Geride bıraktığımız haftanın sinema ve televizyon dünyasında öne çıkan haberleri sizler için derledik.

Bu haftaki içeriğimizde Waves’ten The End of the F***ing World ve The Witcher’a dek haftanın fragmanları, Game of Thrones’un spin-off  projelerinden birisi iptal edilirken bir diğerinin ilk sezon onayını alması, SineBU’ya yapılan zamların yarattığı tartışma, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin kazananları -ya da kazananı- ve çok daha fazlası var.

Haftanın Haberleri: 28 Ekim-2 Kasım

Haftanın Fragmanları

72. Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen Jessica Hausner imzalı Little Joe’dan fragman yayınlandı. Başrollerde Emily Beecham ve Ben Whishaw’un yer aldığı film, insanları mutlu etmek için geliştirilmiş Little Joe isimli bir çiçeğin bir süre sonra kontrolden çıkmasını ele alıyor. Prömiyerini Filmekimi’nde yapan Little Joe, 13 Aralık’ta vizyona girecek.

2002 yapımı aynı adlı filmin yeniden çevrimi olan The Grudge’tan fragman yayınlandı. Andrea Riseborough, John Cho, Demián Bichir, Betty Gilpin’in oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin yönetmenliğini Annemin Gözleri – The Eyes of My Mother ile çok konuşulan Nicolas Pesce yapıyor.

İlk iki uzun metrajı Krisha ve Gece Gelen – It Comes at Night ile oldukça iyi işlere imza atan Trey Edward Shults’un yönettiği Waves’ten yeni fragman yayınlandı. Bu seneki ödül mevsiminde iddialı olabileceği konuşulan film, Güney Florida’da yaşamakta olan orta sınıf bir Afro-Amerikan ailenin hikâyesini merkezine alıyor.

Star Wars evreninin ilk live-action dizisi olan The Mandalorian’dan yeni fragman yayınlandı. Empire’ın yıkılıp First Order’ın kurulduğu dönemin arasında geçecek dizi, Jango ve Boba Fett gibi bir savaşçı olan yalnız bir silahşorun galaksinin uzak köşelerine uzanan maceralarını anlatıyor. Jon Favreu’nun yaratıcısı olduğu dizi, 12 Kasım’da Disney+’ta yayınlanacak.

5 Kasım’da Netflix’e geri dönecek olan The End of the F***ing World’ün 2. sezonundan ilk fragman yayınlandı. James ve Alyssa’nın birlikte çıktığı maceranın iki yıl sonrasında geçen yeni sezonda, Alyssa’yı hâlâ ilk sezonda yaşanan olayların sonuçlarıyla boğuşurken izleyeceğiz.

Andrzej Sapkowski’nin fantastik roman serisinden uyarlanan Netflix dizisi The Witcher’dan fragman yayınlandı. Başrolde Henry Cavill’ın yer aldığı dizi, doğaüstü güçlere sahip bir yaratık avcısı olan Rivialı Geralt’ın maceralarını merkezine alıyor.

David Benioff ve D.B. Weiss, Yeni Star Wars Üçlemesinden Ayrıldı

Game of Thrones’un yaratıcıları olarak tanınan David Benioff ve D.B. Weiss, geçtiğimiz yıl yeni Star Wars üçlemesinin başına getirilmişti. Ancak bu haftanın başında ikili, ellerinde daha birçok proje olmasından dolayı üçlemeden ayrıldıklarını açıkladı. Ayrılığın ardından elbette ki çeşitli iddialar gündeme geldi ve Variety’nin haberine göre, Benioff ve Weiss’ın esas çıkış nedeni Lucasfilm’in baskıları. Yakın dönemde Josh Trank, Colin Trevorrow, Phil Lord  ve Chris Miller gibi isimlerin çeşitli Star Wars filmlerinden ayrılmış olması da bu kanıyı destekler nitelikte. Öte yandan taraflar arasındaki anlaşmazlığın çıkış noktası olarak ise ikilinin evreni Skywalker ailesinin konu edilmeyeceği bir noktaya evirmek isterken Lucasfilm’in buna pek sıcak bakmaması olduğu söyleniyor.

Martin Scorsese, Marvel Filmlerine Dair Eleştirilerini Yumuşattı

Geçtiğimiz haftalardaki Marvel filmlerinin sinema olmadığını düşündüğü söylediği açıklamalarıyla büyük bir tartışmanın fitilini ateşleyen Martin Scorsese, bu hafta ise çok daha ılımlı sözleriyle karşımızda. Marvel filmlerinin tema parkına daha yakın durduğunu söylediği açıklamalarına istinaden bunun yeni bir sanat biçimi olduğunu belirten usta yönetmen, bu türdeki filmlerin sinema salonlarını git gide daha fazla işgal ediyor olmasına dair endişelerini yineleyerek Greta Gerwig, Paul Thomas Anderson ve Noah Baumbach gibi yönetmenlerin büyük perdenin dışında bırakılmaması gerektiğini dile getirdi. Öte yandan Scorsese’den de öteye giderek Marvel filmlerinin değersiz olduğunu söyleyen Francis Ford Coppola ise, Deadline’a verdiği yeni röportajda daha önceki sözlerinin Fransızca’dan İngilizce’ye yanlış çevrildiğini ve “değersiz” kelimesini film endüstrisinin üretimi sanatın önüne koyması için kullandığını dile getirdi.

Rachel Weisz, Elizabeth Taylor’a Hayat Verecek

Rachel Weisz, Milyoner – Slumdog Millionare ile Oscar Ödülü kazanmış olan Simon Beaufoy’un senaryosunu yazdığı A Special Relationship’te Hollywood’un ikonik isimlerinden Elizabeth Taylor’a hayat verecek. Bert & Bertie’nin yönetmenliğini yapacağı film, Amerika’nın tutuculuğuyla bilinen güney bölgesinde büyüyen asistanı Roger Wall ile olan ilişkisinin Elizabeth Taylor’ın hayatını nasıl değiştirdiğine odaklanacak.

HBO Max Hakkında Yeni Bilgiler Açıklandı

WarnerMedia, Mayıs 2020’de açılacak yayın platformu HBO Max’in tanıtımını yaptı. Aylık abonelik ücreti, yeni açılan ya da açılacak AppleTV+ ve Disney+ gibi platformlardan fazla olarak 14.99 dolar olacak HBO Max, bünyesinde HBO dizilerinin yanı sıra TNT, TBS, The CW kanalların yapımlarıyla birlikte Warner Bros. filmleri de yer alacak. Ayrıca ilerleyen dönemde Ridley Scott‘ın yaratıcılığını yaptığı Raised by Wolves dizisi gibi orijinal işler de platformdaki yerini bulacak. Bununla birlikte WarnerMedia’nın Friends, The Big Bang Theory, South Park ve Rick and Morty gibi yüksek profilli dizilerinin haklarını da satın aldığını hatırlatalım. HBO Max hakkında daha fazla detaya şuradan ulaşabilirsiniz.

Game of Thrones’un Spin-off Projesi İptal Edilirken Bir Yenisi İçin Hazırlıklara Başlandığı Açıklandı

Game of Thrones’un sona ermesinin ardından HBO, diziden çok uzun zaman önce geçecek spin-off projesi için çalışmalarını hızlandırmıştı. Jane Goldman’ın yaratıcılığını yaptığı ve başrolde Naomi Watts’ın yer aldığı proje, hafta içerisinde gelen haberlere göre pilot bölümünün beğenilmemesi üzerine sezon onayı alamadı. Ancak bundan yalnızca birkaç saat sonra House of the Dragon isimli bir başka projenin ilk sezon onayı aldığı gündeme geldi. Game of Thrones’ta anlatılan olayların 300 yıl öncesinde geçecek ve Targaryen ailesine odaklanacak olan bu dizinin Ryan J. Condal ve George R.R. Martin’in yaratıcılığını ekranlara gelecek. Ayrıca Game of Thrones’un sevilen bölümlerinden bazılarının yönetmen koltuğunda oturan Miguel Sapochnik de yaratım sürecinde aktif rol alırken yeni projenin birkaç bölümünde yönetmenlik yapacak. Konu hakkında kendi blog’unda bir yazı kaleme alan Martin ise, House of the Dragon’un kendisinin HBO’ya 2016’da sunduğu bir proje olduğunu belirtirken şu an için önceliğinin yazım sürecinde olduğu Winds of Winter’da olduğunu ve kitabı tamamlayıp yayınevine vermeden önce dizinin senaryosunu kaleme almayacağını eklemiş.

SineBU Biletlerine Yapılan Zamlara Dair Tartışmalar Sürüyor

Boğaziçi Üniversitesi’nde, 2015’ten bu yana açık olan SineBU’yla gelen zamlar tartışılmaya devam ediyor. Hatırlayacaksınız Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun SineBU kurucuları, çalışanları, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü üyeleri ve kampüsün diğer bileşenlerini ile görüş alışverişine gitmeden aldığı zam kararı sonucu Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü üyeleri için bilet fiyatı 2 liradan 4 liraya, “Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi” bilet fiyatı 4 liradan 5 liraya, “Öğrenci Bileti” 7 liradan 10 liraya, “Mezun Öğrenci” bilet fiyatı 12 liradan 23 liraya, “Tam Bilet” fiyatı 17 liradan 28 liraya yükselmişti. Bu durumun ardından sosyal medyada üniversitenin yönetim kuruluna yönelik eleştirilerde bulunulmuştu. Sürecin yakından takipçisi olan Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü ise yayınladığı video aracılığıyla yeni zamların SineBU’ya farklı şekillerde zarar verebileceğini ifade ediyor. Aynı zamanda hafta içerisinde üniversitede zamların geri çekilmesine dair imza toplandığını da belirtelim. Süreç hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

En İyi Uluslararası Film Oscarı İçin Oy Verme Süreci Başladı

Hatırlayacaksınız Akademi, yılın başında aldığı kararla Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı’nın ismini En İyi Uluslararası Film olarak değiştirmişti. Ancak görünen o ki kategoriye dair değişiklikler bununla sınırlı değil. Uluslararası Uzun Metraj Film yönetim komitesinin eş başkanlığını yapan Larry Karaszewski ve Diane Weyermann; Akademi üyelerinin tamamına, En İyi Uluslararası Film kategorisinde aday olacak beş filmi belirlemek için oy kullanabileceklerini belirten bir mektup gönderdi. Aday adayı olan 93 filmi değerlendiren komite tarafından belirlenen 10 filmlik listede yer alan tüm filmleri izleyen Akademi üyeleri, bu kategoride oy kullanabilecek. Böylece bu kategoride adaylık alacak son beş filmi belirleme sürecine ilk kez Akademi’nin tüm üyeleri dâhil olabilecek. Akademi’nin yakın dönemdeki üye alımlarında oldukça farklı ülke ve etnik kökenden gelen isimlere fırsat tanıdığını düşünürsek bu kararın kategoriyi olumlu yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz.

2019 Britanya Bağımsız Film Ödülleri Adayları Açıklandı

2019 Britanya Bağımsız Film Ödülleri’ne aday olan yapımlar açıklandı. Armando Iannucci’nin Charles Dickens uyarlaması The Personal History of David Copperfield 11 daldaki adaylığıyla dikkat çekerken başrolde Jessie Buckley’nin yer aldığı Wild Rose 10, bu yılın çok konuşulan işlerinden The Souvenir ise 8 daldaki adaylık elde etti. Tüm kategorilerdeki adaylıklara şuradan ulaşabilirsiniz.

BoJack Horseman’in Yaratıcısı Raphael Bob-Waksberg, Dizinin 6. Sezonda Bitirme Kararını Netflix’in Verdiğini Açıkladı

Ortadan ikiye ayrılan 6. sezonunun ilk 8 bölümü yayınlanan Bojack Horseman, Ocak 2020’de yayınlanacak diğer 8 bölümün ardından ekranlara veda edecek. Netflix’in en iyi işlerinden bir tanesi olup pek çoklarının animasyon dizilere olan bakış açışını değiştiren Bojack Horseman’in yaratıcısı Raphael Bob-Waksberg, Vulture’a verdiği röportajda 6. sezonda final yapma kararını Netflix’in verdiğini söyledi. Kendisinin birkaç sezon daha sürecek şekilde planlama yaptığını söyleyen Waksberg, Netflix’in, 6. sezonu yazmaya başlamadan önce konuyla ilgili olarak kendisini bilgilendirdiğini dile getiriyor. Konuyla ilgili herhangi bir küskünlüğü olmayan hatta dizinin bunca sezon devam etmesi nedeniyle şirkete şükran duyan senarist, Bojack Horseman filmi çekip çekmeyeceği sorusuyla ilgili olarak şimdilik hikâyenin kendisini tatmin edecek şekilde sonlandığını ama hâlen anlatmak istediği şeyler olduğunu ve birkaç sene sonra bu fikri yeniden düşünebileceğini söylemiş.

Wong Kar-wai, Yeni Filmine de Kaynaklık Eden Blossoms’ı Diziye Uyarlıyor

Wong Kar-wai, Aşk Zamanı – In the Mood for Love ve 2046 ile tematik bağı olacağını söylediği yeni filmi Blossoms’ın öncesinde, bu filmin uyarlandığı kitaptan esinlenen bir de dizi çekecek. Çin Kültür Devrimi’nin son dönemine denk gelen 60’lı yıllarda başlıyor ve Şanghay’da yaşayan üç kişinin 90’lı yıllara kadar uzanan hikâyesini anlatan 2012 tarihli romanın bir uyarlaması olacak bu iki projenin birbirine nasıl bağlanacağı merak konusu. Ancak önce dizinin, ardından ise filmin çekileceği açıklanmış durumda.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Antalya Film Forum’un Kazananları Belli Oldu

Ulusal yarışmaların iki yıl aradan sonra geri döndüğü 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Zeki Demirkubuz’un başkanlığını yaptığı jüri, Ali Özel’in ilk uzun metraj filmi Bozkır’a 10 dalda En İyi Film de dahil olmak üzere tam 11 ödül vererek büyük bir sürprize imza attı. Eleştirmenlerden pek de iyi eleştiriler almayan Bozkır’ın haricinde Aşk, Büyü, vs. ve Küçük Şeyler, üçer ödül kazandı. Tüm ödüller için sizleri şöyle alalım.

Öte yandan genç ve bağımsız sinemacılara destek sağlayan Antalya Film Forum’un kazananları da belli oldu. Emre Erdoğdu’nun Beni Sevenler Listesi, Ali Kemal Çınar’ın Beriya Şevê – Geceden Önce ve Pınar Yorgancıoğlu’nun Karanlıkta Islık Çalanlar filmleri de dahil olmak üzere pek çok farklı çeşitli dallarda maddi destek kazandı. Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde – Spider-Man: Into the Spider-Verse’ün Devam Filmi 2022’de Vizyona Girecek

Geçtiğimiz senenin en orijinal işlerinden bir tanesi olup hem hikâye hem de görsellik bazında oldukça başarılı olan Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde’nin devam filminin 8 Nisan 2022’de vizyona gireceği açıklandı. David Callaham’ın yazıp Joaquim Dos Santos’un yönettiği filmin konusu açıklanmış değil fakat Miles Morales ve Gwen Stacy’yi merkezine alırken ikili arasındaki romantik ilişkiyi de konu edinecek. Filmin ismi ise henüz duyurulmuş değil.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information