The Lord of the Rings’ten Watchmen’e, The Wheel of Time’dan The Witcher’a Game of Thrones’un boşluğunu doldurabilecek, hazırlık aşamasındaki 8 diziyi derledik.

George R.R. Martin’in A Song of Ice and Fire serisinden televizyona uyarlanan Game of Thrones, her ne kadar son sezonuyla beklentileri karşılayamamış olsa da, uzun yıllar en sevilen ve en çok izlenen diziler arasında yer alarak televizyon tarihinin en önemli yapımlarından biri olmayı başardı. Televizyon tarihinde bugüne kadar benzerine pek rastlamadığımız büyüklükte bir bütçeyle çekilen ve görsel efektlerden yapım tasarımına birçok alanda televizyon dünyası için çıtayı yükselterek filmlerle diziler arasındaki çizgiyi daha da bulanıklaştıran Game of Thrones, hem fantezi türündeki dizilere olan ilgiyi arttırdı hem de yakaladığı başarı sayesinde büyük bütçeli diziler çekilmesinin önünü açtı.

Amerikan kablolu kanalları ve dijital platformlar kendi Game of Thrones’larını bulmak için adeta birbirleriyle yarışırken, bu arayış heyecan verici birçok projenin ortaya çıkmasını sağladı. Mayıs ayında final yapan Game of Thrones’un başarısını tekrarlaması umulan bu diziler, izleyiciler için de Game of Thrones sonrası oluşan boşluğu doldurmaya aday, heyecan verici projeler olarak dikkat çekiyor.

Game of Thrones’un Boşluğunu Doldurabilecek 8 Dizi

The Lord of the Rings

The Lord of the Rings Dizisi

Game of Thrones’un boşluğunu doldurabilecek dizilerin başında Amazon tarafından hazırlanan The Lord of the Rings dizisi geliyor. Amazon’un 5 sezonu için 1 milyar dolar bütçe ayırdığı The Lord of the Rings dizisi, televizyon tarihinin en büyük bütçeli yapımı olacak.

J.R.R. Tolkien’ın Orta Dünya için yarattığı kapsamlı mitolojiden faydalanan dizi, izleyicileri The Lord of the Rings üçlemesinde anlatılan olayların asırlarca öncesine götürecek ve Orta Dünya’nın İkinci Çağ’ında yaşananları ekranlara taşıyacak.

Hazırlık aşamasındaki Star Trek 4 ve Flash Gordon filmlerinin senaristleri olan John D. Payne ve Patrick McKay öncülüğünde hazırlanan dizi; Game of Thrones, Breaking Bad ve Westworld gibi beğeni kazanan dizilerin senarist ve yapımcılarını bir araya getiren etkileyici bir ekip tarafından hazırlanıyor. Dizinin konsept tasarımlarını The Lord of the Rings filmlerinde görev alan John Howe’un hazırlıyor olması Orta Dünya’nın başarıyla ekranlara yansıtılması konusunda daha da umutlanmamızı sağlıyor. İlk iki bölümünü Lo imposible, Penny Dreadful ve Jurassic World: Fallen Kingdom gibi yapımlarla tanınan J.A. Bayona‘nın yöneteceği dizinin yayın tarihi şimdilik belirsizliğini koruyor.

The Longest Night

Game of Thrones 8. sezonuyla sona ermiş olsa da George R.R. Martin’in A Song of Ice and Fire serisinde yarattığı evreni ekranlarda tutmaya kararlı olan HBO, bu evrende geçen farklı hikâyelerin anlatılacağı spin-off dizileri için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu spin-off dizilerinin başında ise X-Men: First Class, Kick-Ass ve Kingsman: The Secret Service filmlerinin senaryosunu yazan Jane Goldman ve George R.R. Martin‘in birlikte hazırladığı The Longest Night geliyor.

The Longest Night, Game of Thrones’ta anlatılan olayların binlerce yıl öncesinde geçecek. George R.R. Martin’in A Song of Ice and Fire serisi için yarattığı kapsamlı mitolojiden esinlenecek dizi, Kahramanlar Çağı’nda altın dönemini yaşayan dünyanın yavaş yavaş karanlığa gömülmesini anlatacak. Dizide Ormanın Çocukları ile insanlar arasındaki savaştan, Ak Yürüyenler’in yaratılışına kadar birçok ilgi çekici hikâye işlenecek. Ayrıca Martin’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara bakılırsa Stark ailesi de hikâyenin bir parçası olacak.

Orijinal seride olduğu gibi olayları çok sayıda karakterin hikâyeleri üzerinden anlatacak olan Game of Thrones spin-off‘unun oyuncu kadrosunda Naomi Watts, Josh Whitehouse, Naomi Ackie, Denise Gough, Jamie Campbell Bower, Sheila Atim, Ivanno Jeremiah, Georgie Henley, Alex SharpToby RegboMiranda Richardson, Marquis Rodriguez, John Simm, Richard McCabe, John Hefferman ve Dixie Egerickx gibi isimler yer alıyor.

Dexter, Jessica Jones ve Collateral gibi dizilerden yönetmen koltuğuna oturan  S.J. Clarkson‘ın yönettiği pilot bölümünün çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı. HBO’nun diziye ilk sezon onayını vermesi hâlinde dizinin ilk sezonunun 2021’de yayınlanması bekleniyor.

Watchmen

Game of Thrones’un ardından geniş izleyici kitlesine ulaşılabilecek, büyük bütçeli bir diğer diziyle izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanan HBO’nun bu amaç doğrultusunda hazırladığı dizilerin başında Watchmen geliyor. Alan Moore’un yazdığı, Dave Gibbons’ın çizimlerini yaptığı kült çizgiroman serisinden televizyona uyarlanan Watchmen, Ekim ayında HBO ekranlarında izleyici ile buluşacak.

Tüm zamanların en iyi çizigromanları arasında gösterilen Watchmen; süper kahramanların ortaya çıkmasıyla tarihin akışının değiştiği alternatif bir evrende geçiyor ve nükleer yıkımın an meselesi olduğu bir dünyada mücadele veren süper kahramanların hikâyesini anlatıyor. Soğuk savaş döneminin ruhunu başarıyla yansıtan Watchmen, Time dergisinin En İyi 100 Roman listesine girerek çizgiromanlar adına bir ilke imza atmıştı.

Lost‘un yaratıcılarından biri olan ve yine HBO için hazırladığı The Leftovers dizisiyle övgü toplayan Damon Lindelof‘un yaratıcısı olduğu dizi, 2009 yapımı filmin aksine çizgiromanın doğrudan bir uyarlaması olmayacak. Bunun yerine Alan Moore’un yarattığı evrende geçen yeni bir hikâye anlatacak. Lindelof diziyi, Alan Moore’un eski ahitini takip eden bir yeni ahit olarak tanımlıyor.

Watchmen dizisinin oyuncu kadrosunda; usta oyuncu Jeremy Irons, If Beale Street Could Talk ile Oscar ödülü kazanan Regina King, 80’li yılların unutulmaz dizilerinden Miami Vice ile tanınan Don Johnson, son olarak The Ballad of Buster Scruggs’ta sinemaseverlerin karşısına çıkan Tim Blake Nelson, Fargo ve Legion gibi dizilerle tanınan Jean Smart, Sleepy Hollow dizisiyle tanınan Tom Mison, Oscar ödüllü usta oyuncu Louis Gossett Jr., Aquaman filminde Black Manta’yı canlandırarak dikkat çeken Yahya Abdul-Mateen II ve Rectify dizisindeki performansıyla beğeni kazanan Adelaide Clemens yer alıyor. Ayrıca usta oyuncu Robert Redford da dizide kendisinin ABD Başkanı olmuş alternatif versiyonuna hayat verecek.

The Witcher

Andrzej Sapkowski‘nin, aynı adlı video oyunu serisine de kaynaklık eden roman serisinden uyarlanan The Witcher dizisi, bu yıl Netflix’te izleyici ile buluşacak.

Andrzej Sapkowski’nin yarattığı fantastik dünyada geçen The Witcher, doğaüstü güçlere sahip bir yaratık avcısı olan Rivialı Geralt’ın maceraları üzerinden kader ve aile hakkında bir öykü anlatıyor. İnsanların çoğu zaman yaratıklardan bile daha kötü olduğu bu dünyada yalnız başına dolaşan Geralt’ın yolu, güçlü bir cadı ve genç bir prenses ile kesişiyor. Üçlünün bu tehlikeli Kıta’da hayatta kalabilmek için birlikte çalışması gerekecek.

Rivialı Geralt’a DC Sinematik Evreni’ndeki Superman rolüyle tanınan Henry Cavill‘in hayat verdiği The Witcher’ın oyuncu kadrosunda; Cahir rolünde The ABC Murders ve Twin Peaks’ten hatırlayacağımız Eamon Farren, Jaskier rolünde Joey Batey, Stregobor rolünde House of Cards ve Sherlock’ta rol almış olan Lars Mikkelsen, Istredd rolünde Royce Pierreson, Sir Lazlo rolünde Maciej Musiał, Dara rolünde Wilson Radjou-Pujalte ve Triss rolünde Anna Shaffer yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen San Diego Comic-Con 2019 kapsamında yayınlanan ilk fragman, Netflix’in bugüne kadarki en büyük bütçeli dizilerinden biri olan The Witcher’ın etkileyici yapım tasarımı ve fantastik ögeler içeren hikâyesiyle Game of Thrones’un boşluğunu doldurmaya aday dizilerden olduğunu gösterdi.

The Kingkiller Chronicle

Patrick Rothfuss’un Türkçeye Kral Katili Güncesi adıyla çevrilen fantastik kitap serisi, edebiyat dünyasında George R.R. Martin’in A Song of Ice and Fire serisine alternatif olabilecek en iyi kitap serileri arasında gösteriliyor. Bu yüzden hazırlık aşamasındaki The Kingkiller Chronicle dizisi Game of Thrones’un boşluğunu doldurabilecek diziler denince akla gelen ilk projelerden biri oluyor.

Sihirli yaratıkların ve büyünün yaşamın bir parçası olduğu fantastik bir evrende geçen The Kingiller Chronicle, yetenekli bir ozan olan Kvothe’nin hikâyesini anlatıyor. Kvothe’nin bir büyücü olarak yetiştirildiği çocukluk yıllarından Edema Ruh adını taşıyan tiyatrocularla yolculuk ettiği ve isimsiz bir ozan olarak diyar diyar dolaştığı yetişkinlik yıllarına uzanan hayat hikâyesini anlatan kitap serisi, okuyucuları eşsiz bir masalın içine çekiyor.

Şarkıların ve müziğin oldukça önemli bir yere sahip olduğu The Kingkiller Chronicle, son yılların en başarılı müzikallerinden Hamilton ile dikkatleri üzerine çeken Lin-Manuel Miranda öncülüğünde hazırlanıyor. Lindsey Beer’ın senaryosunu kaleme aldığı diziye filmlerin de eşlik etmesi ve Kvothe’nin öyküsünün aynı zamanda beyazperdeye de taşıması bekleniyor.

The Kingkiller Chronicke, listedeki diziler arasında izleyici karşısına çıkmaya en uzak olan proje. Showtime tarafından hazırlanan dizi Lin-Manuel Miranda ile anlaşılması ile birlikte gerçeğe dönüşmeye bir adım daha yaklaşmış olsa da, henüz kanaldan pilot bölümü ya da ilk sezon için resmi onayı almadı.

The Wheel of Time

Fantastik edebiyatın en önemli eserleri arasında yer alan Zaman Çarkı – The Wheel of Time, Amazon tarafından televizyona uyarlanıyor.

Robert Jordan’ın kaleme aldığı 14 kitaplık seriden uyarlanan The Wheel of Time; sihrin sadece kadınlar tarafından kullanılabildiği destansı, sürekli büyüyen bir evrende geçiyor. Öykü Moiraine’e odaklanıyor. Aes Sedai isimli, kadınlardan oluşan güçlü ve gizemli bir örgütün üyesi olan bu karakter beş genç erkek ve kadınla beraber dünyanın kaderini belirleyecek bir maceraya atılıyor. Moiraine içlerinden birinin çok önemli bir insanın yeniden doğmuş hâli olduğuna ve bu kişinin kehanetlerinin insanlığı ya kurtuluşuna ya da yok oluşuna götürme ihtimaline sahip olduğuna inanıyor.

Avrupa ve Asya’nın kültürü ile felsefesine dair çok sayıda unsur görmenin mümkün olduğu roman serisinde, özellikle Budizm ve Hinduizm’e özgü zaman döngüsü inanışı önemli bir yere sahip.

İlk iki bölümünü daha önce Westworld, Altered Carbon ve Stranger Things gibi dizilerde yönetmen koltuğuna oturan Uta Briesewitz‘in yöneteceği dizinin başrolünde Rosamund Pike yer alıyor.

Daha önce Chuck ve Agents of S.H.I.E.L.D. gibi dizilerin senarist ekibinde yer alan Rafe Judkins‘in yaratıcısı olduğu dizi Amazon’dan ilk sezon için resmi onayı almış durumda. Ancak henüz çekimlerine başlanmayan dizinin yayın tarihi şimdilik belirsizliğini koruyor.

Foundation

Önümüzdeki dönemde dikkat çekici orijinal dizileri izleyicilerin beğenisine sunmaya hazırlanan Apple TV+’ın hazırlık aşamasındaki projelerinin başında Foundation uyarlaması geliyor.

Rus asıllı Amerikalı yazar Isaac Asimov tarafından yazılan bilimkurgu serisi Vakıf – Foundation; matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip psikotarih uzmanı Hari Seldon’ın hikâyesini mercek altına alıyor. Isaac Asimov, bilimkurgu klasikleri arasında yer alan Vakıf serisinde, galaksinin dört bir köşesine yayılmış insanları bir arada tutan Galaktik İmparatorluğu’nun çökmek üzere olduğunu gören Seldon’ın, insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için giriştiği zorlu mücadeleyi anlatıyor.

Apple TV+ ekranlarında izleyici ile buluşacak Foundation dizisini David S. Goyer (The Dark Knight, Batman Begins, Ghost Rider) ile Josh Friedman (The War Of The Worlds, Terminator: The Sarah Connor Chronicles) hazırlıyor.

The Sandman

Daha önce American Gods ve Good Omens gibi romanları diziye uyarlanan, fantastik edebiyatın önemli isimlerinden Neil Gaiman‘ın belki de en sevilen eseri olan The Sandman, uzun yıllar süren uğraşların ardından nihayet ekranlara taşınıyor. Gaiman’ın 1989 yılında DC Comics tarafından yayımlanmaya başlayan çizgiroman serisinden uyarlanacak The Sandman dizisi, bu ayın başında Netflix’ten resmi onayı aldı.

Mitolojik ögeler ve korku unsurları barındırmasıyla alışıldık çizgiromanlardan ayrı duran ve aynı Watchmen gibi bir çizgiromanın ötesinde, edebi bir eser olarak değerlendirilen The Sandman; Kader, Ölüm ve Arzu gibi varlıklardan oluşan Ebediler’in bir parçası olan ve düşler diyarına hükmeden Morpheus’un hikâyesini anlatıyor.

Party of Five ve Grey’s Anatomy gibi dizilerin senarist ekibinde yer alan, aynı zamanda Wonder Woman filminin senaristi olarak tanınan Allan Heinberg, The Sandman dizisinin senaryosunu kaleme alacak ve dizi sorumlusu (showrunner) olacak. David S. Goyer ve Neil Gaiman’ın yapımcıları arasında yer aldığı dizi, DC Comics’in bugüne kadarki en büyük bütçeli dizi uyarlaması olacak.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information