Geride bıraktığımız haftanın sinema ve televizyon dünyasında öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Bu haftaki içeriğimizde aralarında The Dead Don’t Die ve Joker’in de yer aldığı haftanın fragmanları, 2017’de Toronto Film Festivali’nde yerden yere vurulan The Current War’un yeni kurgusuyla Amerika’da vizyona girecek olması, 38. İstanbul Film Festivali’nin başlaması ve çok daha fazlası yer alıyor.

Haftanın Haberleri: 01-07 Nisan

Haftanın Fragmanları

Bu hafta içerisinde pek çok yeni fragman bizlerle buluştu. Ancak şahsen beni en fazla heyecanlandıran Jim Jarmusch’un korku ve komedi türlerini harmanladığı The Dead Don’t Die’ın fragmanı idi. Oyuncu kadrosunda isimlerle dikkat çeken filmin fragmanı heyecanımızı bir kat daha artırmış durumda.

Haftanın bir diğer çok konuşulan fragmanı ise Joker’di. Başrolde Joaquin Phoenix’in yer aldığı film, beklediğimiz gibi, alıştıklarımızdan farklı bir çizgiroman uyarlaması olacakmış gibi görünüyor. Karakter ağırlıklı olacağı iyiden iyiye netleşen filmin ilk fragmanı, şimdilik beklentilerimizi bir tık daha artırmış durumda.

Prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan J.T. Leroy’dan da fragman yayınlandı. !f İstanbul sayesinde izleme imkânı bulduğumuz Author: The JT LeRoy Story belgeselinde de izlediğimiz sıra dışı hikâyeyi bu kez kurmaca olarak ele alan filmin oyuncu kadrosunda Kristen Stewart, Jim Sturgess, Laura Dern, Diane Kruger gibi isimler yer alıyor.

Öte yandan, biletlerinin dünya çapında satışa sunuluyor olması nedeniyle, Avengers: Endgame’den yeni bir klip yayınlandı. Ancak bu klibin, filme dair şimdiye dek yayınlanan tüm fragmanlardan daha fazla bilgi verdiğini belirtmemiz gerekli ve bu durum aslında biraz can sıkıcı. Ancak böylesine bir hamle, şimdilik Marvel’ın istediği etkiyi yaratmış gibi görünüyor. Amerika’daki ön satış biletleri hızla tükenmekte olan filmin 300 milyona dolara yakın bir açılış yapması bekleniyor. Öte yandan filmin Türkiye’deki ön satışları ise şu an için Infinity War’un ön satışlarını dörde katlamış durumda.

Geçtiğimiz yıl ülkemizde de vizyona giren Beast’te izlediğimiz Jessie Buckley’in başrolde yer aldığı Wild Rose’dan fragman yayınlandı. Amerika’nın country müzik sahnesinde kendisine yer bulmaya çalışan İskoçyalı bir kadının hikâyesini anlatan film, prömiyerini geçtiğimiz sene Toronto Film Festivali’nde yapmıştı.

Usta yönetmen Brian De Palma’nın yeni filmi Domino’dan fragman yayınlandı. Ancak filmin yapımcısıyla yaşanan sıkıntılar nedeniyle De Palma’nın Domino’yu istediği gibi çekemediğini, hatta kendi filmi olarak kabul etmediğini belirtelim. Keza fragmana bakarak da filmin pek umut vermediğini söyleyebiliriz.

Gelelim dizilere… Çektiği filmlerle kendine has bir filmografi oluşturan Nicolas Winding Refn imzalı Too Old To Die Young’tan fragman yayınlandı. Bir yıldan uzun süredir üzerinde çalıştığı dizi, yönetmenin kendi tarzını sonuna kadar yansıtıyormuş gibi görünüyor. Şu an için Too Old To Die Young’a dair beklentilerimizin oldukça yüksek olduğunu belirtmek gerek.

Christina Applegate ve Linda Cardellini’nin başrollerinde yer aldığı Dead to Me’den de fragman yayınlandı. İkisi de kendi trajik kayıplarının üstesinden gelmeye çalışan iki kadının bir psikolojik destek grubunda tanışıp arkadaş olmasını konu edinen dizi; dram, komedi ve gizem ögelerini başarılı şekilde bir araya getirmiş gibi görünüyor.

The Current War’un Yeni Kurgusu, Amerika’da Vizyona Girecek

Oyuncu kadrosunda Benedict Cumberbatch, Michael Shannon, Nicholas Hoult ve Tom Holland gibi isimlerin yer aldığı The Current War, o yılın en çok merak edilen filmlerinden birisi olarak 2017’de, Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapmış fakat oldukça kötü eleştiriler almıştı. Aradan geçen iki yılın ardından geçtiğimiz günlerde Deadline’da yayınlanan bir haber, filmin arka planında yaşananları gözler önüne serdi. Buna göre The Current filmin ilk kurgusu, yapımın Toronto’dan kabul alması üzerine Harvey Weinstein tarafından acele getirilmiş. Sonuç olarak yönetmenin hiç istemediği ve hazır olmadığını bildiği bir kurgusu festivalde gösterilmiş. O günlerde kendini dibe vurmuş gibi hissettiğini söyleyip tamamen kontrolü dışında olsa da kendi ismini taşıyan bir filmin var olmasınından dolayı büyük üzüntü yaşadığını belirten Rejon’a ikinci şans, projeye yapımcı olarak katılan Martin Scorsese tarafından verilmiş.

Haklarının Weinstein’ın şirketinden kurtulmasının ardından The Current War için yalnızca bir gün süren, ancak neredeyse tüm oyuncuların katıldığı yeniden çekimler yapılmış ve sonrasında kurgu süreci yeniden başlamış. Yeni sahneler eklenmesine rağmen ikinci versiyonun, kendisinin ilk etapta istediği gibi, 10 dakika daha kısa olduğunu söyleyen yönetmen, filmin son hâlinde temponun doğru ayarlandığını ve karakterler arasındaki çatışmanın da kendisinin istediği eksene oturduğunu belirtmiş. Dolayısıyla karşımızda tam bir “Director’s Cut” bulunuyor şu durumda. Amerika’da ağustos ayında vizyona girecek filmin Türkiye’de vizyona girip gireceği henüz bilinmiyor.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Kural Değişiklikleri Konusunda Akademi’yi Uyardı

Bildiğiniz üzere başta Steven Spielberg olmak üzere pek çok yönetmen ve yapımcı, Netflix’in film politikasını beğenmemekle kalmayıp şirketin filmlerinin Oscar yarışı içerisine girmesini istemiyor. Hatta bu konuda Akademi’ye yeni kurallar getirilmesi yönünde baskılar yapılabileceği de konuşuluyordu. Fakat hafta içerisinde Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’ndan Makan Delrahim, Akademi CEO’su Dawn Hudson’a bir mektup göndererek online yayın platformları tarafından dağıtılan filmlerin Oscarlar’ın dışarısında bırakılmasını öngören bir kural değişiminin, yasalara aykırı olabileceğini belirtmiş. Böylesine bir uyarı Netflix’in kulis çalışmalarının bir etkisi mi, yoksa bilinenden farklı bir durum mu var, işin bu kısmını bilemiyoruz tabii ki. Ancak 23 Nisan’da gerçekleşecek ve olası kural değişikliklerinin de konuşulması beklenen Akademi toplantısının oldukça ilginç sonuçlara gebe olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Claire Denis ve Robert Pattinson, Yeniden Bir Araya Geliyor

Türkiye prömiyerini 38. İstanbul Film Festivali’nde yapan High Life’ta birlikte çalışan Claire Denis ve Robert Pattinson, yeniden bir araya gelmeye hazırlanıyor. İkilinin The Stars at Noon isimli yeni projesi, Denis Johnson‘ın 1986 yılında yayımlanan aynı adlı romanının bir uyarlaması olacak ve görev icabı Orta Amerika’da bulunan Amerikalı bir kadının, bu sırada tanıştığı İngiliz iş insanıyla arasındaki ilginç ilişkiyi konu alacak.

Damien Chazelle’in Yöneteceği The Eddy’nin Başrolünde André Holland Yer Alacak

Selma ve Moonlight gibi filmlerde yer almasının ardından Steven Soderbergh imzalı High Flying Bird’de ilk başrol deneyimini yaşayan André Holland’ın yükselişi sürüyor: Oyuncu, ilk iki bölümünü Damien Chazelle’in yöneteceği Netflix dizisi The Eddy’nin başrolünde yer alacak. Yönetmenin alışkın olduğumuz tarzına oldukça yakın duran dizi, Paris’te bir gece kulübünde geçecek; canlı müzik yapılan bir işletmede gündelik yaşamın bir parçası olan kaosla baş etmek zorunda kalan kulüp sahibinin, müzisyenlerin ve onlara ev sahipliği yapan şehrin hikâyesini anlatacak. Tahar Rahim, Daha önce belirtildiği üzere dizide yer alacak mı henüz bilemiyoruz fakat dizinin çekimlerine yıl içerisinde başlanacak.

Francis Ford Coppola Geri Dönüyor

Yaygın dolaşıma çıkmadığı için dışarıda tutabileceğimiz Distant Vision’ı saymazsak 2011 yapımı Twixt’ten bu yana yeni filmini izleyemediğimiz usta yönetmen Francis Ford Coppola geri dönüyor. Uzun süredir üzerinde çalıştığı Megalopolis isimli projenin senaryosunu tamamladığı söylenen yönetmen, çekimlere bu yıl başlamak istiyor. Oyuncu kadrosu için Jude Law’ın da ismi geçen film, New York’ta bir ütopya kurmak isteyen ve bu yüzden belediye başkanı ile karşı karşıya gelen bir mimarın hikâyesini anlatıyor.

After Life 2. Sezon Onayını Aldı

İlk sezonu geçtiğimiz ay içerisinde yayınlanan Ricky Gervais imzalı After Life, 2. sezon onayını aldı. Seyirciyi, benim de içerisinde yer aldığım oldukça beğenenler ve pek de beğenmeyenler olarak ikiye bölen dizi, eşi Lisa’yı kaybetmenin acısını atlatmak için istediği her şeyi yapmaya ve söylemeye başlayan Tony’nin ilginç hayatını konu alıyor.

Netflix, 7.99 TL’lik Mobile Özel Paketini Türkiye’de Test Etmeye Başladı

Kullanıcılara mobile özel uygun fiyatlı bir paket sunmaya hazırlandığı bir süredir bilinen Netflix, ilk olarak Hindistan gibi ülkelerde denediği mobil paketi, Türkiye’de de test etmeye başladı. Şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıya sunulan mobil paketin fiyatı ise 7.99 TL olarak açıklandı. Netflix, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Netflix’i daha da eğlenceli ve rahat ulaşılır hâle getirmek için sürekli yeni yollar aramaya devam ediyoruz. Bu amaçla, Netflix’in mobil cihazlardan daha düşük fiyata izlenmesi ya da daha kısa süreli abonelikler gibi seçenekleri belirli ülkelerde test etmeye başladık. Fakat bu testler herkese açık olmadığı gibi, bu testlerdeki uygulamaları da hiçbir zaman hayata geçirmeyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

38. İstanbul Film Festivali Başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Perşembe akşamı Uniq İstanbul’da gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Törene Türkiye sinema dünyasından seçkin isimlerin yanı sıra Edmond filminin Fransız oyuncuları Thomas Solivérès ile Lucie Boujenah da katıldı. Dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşacak. Festival kapsamında 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filminin 467 seansta gösteriminin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information