Film yapımının vazgeçilmez bir parçası da filmin tamamlanmamış hallerinin seyirciyle önceden buluştuğu  deneme gösterimleridir. Filmin bütçesine bağlı olarak, bazı yapım şirketleri filmlerin önemli sahneleri üzerinde söz sahibi olmak ister. Bu sahnelerin üzerinde seyircilerin de etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. Filmlerin final sahneleri, iş deneme gösterimlerine ve onlardan alınan dönüşlere geldiğinde oldukça karmaşıktır ve sinema tarihinde seyircilerin beğenmemesi üzerine önemli sahneleri değiştirilen yahut tamamıyla kesilen birçok film vardır. Anlaşılabilir bir biçimde, filmi tamamladıktan sonra sahne değiştirmek uğraş gerektiren bir prodüksiyon aşamasıdır. Deneme gösterimlerinden sonra gelen görüşlere göre bir filmin ara sahneleri veya sonu ya yeniden çekilir, ya başka bir sahne eklenir ya da bazı sahneler filmden çıkarılır. Fakat bu çıkartılan sahneler her zaman tarihe karışmaz. Birçok kesilmiş ya da değiştirilmiş filmin alternatif son sahneleri, sonradan o filmlerin spin-off çekimleri olarak başka bir proje şeklini alıyorlar. Çeşitli gerekçelerle deneme gösterimi sonrası önemli sahneleri değiştirilen 15 filmi sizin için derledik.

Deneme Gösterimi Sonrası Önemli Sahneleri Değiştirilen 15 Film

Bıçak Sırtı – Blade Runner (1982)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Ridley Scott’ın büyük beğeni toplayan bilim kurgu  noir filmi Blade Runner’da yedi kez değişimden geçen bir film. Filme dair elimizde yönetmenin kurgusu ve son kurgu bulunmasına rağmen, senaryonun asıl hâlinde Deckard, Replikant Racheal ile dışarı çıkarken evinin önüne yerleştirilmiş origamiden yapılma bir tek boynuzlu at buluyordu. Filmin bu orijinal sonu, izleyiciler ve sinema dünyasındaki diğer herkes için yoruma açık bir sahneydi.

Filmde Ne Değiştirildi?

Karmaşık ve belirsiz hikâye örgüsünün neden olduğu kafa karışıklığının da ötesinde Blade Runner’ın deneme gösterimini izleyen seyirciler, bu bilim kurgu noir filminde Ford’un karakterinin daha çok Han Solo’ya ya da Indiana Jones’a benzemesini istiyorlardı.

Brazil (1985)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Distopik bir gelecekteki bir bürokratın devlete karşı bir düşman hâline evrilmesini anlatan Brazil filmi için yönetmen Terry Gilliam ve Universal Stüdyoları arasında daha sonrasında Sid Sheinberg’ün de katıldığı bir fikir ayrılığı söz konusuydu. Gilliam’ın film için yazdığı sonda, filmin baş karakteri Sam’in gerçek hayatta zihinsel ve fiziksel olarak uyuşmuş bir hâldeyken Merkez Hizmetler’den kaçısını hayal ettiğine dair buruk gerçek ortaya çıkar.

Filmde Ne Değiştirildi?

Sid Sheinberg filmdeki Sam’in iki uç durumunun ortaya çıktığı kısmın kesilmesini ve Gilliam’ın deyişiyle “aşk her şeyi fetheder” yaklaşımını diretti. Ayrıca Sheinberg, 142 dakikalık süreye sahip filmi 94 dakikaya indirmeyi teklif etti. Filmin kesilmiş bu versiyonu 1985 yılında Amerikalı izleyicilere ulaştı. Fakat sonunda Universal, Gilliam film eleştirmenleri ve öğrenciler için filmin izinsiz gösterimlerini ayarlayıp sonrasında da o yıl LA Critics Circle Awards tarafından En İyi Film ödülüne layık görülünce, Gilliam’ın istediği şekilde davranmasına geçit verdi.

Ölüm Kitabı – Misery (1990)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Vizyon versiyonunda da görüldüğü üzere James Caan’ın canlandırdığı yazar Paul Sheldon, zararlı hayranı Annie Wilkes tarafından rehin tutulmaktan kurtulur ve kaçarken Annie’yi daktilosuyla öldürür. Kaçışından birkaç ay sonra, menajeriyle akşam yemeğindeyken kendisini takip ettiğini düşündüğü bir görüntüden dolayı endişelenir. Bu hâliyle gayet tutarlı gözüken bu final sahnesini yönetmen Rob Reiner sonrasında yeniden çekme ihtiyacı hissetmiş.

Filmde Ne Değiştirildi?

Filmin deneme gösterimini izleyenler, sinema tarihinde ilk kez bir filmin sonunda bir karakterin iyi bir durumda olmasından rahasız olmuşlar. Paul’un kendi başına iyi bir hâlde olduğunu gören Reiner ve Caan Paul’un filmin sonunda bastonla yürümesinin iyi bir fikir olduğunu düşünmüşler.

Karanlığın Ordusu – Army Of Darkness (1992)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Filmin yönetmeni Sam Raimi’nin Medieval Dead üçlemesinde bulunan filmin yaptığı başarılı başlangıç, Bruce Campbell’in canlandırdığı Ash Campbell karakterinin kış uykusuna yatmasına yardımcı olacak içecekten bir yudum fazla almasıyla kötü bir sona imza attı. Ash Campbell günümüzde uyanacağına post apokaliptik bir cehennemvari dünyaya uyandı ve şu ünlü cümleyi söyledi “Çok fazla uyumuşum!”

Filmde Ne Değiştirildi?

Film stüdyosunun buyrukları altında değiştirilen filmin sonunda Ash uyanması gerektiği zamanda uyanır ve S- Mart’da çalışmak üzere geriye döner. Filmin spin-off serisi Ash Vs Evil Dead bu filmi ve sonu üçüncü filmi içeren bir haklar durumu nedeniyle kanon olarak kabul eder. Her iki filmin de iyi olmasına rağmen yapımcı şirketi Film4 teatral ve yönetmenin kesimini geçen ay aynı haftasonunda yayınlayarak yanlış bir gösterim yolu kullanmıştı.

Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption (1994)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

The Shawshank Redemption aslında Red’in Zihuatanejo’da Andy ile buluşmak için yola çıkmasıyla sonlanacaktı. Red’in hapishane dışındaki hayata alışmadaki zorluğunu göstermek ve Meksika’ya gitmek için şartlı tahliyeyi çiğnemesiyle biten bir film daha muğlak olabilirdi.

Filmde Ne Değiştirildi?

Yapım esnasında, Castle Rock yönetmen Frank Darabont’a Red ve Andy’nin tekrarda bir araya geldiği bir final sahnesi çekmesi yönünde ısrar etti. Darabont şirkete bunun garantisini verdi ve deneme gösterimleri de izleyicilerin bu tarzda bir final sahnesini beğendiğini gösterir nitelikteydi. Filmin tanınırlığını artıran bu sahne, tartışılamaz bir şekilde filmi zaman içerisinde gittikçe daha da popüler kıldı.

Tezgâhtarlar – Clerks (1994)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Kevin Smith imzalı Clerks filmi de 1994 yılındaki prömiyerinden önce izleyicilerle kesilmiş versiyonuyla buluşmuştu. Sonrasında da Clerks X özel edisyonuyla ve Dante’nin silahlı bir soyguncu tarafından öldürülmesiyle biten ilk kurgu versiyonları izlemek isteyenler için sonradan piyasaya sürüldü.

Filmde Ne Değiştirildi?

Kevin Smith en başta filmi nasıl bitirmesi gerektiğine dair bir fikri olmadığını söyledi. Filmin sonu herkes tarafında beğenilmiş olsa da, bu versiyon Dante’nin Empire vs Jedi üzerine olan daha depresif bir sonun daha iyi olduğuna dair teorisini çürütür nitelikte. Sayılarca festival gösterimi ve yapımcılardan aldığı tavsiyeler üzerine, Smith ölüm sahnesini filmden çıkarttı ve beklenmedik spin-off projesi ortaya çıkmış oldu.

Yedi – Seven (1995)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Filmin deneme gösterimindeki versiyonunda Brad Pitt’in canlandırdığı Mills karakteri John Doe’yu vurduğunda film sonlanıyordu. Filmin DVD röportaj kısmında David Fincher’ın dediğine göre, izleyiciler gösterim bittikten sonra kendi aralarında bu filmi yapan insanların öldürülmesi gerektiğine dair cümleler söyelmişler.

Filmde Ne Değiştirildi?

Böylesine kötü bir üne sahip deneme gösteriminin ardından, stüdyo film üzerinde birçok değişiklik talep etmiş. Fakat David Fincher’ın yaptığı tek değişiklik Morgan Freeman’ın canlandırdığı Dedektif Somerset’e filmin sonunda şu cümleyi söyletmek olmuş: “Ernest Hemingway’in de dediği gibi, ‘Dünya güzel bir yer ve burası için savaşmaya değer.’ İkinci kısıma katılıyorum.”

Titanik – Titanic (1997)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Herkes tarafından büyük bir başaroya ulaşması beklenen filmin de bazı sahneleri deneme gösterimi sonrası değiştirlekten kurtulamadı. İlk deneme gösteriminden sonra kesilen sahneler arasında hazine avcısı Brock Lovett’ın kendisinin ne kadar ahmak bir insan olduğunu anladığı sahnesi de bulunuyor.

Filmde Ne Değiştirildi?

Filmin bir deneme gösterimi yapılmadan önce Cameron ve Paxton bu karakterin filmden çıkarılıp çıkarılmayacağından emin olmak için kesilmiş sahneyi tekrar gözden geçirdiler. Paxton deneme gösterimleri üzerine “Eğer egonuzu ve narsistliğinizi bir kenara bırakıp filmi dinleyebilirseniz, film size neye ihtiyacı olup olmadığını söyleyecektir.” ifadelerini kullandı. Daha sonraları tekrarlanan deneme gösterimleri filmin süresini 195 dakikaya kadar kısalttı.

Seçimler – Election (1999)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Önemsiz bir lise öğretmeni olan Mr. McAllister ve parlak bir genç kadın olan Tracy Flick arasındaki rekabeti konu alan Election filmi, vizyona girdiği yılda en beğenilen filmler arasındaydı. Tracy’nin eski öğretmeniyle arasını düzeltmek ve barışmak için ziyaret etmesiyle, ki karakter arasında yaşanmış tatsız olayları tatlıya bağlamayı amaçlayan filmin sonu deneme gösteriminde filmi izlemiş olan seyirciler tarafından büyük ölçüde antipatiyle karşılandı.

Filmde Ne Değiştirildi?

Film tamamlandıktan bir yıldan fazla bir süre sonra yeni bir final sahnesine ihtiyaç olduğu ortadaydı. Değiştirilen filmin son sahnesinde yeni işinden memnun görünen Mr. McAllister, Washington D.C.’de dolaştığı bir vakit Tracy’inin bir politikacıyla çalıştığını gördüğünde kendini öfkelenmiş hisseder. Elindeki içeceğini arabalarına doğru fırlatır ve kaçmaya başlar.

Mavi Korku – Deep Blue Sea (1999)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Söylentilere göre bu film, deneme gösteriminde seyircilerden tam not aldı. Özellikle son yirmi yılın en şaşırtıcı ölüm sahnesi sayesinde film izleyenlerin aklında yer etti. Tüm bunlara rağmen, yapımcılar ana karakterlerin hepsinin hayatta kaldığı filmin sonunun kötü bir son olduğunda karar kırdılar.

Filmde Ne Değiştirildi?

Filmin deneme gösterimini izleyen seyirciler, Burrow’un çılgın bilim insanı Susan’ın zarar görmeden filmin bitmiş olmasını hoş bulmamışlardı. Rennie Harlin’in dediklerine göre, yapımcılar Susan’ın öldürülmesini talep eden kartlar ve mektuplar almışlar. Bunun üzerine Susan’ın suya düştüğü ve köpekbalığı tarafından parçalandığı bir sahne ve çekim ayarlanmış.

Son Durak – Final Destination (2000)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Filmin orijinal kurgusunda, final sahnesi için iki ayrı son hazırlanmıştı. Bunlardan birinde, Devon Sawa’nın canlandırdığı Alex karakteri hayatını kaybederken, Clear ve Carter karakterleri filmin konusunu oluşturan uçak seyahatinde 180 kişilik yolculardan sağ kalabilen iki karakterdi.

Filmde Ne Değiştirildi?

Her iki versiyonda da, deneme gösterimini izleyen seyirciler Alex’in ölümünü reddetti. Bu özgün ölüm sahnelerinin filmin en önemli sahnelerini oluşturduğunu düşünen yönetmen James Wong sahnelerin toplamda 2 milyon dolar maliyetinde olan yeniden çekimlerini gerçekleştirmeye karar verdi. Tamamlanmış filmde, Alex neredeyse yeniden ölüyor fakat bu sefer hikâyeden çıkan kişi Alex yerine Carter. Devon Sawa devam filminde yer almayı reddettikten sonra, Alex karakteri ekran dışında hayatını kaybederek senaryodan çıkartıldı.

28 Gün Sonra – 28 Days Later (2002)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Öfkeyle dolup taşan bir insan topluluğundan kaçan Jim, Henry West ve adamlarından kaçmaya çalışan Selena’yla Hannah’ya yardım ettiği esnada vurulur. Arkadaşları Jim’e yardım etmeye çalışırken, Jim ölüm döşeğindeyken filmin başlangıcında nasıl komaya girdiğini düşünüyordur.

Filmde Ne Değiştirildi?

Yönetmen Danny Boyle Jim’in ölüm döşeğinde olduğu sahne de dâhil olmak üzere pek çok alternatif sahne çekti. Fakat deneme gösterimlerinden sonra filmin vizyon versiyonunda bulunan nispeten daha iyimser olan final sahnesinde karar kıldı. Lake District’teki bir evde virüs yok edilene kadar saklanan ana karakterlerin bulunduğu final sahnesi filmin son hâlini oluşturuyordu.

Cehenneme Bir Adım – The Descent (2005)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Neil Marshall’ın yönetmen koltuğunda oturduğu klostrofobik gerilim filmi, Sarah’ın ıssız Appaachian mağara sisteminden nihai kaçışıyla sonlanıyordu. Susan filmin sonunda, hayatını kaybeden arkadaşı Juno’yu gördüğünde dehşete kapılmış bir hâlde yer altında uyanıyor ve halüsinasyon gördüğünü farkediyordu.

Filmde Ne Değiştirildi?

Filmin sonunun çok karanlık olduğuna dair gelen yorumların üzerine, tıpkı Brazil filminde uygulanan yöntemi uygulayarak filmin son otuz saniyesinin kesildiği Amerika kurgusunda, Juno’nun görüntüsünü kafa karıştırıcı bir imgeye dönüştürerek final sahnesi değiştirilmişti. 2009 yılında vizyona giren The Descent Part 2 ilk filmin her iki final sahnesine de uyum sağlayabilecek kadar üstü kapalı bir anlatıma sahipti.

Wall-E (2008)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Animasyon filmlerinde deneme gösterimleri daha farklı olduğu için WALL-E’de yapılan değişiklik ufak ama önemli ölçüdeydi. Çöp temizleyen kahramanımız WALL-E, insan ırkını dünyaya geri getirmeyi sonunda başarır ve insanlar bu tahrip edilmiş dünyaya ilk kez adımlarını atarlar.

Filmde Ne Değiştirildi?

İyimser finale rağmen, izleyiciler tıknaz ve beceriksiz insanların dünyayı yeniden canlandırma kabiliyetlerinin olduğuna ikna olmadılar. Bu yüzden jenerikte gösterilen sahnelerde bu insanları çiftçilik veya inşaat gibi temel becerileri öğrenirken görüyoruz. Tüm bunları öğrenen insanlar filmin finalinde sonsuza kadar mutlu yaşıyorlar.

Scott Pilgrim Vs The World (2010)

Aslında Film Nasıl Sona Ermişti?

Filmin yönetmeni Edgar Wright bir keresinde bu filmin farklı bir versiyonunun kız arkadaşının yedi eski erkek arkadaşını öldüren Scott’un tutuklanmasıyla sona ereceği yönünde bir espri yapmıştı. Fakat aklındaki asıl son bundan tamamen farklıydı. Bryan Lee O’Malley’nin çizgiromanlarını filme uyarlamaya çalışırlarken Wright ve senaryoyu birlikte kaleme aldığı Micheal Bacall anti-kahramanlarının filmin sonunda Ramona yerine, terkettiği Knives ile birlikte olmasının daha iyi olduğunu düşünmüşler.

Filmde Ne Değiştirildi?

Wright ve Bacall’ın buldukları bu final sahnesinden yalnızca izleyiciler değil aynı zamanda Wong da memnun kalmadı. Wong, ana karakterin aldattığı biriyle tekrar birlikte olmasının vizyon kurgusunda görece iyi bir görüntü oluşturmasına rağmen yanlış olduğuna inananıyordu. Bu alternatif versiyon Blu-ray formunda yayınlandı fakat vizyonda gösterilen filmin finali Scott ve Ramona’nın birlikteliğiyle sonlanıyordu.

Kaynak: Dan of Geek

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information