Hafta sonu beIN CONNECT, BluTV, Amazon Prime Video ve Netflix gibi dijital platformlarda izlenebilecek 10 film önerisi!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yayın yapan dijital platformların sayısı hızla artarken, buna paralel olarak bu platformlardaki içeriklerin sayısı da hızla artıyor. Bir yandan her hafta yeni orijinal yapımlar izleyicilerin beğenisine sunulurken, bir yandan da bu platformlardaki lisanslı içeriklere yenileri ekleniyor. İçerik seçkileri gitgide kalabalıklaşan bu platformlara bu hafta yeni eklenen yapımları, gözden kaçanları derleyerek, bu hafta sonu dijital platformlardan izlenebilecek 10 filmlik bir liste hazırladık. Amazon Prime Video, BluTV, beIN CONNECT, Netflix ve puhuTV‘de yer alan filmlerden derlediğimiz listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Dijital Platformlardan İzlenebilecek 10 Film Önerisi

Kalbim Bir An Durdu – The Beat That My Heart Skipped – De battre mon coeur s’est arrêté

Platform: BluTV

Yeraltı Peygamberi – De rouille et d’os ve Pas ve Kemik – De rouille et d’os gibi beğeni kazanan filmlere de imza atan Jacques Audiard’ın imzasını taşıyan The Beat That My Heart Skipped, izleyici ile buluştuğu 2005 yılında büyük ses getirmiş, o yıl En İyi Film’in de sahibi olduğu César Ödülleri’ne damga vurmuştu. Aynı zamanda Yabancı Dilde En İyi Film dalında BAFTA’ya da layık görülmüştü.

Romain Duris’in başrolünü üstlendiği The Beat That My Heart Skipped, babası gibi bir suçlu olan Tom’u takip ediyor. Artık yirmili yaşlarının sonlarına yaklaşan Tom, annesi gibi bir piyanist olma şansı yakalayınca, hayatına önemli bir dönüm noktasına yaklaşıyor. Piyanoda ustalaşıp hayatını farklı bir yöne çevirmek için uğraş veren Tom’un karmaşık bir aşk ve karanlık geçmişi ile de baş etmesi gerekiyor. Dikkat çekici bir karakter incelemesi olan The Beat That My Heart Skipped, Alexandre Desplat imzalı müzikleriyle de zihinlerde yer ediyor.

Fences

Platform: Amazon Prime Video

Film Önerisi

Geçtiğimiz yıl Ma Rainey’s Black Bottom adlı oyunu da sinemaya uyarlanan August Wilson’ın aynı adlı oyunundan uyarlanan Fences, usta oyuncu Denzel Washington’ın imzasını taşıyor. August Wilson’ın kendi oyunundan yola çıkarak senaryosunu yazdığı filmi yönetmenin yanı sıra Viola Davis ile birlikte başrolde de yer alan Denzel Washington, bu filmdeki performansıyla Oscar adaylığı kazanmıştı. 2017 yılında 4 Oscar adaylığı kazanan filme tek Oscar’ını ise Viola Davis getirmişti. Amazon Prime Video’nun kısıtlı film seçkisi içindeki en dikkat çekici yapımlardan olan Fences’ın sinopsisi şöyle:

1950’li yıllarda Sağlık alanında çalışan bir işçi olan 53 yaşındaki Troy Maxson, anlayışlı eşi ile Pittsburgh’ta yaşamaktadır. Maxson, kendisini beyzbolda çok başarılı olduğuna inanan ve yanlış zamanda doğduğunu düşünen bir kişidir. Beyzbol sporunda şansını denememiş olmak içinde her dakika büyümekte olan bir ukte halini almıştır. Bu isteği ve yaşadığı kişisel problemler etrafındakileri de kötü etkilemeye başlar, özellikle iki oğlu Lyon ve Cory’yi.

Güvercin

Platform: BluTV

Film Önerisi

BluTV kataloğuna bu hafta eklenen yeni filmlerin başında Güvercin geliyor. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan Güvercin’in merkezinde, hayatla tüm bağını ablası ve abisiyle birlikte yaşadığı evin damında beslediği güvercinler üzerinden kuran Yusuf var. Yusuf içine kapanık, duygularını aktaracak birini bulamasa da sevgi dolu bir genç adamdır. Bu ortamda varı yoğu güvercinleri oluyor Yusuf’un. Onlara bağlandıkça insanlardan ve yaşadığı çevreden uzaklaşıyor. Fakat, toplumun ondan başka beklentileri var. Güvercin beslemek gibi “boş işlerle” uğraşmak yerine bir an evvel “erkek olması”, çalışması ve para kazanması bekleniyor. Abisinin dayatmasıyla girdiği iş nedeniyle uzaklara gidip kuşlarından uzak kalması, Yusuf’un üzerindeki baskıyı daha da yoğunlaştırıyor.

Banu Sıvacı’nın ilk filmi olan Güvercin, 37. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yapmış ve festivalden Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’yle dönmüştü.

Harmonyum – Harmonium – Fuchi ni tatsu

Platform: puhutv

Film Önerisi

Yakın dönem Japonya sinemasının önemli yönetmenlerinden Kôji Fukada’nın imzasını taşıyan 2016 yapımı Harmonium, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapmış ve bu bölümde Jüri Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Senaryosunu da Fukada’nın kaleme aldığı Harmonium’da Toshio, karısı ve kızıyla birlikte sessiz, sakin bir hayat sürerken, eski bir tanıdığı olan Yasaka’yı atölyesinde işe alıyor. Hapisten yeni çıkmış olan ve ziyan ettiği yıllarını telafi etmeye çalışan Yasaka’nın gelişi, bu ailenin sakin hayatını sekteye uğratıyor. Kısa süre sonra Toshio’nun da ailesinin de hayatı alt üst olmanın eşiğine geliyor.

Vahşiler Firarda – Hunt for the Wilderpeople

Platform: beIN CONNECT

Hunt for the Wilderpeople; Thor: Ragnarok ve Jojo Rabbit gibi popüler yapımlara imza atan Taika Waititi‘nin filmografisinde biraz daha arka planda kalsa da, yönetmenin bugüne kadar imza attığı en dikkat çekici filmlerden biri kesinlikle. 13 yaşındaki Ricky’yi merkezine alan film, izleyicileri eğlenceli bir maceraya ortak ediyor.

Annesi tarafından terk edildikten sonra Yeni Zelanda kırsalında yaşayan yaşlı bir çift olan Bella ve Hector’ın yanına yerleştirilen, “problem çocuk” Ricky, ilk başta kırsaldaki hayata uyum sağlamakta zorluk çekse de zamanla Bella ve Hector’ı ailesi olarak kabul ediyor. Ancak Bella’nın zamansız ölümü Ricky’nin yeni yeni düzene oturan hayatını altüst ediyor. Hector’ın ona tek başına bakamayacağına karar veren çocuk esirgeme kurumu, Ricky’i yetimhaneye götürmek isteyince, 13 yaşındaki asimiz kendisini vahşi doğaya atıyor ve peşindeki polislerden ve memurlardan kaçtığı çılgın bir maceraya atılıyor.

The Mustang

Platform: Netflix

Film Önerisi

Oyuncu kimliğiyle tanınan Laure de Clermont-Tonnerre’nin ilk uzun metrajlısı olan The Mustang, 2019 yılında dünya prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nin en çok konuşulan filmlerinden biri olmuş, aynı yıl Bağımsız Ruh Film Ödülleri ve Gotham Ödülleri’nde adaylıklar almayı başarmıştı. Başrolündeki Matthias Schoenaerts’in etkileyici performansından güç alan The Mustang’in oyuncu kadrosunda Bruce Dern, Jason Mitchell, Connie Britton gibi isimler de yer alıyor.

Filmde Schoenaerts, cezaevindeki rehabilitasyon programı kapsamında yabani atları eğitmeye başlayan Roman’ı takip ediyor. İlk başta hem cezaevindeki diğer mahkumlarla hem de atlarla bağ kurmakta zorluk çeken Roman, oldukça vahşi bir atı sakinleştirdiği, eğitmeye çalışırken kendi şiddet dolu geçmişiyle de yüzleşiyor.

Queen & Slim

Platform: beIN CONNECT

Bu yıl Judas and the Black Messiah filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nın sahibi olan Daniel Kaluuya, 2019’da da Queen & Slim filmiyle ödül sezonunda adından söz ettirmişti. Başrollerdeki Daniel Kaluuya ve Jodie Turner-Smith’in etkileyici performanslarından güç alan Queen & Slim, 2019 yılının akılda kalan filmlerinden biri olmayı başarmıştı.

Senaryosunu Lena Waithe (Master of None, The Chi)’nin yazdığı, Melina Matsoukas’ın yönettiği Queen & Slim, ilk randevuları sırasında denk geldiklerinde bir polis çevirmesinde işler kontrolden çıkınca kendilerini kolluk kuvvetlerinden kaçarken bulan iki siyah genç üzerinden, Bonnie ve Clydevari bir suç öyküsü anlatıyor. Bu ikilinin karıştıkları olayın videosu sızdırılınca, Queen & Slim, Amerika boyunca hissedilen korkunun, acının ve travmanın sembolü hâline geliyor.

Savaşın Gölgesinde – While at War – Mientras dure la guerra

Platform: beIN CONNECT

Aç Gözünü – Abre los ojos, İçimdeki Deniz – The Sea Inside ve Diğerleri – The Others gibi sevilen filmleri sinema dünyasına kazandıran, İspanya sinemasının önemli isimlerinden Alejandro Amenábar, 2019 yapımı While at War ile yeniden ülkesine döndü ve uzun süre sonra ilk İspanyolca filmine imza attı. Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan film, Regression ile hayal kırıklığı yaratan Amenábar için doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendirildi.

Amenábar’ın senaryosunu Alejandro Hernández ile birlikte kaleme aldığı film, izleyicileri 1936’nın İspanya’sına götürüyor ve ülkedeki iç karışıklığı çözeceğini umarak ordu ayaklanmasına destek veren başarılı yazar Miguel de Unamuno’nun hikâyesini anlatıyor. General Franco’nun güç kazanmasıyla birlikte İspanya İç Savaşı daha kanlı bir hâl alırken, o yıllarda Salamanca Üniversitesi’nin rektörü olan de Unamuno’nun destek verdiği bu savaştaki rolüyle yüzleşmesi gerekiyor.

Kardaki İzler – Wind River

Platform: Netflix

Bu yıl Those Who Wish Me Dead ile sinemaseverlerin karşısına çıkan Taylor Sheridan, Hell or High Water ve Sicario’nun senaristi olarak dikkatleri üzerine çektikten sonra Wind River ile yönetmenlik konusunda da oldukça iddialı olduğunu göstermişti.

Jeremy Renner ve Elizabeth Olsen’ın başrollerini üstlendiği film, Amerikan yerlilerinin yaşadığı Wind River bölgesinde geçiyor ve kar altında kalmış bu topraklarda genç bir kadının cesedinin bulunmasıyla başlayan soruşturmayı takip ediyor. Bölgeyi yakından tanıyan bir iz sürücü ile FBI tarafından gönderilen genç bir ajan bu cinayetin arkasındaki suçluyu bulmak için güçlerini birleştirirken, birlikte karanlık sırları gün yüzüne çıkaracak.

The Wolfpack

Platform: puhutv

The Wolfpack’in yönetmeni Crystal Moselle. 2010 yılında New York’ta okurken yolu; birbirine benzer biçimde giyinmiş, Ray-Ban gözlüklü ve uzun saçlı altı kişilik bir ekiple kesişiyor ve The Wolfpack belgeselini çekmeye karar veriyor. Bu çocukların kardeş olduklarını, 10 yılı aşkın bir süredir evlerinde ebeveynleri tarafından alıkonulduklarını ve çok nadir dışarıya çıktıklarını öğreniyor. Bu süreçte onların hayatla tek bağlantılarının filmler olduğunu öğrenmesi ise; gerçek hayatla ilgili deneyimlerini, gerçeğin yansıması olarak ifade edilebilecek bir sanat aracılığıyla kuran çocukların hikâyesini oldukça ilginç kılıyor.

2015 yılında dünya prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde ses getiren belgesellerden biri olmayı başaran The Wolfpack, festivalin belgesel bölümünde Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information