Geride bıraktığımız haftanın sinema ve televizyon dünyasında öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Bu haftaki içeriğimizde Kız Kardeşler’den Jojo Rabbit ve Nuh Tepesi’ne kadar haftanın fragmanları, Netflix’in Türkiye’den çekilmeme kararı alması, Scarlett Johansson’ın Woody Allen’a dair açıklamaları, Warner Bros., Birds of Prey ve Tenet fragmanlarını yalnızca sinema salonlarında göstermesi, Joker’in Altın Aslan’ı kazanması ve çok daha fazlası var.

Haftanın Haberleri: 2-8 Eylül

Haftanın Fragmanları

Baskın ve Housewife gibi filmlerle adından söz ettiren Can Evrenol’un yeni filmi Peri: Ağzı Olmayan Kız’dan tanıtım fragmanı yayınlandı. Korsanlar, zombiler ve avcıların olduğu bir dünyada yitik bir şehri mesken tutan çocukların macerasını anlatan film, prömiyerini !f Ulusal Yarışma’da yapacak.

Roy Andersson’ın, Yaşayanlar Üçlemesi’ne ek olarak çektiği yeni filmi About Endlessness’tan ilk fragman yayınlandı. 76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan film, sonrasında 44. Toronto Film Festivali’nde gösterilecek.

Emin Alper’in, prömiyerini Berlinale’de yapan filmi Kız Kardeşler’den, 13 Eylül’deki vizyon tarihi öncesinde son bir fragman yayınlandı. Farklı yaşlardaki üç kız kardeş, Reyhan, Nurhan ve Havva’nın küçük bir köydeki zorlu yaşamını ele alan film, son olarak Saraybosna Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülmüştü.

Son dönemin en başarılı yönetmenlerinden bir tanesi olan Taika Waititi’nin yeni filmi Jojo Rabbit’ten fragman yayınlandı. II. Dünya Savaşı sırasında babasının yokluğunu çekmesinden dolayı onu Hitler şeklinde hayal eden bir çocuğu merkezine alan film, tam anlamıyla bir kara komedi. Waititi’nin yanı sıra Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Thomasin McKenzie, Roman Griffin Davis, Alfie Allen, Stephen Merchant gibi isimler yer alıyor.

Başrollerinde Michael B. Jordan, Jamie Foxx ve Brie Larson’ın yer aldığı Just Mercy’den ilk fragman yayınlandı. Şu an için tam anlamıyla Oscar için formülize edilmiş gibi görünen film, Bryan Stevenson isimli bir avukatın işlemediği bir cinayet yüzünden ölüm cezasına çarptırılan Walter McMillian‘ı kurtarmak için verdiği mücadeleyi ele alıyor.

Dünya prömiyerini yaptığı 18. Tribeca Film Festivali’nde  En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülen Nuh Tepesi’nden fragman yayınlandı. Son olarak 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali‘nin Ulusal Yarışma bölümünde yer alacağı da açıklanan filmin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Ali Atay ve Hande Doğandemir gibi isimler yer alıyor.

Gaspar Noé’nin, kendisinin en başarılı filmlerinden bir tanesi olarak addedilen Dönüş Yok – Irréversible’ın yeni versiyonundan fragman yayınlandı. Olayların, orijinal filmin tam aksine, kronolojik sırada ilerlediği bir kurguyla sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Irréversible – Straight Cut‘ın ilk gösterimi geçtiğimiz günlerde 76. Venedik Film Festivali’nde yapılırken filmin ülkemizde gösterilip gösterilmeyeceği henüz açıklanmış değil.

1974 yapımı kült korku filmi Black Christmas’ın yeniden çevriminden fragman yayınlandı. Oyuncu kadrosunda Imogen Poots, Aleyse Shannon, Brittany O’Grady gibi isimlerin yer aldığı filme dair tek heyecanlandırıcı nokta, yönetmen koltuğunda daha önce Tehlikeli Arkadaşlık – Always Shine’la oldukça başarılı bir iş çıkarmış olan Sophia Takal’ın oturuyor olması.

Krisha ve Gece Gelen – It Comes at Night ile ardı ardına iki başarılı filme imzasını atan Trey Edward Shults’un yönettiği Waves’ten fragman yayınlandı. Prömiyerini yaptığı Telluride Film Festivali’nde pek beğenilmesinin ardından dikkat çekici fragmanıyla da ses getiren film, genç bir çiftin yaşadıkları üzerinden Afro-Amerikan orta sınıf bir ailenin hikâyesini ele alıyor.

Xavier Dolan’ın, prömiyerini yaptığı 72. Cannes Film Festivali’nde pek beğenilmeyen yeni filmi Matthias et Maxime’den fragman yayınlandı. Dolan’ın oyuncu kadrosunda da yer aldığı film, yirmili yaşlarının sonlarındaki bir arkadaş grubunun hikâyesini anlatıyor.

Sicilyalı mafya lideri Tommaso Buscetta’nın 1980’lerde geçen hikâyesini anlatan, Marco Bellocchio’nun koltuğunda oturduğu Il traditore’den fragman yayınlandı. Sicilya mafyasının sessizlik yeminini bozarak polise ifade veren ilk muhbir olan Buscetta’nın hayatını anlatan film, 4-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

Saint Laurent ve Nocturama: Paris Yanıyor – Nocturama gibi filmlerle tanınan Fransız yönetmen Bertrand Bonello’nun yönettiği Zombi Child’dan fragman yayınlandı. Voodoo büyüsü sonucunda zombiye dönüştüğü iddia edilen Haitili Clairvius Narcisse’nin etnoloji ve fantezinin sınırlarındaki öyküsüne ışık tutan film, Türkiye prömiyerini 18. Filmekimi’nde yapacak.

Martin Scorsese, Gençleştirme Teknolojisini Denemek İçin Robert De Niro’nun Goodfellas’taki Bir Sahneyi Yeniden Canlandırdığını Açıkladı

Hatırlayacaksınız birkaç ay önce Martin Scorsese’nin yeni filmi The Irishman için ince eleyip sık dokuduğu özellikle Robert De Niro ve Al Pacino’nun genç göründüğü sahneler üzerine yoğun emek verildiği gündeme gelmişti. Scorsese’nin hafta içerisinde yaptığı açıklama, bu ince eleyip sık dokuma hâlinin filmin daha proje aşamasına dayandığını gösteriyor. Robert De Niro’nun Sıkı Dostlar – Goodfellas’taki Yılbaşı partisi sahnesini yeniden canlandırdığını belirten yönetmen, oyuncuyu CGI yardımı ile gençleştirdikten sonra orijinal sahneyle yan yana koyup ikna olmalarının ardından çalışmalara başladıklarını belirtmiş.

Netflix, Türkiye’den Çekilmedi

Hatırlayacaksınız geçtiğimiz ay içerisinde çıkan yönetmelikle Netflix gibi internet üzerinden yayın yapan platformlar RTÜK’e bağlanırken aynı zamanda bu şirketlerin lisans ücreti için ödeme yapmasına dair bir madde de getirilmişti. Her ne kadar Netflix’in Türkiye’den çekileceğine dair bir şüphe bulunmasa da haftanın başında şirketin lisans ücretini yatırmadığına ve ülkeden çekileceğine dair twit‘ler atılmasıyla kısa süreli bir infial oluştu. Ancak bunun ardından çeşitli kanatlardan açıklama gelirken Netflix Türkiye de son noktayı koydu.

2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin Programı Açıklandı

Bu sene ikinci kez düzenlenecek olan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin programı açıklandı. 4-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde; Kız Kardeşler, Yuva ve Görülmüştür gibi yerli filmlerle birlikte yıl içerisinde çok konuşulan Acı ve Zafer – Dolor y gloria, Parazit – Gisaengchung ve Sonra Dans Ettik – And Then We Danced gibi yapımlar da yer alacak. Programın tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Scarlett Johansson’ın Açıklamalarının Ardından Woody Allen’a Dair Tartışmalar Yeniden Gündeme Geldi

Hatırlayacaksınız son birkaç yıllık süreçte yaşananların ardından Hollywood’daki pek çok isim Woody Allen’la çalışmayacağını açıklarken Javier Bardem ve Diane Keaton gibi isimler ise yönetmene destek verdi. Öte yandan şu sıralarda Marriage Story ile gündemde olan Scarlett Johansson, Allen’ın arkasında duran bir diğer isim olarak dikkat çekti. Yönetmenle konu üzerine konuştuklarını ve masum olduğuna kanaat getirdiğini söyleyen Johansson, fırsat olması hâlinde onunla yeniden çalışabileceğini de eklemiş. Bu açıklamaların ardından oyuncunun Oscar yarışında önemli bir darbe aldığı da konuşuluyor.

Öte yandan Woody Allen’ın üvey kızı Dylan Farrow konuyla ilgili olarak bir twit atarken Scarlett Johansson’ın gitmesi gereken çok yol olduğunu belirtti. Fransa’da bir röportaj veren Allen ise, şimdiye dek yüzlerce aktrisle çalıştığını ve hiçbir şikayet almadığını, senelerce sette çalışan kadın emekçilere her zaman erkek meslektaşlarıyla aynı paraları ödediğini söyleyerek kendini savunmaya devam etti.

Ben Wheatley, Alicia Vikander’lı Tomb Raider’ın Devam Filmini Yönetecek

Şimdiye dek birbirinden başarılı bağımsız filmlere imza atan Ben Wheatley, Hollywood’a transfer olacak son isim oldu. Hafta içerisinde gelen haberlere göre yönetmen, pek beğenilmeyen Alicia Vikander’lı Tomb Raider’ın devam filminde yer alacak. Daha önce pek çok kez kez Wheatley’le çalışan Amy Jump‘ın senaryosunu yazacağı filmin 2021’de vizyona girmesi bekleniyor.

Merakla Beklenen Watchmen, 20 Ekim’de Seyirci Karşısına Çıkacak

Alan Moore’un kült çizgiroman serisinden televizyona uyarlanan; Robert Redford, Jeremy Irons, Regina King, Don Johnson gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı HBO dizisi Watchmen, 20 Ekim’de yayınlanmaya başlayacak. Lost ve The Leftovers‘ın yaratıcılarından Damon Lindelof’un katkılarıyla ekrana gelecek dizi, 2009 yapımı filmden farklı olarak çizgiromanın doğrudan bir uyarlaması olmayacak ve tarihin akışının değiştiği alternatif bir evrende geçecek.

Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz Serisi Diziye Uyarlanıyor

Geçtiğimiz sene kaybettiğimiz Ursula K. Le Guin’in muhteşem eseri Yerdeniz, A24 tarafından diziye uyarlanıyor. Yapımcılığını Gece Vurgunu – Nightcrawler ve Kevin Hakkında Konuşmalıyız – We Need to Talk About Kevin gibi işlerin arkasında yer alan Jennifer Fox’un yapacağı dizinin yayın kanalı henüz belli değil. Fakat sinema dünyasındaki başarılı yapımların yanında son olarak Euphoria dizisiyle çok konuşulan A24 ve Fox’un projedeki varlıkları umut verici.

Warner Bros., Birds of Prey ve Tenet’in Fragmanlarını Yalnızca Sinemalarda Gösteriyor

Fragmanların bir filmi hem vezir, hem de rezil (bkz. Sonic ve Cats) bir dönemde yaşıyoruz. Dolayısıyla henüz birkaç dakikasını, genellikle minik bir ekrandan gördüğümüz bir yapım hakkında bile bolca fikre sahibiz. Hâl böyleyken Warner Bros.’un son dönemdeki aksiyonları tartışmaya değer. Şirket, en beklenilen filmlerinden iki tanesi olan Birds of Prey ve Tenet’in fragmanlarını yalnızca sinemalarda göstermekte karar kıldı. İşin daha da güzel kısmı Birds of Prey fragmanının, direkt olarak öncesinde yayınlandığı O Bölüm 2 – It Chapter Two’yla uyumlu olması. Dolayısıyla bu fragman, tamamen sinemada deneyimlemek üzerine yaratılmış durumda.

The Handmaid’s Tale’ın Devam Romanı Olan The Testaments’ın Haklarını Hulu ve MGM Satın Aldı

The Handmaid’s Tale dizisini de yayınlayan Hulu, MGM ile birlikte Margaret Atwood‘un 34 yıl sonra çıkan devam romanı The Testaments’ın haklarını, henüz kitap raflardaki yerini almadan, satın aldı. The Handmaid’s Tale romanının bıraktığı yerin 15 yıl sonrasında başlayan The Testaments, olayları Offred’in değil, Gilead ile bağlantılı üç farklı kadının bakış açısından anlatıyor. Dizinin ne şekilde hayata geçeceği ise henüz bilinmiyor.

Will Poulter, The Lord of the Rings Dizisinin Oyuncu Kadrosuna Dâhil Oldu

Black Mirror: Bandersnatch ve Ayin – Midsommar gibi son dönemin çok konuşulmuş iki farklı işinde karşımıza çıkan Will Poulter, Amazon’un çekeceği The Lord of the Rings dizisine dâhil oldu. Dizide Markella Kavenagh‘a eşlik edecek Poulter’ın hangi karaktere hayat vereceği bilinmiyor fakat internette Elrond’un gençliğini canlandırabileceğine dair dedikoduların dolaştığını belirtelim. Senaryosunu Star Trek Beyond’un senaristleri olarak tanınan Patrick McKay ve John D. Payne yazdığı dizinin ilk iki bölümünü J.A. Bayona yönetirken aynı zamanda yürütücü yapımcı olarak görev yapacak.

Jennifer Kent, Yeni Projesini Buldu

İlk uzun metrajı The Babadook’un ardından The Nightingale’la da iyi yorumlar alan Jennifer Kent, bir sonraki projesinde Alexis Coe‘nun aynı isimli romanından sinemaya uyarlanacak Alice + Freda Forever’ı yönetecek. Alice Mitchell ve Freda Ward isimli iki genç kız arasındaki tutkulu aşkın, kıskançlık ve dış güçlerin etkisiyle büyük bir kaosa sürüklenmesini konu alan filmin yapımcılığını Amazon üstlenecekken çekimlere 2020’nin yaz aylarında başlanacak.

Ali Aydın’ın Yeni Filmi Kronoloji, 24. Uluslararası Busan Film Festivali’nde Yarışacak

İlk uzun metrajı Küf ile 69. Venedik Film Festivali’nde Luigi De Laurentiis Ödülü’ne layık görülen Ali Aydın, yeni filmi Kronoloji ile Asya’nın prestijli festivallerinden Uluslararası Busan Film Festivali‘nde yarışacak. Dışarıdan bakınca mutlu bir çift gibi görünen Hakan ile Nihal’in hikâyesini derinliklerine inen filmin başrollerini Birkan Sokullu, Cemre Ebüzziya, Serkan Keskin ve Tansu Biçer paylaşıyor.

Brad Pitt, Bir Zamanlar… Hollywood’da – Once Upon a Time… in Hollywood’un Dizi Olarak Yayınlanabileceğini Doğruladı

Brad Pitt, tıpkı The Hateful Eight’te olduğu gibi, Bir Zamanlar… Hollywood’da – Once Upon a Time… in Hollywood’un da dizi olarak yayınlanabileceğini doğruladı. Daha önce Charles Manson’ın diyaloglu sahneleri olmak üzere pek çok sahnenin filmde yer almadığı, hatta ilk kurgunun 4 saat 20 dakika uzunluğunda olduğu gündeme gelmişti. Dizi versiyonu için nasıl bir kurgu yapılacağı henüz açıklanmış değil filmi bir de o şekilde görmek oldukça keyifli olacaktır.

The End of the F***ing World’ün 2. Sezonundan İlk Görseller Yayınlandı

İlk sezonu oldukça beğenilen The End of the F***ing World’ün 2. sezonundan ilk görseller yayınlanırken yeni sezonun kasım ayında ekranlara geleceği açıklandı. Alyssa’nin ilk sezondan kalan sorunlarıyla uğraşacağı yeni bölümlerde James’in kaderinin ne olacağı ise henüz açıklanmış değil. Oyuncu kadrosunda Naomi Ackie’nin de katıldığı açıklanan dizinin yeni sezonun senaryosu tıpkı ilk sezonda olduğu gibi Charlie Covell’a ait.

76. Venedik Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl 28 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 76. Venedik Film Festivali’nin ödülleri sahiplerini buldu. Bir kısım eleştirmen tarafından beğenilmese de büyük oranda oldukça iyi geri dönüşler alan Joker, Altın Aslan’ın sahibi olarak ödül mevsiminde iddialı olacağını yeniden gösterdi. Roy Andersson ise About Endlessness’la En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi oldu. Öte yandan Roman Polanski’nin yeni filmi J’accuse’a Jüri Büyük Ödülü’nün verilmesi ise büyük tartışma konusu oldu. Ödüllerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information