Hayao Miyazaki’nin yeni filmi How Do You Live?’den Haruki Murakami uyarlaması Blind Willow, Sleeping Woman’a hazırlık aşamasındaki en heyecan verici 20 animasyon film!

Hollywood’da Pixar, Walt Disney Animation Studios ve Sony Pictures Animation gibi stüdyolar dikkat çekici animasyon filmlere imza atmaya devam ederken, Avrupa sinemasında da heyecan verici projeler ortaya çıkıyor. Bir de bunlara Japonya yapımı animeler eklenince animasyon sineması için oldukça verimli geçecek bir dönem bizleri bekliyor gibi görünüyor.

Soul, Connected, Shika No Ou gibi Türkiye’de 2020’de vizyona girecek olan animasyon filmleri geçtiğimiz günlerde 2020’de çıkacak animasyon filmlere odaklanan listemizde derlemiştik. Bugünse henüz hazırlık süreci devam eden en heyecan verici animasyon filmleri derledik. Hayao Miyazaki ve Sylvain Chomet gibi animasyon ustalarının yeni filmlerinin de aralarında yer aldığı bu 20 filmi aşağıda bulabilirsiniz.

Hazırlık Aşamasındaki En Heyecan Verici 20 Animasyon Film

How Do You Live?

Howl’s Moving Castle, Princess Mononoke, Spirited Away unutulmaz animeleri sinema dünyasında kazandıran usta yönetmen Hayao Miyazaki, yeni filmi Kimitachi wa dô ikiru ka – How Do You Live? için hazırlıklarını sürdürüyor. Genzaburô Yoshino’nun aynı adlı romanından uyarlanan film, ergenlik çağındaki bir gencin psikolojik büyüme sürecini mercek altına alıyor.

Filmin hazırlıklarına 2016 yılında başlanmış olsa da, geçtiğimiz yıl yapılan son açıklamada filmin yalnızca yüzde 15’inin tamamlandığının açıklanması How Do You Live?’i izlemek için uzunca bir süre beklememiz gerekeceğini gösteriyor.

The Thousand Miles

Les triplettes de Belleville ve L’illusionniste gibi unutulmaz animasyon filmlerine imza atan Oscar adayı yönetmen Sylvain Chomet, yeni bir animasyon filmle sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İtalyan sinemasının en önemli isimlerinden Federico Fellini‘nin yayımlanmamış yazılarından ve çizimlerinden yola çıkılarak hazırlanan The Thousand Miles, 1950’lerin İtalya’sında geçiyor ve dünyanın en güzel otomobil yarışı olan Mille Miglia’da yarışırken geçmişlerinde büyülü bir yolculuğa çıkan orta yaşlı iki kardeşin hikâyesini anlatıyor. Hazırlıklarına 2016 yılında başlanan vizyon tarihi henüz açıklanmadı.

Orbital Era

Akira’nın yaratıcısı olan usta manga yazarı ve anime yönetmeni Katsuhiro Otomo, yıllar sonra yeni bir filmle izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Otomo’nun yazıp yöneteceği Orbital Era, yakın gelecekte, inşası devam eden bir uzay kolonisinde geçiyor. Bu tuhaf dünyada hayatta kalmaya çalışan bir grup gence odaklanan film, onların hikâyesi üzerinden insanları gelecekte nelerin beklediğine ışık tutacak.

Pinocchio

Bir yandan yeni live-action filmi The Nightmare Alley’nin çekimleriyle meşgul olan Guillermo del Toro, bir yandan da yıllardır çekmek istediği stop-motion Pinocchio filminin prodüksiyonuna başladı. Guillermo del Toro’nun müzikal ögeler de içeren Pinocchio filmi bu klasik eserin önceki uyarlamalarından çok daha karanlık bir tona sahip olacak.

Del Toro’nun Netflix çatısı altında hazırladığı Pinocchio, 1930’ların İtalya’sında geçecek ve kavrayamadığı bir dünyada kaybolan Pinocchio’nun hikâyesini anlatacak. Pinocchio, çıktığı yolculuk sırasında hem dünyayı hem de kendisiyle pek ilgilenmeyen babasını daha anlama şansı bulacak.

Guillermo del Toro’nun, Fantastic Mr. Fox’un animasyon yönetmeni olan Mark Gustafson ile birlikte yönettiği filmin seslendirme kadrosunda Ewan McGregor, Tilda Swinton, Christoph Waltz, David Bradley ve Ron Perlman gibi isimler yer alıyor.

Blind Willow, Sleeping Woman

Blind Willow, Sleeping Woman – Saules Aveugles, Femme Endormie, Fransa’da dijital animasyonun gelişmesine öncülük eden Peter Foldes’in oğlu olan ve kısa animasyon filmleriyle dikkat çeken Pierre Foldes‘in ilk uzun metrajlısı olma özelliği taşıyor. Blind Willow, Sleeping Woman, usta yazar Haruki Murakami‘nin altı kısa hikâyesinden sinemaya uyarlanıyor. Murakami’nin pek çok eseri daha önce sinemaya uyarlanmış olsa da, bu usta yazarın eserlerinden uyarlanan ilk animasyon film olacak.

Gönderdiği kısa animasyon filmlerini beğenen Murakami’nin kendisine sunduğu kısa hikâyelerden altısını seçen Foldes, bu altı hikâyeyi Blind Willow, Slepping Woman’da bir araya getiriyor. Film, kayıp bir kedi ile konuşan devasa bir kurbağanın, Tokyo’yu depremden kurtarmak için bir banka çalışanı, onun mutsuz karısı ve şizofren bir muhasebeciye yardım etmesini anlatıyor.

Yıllardır hazırlık aşamasında olan Blind Willow, Sleeping Woman’ın 2021’in mayıs ayında izleyici ile buluşması bekleniyor.

They Shot the Piano Player

2012 yılında Chico & Rita ile En İyi Animasyon Film kategorisinde Oscar adaylığı kazanan Fernando Trueba ve Javier Mariscal, yıllar sonra They Shot the Piano Player için yeniden bir araya geliyor. Buenos Aires’te bir paket sigara almak için evinden çıktıktan sonra esrarengiz bir şekilde kaybolan Brezilyalı jazz müzisyeni Francisco Tenorio‘nun gerçek hayat hikâyesinden esinlenerek hazırlanan film, Tenorio’nun başına ne geldiğini bulmaya çalışan New Yorklu bir müzik yazarını takip ediyor. 1960’larda başlayıp 2000’lere uzanan bir hikâyeyi ekrana taşıyacak olan film New York, Rio ve Buenos Aires’te geçecek.

Trueba ve Mariscal’in kaybolmadan önce Brezilya jazz müziğinin yükselen yıldızlarından biri olarak kabule edilen Francisco Tenorio’yu tanıyan insanlarla yaptığı kapsamlı röportajlar sonucunda hazırlanan film, son elli yılda Latin Amerika’nın yakasını bırakmayan diktatörlüklerin gündelik hayattaki etkilerine de ışık tutacak. Ayrıca izleyiciler başta Brezilya jazz müziği olmak üzere bölgenin hayranlık verici müzik kültürüne de tanık olacak.

Hikâyenin merkezindeki New Yorklu müzik yazarını Jeff Goldblum‘un seslendirdiği film henüz hazırlık sürecinin ilk aşamalarında olduğu için vizyon tarihi belirsizliğini koruyor.

Spider-Man: Into the Spider-Verse 2

Yenilikçi animasyon stili ve keyifli hikâyesiyle son yılların en iyi animasyon filmlerinden biri olan Spider-Man: Into the Spider-Verse, 2018 yılında vizyona girdiğinde sinemaseverler tarafından ilgiyle karşılanırken, En İyi Animasyon Film Oscarı’nın da sahibi oldu. Chris Miller ve Phil Lord öncülüğünde hazırlanan filmin yakaladığı başarının ardından bu evrende geçen yeni filmler hazırlamak için çalışmalara başlayan Sony Pictures Animation, geçtiğimiz günlerde Spider-Man: Into the Spider-Verse 2 için hazırlıklara başlandığını resmi olarak duyurdu ve filmin 8 Nisan 2022’de vizyona gireceğini duyurdu.

Avatar: The Last Airbender ve The Legend of Korra gibi animasyon dizileriyle tanınan Joaquim Dos Santos’un yöneteceği filmin yapım ekibinde Chris Miller ve Phil Lord da bulunuyor. Başta Miles Morales olmak üzere farklı evrenlerden Spider-Man’lerin hikâyesini anlatmaya devam edecek olan filmde, çizgiromanlarda Japon Örümcek-Adam olarak tanınan Takuya Yamashiro da yer alacak.

Mars Express

Beğeniyle karşılanan animasyon dizisi Lastman ile dikkatleri üzerine çeken Jérémie Périn, bilimkurgu türündeki Mars Express ile ilk uzun metraj animasyonuna imza atmaya hazırlanıyor. Périn’i Lastman’de birlikte çalıştığı Fransız yapım şirketi Everybody on Deck ile yeniden bir araya getiren Mars Express, geçtiğimiz yıl 21. Cartoon Movie’de paylaşılan ilk görüntüleri ile dikkat çekmeyi başardı.

Mars Express, artık insanların çalışmadığı, onların yerini robotların ve android‘lerin aldığı bir gelecekte geçiyor. Zenginler Mars’taki yapay kolonilerde zenginlik içinde yaşamaya devam ederken, dünyada robotlar özgürlük hayali kuruyor. Film, bir sibernetik öğrencisini bulmak için zamana karşı yarışan özel bir dedektifle robot ortağının hikâyesini anlatıyor. Périn filmi “Chinatown ile Minority Report’un buluşması” olarak tanımlıyor.

The Island

Geçtiğimiz yıl Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film adayları arasında yer alan Marona’s Fantastic Tale ile adından söz ettiren Rumen yönetmen Anca Damian, bu kez müzikal türünde bir animasyon film olan The Island ile sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Robinson Crusoe‘a post-modern bir yorum getiren The Island’da Robinson Crusoe mahsur kaldığı adada tabletiyle zaman geçiren bir doktor, Cuma ise Akdeniz’de batan bir gemiden kurtulan tek kişi.

Alexander Balanescu ve Ada Milea’nın şarkılarını bestelediği bu müzikalde Robinson Crusoe’un yolu; modern deniz kızları, mutasyon geçirmiş hayvanlar, Burning Man’den çıkmış gibi görünen korsanlar ve Doğa Nine adlı tuhaf bir karakterle kesişiyor.

Gorō Miyazaki’nin Yeni Filmi

Hayao Miyazaki gibi oğlu Gorō Miyazaki de yeni bir animasyon film üzerinde çalışıyor. Büyük usta Hayao Miyazaki yeni filmi How Do You Live?’i her zamanki gibi elle çizerken, oğlu yeni filmini CGI animasyonla hazırlıyor. Gorō Miyazaki’nin yeni filminin konusu veya ne zaman çıkacağı bilinmiyor. Ancak gerek Tales from Earthsea ve From Up on Poppy Hill gibi beğeni kazanan animasyon filmlere imza atan Gorō Miyazaki’nin imzasını taşıması, gerekse Studio Ghibli çatısı altında hazırlanıyor olması projeyi hazırlık aşamasındaki en heyecan verici filmlerden biri yapmaya yetiyor.

Raya and the Last Dragon

Walt Disney Animation Studios bu yıl dikkat çekici animasyon filmlerine bir yenisini daha ekleyecek gibi görünüyor. Disney’in yeni animasyon filmi olan Raya and the Last Dragon’u daha önce Big Hero 6 ve Zootopia gibi filmlerin animasyon departmanında görev alan Dean Wellins ve Paul Briggs ikilisi yönetiyor.

Crazy Rich Asians’ın senaristlerinden Adele Lim’in senaryosunu kaleme aldığı Raya and the Last Dragon, izleyicileri Uzak Doğu medeniyetlerinden izler taşıyan Lumandra adlı fantastik bir diyara götürüyor ve son ejderhayı bulmaya kararlı olan genç Raya’nın maceralarını anlatıyor. The Farewell ile adından övgüyle söz ettiren Awkwafina’nın da seslendirme kadrosunda yer aldığı Raya and the Last Dragon, ABD’de kasım ayında vizyona girdikten sonra, Türkiye’de de 15 Ocak 2021’de sinemaseverler ile buluşacak.

Chicken for Linda!

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan, sonrasında İstanbul Film Festivali’ne de konuk olan Elleri Olmayan Kız – La jeune fille sans mains ile adından övgüyle söz ettiren Sébastien Laudenbach ve eşi Chiara Malta‘nın yönettiği Chicken for Linda!, toplumsal konulara parmak basan bir aile komedisi olarak tanımlanıyor. Kızı Linda’ya, ölen babasının en sevdiği yemek olan biberliği tavuk yapabilmek için ülke çapında grevin olduğu bir günde marketin yolunu tutan Paulette’in hikâyesini anlatıyor. Dönüş yolunda Paulette ve Linda’nın polislere neden sepetlerinde canlı bir tavuk olduğunu açıklaması gerekiyor. Animasyon stiliyle dikkat çeken filmin 2021’de sinemaseverlerle buluşması bekleniyor.

The Crossing

Bensiz – Sans moi gibi çok satan kitapların yazarı olan Marie Desplechin‘in Florence Miailhe birlikte senaryosunu yazdığı The Crossing – La traversée, anime edilmiş tablolardan oluşmasıyla hazırlık aşamasındaki en heyecan verici animasyon filmler arasında yer alıyor. Film, tamamı tablolardan oluşan animasyon filmler konusunda uzmanlaşan Florence Miailhe’nin ilk uzun metrajlısı olma özelliğini taşıyor. Miailhe, 2002 yılında kısa filmi Au premier dimanche d’août ile César ödülüne layık görülmüştü.

Göçmenlerin yaşadığı sorunlara ışık tutan The Crossing, sürgün hayatı yaşayan iki çocuğun hikâyesini anlatıyor. Köyleri yakılıp aileleri tutuklandıktan sonra yollara düşen Kyona ve Adriel’in insanların göçmenleri yakalamayı kafaya taktığı bir kıtayı aşmak için mücadele veriyor. Soykırımdan kurtulan Yahudi bir çiftin torunu olan Florence Miailhe için The Crossing oldukça kişisel bir proje olsa da, film tüm göçmen sorununu temsil etmesi için hikâyenin merkezinde yer alan çocukların milliyetleri ve dinleri spesifik olarak belirtilmiyor.

Filmin bu yıl sinemaseverler ile buluşması planlanıyor.

Tre Infanzie

Fransa-İtalya ortak yapımı olan Tre Infanzie – Three Childhoods, daha önce kısa animasyon filmleriyle uluslararası pek çok festivale konuk olan ve ödüle layık görülen Simone Massi‘nin imzasını taşıyor. Massi’nin kendi hayatından ve ailesinden yola çıkarak hazırladığı ilk uzun metrajlısı, fakir bir İtalya köyünde yaşayan bir ailenin üç jenerasyona yayılan hikâyesini anlatıyor. 1918, 1943 ve 1978’de geçen üç farklı çocuklukta Massi ailesinin üyelerinin ülkeyi sarsan I. Dünya Savaşı, faşizm ve politik terörizm ile baş etmesi gerekiyor. Tre Infanzie, siyah pastel boyayla kaplanmış resimlerin belli bölümleri silinerek elde edilen görüntülerden oluşan özgün animasyon stiliyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Henüz hazırlık sürecinin ilk aşamalarında olan Tre Infanzie’nin 2022’de izleyici ile buluşması bekleniyor.

The Inventor

Yıllarca Pixar’ın animasyon departmanında çalışan, aynı zamanda The Lion King ve Ratatouille gibi sevilen filmlerin senaristi olan Jim Capobianco‘nun yönettiği ilk uzun metrajlı olan The Inventor, Leonardo Da Vinci‘nin hayatını anlatan bir stop-motion filmi. The Inventor’ın Da Vinci’yi diğer yapımların yaptığı gibi insanüstü bir dâhi veya küstah bir mucit olarak değil, insanlara değer veren hassas bir sanatçı olarak resmedeceğini söyleyen Capobianco, bu filmiyle, Pixar yapımları ile Avrupa’nın bağımsız animasyon filmlerini harmanlayacak bir işe imza atmayı umuyor.

Molesworth

İngiltere’nin en önemli karikatüristlerinden Ronald Searle‘ın yaratıcısı olduğu Molesworth serisi, Uli Meyer yönetiminde beyazperdeye uyarlanıyor. Filmin animasyonları Searle’nin 2D çizim tarzını yansıtacak şekilde hazırlanıyor. 1950’li yıllarda İngiltere’de bir yatılı okulda geçen komedi türündeki Molesworth, her daim haylazlık peşinde koşan Nigel Molesworth’ün maceralarına odaklanıyor.

Titina

Titina, 2007 yıılında The Danish Poet kısa filmiyle En İyi Animasyon Kısa Film Oscarı’nı kazanan ve otuzdan fazla kısa animasyon üreten animasyon yapım şirketi Mikrofilm’in imzasını taşıyor.

Norveç yapımı bu animasyon projesi, gerçek bir olaydan esinleniyor ve Titina adlı fox terrier cinsi bir köpeğin maceraları etrafında dönüyor. Titina, bir zeplin içinde Kuzey Kutbu’nu fethetmek için İtalyan mühendis Umberto Nobile ve Güney Kutbu’na ulaşan, ayrıca Kuzeybatı Geçidi’ni aşan ilk denizci Roald Amundsen’e eşlik ediyor. Bu yolculukta Titina, bir yandan kutup şartlarına uyum sağlamaya çalışırken; diğer bir yandan da Umberto Nobile ve Roald Amundsen’in ego savaşlarına tanık oluyor.

Filmde bu ilginç macerayı Kuzey Kutbu’nu ziyaret eden ilk ve son fox terrier olan Titina’nın gözünden izleyeceğiz. Filmin yönetmenliğini animatör olarak kariyerini sürdüren, Deconstruction Workers ve It’s Up To You gibi kısa animasyonlara imza atan Kajsa Næss üstleniyor.

The Nazis, My Father, and Me

Rémy Schaepman’ın ilk uzun metrajlısı olan The Nazis, My Father and Me, Fransa’nın önde gelen animasyon stüdyolarından Folivari çatısı altında hazırlanıyor. Robert H. Lieberman’ın çok satan romanından uyarlanan film, 1950’lerin New York’unda geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor. II. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde babası gözünün önünde kaçırılan 12 yaşındaki Stevie, savaş arifesinde New York’ta tek başına kalırken, babasının ona bıraktığı kutu onu tehlikeli bir maceraya sürüklüyor. Babasının bir Nazi mi yoksa çift taraflı bir ajan mı olduğunu öğrenmek isteyen Stevie’nin bu tehlikeli arayışı sırasında güvenebileceği tek kişi ise Yahudi bir göçmen olan sınıf arkadaşı Miriam olacaktır.

Vivo

Spider-Man: Into the Spider-Verse ile son yılların en iyi animasyon filmlerinden birine imza atan, bu yılsa Connected ile adından söz ettirecek gibi görünen Sony Pictures Animation, önümüzdeki yıl için de Vivo’yu hazırlıyor. Stüdyonun ilk müzikal filmi olacak Vivo, Hamilton ile tüm zamanların en başarılı müzikallerinden birine imza atan Lin-Manuel Miranda‘nın imzasını taşıyor.

The Croods ile tanınan Kirk DeMicco’nun yönettiği Vivo, yıldız olma hayaliyle Küba’dan Miami’ye gelen bir Capuchin maymununun hikâyesini anlatıyor. Film, Türkiye’de 16 Nisan 2021’de vizyona girecek.

Escape from Hat

Kung Fu Panda ve Küçük Prens – Le Petit Prince gibi beğeni kazanan filmlere imza atan Oscar adayı yönetmen Mark Osborne, Netflix çatısı altında yeni bir animasyon film hazırlıyor. Kenneth Branagh’ın yönettiği Artemis Fowl filminin de senaristi olan Adam Kline’ın senaryosunu kaleme aldığı film, kara kedilerin kötü, büyülü tavşanların iyi olduğu bir masal dünyasında geçiyor. Bir büyücünün şapkasının içinde kaybolduktan sonra kendisini tehlikeli bir diyarda bulan bir tavşan, bu şapkadan kaçıp çok sevdiği insan arkadaşının yanına dönebilmek için hiç beklemediği ittifaklar kurmak zorunda kalıyor.

Kaynak: CartoonBrew, Animation Magazine, CartoonBrew

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information