Animasyon yapımların, diğer yapımlara kıyasla sınırsız bir evrene ve hareket özgürlüğüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hâl böyleyken animasyon filmler veya dizilerin yalnızca çocuklara hitap edecek bir kanaldan geliştirilmesi beklenemez. Hikâyesiyle yetişkinlere hitap eden birçok başarılı animasyon filmi ve dizisi de pekala yapılabilir. Bunun en başarılı örnekleri de 2000’li yıllarda South Park, The Simpsons, Family Guy gibi popüler kültürün tamamına yetişkin animasyonu olarak kendini kabul ettirmiş yapımlar oldu. Bu yapımların öncülüğünde yetişkinlere hitap eden animasyon dizilerin ve filmlerin sayısı da gün geçtikçe daha da artmaya başladı. Biz de televizyonda geniş hayran kitleleri yakalamış bu animasyon dizilerini sizler için derledik.

Katkıda Bulunanlar: Melis Öneren, Hazan Özturan,

Zeynep Pınar Uçar, Furkan Yücel

Hikâyeleri ile Yetişkinlere Hitap Eden 10 Animasyon Dizisi

Bojack Horseman

Şöhret, popüler kültür, partiler, uyuşturucu, yozlaşma, cinsellik… Bojack Horseman’ın hayatı bu kelimelerle tanımlanabilir ya da kısaca “Hollywood’da rüya gibi bir hayat” olarak da özetlenebilir. Elbette bu rüya Bojack için çoğu zaman bir kabusa da dönüşmektedir. Bojack Horseman, 90’lı yıllarda sevilen bir sitcom dizisinin yıldızı olmasına karşın hem dizinin iptal olması hem de aradan geçen onca senenin sonunda şöhretini iyiden iyiye yitirmiştir. İçmeyi ve tembelliği ilke edindiği bohem hayatında Bojack, şöhret kapısını tekrardan zorlamaya çalışır. 2014’ten bu yana ekranda olan Bojack Horseman, insanlar ve insansı hayvanların bir arada yaşadığı evreni, Hollywood’un acımasız yaşamı, Bojack’in varoluş kaygıları ve arkadaşlarının trajikomik hâlleriyle son dönemin en sevilen animasyon dizilerinden biridir.

Rick and Morty

Her bölümünde ufkumuzu açan, zevkten ağzımızdan salyalar akarken izlerken gitgide Rick Sanchez’e benzemeye başladığımızı fark ettiğimiz Rick and Morty bu listede yer alıyor, çünkü dizi hakkında mübalağa edildiğini düşünüp de hâlâ izlemeye yeltenmemiş olanlar var biliyoruz. Diziye yeni başlayanlar en başta “Şuna da benziyor” cümleleriyle Rick and Morty’yi bir yere oturtmaya çalışsa da, Rick and Morty mukayeselerle anlatılamaz çünkü her şeye benzediği kadar başka hiçbir şeye de benzemeyecek kadar serbest çağrışım ağlarıyla örülü bir yapımla karşı karşıyayız. Hayal gücümüzün gidebildiği ama teknolojimizin ya da kelimelerimizin gitmediği her yere, her zamana ve her boyuta gidebilen bir dede-torunun öyküsü, her sezon eli bir tık daha büyüterek yola devam etti bugüne kadar. Ekin Can Göksoy’un Rick and Morty: Bir Çılgınlık Senfonisi yazısına bir uğrayıp bu övgülerin gerekçelerini daha detaylı keşfedebilir, zaten izledim de doyamadım diyenlerdenseniz, Burak Ülgen’in üçüncü sezonu bölüm bölüm ele aldığı incelemelerine bir göz atabilirsiniz.

Final Space

Final Space, yayınlandığı ilk anda her ne kadar Rick and Morty ile kıyaslansa da aslında izleyiciyi bambaşka bir uzay macerasına çıkarmaya niyetliydi. Sarsak, saf ama bir o kadar cesur baş karakter Gary, dünyada işlediği bir suç yüzünden bir uzay gemisinde yalnızlığa mahkum edilmiştir. Mahkum olduğu süreyi gemideki robotlarla tartışarak ve kendisine asla verilmeyen kurabiyeleri yemeye çalışarak geçirmeye çalışan Gary, bir gün uzayda küçük ve yeşil bir yaratık bulur. Mooncake adını verdiği bu yaratık Gary’e sürekli yardım eder fakat kendisi aynı zamanda bir gezegeni saniyeler içerisinde yok edecek bir güce sahiptir. Lord Commander adında kötü bir adamın dünyayı yok etmesi ve Mooncake’i ele geçirmeye çalışmasıyla birlikte Gary, kendini esprilerin ve savaşın eksik olmadığı bir maceranın içinde bulur.

Big Mouth

Big Mouth, masum ve bir o kadar da muzip bir animasyon dizisi olarak yakın dönemde karşımıza çıktı. Görsel dünyası ve karakterleriyle her ne kadar bir çocuk dizisini anımsatsa da aksine Big Mouth tam anlamıyla bir yetişkin dizisi. Ünlü komedyen Nick Kroll ve Family Guy’ın senaristlerinden Andrew Goldberg imzalı Big Mouth, gençlikle çocukluk arasında bir yerde ergenlik, cinsellik ve hormonlar ile ilgili ergenlik sorunlarını mizahi ve sürreal bir dilde izleyiciye aktarıyor. Sıradan bir animasyon dizisinden farklı bir formda varlık gösteren dizi, 2017 yılının en dikkat çeken ve en sevilen dizilerinden biri oldu.

Dilbert

Orta yaşlarda bir beyaz yakalının yaşamını anlatan Dilbert, 1999 yılında aynı isimli çizgi romandan televizyon ekranlarına taşındı. Çizgi roman gibi televizyon serisini de Scott Adams geliştirdi ve kendisine bu kez Seinfeld yazar ve yapımcılarından Larry Charles da eşlik etti. Elektrik mühendisliği konusunda uzman ve çalıştığı ofisteki sorunlara yüksek zekasıyla etkili çözümler bulabilen Dilbert (Daniel Stern)’in en önemli sorunu zekasını ifade edememesi ve bu durumdan doğan pesimist kara komedisi.

Adams, Dilbert karakteri ile kurumsal hayatın sıkıcı ve mantıksız kuralları ile dalga geçiyor. Çizgi romanın televizyona adapte olmuş hâlinde ise Charles ile birlikte işleri iyice abartıyor, bu sıkıcı kurumsal dünyaya uzaylılar ve hatta mutantlar gibi sıra dışı elementleri de katıyor. Toplamda 30 bölüm süren iki sezonuyla seride, temel yaratılış amacı konuşacak bir arkadaş olmak olan Dogbert (Chris Elliott)’le, yani köpeğiyle de sohbet eden Dilbert’in sıkıcı günlük yaşantısına, ünlü komedyen Kathy Griffin’in seslendirmesi ve aşırı derecede kıvırcık saçları ile iş yerindeki tek kadın karakter Alice de eşlik edenler arasında yer alıyor. Scott Adams ile aynı gün doğum gününü kutlayan Dogbert, Adams’ın kişiliğinin alaycı kısmını yansıtan bir anti karakter, zira en büyük hayalleri arasında dünyayı ele geçirip insanları kölesi yapmak yer alıyor. Kurumsal hayata dahil bir ofisin ortamına hakim bürokrasiyi ve böyle bir atmosferde yoğun çalışıp sıkça ödüllendirilmeyen çalışanların verimliliğini Kafkavari bir tutumla mizah katarak inceleyen Dilbert ekranlara veda etmeden hemen önce bir Emmy ödülüne de layık görüldü.

King of the Hill

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde geçen dizi, orta ekonomik sınıfa mensup bir ailenin mütevazi yaşantısını sitcom türünde anlatıyor. Dizinin hikâyesi, Teksas eyaletinin uydurma küçük şehri Arlen’de geçiyor ve King of the Hill, Beavies and Butt-head’in de yaratıcısı olan Mike Judge’ın ve The Office, The Simpsons ve Saturday Night Live gibi komedi anlamında başarılı örneklerde de çalışmış Greg Daniels’ın imzasını taşıyor. 1997 yılında başlayan televizyon hayatı dizi için, 2010 yılında, yaptığı 13 sezondan sonra noktalandı. Hill ailesinin sıradan Amerikan hayatını, kendisi için oluşturduğu hayali dünyasında sunan dizi, bu anlamda Family Guy ve The Simpsons gibi diğer başarılı animasyon dizilerine yüksek derecede benzerlik gösterirken, aynı ismi taşıyan ve çocuklar için olan bir video oyununu da akıllara getiriyor. ‘Aile reisi’ Hank Hill (Mike Judge), Strickland Propane isimli bir propan ve propan aksesuarları şirketinde müdür yardımcısı olarak çalışan, geleneksel biri olarak karşımıza çıkıyor. Eşi Peggy (Kathy Najimy) ile sahip oldukları tek çocukları, çok da zeki olmamasıyla dikkat çeken Bobby Hill’e ise Better Things gibi dizilerden tanıdığımız Pamela Adlon sesiyle hayat veriyor. Bu karakterlere, Hills ailesine mensup diğer isimler de yaşadıkları hayal ürünü şehir ve hayatlarında eşlik ediyor. Dizi komedi hissiyatını, anlattığı sıradan hayatın sıradanlık seviyesinden ve günlük hayatın absürdlüklerinden alıyor. 2010 yılında final yapan Emmy ödüllü dizinin Mike Judge’ın açıklamasıyla biraz daha değişik bir şekilde, bütün karakterlerin geçen zamanın gerçek etkileri altında yaşlanmış hâlleriyle geri döneceği konuşuluyor.

F is for Family

1970’lerin Amerika’sında bir ailenin yaşadıklarını komedi tonunu kullanarak anlatan F is for Family, tanınan komedyen ve stand-up’çı, aynı zamanda dizinin uygulayıcı yapımcısı ve yaratıcısı Bill Burr’in kendi hayatından esinlenerek yaratılmış. Emekli bir asker olan Frank’i seslendiren Burr’e, başarılı oyuncu Laura Dern sesiyle eşlik ediyor. Frank’in karısı Sue’ya hayat veren Dern’in yanı sıra Sam Rockwell, Justin Long gibi isimler de dizideki diğer kahramanlara sesleriyle hayat veriyor.

Dizi Frank, Sue ve üç çocuklarının hem aile ilişkilerine hem de Amerika’nın o dönemki sosyal ve politik olaylarına eleştiride bulunmayı ihmal etmiyor. 70’lere ait müzik, kıyafet ve yaşam stili gibi tüm nostaljik detayları içinde barındıran F is for Family keyifli bir seyir sunuyor.

İkinci sezonun yayına girmesinin hemen ardından dizinin yaratıcısı Bill Burr, üçüncü sezonun Netflix tarafından yayınlanacağının haberini sevenleriyle geçtiğimiz günlerde paylaştı. Dizinin yeni bölümlerinin 2018’in sonlarına doğru gelmesi konuşuluyor.

Bob’s Burgers

Yaratıcılığını Loren Bouchard’ın üstlendiği uzun soluklu Amerikan sit-com animasyon dizisi Bob’s Burgers televizyonun en başarılı animasyon yapımlarından. İlk kez 2011’de Fox’ta yayınlanan dizi, Ocean Avenue adlı bir sahil kasabasında hamburgerci işleten Belcher ailesinin yaşadıklarını anlatıyor. Birlikte çalışan Bob, eşi Tina ve üç çocuğunun başlarına gelen komik olaylar ele alınıyor.

Bob’s Burgers, 2013 yılında TV Guide tarafından en iyi 60 televizyon çizgi dizi arasında yer almayı başardı. İlk sezonuyla çoğu olumlu olmak üzere birçok farklı geribildirim alan dizi, ikinci sezonun ardından 2014’te Dynamite Entertainment tarafından çizgi roman hâline getirildi. Bunun yanı sıra iki kez Emmy ödülüne layık görülen Bob’s Burger dokuzuncu sezonu için onay aldı, 2020’de sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Archer

İlk kez 2009’da yayın hayatına başlayan Archer, televizyonun sevilen uzun soluklu bir diğer animasyon dizisi. Kendine güvenen, yakışıklı ve güçlü Sterling Archer dünyanın en iyi ajanlarından biridir. Ancak birbirlerini aşağılayan ve hor gören yedi arkadaşıyla hâlâ sorunlar yaşamaktadır. Dizi, Archer ve bu arkadaşlarının birlikte üstesinden gelmeye çalıştıkları maceraları anlatırken seyirciyi 1940’ların Los Angeles’ına davet ediyor.

Archer, hem macerayı hem de komediyi içinde barındıran bir anlatı sunuyor. Kahramanların Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarından, Güney Pasifik’in tehlikeli adalarına uzanan maceralarında başlarına ummadık bir sürü olay gelirken bir yandan da onları dünyayı tüm kötülüklerden kurtarmaya çalışırlarken görürüz. FX ve FXX yapımı Archer, dokuzuncu sezonuyla sevenleriyle geçtiğimiz nisan ayında buluştu.

Beavis and Butt-Head

MTV ile büyüyen jenerasyon için bir efsane, arkadan gelenler için keşfetmesi zaruret içeren Beavis ve Butterhead’in hedef kitlesi onlu yaşlardaki bireyler olsa da, diziyi yetişkinler için tasarlanmış bir animasyon serisi olarak anmak lazım. “Beavis ve Butthead rol modelleri değiller, insan bile değiller, sadece çizimler. Yaptıkları bazı şeyler birilerinin yaralanmasına, okuldan atılmasına, tutuklanmasına hatta sınır dışı edilmesine sebep olabilir. Başka şekilde ifade edecek olursak, lütfen gördüklerinizi evde denemeyin” uyarısıyla çıkılan yolculuk, boş ve yüzeysel muhabbetin derin tartışmaları açtığı, ilk bakışta seviyesiz gibi görünen konuşmaların sizi felsefi sorgulamalara yönlendirdiği bir kafaya erişmenin var olan sayılı yasal yöntemlerinden birisi. 2011 yılında tek sezonluk bir geri dönüş de yapan bu iki kafadar, aynı zamanda, üzerine sonsuz analiz yapılmış X jenerasyonunu en iyi anlatan sosyolojik kayıtlardan bir tanesi olarak da kabul edilebilir.

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information