Geride bıraktığımız haftanın sinema ve televizyon dünyasında öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Bu haftaki içeriğimizde Soul’dan Görünmez Adam – The Invisible Man’e haftanın fragmanları, Martin Scorsese’nin The New York Times’ta kaleme aldığı manifesto niteliğindeki makalesi, Emin Alper’in BluTV dizisi Alef, James Dean’in CGI teknolojisi sayesinde yeni bir filmde yer alacak olması ve çok daha fazlası var.

Haftanın Haberleri: 4-9 Kasım

Haftanın Fragmanları

Geçtiğimiz hafta açılan Apple TV+’ın ilk filmlerinden olan The Banker’ın fragmanı yayınlandı. Başrollerdeki Samuel L. Jackson ve Anthony Mackie’ye Nicholas Hoult’un eşlik ettiği film, Amerika’daki ilk Afro-Amerikan bankacılar arasında yer alan Joe Morris ve Bernard Garrett’ın gerçek hayat hikâyelerini merkezine alıyor.

Tanrı Kent – Cidade de Deus ile tanınan Fernando Meirelles’in yönettiği Netflix filmi The Two Popes’tan yeni fragman yayınlandı. Katolik Kilisesindeki tarihî bir dönüm noktasını, Anthony Hopkins ve Jonathan Pryce’ın canlandırdığı iki papazın gözünden ele alan film; Telluride, Toronto ve Londra gibi önemli film festivallerinde boy gösterip oldukça büyük beğeni toplamıştı.

Pixar’ın 2020’de vizyona girecek animasyon filmi Soul’dan tanıtım fragmanı yayınlandı. Ters Yüz – Inside Out ile tanınan Pete Docter’in yönettiği film, New York’un ünlü caz kulübü The Blue Note’ta çalma hayalleri kuran müzik öğretmeni Joe Gardner’ı odak noktasına alıyor. Fragmandan görebildiğimiz kadarıyla oldukça keyifli bir filmin bizleri beklediğiniz söyleyebiliriz.

H. P. Lovecraft’ın 1927’de yayımlanan aynı adlı kısa öyküsünün bir uyarlaması olan Color Out of Space’ten fragman yayınlandı. Modern dünyanın kargaşasından kaçmak için ufak bir kasabaya yerleşen bir ailenin, esrarengiz bir meteorun arka bahçelerine düşmesiyle değişen hayatlarını konu alan film, prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nin ardından olumlu yorumlar almıştı.

4 dalda Oscar adaylığı kazanmış 2012 yapımı Düşler Diyarı -Beasts of the Southern Wild’la tanınan Benh Zeitlin’in yönettiği Wendy’den fragman yayınlandı. Peter Pan’ın serbest bir uyarlaması olan filmde, yaşlanma ve zamanın askıya alındığı gizemli bir adada kaybolan Wendy; ailesini, özgürlüğünü ve neşeli ruhunu büyümenin ölümcül tehlikesinden kurtarmak için verdiği savaş anlatılıyor.

Universal’ın klasik korku filmlerini yeniden sinemalara döndürdüğü projeler serisinin bir ürünü olan Görünmez Adam’dan ilk fragman yayınlandı. Upgrade ile adından söz ettiren Leigh Whannell‘in yazıp yönettiği ve başrolde Elisabeth Moss’un yer aldığı film, kendisine şiddet uygulayan eski erkek arkadaşının intihar ettiğini öğrenen Cecilia’nın hikâyesini ele alıyor.

Peaky Blinders ve Taboo gibi işleriyle tanınan Steven Knight’ın, Charles Dickens’ın klasik romanından televizyona uyarladığı yeni projesi A Christmas Carol’dan tanıtım fragmanı yayınlandı. Ridley Scott ve Tom Hardy’nin yapımcıları arasında yer aldığı, toplamda üç bölümden oluşan mini dizinin başrollerinde Guy Pearce ve Andy Serkis yer alıyor.

M. Night Shyamalan’ın ilk bölümünü yönettiği ve aynı zamanda yapımcısı olduğu Apple TV+ dizisi Servant’tan fragman yayınlandı. Lauren Ambrose, Toby Kebbell, Rupert Grint ve Nell Tiger Free’nin oyuncu kadrosunda yer aldığı dizi, yeni doğan bebekleri hayatını kaybeden bir çiftin terapinin bir parçası olarak gerçek bir bebeğe fazlasıyla benzeyen oyuncak bir bebek alıp onun için bir bakıcı tutmalarının ardından yaşananları ele alıyor.

Martin Scorsese: “Marvel Filmlerinin Sinema Olmadığını Söyledim. Açıklamama İzin Verin.”

Martin Scorsese’nin, hafta başında The New York Times’ta yayınlanan makalesinin başlığı bu şekildeydi. Usta yönetmenin Marvel filmlerini sinemadan ziyade tema parklarına benzettiğini söylemesiyle başlayan tartışma, aradan geçen haftalara karşın taze ve dahası artık sektör içerisinden pek çok ismin de dilinde. Ses getiren ilk açıklamalarının ardından farklı röportajlarında üslubunu yumuşatan Scorsese, bu son makalesinde ise konu hakkındaki fikirlerini derinlemesine açıklamaya çalışıyor ve bunu gayet de iyi beceriyor aslında. Ancak yönetmenin kaleme aldığı metin, Marvel filmlerinden ziyade sinemanın günümüzdeki durumu hakkında da pek çok şey söylüyor. Dolayısıyla makalenin tüm hafta boyunca konuşulup bir nevi manifestoya dönüşmesi de bu yüzden. Metnin orijinaline buradan, Altyazı Dergisi’ndeki çevirisine ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Adèle Haenel, Christophe Ruggia’nın Kendisini Taciz Ettiğini Açıkladı

Fransız sinemasının öne çıkan oyuncularından Adèle Haenel, 12 yaşındayken rol aldığı Şeytanlar – Les Diables’in yönetmeni Christophe Ruggia‘nın yaklaşık üç yıl boyunca kendisini taciz ettiğini açıkladı. Bu kararı Michael Jackson’ı konu edinen Leaving Neverland’i izledikten sonra aldığını belirten oyuncu, buna karşın mahkemeye açmayacağını çünkü yargının bu tarz tacizlere maruz kalan insanların suçlamalarını görmezden geldiğini ifade etti. Tüm bu yaşananların ardından Christophe Ruggia, Fransa’nın yönetmenler derneğinden kovuldu.

Ezel Akay’ın Yeni Filmi Dokuz Kere Leyla Olacak

Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? ve 7 Kocalı Hürmüz gibi başarılı işleriyle tanınan Ezel Akay, uzun bir aranın ardından yeni filmi Dokuz Kere Leyla ile geri dönmeye hazırlanıyor. Çekimlerine önümüzdeki aylarda başlanması beklenen filmin başrollerinde iki usta oyuncu, Uğur Yücel ve Demet Akbağ yer alacak. Aynı zamanda Settar Tanrıöğen, Zafer Algöz, Serhat Bulut ve Fırat Tanış gibi isimlerin de projede yer alabileceği belirtiliyor. Filmin açıklanan sinopsisi ise şöyle:

Yıllar süren öyle böyle mutlu olmayan evliliğin ardından Leyla ve Adem çoğu Adem ve bir çok Leyla gibi bir çıkmazın içindedir. Leyla iyidir hoştur da, bu evlilik denen şey her ne hikmetse bir yerde tıkanıverir. E gönül bu.. Heyecan ister, heves ister. Adem’in gönlü de ahir ömründe birazcık çarpmasın mı? Adem de ne yapsın, Nergis’e aşık olur. Ah o Nergis! Dünyada tek! Biricik! İnsanın aklını başından alan güzelliği… Dünyadaki tek gerçeği kendi olan Nergis ise asla alternatif bir hayatı istemez.

Emin Alper’in Yöneteceği Alef’ten İlk Görseller Yayınlandı

Tepenin Ardı ve Abluka’nın ardından Kız Kardeşler ile de büyük beğeni toplayan Emin Alper, yeni projesinde daha önce alışık olmadığı bir alana adım atıyor. Başrollerde Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen yer aldığı, Emin Alper’in imzasını taşıyacak dizi, İstanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasının ardından ortaya çıkan çeşitli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan iki dedektifin hikâyesini anlatacak. Dizinin 2020’de BluTV’de yayınlanması bekleniyor.

Akademi, Nijerya’nın Oscar Aday Adayı Lionheart’ı Diskalifiye Etti

Akademi, Nijerya’nın En İyi Uluslararası Film kategorisi adaylığı için ülke tarihindeki ilk başvurusu olan Lionheart’ı diskalifiye etti. Bu durumun nedeni, filmin ağırlıklı olarak İngilizce diyaloglar içeriyor olması. Her ne kadar Akademi tüzüğünde bu kategoride yarışacak filmlerdeki diyalogların büyük kısmının İngilizce dışında bir dil olması gerektiğine dair bir madde bulunsa da Nijerya’daki resmi dilin de İngilizce olması ortaya bir ikilem çıkarıyor. Akademi’nin kararına farklı isimlerden tepkiler gelirken Ava DuVernay da Twitter üzeriden bir açıklama yaptı.

James Dean, CGI Teknolojisi Sayesinde Finding Jack İsimli Filmde Yer Alacak

The Hollywood Reporter’ın haberine göre James Dean, ölümünün üzerinden uzun yıllar geçmesine karşın CGI teknolojisi aracılığıyla Finding Jack’in başrolünde yer alacak. Filmin yönetmenlerinden Anton Ernst, aylar süren araştırmalarının ardından düşündükleri rol için en uygun adayın James Dean olduğuna karar verdiklerini ve Dean’in ailesinden izin almalarının ardından aksiyona geçtiklerini belirtiyor. Ancak burada elbette ki önemli bir sorun ortaya çıkıyor. Yıllar önce hayatını kaybetmiş bir oyuncunun yalnızca fiziksel özelliklerini kullanarak kendi amacı için kullanmak başlı başına etik bir sorun. Bu konu hâlihazırda Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi – Rogue One’da Peter Cushing’in görüntüsüne yer verilmesiyle gündeme gelmiş ancak hem karakterin kısa süre ekranda kalıyor olması hem de bir nevi saygı duruşu niteliği taşıyor olması nedeniyle kısmen kabul görmüştü. Ancak Finding Jack’teki durum oldukça farklı. Nitekim Chris Evans ve Elijah Wood gibi isimler bu gelişmeye karşı tepki gösterdiler ki, bu gayet anlaşılabilir.

Andrew Haigh’in Yazıp Yönettiği The North Water’da İlk Görsel Yayınlandı

Haftasonu – Weekend, 45 Yıl – 45 Years ve Lean on Pete gibi filmleriyle tanınan Andrew Haigh’in yazıp yönettiği The North Water dizisinden ilk görsel yayınlandı. Ian McGuire’ın aynı adlı romanından uyarlanan dizi, Kuzey Kutbu’nda balina yakalamak için sefer yapan bir gemide görev yapan doktor Patrick Sumner’ın Henry Drax ile tanışmasının ardından yaşananları ele alıyor. Başrollerde Colin Farrell ve Jack O’Connell’ın yer aldığı BBC yapımı dizinin çekimleri Norveç’te devam ediyor.

Film Festivali Değerlendirme Kurulu, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Yaşananlar Dair Bir Açıklama Yayınlandı

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Zeki Demirkubuz’un başkanlığını yaptığı jürinin neredeyse tüm ödülleri Bozkır filmine vermesinin yankıları sürüyor. Jürinin, Bozkır’a vereceği ödüllerin yolunu açmak için kurallarda değişiklik talebinin festival yönetimi tarafından kabul edilmiş olması tartışmaların daha da alevlenmesine neden olmuştu. Öte yandan Film Festivali Değerlendirme Kurulu, yaptığı açıklamayla festival yönetiminin kararını tekrar değerlendirmesi yönünde bir çağrı yaptı. Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

32. Avrupa Film Ödülleri’ne Aday Olan Filmler Duyuruldu

7 Aralık’ta Berlin’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak 32. Avrupa Film Ödülleri’ne aday olan yapımlar açıklandı. Pedro Almodóvar’ın ödül mevsiminde ismi sıkça geçen filmi Acı ve Zafer – Pain and Glory ile birlikte Sarayın Gözdesi – The Favourite, Hain – The Traitor ve An Office and a Spy, elde ettikleri dörder adaylıkla dikkat çekiyor. Adaylıkların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information