17 Aralık’ta vizyona girecek Star Wars: The Force Awakens ile buluşmamıza sayılı günler kala heyecan dorukta. Peki, sinema tarihinde tüm zamanların en iyi hikaye anlatılarından biri olarak gösterebileceğimiz Star Wars evrenini bu denli görkemli kılan şey ne olabilir? Karakterleriyle birebir özdeşleştirdiğimiz muazzam oyuncu kadrosu mu, tüylerimizi diken diken eden müzikler mi, yoksa ucu bucağı olmayan hayal gücü mü? İşte Star Wars evreninin ihtişamına kapılmamızı sağlayan, tüm bu karakteristik özelliklerin bileşimi, başka bir deyişle aydınlığın ve karanlığın kesişimiydi. Biz de bu vesileyle Star Wars: The Force Awakens öncesi, Star Wars evreninin bizi en çok etkileyen bölümlerini sıraladık.

Batu Anadolu

En İyi: Star Wars: Episode V Empire Strikes Back

Italo Calvino, yıllar önce yazdığı “Klasikler Neden Okunmalı?” makalesinin ilk maddesinde şunu der: “Klasikler, insanların, hiçbir zaman ‘Okuyorum’ demedikleri, genellikle ‘Yeniden okuyorum’ dedikleri kitaplardır.” Bir sinema klasiği olarak da Star Wars, bu yoruma oldukça yakışıyor. Yıllar içerisinde farklı dönemlerde defalarca izlediğim altı film, her seferinde farklı tatlar veriyor. Orijinal üçlemeyi ilk kez izlediğimde en sevdiğim film olan -10’lu yaşlarımın başı tabii- Return of The Jedi, yıllar geçtikçe yerini Empire Strikes Back’e bırakıyor. Bir bakıma gücün karanlık tarafı, daha aydınlık ve çizgi roman havasındaki tarafını alt etmeyi başarıyor. Tabii bunda SW evreninin kanımca en görkemli muharebesi olan Huth Savaşı’nın aklımdan çıkmayan imgeleri büyük rol oynuyor. İkinci sıra için mücadele büyük fakat, ikinci üçlemede George Lucas’ın eline yüzüne bulaştırmadığı tek film olan Revenge of The Sith, orijinal üçlemeye güzel bir bağlantı oluşturuyor. A New Hope ise ilk film olmanın verdiği naiflikle belki ilk bakışta çok iddialı değil, ama milyonların kalbini kazanan da bu samimiyet ve tanıdık öykü oluyor. Son iki sırada Attack of The Clones ile The Phantom Menace var. Gerçi bu ikisi arasındaki fark bile dağlar kadar. İlki cehennemi CGI olan bir sinema havasından uzaklaşamasa da Count Dooku’nun ve Yoda’nın arz-ı endam edişleriyle önümüzü ilikliyoruz. Diğerini ise Star Wars Racer oyunu dışında pek hatırlamak istemiyoruz. Jar-Jar’ı, Qui Gon’un yancısı tadında bir Obi Wan’ı ve mızmız Anakin’i hatırlamak isteyen var mı?

En İyiden En Kötüye: 5 – 3 – 4 – 6 – 2 – 1

Emre Serbes

En İyi: Star Wars: Episode V – Empire Strikes Back

Seriyi “geç” yaşta izlemiş olmamdan mıdır bilinmez, orijinal üçlemenin ikinci ve üçüncü filmini 1977 yapımı serinin ilk filmine göre daha çok seviyorum. Özellikle Irvin Kershner’in yönettiği The Empire Strikes Back açık ara favorim. Öncül hikâyeleri anlatan, George Lucas’ın yönettiği filmlere ise çok fazla değinmeye gerek yok. Star Wars Episode 3: Revenge of the Sith’in kalburüstü olması yeni seriyi toparlamaya yetmiyor benim gözümde.

En İyiden En Kötüye: 5 – 6 – 3 – 4 – 2 – 1

Funda Özgür

En İyi: Star Wars: Episode V – Empire Strikes Back

Orijinal üçlemeye bayılan biri olduğum yaptığım sıralamadan da anlaşılıyordur sanırım. Episode V: The Empire Strike Back, olay örgüsü ve heyecanlı ilerleyişiyle benim gözümde en iyi Star Wars filmidir. Tüm serinin en önemli sürprizini içinde barındırıyor olması da cabası. Episode VI: Return of the Jedi, tüm hikâyenin bağlandığı ve Luke’un kaderini tamamladığı film olması özelliğiyle Ewoklar’a rağmen ikinci sıraya yerleşiyor. Üçüncü sırada bizim gördüğümüz başlangıcı ve Luke’un keşfedilme hikâyesini başarıyla anlatan Episode IV: A New Hope bulunuyor. Yeni üçlemenin son filmi Episode III: Revenge of the Sith, beni memnun etmeyi çok da başaramamış bir film. Anakin Skywalker’ın beklenmedik basit hataları filmi benim gözümde dördüncü sıraya düşünüyor. Beşinci sırada, uğruna “Dark Side”a geçilen bir aşk hikayesini yavan bir şekilde anlattığı için Episode II: Attack of the Clones bulunuyor. Episode I: The Phantom Menace ise benim yok kabul etmeyi tercih ettiğim bir film. Seriyi tekrar izlediğimde 4 – 5 – 2 – 3 – 6 sırasıyla izliyorum. 1. filmi olur da izlemeye karar verirsem, ya sadece sararak Qui-Gon ve Darth Maul sahnelerini izliyorum ya da hiç izlemiyorum. Kötü bir film olduğu için değil, hikâyenin geneliyle alakasız bulduğum için izlemiyorum. O yüzden Star Wars evreninin en kötü filmidir diyorum. Jar – Jar ya da çocuk Anakin ile Pod Racing maceraları ya da Midichlorians açıklamaları beni çok tatmin etmiyor.

En İyiden En Kötüye: 5 – 6 – 4 – 3 – 2 – 1

Özge Yağmur

En İyi: Star Wars: Episode VI – Return of The Jedi

Sinemanın kötü kahramanları bir filmi çekici kılan ve hikayenin temelini destekleyen en güçlü unsursa; Darth Vader sinema tarihinin en güçlü tasvire sahip kötü kahramanlarından biridir. Serinin ilk üç filmi 4-5-6, bize hayal dünyamızı genişleten yepyeni bir evrenin kapılarını açmakla kalmamış, kurmuş olduğu bilimkurgu ütopyasında Darth Vader’ı da evrenimize katmıştır. Karakterle empati kurmak adına birçok sinemaseverin aksine, ikinci üçlemeyi Vader’ın karanlık tarafa geçmesinin altında yatan sebepleri irdelediği için sevsem de ilk üçlemenin yaratmış olduğu heyecanı yakalayamadığı fikrine katılmamak elde değil. Hikâyenin kronolojik sırasına göre serinin son filmi Jedi’ın Dönüşü, Anakin Skywalker’ın dönüşümünü en belirgin ve keskin hatlarla yansıttığı için benim favorim.

En İyiden En Kötüye: 6 – 3 – 4 – 5 – 1 – 2

Serdar Durdu

En İyi: Star Wars: Episode IV – A New Hope

Star Wars filmlerini sıralarken öncelikle bariz bir şekilde ilk üçleme ve ikinci üçlemeyi ayırmak gerekiyor. Çünkü en iyi Star Wars filmini ilk üçleme içinde aramak lazım. Serinin fanları çoğunlukla Empire Strikes Back’i ilk sıraya koyar. Ben efsane serinin ilk halkasını birinci sıraya almayı tercih ettim. Luke Skywalker, Leia, Obi Wan, Han Solo, Darth Vader ve daha nicesiyle ilk tanışmamız ve A New Hope’un bilimkurgu\fantezide bir milat oluşu da bu kararımda etkili oldu. Esasında ilk üçlemenin filmlerini birbirinden ayırmak, birini diğerinden daha üstün tutmak oldukça zor. İkinci üçlemeyi sıralamak da bir o kadar kolay. Üçlemenin son filmi Revenge of the Sith, Anakin’in Darth Vader’a dönüşü filmi dramatik açıdan unutulmaz kılmaya yeterken, Luke ve Leia’nın doğumu gibi ikinci üçlemeyle doğrudan organik bir bağlantı da kurulması ve paralel kurguyla verilen ışın kılıcı düelloları bu filmi ikinci üçlemenin açık ara en iyisi yapmaya yetiyor. İkinci üçleme çağına ayak uydurmaya çalışırken görsel efektlere sırtını fazla yasladı ve ilk üçlemenin tadını tutturamadı, ruhunu yakalayamadı. Bunu da The Phantom Menace ve Attact of the Clones net bir biçimde gördük.

En İyiden En Kötüye: 4 – 5 – 6 – 3 – 2 – 1

Tolga Demir

En İyi: Star Wars: Episode VI – Return of The Jedi

Star Wars prequelleri bazı hayranlar tarafından benimsenmese de, bazıları tarafından çok sevilir. Benim görüşümse, prequel üçlemenin seriyi zenginleştirdiği yönünde. Anakin Skywalker’ı tanımak, Star Wars evrenine adapte olmak için oldukça güzel bir başlangıç olacaktır kuşkusuz. Bu açıdan prequellerin serinin gidişatı açısından olmazsa olmaz olduğunu kendi açımdan rahatlıkla söyleyebilirim. Ama nitelik açısından baktığımızda orijinal serinin gerisinde kaldığını da kabul etmek gerek. Star Wars’ın vizyonerliği ve özgünlüğü şüphesiz ki serinin ilk ve orijinal üçlemesinde yatıyor. Star Wars evrenine özgü elementler ve “denge” ilk seride çok daha ön planda karşımıza çıkıyor. Bu sebeple, eğer bir sıralama yapacak olursam ilk serinin daha önde olduğunu söylemem gerekiyor. Bu noktada Return of the Jedi kesinlikle en ön plana çıkan film olur. Kült sahneleriyle çok başarılı bir kapanış sağlar ilk seriye. Ardından, Anakin ve Darth Vader karakterizasyonunu iyi oturtması sebebiyle ikinci serinin son filmini saymak doğru olur. Her şeyin başlangıcı olan ilk Star Wars filmi ve onun ardından da beşinci bölüm yani The Empire Strikes Back’i de arka arkaya sıralamaya dahil edebilirim. Altı filmlik bu koca evrenin en kötü filminin birinci bölüm yani The Phantom Menace olduğu benim gözümde pek kuşku götürmez. Hemen hemen birçok detay eksiktir bu filmde. Kalburüstü senaryo dizaynı, oldu bittiye varan olay örgüsü ve karakterlere yeterince odaklanmamasıyla bütün filmler içindeki en zayıf halkadır. Bu sıralama sonucunda da serinin ikinci bölümü olan Attack of the Clones beşinci sırada kendine yer buluyor. The Phantom Menace kadar olmasa da, serinin en zayıf halkalarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

En İyiden En Kötüye: 6 – 3 – 4 – 5 – 2 – 1

Utku Ögetürk

En İyi: Star Wars: Episode III – Revenge of The Sith

Bu yazıya katkıda bulunan arkadaşlarımın birçoğundan farklı olarak Star Wars, benim erken yaşlarda seyrettiğim bir seri değil. Hem ilk hem de ikinci üçlemeyi yakın zamanda seyretmiş biri olarak – her ne kadar filmleri defalarca izlemiş olsam da – filmleri değerlendirirken “İlk kez seyrettiğimde, böyle düşünüyordum ancak…” minvalinde bir cümle kurmam mümkün değil. Nitekim, bu tarz serilerde ilk kez seyrettiğiniz zaman, yaşınız, seyrettiğiniz mekan ve beklentiler etkileyici faktörler olabiliyor. Bu ön bilgi ışığında ilk ve ikinci üçlemeyi birbirinden ayırmak gerektiğine inanıyorum. İlk üçlemeyle başlayacak olursam, bu üçlemede yer alan tüm filmlerin genel olarak başarılı olduğunu söylemem gerekiyor. Luke Skywalker, Darth Vader, Obi Wan, Han Solo ve Leia ile tanışmamızı sağlayan serinin ilk filmi A New Hope; Luke ile Darth Vader’ı karşı karşıya getiren Empire Strikes Back ve ilk üçlemenin tüyleri diken diken eden finali Return of The Jedi… Bu üç filmi birbirinden ayırmak pek de kolay değil ancak objektif bir değerlendirme yapmaya çalışacak olursam bu üçlemenin en iyisinin Empire Strikes Back olduğunu, ardından ise sırasıyla Return of The Jedi ve A New Hope’un geldiğini söyleyebilirim. İkinci üçleme için sıralama yapmak ise biraz daha kolay. Çünkü son çekilen Star Wars filmi olan Revenge of The Sith sadece ikinci üçlemenin değil bana kalırsa tüm serinin en iyi filmi. Diğer yandan, ikinci üçlemenin ilk iki filmi Episode I ve Episode II ise hem serinin en vasat filmleri hem de genel olarak Star Wars serisine yakışmayacak şekilde kötü filmler.

En İyiden En Kötüye: 3 – 5 – 6 – 4 – 2 – 1

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information