HBO ile özdeşleşen Game of Thrones‘un 6. sezonu başlı başına bir kördüğüm. Dizi cephesinden gelen her yeni haberle heyecanımızı katlamaya devam eden Westeros dünyasının, George R.R. Martin‘in A Song Of Ice And Fire kitabından daha ne kadar farklılaşacağına dair herhangi bir ipucu yakalamaya çalışıyoruz haliyle. Martin halihazırda son kitabı The Winds of Winter‘ın kaleme almaya devam ederken, gözler dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss‘a çevrildi. Bu noktada, bitmek bilmeyen spekülasyonların yanında Game of Thrones’un altıncı sezonunda yer alacak yeni karakterlerin, elimizdeki tek gerçek ipuçları olduklarını söyleyebiliriz. Bu vesileyle, yeni sezonun merakıyla yanıp tutuşurken, diziye dahil olan yeni karakterlerin ışığında altıncı sezonu mercek altına alalım istedik.

***Bu yazı Game of Thrones hakkında keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içermektedir.***

Game of Thrones’un 6. Sezonunda Kimler Yer Alacak?

Ian McShane

game-of-thrones-ian-mcshane-filmloverss

HBO dizisi Deadwood‘daki Al Swearengen rolüyle Altın Küre kazanan Ian McShane, Game of Thrones’un 6. sezon kadrosuna katılan ilk isimlerden. Hangi rolde karşımıza çıkacağı netleşmese de Greyjoy ailesinin bir üyesi olarak karşımıza çıkması muhtemel olan McShane için halihazırda pek çok önemli karakter portresi çizilmiş durumda:

Randyll Tarly: Sam Tarly’nin babası olan karakter, daha önce Sam tarafından acımasızlığıyla bahsedilmişti. 5. sezonun sonunda Oldtown’a doğru yola çıkan Sam, Dragonglass (Ejderha Camı) ve Valyrian çeliğinin White Walkers (Ak Gezenler) üzerindeki etkisini bilen nadir karakterlerden. Babasının da Valyrian çeliğinden yapılmış bir kılıcı olduğu düşünülürse, bu iki karakterin tekrar bir araya gelmesi pek de olasılık dışı değil. Özellikle yaşı itibariyle Ian McShane’in Sam’in babasını oynaması tuhaf kaçmayacaktır.

Septon Meribald: Kitaplarda eski bir askerken din adamı olan Meribald, ayakları yere basan bir karakter olarak tanımlanıyor. Beşinci sezonun sonundaki spekülasyonlarda da Meribald’ın altıncı sezona dahil olacağı konuşulmuştu. McShane’i Meribald olarak küçük ama etkileyici bir rolde görmemiz de şaşırtıcı olmaz tabii.

Marwyn the Mage (Sihirbaz): Oldtown’a doğru yola çıkan Samwell Tarly, oradaki kütüphaneden ve bilgi kaynağından bahsetmişti. Tabii bu noktada Citadel’deki (Hisar) başüstat Marwyn’i gözden kaçırmak olanaksız olur. Ejderhalar hakkında bilgisi olduğu söylenen Marwyn, Sam’in eğitiminde kilit bir role sahip olabilir.

Kuzeyli Lord: Bolton’ların atağıyla Stannis’i bıraktığımız Kuzey’in durulması tabii ki de ihtimal dışı. Doğal olarak McShane’i kuzeyli lordlardan biri olarak da görebiliriz.

Bir diğer ihtimal ise 6. sezonda geriye dönüşler yaşayacağımız yönünde. Eğer öyle olursa Ian McShane; Mad King (Deli Kral) ya da Jojen ve Meera’nın babası, Ned Stark’ın dostu Howland Reed olarak karşımıza çıkabilir.

Max von Sydow

max-von-sydow-game-of-thrones-altinci-sezon-filmloverss

Bran Stark (Isaac Hempstead-Wright)’ı son gördüğümüzde, Hodor (Kristian Nairn), Jojen (Thomas Brodie-Sangster) ve Meera Reed (Ellie Kendrick) ile birlikte The Wall’un kuzeyine doğru Üç Gözlü Kuzgun’u bulmak adına uzun bir yolculuğa çıkmıştı. Dördüncü sezonun finalinde ise ormanın derinliklerinden çıkagelen insan formundaki Üç Gözlü Kuzgun ile karşılaşmıştı. İşte Üç Gözlü Kuzgun ile tanışma zamanımız bir sezonluk aradan sonra geldi çattı.

three-eyed-rave-filmloverss

Vizyona girmek için gün sayan Star Wars: The Force Awakens‘ta da rol alan Max von Sydow, dizinin dördüncü sezon finalinde kısaca gözüken Bran Stark’ın mistik akıl hocası Üç Gözlü Kuzgun (Three-Eyed Raven)’a hayat verecek. Bu noktada Three-Eyed Raven’ı ilk kez gördüğümüz dördüncü sezon finalinde ise karakteri Struan Rodger‘ın canlandırdığını hatırlatalım.

Sebastian Croft

sebastian-croft-game-of-thrones-altinci-sezon-filmloverss

Game of Thrones’un yeni sezonu için her gün yeni bir haberle karşılaşırken, bunlar arasında en dikkat çekeni ilk sezonda apansızın kaybettiğimiz Ned Stark’ın geri döneceğiyle ilgili. Elbette ki Jon Snow’un hayata döndürmesini umduğumuz Kızıl Kraliçe Melisandre‘nin, Lord Eddard Stark’ı dolayısıyla da Sean Bean‘i dirilteceğine ne yazık ki ihtimal veremiyoruz. Ancak yeni sezonun sıkça yer vereceği geri dönüşler göz önünde bulundurulunca, genç Ned Stark ile tanışmamıza ramak kaldığını söyleyebiliriz. Watchers on the Wall‘un belirttiği üzere, 13 yaşındaki Sebastian Croft genç Ned Stark’a hayat verecek. Geçmişte yaşananların ne kadarına tanık olacağımız konusunda henüz bir fikrimiz yok. Fakat altıncı sezonun, kilit noktalara değinmeden geçmeyeceğini, özellikle de Jon Snow’un gerçek ailesi hakkındaki düğümün çözülmesinde büyük bir payı olacağını söyleyebiliriz.

Pilou Asbæk

pilou-asbæk-game-of-thrones-altinci-sezon-filmloverss

Ramsay Bolton’un eline düştükten sonra hem fiziksel hem de ruhsal anlamda çektiği acıları ve aldığı yaraları sarmayı başaramayan Theon Greyjoy – Ramsay’in ona yüklediği karakter ve isimle Reek – beşinci sezon finalinde kendisinden beklenmeyen bir hareketle Sansa Stark’a yardım elini uzatmış ve yeni sezon öncesi bizi en çok merak içinde bırakan karakterlerden olmuştu. Westeros’un en tekinsiz ailelerinden biri olan Greyjoyların bir diğer tekinsiz ferdi daha diziye giriyor: Euron Greyjoy! Kitaplarda Euron Greyjoy, Balon Greyjoy‘un “Karga Gözü” olarak bilinen erkek kardeşidir ve “Sukunet” adlı dilsizler ordusundan oluşan geminin de kaptanıdır. Euron’un kardeşi Victarion Greyjoy‘un şu sözleri aslında yeni sezonda nasıl bir karakterle karşılaşacağımızın habercisi niteliğinde; “Balon deliydi, Aeron ondan daha deliydi ve Euron hepsinden daha da deliydi.” Demir Adalar‘dan sürgün edilen ve bu sürgünün ardından tüm dünyayı talan edip, tecavüz ve kanla dize getirmeyi yegâne motivasyonu haline getiren Euron’un yeni sezonun en dikkatle takip edilecek karakterlerinden biri olacağı kesin.

Freddie Stroma

freddie-stroma-game-of-thrones-altinci-sezon-filmloverss

Dizinin 5. sezonu biterke,n Samwell Tarly (John Bradley)‘nin yeni bir aile kurmak dahası Üstat Aemon’ın izinden gidebilmek adına Gilly ile birlikte rotasını Oldtown’a çevirdiğini hatırlarsınız. Bu noktada A Feast for Crows’u baz alacak olursak Sam’in, Oldtown’dan önce çocukluğunu geçirdiği Horn Hill’e uğrayıp babası Randyll Tarly ile tanışma fırsatı yakalayabileceğimizi daha önce paylaşmıştık. Öyle ki, dizi cephesinden gelen yeni haberler ışığında Sam’in ailesini mercek altına alabileceğimizi söyleyebiliriz. Zira, dizinin 6. sezon kadrosuna dahil olan Freddie Stroma, Sam’in kardeşi Dickon olarak karşımıza çıkacak. Sam’den farklı olarak Dickon çok daha atletik bir yapıya sahip ve yetenekli bir kılıç ustası. Bu da Dickon’ın, babası Randyll Tarly tarafından neden daha çok sevildiğini açıklıyor bir bakıma. Ayrıca Dickon’ın babasıyla olan ilişkisinin yegane amacının, babası gibi yüksek rütbeli bir lord unvanına erişebilmek olduğu göz önünde bulundurulunca, Sam’in The Wall ile buluşmasının gerçek sebebi de açığa çıkıyor; özellikle de Sam’in Randyll Tarly’nin gözünde bu konuma hiçbir zaman erişmediği düşünülünce.

Richard E. Grant

richard-e-grant-game-of-thrones-altinci-sezon-filmloverss

Sinema, dizi ve tiyatro arasında kurduğu sağlam dengenin üzerine kariyerini inşa etmeyi başaran Richard E. Grant de Game of Thrones’un 6. sezon kadrosuna dahil olan isimler arasında. Dowton Abbey, Doctor Who ve Girls dizilerindeki performanslarıyla dikkatleri üzerine çeken Grant’in Game of Thrones’daki yolculuğu ve rolü hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak söylentilere göre, altıncı sezonun kilit noktalarından biri haline gelmesi kaçınılmaz olan Greyjoy ailesinin beşinci sezondaki eksikliklerinin altıncı sezonda kapatılacağı yönünde. Hal böyle olunca, Grant’in de Greyjoy ailesinin bir üyesi olması beklentiler arasında; özellikle son günlerde sürekli bahsi geçen Aeron Greyjoy gibi önemli bir karakter varken. Diğer bir ihtimal ise Grant’in, Oldtown’a doğru yolculuğa çıkan ve Horn Hill üzerinden geçmesi beklenen Samwell Tarly’nin babası Randyll Tarly (Ian McShane de ihtimaller arasında) veya Oldtown’ın en kıdemli üstatlarından (Archmaester of the Citadel) biri olarak karşımıza çıkması.

richard-e-grant-game-of-thrones-filmloverss

Bir oyuncu grubu ile birlikte İspanya’da bulunan Richard E. Grant, parodinin parçası olarak başrolde yer alıyor ve Kral Robert Baratheon’u canlandırıyor.

Essie Davis

essie-davis-game-of-thrones-altinci-sezon-filmloverss

Watchers On The Wall, çekimleri şu an İspanya, Girona’da devam eden Game of Thrones’un kamera arkası görüntülerini paylaşarak dizinin hayranları için yeni bir heyecan daha yarattı. Bu noktada altıncı sezonda göreceğimiz yeni karakterleden biri olarak The Babadook‘un Essie Davis‘i çıkıyor karşımıza.

essie-davis-game-of-thrones-filmloverss

Bir oyuncu grubunun parçası olarak Richard E. Grant ile birlikte Westeros’un soylu ailelerinin yer aldığı bir parodide yer alan Davis, Cersei Lannister karakterine hayat veriyor. Grant’in karakteri ise Kral Robert Baratheon. Davis’in hangi rol ile diziye dahil olacağı henüz belli değil.

James Faulkner

james-faulkner-game-of-thrones-6-sezon-filmloverss

Görünen o ki, Game of Thrones’un altıncı sezonu Baratheon, Targaryen ve Lannister Hanelerinden ziyade Yedi Krallık’ın diğer hanelerine de yakın mercek tutacak. Dizinin yeni sezon kadrosuna dahil olan ilk isim Ian McShane ve geçtiğimiz günlerde katılan Richard E. Grant‘in Samwell Tarly‘nin babası Randyll Tarly rolü ile karşımıza çıkabileceği haberlerini paylaşmıştık. Ancak beklenenin aksine Horn Hill’de hüküm süren Tarly Hanesi’nin lideri, atalarından kalma Valyrian Çeliği‘nden yapılmış Yürekfelaketi adlı büyük kılıcın sahibi Randyll Tarly karakterini, Downton Abbey‘in Lord Sinderby‘ı James Faulkner canlandıracak. Ek olarak, Randyll Tarly’nin Sam’den daha çok güvendiği oğlu Dickon (Freddie Stroma)’dan sonra Tarly Hanesi’nin diğer üyeleri ile de tanışma fırsatını yakalayacağız. Sam’in kız kardeşine Justin Kurzel imzalı Macbeth‘te yer alan Rebecca Benson, annesine ise Samantha Spiro (From Hell) hayat verecek.

Michael Nevin

game-of-thrones-michael-nevin-filmloverss

Ned Stark‘ın küçüklüğünü canlandırması beklenen Sebastian Croft‘un ardından bir başka genç oyuncu Michael Nevin de Game of Thrones’un altıncı sezon kadrosuna dahil oldu.  Belfast School of Performing Arts’ın, öğrencileri Nevin’in dizide “önemli” bir role hayat vereceği haberini kendi Facebook sayfaları üzerinden paylaşması yeni fikirlerin de ortaya atılmasına vesile oldu. Şu an için iki haftalık bir çekim sürecinde yer alması beklenen Nevin’in hangi karakterle karşımıza çıkacağı belirsizliğini koruyor. Şu da bir gerçek ki iki hafta sürecek çekimler aracılığıyla Nevin’i, bir bölümün farklı sahnelerinde görebileceğimiz gibi birden fazla bölümde de izleyebiliriz. Hatırlarsanız, altıncı sezonun prodüksiyon süreci başlamadan önce, flashback sahnelerde yer almak üzere üç karakterden bahsedilmişti:

*12 yaşında, kahverengi saçlı ve mavi gözlü. Kuzeyli aksanına sahip. Tahta kılıcıyla yer aldığı bir sahnede görülüyor.

*7 yaşında, koyu kahvereng saçlı, dar yüz hatlarına sahip ve yeşil gözlü. Bir önceki karakter gibi kuzeyli aksanına sahip ve tahta kılıcıyla 12 yaşındaki karakter ile aynı sahnede yer alması muhtemel.

*10-12 yaşlarında olmasına rağmen 7-8 yaşlarındaki çocuklarla oynamayı tercih ediyor. Yaşına göre oldukça “zeki” bir karakter olarak tanıtılıyor. Ayrıca iri ve uzun ancak şişman değil.

Durum böyle iken, bu üç karakterin flashback sahnelerde yer alacak Stark Hanesi’nin üyeleriyle eşleşebildiğini görüyoruz. Uzun ve iri çocuğun Hodor’un gençliği olması kuvvetle muhtemel elbette ki. Bu noktada, Ned Stark’ın küçüklüğünü canlandırması için Sebastian Croft’un halihazırda seçildiği düşünülünce, üçüncü karakter için geriye Ned’in erkek kardeşleri Brandon veya Benjen Stark kalıyor. Ancak Watchers on the Wall‘un belirttiği üzere, Starkların yer aldığı flashback sahnelerinin çekimleri Ağustos ayında çoktan tamamlandı. Bu açıdan düşünürsek, Nevin’in Stark Hanesi’nden tamamen bağımsız bir karakter ile karşımıza çıkması da ihtimaller dahilinde.

Joe Naufahu

Let's do it, ride it, my pony/horse 🐎

A post shared by STAZ NAIR (@staz.nair) on

Spartacus: War of the Damned ve 2014 yapımı The Last Saint ile tanınan Joe Naufahu, Deadline‘ın haberine göre, altıncı sezonun birden fazla bölümünde yer alacak. Karaktere dair detaylar gizliliğini korurken, fiziki özellikleri ve vücut yapısı gereği Naufhau’nun bir Dothraki üyesi olarak karşımıza çıkması bekleniyor ve daha önce duyurulan karakterler Quogo veya Akrat ile birebir örtüşüyor diyebiliriz. Zira genç ve başarılı savaşçılara olarak tanıtılan Quogo ve Akrat’ın, beşinci sezon finalinde Daenerys’i köşeye sıkıştıran Dothraki kabilesine mensup olması kuvvetle muhtemel.

Sibel Kekilli

sibel-kekilli-game-of-thrones-filmloverss

Meereen’de boy gösteren karakterlerden en dikkat çekeni belki de Sibel Kekilli idi. İlk dört sezonda Shae karakterine hayat veren Kekilli’nin altıncı sezonda yer almasını beklediğimiz söylenemez. Zira, hatırlarsanız, Tyrion Lannister’ın aşık olduğu kadının ihanetini kabullenememesi, bu ihanetin başrolleri Shae ve Tywin Lannister’ın sonu olmuştu. Bu durumda aklımıza iki seçenek geliyor. Bunlardan ilki; Kekilli’nin, her fırsatta hikayenin başına odaklanacağı söylenen altıncı sezonun flashback sahnelerinde yer alma ihtimali. İkincisi ise Tyrion’ın Shae’yi kendi elleriyle öldürdüğüne dair halüsinasyon görmesi. Her ne kadar Tyrion’ın Meereenli kadınları Shae’ye benzettiği görüntüler gözümüzden kaçmasa da, Sibel Kekilli’nin hangi sebeple sette yer aldığı hala sırrını koruyor.

 Melanie Liburd & Souad Faress

game-of-thrones-libur-faress-filmloverss

Çekimlerin devam ettiği İspanya, Peñíscola’dan gelen yeni haberlere göre; oyuncu kadrosuna dahil olan son isim Melanie Liburd. Kızıl Rahibe (Red Priestess) karakterine hayat vermesi beklenen Liburd, son olarak Yedi Krallık’a hükmetmek adına The Wall’un ardında planlar yapan Kızıl Kraliçe Melisandre (Carice Van Houten)‘nin farklı bir versiyonu ile karşımıza çıkacak. İspanya’dan gelen görüntüler de Red Priestess’ın aslında Meereen’de yer alan karakterlerden biri olduğunu doğruluyor. Watchers on the Wall‘da yayınlanan görüntüler ve duvarlarda yazan Mhysa is a Master/ Kill the Master (Efendi’yi öldür) sözleri gösteriyor ki Daenerys Targaryen eski gücüne sahip değil. Asıl merak konusu; Liburd’un hayat verdiği Red Priestess, Khaleesi ile birlikte mi hareket edecek yoksa Khaleesi’nin karşısında mı duracak?

red-priestess-game-of-thrones-filmloverss

Meereen’de Tyrion ve Lord Varys’e yardım edecek Liburd’a karşın diziye dahil olan Souad Faress‘in de bir Red Priestess olarak karşımıza çıkacağı haberleri, ister istemez Faress’in Kızıl Rahibelerin lideri olabileceği fikrini getiriyor aklımıza. George R.R. Martin’in kaleme aldığı üzere, kitapta Essos’un önde gelen Tanrısı Işığın Lordu (Lord of Light) -bilinen adıyla Kızıl Tanrı- Volantis’te hüküm süren Benerro isminde bir lidere sahip. Bütün bu bilgiler ışığında Faress’in Benerro karakterine bürünebileceği ihtimaller dahilinde. Ek olarak, Faress, Meereen’in rahibesi Galazza Galare (Yeşil Kraliçe)‘ye de hayat verebilir. Meereen halkının dinini temsil eden yüksek rütbeli bir rahibe olan Galare aynı zamanda A Dance with Dragons kitabında şehri nasıl yatıştıracağına dair Khaleesi’ye tavsiye veren isim. Kim bilir, belki de tavsiyelerini bu sefer Tyrion ve Varys için de kullanır.

Clive Russell

Clive-Russel-as-The-Blackfish-Game-of-Thrones-filmloverss

Pek çok bölgede çekimleri gerçekleştirilen Game of Thrones’un altıncı sezonunda, görünen o ki üçüncü sezondan bu yana görmediğimiz Riverrun’a doğru da bir yolculuğa çıkacağız. Riverrun’a dönüş bir bakıma Tully Hanesi’ne de dönüş demek. Zira en son Kızıl Düğün’de gördüğümüz Catelyn Stark’ın amcası Bryden “the Blackfish” Tully‘ye hayat veren oyuncu Clive Russell Game of Thrones setinde görüldü. Riverrun’ın Lannister/Frey ittifakına karşı direnen belki de son halka olduğu ve zamanında Jaime Lannister’ın inatçı Blackfish’i ikna etmek üzere the Riverlands’e gönderildiği düşünülürse, Bryden Tully altıncı sezonda önemli ve kilit noktaları ortaya çıkaracak bir karakter olabilir.

Game of Thrones’un 6. sezonunda yer alacak isimler belli oldukça haberimizi güncellemeye devam edeceğiz. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information