Netflix’in sevilen dizisi Dark’ın heyecanla beklenen 3. sezonu hakkında en dikkat çekici 10 teoriyi derledik. Dark 3. sezon, 27 Haziran’da izleyici ile buluşacak.

Netflix’in Almanya yapımı ilk orijinal dizisi olan Dark, 2017 yılında yayın hayatına başladı ve kısa sürede Netflix’in en popüler dizilerinden biri hâline geldi.

Her 33 yılda bir çocukların gizemli bir şekilde kaybolduğu Winden isimli bir Alman kasabasında geçen dizi, bu kayıp vakalarıyla zaman yolculuğu arasındaki bağlantıyı keşfeden ve her yeni keşifle birlikte daha da karmaşık bir dünyanın içine çekilen kasaba sakinlerine odaklanan ilk iki sezonuyla izleyicilerin beğenisini kazandı.

İzleyicileri geçmiş, günümüz ve geleceğin iç içe geçtiği karmaşık bir hikâyeye ortak eden dizi, bu ay 3. sezonuyla ekranlara dönecek. 27 Haziran‘da izleyici ile buluşacak yeni sezon için heyecanlı bekleyişimiz sürerken, Netflix 3. sezondan ilk uzun soluklu fragmanı yayınladı.

Aynı zamanda dizinin son sezonu olacak 3. sezondan yayınlanan bu fragmanda yer alan ilginç detaylar, yine karmaşık bir hikâyenin bizleri beklediğini gösterdi. Fragmanda yer alan bu ipuçları ve dizinin yaratıcılarından Baran bo Odar tarafından setten paylaşılan görüntüler, 3. sezona dair yeni teorilerin de ortaya çıkmasını sağladı. 3. sezon hakkında ortaya atılan bu teorilerden en dikkat çekici olanları derledik.

3. sezonda karakterleri nelerin beklediğine dair teorilere geçmeden önce, şu ana kadar yaşananlar konusunda hafızanızı tazelemek için 2. sezon hakkında hatırlanması gerekenlere göz atmak isteyebilirsiniz.

***Yazının bundan sonraki bölümü Dark 2. sezon ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerebilir.***

Dark 3. Sezon Hakkında En Dikkat Çekici 10 Teori

Jonas’ın Olmadığı Dünya

2. sezonda yaklaşan kıyameti durdurmak ve sevdiklerini kurtarmak için elinden geleni yapan Jonas, Mikkel’in hiçbir zaman geçmişe gitmediği ve kendisinin hiçbir zaman var olmadığı bir zaman çizgisi yaratarak bu felaketi durduracağına ikna olmuştu. Ancak geçmişi değiştiremeyeceğini anlayan Jonas, bu gerçekle yüzleştikten hemen sonra yaşlı Claudia tarafından ziyaret edilmiş ve Claudia “Senin olmadığın dünyayı da gördüm. İnan bana, hiç bekleyeceğin gibi değil” demişti.

Yeni sezon fragmanında, farklı bir zamandan değil farklı bir dünyadan gelen Martha’nın dünyasını gördüğümüzde Claudia’nın bu sözü akla geliyor. Zira bu dünyada alternatif Martha, Magnus, Bartosz, Elisabeth olsa da, alternatif bir Jonas’ın olmaması dikkat çekiyor. Bu da 2. sezonun sonunda karşımıza çıkan Martha’nın Claudia’nın sözünü ettiği “Jonas’ın olmadığı dünya”dan geldiğini düşündürüyor. Jonas ile özdeşleşen sarı yağmurluğu Martha’nın giymesi, bu dünyada Jonas’ın yerini Martha’nın aldığını ve benzer bir rol üstlendiğini düşündürüyor.

Bu teoriye göre alternatif Martha’nın var olmasının nedeni, Jonas’ın kendisini ortadan kaldırdığı bir gerçeklik yaratmış olması.

Jonas, Adam’a Dönüşmeyi Kabul Ediyor

Dark 3. Sezon

Dark’ın hikâyesinin determinist bir çizgide ilerlemesi, yani karakterlerin tüm çabalarına rağmen yaşananları ve yaşanacakları değiştiremiyor olması, Jonas’ın Adam’a dönüşmesinin de kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Yayınlanan fragmanda yetişkin Jonas’ı andıran bir adamı, geçmişte tanrı parçacığı geçidi yaratmaya çalışırken görmemiz, Jonas’ın henüz bilmediğimiz bir sebepten ötürü Adam’a dönüşmeyi kabul ettiğini ve bu kabullenmenin beklediğimizden çok daha önce gerçekleşmeye başladığını gösteriyor.

Bartosz, Genç Noah Tarafından Öldürüldü

Henüz 2. sezonun başında ortaya çıkan, ancak sezon boyunca cevaplanmayan en önemli sorulardan biri, 1921’de genç Noah’ın öldürdüğü esrarengiz adamın kim olduğuydu. Bu adamın Bartosz’a benzerliği, 1921’de bir kazmayla öldürüldüğüne şahit olduğumuz karakterin aslında Bartosz’un yetişkin hâli olduğu teorisini ortaya çıkardı. Dark’ın 3. sezonunun setinden paylaşılan görsellerde bu karaktere hayat veren oyuncunun da yer alması, tahmin edildiği gibi bu karakterin daha karmaşık bir hikâyenin parçası olduğunu ve bu hikâyeyi yeni sezonda izleyeceğimizi gösterdi.

Döngüye 1888 de Eklenecek

Peki eğer bu karakter gerçekten de Bartosz’sa nasıl oluyor da 1921’de Jonas ve Magnus’tan çok daha genç oluyor. Bu noktada devreye bir diğer teori giriyor. Bu teoriye göre yetişkin Jonas, Magnus ve Franziska, döngüde Bartosz’dan bir adım daha geriye, yani 1888’e gidiyor ve burada kalıyor. Böylece 1921’de Bartosz ve Sic Mundus’un diğer üyeleriyle yeniden bir araya geldiklerinde onlardan 33 yıl daha yaşlı oluyor. Bu teorinin gerçek çıkıp çıkmayacağını bekleyip göreceğiz, ancak 3. sezonun setinden yayınlanan görseller, 1888’in de döngüye dâhil olacağı teorisini destekliyor.

Fragmanda Görülen Yeni Karakter

Martha’nın geldiği alternatif dünya ile ilgili ilk detayları öğrenmemizi sağlayan ilk fragmanda dikkat çeken detaylardan biri de Sic Mundus’un yeni üyesi oldu. Çocuk, yetişkin ve yaşlı hâllerini yan yana gördüğümüz bu yeni karakterin kim olduğu merak konusu. Bu noktada ortaya atılan iki kayda değer teori var. Birincisi bu karakterin, Jonas’ın dünyasında 1986’da kaybolan Mads Nielsen olduğu. Mads’in kayıp ilanlarındaki fotoğrafı ile bu karakterin çocuk hâlinin birbirlerine benzemesi de bu ihtimali kuvvetlendiriyor. Bu karakter için ortaya atılan ikinci isimse Aleksander. Bu iddianın dayanağı ise Aleksander’ın gizemli geçmişi ve bu karakteri andıran fiziki görünüşü.

Dedektif Clausen’a Gelen İsimsiz Mektup

Kardeşinin ölümünden sorumlu tuttuğu Aleksander’ın sırrını ifşa etmek için nükleer tesiste arama yaparken kıyamete neden olan Dedektif Clausen, kendisine gönderilen isimsiz bir mektupla Winden’a geliyor. Aleksander’ın sırrını bilen tek kişi Hannah olduğu için mektubu onun göndermiş olabileceği düşünülüyor. Ancak 2. sezonda karşımıza çıkan bir diğer mektup, farklı bir ihtimali ortaya çıkarıyor. Zira 2. sezon finalinde Martha’nın genç Noah aracılığıyla Jonas’a gönderdiği mektubun üzerindeki el yazısıyla Dedektif Clausen’ın aldığı mektubun üzerindeki el yazısı birbirine bir hayli benziyor. Yani Dedektif Clausen’ı yanlışlıkla kıyamete neden olacağı Winden’a çeken kişi Hannah değil Martha olabilir.

Bu teorinin doğru çıkması, alternatif dünyada Jonas’ın rolünü üstlenen Martha’nın, aynı Jonas’ın Adam’a dönüşmesi gibi, zamanla kendi planları için insanları manipüle eden bir figüre dönüşmesi anlamına gelebilir.

Boris Niewald (Nielsen-Kahnwald)

Dizide geçmişi sır gibi saklanan en önemli karakterlerden biri de Aleksander Tiedemann. Nükleer santralin başında yer alan ve Regina’nın eşi olan Aleksander’ın 1986’da Winden’a geldiği ve burada kimliğini çaldığı Aleksander Köhler’in ismini aldığı biliniyor. Tiedemann soyadını ise Regina ile evlenince alıyor. Gerçek ismi ise Boris Niewald. Bu ismi duyunca ilk dikkat çeken detay bir Rus ismi olan Boris olsa da asıl ilginç detay daha yakından bakınca ortaya çıkıyor. Reddit kullanıcıları tarafından ortaya atılan teoriye göre, Niewald aslında Nielsen ve Kahnwald soyadlarının birleşimi. Yani Aleksander aslında Martha Nielsen ve Jonas Kahnwald’ın geçmişten ya da gelecekten 1986’ya gönderilen oğlu.

Aleksander/Boris’in 1986’da gömdüğü, sonra Hannah’ın görüp çıkardığı silahın yetişkin Jonas tarafından geçmişe götürülmesi ve burada Sic Mundus’un eline geçmesi, hatta Agnes’in Noah’ı, Adam’ın da Martha’yı öldürdüğü silah olması, eğer her şey bir döngünün parçasıysa bu silah 1986’da genç Aleksander’a nasıl döndü sorusunu beraberinde getiriyor.

Adam & Eve

Aleksander’ın Martha ve Jonas’ın oğlu olduğu iddiası, aslında Martha ve Jonas ile ilgili daha büyük bir teorinin parçası.

Bildiğiniz gibi 2. sezonda ortaya çıkan en önemli detaylardan biri, Charlotte’ın annesinin, aslında kızı olan Elisabeth çıkmasıydı. Yazgı paradoksunun parçası olan bu iki karakter, aslında başı ve sonu olmayan bir döngünün parçası. Peki ya sadece Charlotte ve Elisabeth değil, hikâyede izlediğimiz karakterlerin neredeyse tamamı benzer bir paradoksun parçasıysa?

Dark 3. sezona dair ortaya atılan en dikkat çekici teoriye göre Jonas ve Martha’nın üç çocuğu oluyor: Noah, Agnes ve Aleksander. Aleksander bir şekilde 1986’ya gönderiliyor ve burada Regina ile evleniyor. Regina’nın oğlu Bartosz doğuyor, geçmişe dönüyor ve geçmişte Agnes ile evleniyor. Çocukları Tronte doğuyor, onun çocukları da Ulrich ve 1986’da kaybolan Mads Nielsen oluyor. Sonra Ulrich’in de üç çocuğu oluyor: Martha, Magnus ve Mikkel.

Agnes ve Aleksander’dan sonra zincirin son halkası Noah. Genç Noah, 2. sezonun sonunda günümüze geliyor ve sığınağa giriyor. Burada tanıştığı Elisabeth ile yıllar sonra evleniyor ve birlikte bir yuva kuruyorlar. Bu evlilikten Charlotte doğuyor ve geçmişe gönderiliyor. Burada büyüyor ve Peter ile evleniyor. Franziska ve Elisabeth’in doğumuyla Doppler ailesi de tamamlanmış oluyor.

Tronte Nielsen ile Clauida Tiedemann’ın gençken yasak bir ilişki yaşamış olması, Regina’nın Tronte’nin kızı olma ihtimalini doğuruyor. Bu da tüm karakterleri aynı kaynağa bağlayan zincire bir halka daha ekliyor. Çünkü Regina’nın Tronte’nin kızı olması, Bardosz’un oğlu Tronte’nin aynı zamanda dedesi olduğu anlamına geliyor. Charlotte ve Elisabeth’te olduğu gibi kapalı bir döngü.

Aslında bu noktada bu teorinin 2. versiyonu ortaya çıkıyor. Çünkü Regina’nın Tronte’nin kızı çıkması hâlinde bu kapalı döngü Aleksander olmadan da tamamlanıyor. Bu sefer Jonas ve Martha’dan sonra Aleksander-Noah-Agnes üçlüsü değil, sadece Noah ve Agnes geliyor. Bu versiyonda Aleksander’ın Jonas ve Martha’nın oğlu olduğu teorisinin doğru çıkması da gerekmiyor.

Bartosz’un Agnes ile evlendiği iddiası, genç Noah’ın öldürdüğü adamın Bartosz’un yetişkin hâli olduğu teorisiyle doğrudan bağlantılı. Genç Noah burada öldürdüğü adamı Adam’a inancını yitirmekle suçluyor, Agnes’in de bir sahnede eski eşinden bahsederken onu “inancını kaybetmiş bir adam” olarak tanımlaması dikkat çekiyor.

Noah’ın Adam’ın oğlu olduğu teorisi ise bir sahnede Noah’ın kendi genç hâline “Neden sana Noah ismini verdi?” diye sorması ile destekleniyor.

Özetleyecek olursak, bu teoriye göre; Nielsen ailesi Agnes’ten, Doppler ailesi Noah’tan, Tiedemann ailesi ise Aleksander ya da Agnes’ten geliyor. Jonas ve Martha’nın Noah ve Agnes’in -ve belki de Aleksander’ın- anne babası olması, onları bu paradoksun Adam & Eve’i, yani Adem & Havva’sı yapıyor.

Bu teori en azından şu an için, diğer Martha’nın geldiği dünyanın “Jonas’ın olmadığı dünya” olduğu fikriyle çelişiyor. Çünkü bu dünyada Jonas olmadığı hâlde Nielsen ve Tiedemann çocuklarının var olduğunu görüyoruz. Ancak bu iki dünyanın da henüz anlamadığımız bir şekilde iç içe geçmiş olması, “bu iki teori aynı anda doğru olamaz” gibi kesin bir yargıya varmamızı güçleştiriyor.

Neredeyse Tüm Ana Karakterler Zaman Çizgisinden Silinecek

Yaşananları değiştirmek için Jonas’ın zaman çizgisinden silinmesinin yeterli olmadığını biliyoruz. Peki bu felaketin önlenmesi için ne yapılması gerekiyor? Son döngüyü anlatan 3. sezon aynı zamanda dizinin son sezonu olduğu için bu sorununun 3. sezonun sonunda cevap bulması bekleniyor.

Bu konuda en çok konuşulan teorilerden biri, neredeyse tüm ana karakterlerin, belki de doğrudan Winden kasabasının zaman çizgisinden tamamen silineceği yönünde. Bu teoriye göre felaketin önlenmesi için, zamanda ileri geri giden tüm karakterlerin zaman çizgisinden silinmesi gerekecek.

***Yazının bundan sonraki bölümü Dark 3. sezon ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) ve 3. sezonun setinden görüntüler içerir.***

Gölde Boğulan Kadın

2. sezonda hikâyenin merkezinde yer alan gençleri gölde gördüğümüzde, Bartosz, yıllar önce gölde boğulan, o günden beri de bir hayalet olarak oraya musallat olan bir kadından bahsediyor. Gölde geçirdikleri vakit sırasında Jonas, sonradan Martha’ya vereceği Aziz Christopher kolyesini buluyor. Baran bo Odar’ın setten paylaştığı görsellerde aynı kolyeyi Hannah’ın boynunda görmemiz, son olarak 1954’te bıraktığımız Hannah’ın akıbeti hakkında dikkat çekici bir teoriyi ortaya çıkarıyor. Bu teoriye göre Hannah geçmişte bu gölde boğuluyor ve Bartosz’un sözünü ettiği “gölde boğulan kadın” oluyor. Yani aslında Jonas’ın günümüzde bulup Martha’ya verdiği kolye annesinin kolyesi.

Buna bağlı 2. bir teoriye göre Hannah’ın göldeki ölümünün sorumlusu geçmişe dönen Katharina. Katharina’yı son olarak mağaradaki geçitte görmemiz, geçmişe dönme ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Kaynak: Reddit, Reddit, Bustle, Elite Daily, ScoopWhoop

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information