eASkqrwdg7Y


WarnerMedia, 2020’nin mayıs ayında açacağı yeni dijital platformu HBO Max’i tanıttı. HBO Max ile ilgili merak edilen detaylar açıklanırken, platformda yayınlanacak yeni diziler de duyuruldu.

Netflix’in yakaladığı büyük başarının ardından kendi dijital platformunu kurmak için harekete geçen şirketler arasında yer alan WarnerMedia, dün gece, temmuz ayında tanıttığı yeni dijital platformu HBO Max için özel bir etkinlik düzenledi ve platform hakkında merak edilen detayları açıkladı. Aynı zamanda platformda yayınlanacak orijinal ve lisanslı içerikler hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

HBO Max, 2020’nin Mayıs Ayında Açılacak

HBO Max, ABD’de 2020’nin mayıs ayında yayına hayatına başlayacak ve ABD’deki aylık abonelik ücreti 14.99 dolar olacak. WarnerBros belirlediği bu aylık abonelik ücretiyle aynı HBO gibi HBO Max’in de kaliteli içerikleriyle dikkat çeken ama buna karşılık rakiplerinden daha maliyetli olan bir platform olacağını gösterdi. Zira WarnerMedia’nın dijital platformu rakiplerinden daha yüksek bir abonelik ücretine sahip. ABD’de Netflix v‘in aylık ücreti (iki kişilik hesap için) 12.99 dolar. Aynı şekilde 12.99 dolarlık Amazon Prime üyeliği ile Amazon Prime Video içeriklerine erişilebiliyor. Hulu‘nun reklamlı versiyonu aylık 5.99, reklamsız versiyonu ise 11.99 dolar. 12 Kasım’da açılacak Disney+‘ın aylık abonelik ücreti 6.99 dolar olarak açıklandı. 1 Kasım’da yayın hayatına başlayacak Apple TV+‘ın abonelik ücreti ise 4.99 dolar.

HBO Max’i ilk olarak ABD’de kullanıma sunacak olan WarnerMedia, bir sonraki yıl, yani 2021’de dijital platformunu uluslararası pazara açmayı planlıyor. Dijital platform 2021’de Latin Amerika ve Avrupa ülkelerinde de kullanıma sunulacak.

Yeni dijital platformun yayın hayatına başlamasının ardından WarnerMedia tarafından emekliye ayrılması beklenen HBO Now’ın aboneleri, ekstra bir ücret ödemeden HBO Max’e geçecek. Sayıları 34 milyona ulaşan HBO kullanıcılarının, neredeyse aynı fiyata iki kat içerik sunan HBO Max’e geçeceğine inanan WarnerMedia, yeni dijital platformun 2025 yılına kadar 75-90 milyon aboneye ulaşmayı hedefliyor. WarnerMedia’yı çatısı altında barındıran AT&T’nin sunduğu kanal paketlerinden birine veya HBO’ya abone olan kullanıcılar bir yıllık ücretsiz HBO Max üyeliği kazanacağı için yeni dijital platforma geçişin oldukça hızlı olması bekleniyor.

Hollywood’un en köklü stüdyolarından Warner Bros.’un zengin içerik seçkisinden güç alan HBO Max, daha ilk günden kullanıcılara 10 bin saatin üzerinde içerik sunacak. HBO içeriklerinin tamamının yer alacağı HBO Max’te sadece bu platformda izlenebilecek orijinal dizi ve filmler de yer alacak. HBO dizilerinin yanı sıra TNT, TBS, The CW, Cinemax ve Cartoon Network gibi stüdyonun çatısı altında yer alan kanalların dizileri de yeni dijital platformda bulunacak. Batwoman ve Katy Keene gibi The CW dizileri de, son yıllarda olduğu gibi Netflix’e gitmek yerine HBO Max’in içerik seçkisine eklenecek.

Friends ve The Big Bang Theory’nin Yanı Sıra South Park ve Rick and Morty de HBO Max’te Olacak

Hatırlayacağınız gibi temmuz ayında düzenlenen etkinlikte WarnerMedia’nın dijital platformunda yer alacak içerikler arasında Friends‘in de yer alacağı duyurulmuştu. Uzun yıllardır yer aldığı Netflix’te en çok izlenen diziler arasında yer alan ve yayınlanmasının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hâlâ geniş izleyici kitlesine ulaşmayı başaran Friends’in tüm bölümleri 2020’den itibaren HBO Max’te olacak. Warner Bros. Television ile yapılan 425 milyon dolarlık dev anlaşma kapsamında Friends, 5 yıl boyunca HBO Max’te kalacak.

Aynı şekilde The Big Bang Theory‘nin haklarını satın almak için de dev bir anlaşmaya imza atan WarnerMedia, 1 milyar dolara yaklaştığı söylenen bu anlaşmayla son yılların en çok izlenen komedi dizilerinden biri olan The Big Bang Theory’nin haklarını satın almayı başarmıştı.

Ancak HBO Max’in haklarını satın aldığı popüler diziler Friends ve The Big Bang Theory ile sınırlı kalmadı. WarnerMedia’nın yeni dijital platformunun aynı zamanda South Park ve Rick and Morty‘ye de ev sahipliği yapacağı açıklandı. WarnerMedia, şu anda hakları Hulu’da bulunan South Park’ın haklarını satın almak için yaklaşık 500 milyon dolarlık dev bir anlaşmaya daha imza attı. Birçok dijital platformun peşinde olduğu South Park’ın tüm sezonları önümüzdeki yıldan itibaren HBO Max’te olacak.

Rick and Morty’nin ilk üç sezonu açıldığı günden itibaren HBO Max’te olacak. Dizinin yeni bölümleri de Adult Swim’de yayınlandıktan kısa süre sonra platformda da yerini alacak. HBO Max dizinin dijital platformlardaki yayın haklarını hâlihazırda bu haklara sahip olan Hulu ile paylaşacak. Yani Rick and Morty hem Hulu’da hem de HBO Max’te yer alacak.

HBO Max’in kataloğunda yer alacak diğer lisanslı içeriklerin başında The West Wing, Sesame Street’in tüm bölümleri ve unutulmaz animasyon filmlere imza atan Studio Ghibli’nin tüm filmleri geliyor.

HBO Max’in Orijinal Dizilerine Yenileri Eklendi

Daha ilk yılında HBO Max’te 31 orijinal dizi yayınlanacak. 2021’de ise bu sayı 50’ye yükselecek. Üstelik bu rakamlara platformda da izlenebilen HBO’nun yeni dizileri dâhil değil. İzleyicilerine mümkün olduğunda fazla ve çeşitli içerik sunmaya çalışan Netflix’in aksine HBO Max nicelikten çok niteliğe odaklanacak ve daha az sayıda ama daha dikkat çekici orijinal içerikler sunacak.

HBO Max’te yayınlanacak orijinal dizilerin sayısını hızla artıran WarnerMedia, dün gece düzenlediği etkinlikte birçok yeni dizi projesi duyurdu. Dün geceki etkinlikte duyurulan yeni projeler şunlar:

Green Lantern ve Strange Adventures: DC Comics çizgiromanlarından uyarlanacak bu iki diziyi daha önce Arrow, The Flash, Titans gibi DC uyarlamalarına imza atan Greg Berlanti hazırlayacak. Green Lantern, bugüne kadar çekilmiş en büyük bütçeli DC dizisi olacak.

DC Super Hero High: Son olarak Charlie’s Angels’ı yöneten Elizabeth Banks‘in hazırlayacağı komedi türündeki bu dizi, bir yatılı okulda kalan geleceğin süper kahramanlarına odaklanacak. Yeni duyurulan DC dizileri ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Raised by Wolves: Usta yönetmen Ridley Scott‘ın yönetmeni ve yapımcısı olduğu Raised by Wolves, TNT’den HBO Max’e geçti. Çekimleri kısa süre önce tamamlanan dizi, insanların yeni adım attığı bir gezegende çocukları yetiştirmekle görevlendirilen iki android’e odaklanıyor. Büyümekte olan koloniler din kavgaları nedeniyle bölünmenin eşiğine gelirken, bu androidler insanların inançlarını kontrol etmenin beklediklerinden çok daha güç olduğunu fark edecekler.

Vikings ile adından söz ettiren Travis Fimmel’in başrolünü üstlendiği dizinin oyuncu kadrosunda Amanda Collin, Abubakar Salim, Winta McGrath, Niamh Algar, Matias Varela, Felix Jamieson, Ethan Hazzard, Jordan Loughran, Aasiya Shah ve Ivy Wong yer alıyor.

Rap Sh&t: Insecure dizisiyle adından söz ettiren Issa Rae‘nin hazırlayacağı, komedi türündeki Rap Sh&t, kadınlardan oluşan bir rap grubunun müzik dünyasında yükselmek için verdiği mücadeleyi anlatacak.

College Girls: The Office, The Mindy Project, Late Night gibi yapımlarla tanınan Mindy Kaling‘in hazırlayacağı College Girls, aynı evde kalan 18 yaşındaki üç genç kadının hikâyesini anlatacak.

Adventure Time: Başarılı sunucu ve komedyen Ellen DeGeneres‘in New Orleans’taki çocukluk yıllarına odaklanan bir animasyon dizisi.

Bir diğer başarılı sunucu ve komedyen olan Conan O’Brien ve ekibi de HBO Max’te yayınlanacak beş yeni stand-up gösterisi hazırlayacak.

Aynı anda hem HBO’da hem de HBO Max’te yayınlanacak yeni Game of Thrones dizisi House of the Dragon da dün gece düzenlenen etkinlikte tanıtılan bir diğer projeydi.

HBO Max için daha önce duyurulan film ve dizi projelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Dizilerin Bölümleri Bir Anda Değil Haftalık Olarak Yayınlanacak

HBO Max ile Netflix arasındaki en büyük farklardan biri dizilerin izleyicilere sunulma şekli olacak. Netflix dizilerinin sezonlarını bir anda yayınlarken, HBO Max’te bölümler haftalık olarak yayınlanacak. Ancak çok sık olmasa da bazı dizilerde yayın stratejisi farklılık gösterecek. Yani gerek görüldüğünde bir dizinin ilk üç bölümü bir anda yayınlanıp, kalan bölümleri haftalık olarak yayınlanabilir. Aynı şekilde farklı uygulamalara da gidilebilir. Bölümleri haftalık olarak yayınlanan Game of Thrones ve Chernobyl gibi dizilerin hafta boyunca konuşularak zeitgeist’ın parçası hâline geldiğini söyleyen HBO Max yöneticisi Kevin Reilly, bölümleri bir anda yayınlamayarak bu etkiyi yaratmak istediklerini ifade etti.

HBO Max Açıldığı Gün 1800 Filme Ev Sahipliği Yapıyor Olacak

Joaquin Phoenix Joker

2020’nin mayıs ayında açıldığında HBO Max’in kataloğunda 1800 film olacak. The Matrix, The Lord of the Rings, The Hobbit gibi popüler serilerin tüm filmlerine sahip olacak platformda son 10 yılda yayınlanmış tüm DC filmleri ve bugüne kadar çekilmiş tüm Batman ve Superman filmleri de yer alacak. DC Sinematik Evreni’nde yer alan Justice League, Wonder Woman, Aquaman gibi filmlerin yanı sıra şu sıralar gişede müthiş bir performans sergileyen Joker da HBO Max’te yer alacak.

Warner Bros.’un yanı sıra MGM, New Line, Criterion Collection ve TCM‘in de film kataloğunu elinde bulunduran WarnerMedia, böylece dijital platformunda daha ilk günden oldukça zengin bir film seçkisi sunacak.

Ünlü İsimler ve Kullanıcılar İçerik Önerisinde Bulunacak

Kullanıcıların platformdaki içerikleri keşfetmesi ve hoşlarına gidecek film ve dizileri bulması için Netflix’tekine benzer algoritmalar kullanacak olan HBO Max, bunun yanı sıra gerçek kişilerin fikirlerini de yer verecek. Regina King, Bill Hader, Zach Efron gibi HBO içeriklerinde yer alan isimler, favori filmlerini ve dizilerini paylaşarak platformdaki önerilenler kısmına Netflix’ten oldukça farklı bir yorum getirecek. Platformda favori film ve dizilerini paylaşanlar sadece ünlüler olmayacak. Aynı zamanda kullanıcılar da profillerinde öneri listeleri hazırlayabilecekler. Bu durum platformun aynı zamanda bir tür sosyal ağa dönüşmesinin önünü açacak.

Öte yandan HBO Max’teki bir diğer özellik de podcast dinleme seçeneği olacak. Podcast bölümlerine dijital platformun mobil uygulamasından ulaşılabilecek.

WarnerMedia, 2020’de HBO Max’e 2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

WarnerMedia’yı çatısı altında barındıran AT&T’nin pazartesi günü gerçekleşen hissedar toplantısında şirketin önümüzdeki yıl HBO Max’e 1.5-2 milyar dolar arası yatırım yapacağı açıklandı. Sonraki yıllarda da her yıl 1 milyar dolar yatırım yapmaya devam etmeyi planlayan şirket, dijital platformun 2025 yılında kâr etmeye başlayacağını öngörüyor. Dijital platformun gelirinin 2021’de 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sonraki yıllarda bu rakamın birer milyar dolar artması ve 2025’e gelindiğinde 5 milyar dolara ulaşması bekleniyor ki bu noktada platform artık kâr etmeye başlayacak. Platformun tek gelir kaynağı abonelik ücretleri olmayacak. 2021’de Hulu’daki gibi reklamların olduğu daha düşük fiyatlı bir paket da sunulmaya başlanacağı için reklam gelirleri de platformun büyümesine katkı sağlayacak.

Kaynak: Variety, IndieWire

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information