik bir değişiklik yapılmadı. Ancak salgının kontrol altına alınamaması hâlinde Disney’in Black Widow’u da ertelemekten başka şansı kalmayabilir.

CinemaCon 2020 ve WonderCon

Her yıl sinema salonu işletmecilerini, dağıtımcıları ve stüdyo temsilcilerini bir araya getiren ve merakla beklenen pek çok filmden kliplerin ve tanıtım fragmanlarının ilk gösterimlerine ev sahipliği yapan CinemaCon da iptal edilmek zorunda kaldı.

1987 yılından beri düzenlenen ve son yıllarda yaklaşık 60 bin katılımcıya ulaşan WonderCon da ertelendi. WonderCon’un ertelendiğini duyuran Comic-Con, temmuz ayında düzenlenecek San Diego Comic-Con içinse henüz bir karara varmadı.

Disney, Nightmare Alley ve The Last Duel Gibi Filmlerinin Çekimlerine Ara Verdi

Corona virüsünün hızla yayılmasının ardından erteleme ve iptal haberleri üst üste gelirken, devam eden prodüksiyonlarla ilgili önlemler de sıkılaştırıldı. Bu konuda en önemli adım Disney’den geldi. Disney, hazırlık aşamasındaki neredeyse tüm live-action filmlerinin prodüksiyonunu durdurdu. Bu karar kapsamında çekimleri devam eden Guillermo del Toro imzalı Nightmare Alley ve Ridley Scott imzalı The Last Duel’in bir süre önce başlanan çekimlerine ara verildi. Disney’in aldığı kararla prodüksiyonu durdurulan diğer yapımlar arasında The Little Mermaid, Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings, Home Alone,‘Peter Pan & Wendy ve Shrunk da yer alıyor.

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

16 Mart’ta İstanbul’da başlayıp 10 Mayıs’a kadar yedi şehri ziyaret etmesi planlanan 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali de ertelendi. Filmmor’un konuyla ilgili yayınladığı açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz:

“16 Mart’ta İstanbul’da başlayacağını duyurduğumuz 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüsün yayılması kontrol altına alındığında sizlerle olacak. O tarihe kadar online festival etkinliklerinde buluşmak üzere…”

39. İstanbul Film Festivali

38. İstanbul Film Festivali

Bu yıl 10-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 39. İstanbul Film Festivali, Corona virüsü salgını nedeniyle ertelendi. İstanbul Film Festivali yönetimi tarafından paylaşılan açıklamada, festivalin yıl içinde ileri bir tarihe ertelendiği, bu tarihin ise önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi. Türkiye ve komşu ülkelerden Köprüde Buluşmalar’a katılan proje ve filmlerin uluslararası sunumları ise internet üzerinden 14-17 tarihleri arasında yapılacak.

Disney+’ın Marvel Dizileri

İlk olarak The Falcon and the Winter Soldier’ın prodüksiyonunu durduran Disney, salgının daha da ciddi bir hâl almasıyla birlikte Loki ve WandaVision’ın da prodüksiyonunu durdurmak zorunda kaldı. Mecburi olarak verilen bu aranın dizilerin yayın tarihlerini nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor. Disney+’ta yayınlanacak ilk Marvel dizisi olan The Falcon and the Winter Soldier’ın ağustos ayında izleyici ile buluşması bekleniyordu. Aranın uzaması durumunda bu yayın tarihi ertelenebilir.

Netflix, Kuzey Amerika’daki Tüm Prodüksiyonları Durdurdu

Disney’in neredeyse tüm live-action filmlerinin prodüksiyonunu durdurmasının ardından benzer bir karar da Netflix’ten geldi. Netflix, Kuzey Amerika’daki tüm prodüksiyonları durdurma kararı aldı. Bu karar kapsamında Stranger Things’in ön hazırlık aşamasında olan 4. sezonunun da prodüksiyonuna ara verilmiş oldu. Netflix yapımlarının prodüksiyonuna şimdilik iki hafta ara verildi. Bu sürenin sonunda yeniden bir durum değerlendirmesi yapılarak prodüksiyonların devam etmesine ya da aranın uzatılmasına karar verilecek.

The Batman’in Çekimlerine İki Hafta Ara Verildi

Matt Reeves’in yazıp yönettiği, Robert Pattinson’ın başrolünü üstlendiği The Batman’in prodüksiyonu da Corona virüsü salgını nedeniyle durduruldu. Çekimlerine ocak ayında Londra’da başlanan filmin çekimlerinin bu hafta Liverpool’a taşınması planlanıyordu. Ancak Warner Bros. bugün filmin çekimlerine iki hafta ara verilmesine kadar verdi. Stüdyo çekimleri devam eden bir diğer dikkat çekici filmi olan The Matrix 4’da ise şimdilik bir durdurma kararı almadı.

Beyoğlu Sineması

Salgının kontrol altına alınabilmesi için insanların kalabalık ortamlardan uzak durması elzem olsa da Türkiye’de hükumet henüz sinema salonlarının kapatılması yönünde bir karar almadı. Ancak Beyoğlu Sineması salgının yayılmasının önünü geçmek için bir süre için gösterimlere ara verme kararı aldı. Beyoğlu Sineması tarafından yapılan açıklamada: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerekli hijyen koşulları sağlanmış olsa da son derece hassas olunması gereken bu dönemde gelişmeleri yakından takip ederek kısa bir ara diyoruz.”

Jurassic World: Dominion

Universal, başta heyecanla beklenen Jurassic World: Dominion olmak üzere, live-action filmlerinin neredeyse tamamının prodüksiyonuna ara verdi. Stüdyo salgının gidişatını takip ederek bu filmlerin prodüksiyonuna ne zaman devam edileceğini önümüzdeki haftalarda belirleyecek.

Fantastic Beasts 3 ve King Rirchard

Disney ve Universal’dan sonra Warner Bros da devam eden pek çok prodüksiyonu durdurma kararı aldı. The Batman’in İngiltere’de devam eden çekimlerine ara veren stüdyo, Fantastic Beasts’in bugün Londra’da başlaması planlanan prodüksiyonunu da durdurdu. Aynı şekilde Serena ve Venus Williams’ın babasına odaklanan, Will Smith’li King Richard’ın prodüksiyonu da durduruldu.

Los Angeles ve New York’ta Tüm Sinema Salonları Kapatıldı

Los Angeles, New York, Seattle, Philadelphia gibi şehirlerde düşen izleyici sayıları nedeniyle bağımsız sinema salonları kapanmak zorunda kalırken, büyük sinema salonu zincirleri faaliyetlerini sürdürüyordu. Ancak bugün alınan kararla birlikte Los Angeles ve New York’taki tüm sinema salonları devlet kararıyla kapatıldı.

Peaky Blinders 6. Sezon

Amerikan yapımı dizilerden sonra Birleşik Krallık yapımı diziler de Corona virüsü salgını nedeniyle prodüksiyonlarına ara vermeye başladı. BBC, en popüler dizileri arasında yer alan Peaky Blinders ve Line of Duty’nin prodüksiyonunu durdurdu. Her iki dizi de 6. sezonu için hazırlıklara başlamıştı. Dizilerin prodüksiyonuna ne zaman devam edileceği bilinmediği için bu aranın yayın tarihleri üzerindeki etkisi de şimdilik belirsizliğini koruyor.

The Lord of the Rings Dizisi

Amazon tarafından hazırlanan The Lord of the Rings dizisinin Yeni Zelanda’da devam eden prodüksiyonu, Corona virüsü salgını nedeniyle durduruldu. The New Zealand Herald’ın haberine göre Yeni Zelanda’nın yurt dışından gelen yolcuları 14 gün boyunca karantinaya almasının ardından Amazon prodüksiyonu durdurma kararı aldı. Heyecanla beklenen dizinin prodüksiyonuna şimdilik iki hafta ara verildiği belirtiliyor. Ancak salgının gidişatına göre bu sürenin uzatılabileceği belirtiliyor.

Türkiye’deki Tüm Sinema Salonları Kapatıldı

İçişleri Bakanlığı, salgını kontrol altına almak için insanların bir araya geldiği eğlence alanlarını kapatma kararı aldı. Bu karar kapsamında ülke genelinde tüm sinema salonlarının kapatılmasına karar verildi. Bu kararın geçici bir süre olduğu için belirtilse de kapatma kararının ne zaman kaldırılacağı belirtilmedi.

The Matrix 4

Daha önce The Batman ve Fantastic Beasts 3’nin prodüksiyonunu durduran Warner Bros., hazırlık aşamasındaki bir diğer büyük bütçeli yapımı olan The Matrix 4’un prodüksiyonunu da durdurdu. Heyecanla beklenen filmin çekimlerine Berlin’de devam ediliyordu.

Fargo’nun 4. Sezonunun Yayın Tarihi Ertelendi

Fargo’nun heyecanla beklenen 4. sezonunun 19 Nisan’da izleyici ile buluşması bekleniyordu. Ancak Corona salgını nedeniyle dizinin prodüksiyonu durdurulunca, bölümlerin tamamı çekilemedi. Hâl böyle olunca FX diziyi ertelemek zorunda kaldı. Fargo’nun 4. sezonunun yayın tarihi belirsiz bir tarihe ertelendi. Yeni yayın tarihine ise prodüksiyon yeniden başlandıktan sonra karar verileceği açıklandı.

Uncharted, The Card Counter, The Forgiven

Kamera arkasında yaşanan değişikler yüzünden daha önce defalarca ertelenen Uncharted filminin prodüksiyonu bu kez de salgın nedeniyle ertelenmek zorunda kaldı. Filmin önümüzdeki ay Berlin’de başlaması planlanan çekimleri süresiz olarak ertelendi. Marvel Sinematik Evreni’nde Spider-Man’e hayat veren Tom Holland oldukça yoğun bir takvime sahip olduğu için bu ertelemenin çok uzun sürmesi film için ciddi sorunlar yaratabilir.

Öte yandan Ralph Fiennes ve Jessica Chastain’in başrollerini üstlendiği The Forgiven ve Paul Schrader’ın Oscar Isaac, Willem Dafoe, Tiffany Haddish gibi isimleri bir araya getiren yeni filmi The Card Counter da salgın nedeniyle ertelenen yapımlara eklendi.

Avatar’ın Devam Filmleri

Avatar’ın devam filmlerinin Yeni Zelanda’da devam eden prodüksiyonuna Corona virüsü salgını nedeniyle süresiz olarak ara verildi. Avatar 2’nun 17 Aralık 2021’de vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak bu durdurma kararının uzaması hâlinde daha önce defalarca ertelenen devam filminin bir kez daha ertelenmesi gerekebilir.

AMC, Regal ve Cinemark, ABD’deki Tüm Sinema Salonlarını Kapattı

Los Angeles ve New York’taki sinema salonlarının güvenlik nedeniyle kapatılmasının ardından, Amerika’nı en büyük sinema salonu zincirleri arasında yer alan AMC, Regal ve Cinemark, ülke genelinde tüm sinema salonlarını kapatma kararı aldı. Sinema salonlarını 6 ile 12 hafta arasında bir süre için kapalı kalması bekleniyor.

Black Widow, The Woman in the Window ve The Personal History of David Copperfield

Disney, dün aldığı kararla mayıs ayında vizyona girmesi beklenen Black Widow, The Woman in the Window ve The Personal History of David Copperfield‘ı süresiz olarak erteledi. Salgının ne zaman etkisini yitireceği belirsizliğini koruduğu için bu filmler için yeni vizyon tarihlerinin yakın zamanda belirlenmesi zor görünüyor.

Sidney Film Festivali İptal Edildi

Avustralya’nın en önemli sinema etkinlikleri arasında yer alan Sidney Film Festivali, Corona virüsü salgını nedeniyle iptal edildi. Festivalin bu yıl 3-14 Haziran tarihleri arasında düzenleneceği açıklanmıştı. Haziran ayında düzenlenecek bir festivalin şimdiden iptal edilmiş olması, sinema dünyasında Corona virüsünün etkilerinin yakın zamanda geçmeyeceği yönünde bir inanışın ortaya çıkmaya başladığını gösteriyor.

Netflix Is A Joke Fest

27 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında ilk komedi festivalini düzenlemeye hazırlanan Netflix, salgın nedeniyle Los Angeles’ta düzenlenecek bu festivali ertelemek zorunda kaldı. Netflix Is A Joke adını taşıyan komedi festivalinde; Dave Chappelle, Amy Schumer, David Letterman, Kevin Hart, Bill Burr gibi başarılı komedyenlerin sahne alması planlanıyordu. Festival için yeni bir tarih henüz belirlenmedi.

Spiral: From the Book of Saw ve Antebellum

2000’li yılların korku-gerilim sinemasına yeni bir soluk getiren Saw serisinin, Chris Rock öncülüğünde hazırlanan yeniden çevrimi Spiral: From the Book of Saw da Corona virüsü salgını nedeniyle ertelenen filmlere ekledi. 15 Mayıs’ta vizyona gireceği açıklanan film, süresiz olarak ertelendi.

Bir diğer Lionsgate yapımı olan Antebellum da ertelendi. Hidden Figures ve Moonlight ile tanınan Janelle Monáe’nin başrolünü üstlendiği, korku türündeki Antebellum’un 1 Mayıs’ta vizyon girmesi bekleniyordu.

Friends Özel Bölümü

Mayıs ayında açılacak olan HBO Max’te izleyici ile buluşacak Friends özel bölümünün çekimleri de salgın nedeniyle ertelendi. Friends ekibini yıllar sonra yeniden bir araya getirecek olan özel bölümün çekimlerine mayıs ayından sonra başlanacak.

Minions: The Rise of Gru

Salgın daha çok live-action filmlerin prodüksiyonunu etkilemiş olsa da, bazı animasyon filmler de salgın yüzünden prodüksiyonlarını durdurmak zorunda kaldı. Bu animasyon filmlerden biri de haziran ayında vizyona girmesi beklenen Minions: The Rise of Gru oldu. Filmin post-prodüksiyon süreci tamamlanmadığı için, vizyon tarihi süresiz olarak ertelendi.

Wonder Woman 1984, Malignant, In the Heights, Scoob!

5 Haziran’da vizyona girmesi beklenen Wonder Woman 1984’ün vizyon tarihi 14 Ağustos’a ertelendi. Warner Bros. aynı zamanda yeni Scooby Doo filmi Scoob!‘u, James Wan imzalı Malignant‘ı ve müzikal türündeki In the Heights‘ı da erteledi. Heyecanla beklenen Wonder Woman 1984 için yeni bir vizyon tarihi belirleyen stüdyo, diğer filmlerini ise süresiz olarak erteledi.

The Walking Dead

İlk sezonlarındaki kadar popüler olmasa da hâlâ en çok izlenen dizilerden biri olan The Walking Dead, Corona virüsü salgını nedeniyle son sezonunun çekimlerini tamamlayamadı. Dizinin sezon finalinin yayınlanması planlanan tarihe kadar post-prodüksiyon süreci yetiştirilemeyeceği için AMC sezonu final bölümü olmadan tamamlama kararı aldı. 5 Nisan’da yayınlanacak ve normalde sezon finalinden bir önceki bölüm olacak 15. bölüm, bu sezonu noktalayacak. Çekilen ancak post-prodüksiyon süreci tamamlanamayan sezon finali ise sonraki aylarda özel bir bölüm olarak yayınlanacak.

Saint Maud

Son yıllarda birbirinden başarılı korku filmlerine imza atarak korku türünün yeniden canlanmasına büyük katkı sunan A24’un beğeniyle karşılanan yeni korku filmi Saint Maud’un 10 Nisan’da vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak dünya genelinde neredeyse tüm sinema salonları kapalı olduğu için filmin ertelenmesi kaçınılmaz oldu. A24, heyecanla beklenen filmi süresiz olarak erteledi. Yeni vizyon tarihine önümüzdeki haftalarda karar verilecek.

Stranger Things 4. Sezon

Stranger Things’te Hopper’a hayat veren David Harbour, dün Instagram’da gerçekleştirdiği soru cevap sırasında dizinin yayın tarihiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Harbour, dizinin normalde 2021’in ilk aylarında yayınlanmasının planlandığını, ancak prodüksiyona ara vermek zorunda kaldıkları için bu tarihin büyük ihtimalle erteleneceğini açıkladı. Bu ertelemenin ne kadar süre için olacağını ise salgının gidişatı belirleyecek gibi görünüyor.

Joel Coen İmzalı Macbeth

Coen Kardeşler’den Joel Coen’in heyecanla beklenen Macbeth uyarlamasının çekimlerine önümüzdeki günlerde Los Angeles’ta çekimlere başlaması planlanıyordu. Ancak Corona virüsü salgını nedeniyle filmin çekimleri ertelenmek zorunda kaldı. Etkileyici bir ekibi bir araya getiren filmin başrollerinde Denzel Washington ve Frances McDormand yer alıyor. Oyuncu kadrosunda bu iki usta isme Brendan Gleeson, Corey Hawkins, Harry Melling gibi isimler eşlik ediyor.

Benediction

Distant Voices, Still Lives, The House of Mirth, The Deep Blue Sea, Sunset Song filmleriyle sinemaseverlerin hafızasına kazınan Terence Davies’in çekimlerine bu hafta başlanması planlanan yeni filmi Benediction’da salgın nedeniyle ertelendi. Savaşı eleştiren şiirleriyle edebiyat dünyasına damga vuran başarılı şair Siegfried Sassoon’un hayatını beyazperdeye yansıtacak filmin başrolünde Jack Lowden yer alıyor.

The Undoing

Başrollerini Nicole Kidman ve Hugh Grant’in üstlendiği HBO mini dizisi The Undoing’in 10 Mayıs’ta izleyici ile buluşması bekleniyordu. Ancak salgın nedeniyle dizinin prodüksiyonu tamamlanamadığı için HBO merakla beklenen diziyi ertelemek zorunda kaldı. Yeni bir yayın tarihi açıklanmamış olsa da, dizinin sonbahar aylarında izleyici ile buluşacağı açıklandı.

Succession ve Barry

Geçtiğimiz günlerde çekimleri devam eden tüm yapımlarının prodüksiyonunu durduran HBO, henüz ön hazırlık aşamasında olan yapımlarını da erteleme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda Succession ve Barry’nin çekimlerine önümüzdeki günlerde başlanması beklenen yeni sezonlarının prodüksiyon tarihleri de ertelendi. Bu erteleme kararının dizilerin ekranlara dönme tarihlerini nasıl etkileyeceği zamanla netlik kazanacak.

Ghostbusters: Afterlife ve Morbius

İlk başta sadece nisan-mayıs aylarında vizyona girecek filmlerini erteleyen Sony Pictures, karantina sürecinin uzayacağının ortaya çıkmasıyla birlikte yaz aylarında vizyona girecek filmlerini de erteleme kararı aldı. Bu karar kapsamında, stüdyonun büyük umutlar bağladığı Ghostbusters: Afterlife ve Morbius da ertelendi. Vizyon tarihi ertelenen diğer filmler Greyhound, Uncharted, Fatherhood ve Peter Rabbit 2: The Runaway  oldu.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali

4-14 Haziran tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 31. Ankara Uluslararası Film Festivali de Koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. 25 Mart itibarıyla başvuru süreci tamamlanan festivale 1278 başvurunun gerçekleştiği ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtilirken, festival için henüz yeni bir tarih belirlenmedi.

I Know This Much Is True

10 Mayıs’ta başlaması planlanan The Undoing’i sonbahar aylarına ertelemek zorunda kalan HBO, yayın takviminde oluşan bu boşluğu doldurmak için merakla beklenen bir diğer dizisini de ertelemek zorunda kaldı. Mark Ruffalo’nun başrolünü üstlendiği I Know This Much Is True, 27 Nisan yerine 10 Mayıs’ta izleyici ile buluşacak. Blue Valentine ve The Place Beyond the Pines gibi filmlerle tanınan Derek Cianfrance’in yönettiği dizide Ruffalo, oldukça farklı karakterlere ve hayatlara sahip ikiz kardeşleri canlandırıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Melissa Leo, Imogen Poots, Juliette Lewis, Kathryn Hahn, Rosie O’Donnell, Archie Panjabi gibi önemli isimler yer alıyor.

Top Gun: Maverick

Koronavirüs salgınının patlak vermesinin ardından ilkbahar-yaz aylarında vizyona girmesi planlanan neredeyse tüm büyük bütçeli yapımlar ertelenirken, iyimser bir havayla vizyon takvimindeki yerini koruyan iki büyük film Tenet ve Top Gun: Maverick oldu. Ancak salgının yakın zamanda kontrol altına alınmayacağının aşikâr bir hâl almasıyla birlikte Paramount da beklenen kararı vermek zorunda kaldı ve Tom Cruise’lü Top Gun: Maverick’i erteledi. 24 Haziran’da vizyona girmesi planlanan film, bunun yerine 23 Aralık’a ertelendi.

Minions: The Rise of Gru

İlk olarak Despicable Me filmiyle hayatımıza giren Minionlar’a odaklanan ikinci film olan Minions: The Rise of Gru da salgın nedeniyle ertelendi. 3 Temmuz’da vizyona girmesi beklenen film, post-prodüksiyon süreci yarıda kaldığı için bir yıl ertelendi. Filmin yeni vizyon tarihi 2 Temmuz 2021 olarak belirlendi. Bu tarihin daha önceki sahibi olan Sing 2 ise 22 Aralık 2021’e ertelendi.

The Third Day

Koronavirüs salgını nedeniyle yeni dizileri The Undoing ve I Know This Much is True’yu ertelemek zorunda kalan HBO, bu yaz başlayacak bir diğer yeni dizisi olan The Third Day‘i de erteledi. 11 Mayıs’ta başlaması planlanan altı bölümlük mini dizi, sonbahar aylarına ertelendi.

Senaryosunu, İngiliz televizyonunun kült dizilerinden Utopia’nın yaratıcısı Dennis Kelly‘nin Felix Barrett ile birlikte kaleme aldığı dizi, hikâyesini üçer bölümlük iki parça hâlinde anlatıyor. Summer adını taşıyan ilk kısımda Jude Law, anlam veremediği bir şekilde İngiltere kıyılarındaki gizemli bir adaya çekilen bir adamı canlandırıyor, Winter adını taşıyan ikinci kısımda ise Naomie Harris bazı cevaplar bulmak için adaya gelen bir kadına hayat veriyor.

Candyman

Koronavirüs salgınının kısa süre içinde kontrol altına alınamayacağının anlaşılmasının ardından haziran ayındaki filmlerin de ertelenmesiyle birlikte yeni Candyman filmi de ertelenmek zorunda kaldı. ABD’de 12 Haziran’da vizyona girmesi planlanan Candyman, bunun yerine 25 Eylül’de vizyona girecek.

Clive Barker’ın kısa hikâyesinden sinemaya uyarlanan ve Tony Todd’un oyunculuğuyla hafızalara kazınan, Bernard Rose imzalı 1992 yapımı Candyman’in hikâyesini devam ettirmesi beklenen filmin yönetmen koltuğunda Nia DaCosta oturuyor. Jordan Peele’ın senaristleri arasında yer aldığı, aynı zamanda yapımcısı olduğu filmin başrolünde Yahya Abdul-Mateen II yer alıyor.

The French Dispatch

Wes Anderson’ın Benicio Del Toro, Tilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Saoirse Ronan gibi isimleri bir araya getiren yeni filmi The French Dispatch, Koronavirüs salgını nedeniyle ekim ayına ertelendi. ABD’de 24 Temmuz’da vizyona girmesi beklenen filmin yeni vizyon tarihi 16 Ekim olarak açıklandı.

Friends Özel Bölümü

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer‘ı yıllar sonra bir araya getirecek olan Friends özel bölümünün, mayıs ayında açılacak HBO Max’te yayınlanacak ilk yapımlar arasında olması bekleniyordu. Ancak salgın nedeniyle özel bölümün çekimleri ertelendi. Çekimlerin salgın kontrol altına alınmadan gerçekleşmesi mümkün olmadığı için, Friends özel bölümünün mayıs ayında hazır olmayacağı kesinleşti. Bölümün ne zaman yayınlanacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. HBO Max ise planlandığı gibi mayıs ayında yayın hayatına başlayacak.

Soul ve Raya and the Last Dragon

Daha önce başta Marvel yapımları olmak üzere pek çok filminin vizyon tarihini değiştiren Disney, Pixar filmlerinin de vizyon tarihlerini değiştirme kararı aldı. Haziran ayında vizyona girmesi planlanan Soul, 20 Kasım’a ertelendi. ABD’de bu yılın kasım ayında vizyona girmesi beklenen Raya and the Last Dragon‘un ABD’deki yeni vizyon tarihi ise 12 Mart 2021 olarak belirlendi.

Infinite

Antoine Fuqua‘nın yönettiği, Mark Wahlberg ve Chiwetel Ejiofor‘un başrollerini üstlendiği Infinite‘in ABD’de 7 Ağustos’ta vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak Paramount salgın nedeniyle filmi neredeyse bir yıl erteledi ve yeni vizyon tarihini 28 Mayıs 2021 olarak belirledi. D. Eric Maikranz’ın The Reincarnationist Papers adlı romanından uyarlanan Infinite’ta Wahlberg, hiçbir zaman kontrol edemediği bir yeteneği ve hiç gitmediği yerlere ait anıları olan Evan’ı canlandırıyor. Sonsuzlar olarak bilinen gizemli bir grup Evan’la iletişime geçerek bu anıların geçmiş hayatlardan olduğunu fark etmesini sağlıyor ve insanlık için oldukça tehlikeli olan bir “sonsuz”u durdurabilmek için yardımını istiyor.

73. Cannes Film Festivali’nin Yan Seçkileri

Planlandığı gibi haziran ayı sonunda da gerçekleşmeyeceği Fransa hükûmeti tarafından alınan son kararla kesinleşen 73. Cannes Film Festivali’nin akıbeti belirsizliğini korurken, yan seçkilerle ilgili kesin karara varıldı. Her yıl Cannes Film Festivali’ne paralel olarak düzenlenen Yönetmenlerin 15 Günü, Eleştirmenlerin Haftası ve ACID seçkileri bu yıl gerçekleşmeyecek.

Sex Education 3. Sezon

Netflix’in sevilen dizisi Sex Education’ın 3. sezon çekimleri, Birleşik Krallık hükûmetinin koronavirüs salgını nedeniyle karantina sürecini uzatmasından dolayı ertelendi. Dizinin 3. sezon çekimlerine önümüzdeki ay Galler’de başlanması bekleniyordu. Salgının tüm dünyada ne zaman kontrol altına alınacağı bilinmediği için dizinin yeni sezon çekimlerinin ne zaman başlayacağı da belirsizliğini koruyor.

DC Filmleri

Koronavirüs salgını Warner Bros.’un DC filmleri takvimini de revize etmesine neden oldu. 25 Haziran 2021’de vizyona girmesi planlanan The Batman 1 Ekim 2021’e ertelenirken; Shazam 2! ve The Flash gibi DC filmlerinin de vizyon tarihleri değiştirildi. The Flash’ın vizyon tarihi 1 Temmuz 2022’den 3 Haziran 2022’ye çekilirken, Shazam! 2, 1 Nisan 2022’den 4 Kasım’a ertelendi.

Elvis,  The Many Saints of Newark, King Richard, Reminiscence

DC filmlerinin vizyon takvimini revize eden Warner Bros., aynı zamanda diğer filmlerinin de vizyon tarihlerini değiştirdi. Baz Luhrmann’ın efsanevi şarkıcı Elvis Presley‘nin gençlik yıllarına odaklanan, Austin Butler ve Tom Hanks’in başrollerini üstlendiği yeni filmi 1 Ekim 2021’den 5 Kasım 2021’e ertelendi.

Tüm zamanların en sevilen dizilerinden The Sopranos’un öncesinde geçen The Many Saints of Newark‘ın ABD’de bu yıl 25 Eylül’de vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak film bir sonraki yıla, 12 Mart’a ertelendi.

Başarılı tenisçiler Serena ve Venus Williams’ın babasına odaklanan, Will Smith’in başrolünü üstlendiği King Richard ise neredeyse bir yıl ertelendi. Bu yıl 25 Kasım’da vizyona girmesi planlanan film, bunun yerine 21 Kasım 2021’de vizyona girecek.

Lisa Joy’un Hugh Jackman, Thandie Newton, Rebecca Ferguson gibi isimleri bir araya getiren bilimkurgu filmi Reminiscence‘ın yeni vizyon tarihi ise 16 Nisan 2021 olarak açıklandı.

NOS4A2 2. Sezon

Koronavirüs salgını nedeniyle The Walking Dead’in bu sezonki final bölümünü tamamlayamayan, bu yüzden de sezonu kısa kesmek zorunda kalan AMC, bu kez de NOS4A2 dizisini ertelemek zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıl izleyici ile buluşan korku dizisi NOS4A2’nun 1 Haziran’da 2. sezonuyla erkanlara dönmesi bekleniyordu. Ancak bu tarih 21 Haziran olarak değiştirildi.

Scoob! ve In the Heights

Vizyon takviminde değişiklikler yapmaya devam eden Warner Bros., Hamilton ile son yılların en başarılı müzikallerinden birine imza atan Lin-Manuel Miranda’nın merakla beklenen müzikal filmi In the Heights‘ı önümüzdeki yıla erteledi. Bu yılın haziran ayında vizyona girmesi planlanan film, 18 Haziran 2021’e ertelendi.

15 Mayıs’ta vizyona girmesi planlanan Scoob!‘un ise sinemalarda gösterilmeden doğrudan VOD platformlarında yayınlanacağı açıklandı. Scooby Doo ve arkadaşlarının maceralarına odaklanan film, ABD’de 19.99 dolara, Kanada’da 29.99 dolara kiralanabilecek. Diğer ülkelerdeki yayın tarihi ve ücreti ise henüz açıklanmadı.

Venom: Let There Be Carnage

2018 yılında vizyona girdiğinde eleştirmenler tarafından adeta yerden yere vurulan, ancak buna rağmen gişede büyük başarı yakalayan Venom’ın devam filminin 2 Ekim’de vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak Sony filmi erteleme kararı aldı. İlk filmde olduğu gibi Tom Hardy‘nin başrolünü üstlendiği, yönetmen koltuğunda ise Andy Serkis‘in oturduğu Venom 2, 1 Ekim 2021’de vizyona girecek. Öte yandan bu erteleme kararıyla birlikte filmin ismi de açıklandı. Venom’ı çizgiromanlardaki en büyük düşmanlarından biri olan Carnage ile karşı karşıya getirecek olan filmin ismi Venom: Let There Be Carnage olarak açıklandı.

Kudüs Film Festivali

16-26 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Kudüs Film Festivali, salgın nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Festival yönetimi tarafından yapılan açıklamada festival için pek çok seçeneği değerlendirdikleri, bu seçeneklerden birinin de festivali yılın çeyreğinde düzenlemek olduğu belirtildi. Temmuz ayında düzenlenecek Kudüs Film Festivali’nin ertelenmesi, Locarno ve Karlovy Vary gibi yaz aylarında düzenlenecek diğer festivallerin de ertelenebileceğini gösterdi.

Mission: Impossible 7 ve 8

Art arda çekilecek ve bir yıl arayla vizyona girecek olan yeni Mission: Impossible filmlerinin çekimlerine koronavirüs salgını nedeniyle ara verilmesi vizyon tarihlerini de erteledi. 21 Temmuz 2021’de vizyona girmesi planlanan Mission: Impossible 7, 19 Kasım 2021’e ertelenirken, 5 Ağustos 2022’de vizyona girmesi planlanan sekizinci film 4 Kasım 2022’ye ertelendi. Öte yandan Missions: Impossible 7’ın İtalya’da gerçekleşmesi planlanan çekimlerinin tamamen filmden çıkarılabileceği söyleniyor. Ancak henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.

Yeni Spider-Man Filmleri

Daha önce pek çok filminin vizyon tarihini değiştiren Sony, beklendiği gibi yeni Spider-Man filmlerinin de vizyon tarihlerini revize etmek zorunda kaldı. Spider-Man: Homecoming ile başlayıp Far From Home ile devam eden Tom Holland’lı Spider-Man serisinin üçüncü filmi 5 Kasım 2021’e ertelendi. Heyecanla beklenen filmin 16 Temmuz 2021’de vizyona girmesi planlanıyordu. Öte yandan beğeniyle karşılanan ve En İyi Animasyon Film Oscarı’nı kazanan Spider-Man Into the Spider-Verse‘ün devam filmi de 7 Ekim 2022’e ertelendi. Filmin 8 Nisan 2022’de vizyona girmesi planlanıyordu.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness ve Thor: Love and Thunder

Daha önce hem Black Widow ve Eternals gibi filmlerinin vizyon tarihlerini değiştirmek zorunda kalan Marvel Studios, sonraki yıllarda vizyona girecek filmlerinde de çeşitli değişiklikler yapmaya devam ediyor. 5 Kasım 2021’de vizyona girmesi planlanan Doctor Strange in the Multiverse of Madness 25 Mart 2022’ye ertelenirken, 18 Şubat 2022’de vizyona girecek olan Thor: Love and Thunder bir hafta önceye, 11 Şubat’a çekildi.

The King of Staten Island

Saturday Night Live ile yıldızı parlayan komedyen Pete Davidson’ın hayatından izler taşıyan, Judd Apatow imzalı The King of Staten Island’ın dünya prömiyerini Tribeca Film Festivali’nde yaptıktan sonra 19 Haziran’da ABD’de vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak sinema salonları kapalı olduğu için alternatif bir yayın stratejisi belirleyen Universal, The King of Staten Island’ın 12 Haziran’da VOD platformlarında yayınlanacağını ve 19.99 dolara izlenebileceğini açıkladı.

55. Karlovy Vary Film Festivali

Temmuz ayında düzenlenmesi planlanan 55. Karlovy Vary Film Festivali koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi. Festival programında yer alan 16 film, sinema salonları yeniden açıldıktan sonra Çek Cumhuriyeti genelinde 80 şehirdeki 96 salonda gösterilecek.  3-11 Temmuz tarihleri arasında dokuz gün sürecek ülke genelindeki bu programda her film bir sinema salonunda en fazla bir kez gösterilecek.

Sektörü bir araya getiren KVIFF Şark Vaatleri Endüstri Günleri – KVIFF Eastern Promises Industry Days ise online olarak gerçekleştirilecek. Karlovy Vary’nin online film marketi 6-8 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

An American Pickle

Seth Rogen’ın başrolünde yer aldığı komedi filmi An American Pickle’ın bu yıl Sony Pictures dağıtımıyla sinemalarda izleyici ile buluşması planlanıyordu. Ancak salgın nedeniyle filmin vizyon programı sekteye uğrayınca devreye HBO Max girdi. WarnerMedia’nın 27 Mayıs’ta açılacak olan yeni dijital platformu HBO Max, filmin haklarını Sony’den satın aldı. Filmin HBO Max’te ne zaman yayınlanacağı şimdilik belirsizliğini koruyor.

73. Locarno Film Festivali

5-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 73. Locarno Film Festivali de koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi. Locarno Film Festivali tarafından yapılan açıklamada, bu yıl 5-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festivalin İsviçre hükûmetinin salgın nedeniyle aldığı önlemler dolayısıyla iptal edildiği duyuruldu. Festival yönetimi bunun yerine bağımsız sinemayı desteklemek için bir girişim başlattı. Locarno 2020 – For The Future of Films adını taşıyan bu girişim kapsamında filmleri salgın nedeniyle sekteye uğrayan ve bu yüzden maddi kayba uğrayan yönetmenlere para ödülleri verilecek. Bir Özel Leopar ödülü uluslararası bir sinemacıya, bir Özel Leopar ödülü de İsviçreli bir sinemacıya verilecek. Ödüllerin sahipleri yönetmenlerden oluşan iki jüri tarafından belirlenecek.

John Wick 4

Etkileyici aksiyon sahneleri ve ilgi çekici bir dünya yaratmasıyla son yılların en başarılı aksiyon serilerinden birine dönüşen John Wick, dördüncü filmiyle beyazperdedeki yolculuğunu sürdürecek. Ancak salgın nedeniyle serinin dördüncü filmi ilk baştan açıklanandan daha geç gelecek. Keanue Reeves’in John Wick rolüyle geri döneceği 4. filmin 21 Mayıs 2021’de vizyona girmesi planlanıyordu. Filmin The Matrix 4 ile aynı gün vizyona girecek olması iki Keanu Reeves filmini gişede karşı karşıya gelme ihtimalini doğurmuştu. Ancak salgın nedeniyle film ertelenince bu ihtimal de ortadan kalktı. John Wick 4’un yeni vizyon tarihi 27 Mayıs 2022 olarak belirlendi. Böylece Lionsgate heyecanla beklenen filmi bir yıl ertelemiş oldu.

Lionsgate Filmleri

Lionsgate’in vizyon tarihini ertelediği tek film John Wick 4 olmadı. Stüdyo aynı zamanda Spiral, The Hitman’s Wife’s Bodyguard ve Barb and Star Go to Vista Del Mar’ın vizyon tarihlerini de ertelemek zorunda kaldı.

Testere – Saw serisinin Chris Rock öncülüğünde hazırlanan yeni filmi Spiral, 15 Mayıs 2020’den 21 Mayıs 2021’e ertelendi.

Ryan Reynolds ve Samuel l. Jackson’ın başrollerini üstlendiği The Hitman’s Bodyguard’ın devam filmi olan The Hitman’s Wife’s Bodyguard, 28 Ağustos 2020 yerine 20 Ağustos 2021’de vizyona girecek.

Kristen Wiig’in başrolünü üstlendiği komedi filmi Barb and Star Go to Vista Del Mar‘ın 31 Temmuz 2020 olan vizyon tarihi ise 16 Temmuz 2021 olarak değiştirildi.

Lionsgate’in neredeyse tüm filmlerini bir yıl ertelemesi, Tenet’ı temmuz ayında vizyona sokmaya hazırlanan Warner Bros.’un aksine Lionsgate’in sinema salonlarının yakın zamanda normal hâline döneceğine pek inancı olmadığını gösterdi.

The Green Knight

Mayıs ayında vizyona girmesi beklenen filmler arasında son ana kadar ertelenmeyen filmlerden biri olan The Green Knight, salgının dünyanın birçok yerinde hâlâ kontrol altına alınamamış olması nedeniyle ertelendi. Filmin daha önce planlandığı gibi 29 Mayıs’ta vizyona girmeyeceğini duyuran A24, heyecanla beklenen film için henüz yeni bir vizyon tarihi ise açıklamadı.

Ain’t Them Bodies Saintsve ve A Ghost Story gibi filmlerle tanınan David Lowery’nin yeni filmi, Kral Arthur’un yuvarlak masa şövalyelerinden Sir Gawain ile düşmanı Yeşil Şövalye (Green Knight) arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

David Lowery, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte filmin vizyona mı gireceğini yoksa doğrudan VOD platformlarında mı yayınlanacağını bilmediğini, ancak filmin sinemalarda gösterilmesini istediğini ifade etmişti.

Benedetta

Paul Verhoeven’un heyecanla beklenen yeni filmi Benedetta’nın dünya prömiyerini bu ay 73. Cannes Film Festivali’nde yaptıktan sonra pek çok ülkede bu yaz vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak salgın nedeniyle Cannes Film Festivali iptal edildi ve filmin vizyon programı da ileri bir tarihe alınmak zorunda kaldı. Ne var ki Benedetta tahmin edildiği gibi sonbahar aylarına değil, 2021’in mayıs ayına alındı. Bu da Benedetta’nın çok büyük ihtimalle 2021 Cannes Film Festivali’nde Ana Yarışma’da yarışan filmler arasında yer alacağını gösteriyor.

Virginie Efira ve Charlotte Rampling’in başrollerini üstlendiği film, izleyicileri 17. yüzyıl İtalya’sına götürüyor ve girdiği lezbiyen ilişkiler nedeniyle kilise tarafından yargılanan Benedetta Carlini’nin yaşam öyküsünü anlatıyor. Virginie Efira‘nın Carlini’yi canladırdığı film; erotik ve dini sanrılarla boğuşan bir rahibenin, kendisine bu süreçte yardım eden bir başka rahibeye aşık olmasıyla yaşadıklarını odak noktasına alıyor.

Blonde

Bu yıl önemli bir film festivalinde gösterilmesi beklenen bir diğer film de Marilyn Monroe’ya odaklanan Blonde’du. Chopper ve The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford gibi beğeni kazanan filmlere imza atan Andrew Dominik’in yönettiği filmin bu yaz bir festivalde gösterildikten sonra Netflix’te yayınlanması planlanıyordu. Ancak salgın nedeniyle filmin hem festival yolculuğu hem de Netflix’teki yayın tarihi ertelendi. Marilyn Monroe’ya Ana de Armas’ın hayat verdiği filmin 2021’de izleyici ile buluşacağı açıklandı fakat henüz yeni bir yayın tarihi belirlenmedi.

The Forever Purge

Amerika’da her yıl bir gece tüm suçların serbest bırakıldığı bir dünyada geçen ve bu geceden sağ kurtulmaya çalışan insanların verdiği hayatta kalma mücadelesine odaklanan The Purge serisinin bu yıl beşinci filmiyle sinemaseverlerin karşısına çıkması bekleniyordu. The Forever Purge adını taşıyan filmin ABD’de 10 Temmuz’da vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak Universal Pictures, salgın nedeniyle filmi süresiz olarak erteledi. Filmin önümüzdeki yıl vizyona gireceği tahmin ediliyor.

Everardo Gout’un yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Leven Rambin, Ana de la Reguera, Will Patton, Cassidy Freeman ve Tenoch Huerta gibi isimler yer alıyor.

Last Night in Soho

Salgın nedeniyle 2021’e ertelenen en dikkat çekici filmlerden biri de Last Night in Soho oldu. Cornetto Üçlemesi, Scott Pilgrim vs. the World, Baby Driver gibi filmlerle adından söz ettiren Edgar Wright’ın heyecanla beklenen yeni filminin 25 Eylül’de vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak Focus Features filmi vizyon takviminden kaldırdı. Filmin 2021’de vizyona gireceği açıklandı. Tenet gibi filmlerin temmuz ayında vizyona sokulması planlanırken Focus Features’ın eylül ayındaki Last Night in Soho’yu ertelemesi stüdyoların salgının gidişatına dair farklı öngörüleri olduğunu gösterdi.

Şanghay Uluslararası Film Festivali

Çin’in en önemli film festivalleri arasında yer alan Şanghay Uluslararası Film Festivali de salgın nedeniyle ertelendi. Festivalin bu yıl 13-22 Haziran tarihleri arasında düzenlenmesi planlanıyordu. Ancak hem Çin’deki sinema salonlarının hâlâ açılmamış olması, hem de sınırların bir süre daha kapalı kalmasının planlanması festivalin bu tarihler arasında düzenlenmesinin imkânsız olduğunu gösterdi. Festival yönetimi de nihayet bu yılki festivalin ertelendiğini duyurdu, ancak şu an için festival için yeni bir tarih açıklanmadı.

Genius: Aretha

Her sezonunda farklı bir dehaya odaklanan National Geographic dizisi Genius’un Aretha Franklin’e odaklanan 3. sezonunun 25 Mayıs’ta izleyici ile buluşması bekleniyordu. Ancak salgın dizinin prodüksiyonunu etkilediği için Genius: Aretha’nın ertelenmesi gerekti. İlk başta dizinin 3. sezonu için henüz bir yayın tarihi açıklanmadı, ancak daha sonra gelen açıklamayla dizinin sonbahar aylarında yayınlanacağı duyuruldu.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information