Geride bıraktığımız haftanın sinema ve televizyon dünyasında öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Bu haftaki içeriğimizde Sessiz Bir Yer 2 – A Quiet Place Part II’dan Better Call Saul’a haftanın fragmanları, 70. Berlin Film Festivali’nin programının açıklanması, Robert Pattinson’lı The Batman’in çekimlerinin başlaması ve çok daha fazlası var.

Haftanın Haberleri: 27 Ocak-1 Şubat 2020

Haftanın Fragmanları

İlk filmin başarısının ardından merakla beklenmeye başlanan Sessiz Bir Yer 2’den iki yeni tanıtım fragmanı yayınlandı. Bir yandan ailenin ilk filmin ardından yaşadıklarına odaklanan yapım, diğer yandan geçmişe giderek tüm bu apokaliptik sürecin nasıl başladığına ışık tutacak. John Krasinski’nin yazıp yönettiği ve oyuncu kadrosunda yer aldığı filmde ona Emily Blunt, Noah Jupe, Millicent Simmonds, Cillian Murphy ve Djimon Hounsou gibi isimler eşlik ediyor.

John Turturro’nun yazıp yönettiği, aynı zamanda başrolünü üstlendiği The Big Lebowski spin-off‘u The Jesus Rolls’tan yeni bir tanıtım fragmanı yayınlandı. John Turturro’ya Audrey Tautou, Bobby Cannavale, Susan Sarandon, Christopher Walken, Jon Hamm ve Pete Davidson gibi isimlerin eşlik ettiği film, 26 Haziran’da vizyona girecek.

Başrolde Al Pacino ve Logan Lerman’ın yer aldığı Hunters’tan yeni fragman yayınlandı. Amerika’da yüzlerce Nazinin yaşadığını keşfeden ve yeni bir soykırım planı hazırladıklarına inanan bir grup Nazi avcısının hikâyesini anlatan dizinin ilk bölümünü Ben, Earl ve Ölen Kız – Me and Earl and The Dying Girl ile tanınan Alfonso Gomez-Rejon yönetti.

Better Call Saul’un 5. sezonundan ilk uzun soluklu fragman yayınlandı. Mike Ehrmantraut, Hector Salamanca, Gus Fring gibi Breaking Bad’den tanıdığımız karakterlere bu kez Hank Schrader‘ın da katılacağı yeni sezon, Jimmy McGill’in tam anlamıyla Saul Goodman’a dönüşmesinin ardından yaşananları anlatacak. Dizinin gelecek yıl yayınlanacak final sezonunda Walter White ve Jesse Pinkman’ın görünüp görünmeyeceği ise hâlen bir gizem.

Başrollerde John Turturro, Winona Ryder ve Zoe Kazan’ın yer aldığı HBO dizisi The Plot Against America’dan ilk fragman yayınlandı. The Wire ile tanınan David Simon’ın yaratıcılığını yaptığı dizi, popülist lider Charles Lindbergh’in ABD’nin Başkanlık koltuğuna oturduğu alternatif evrende geçerken halkı faşizme sürükleyen süreci New Jersey’de yaşayan işçi sınıfı Yahudi bir ailenin gözünden ele alıyor.

70. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı İçin Yarışacak Filmler Belli Oldu

Bu yıl 20 Şubat-1 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 70. Berlin Film Festivali’nin programı tamamen açıklanırken aynı zamanda Altın Ayı için yarışacak 18 film de duyuruldu. Kelly Reichardt imzalı First Cow, Eliza Hittman’ın prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde oldukça beğenilen filmi Never Rarely Sometimes Always, Sally Potter’ın yönettiği The Roads Not Taken ve yakın dönem Alman sinemasının önde gelen isimlerinden Christian Petzold’un yönetmen koltuğunda oturduğu Undine’in de yer aldığı seçkiyi, başkanlığını Jeremy Irons’ın yapacağı jüri değerlendirecek. Programla ilgili daha fazla ayrıntıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan hafta içerisinde festivalle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. 1951-1976 yılları arasında Berlinale’in ilk direktörlüğünü üstlenen Alfred Bauer’in Nazilerle oldukça yakın ilişkiler içerisinde olduğunun ortaya çıkması üzerine, her yıl festival programında “sinema sanatına yeni bakış açıları getiren” bir filme verilen Alfred Bauer Ödülü askıya alındı.

Nic Pizzolatto ile Matthew McConaughey, Redeemer Dizisi İçin Yeniden Bir Araya Geliyor

Daha önce True Detective’de birlikte çalışan Nic Pizzolatto ve Matthew McConaughey ikilisi, Patrick Coleman’ın The Churchgoer romanından televizyona uyarlanacak Redeemer dizisi için yeniden bir araya geliyor. Senaryosunu Pizzolatto’nun yazacağı ve başrolde McConaughey’in yer alacağı dizi, Teksas’ta kayıp bir kadını arayan bir güvenlik görevlisinin araştırmalarını derinleştirdikçe komplolarla örülü bir yolsuzluk olayına tanık olmasını ele alacak.

Roman Polanski’nin, Yeni Filmi J’accuse ile Ödül Kazanmaya Devam Etmesi, Tepki Topluyor

Reşit olmayan bir kıza tecavüz etmesi nedeniyle hapis cezası aldığı ABD’den kaçıp uzun yıllardır Avrupa’da film çekmeye devam eden Roman Polanski, son dönemde yeni tecavüz suçlamalarıyla karşı kaşıya kalmıştı. Tüm bunlara karşın kariyerini sürdürmesine göz yumulan Polanski, yeni filmi J’accuse ile Venedik Film Festivali’nde üç ödül kazanmış ve bunun üzerine festival yönetimi büyük tepki toplamıştı. Öte yandan bu hafta içinde Polanski, Lumières Ödülleri’de En İyi Yönetmen ödülünü kazanırken J’accuse, 45. César Ödülleri’nde 12 dalda adaylık elde ederek diğer tüm filmleri arkasında bıraktı. Hakkındaki suçlamalar mahkeme kararıyla onaylanmış Polanski’nin önemli festival ve kuruluşlardan ödül alarak bir şekilde destekleniyor olması, #MeToo hareketinin yarattığı etkiye karşın hâlen alınacak çok fazla yolu olduğunun bir göstergesi.

Robert Pattinson’lı The Batman’in Çekimleri Başladı

Matt Reeves’in yazıp yönettiği ve başrolde Robert Pattinson’ın yer aldığı The Batman’in çekimleri başladı. Reeves’in noir bir Batman hikâyesi olarak nitelendirdiği film, Catwoman’ı Zoë Kravitz, Batman çizgiromanlarının en önemli kötü karakterleri arasında yer alan The Riddler’ı Paul Dano, bir diğer ikonik kötü karakter olan Penguin’i Colin Farrell, Komiser Gordon’ı Jeffrey Wright, Alfred’i Andy Serkis, Carmine Falcone’u ise John Turturro canlandıracak. Ayrıca filmde Peter Sarsgaard‘ın Two-Face olarak da bilinen Harvey Dent’e hayat vereceği konuşuluyor.

Şeyh Bedreddin İsyanını Anlatan Hakikat Filmi İçin Çalışmalar Başladı

Nazım Hikmet’in Simavne Kadısı Şeyh Bedreddin Destanı adlı şiiriyle literatürümüzde önemli bir yer kaplamaya başlayıp, Anadolu’daki ilk sosyalist eylem olarak nitelendirilen 600 yıl önceki Şeyh Bedreddin İsyanı, beyazperdeye uyarlanıyor. Ünlü müzisyen Suavi’nin Şeyh Bedreddin’e hayat vereceği filmde isyanda önemli bir rol oynayan Börklüce Mustafa’ya ise Bülent Emrah Parlak hayat verecek. Çekimleri Edirne, İzmir, Sivas ve Bilecik’te gerçekleşecek filmin oyuncu kadrosunda Orhan Alkaya, Mazlum Çimen, Sermet Yeşil, Ruges Kırıcı, Gülsün Odabaşı gibi isimler de yer alacak. Senaryosunu Ruges Kırıcı ve Yusuf Çetin’in yazdığı, Hasan Alak’ın yöneteceği filmin Şeyh Bedreddin’in ölüm yıl dönümüne denk gelecek şekilde 18 Aralık’ta vizyona girmesi bekleniyor.

Yorgos Lanthimos ve Emma Stone, Bir Kısa Film Üzerinde Çalışıyor

Sarayın Gözdesi – The Favourite’te birlikte çalışan Yorgos Lanthimos ve Emma Stone, çekimleri Yunanistan’da gerçekleşen bir kısa film projesi için bir araya geldi. Konusu henüz bilinmeyen kısa film, Yunanistan Ulusal Operası ve kar amacı gütmeyen sanat organizasyonu NEON’un gerçekleştirdiği “The Artist on the Composer” isimli bir çalışmanın ikinci eseri olarak izleyiciye sunulacak.

Damien Chazelle’in Yöneteceği Babylon’dan Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Son filmi Ay’da İlk İnsan – First Man ile istediğini tam anlamıyla bulamayan Damien Chazelle, iki bölümünü yönettiği Eddy’nin ardından bir sonraki uzun metrajı için çalışmalarını sürdürüyor. Hollywood’da sessiz filmlerden sesli filmlere geçildiği dönemi merkezine alacak filmle ilgili gelen son haberler, Emma Stone ve Brad Pitt’in, sanılanın aksine, başrollerde yer almayacağını işaret ediyor. Hikâyenin merkezinde ülkeye kaçak yollarla girmiş Meksikalı bir çiftin Hollywood’a girmeye çalışan 20 yaşındaki oğulları ile sessiz sinema döneminin önemli isimlerinden Anna May Wong’un yer alacağı belirtilirken bu karakterleri canlandıracak oyuncular için arayışın sürdüğü söyleniyor. 2021’in sonlarında vizyona girecek filmin çekimlerine temmuz ayında Los Angeles’ta başlanması bekleniyor.

Penélope Cruz ve Antonio Banderas, Competencia Oficial İçin Yeniden Bir Araya Geliyor

En son Acı ve Zafer – Dolor y gloria filminde birlikte çalışan Penélope Cruz ve Antonio Banderas, Mariano Cohn ve Gastón Duprat’ın yöneteceği Competencia Oficial filmi için yeniden bir araya geliyor. İkiliyle beraber filmin oyuncu kadrosunda José Luis Gómez, Carlos Hiplito, Irene Escolar, Koldo Olabarri, Nagore Aramburu, Pilar Castro ve Juan Grandinetti gibi isimler yer alıyor.

Guillermo del Toro’nun Yeni Filmi Nightmare Alley’in Çekimleri Başladı

Suyun Sesi – The Shape of Water’la hem En İyi Film hem de En İyi Yönetmen Oscarı’nı kucaklayan Guillermo del Toro, bir sonraki filmi Nightmare Alley’in çekimlerine başladı. Oyuncu kadrosunda Bradley Cooper, Cate Blanchett, Rooney Mara, Willem Dafoe, Toni Collette, Richard Jenkins, David Straithairn ve Holt McCallany gibi isimlerin yer aldığı filmin görüntü yönetmeni ise Suyun Sesi’nde de aynı görevde bulunan Dan Laustsen. Senaryosunu Guillermo del Toro ve Kim Morgan‘ın kaleme aldığı Nightmare Alley, William Lindsay Gresham‘ın romanından sinemaya uyarlanan 1947 yapımı aynı isimli filmin yeniden çevrimi olacak. Filmin resmi sinopsisi ise şöyle: Özenle seçilmiş sözleriyle insanları manipüle etme konusunda özel bir yeteneğe sahip olan genç bir karnaval çalışanı, kendisinden bile daha tehlikeli olan psikiyatrist bir kadınla birlik oluyor.

Imelda Staunton, The Crown’ın 5. Sezonunda Kraliçe II. Elizabeth’i Canlandıracak

Imelda Staunton, Netflix dizisi The Crown’ın 5. sezonunda Olivia Colman’dan rolü devralıp Kraliçe II. Elizabeth’i canlandıracak. Dizinin, 2019’un sonunda ekrana gelen 3. sezonunda Olivia Colman, Claire Foy’un yerine geçip Kraliçe II. Elizabeth olarak izleyici karşısına çıkmıştı. Bununla birlikte Staunton’ın başrolde yer alacağı 5. sezonun, diziyi noktalayacağı da açıklandı.

Joel Coen’in Macbeth Uyarlamasından Yeni Detaylar Açıklandı

Joel Coen’in, Ethan Coen olmadan çekeceği ilk film olan Macbeth uyarlamasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Başrollerde Denzel Washington ve Frances McDormand‘ın yer aldığı filmde ikiliye Brendan Gleeson, Corey Hawkins, Harry Melling ve Ralph Ineson’ın eşlik edeceği duyurulurken çekimleri yakın zamanda başlanacağı da belirtildi. Coen’in senaryosunu da yazdığı filmin yapımcılığını A24 yapıyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information