George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı – A Song of Ice and Fire adlı kitap serisinden uyarlanan Game of Thrones, 2011 yılında yayın hayatına başladı ve izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı. Kısa sürede HBO‘nun en çok izlenen dizilerinden biri hâline gelen Game of Thrones, 2019 yılında 8. sezonunun ardından ekrana veda ettiğinde sadece HBO’nun değil, televizyon tarihinin en çok izlenen dizilerinden biriydi. David Benioff ve D.B. Weiss‘ın yaratıcısı olduğu dizi, dev prodüksiyonu ve gördüğü ilgiyle televizyon dizileri için çıtayı yukarı çekti ve sonrasında gelen büyük bütçeli pek çok yapımın önünü açtı.

Pek çok kişi için hayal kırıklığına dönüşen son sezonuna rağmen televizyon tarihinin en başarılı dizileri arasına adını yazdıran Game of Thrones’un 10. yıldönümü vesilesiyle dizi hakkında bilinmesi gereken 15 detayı derledik.

***Yazının bundan sonraki bölümü Game of Thrones ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerebilir.***

Game of Thrones Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Yayınlanmayan Pilot Bölümü

Game of Thrones zamanla HBO’nun en başarılı dizisine dönmüş olsa da, ilk başta neredeyse HBO’dan onay bile alamıyordu. Dizi için çekilen ilk pilot bölüm, tam anlamıyla bir fiyaskoya dönüştü. Oscar ödüllü Tom McCarthy (Spotlight) tarafından çekilen orijinal pilot bölümü o kadar kötü bulundu ki HBO bölümün neredeyse tamamının baştan çekilmesini istedi. Tom McCarthy yerine Timothy Van Patten ile anlaşıldı ve sonuçta bugün bildiğimiz ilk bölüm ortaya çıktı.

Dizinin yayınlanmayan bu pilot bölümünde Daenerys Targaryen’i Tamzin Merchant, Catelyn Stark’ı ise Jennifer Ehle canlandırıyordu. Ancak yeniden çekimler sırasında Ehle müsait olmadığı, Merchant da diziden ayrılmak istediği için bu roller için farklı oyuncularla anlaşıldı.

Pilot bölümünün rafa kaldırılan ilk versiyonunda, “Deli Kral” olarak anılan Aerys II Targaryen’ı Demir Taht’ta gördüğümüz flashback sahneleri de yer alıyordu.

Oyuncu Kadrosu İçin Düşünülen İsimler

The First Lady

Game of Thrones’ta rol almanın eşiğinden dönen isimler Tamzin Merchant ve Jennifer Ehle ile sınırlı değil. Hazırlık sürecinden son sezona kadar pek çok farklı oyuncu dizide rol almanın eşiğine kadar gelmişti.

Dizide Melisandre’ye hayat veren Carice van Houten‘dan Cersei Lannister rolü için seçmelere katılması istenmişti, ancak başarılı oyuncu o sıra başka bir filmin çekimleriyle meşgul olduğu için seçmelere katılamadı. Lena Headey ile anlaşılmadan önce Cersei rolü için teklif götürülen isimlerden birinin de Gillian Anderson olduğu söyleniyor. Öte yandan Battlestar Galactica ile tanınan Tricia Helfer da rol için seçmelere katılmıştı. Battlestar Galactica dizisiyle tanınan bir diğer isim olan Jamie Bamber da Jaime Lannister rolü için seçmelere katılmıştı.

WandaVision

Tamzin Merchant’ın diziden ayrılmasının ardından Daenerys Targaryen rolü için değerlendirilen Elizabeth Olsen ve Elena Satine de yer alıyordu. Ancak sonunda rakiplerini geride bırakarak rolü alan Emilia Clarke oldu.

Ramsay Bolton’a hayat veren Iwan Rheon, başta Jon Snow rolü için düşünülen isimlerden biriydi.

Aidan Gillien ile anlaşılmadan önce Littlefinger rolü Tom Hollander‘a teklif edilmişti.

Sonraki yıllarda Outlander dizisiyle adından söz ettiren Sam Heughan ise, hem Renly Baratheon hem de Loras Tyrell rolü için seçmelere katılmıştı.

Sophie Turner ile anlaşılmadan önce Sansa Stark rolü için görüşülen isimlerden biri de Rachel Hurd-Wood‘du.

Sam Claflin, hem Jon Snow hem de Viserys Targaryen rolü için seçmelere katıldı.

Pedro Pascal ile anlaşılmadan önce Oberyn Martell rolü için görüşülen isimlerden biri de Oded Fehr‘di.

Dizide rol almanın eşiğinden dönen diğer önemli isimler arasında Brian Cox, Dominic West, Mahershala Ali, Ray Stevenson, Charlie Hunnam ve Millie Bobby Brown yer alıyor.

George R.R. Martin’in İkna Edilmesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisini sinemaya uyarlamak için George R.R. Martin pek çok kez teklif yapıldı. Ancak Martin bunların hiçbirini kabul etmedi. Çünkü kitapların filme sığdırılamayacağını düşünüyordu. Game of Thrones dizisinin yaratıcıları olan David Benioff ve D.B. Weiss ise Martin’e bir dizi teklifiyle gittiler. Kitapların diziye uyarlanmasına daha sıcak bakan Martin, Benioff ve Weiss ile görüşmeyi kabul etti. Eserini onlara emanet etmeden önce kitapları anladıklarından emin olmak isteyen Martin, onlara önemli bir soru sordu: Jon Snow’un ebeveynlerinin kim olduğunu. Benioff ve Weiss doğru cevabı verince Martin’i ikna etme süreci başarıyla sonuçlandı.

Jon Snow’un Ebeveynleri

Jon Snow’un gerçek ebeveynlerinin kim olduğu son sezonlara kadar açıklanmamış olsa da aslında daha ilk sezondan itibaren bu konuda göndermelere rastlamak mümkün. Bunun en belirgin örneği Stark çocuklarının kurtları. Ned Stark’ın tüm çocukları gibi Jon Snow da bir kurt alıyor ama onun kurdu diğerlerinin aksine bembeyaz olan Hayalet oluyor. Beyaz saçlarıyla tanınan Targaryen’lara yakışır beyaz bir kurt. Öte yandan Duvar’da Jon Snow ile konuşan, Targaryen ailesinden Maester Aemon, Daenerys’ten söz ederken “Bu dünyada tek başına bir Targaryen olmak feci bir şey.” dediği sırada kameranın Jon’a çevrilmesi gibi pek çok göndermeye rastlamak mümkün.

Açılış Jeneriği

Game of Thrones’un müziğinin de etkisiyle akıllara kazınan açılış jeneriği pek çok dikkat çekici detayla dolu. Her bölümün başında değişen açılış jeneriği, o bölümde göreceğimiz mekânları göstererek olayların bu dünyadaki yayılımı konusunda daha net bir resme sahip olmamızı sağlıyor. Jenerikte gördüğümüz güneşin etrafını saran halkaların üzerindeki işlemeler ise, Westeros’un tarihinden önemli olayları anlatıyor. Bu işlemelerde “Valyria’nın Yıkımı”ndan “Robert’ın İsyanı”na kadar bu evrende yaşanan önemli olayları görmek mümkün. Son sezonda ise bu çizimler değişerek farklı bir misyon üstleniyor ve ilk sezondan beri yaşananları özetliyor.

Demir Taht’taki Kılıçlar

Demir Taht’ta yer alan kılıçlar farklı yapımlara referanslara barındırıyor. Bunların başında ise Game of Thrones’un esin kaynaklarından olan The Lord of the Rings geliyor. Çünkü yakından bakıldığında Demir Taht’taki kılıçlar arasında Gandalf’ın kılıcı Glamdring’i görmek mümkün.

Demir Taht’ta ayrıca Orlando Bloom’un Cennetin Krallığı – Kingdom of Heaven filminde kullandığı kılıca ve Robin Hood’un film uyarlamasındaki kılıcına da rastlamak mümkün.

10 Farklı Ülkede Çekim Yapıldı

Dizinin sekiz sezonu süresince toplam 10 farklı ülkede çekim yapıldı. Bu ülkeler Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, Fas, Malta, İspanya, Hırvatistan, İzlanda, ABD, Kanada ve İskoçya’ydı. Çekimlerin gerçekleştiği asıl ülke ise Kuzey İrlanda oldu. Dizinin çekim yaptığı mekânların pek çoğu bugün turist atraksiyonu hâline gelmiş durumda.

Esin Kaynakları

Game of Thrones

George R.R. Martin diziye kaynaklık eden roman serisinde okuyucuları fantastik bir evrene götürüyor olsa da, aslında hikâyenin esin kaynakları arasında pek çok tarihi olay bulunuyor. Özellikle de Avrupa tarihinden pek çok referansa rastlamak mümkün.

 • Kuzeydeki devasa Duvar’ın ilham kaynağı Roma İmparatorluğu’nun “barbarlar”a karşı inşa ettiği Hadrian Duvarı.
 • Westeros’ta Demir Taht üzerinde hak iddia eden liderlerin savaşa tutuştuğu Beş Kralın Savaşı’nın ilham kaynağı İngiltere tahtı için farklı ailelerin savaştığı Güllerin Savaşı.
 • Joffrey Baratheon karakterinin ilham kaynağı dört yıllık hükmü süresince acımasızlığıyla nam salan Roma İmpartoru Caligula.
 • Jon Snow’un Duvar’daki silah arkadaşları tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ilham kaynağı Julius Caesar’ın Roma senatörleri tarafından bıçaklanarak öldürülmesi.
 • King’s Landing’i yakmak isteyen “Deli Kral” Aerys Targaryen II’ın ilham kaynağı Roma İmparatoru Nero.
 • Stark ailesinin iki üyesinin ölümüyle sonuçlanan Red Wedding’in ilham kaynağı ise 1440 yılında İskoçya’da gerçekleşen “Black Dinner”: 1440 yılında Black Douglas klanının lideri olan 16 yaşındaki William ve küçük kardeşi David, İskoçya’nın 10 yaşındaki yeni kralı James II tarafından yemeğe davet edilirler ve arkadaşları olan James’ten gelen bu teklifi kabul ederler. Ancak bu davet aslında Black Douglas klanını tehdit olarak gören İskoçya Şansölyesi tarafından hazırlanan bir tuzaktır. Davete katılan Douglas kardeşler ve yanlarındakiler, kalede kıstırılıp acımasızca öldürürler.

Buna benzer pek çok tarihi olaydan esinlenen George R.R. Martin, bu sayede, fantastik eserlerin kaybettiği gerçeklik hissini yakalamayı amaçlıyor ki ortaya çıkan sonuca baktığımızda bu amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Martin, tarihi olayların yanı sıra The Lord of the Rings’i de başlıca ilham kaynakları arasında sayıyor.

6. Sezonda Uyarlandığı Kitapların Önüne Geçti

Game of Thrones

Game of Thrones, ilk sezonlarında uyarlandığı kitap serisine paralel ilerliyordu. İlk sezonda ilk kitap, ikinci sezonda da ikinci kitap uyarlanmıştı. Üçüncü kitap ise ikiye bölündü ve 3. ve 4. sezonlara kaynaklık etti. 5. sezonda yavaş yavaş henüz kitaplarda olmayan olaylara değinmeye başlan dizi, 6. sezonda ise uyarlandığı kitapların önüne geçti. Bu noktadan sonra David Benioff ve D.B. Weiss, George R.R. Martin’in neler yaşanacağı konusunda kendilerine anlattıklarından yola çıkarak hikâyeyi kaynak alacak bir kitap olmadan ilerlettiler.

Dizi, 6. sezondan sonra kitapların önüne geçmiş olsa da, Benioff ve Weiss sonunda vardıkları finalin kitaptakiyle neredeyse aynı olduğunu açıkladı. Martin de Daenerys ve Jon’un Ak Yürüyenler’e karşı güçlerini birleştirmesinden Jon’un Daenerys’i öldürmesine ve Bran’in Kral olmasına kadar pek çok olayın kitaplarda da olacağını doğruladı.

Kitapla Dizi Arasındaki En Büyük Farklar

Dizi ve kitaplar ilk beş sezonda büyük ölçüde paralel ilerliyor olsa da, aslında bu sezonlarda da dizi ile kitapların farklılaştığı noktalar bulunuyor. Bu farklılıklar uzunca bir liste oluştursa da en kayda değer olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kitaplarda Catelyn Stark, Red Wedding’de öldürüldükten sonra diriltiliyor ve Lady Stoneheart olarak intikam arayışına giriyor. Öte yandan kitaplarda Yabaniler’in lideri olan Mance Ryder’ın ölümünün de gerçek olmadığı ortaya çıkıyor.
 • Dorne’da yaşananlar ve Martell ailesi kitaplarda çok daha büyük bir yer kaplıyor. Kitaplarda Doran Martell, Westeros’taki taht kavgasında savaşın yönünü belirleyen, olaylara yön veren bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.
 • Aynı şekilde Greyjoy ailesi ve aralarındaki iktidar kavgası da kitaplarda çok daha büyük yer kaplıyor.
 • Ak Gezenler kitaplarda Diğerleri olarak anılıyor ve başlarında bir Gece Kralı bulunmuyor.
 • Stannis Baratheon, Rickon Stark, Ser Barristan Selmy, Jojen Reed ve Talisa/Jeyne Westerling (Rob Stark’ın karısı) gibi dizide son sezonlara kalmadan ölen bazı karakterler, son çıkan kitap itibarıyla hâlâ hayattalar.
 • Victarion Greyjoy, Strong Belwas gibi bazı önemli karakterler dizide yer almıyor.
 • Dizinin aksine kitaplarda Lyanna Mormont karakteri önemli bir rol üstlenmiyor, sadece kısaca bahsi geçiyor.
 • Kitaplarda, Aegon Targaryen olduğunu ve sanılanın aksine bebekken öldürülmediğini iddia eden bir karakter ortaya çıkıyor.
 • Missandei ve Grey Worm arasında romantik bir ilişki bulunmuyor.
 • Dizinin aksine kitaplarda Tyrell ailesi uzun süre güç sahibi olmaya devam ediyor.
 • Sansa hiçbir zaman Ramsay Bolton ile evlenmiyor, kitapta Ramsay ile evlenen Sansa’nın çocukluk arkadaşı Jeyne Poole oluyor.

Müzisyen Cameo‘ları

Game of Thrones’un sekiz sezonu boyunca çok sayıda müzisyen figüran olarak karşımıza çıktı. Coldplay grubunun üyelerinden Will Champion, Red Wedding’de arka planda çalan müzisyenlerden biriydi. Joffrey Baratehon’un düğününde The Rains of Castemere’ı çalmalarını istediği müzisyenler ise Sigur Rós grubunun üyeleri tarafından canlandırılıyordu. Jon Snow bir grupla beraber Duvar’ın ötesine geçip Ak Yürüyenler’in ordusuyla karşı karşıya geldiğinde yanında yer alan “yabani”ler arasında Mastodon grubunun üyeleri de vardı. Son olarak Arya Stark’ı canlandıran Maisie Williams’ın büyük hayranı olduğu şarkıcı Ed Sheeran da bir bölümde Lannister askeri olarak kısaca gözüktü ve Maisie Williams ile aynı sahnede yer aldı.

Tüm Zamanların En Çok İzlenen Dizilerinden Biri Oldu

Game of Thrones

Game of Thrones, The Sopranos’u geride bırakarak HBO’nun bugüne kadar en çok izlenen dizisi oldu. Ayrıca dizinin yayınlandığı sırada Amerika’da 19.3 milyon kişi tarafından izlenen final bölümü, HBO’da bugüne kadar en çok izlenen bölüm oldu. Dizi gördüğü bu ilgi sayesinde sadece HBO’nun değil, televizyon tarihinin en çok izlenen dizilerinden biri hâline geldi.

Game of Thrones yayınlandığı dönemde korsan yayın platformlarında da açık ara en çok izlenen dizi oluyordu. Her bölüm yayınlandıktan sonraki bir hafta içinde ortalama 90 milyon indirmeye ulaşıyordu.

Emmy Ödüllerindeki Başarısı

Game of Thrones

Game of Thrones, toplamda 60 Emmy ödülünün sahibi olarak en çok Emmy kazanan kurmaca dizi olarak tarihe geçti. Aynı zamanda 161 Emmy adaylığıyla en çok adaylık alan dizi unvanını da ele geçirdi.

Her ne kadar hayal kırıklığı yaratmış olsa da dizinin son sezonu toplam 32 adaylık alarak NYPD Blue’nun 25 yıllık rekorunu kırdı. Aynı zamanda “En İyi Dizi – Drama” dâhil 12 Emmy’nin sahibi olarak tüm zamanların en çok Emmy kazanan final sezonu oldu.

Beyazperdede Final Yapması Gündemdeydi

Game of Thrones

İlk sezonları 10’ar bölümden oluşan dizinin son sezonu ise altı bölümden oluşuyordu. Bunun sebebi ise dizi bittikten sonra ortaya çıktı. George R.R. Martin, dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss’ın aslında finali üç büyük filmle yapmak istediğini, ancak HBO finali sinemada yapma fikrine sıcak bakmadığı için bu üç filmin altı bölümlük final sezonuna dönüştüğünü açıkladı. HBO yönetimi Benioff ve Weiss’ın isteğini kabul etseydi Game of Thrones finalini beyazperdede, büyük bütçeli üç filmle yapacaktı.

Öte yandan George R.R. Martin ise dizinin sekiz sezondan çok daha uzun sürebileceğini, dizi için 13 sezonun ideal olduğunu düşünüyordu. HBO yönetimi de diziyi daha uzun süre ekranda tutmak istiyordu ancak günün sonunda kararı Benioff ve Weiss’a bıraktılar.

Spin-off Dizileri

Game of Thrones

Game of Thrones sekiz sezonun ardından ekrana veda etmiş olsa da, George R.R. Martin’in yarattığı ilgi çekici evren ekranda kalmaya devam edecek. HBO, bu evrende geçen çok sayıda spin-off dizisi hazırlıyor. HBO’dan onay alan ilk spin-off dizisi pilot bölümü beğenilmeyince rafa kaldırılmış olsa da, aynı dönemde geliştirilen bir diğer spin-off dizisi olan House of the Dragon doğrudan ilk sezon için onay aldı ve yakında izleyiclerle buluşmaya hazırlanıyor. Prodüksiyonu devam eden House of the Dragon, önümüzdeki yıl ekrana gelecek.

Kaynaklar: IMDb, Digital Spy, Looper,

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information