The Force Awakens’a dair internete ne düşse, minik bir deprem yaratıyor. Şu ana kadar öğrendiğimiz önemli şeylerin hepsini haberimizde bulacaksınız.

Öncelikle belirtelim, bu yazı gerçek Star Wars delileri için hazırlanmıştır, o yüzden sizi yoracağını düşünüyor ve ingilizcenize güveniyorsanız, aşağı koyacağımız videoyu izlemekle de yetinebilirsiniz. Ama belirtelim, videodaki her şey, haberimizde mevcut olduğu gibi, çok daha fazlasını sizin için bir araya getirdik.

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”UUPEIt392X8″]

Şu ana kadar Neler Öğrendik?

 • J.J. Abrams’ın yönetmenliği kesinleşmeden, yönetmenlik için ismi geçenler:

David Fincher

937950-Girl With The Dragon Tattoo, The

David Fincher daha önce Star Wars yapımcısı Kathleen Kennedy ile The Curious Case of Benjamin Button‘da çalışmıştı bu nedenle yönetmenliği üstlenmesi bir hayli mümkündü. Hatta J.J. Abrams’ın yönetmen olacağı belli olduktan sonra filmle ilgili yöneltilen sorular karşısında şöyle bir açıklama yapmıştı:

“İşler biraz karışık. Benim favorim her daim The Empire Strikes Back olmuştur. Eğer ‘öyle bir şeyler çekmek isterim’ desem filme para yatıranlar ‘Hayır! Yapamazsın! Biz o öteki yaratıklarla kaplı filme benzer bir şey istiyoruz’ diyeceklerdi. Ben Star Wars’u hep iki tane kölenin(C-3PO ve R2-D2) sahipten sahibe, sahiplerinin budalalıklarına şahit ola ola yaptıkları bir yolculuk olarak görmüşümdür. İlk iki film bence çok ilginçti, ama Return Of The Jedi’da, film beni kaybetmeye başladı”

Brad Bird

brad-bird-Filmloverss

Yönetmenlik teklifi Brad Bird‘e de götürülmüş, fakat Brad Bird o sırada çoktan oyuncu kadrosunda  George Clooney, Britt Robertson, Hugh Laurie gibi isimleri göreceğimiz Tommorowland‘in üzerinde çalışmaya başlamıştı bile… Ve daha sonra Brad Bird, kendisinin Cameron ya da Spielberg olmadığını, zamanla birlikte çalışan bir kafası olduğunu ve fikir akışının çok güzel bir biçimde devam ettiği bir filmi yarı yolda bırakamayacağını, eğer bunu yaparsa asla devam edemeyeceğinden korktuğunu açıkladı.

Guillermo Del Toro

guillermo-del-toro-filmloverss

The Strain‘in yaratıcısı Guillermo Del Toro’ya yapımcılar Force Awakens‘la ilgilenip ilgilenmeyeceği sorusunu telefonda sormuşlar. Del Toro da zaten yeterince projem var benim tadında bir redde bulunmuş. Ünlü yönetmen/yazar, Star Wars‘la olan sürecin bu telefon görüşmelerinin ötesine gitmediğini de belirtiyor.

Matthew Vaughn

matthew-vaughn-Filmloverss

Matthew Vaughn Del Toro’nun aksine, pazarlık aşamasına kadar işim içine girmiş. Hatta bu pazarlık sırasında X-Men: Days Of Future Past‘i yönetmekten bile vazgeçmiş. Fakat filme eklemek istediği dokunuşlar reddedilince, o da yönetmenliği reddetmiş. Anlaşılan Vaughn şiddet ve cinsellik seviyesini bir tık arttırmak istiyormuş.

 • Ekibe dönen isimler:

Star Wars ne zaman bir üçleme yapsa, yeni jenerasyon bayılacak, eskiler kendi serilerine sahip çıkacak ve bu iş böyle uzayacak, eminiz. İşte tam olarak bu noktada Star Wars son zamanların en iyi taktiklerinden birini uyguluyor ve orijinal serinin hemen hemen tamamı yine karşımıza çıkacak (Neden “Hemen hemen tamamı” derseniz, Billy Dee Williams ve James Earl Jones geri dönen isimlerin arasında değiller)

Harrison Ford

han solo-Filmloverss

Carrie Fisher

710e4511adfd55ca66aed68c2af20546

Mark Hamill

d2ac30fbd01842b6910bd3cffe114428

Anthony Daniels

Anthony-Daniels-C3PO-Filmloverss

Peter Mayhew

Peter Mayhew-Filmloverss

Kenny Baker 

kenny_baker-Filmloverss

Warwick Davis

Warwick-Ewok-Filmloverss

John Williams

johnwilliams-Filmloverss

Sadece oyuncular değil, ekibin geri kalanından da dönenler var. En iyi örneklerden biri, Star Wars’un efsanevi müziklerinin bestecisi John Williams’ın da filmde besteleriyle bir kez daha yer alacak olması.

Ben Burrt

WALLCE

Hiç Darth Vader’ın, ışın kılıcının, R2D2’nun sesinin biri tarafından yaratıldığını düşünmüş müydünüz? Sorun değil, keza ses mühendisleri gizli kahramanlar olmaya aşinalar. Ses mühendisi Ben Burrt de filmde çalışacak filmde bir kez daha.

Lawrence Kasdan

lawrence_kasdan-Filmloverss

Empire Strikes Back’in yazarlarından Lawrence Kasdan, Force Awakens’ın da senaristi olacak.

 • Star Wars’un yedinci filmi hakkında ilk bilgiyi kim, ne zaman sızdırmıştı diye sorsak, cevabınız ne olurdu?

[youtube width=”600″ height=”350″ video_id=”4UGV7WVB-bA”]

Doğru cevap, Mark Hamill, 1983 olacaktı. George Lucas Mark Hamill’e yedinci bir film olursa, Obi Wan’ımsı bir karakteri oynayıp oynamayacağını sormuş, o da kaç yaşında olacağını hesaplamaya çalışıp, “Bilmem ki…” demiş. Mark Hamill 1983 yılından beri yedinci bir film olabileceğini ve olursa bu filmde rol alabileceğini biliyor, ve bunu dünyayla paylaşmış. Herkesin farklı bir yöne baktığı bir ana denk gelmiş adeta. George Lucas filmi 2011 civarında çekmeyi düşündüğünü de söylemiş, ki bu prodüksiyonun başladığı tarih neredeyse. Tüyleriniz diken diken olabilir, yadırgamayın.

Bu arada Mark Hamill biraz balık hafızalı, bu sene yapmış olduğu açıklamaya bir bakın: “Kesinlikle beklenmedik bir şeydi. Benim hikâyemin bir başlangıcı, gelişmesi ve bitişi zaten vardı. Geri döneceğimiz aklımın ucundan bile geçmezdi.”

 • BB-8 ile tanışın!

star wars bb-8-Filmloverss

R2D2, efsanevi illüstratör Ralph McQuarrie tarafından tasarlanmıştı. Sadece R2D2 değil, Darth Vader, Chewbacca, C3PO da McQuarrie’nin kaleminden çıkmalar. Sanatçıyı 2012 yılında kaybettiğimiz için muhtemelen küçük bir anma olarak, R2D2’nun ilk çizimlerinden esinlenerek yaratılmış BB-8.

Mark Hamill sağ olsun, filmle ilgili her şeyi açığa kavuşturmak gibi bir alışkanlığı var yıllardır, bizi de aydınlatıyor. Oyuncu yakın zamanda verdiği röportajlardan birinde BB-8’in animasyon değil, gerçek bir robot olduğunu duyurdu. Kenny Baker’ın da R2D2 olarak döneceğini bilirken, bu bilgi daha da ilginç geliyor insana.

 • Sadece BB-8 değil, Millenium Falcon da gerçek

milleniumfalcon-Filmloverss

Elbette kastımız, Millenium Falcon’un uçtuğu zamanlar değil, gerçekten uzay gemisi yapmadılar. Fakat J.J. Abrams Millenium Falcon’u gerçekten inşa etti. İronik olarak, Falcon gerçek olsa da, Disney CEO’su Bob Iger resme fotoşopla yerleştirilmiş.

 • Film Expended Universe/ Genişletilmiş Evren’i kapsamıyor

Orada burada J.J. Abrams’ın hangi hikayeyi anlatacağını bildiğini söyleyen insanlar karşınıza çıkabilir, aldanmayın. Film Expended Univers’ü kapsamıyor.

“Expended Universe ne ki?” diyenleriniz de vardır elbet. Expended Universe Star Wars’un lisanslı hikayeler bütünü. Kapsamına çizgi-filmler, çizgi-romanlar, kitaplar ve bilgisayar oyunları giriyor. Tek tek saymanın sırası değil, adı üzerinde “Genişletilmiş Evren”.

J.J. Abrams bize kısaca “You know nothing John Snow” diyor.

 • Miltos Yerolemou da oyuncu kadrosunda

Hazır Game Of Thrones göndermesi yapmışken belirtelim, Miltos Yerolemou yani Game of Thrones’un Syrio Forel’i, Arya Stark’ı yetiştiren kılıç ustası, Star Wars kadrosunda yerini alan isimlerden. Hem Game Of Thrones, hem de Star Wars’ta rol almak, her yiğidin harcı değil.

 • Force Awakens, Mayıs’ta yayınlanmayan ilk Star Wars Filmi olacak

Filmi Mayıs ayı yerine, 2015’in Aralık ayında izleyeceğiz. Harrison Ford, haziran ayında Millenium Falcon’a takılıp düştü, bunun sonucu ünlü oyuncu sakatlık geçirdiği için, yazın çekimlere ara verildi. Bu kadar kocaman bir sette sadece Harrison Ford’un başına gelen şeyden haberdar oluyoruz tabii. Aslında film mayısa planlanmış, fakat bunun gibi aksaklıklar yüzünden Aralık ayına sarkmış olabilir.

 • Force Awakens kadrosuna girerek, Star Wars efsanesine katılan Oscar Isaac aslında muhafazakar Star Wars hayranlarından:

Oscar Isaac kendi ayağına çelme mi takmak istedi bilemedik ama oyuncu şu kelimeleri sarfetti:

“…iki şey var. Bir sanatçı olarak, hazır iş tutmuşken, neden istediği her haltı yapmasın ki? Aslında bir parçam George Lucas’ın kimseyi takmıyor olmasını oldukça takdir ediyor. Fakat filmin bir hayranı olarak, geçmişe dönüp ilk versiyonu izlemeyi tercih ederim, keza kendisi zamanın ürünü. Elinizde olanlarla o an yapabileceğiniz şey zaten o. Ve bu da filmi muhteşem yapan durum zaten. O sıralar, o teknolojiyle Lucas bunu becermişti ve hakikaten dudak uçuklatıcıydı. Bilirsiniz, izleyici için geri dönüp eskiyi modifiye edip de yeni şeyler eklemek pek de enteresan olmayabiliyor. Daha az ilginçleşir işler elbet, ama Lucas’ı da bunu yapıyor diye suçlayamam”

 • Stormtrooper’lara doymaya hazır olun

Yine Oscar Isaac’in başka sözleri, bize bol sayıda Stormtrooper müjdeliyor:

“J.J. Abrams filmi gerçekten inşa edilmiş setlerde çekiyor, yani yüzlerce Stormtrooper ve yine gemilerde bekletilen yüzlerce başka Stormtrooper-ve kim bilir neler neler mevcut”

 • Sadece üç yeni film değil, üç de spin-off film bekliyoruz.

Spin-off’ların birinin merkezinde Obi Wan’ın, diğerinin ise Han Solo’nun olması bekleniyor. Üçüncü film konusunda ise henüz çoğunluğun mutabık olduğu bir dedikodu yok. Obi Wan ve Han Solo’nun filmi de olmayabilir elbette, her şeyin resmileşmesine daha çok var. Fakat dedikodular doğruysa, Han Solo’nun filminde Breaking Bad’in Jesse’i Aaron Paul’ün yer alma olasılığı yüksek.

 • Setten de sızıntılar bize çok şey anlattı.

Geçtiğimiz günlerde, setten sızdığı iddia edilen bir takım görüntüler paylaşıldı. Tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Açıkçası, mecburi olarak “iddia” demek durumunda kalıyoruz bazen ama iki ayrı kaynaktan, üç ayrı zamanda, birbiriyle örtüşen üç farklı şeye rastgelince, muhtemelen haklı olduğumuz ortaya çıkıyor.

concept2-Filmloverss

Bu resim yukarıdaki linkteki, konsept tasarımlarından bir tanesi olarak yayınlanmıştı, bir başka habermizde yer verdiğimiz, bir alıntıyı anımsatalım size. Aşağıdaki iddia Indie Revolver sitesine aitti:

Ellerinde kırmızı ışın kılıçları ve parlayan kırmızı gözleriyle uzun, ince,korkutucu bir görünüşe sahipler. Dart Vader gibi robotik bir yapıya sahipler fakat maske takmıyorlar. Sibernetik frekanslarla kaplılar. Üst dudakları insan yapısında fakat çeneleri çelik ve robotik bir ele sahipler.”

Fazlaca örtüşüyorlar değil mi? Peki geri dönüp, J.J. Abrams’ın sosyal medyadan paylaşmış olduğu bir nota bakalım, acaba ne göreceğiz?

abrams-note-filmloverss

 • Yeni kötümüzün adı Kylo Ren

Yeni baş kötümüzün adı Kylo Ren. Kendisinin Adam Driver tarafından canlandırıldığını düşünsek de, henüz bu konuda resmi bir duyuru yok. Bunun dışında Oscar Isaac tarafından canlandırılan Poe Dameron, Daisy Riley tarafından canlandırılacak Rey ve John Boyego tarafından canlandırılacak Finn şu ana kadar isimlerini öğrendiğimiz karakterler.

 • Darth Vader’la yeniden karşılaşma ihtimalimiz var.

Bu nasıl olacak en ufak bir fikrimiz yok, ama Darth Vader’ı beyazperdede yeniden görebileceğimiz gibi bir dedikodu da var. Bununla ilgili hazırlamış olduğumuz haberden konuyla ilgili bildiklerimizi öğrenebilirsiniz.

Yalnızca Darth Vader değil, Ian McDiarmid’in canlandırdığı İmparator Palpatine’in de yedinci filmde yeniden karşımıza çıkabileceği konuşuluyor. Star Wars sevdası gerçekten ölüyü diriltiyor olsa gerek.

Daha fazlasını biliyor, bizim es geçtiğimizi düşünüyorsanız eğer, yorumlarınızla eklemeyi unutmayın. Güç sizinle olsun.

 Hazırlayan: Hazan Özturan

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information