“Yeni sezon ne zaman başlayacak?”, “Gerçekten o kadar ara mı veriyorlar?”, “Bir yıl nasıl geçer şimdi?” diye diye yaptığımız geri sayımın sonuna geldik, üstüne koca sezonu bitirdik bile. Ara sıra bölümlerden istediğimizi alamayıp söylensek de bu sezon bence dizinin en güzel sezonu oldu. Olay örgüsü hızlıydı, karakterlerse dağıldıktan hemen sonra zaman kaybetmeden toparlanmaya başladılar. Ölümler, savaşlar, daha çok ölümler, geçmiştekiler, gelecektekiler derken, sahi yeni sezon ne zaman başlayacak?

game-of-thrones-6-sezon.-10.-bolum-filmloverss

***Yazının bundan sonrası Game of Thrones 6. Sezon 10. Bölüm’e dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

Eğer internette gördüğünüz hiçbir teoriyi okumadıysanız, spoilerdan elinizden geldiği kadar kaçındıysanız, tebrik ederim, şahane bir sezon finali izlediniz! Kendi yakın çevreme bakıyorum da teorileri okumuş, spoilerları ezberlemiş olanlar final bölümüne saydırmaya başlamışlar bile. Aslında ne olacağını bilmek yerine nasıl olacağını görmek isteyenlerden olmak, yolculuk sırasında keyfini bozmamak daha eğlenceli. Teorileri bilseniz de bu sezon öyle güzel işlendi ki genel akış üzerinden eleştiride bulunmak acımasızlık olacaktır.

Game of Thrones 6. Sezon 10. Bölüm: “Bazen Yeniyi Getirene Kadar Eskiyi Rafa Kaldırmalıyız.”

7 Krallıkta işler değişiyor; eskiler, yaşlılar, güçlü sanılanlar gidiyor, yerlerine daha yeni, daha genç, daha farklı yönetimler geliyor. Kadınlar ya da daha cesur adamlar geliyor. Grand Maester Pycelle’in ve beraberinde tüm Sept’in ölümü ile başlayan süreç Jon Snow’un “The King in The North” olması ve Dany’nin Westeros’a yelken açması ile şimdilik biterken, yeni sezona dair umutlarımızı yeşertmemize neden oluyor.

Tyrell adını, lordluğunu, hanesindeki hakklarını bırakan Loras’ın 7lere adadığı hayatı kısa sürdü. Margeary yine muhteşem zekasıyla olacakları anlasa da ona kıymalarına engel olamadı. Bölümün başından beri tatlı tatlı hazırlanan Cersei’nin tüm intikamını alması ve oğlunun ölümüne rağmen sonunda tahta çıkması “Mad Queen Cersei” lakabına uygun bir hareketti. Koca Sept’i içindeki tüm inanç militanlarının, amcası Kevan’ın ve Tyrell Hanesi’nin geleceğinin başlarına yıkan kadın Cersei’nin Septa Unella ile yüzleşmesine bayıldım. İlk kez gerçekten her şeyi itiraf etti ve son şahidini de Zombi Mountain ile başbaşa bıraktı. Oradan “Shame!” diyerek ayrılması bile muhteşemdi. Bu “hepimizi iyi hissettirdi” eminim. Cersei’yi sevmem ama intikamını muhteşem aldı. Oğlunun ölümü de pek etkilemedi onu, halbuki düşüşü Bran’inkini andırıyordu. O zaman Jaime’nin Cersei aşkı yüzünden Bran düşmüştü, şimdi Cersei’nin güç aşkından dolayı Tommen düştü. Cersei hem olacakları kehanetten dolayı biliyordu, kendini alıştırmıştı, hem de yıllarca arzuladığı Demir Taht’ı tek başına sahiplenmiş oldu. Bir teoriye göre Tywin’in tek biyolojik çocuğu Tyrion ve Cersei ile ikizi Jaime aslında Targaryen. Cersei ve Jaime’nin ensest ilişkisini, Cersei’nin deliliklerini buna bağlıyorlar. Hatta kehanete göre Cersei’nin kardeşi tarafından öldürülecek olmasını Daenerys’e ve bunu da Daenerys’in Azor Ahai oluşuna bağlıyorlar. Bana sorarsanız, Cersei’yi öldüren Arya’dan başkası olmamalı.

Lost’tan sonra her bölümü böyle dikkatlice ve tekrar tekrar izleyip yeni yorumlar getiren, yeni teoriler oluşturan bir izleyici kitlesi daha görmedim, böyle insanlarla aynı diziyi izlemek çok hoşuma gidiyor gerçekten.

Jaime’yi sezon boyunca hep Cersei’ye olan aşkını anlatırken gördük. Hep Cersei’nin çocuklarını nasıl sevdiğinden, çocukları için her şeyi yapabileceğinden ve kendisinin de Cersei için sınır tanımayacağından bahsedip durdu. Ama Cersei bu bölümde yaşadıklarını sadece iyi hissettirdiği için yaşadığını söyledi. Şimdi Jaime, son çocuğunun da öldüğünü, Cersei’nin tahta çıkmak için Wildfire’ı kullandığını görünce onu sevmekten vazgeçecektir. Çünkü Cersei de Mad King gibi sadece güç için, taht için yaşamaya başlayacatır. Ne Tommen ne de Tyreller Daenerys’in dengi olmadığı için Cersei’den bir düşman yaratmak istemiş olabilirler. İttifak kurabilecekleri bir hane kalmamış olmasına rağmen, başarılı bir seçim olmuş.

Game of Thrones 6. Sezon 10. Bölüm: “Korku Harikulade Bir Şeydir”

Freyler gerçekten tiksindiğim bir haneydi ve Walder Frey’e olan nefretim Arya’nınkiyle kapışacak durumdaydı. Yalnız Frey Hanesi ile ilgili kısımlar da o kadar güzel işlenmişti ki sadece Jaime Lannister ile Walder Frey’in yüzleştiği sahneye bile kalsa mükemmeldi. Walder Frey’in, Jaime ile arasında bağ kurmaya çalışırken, Jaime’nin tiksinti içeren yüz ifadesi, benim de yüz ifademi temsil ediyordu orada.

Jaime ile Bronn’un hakkında konuştukları kızın Arya çıkmasına bayıldım! Yavru Kurt düşman listesinden bir ismi daha sildi. Arya eğitimini tamamlamış, yüzleri kullanmayı öğrenmiş, üstüne yemek yapma becerilerini de geliştirmiş üstüne bir de Walder Frey’i listesinden silerek bizlerin gönlünü fethetmiş! İçim soğudu, böyle bir katharsis olamaz! Her ne kadar kendi intikamına sevinsek de, darısı Cersei’nin başına. Arya’nın bir an önce Jon Snow’un yanında yer alması lazım. Artık Winterfell’e dönsün de ablasına akıl versin istiyorum. Sansa’nın yolu yol değil, Baelish’in attığı her fitne er geç Sansa’da işe yarıyor. Arya arada tampon bölge olabilir.

Bu arada bir sorum var sizlere. Sonunda görebildiğimiz Old Town’daki sahneler başka bir amaca hizmet ediyor muydu? Bir anlamı var mı yoksa ben Samwell’in hikayesine önyargılı olduğum için mi önemli bir şey göremiyorum? Bir tek bana mı zaman kaybı gibi geliyor?

Game of Thrones 6. Sezon 10. Bölüm: “İntikam. Adalet. Ateş ve Kan”

Varys muhteşem bir adam. Baelish’ten daha tutarlı ve ayaklarını yere daha sağlam basıyor. Ayrıca güvenilir ki bu Baelish’te olmayan bir özellik. Adam gidip Dornelular ile Tyreller’i (artık ne kadarı kaldıysa) birleştirdi. Varys on numara adam ama eski usül iş yapan ekürisi Baelish’e artık yol görünsün istiyorum. Bir şekilde herkes ettiğini bulurken onun boş kalması doğru olmaz, değil mi?

Olenna Tyrell’e hayranlığım ezelden. Kendisi gerçek bir rockstar olduğunu, lafları Dornelular’ın ağzına tıkarken bir kez daha kanıtladı. Bu kadın Cersei yaşatmaz diyorum ama sonra bir diğer favorim Oberyn Martell’in başına gelenleri hatırlayıp susuyorum. Erkeklerin yakıp yıktığı, mahvedip batırdığı krallıkları kadınlar temizleyecek demek istiyorum sonra içinde masum insanlarla beraber Sept’i yakan Cersei geliyor aklıma, vazgeçiyorum.

Game of Thrones 6. Sezon 10. Bölüm: Kraliçe Eli “Tyrion Lannister”

Tyrion’un hakettiği üzere Kraliçe Eli oluşu resmileşti. Daenerys ile aralarındaki bağın güçlendiğini izledikçe mutlu oluyorum. Yalnız Daario’nun bu şekilde arkada bırakılması gereksiz bir romantizmdi. Adam ihanet etseydi, teorilerde düşünüldüğü gibi The Sons of Harpy’nin gizli lideri çıksaydı, yüzleşip bıraksalardı daha iyi olurdu. Sırf Daenerys’i bir başkasıyla baş göz edebilmek için Daario gibi savaşçı bir adamı dışarda bırakmış olmaları pek mantıklı gelmedi bana. Daenerys’in evleneceği yeni kişi, Targaryen kurallarına da bilmeden uygun olarak “The King in The North aka Jon Snow” olabilir mi sizce de?

Game of Thrones 6. Sezon 10. Bölüm: Starklar Selamlarını Gönderdi!

Starklar’ın intikamı 4 koldan alınmaya başladıkça ne kadar keyiflendiğimi anlatamam. Sırada Lannisterlar var, sonra da gelsin büyük savaş!

Jon’un Melisandre’yi gözden çıkarması beni şaşırttı ama takdir ettim. Işığın Tanrısı bir çocuğun yakılmasını neden istesin? Herhangi bir tanrı bunu neden istesin? Her zamanki gibi insanlar tarafından yanlış, keyfi ve çıkara göre uydurulmuş şeyler işte. İnsanlar her yerde dini çarpıtıyorsa demek…

Sansa’nın Jon’a günah çıkarması ve onu Stark olarak gördüğünü söylemesi, Jon’un yine yeniden Sansa’yı bağrına basmasına neden oldu. Beni utandırmasını en çok istediğim karakter Sansa ama buna hiç inancım yok. Baelish’in hırsı her zamanki gibi “komik ya da empati kurulabilir”den çok korkutucuydu bu bölüm. Sansa umarım onun yemlemelerine kanmaz. Jon’un yine muhteşem Lyanna Mormont’un bir o kadar muhteşem konuşması sayesinde gereken güven oyunu topladığında Sansa ile Baelish’in yüz ifadeleri hiç hayra alamet değildi doğrusu. Bir piç, kral olarak dönerken, Baelish ile Sansa’nın bakışmaları haklı çıkacağımı gösterdi. Baelish’i oradan göndermek lazım. Ama o konuşma! Her birinin tek tek Jon’u bir Stark olarak hem de “The King in the North” olarak tanıması hepimizin diziye inancını tazeledi. Davos ve Lady Mormont’un mutluluğu bir yana bu isim Robb’dan sonra Jon’a çok yakıştı.

Game of Thrones 6. Sezon Finali: R + L = J ??

Benjen Amca, Bran ile Meera’yı bir kez daha kaderlerine terk ederken, Bran güçlerinin sınırlarını test etmeye başladı. Kendi adıma konuşmam gerekirse en sevdiğim sahneler, Bran’in anılarda dolaştığı sahneler. Bran, bu kez babasına seslenmemesine rağmen, babası yine arkasını dönüp etrafına baktı. Zaman loopa alınmış gibi sanki değil mi? Tower of Joy’u ilk izlediğimizde de yazmıştım. Ne olursa olsun, Bran ne yaparsa yapsın yaşanmış tek bir gerçeklik var. Her seferinde aynı şeyler oluyor ve olmaya devam edecek. Bloodraven boşuna “Ink is dry” demedi. Biz de Tower of Joy’a geri döndük dönmesine ama R + L = J ile ilgili sözlü bir kabul ediş, bir onaylama görmedik yine. Onun yerine bir sonraki sahnenin geçişi Jon Snow üzerinden yapıldı. Elbette daha net bir açıklama bekliyorduk ama bu da olur, onaylama olarak kabul edilebilir. Biz bunu kurgusal olaylarla onaylanmış saysak da Bran bu konuşmalardan ne anladı merak ediyorum. O nasıl müdahil olacak? Bu konu nasıl ve kim tarafından aydınlatılacak? Wildfire’ın kullanılmasıyla, Bran’in sadece geçmişi değil, geleceği de gördüğünü söylemek yanlış olmaz. Arada küçük küçük gelecek görüntüleri de görsek hiç fena olmaz.

Demir Taht’ta Cersei, Westeros’a yol alan gemilerde Daenerys&Yara işbirliği, Dorne’da yakında Daenerys’e katılacak olan Olenna Tyrell ile Ellaria Sand, hemen yakınlarında Yavru Kurt Arya derken, 7 krallıkta kadınların dönemi başlıyor. Herkes kendine dikkat etse iyi olur!

Game of Thrones’un 6. sezonuna dair hazırlanan tüm içerikler için tıklayınız…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information