Geride bıraktığımız haftanın sinema ve televizyon dünyasında öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Bu haftaki içeriğimizde prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan Parazit – Parasite, Portrait of a Lady on Fire, A Hidden Life’tan Greta Gerwig’in merakla beklenen filmi Küçük Kadınlar – Little Woman’a haftanın fragmanları, Quentin Tarantino’nun yeni filmine gelen eleştirilere verdiği yanıt, SİYAD’ın festival ve belediyelere çağrısı, Disney+’ın Ewan McGregor’lu Obi-Wan Kenobi dizisi çekmeye hazırlanması ve çok daha fazlası var.

Haftanın Haberleri: 12-18 Ağustos

Haftanın Fragmanları

72. Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo ve Kuir Palm ödülleriyle dönen Portrait of a Lady on Fire’dan fragman yayınlandı. Céline Sciamma’nın yönettiği, başrollerinde Adèle Haenel ile Noémie Merlant’ın yer aldığı film, manastırdan yeni ayrılan Héloïse’in düğün portresini yapması için görevlendirilen Marianne’in hikâyesini anlatıyor. Film, Türkiye prömiyerini 4-13 Ekm tarihleri arasında düzenlenecek Filmekimi’nde yapacak.

Terrence Malick’in prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan yeni filmi A Hidden Life’tan fragman yayınlandı. Cannes’da çok konuşulan film, vicdani retçi olarak II. Dünya Savaşı sırasında Naziler için savaşmayı reddeden Franz Jägerstätter’in verdiği mücadeleye odaklanıyor.

Tek başına yönettiği ilk uzun metrajlısı olan Uğur Böceği – Lady Bird ile çok konuşulan Greta Gerwig’in yeni filmi Küçük Kadınlar ‘dan ilk fragman yayınlandı. Meg, Jo, Beth ve Amy isimli dört kız kardeşin Amerikan İç Savaşı’nın sonrasında geçen büyüme hikâyesini konu alan filmin oyuncu kadrosunda Saoirse Ronan, Timothée Chalamet, Laura Dern, Florence Pugh, Emma Watson ve Meryl Streep gibi isimler yer alıyor.

Bong Joon-ho’nun 72. Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ile dönen son filmi Parazit’ten yeni fragman yayınlandı. Parazit, her bir üyesi işsiz olan Ki-taek ailesinin Park ailesiyle tanışmasının ardından yaşanan sıra dışı bir olayı anlatıyor. Türkiye prömiyerini Filmekimi’nde yapacak olan filmin Kasım ayında vizyona girmesi bekleniyor.

Ira Sachs’in yönettiği, başrolünde usta oyuncu Isabelle Huppert’in yer aldığı Frankie’den yeni fragman yayınlandı. Aile büyüklerinden biri vefat etmeden önce son bir aile tatili için Portekiz’de bir sahil kasabasında bir araya gelen Avrupalı bir ailenin hikâyesini anlatan filmde Huppert’e Marisa Tomei, Jeremie Renier, Greg Kinnear ve Brendan Gleeson gibi önemli isimler eşlik ediyor.

Başrollerde Paul Dano ve Daniel Radcliffe’in yer aldığı Çakı Gibi – Swiss Army Man ile çok konuşulan Daniel Scheinert’ın yönetmenliğini yaptığı The Death of Dick Long’dan fragman yayınlandı. Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan film, üç yakın arkadaş olan Dick, Zeke ve Earl’ün bir gece eğlenmek için bir araya gelmesiyle Dick’in tuhaf bir şekilde ölmesinin ardından herkesin birbirini tanıdığı ufak bir kasabada başlayan kaosu ele alıyor.

James Franco’nun 2014’te çektiği Zeroville’den fragman yayınlandı. Hollywood’un en üretken isimlerinden bir tanesi olan Franco’nun yönetmenliğini yaptığı ve başrolde yer aldığı film, dağıtım şirketinin iflas etmesinin ardından planlandığı tarih olan 2015’te vizyona girememişti. Senenin başında nihayet hakları satın alınıp ABD’de önümüzdeki ay vizyona girecek filmde Franco’ya Seth Rogen, Megan Fox, Joey King, Will Ferrell, Dave Franco, Danny McBride ve Jacki Weaver gibi isimler eşlik ediyor.

IMDb, Profesyonel Profillerdeki Doğum İsimlerini Kaldırma Kararı Aldı

IMDb; oyuncu, yönetmen ya da senarist gibi sektör profesyonellerinin kişisel profilinde doğum isimlerine yer vermesine ilişkin politikasını değiştirdi. Daha önce herhangi bir izin almadan doğum isimlerini ilgili profillere ekleyen site, son dönemde özellikle transgender topluluklardan gelen itiraz üzerine bu uygulamasını değiştirme kararı aldı.

ABD’deki Bir Araştırmaya Göre Sinemalara En Fazla 18-24 Yaş Grubundakiler Gidiyor

Son dönemde en çok tartışılan konulardan bir tanesi bildiğimiz anlamdaki sinemanın bitip bitmediği kuşkusuz. Özellikle Netflix benzeri yayın platformlarının iyiden iyiye yükselişe geçmesiyle birlikte sinemaları ziyaret eden izleyici sayısının tüm dünyada azalması ve orijinal filmlerin gişede ilgi görmemesi, bu tezi güçlendirir nitelikteydi. Ancak PostTrak isimli şirketin ABD’de yaptığı araştırmaya göre, sinemaya en çok, yayın platformlarının etkisiyle elini ayağını sinema salonlarından çekmesi beklenen, 18-24 yaş grubu gidiyor. Aynı araştırma sinemaya giden her iki izleyiciden birinin 25 yaş ve altında olduğunu da gösteriyor. Dolayısıyla teknolojiyle oldukça haşır neşir olan genç kesimin, sinemadan hâlen umudunu kesmediğini söyleyebiliriz.

Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da – Once Upon a Time… in Hollywood’daki Bruce Lee Tasvirine Gelen Eleştirilere Cevap Verdi

Quentin Tarantino’un yeni filmi Bir Zamanlar… Hollywood’da, ABD’de vizyona girmesiyle birlikte oldukça iyi geri dönüşler alırken aynı zamanda eleştirilerin de odağında kaldı. 1969’ların Hollywood’unda yer alan pek çok gerçek isimle birlikte Bruce Lee’ye de filminde yer veren Tarantino, oyuncuyu tasvir şekliyle hem Lee’nin ailesinden hem de bazı sinemaseverlerden tepki topladı. Bruce Lee’nin kızı Shannon Lee, filmde babasının kendisini beğenmiş biri olarak yansıtıldığını dile getirirken oyuncuyla çalışma imkânı bulmuş eski basketbolcu Kareem Abdul-Jabbar ise bu durumun rahatsız edici olduğunu ve kendisinde hayal kırıklığı yarattığını belirtmiş. Öte yandan Tarantino ise konuyla ilgili olarak Lee’nin gerçekte de kibirli bir insan olduğunu ve filmdeki konuşmalarının birçoğunu uydurmadığını, oyuncunun bunların birçoğunu söylediğini gerçek hayatta da duyduğunu belirtti.

Disney, Jojo Rabbit’in Stüdyonun İmajını Zedelemesinden Endişeleniyor

Bu yılın başında resmi olarak Fox’u satın alan Disney, hakları bu yolla kendisine geçen Taiki Waititi imzalı Jojo Rabbit ile ilgili bazı endişeler taşıyor. II. Dünya Savaşı sırasında babasının yokluğunu çeken 10 yaşında bir çocuğun Nazi propagandasının etkisi altında kalarak babasını Hitler şeklinde hayal etmesi sonucu gelişen olayları konu alan filmin gösterimine katılan bazı Disney yöneticileri, Jojo Rabbit’in politik yönü nedeniyle yapımın stüdyoyu yakından takip edenleri rahatsız edebileceğini öne sürmüş. Genellikle suya sabuna pek dokunmayan işler kotaran Disney’in, Jojo Rabbit özelinde herhangi bir değişiklik yapması pek olası görünmese bile gelecek dönemde bu gibi orijinal işlerin önünün şirket tarafından kapatılabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Universal’ın The Hunt’ı Vizyona Sokmaktan Vazgeçmesinin Nedenleri Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz haftalarda ABD’de ardı ardına gerçekleşen silahlı saldırıların ardından Universal, zengin insanların bir oyun olarak insanları avladığı bir dünyada geçen The Hunt’ı vizyona sokmaktan vazgeçmişti. Ancak sonraki süreçte bu kararın yalnızca bu saldırılar nedeniyle değil, aynı zamanda Donald Trump‘ın filmi hedef alan olumsuz açıklamalarının etkili olduğu da gündeme geldi. Bu hafta ise filmin bu iki sebepten ziyade, deneme gösteriminden sonra gelen olumsuz eleştiriler ve yapım ekibinin sosyal medyadan aldığı ölüm tehditleri yüzünden vizyondan çekildiğini dair haberler ortaya çıktı.

SİYAD, Sansür Uygulamalarıyla Yüzleşmeleri İçin Festivallere ve Belediyelere Çağrıda Bulundu

Yerel seçimlerin ardından Antalya ve Adana’daki yönetimlerin el değiştirmesinin, bu şehirlerde düzenlenen film festivallerine olumlu etkilerini bir süredir dile getiriyoruz. Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Ulusal Yarışma’nın Antalya’ya geri döneceğini açıklarken Adana Film Festivali’yle ilgili güzel haberler de geliyor.

Öte yandan SİYAD, hafta içerisinde yaptığı bir açıklamayla, Ulusal Yarışma’nın kalkmasına neden olan olayların başlangıç noktası olarak gösterilebilecek Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’e uygulanan sansürle yüzleşilmeden yeni bir sayfa açılamayacağının altını çizdi. Açıklamanın tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Steven Soderbergh’in Yeni Filmi Let Them All Talk Olacak

Sinemaya verdiği aranın ardından Şanslı Logan – Logan Lucky ile geri dönüp daha sonra Saplantı – Unsane ve High Flying Bird ile karşımıza çıkan Steven Soderbergh, son filmi The Laundromat’la ödül mevsiminde çokça konuşulacakmış gibi görünüyor. Öte yandan yönetmen, şimdiden yeni projesine başladığını açıkladı. Let Them All Talk ismini taşıyan filmin konusu henüz açıklanmış değil ancak başrollerde Meryl Streep ve Gemma Chan’in yer alacağı belli oldu. Çekimleri New York’ta süren filmin son teknoloji ürünü RED Komodo Dragon kamera ile çekiliyor olması da iPhone’la iki film birden çeken Soderberg’in yine farklı bir deneyim peşinde olduğunu bir kanıtı.

The Kominsky Method’un 2. Sezonundan İlk Görseller Yayınlandı

Chuck Lorre‘un yaratıcısı olduğu Netflix dizisi The Kominsky Method, geçtiğimiz yıl yayınlanan ilk sezonuyla oldukça iyi geri dönüşler almış ve kazandığı Altın Küre ödülleriyle de dikkat çekmişti. Michael Douglas ve Alan Arkin’in başrollerini paylaştığı dizinin yeni sezonundan ilk görseller yayınlandı. 25 Ekim‘de Netflix’te yayınlanacak olan The Kominsky Method’ın 2. sezonunda diziye yeni karakterler katılıyor. Buna göre Kathleen Turner, Douglas’ın canlandırdığı Sandy’nin eski eşi Ruth Bederman’e hayat verirken Jane Seymour ve Paul Reiser da diziye dahil olan isimler arasında.

Disney+, Ewan McGregor’lu Obi-Wan Kenobi Dizisi Çekmeye Hazırlanıyor

Hatırlayacaksınız Disney, kasım ayında açılacak yayın platformu Disney+ için The Mandalorian ve Cassian Andor‘a odaklanan spin-off dizileri çekerek Star Wars evrenini genişleteceğini açıklamıştı. Variety’nin haberine göre ise şirket, bir başka Star Wars dizisinde Obi-Wan Kenobi‘yi canlandırması için Ewan McGregor ile görüşüyor. Daha önce başrolde yine McGregor’un olduğu bir film çekilme ihtimali de sık sık gündeme gelmiş ve hatta bir noktada projenin hayata geçebileceği konuşulmuş fakat Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi – Solo: A Star Wars Story’nin gişedeki başarısızlığının ardından diğer spin-off‘lar gibi bu proje de rafa kalmıştı.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information