The Playlist‘in sertliği ile tanınan yönetmen ile gerçekleştirdiği röportajda Ayer’a yeni filmi, sette yaşanan atışmalar, Sabotage filminden öğrendikleri ve daha nicesi soruluyor. 24 Ekim’de vizyona girecek Fury’nin yönetmeni David Ayer ile yapılan röportajı sizler için Türkçe’ye çevirdik.

David Ayer son senelerin en çok dikkat çeken sinemacılarından biri. Yönetmen, kariyerine 2001 yılında İlk Gün‘ün (Training Day) senaryosunu yazarak başladı. Filmin başrolünde yer alan Denzel Washington‘ın o sene En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanması ile birlikte kariyerinde emin adımlarla yükselmeye başlayan Ayer ilerleyen zamanlarda Harsh Times ve End of Watch gibi yapımların senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi. Bu senenin başında, günümüze uyarlanmış bir Agatha Christie hikayesini, başrolünde Arnold Schwarzenegger’ın yer aldığı Sabotage adlı film ile beyazperdeye taşıyan David Ayer aynı zamanda filmin senaristliğini de üstlendi.

fury-david-ayer-5-filmloverss

Ayer’ın şu ana kadar imza attığı tüm yapımlar erkek odaklı olmuş; şiddet, küfür ve bastırılmış kadın figürü yönetmenin filmlerinde ön planda olduğu düşünülmüştür. Ancak yönetmenin şu ana kadar yönettiği en maço film şüphesiz II. Dünya Savaşı’nda kan ve çamur kaplı bir tankın içinde hayatta kalmaya çalışan bir grup askerin hikayesini beyazperdeye taşıdığı film Fury. The Playlist‘in sertliği ile tanınan yönetmen ile gerçekleştirdiği röportajda Ayer’a yeni filmi, sette yaşanan atışmalar, Sabotage filminden öğrendikleri, hiç kadın odaklı bir film yapmayı planlayıp planlamadığı ve daha nicesi soruluyor. 24 Ekim’de vizyona girecek Fury’nin yönetmeni David Ayer ile yapılan röportajı sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Oyuncularınızı çılgın bir acemi eğitim kampı senaryosunda yönettiniz. Sizin için önemli olan neydi?

Tarih. Paylaşılan tarih. Başından korkunç bir olay geçiyor ve aslında gerçekten çok korkunçmuş, bu insanı hikayeye bağlıyor. Ortak bir geçmişiniz ve paylaşılan deneyimler var. Bu film hayattan bir kesit, bir ailenin hayatından bir gününe ait bir portre. Bu ailenin yaptığı şey ise bir tankın içinde durmadan insanları öldürmek. Ama film esasen bu karakterlere ve onları çok zorlayan bir günde başlarından geçenlere odaklanıyor. Hatta Logan (Lerman) belki de tarihteki en yıpratıcı ilk gününü geçiriyor.

EXCLUSIVE: Brad Pitt and other cast seen filming 'Fury' in the English countryside

Aynı zamanda oyuncularınızı birbirleri ile dövüştürdünüz.

Dövüş sanatı. Oyuncular sihirbaz gibidir. Orada otururlar ve birbirlerine yapabilecekleri tüm numaraları yaparlar. Çok çekişme vardır ve amaç oyuncunun en kısa süre içerisinde karşısındakinin gerçekten kim olduğunu anlamasını sağlamak ve oyuncuların aralarında bir bağ kurmaktı. Yani beş dakikalık bir dövüşme, bir insan hakkında beş haftalık konuşma sonucunda öğrenebileceğinden daha fazla şey öğretiyor.

fury-david-ayer-4-filmloverss

Shia LaBeouf yüzünü kesmek ve kendi dişini çıkarmak gibi oldukça alışılmamış şeyler yaptı. Hiç onun çok ileri gittiğini düşündünüz mü? Bu konu hakkında şu anki düşünceniz nedir?

Bence setin içine bir uçan daire sokunca çok ileri gitti. Her öğlen yemeğinde bir kel kartal yerdi – bu hiç hoş değildi. Bunun hakkında ne hissettiğimi bilmiyorum. İleri gitmek nedir? Milli Muhafız teşkilatının saha eğitimine katıldı ve o adamlar ile birlikte yaşadı. Bir Amerikan Ordusu papazını izledi ve inançlı bir askeri nasıl canlandırabileceğini, kutsal kitaba göre vaaz vermeyi ve nasıl inanç ile yaşayacağanı öğrendi. Deli Shia hikayeleri çok eğlendirici, ama günün sonunda ekranda izlediğiniz çok emek gerektiren bir çalışma. Adam oyuncu olarak tam bir deha.

En iyi oyunculuk, olayı gerçekten yaşayınca olur ve tüm hikayeyi çok gerçekçi kılar. Benim görevim ise bu adamları o anda tutabilmek.

Sette hiç anlaşmazlıklar oldu mu? Mesela, Scott Eastwood ile tartışmaların yaşandığı haberleri elimize ulaşmıştı. Bu tartışmalar, ortamın çok gergin olmasının bir sonucu mu?

Böyle anlaşmazlıklar benim için altın değerinde. Bunların olması için dua ediyorum. Scott tankın arkasına tükürdü ve Brad sinirlenerek ona temizlemesini söyledi. Daha sonra Shia tartışmaya dahil oldu ve o da Scott’tan temizlemesini istedi. Oyuncuların canlandırdıkları bu adamlar, bu tankın onların evi olduğunu kabul edecek şekilde eğitildiler. O tank onların evi ve tüm sorumluluk onlarda, tankın genel bakımını onlar yaptı. O yüzden oyuncu kadrosu tanka çok sahip çıktı ve Scott’un tankın içine tükürmesine tepki gösterdiler. Daha sonra fark ettiler ki, karakterin tütünü çiğnemesi ve tankın içine tükürmesi senaryonun bir parçasıydı.

fury-david-ayer-2-filmloverss

Oyunculuk vardır ve tepki göstermek vardır. En iyi oyunculuk, olayı gerçekten yaşayınca olur ve tüm hikayeyi çok gerçekçi kılar. Benim görevim ise bu adamları o anda tutabilmek. Performansları kesinlike muhteşem, gördüğün şey aralarında gerçekten sarsılmaz bir bağ olan kardeşlerin görüntüsü. Bu adamlar ile birlikte aralarındaki bağı, yaşattıkları tarihi, birbirlerine olan sevgiyi hissedebiliyorsun ve onları bu noktaya getirmek hiç kolay değil. Onlara bu performansı sergilemelerine yardım edecek her şey gerekçeli.

Film çok yoğun, deneysel ve kesinlikle dünyayı kurtarma görevi filmi değil. Bu adamlar, düşmanın deli gibi saldırdığı savaşın son haftalarında ölmemeye çalışan bir grup asker.

Onları hiç çok fazla zorladığınızı düşündünüz mü?

Belki akşam yemeği sahnesinde, orada “tamam, acaba bu gece birbirimizi ne kadar çok kırabiliriz?” havası vardı. Sonuç tahmin ettiğimizden de kötü oldu. Ertesi gün herkes hala arkadaş olup olmadıklarınıı sorguluyordu. Bu aynı zamanda çok dikkat çekici, bu filmin bildiğiniz II. Dünya Savaşı filmleri ile alakası bile yok. Film çok yoğun, deneysel ve kesinlikle dünyayı kurtarma görevi filmi değil. Bu adamlar, düşmanın deli gibi saldırdığı savaşın son haftalarında ölmemeye çalışan bir grup asker.

Özellikle ilham aldığınız bir şey oldu mu? Yoksa genel olarak böyle bir filmi yapmak için hazır mı hissettiniz?

Savaştan hemen sonra çekilen görüntülere kesinlikle hayranım. İtalyan neo-realizm gibi şeylerin de büyük hayranıyım. Come and See ve diğer Sovyet dönemi filmleri kesinlikle muhteşem. O dönemde etkili olan natüralizme çok hayran kaldım, neredeyse bin tane savaş dönemi fotoğrafına baktım ve filmdeki görüntüleri o fotoğraflarda gördüğüm şeyler üzerine oluşturmaya çalıştım. Gördüğüm şey ise her türlü ekipmana sahip yorgun düşmüş bir ordu – The Beverly Hillbillies‘e benziyorlar. Tanklarına her türlü şey bağlanmış durumda. Hırpalanmış ve bitkin durumdalar. Tüm bu fotoğraflarda aradığım bir şey vardı, sadece o dünyayı ve o dönemdeki duyguyu yansıtmak istiyordum.

Bu filme kattığınız özelliklerden biri de lazer görünümlü izli mermiler. Biraz bunun nereden geldiğinden bahsedebilir misiniz? Filme oldukça ilginç bir eklenti olduğunu düşünüyoruz.

Çocukluğumda Pasifik’te savaşan uçakların görüntülerini izlerdik. II. Dünya Savaşı filmlerini izler, savaş meydanında çok yaygın olan bir özellik olmasına rağmen kimsenin neredeyse lazere benzeyen izli mermileri filmlerde kullanmadığını fark ettik; gerçekte savaş sırasında Almanlar yeşil, biz Amerikalılar da kırmızı izli mermi kullanmıştı. Tankın içinde hedefi vurmada yardımcı olan izli mermiler vardı ve biz de bu teknolojiyi sonuna kadar araştırmaya çalıştık. Filmin gerçekçiliğini arttırdığını düşünüyorum çünkü böylece sana doğru gelen mermilerin verdiği fiziksel tehlikeyi hissedebiliyorsun.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”7WPoe-H-nrg”]

Bunu bu tür savaş filmlerine bir bakıma eklediğinizi düşünüyor musunuz?

Umarım. Lazer görünümlü izli mermileri görüp “haha Star Wars” diye dalga geçen çok insan oldu, ama sonra II. Dünya Savaşı’nda orduda hizmet eden biri filmi izlediğinde “evet, bu doğru” diye onayladı. Bir askeri üsse gittik ve izli merminin atışını daha sonra referans olarak kullanmak üzere görüntüledik, o yüzden oldukça gerçekçi olduğuna inanıyorum.  

fury-set-image-1-shia-labeouf

Tankın içinde geçen sahneleri nasıl çektiniz?

Sanırım belli bir süreden sonra sette on tane tank vardı. Genellikle sette aktif halde beş Sherman tankı vardı – bu bizim esas ekibimizdi. Sete gerçek çalışan bir Tiger tankı getirme imkanımız oldu. Ama tankın içinde geçen sahneler için Panavision kameralar ve anamorfik objektifler kullandık. Tankta olduğundan daha fazla minimum odaklanma mesafesine ihtiyaç vardı.  O yüzden biz de tankı demir iskeletin üzerine cam paneller ve Gimbal yerleştirerek ürettik, en sonunda da taret silahını yerleştirdik. Bütün temel şeyleri yapabiliyorduk; mermiyi depodan alıp topa yükleyebiliyor ve onları fırlatabiliyorduk. Duvarlardan küçük parçalar çıkarıp içine aydınlatmalarla beraber kameralar yerleştirirdik, ki bu en az iki saatimizi alırdı. Beklemekten içimin öldüğünü hissederdim, “Hala hazır değil miyiz? Çekime artık başlıyor muyuz?” Sonuç inanılmazdı, kesinlikle kusursuzdu. Gerçekten tankın içinde olduğunu hissediyorsun ve benim de amacım aksiyonu deneyimsel bir şekilde yansıtmaktı. İnsanların II. Dünya Savaşı’nda bir tankın içinde olmanın nasıl bir his olduğunu biraz olsa bile anlamasını istedim.

fury-david-ayer-logan-lerman-set-image

Peki oyuncu kadrosu kadınlar ile dolu olan bir film yapmak ister miydiniz?

Evet.

Bu nasıl bir senaryo eşliğinde olurdu? Filmlerinizin çoğu erkek odaklı. Kadınların egemen olduğu bir David Ayer filmi nasıl bir yapıma benzerdi?

Kesinlikle çok acımasız olurdu. Eşimin ve onun kız kardeşinin birbirleri ile nasıl konuştuğuna şahit oldum. Aman tanrım, onların yaptığı resmen piskolojik savaş.

Bu sizin ilginizi çeken bir şey mi?

İnsanlar çok ilginç. Seyircimi daha önce hiç gitmedikleri dünyalara götürmeyi seviyorum. Bütün iyi sinemacılar bence herhangi bir konuyu ele alabilir. Önemli olan sadece seyirciyi o yeni dünyaya götürecek doğru hikayeyi bulabilmek.

TEN

Size bu senenin başında çektiğini Sabotage filmi hakkında soru sormak istiyorum. Nasıl oldu? Geriye dönüp baktığınızda nasıl bir deneyimdi?

Tanrım, gerçekten bilmiyorum. Bence filmlerimi sıfırdan, kendi senaryomu kullanarak yapmak daha iyi. O proje sayesinde çok şey öğrendim ve öğrendiğim her şeyi de teoride masaya yatırdım. Sabotage‘ı yapmamış olsaydım, Fury ile hata yapacağım çok şey olurdu.

Başrollerinde Brad PittShia LaBeouf, Michael Pena, Logan Lerman, Jason Isaacs ve Jon Bernthal’ın yer aldığı David Ayer’in yeni filmi Fury 24 Ekim’de sinemalarda olacak. 

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”p1xli7OTE_0″]

Hazırlayan: Elif Güngör

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information