1994’ten 2004’e kadar dünyanın dört bir yanında yaşayan birçok insanın hayatına dokunan Friends, New York’ta yaşayan ve henüz 20’li yaşlarında olan altı sıkı dostun yetişkinliğe ve gerçek hayata adım atarken yaşadıkları zorlukları, bu zorluklarla mücadele ederken birbirlerine sımsıkı bir bağ ile bağlanmalarını konu alıyor. Dostluğun herkes için en samimi hâlini anlatan dizi, şimdi ise Friends: The Reunion isimli bölümüyle aradan geçen 10 yıldan sonra yeniden seyircisiyle buluştu.

David Crane ve Marta Kauffman’ın yaratıcısı olduğu, bir neslin ruhuna hitap ederken en mutsuz anlarında yanında olan, onlara daima en kötü anların bile geçici olduğunu hatırlatan Friends dizisinin özel bölümü, dizinin başrolleri Jennifer AnistonLisa KudrowMatthew PerryMatt LeBlancCourteney Cox ve David Schwimmer‘ı ikonik setlerinde yeniden bir araya getiriyor. Kurgusal bir hikâyesi olmayan bölüm, seyircisine ve dizinin eski dostlarına hem duygusal anlar yaşatıyor hem de dizinin kamera arkasından, daha önce hiç paylaşılmamış detayları açıklıyor.

İzleyiciyle HBO Max‘te buluşan yaklaşık 2 saatlik Friends: The Reunion bölümü; Joey Tribbiani, Monica Geller, Ross Geller, Rachel Green, Chandler Bing ve Phoebe Buffay’i belki de son kez bir araya getirerek herkesin hayatında önemli bir devri sonsuza dek bitiriyor.

Bizler de izlerken bazen gözyaşlarımızı tutamadığımız, bazen de ekran başında alkışlayarak eşlik ettiğimiz, eski dostların yanı sıra ünlü konukların da katıldığı bu geceyle birlikte hayatımızın en samimi dönemlerinden birine son kez veda ediyoruz.

Friends: The Reunion’daki En Dikkat Çekici 10 Detay

Courteney Cox, Repliklerini Yemek Masasına Yazardı

Matt LeBlanc, bütün ekibi yıllar sonra yeniden bir araya getiren bölüm sırasında, Courteney Cox’ın repliklerini Monica ve Rachel’ın dairesindeki yemek masasının üzerine not aldığını hatırladığından bahsetti ve böylece Cox’ın kopya çekme taktiğini ele vermiş oldu. LeBlanc’in anlattığı hikâyeye göre bir gün çekimlerden hemen önce, Cox’a masanın üzerinde ne yazdığını sordu ve Cox, ona kendi işine bakmasını söyledi. LeBlanc sözlerine o gecenin çekimlerine başlamadan hemen önce Cox’ın masaya yazdıklarını yalnızca onunla eğlenmek için sildiğini ve çekimler başladığında bu yüzden Cox’ın kendisine çok kızdığını söyleyerek devam etti.

David Schwimmer, Maymun Marcel’in Hayranlarından Biri Değildi

Bölümün sunuculuğunu üstlenen James Corden, bir noktada ekip üyelerine dizi çekimleri sırasında memnun olmadıkları herhangi bir şeyin olup olmadığını sorduğunda akıllara gelen ilk isim Ross Geller’ın evcil maymunu Marcel oldu. Courtney Cox, Marcel’den korktuğundan bahsederken Marcel ile yan yana uzunca bir süre geçiren David Schwimmer bu durumu herkes için tüm ciddiyetiyle netliğe kavuşturdu. Schwimmer sözlerine hayvanları çok sevdiğini belirterek başladıktan sonra Marcel’in elbette ki gerekli eğitimlerden geçmiş bir maymun olduğundan söz etti. Fakat sorun Marcel’in ne kadar eğitimli olduğu değil, aslında bir maymunla yoğun bir dizi setinde çalışmanın oldukça zor olduğu gerçeğiydi.

Schwimmer, sözlerine Marcel sahne koreografisinde kendisine ayrılan bölümleri kaçırdığı için çekimleri sık sık tekrarlamaları gerektiğini anlatarak devam ederken aynı zamanda Marcel’in canlı kurtçuklarla beslenmesinin de özellikle kendisi için zorlayıcı olduğunu söyledi. Scwimmer “Marcel kurtçukları canlı canlı yedikten hemen sonra elleriyle saçlarıma ve suratıma dokunuyordu. Marcel’in ve onun kurtçuk kalıntılı ellerinin gitme vakti gelmişti.” dedi.

Buradaki ironi ise Schwimmer’ın Friends’ten hemen önce çalıştığı dizi setinde çok kötü zaman geçirdiği için dizi dünyasına tam anlamıyla veda etmesinden ve kendisini tiyatroya vermesinden hemen sonra Friends ekibinin kendisine ulaşmış olması ve onu dizi dünyasına çok daha iyi bir çalışma ortamı sunma vaadiyle geri döndürmüş olmalarında yatıyor. Neticede Marcel çok iyi bir dost olsa da kurtçuklu elleriyle Ross’un omzunda geçirdiği süre Friends hayranlarının bildiği üzere oldukça uzundu.

Matt LeBlanc  The One Where No One’s Ready Bölümünün Çekimlerinde Omzunu Çıkardı

Friends dizisinin başından sonuna dek tek mekânda geçen “The One Where No One’s Ready” isimli bölümü sırasında Matt LeBlanc’in “özünü” alıp gittiği koltuğa Chandler yerini kapmasın diye kendisini atarken omzunu çıkardığı ortaya çıktı. Reunion bölümünde yapılan açıklamalara göre aynı sahne üç defa çekildi fakat buna rağmen dördüncü tekrarın alınmasına karar verildi. Dördüncü çekimde ise LeBlanc, kendisini koltuğa atarken omzunu çıkardı ve aslında oldukça hızlı, kolay bir şekilde çekilmesi gereken bölümün sonu çekilemedi.

Hatta bu kaza daha sonra LeBlanc’in sakatlanması ve kol askısı takmasının gerekmesi üzerine bir sonraki bölümü de etkiledi. Böylece Joey’nin yatağının üzerinde zıplarken düştükten sonra sakatlandığı sahne doğdu.

LeBlanc, başına gelen bu kazayı her bölümün çekiminden hemen önce yaptıkları rutin toplanmalarını bu bölümden önce yapamayışlarıyla açıkladı. LeBlanc, o bölümün çekimlerinde seyircileri beklettiklerini düşündükleri için yapamadıkları toplanmayı bu olaydan sonra hiçbir zaman sektirmemelerini sağladı.

Dizinin Yaratıcıları Karakterleri Yaratırken Esin Kaynağı Olarak Kendi Dostluklarını Kullandı

Ekibi yıllar sonra yeniden bir araya getirirken, dizinin sıkı hayranlarına da eski dostlarıyla samimi bir gece yaşatan bölümde dizinin yaratıcıları da açıklamalarda bulundu. Marta Kauffman ve David Crane, yaptıkları açıklamalar esnasında karakterlerin yaratım sürecinde 20’li yaşlarında New York’ta yaşadıkları dönemden ilham aldıklarını belirtti. Hatta Kauffman, Chandler’ın ismini bir arkadaşlarından aldığını bile söyledi.

Yapılan açıklamalar sırasında aynı zamanda Crane diziyi “Hayatınızın dostlarınızın aileniz olduğu döneminde geçiyor” sözleriyle özetledi ve birçok ülkeye, farklı insana aynı samimiyetle ulaşmayı başaran diziyi açıklarken kullanılabilecek en doğru sözleri kullandı. Ne olursa olsun, Joey, Chandler, Phoebe, Ross, Monica ve Rachel birbirlerine sımsıkı bir dostluk bağıyla bağlı ve her ihtiyacı olduklarında birbirlerinin mutlaka yanındalar. Zaten dil, din, ırk, kültür fark etmeksizin dostluk da tam da böyle bir şey.

Ekip, Gelecekte Bir Friends Filminin Çekilmesi Fikrine Şiddetle Karşı Çıkıyor

Friends

Program sırasında ekibe aynı zamanda gelecekte diziyi bir film projesinin takip edip etmeyeceği soruluyor fakat hepsi hep bir ağızdan “Hayır” cevabını veriyor ve izleyicilerin böyle bir projeye dair sahip oldukları umutlar sonsuza dek yok oluyor.

Lisa Kudrow bu seçimin Marta ve David’e bağlı olduğunu söylerken bir keresinde diziyi tam da olması gereken noktada bitirdiklerinden bahsettiklerini duyduğunu ve bunun oldukça doğru olduğunu düşündüğünü belirtiyor. Kudrow, herkesin hayatlarının çok iyi bir noktasında biten dizinin olayları daha fazla detaylandırmamasının daha iyi olduğunu da sözlerine ekliyor. Kudrow’un “Ayrıca floopy gibi kelimeleri söylemek için çok büyüğüm” sözleriyle bitirdiği cevabı üzerine Aniston işleri bir sonraki seviyeye çıkarıyor ve böyle bir buluşma bölümünün bile muhtemelen bir daha hiç tekrarlanmayacağını belirtiyor. Böylece Friends hayranları için bir devir tam anlamıyla kapanmış oluyor.

***Yazının bundan sonraki bölümü Friends ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerebilir.***

Janice’in İkonik Kahkahasının Ortaya Çıkış Hikâyesi

Programa katılım gösteren isimler arasında Chandler’ın uzatmalı kız arkadaşı Janice karakterini canlandıran, aslında küçük bir role sahipken yeteneği sayesinde bu rolü ikonik bir hâle sokan Maggie Wheeler da vardı. Dizinin sıkı takipçilerini efsaneleşmiş repliği “Oh my God!” ile selamlayan Wheeler, sohbetin devamında Janice karakterinin aradan geçen uzun yıllara rağmen kulaklarımızdan asla silinmeyen kahkahasının nasıl ortaya çıktığını anlattı. Wheeler, Matthew Perry’i çok komik bulduğunu ve karşılıklı yer aldıkları sahnelerde hiçbir zaman gülmeden duramayacağını anladığını, bu sıra dışı kahkahayı ise güldüğü anları hikâyeye yedirebilmek için bulduğunu anlattı.

Jennifer Aniston ve David Schwimmer Birbirlerine Romantik Hisler Besliyordu

Friends: The Reunion özel bölümünde, belki de en şok edici gerçeklerden biri de yine moderatörlüğünü James Corden’ın yaptığı sohbet kısmında ortaya çıktı. Corden’ın hayatlarının en güzel döneminde birlikte uzun süreler boyunca çalışan ekip üyelerine aralarında romantik hislerin ya da yakınlaşmaların yaşanıp yaşanmadığını sorması üzerine Schwimmer dizinin ilk sezonu süresince Aniston’dan çok hoşlandığını söyleyerek itirafta bulundu. Schwimmer’ın bu sözlerine Aniston tarafından da bu hislerin karşılıklı olduğunu belirten bir açıklama geldi. İkili daha sonra bu hisler konusunda hiçbir zaman aksiyon alınmadığını, bu duyguları Ross ve Rachel’a aktardıklarını belirtti.

Rachel ve Ross İlişkilerine Gerçekten Ara Vermişler Miydi?

Rachel ve Ross dendiği zaman akıllara belki de ilk gelen soru olan “Gerçekten ayrılar mıydı?” sorusu ekibi 10 yıl sonra yeniden bir araya getiren özel bölümde James Corden sayesinde yanıtlanmaya bir adım daha yaklaşmış oldu. Bölümde dizi oyuncularının bu konu hakkındaki düşünceleri ortaya çıktı. Ekipte neredeyse herkes ayrı olduklarını savunurken Matt LeBlanc bu konuda biraz daha az ikna olmuş gibiydi.

Aynı zamanda bölüm boyunca Rachel ve Ross ilişkisi hakkında konuşulurken dizinin yaratıcılarından David Crane finale doğru ilerlerken bu ilişkinin nasıl bitmesi gerektiğini değerlendirdiklerini, değerlendirilen olasılıkların arasında daha ucu açık sonların da bulunduğunu belirtti. Ancak en sonunda mutlu sonu 10 yıl boyunca bekleyen seyircileri yine beklentilerin dışında yollarla da olsa, hayal kırıklığına uğratmamaya karar verdiklerini de sözlerine ekledi.

Ekipteki Herkes Karakterlerinin Bugün Nerede Olduklarını Düşündüklerini Açıkladı

Dizinin yıldızlarına kendi karakterlerinin şimdi nerede oldukları ve ne yaptıklarını düşündükleri de soruldu. Bu soru üzerine Lisa Kudrow, Phoebe ve Mike’ın hâlâ evli olduklarını ve muhtemelen Connecticut’ta bir bölgede yaşamlarını sürdürdüklerini düşündüğünden bahsetti. Kudrow sözlerine aynı zamanda farklı olmanın harika bir şey olduğunu herkese anlatan, hatta bu konuda Lady Gaga‘ya bile ilham veren Phoebe’nin muhtemelen çocuklarının okudukları okulun sanat programına katkıda bulunurken aynı zamanda kendisinin sıra dışı özelliklerini aldılarsa eğer onları diğer çocuklara karşı koruduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Jennifer Aniston ise bu soruya Ross ve Rachel’ın artık muhtemelen evlenmiş olduklarını düşündüğünden bahsederek yanıt verdi. Aynı zamanda Aniston şaka yoluyla Ross’un hâlâ kemiklerle oynamayı sevdiğini tahmin ettiğini de söyledi. Bunun üzerine Schwimmer, Ross’un bir paleontolojist olduğunu bir kez daha hatırlattı, fakat bu hatırlatmayla her zamanki gibi çok fazla ilgilenen olmadı.

Courteney Cox, Monica’nın hâlâ oldukça hırslı olduğunu tahmin ettiğinden bahsetti. Bu yüzden artık çocukları muhtemelen üniversiteden bile mezun olmuş olan Monica’nın hâlâ ilkokul öğrencilerinin velileri tarafından düzenlenen pasta satışı ve benzeri etkinliklere başkanlık ettiğini düşündüğünü belirtti. Cox, kendi karakterini anlatırken sözlerinin arasına Chandler’ın da muhtemelen hâlâ Monica’yı güldürüyor olduğunu kattı. Bunun üzerine Matthew Perry, en sonda kısaca bahsettiği Chandler’ı unutmadığı için ona ironik bir teşekkür etti.

Bu soruya en son yanıt veren Matt LeBlanc, Joey’nin muhtemelen Venice sahillerinde bir sandviç dükkanı açtığını düşündüğünü söyledi ve belki de en gerçekleşmesi muhtemel olan ihtimalin senaryosunu oluşturmuş oldu.

Monica ve Chandler’ın İlişkisi Aslında Tek Gecelikti

Dizinin yaratıcılarından David Crane, aslında Chandler ve Monica arasındaki ilişkinin tek gecelik bir ilişki olacağını fakat seyircilerin katılımıyla gerçekleşen çekimler sırasında bu sıra bu sahneye geldiğinde seyircilerden gelen reaksiyonun çok yüksek olduğunu fark ettiklerini belirtti. Bu sebeple Chandler ve Monica’nın ilişkisini gözden geçirdiklerini söyleyen Crane, sonuç olarak seyircinin sözünü dinleyerek bu ilişkiyi “Londra’da yaşanan tek gecelik bir kaçamak”tan daha öteye taşımaya karar verdiklerini söyledi. Böylece Friends hayranlarına bir kadının tüm özgüveniyle bir erkeğe diz çöküp evlenme teklif edebildiği, sevgi, saygı ve en önemlisi arkadaşlık üzerine kurulmuş sağlıklı bir ilişki hediye edilmiş oldu.

Derleyenler: Buket Sağır, Zeynep Pınar Uçar

Kaynak: Collider, Variety

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information