Geride bıraktığımız haftanın sinema ve televizyon dünyasında öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Bu haftaki içeriğimizde Doctor Sleep’ten Love, Antosha’ya haftanın fragmanları, Oscar ödül töreninin 2021’den itibaren şubat ayının son haftasına dönecek olması, Gladiator 2 ile ilgili yeni bir detayın açıklanması, Avlu’nun yayın hayatına Netflix Türkiye’de devam edecek olması ve çok daha fazlası yer alıyor.

Haftanın Haberleri: 10-16 Haziran

Haftanın Fragmanları

Genç yaşta yaşamını yitiren başarılı oyuncu Anton Yelchin’in hayatını anlatan Love, Antosha’dan fragman yayınlandı. Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan film, henüz 11 yaşındayken A Man Is Mostly Water ile sinema dünyasına adım atan, sonraki yıllarda Alpha Dog, Only Lovers Left Alive, Like Crazy ve Star Trek gibi yapımlarda izlediğimi oyuncunun hayatını erken yaşlarından itibaren ele alıyor. Simon Pegg, Willem Dafoe, Kristen Stewart gibi oyuncuların röportajlarıyla destek verdiği belgesel, oldukça etkileyici görünüyor.

Oyuncu kadrosunda Keira Knightley, Matt Smith, Matthew Goode, Rhys Ifans ve Ralph Fiennes gibi isimlerin yer aldığı Official Secrets’tan fragman yayınlandı. Film, 2003 yılında ABD’nin Irak’ta gerçekleştirdiği yasa dışı girişimlere dair gizli belgeleri kamuoyu ile paylaşan İngiliz istihbarat dairesi GCHQ’nun çevirmeni Katherine Gun’ın öyküsünü anlatıyor.

The Shining’in devam romanından uyarlanan Doctor Sleep’ten ilk fragman yayınlandı. Stanley Kubrick’in sinema dünyasına kazandırdığı unutulmaz filmlerden The Shining’in hikâyesi devam ettirecek filmde Danny Torrence’ı, çocukluk travmasını atlatamamış, 40’lı yaşlarında öfkeli ve alkolik bir karakter olarak göreceğiz. Bir diğer Stephen King uyarlaması Gerald’s Game ile iyi bir iş çıkarıp son olarak Mike Flanagan’ın yönettiği Doktor Sleep, fragmanı itibariyle oldukça iyi görünüyor. Öte yandan film, yönetmene göre hem King’e hem de Kubrick’e saygı duruşunda bulunuyor. Flanagan, ayrıca fragmanda Shining’den gördüğümüz sahnelerin -kanlı asansör sahnesi haricinde- tamamen yeniden çektiklerini de belirtmiş.

Denis Villeneuve’ün Yönettiği Dune’la Aynı Evrende Geçecek Dune: The Sisterhood Dizisi Geliyor

Denis Villeneuve‘ün yönetmen koltuğuna oturduğu, aynı zamanda Eric Roth ve Jon Spaiths ile birlikte senaryosunu kaleme aldığı Dune’ün Ürdün ve Budapeşte’de gerçekleşen çekimleri devam ededursun, gelen haberlere göre aynı evrende geçecek Dune: The Sisterhood isimli bir dizi de geliyor. Spaiths’in senaryosunu yazacağı, Villeneuve ilk bölümünü yöneteceği dizi, kadınlardan oluşan gizemli bir tarikat olan Bene Gesserit’in hikâyesini anlatacak. Vücut ve zihinlerine hükmetme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip olan Bene Gesserit, The Imperium’un karmaşık politik ilişkileri ve feodal yapısı içinde ayakta durmayı başarırken, adım adım hayata geçirdikleri planları onları esrarengiz bir gezegen olan Arrakis’e, ya da daha çok bilinen adıyla Dune’a götürecek.

John Turturro, The Big Lebowski Spin-Off’u Going Places Hakkında Konuştu

The Big Lebowski’de Jesus Quintana’ya hayat veren John Turturro, kendisinin yönettiği Going Places hakkında konuştu. Filmin kurgu aşamasının beklenenden daha uzun sürdüğünü söyleyen Turturro, yaptığı değişikliklerden sonra ortaya çıkan sonuçtan memnun olduğunu söyledi. Film hakkında “Going Places, komik, biraz açık saçık ve erkeklerin ne kadar aptal olduğunu gösteren bir film. Bu film biraz da kadınların daha güçlü olduğu hakkında. Küçük küçük değişiklikler yapmak zorunda kaldım ama şimdi gerçekten çok iyi hissediyorum. Temel olarak Jesus’un hapisten çıkmasıyla ilgili bir keşif.” yorumunda bulundu.

Oscar Ödül Töreni, 2021’den İtibaren Şubat Ayının Son Haftasına Dönüyor

Hatırlayacaksınız geçtiğimiz sene yapılan açıklamayla 2020’deki Oscar Ödülleri’nin 9 Şubat’ta gerçekleşeceği açıklanmıştı. Tarihin bu denli önceye alınması başta BAFTA olmak üzere bazı ödüllerin tarihini geriye almasına neden olmuş ve aynı sebepten ötürü Berlin Film Festivali’nin de tarihleri de ileri alınmıştı. Akademi, bu kararın pek de mantıklı olmadığını görmüş olacak ki son açıklamasıyla 2021 ve 2022 yıllarındaki Oscarlar’ın alışık olduğumuz gibi şubat ayının son haftasında düzenleneceğini duyurdu. Buna göre 93. Akademi Ödülleri, 28 Şubat 2021‘de; 94. Akademi Ödülleri ise 27 Şubat 2022‘de düzenlenecek.

Mads Mikkelsen ve Thomas Vinterberg, Druk İçin Yeniden Bir Araya Geliyor

2012 yapımı The Hunt’ta birlikte çalışan Thomas Vinterberg ve Mads Mikkelsen, çekimlerine kısa süre önce başlanan Druk için yeniden bir araya geliyor. Vinterberg’in senaryosunu daha önce yine The Hunt’ta birlikte çalıştığı Tobias Lindholm ile birlikte kaleme aldığı filmin başrolünü Mads Mikkelsen üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca The Hunt ekibinden Thomas Bo Larsen, Lars Ranthe ve Susse Wold de yer alıyor. Film, belli bir seviyeyi aşmayan alkol tüketiminin etrafımızdaki dünyayı daha açık bir zihinle algılamamızı sağladığı teorisini test eden bir grup lise öğretmeninin hikâyesini anlatıyor. Bu amaç doğrultusunda işteyken dâhi alkol almaya başlayan öğretmenler, kısa süre sonra bu testin etkilerini hissetmeye başlar. Bazıları bu deneyden olumlu sonuçlar alırken, bazıları için işler planlandığı gibi gitmez.

Netflix Dizileri Love, Death and Robots ve Russian Doll, 2. Sezon Onayı Aldı

Netflix’in bu yıl yayına girip en çok sevilen işleri arasında yerini alan Love, Death and Robots ve Russian Doll, aynı hafta içerisinde 2. sezon onayını aldı.

Tim Miller ve David Fincher’ın yapımcılığını üstlendiği ve bilimkurgu, fantezi, korku ile komedi türlerini kapsayan 18 anime hikâyeden oluşan Love, Death and Robots’un yeni sezonunda, daha önce Kung Fu Panda 2 ve The Darkest Minds gibi işlere imza atan Jennifer Yuh Nelson‘ın da kadroya dâhil olacağı açıklandı.

Leslye Headland, Natasha Lyonne ve Amy Poehler’in yaratıcılığını üstlendiği, Lyonne’un başrolden yer aldığı Russian Doll ise arkadaşlarının 36. yaşını kutlamak için düzenlediği partiye katılan Nadia’nın o güne sıkışıp kalmasını anlatıyordu. Dizinin 2. sezonu da ilk sezon olduğu gibi 8 bölümden oluşacak. Yeni sezonun ne zaman yayınlanacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Gladiator 2 ile İlgili Yeni Bir Detay Açıklandı

Hatırlayacaksınız geçtiğimiz yılın kasım ayında, uzun süredir konuşulan ancak bir türlü hayata geçmeyen Gladiator 2 için ilk adımın atıldığı açıklanmıştı. İlk filmde Lucilla’nın oğlu Lucius’un hikâyesini anlatacağı duyurulan projenin senaristliğini Peter Craig‘in yaptığı ve Ridley Scott’ın da yönetmen koltuğuna oturabileceği de daha önce açıklanmıştı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde filmin yapımcılarından Walter F. Parkes, Gladiator 2’nun ilk filmden 25-30 yıl sonra geçeceğini söyledi. Şu sıralarda televizyondaki ilk işi olan Raised by Wolves’un üzerinde çalışan Scott’ın, bu projenin hemen ardından Gladiator 2’ya odaklanacağı söyleniyor.

Amazon, The Report Filmini Vizyona Girdikten İki Hafta Sonra Yayınlayacak

Amazon, Sundance Film Festivali’nde büyük ilgi toplayan The Report’un 27 Eylül’de vizyona girmesinden iki hafta sonra kendi platformunda yayınlayacak. Uzun bir süredir film sektörünün içerisinde yer alsa bile kendi yapımlarını, sinema salonlarında seyirciyle buluşmasından yaklaşık üç ay sonra yayınlayan şirket, görünen o ki The Report için en büyük rakiplerinden Netflix’in yöntemini uygulayacak. IndieWire’da yer alan habere göre, bu kararın alınma nedeni The Report’un yönetmeni Scott Z. Burns’ün, filmin olabilecek en fazla sayıda seyirciye ulaşması. Ayrıca Amazon da bu yöntemle filmin ödül mevsiminde çokça konuşulmasını bekliyor. Amazon’un bu taktik değişikliği şirkete olumlu olarak geri dönece mi, bunu görebilmemiz için bir süre daha beklememiz gerekecek.

Richard Linklater, Dazed and Confused’un Yapım Sürecini Anlattı

Richard Linklater, 1993 yapımı filmi Dazed and Confused’un yapım süreci hakkında The Guardian’da bir yazı kaleme aldı. Linklater, yazının giriş kısmında 70’lı yıllarda geçen bir film çekmesine rağmen o dönemin berbat olduğunu düşündüğünü dile getiriyor: “Dazed and Confused’un, sanki savaş karşıtı bir film yapmaya çalışmak gibi, anti-nostaljik bir film olması gerekiyordu. Filmin deneysel bir versiyonunu, 1989-91 yılları arasında kafamda oluşturmuştum. Yaklaşık bir ay içinde filmin ilk uzun taslağını yazdım. Daha sonra Universal’in geliştirilmekte olan 30 projesi arasına girmeyi başardık.” İkinci uzun metrajı Slacker’ın gişede büyük bir başarı elde etmesinin ardından Dazed and Confused’la ilk kez bir stüdyoyla çalışan Linklater, bu sürecin hiç de beklediği gibi geçmediğini ve hatta şimdi düşündüğünde travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını söylüyor: “Filmin çekimleri bittikten sonra son rötuşları yapmak için Los Angeles’a gittim. Stüdyo beni ruhun eksik olduğu kurumsal bir yere yerleştirdi. Uzun süre orada kalacağımı düşünmedim ama üzerimde kurmaya çalıştıkları baskıyla beraber beni yıpratmaya çalıştıklarını fark ettim. Filmin bazı sahnelerini yeniden çekmemi ya da filme modern müzik koymamı istediler. Fakat ben bu aptalca fikirlerin hiçbirini uygulamadım.

76. Venedik Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü Pedro Almodóvar’a Verilecek

Son filmi Dolor y gloria ile ses getiren usta yönetmen Pedro Almodóvar’a, 76. Venedik Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü olarak Altın Aslan verilecek. Kendisine Altın Ayı verileceği için mutlu olduğunu ve onur duyduğunu belirten usta yönetmen, festivalin kendisi için önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. Almodóvar, İspanya dışındaki çıkışını 1983 yapımı Dark Habits ile Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Bu olayı uluslararası vaftizi ve harika bir deneyim olarak tanımlayan usta yönetmen, adını dünya genelinde duyurmasını sağlayan Women on the Verge of a Nervous Breakdown’ın prömiyerini de Venedik’te yapmıştı.

73. Cannes Film Festivali, 12-23 Mayıs 2020 Tarihleri Arasında Düzenlenecek

Bu yıl gördüğü ilgi ve konuk ettiği filmlerle eski prestijini yeniden kazandığı konuşulan Cannes Film Festivali’nin 73.’sü, 2-23 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Yıllarca çarşamba günleri açılış yapan festival, son üç yıldır olduğu gibi bu yıl da açılışını salı günü yapacak. Sinema dünyasının buluşma noktası hâline gelen ve her yıl dikkat çekici birçok projeyi yatırımcılarla buluşturan Marché du Film (Cannes Film Market) ise 12-21 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

Avlu’nun Yeni Sezonu Netflix Türkiye’de Yayınlanacak

Demet Evgar, 2. sezon finalinin ardından Star TV ekranlarındaki yolculuğu sona eren Avlu’nun Netflix Türkiye’de yayın hayatına devam edeceğini açıkladı. Eşini vurduğu gerekçesiyle tutuklanan Deniz’in gönderildiği kadınlar hapishanesinde yaşadığı olayları konu alan dizi, kısa sürede dikkat çekerken zaman zaman RTÜK ile karşı karşıya gelmesiyle de konuşulmuştu. Bir süredir Türkiye’de kendi orijinallerini çekse bile bunu ana merkezin kontrolünde gerçekleştiren Netflix, böylece tasarımı kendisine olmayan bir yapıma arka çıkarak ülke sınırları içerisinde bir ilke imza atmış oldu.

Simon Kinberg, Dark Phoenix’in Gişede Başarısız Olma Sebebi Olarak Kendisini Gösterdi

Dark Phoenix’in yönetmen koltuğunda oturan Simon Kinberg, filmin gişede büyük bir hayal kırıklığı yaratmasının nedeni olarak kendisini gösterdi. Başta Amerika’da olmak üzere tüm dünyada beklentilerin oldukça altında bir hasılat elde edip büyük bir zarara uğradığı söylenen Dark Phoenix’le ilgili olarak, filmin açık bir şekilde seyirciyle bağlantı kuramadığını belirten Kinberg, suçlanacak kişinin kendisi olduğunu da eklemiş. Kendi adına filmi beğendiğini ve filmin arkasındaki ekiple çalışmaktan büyük keyif aldığını da sözlerine ekleyen yönetmen, son birkaç haftada önemli dersler aldığını da söylemiş.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information