Robadan kıyafetler, altın varaklı eşyalar, devasa saraylar, zırhlar, kraliçeler, krallar, entrikalar, savaşlar ve savaş alanlarında yükselen kılıç sesleri… Dünyanın neresinde olursanız olun o bölgenin tarihini eşelediğiniz zaman altından her zaman büyük hikâyeler çıkar. Bu tarihi hikâyeler, sinema var olduğundan beri yoğun bir şekilde beyaz perdeye aktarılmış, televizyon ekranlarında senelerce izleyiciyle buluşmuştur. Biz de gerçekleşen tarihi olaylardan beslenen veya o dönemlerde geçen kurgusal hikâyelerin yer aldığı, geçmiş zamanın büyüleyici atmosferini başarıyla sunan 10 dizi listesini hizler için hazırladık.

Diziler isimlerine göre alfabetik olarak düzenlenmiştir.

Katkıda Bulunanlar: Melis Öneren,
Zeynep Pınar Uçar, Furkan Yücel

Alias Grace (2017)

Son dönemde The Handmaid’s Tale’in yazarı olarak ön plana çıkan feminist yazar Margaret Atwood’un 1996 yılında yayınlanan aynı adlı kitabından uyarlanan Netflix orijinali mini dizi, gerçek bir hikâyeyi konu alıyor. 1800’lerde Kanada’ya göç etmiş İrlanda asıllı fakir bir ev hizmetçisi olan Grace Marks, çalıştığı evin sahibi Thomas Kinnear’ı öldürmekle suçlanır. Psikiyatr Simon Jordan ise Grace’in akli dengesinin bozuk olmasının affedilmesini sağlayıp sağlayamayacağını anlamaya çalışır. Diziyi izlerken cinayetin perde arkasını çözmeye çalışırken, bir yandan da  1800’lü yılların adalet sistemi, kostümleri ve atmosferi ile ilgili de detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Grace karakterine hayat veren Sarah Gadon muhteşem bir oyunculuk sergilerken dizinin yönetmen koltuğunda Mary Harron oturuyor. Alias Grace’i Netflix platformlarında izleyebilirsiniz.

Babylon Berlin (2017 – )

Günahlar şehri Berlin’e hoş geldiniz. 1929 yılının Almanya’sının Weimar döneminde bir fotoğraf üzerinden büyük bir skandalın perde arkasını çözmeye çalışan dönemin Ahlak biriminin komiseri Gereon ve yardımcısı Charlotte, kendilerini ordunun işin içine karıştığı başka bir olayın ortasında bulurlar. Hitler öncesi dönemin zeminine ışık tutan siyasi polisiye dizisi, muhteşem görüntüleri ve sanat yönetimi ile izleyiciye görsel şölen sunuyor. 1929’un Berlin’ini adeta yeniden canlandıran Babylon Berlin, Almanya’nın bu önemli şehrinin arka sokaklarındaki sır dolu hayatlar ile dönemin buhranını lafı gevelemeden direkt yansıtıyor. Babylon Berlin, antisemitizmin temelinde kimlerin payının olduğunu anlattığı sahnelerde ise kendi tarihinin öz eleştirisini derin bir şekilde yapıyor.

Alman yapımı dizinin senaristliğini Tom Tykwer üstlenirken, yönetmen koltuğunda Volker Kutscher oturuyor. Almanya’nın birçok tanınmış oyuncusunu bir araya getiren Babylon Berlin’in başrollerinde Volker Bruch, Liv Lisa Fries ve Peter Kurth var. Dizinin tüm bölümlerini BluTV’de izleyebilirsiniz.

Downton Abbey (2010 – 2015)

İngiliz yapımı dönem draması Downton Abbey, bizleri Titanic’in battığı günün hemen ertesine, 1912 Nisan’ına götürüyor. Haberi kahvaltı masasında alan aristokrat Crowley ailesi, kazada kaybolan varislerinin yerine geçen kuzenlerine alışmak durumunda kalır. Ancak Matthew Crawley (Dan Stevens), Downton Abbey’nin yeni mirascısı olsa da, orta sınıfa mensuptur. Mr. James (Daniel Jonathan Stevens) ve Patrick Crawley’in (Trevor White) kaybolmasının ardından, Lady Grantham (Elizabeth McGovern) eşi ya da oğlu bulunmadığı ve kadın olduğu için miras üzerinde hak iddia edemez durumdadır. Dolayısıyla Mary (Michelle Dockery), orta sınıftan gelen, bu durumdan dolayı küçümsediği Matthew ile baş başa kalır. Kadrosunda Maggie Smith gibi güçlü isimlere yer veren dizi ile ilgili bir diğer ilginç nokta ise, Mary’nin Matthew’la aralarında kurulmak istenen ilişkiye, Türk diplomat Mr. Kemal Pamuk (Theo James) ile olan yakınlaşmasıyla cevap vermesi olarak gösterilebilir. Julian Fellowes’in yaratıcısı olduğu dizi, 2010’dan 2015 yılına dek izleyicisini, geçmiş dönem İngiltere’sine davet etti ve kadın hakları, sosyal adalet ve ülke refahı gibi önemli meseleler konusunda bugün oldukları sağlam noktaya nasıl istikrarlı bir şekilde vardıklarını anlattı. The Telgraph yazarlarından Simon Heffer’ın 2010 yılında yayınladığı bir makalesinde ‘televizyonun olması gerektiği gibi’ şeklinde bir ifadeyle nitelediği dizinin, yine Julian Fellowes’ın yazacağı bir senaryoyla Michael Engler’in yönetmenliğinde sinemaya aktarılacağı duyuruldu.

Genius (2017 – )

Antoloji dönem dizisi kategorisinde yer alan National Geographic dizisi Genius, her sezonunda farklı dahilerin hayatlarına yer veriyor. Müziklerini Hans Zimmer’ın bestelediği dizi ilk sezonunda Albert Einstein’ı, ikincisinde ise Pablo Picasso’yu konu almıştı. Noah Pink ve Ken Biller’ın yaratıcısı olduğu dizi, izleyicisini her sezonunda bir başka bilim insanının veya mucidin zamanına götürüp hayatlarına davet ediyor ve biyografi türünü örnekliyor. 25 Nisan 2017 tarihinde yayınladığı on bölümlük ilk sezonunda dizi, Albert Einstein’ın (Geoffrey Rush) izafiyet kanununu ortaya çıkarana dek yaşadıklarını ve başarılı bir fizik uzmanı olarak yaşadığı yılları anlatırken, özel hayatını da ekrana taşımıştı. Dizi, 2018 yılının Nisan ayında yayınlanan ikinci sezonunda Pablo Picasso’nun (Antonio Banderas) yeteneğini yeni yeni keşfetmeye başladığı gençliği ve ünlü bir sanatçı olarak gündemde olduğu yıllar olmak üzere iki farklı dönemini anlattı. Dizi, izleyicisini Einstein ile 1930’lu yılların Almanya’sına, Picasso ile ise 1938 yılının İspanya’sına götürüyor ve anlattıkları insanların hayatlarının akışının peşinde, zamanda ve farklı ülkelerde farklı yolculuklara çıkarıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında National Geographic, 1818 yılında Frankestein, or The Modern Prometheus romanını yayınlayan İngiliz yazar Mary Shelley’nin yaşamını anlatacak üçüncü sezonu müjdeledi.

Peaky Blinders (2013 – )

Son dönemlerin en başarılı yapımlarının arasında şüphesiz Peaky Blinders yer alıyor. Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde geçen suç drama dizisi, Shelby ailesine ait Peaky Blinder çetesinin İngiltere’nin Birmingham kasabasından Londra’ya uzanan suçlar zincirini anlatıyor. İşçi sınıfının hayat şartlarını, o dönemin İngiltere’sini tüm çarpıcılığıyla gösteren Peaky Blinders, savaş sonrası yaşanan maddi ve manevi buhranı izleyiciye tüm çıplaklığıyla sunmayı başarıyor.

Thomas Shelby karakterine hayat veren Cilian Murphy harikalar yaratırken, oyuncuya Paul Anderson, Helen McCrory, Sam Neill ve Tom Hardy gibi başarılı isimler eşlik ediyor. Dizinin tüm bölümlerine Netflix platformları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Poldark (2015 – )

BBC One yapımı Poldark, 2015 yılında ekranlara gelmişti. İngiliz yazar Winston Graham’ın aynı isimli kitabından uyarlanan Poldark’ın yaratıcılığını Debbie Horsfield üstleniyor. 18. yüzyılda geçen dizinin konusu ise kısaca şöyle: Uzun bir süre savaşın içinde olan Ross Poldark, savaşın ardından evine döndüğünde hiçbir şeyi bıraktığı gibi bulamaz. Babası ölmüş, sevgilisi ise kuzeniyle evlenmiştir. Karşılaştığı bu tablo karşısında gitmek ile kalmak arasında bir seçim yapmaya zorlanan Ross zor olanı seçer ve kalır. Bir yandan babasının miras bıraktığı madeni işletmeye çalışan Ross, o esnada hayatına aniden giren bir kadının da cazibesine kapılır.

The Crown (2016 – )

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in hayatına odaklanan The Crown, muhteşem bir tarih anlatımı sunuyor. Tarihçilerle çalışarak kraliçenin ruhsal dünyasına objektif bir eleştiri getirirken kraliyetin etrafında toparlanan karakterlere dair de alt hikâyeler sunuyor. Birçok gerçek olaya tarihi kanıtlarla cevap veren biyografik dönem dizisi, flashbacklerle kraliçenin tahta gelmeden önceki dönemine de ışık tutuyor. Tarihe birçok karakterin gözünden şahit olduğumuz The Crown, gerek muhteşem oyunculukları, gerek titiz sanat yönetimi ile en başarılı dönem dizileri arasında yerini almış durumda.

İlk iki sezonunda İngiltere’nin 40’lı ve 60’lı yıllarına şahit olurken üçüncü sezondan itibaren kadronun da değişmesiyle birlikte daha ilerki döneme göz atacağız. Geçen sene En İyi Drama kategorisinde Emmy’i kucaklayan The Crown’ı Netflix platformunda izleyebilirsiniz.

Vikings (2013 – )

History Channel’da yayınlanan Vikings’in yaratıcısı, tarihi dizi ve filmlerden tanıdığımız Michael Hirst. Vikinglerin yarı kurgu yarı gerçek tarihini anlatan Vikings; İskandinav kültürünün en önemli isimlerinden biri olan Ragnar Lodrbok’un çevresinde gelişen olaylara odaklanıyor. Dizi denize açılıp yeni yerler keşfetme hayaliyle tutuşan Ragnar’ın bu hayali sonucunda yaşadığı çatışmalar ile ailesi ve öz kardeşiyle olan ilişkisini ekrana taşıyor. Ragnar’ın sıradan bir Viking savaşçısıyken giderek yükselmesini işleyen Vikings dizisi tam 11 kez Emmy adayı olmuştur. 

The Tudors (2007 – 2010)

Dünya tarihinin en ilginç karakterleriyle bir sıralama yapılsa VIII. Henry ilk ona kesinlikle girerdi. Böyle bir kişilik tabii ki ekranlara; Vikings ve Camelot gibi dizilerin de yaratıcısı olan Michael Hirst’in kalemiyle aktarılabilirdi. The Tudors, İngiltere’nin Fransa ve İspanya ile yaptığı ittifak süreci ve savaşların yanında, VIII. Henry’nin zorunlu olarak yaptığı evliliği ve en büyük aşkı Anne Boleyn ile tanışmasını da anlatıyor.

The Last Kingdom (2015 – )

Bernard Cornwell’in The Saxon Stories isimli romanlarından uyarlanan BBC dizisi, hikâyesini dokuzuncu yüzyılda anlatıyor. İngiltere yedi farklı krallıktan oluşuyor; Anglo-Sakson bölgeler sürekli olarak saldırıya uğruyor ve genellikle Vikingler tarafından ele geçiriliyor. Dizi, İngiltere’nin nasıl bir ulus haline geldiğini, başrolüne 11. yüzyılın Uhtred the Bold’undan esinlenilerek yaratılan Uhtred (Alexander Dreymon) isimli bir karakteri yerleştirerek anlatıyor ve kayıtlı gerçeklere uygun düştüğü bazı zamanlar haricinde, yaşanmış olayları anlatma iddiası taşımıyor.  Sekizer bölümlük iki sezon olarak yayınlayan, izleyicisini geçmişin derinliklerine götüren dizinin üçüncü sezonu BBC ve Netflix’te karşımıza çıkacak. Aslen Anglo-Sakson olan fakat çocukken Vikingler tarafından ailesinin öldürülmesi sonucu bu kültürle yetişen asilzade Uhtred’in, Anglo-Sakson Kral Alfred (David Dawson) ile tanışması üzerinden iki kültürün arasındaki savaşları gözler önüne seren dizinin, yaratılma amaçları arasında, BBC’nin Game of Thrones’a karşı durma isteği de yer alıyordu. Dizinin son bölümü 2017 yılının Haziran ayında yayınlamıştı.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information