Anne Rice’ın kaleme aldığı The Vampire Chronicles serisinin ilk romanından sinemaya uyarlanan, Neil Jordan’ın yönetmenliğini üstlendiği, Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst, Christian Slater ve Antonio Banderas’ın oyuncu kadrosunda yer aldığı Vampirle Görüşme – Interview with the Vampire, sinema tarihinin en iyi vampir filmleri arasında gösterilmesinin yanı sıra unutulmaz oyuncu kadrosundan, Neil Jordan’ın şahane dokunuşuyla bezenmiş muhteşem atmosferine kadar her şeyiyle bir sinema klasiği.

Tom Cruise tarafından canlandırılan Lestat, eşini kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle yaşama sevincini kaybeden Louis’i vampire dönüştürür. Ancak Brad Pitt’in hayat verdiği Louis, vampirliğe alışmakta zorlanır, açlığını gidermek istemesine rağmen insanları öldürmeye istekli değildir. Kendi içinde gelgitler yaşar ve insanları öldürme fikrini kabul etmeyi reddeder. Ancak Louis’in, küçük bir kız olan Claudia’yı görmesi ve onu ısırıp vampire dönüştürmesi bütün her şeyi değiştirir.

Oyuncu kadrosundan, uyarlandığı romanla arasındaki farklara; çekim sürecinden kamera arkasında yaşanan birçok olaya kadar Interview with the Vampire hakkında bilinmesi gereken 15 detayı derledik.

Interview with the Vampire Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Romanın Filme Uyarlanma Süreci

The Vampire Chronicles serisinin ilk romanı Interview with the Vampire, 1976 yılında yayımlandı. Paramount Pictures ise aynı yıl filme uyarlamak için romanın haklarını satın aldı ancak film, romanın yayınlanmasından tam 18 yıl sonra, 1994 yılında vizyona girdi. Senaryonun yıllardır geliştirilme aşamasında olması ve filmin haklarının Paramount’tan Lorimar’a, daha sonra Warner Bros.’a geçmesi, projenin 18 yıl sonra izleyici ile buluşmasına neden oldu.

Louis Karakterinin Cinsiyetini Değiştirme Girişimi

Anne Rice’ın romanın filme uyarlanma aşamasında yaşadığı kaygılardan biri, romanda Lestat ve Louis arasında hissedilen eşcinsel ilişki. Filmin eşcinsel altmetni nedeniyle tutmayacağı düşünülüp Louis karakterinin cinsiyetini değiştirme konusunda girişimlerde bulunulmuş. Louis’in bir kadın karakter olarak yeniden yazılması, hatta yazılan bu kadın karakteri de Cher’in ya da Anjelica Huston’ın canlandırması düşünülmüş. Louis karakterinin cinsiyetini değiştirmek için yapılan girişim sonuçsuz kaldı ve filmde bu karakteri Brad Pitt canlandırdı.

Lestat Rolü İçin Daniel Day-Lewis İçin Anlaşılmıştı

Filmde Tom Cruise’un canlandırdığı Lestat rolü için ilk başta Daniel Day-Lewis ile anlaşılmıştı ancak Day-Lewis çekimler başlamadan önce rolü canlandırmaktan vazgeçti. Daniel Day-Lewis’in filmden ayrılmasından sonra Lestat rolü için Johnny Depp, Jeremy Irons, John Malkovich, Peter Weller, Alexander Godunov, Brad Pitt gibi isimler düşünüldü, gelinen son noktada ise rolü Tom Cruise aldı.

Vampirleri Canlandıran Oyuncuların Hazırlık ve Makyaj Süreci

Oyuncuların makyajı için oldukça zor gözüken bir süreç vardı. Vampir rolünde yer alan oyuncuların makyaj sırasında 30 dakika boyunca baş aşağı durmaları gerekiyordu. Böylece vücutlarındaki kan başlarına doğru inecek ve yüzlerindeki damarlar şişecekti. Makyaj sanatçıları da ürkütücü ve yarı saydam tenli vampir görünümünü verebilmek için şişmiş damar yollarının üzerinden geçerdi. Oyuncular, kan başlarından aşağı indikçe bu süreci birkaç kez tekrar etmek zorundaydılar.

Malloy Karakterini River Phoenix’in Canlandırması Planlanıyordu

Filmin uyarlandığı romanda adı geçmeyen ve sadece oğlan (The Boy) olarak anılan ancak filmde Daniel Malloy olarak bilinen karakteri River Phoenix’in canlandırması planlanıyordu. Başarılı aktör Joaquin Phoenix’in ağabeyi olan Amerikalı müzisyen ve aktör River Phoenix’in 31 Ekim 1993 tarihinde hayatını kaybetmesinden dolayı rol el değiştirmiş oldu. Malloy rolünü Robin Hood: Prince of Thieves, True Romance, Very Bad Things filmlerinden ve Mr.Robot dizisindeki rolüyle bilinen Christian Slater oynadı. Malloy rolü için ayrıca True Detective dizisinde Roland West karakterini canlandıran Stephen Dorff da düşünülmüş.

Anne Rice, İlk Başta Tom Cruise’un Lestat’ı Canlandırmasına Tepki Göstermiş

Roman ilk olarak 1976 tarihinde yayımlanmıştı. Paramount ise kitap daha yayınlanmadan haklarını 150 bin dolar karşılığında satın almış ve Lestat rolünü oynaması için o zamanlar 20’li yaşlarında olan John Travolta ile anlaşmıştı. Ancak 1979 yılına gelindiğinde piyasada vampir filmleri bolluğu yaşanıyordu. John Badham imzalı Dracula, Werner Herzog’un Nosferatu the Vampyre filmi ve Stan Dragoti’nin Love at First Bite filmlerinin aynı yıl içerisinde vizyonda olması yeni projenin bekletilmesine neden oldu. Filmin ön hazırlıklarının yapıldığı 90’lı yılların başlarında, genç vampirleri canlandırması için çok yaşlı oldukları gerekçesiyle Rutger Hauer ve John Travolta filmde rol alamadı.

Tom Cruise’un Lestat rolünü üstleneceğini öğrendikten sonra romanın yazarı Anne Rice bu karara oldukça tepki göstermişti. Oyuncu seçimini oldukça sorunlu bulduğunu, nasıl işleyeceğini tahmin bile edemediğini dile getiren Anne Rice, tepkisini koyarak filmin yapım ekibinden ayrılmıştı. Hatta yapımcının kendisine filmin bir VHS kopyasını gönderene kadar filmi izlememişti. Ancak izledikten sonra Tom Cruise’un performansından oldukça etkilenen Anne Rice sonrasında başarılı oyuncuya bir özür mektubu yazmıştı.

Senaryonun Büyük Bölümü Neil Jordan Tarafından Yazıldı

Anne Rice’ın romanından uyarlanan filmin senaryosunun büyük bir kısmı yönetmen Neil Jordan tarafından baştan yazıldı. Ancak filmin jenerik ve tanıtım yazılarında senaryo kısmında Anne Rice’ın adı yazmakta. Bunun nedeni Amerikan Yazarlar Birliği – Writers Guild of America (WGA)nın filmin senaristi olarak senaryonun ilk hâlini yazan Anne Rice’ı kabul etmesi.

Claudia Rolü İçin Düşünülen İsimler

Kirsten Dunst’tan önce Kat Graham, Christina Ricci, Dominique Swain, Julia Stiles, Erin Moore ve Evan Rachel Wood gibi dönemin birçok önemli çocuk oyuncu Claudia rolünü canlandırması için düşünülmüş. Ne var ki yapılan görüşmeler sonucunda o dönem 12 yaşında olan Kirsten Dunst rolü almayı başardı ve sinema kariyerinde önemli bir ivme kaydetti.

Brad Pitt’in Çekimler Sırasında Yaşadığı Sorunlar ve Tom Cruise ile Anlaşamaması

Louis karakterini canlandıran Brad Pitt prodüksiyon süreci boyunca zor anlar yaşamış. Brad Pitt verdiği bir röportajda, makyaj sürecinden ve özellikle filmin kapalı, karanlık bir mekânda çekilmesinden oldukça rahatsız olduğunu dile getirmişti. Hatta filmin yapımcısına filmden ayrılma talebini iletmiş ancak anlaşmaya uymaması halinde 40 milyon dolar kadar ceza ödemesi gerekeceğini öğrendiğinde bundan vazgeçmiş.

Brad Pitt ayrıca filmdeki bir diğer başrol oyuncusu Tom Cruise ile de problemler yaşamış. Tom Cruise, Brad Pitt’i kişisel hijyen konusunda sorunlu buluyor. Tom Cruise’a göre Brad Pitt hiç deodorant kullanmıyor ve vücut kokusu rahatsız edici oluyordu.

Film ile Uyarlandığı Roman Arasındaki Farklar

Her uyarlamada olduğu gibi roman ve film arasında önemli farklar bulunuyor. Mesela Louise, romanda 185 yaşında iken, filmde 200 yaşında bir vampir olarak karşımıza çıkıyor. Louise, romanda Claudia’yı beş yaşında bir vampir olarak tarif ederken; filmde Claudia’nın yaşı 12 olarak gösteriliyor. Filmde Christian Slater’ın canlandırdığı gazetecinin ismi Daniel Malloy olarak belirtilir ancak romanda bu karakter sadece “oğlan” – “the boy” olarak anılıyor. Yani romanda Daniel Malloy ismi hiç kullanılmıyor.

Bram Stoker’ın Dracula Romanına Yapılan Gönderme

Filmde Lestat, Louis’e denizde kaldığı süre boyunca sıçan yemenin hayatta kalmak için yapılması gereken bir şey olduğunu söylüyor. Bu cümle aslında Bram Stoker’ın Dracula romanına yapılan bir göndermedir çünkü romanda Dracula, Londra’ya gelene kadar geminin alt kısmında saklanır ve sıçan yiyerek hayatta kalır.

Louis’in Konağı Hakkında Çıkan Söylentiler 

Louis’in filmde evi olarak kullanılan mekân aslında gerçek bir plantasyon. Hush…Hush, Sweet Charlotte, Dixie: Changing Habits, The Long Hot Summer, North and South ve Primary Colors gibi filmlerde kullanılan bu mekânla ilgili ortaya çıkan bir söylenti ise perili olduğu yönünde. Evet, yanlış duymadınız! Zamanında konağı ziyaret eden bir tur grubu, odanın karşısında uçan şamdanlar ve koyu saçlı genç bir kadın gördüğünü söylemiş, hatta duvarların içinden gelen ağlama sesleri de duyduklarını dile getirmiş. Konakla ilgili süregelen bu söylentiler, evlerle ilgili araştırmalar yapan televizyon programı Ghost Hunters’ın dikkatini de çekmiş.

Tom Cruise ve Antonio Banderas Sette Hiç Bir Araya Gelmedi

Filmde Lestat karakterini canlandıran Tom Cruise ile Armand karakterini canlandıran İspanyol oyuncu Antonio Banderas, çekimler sırasında hiç bir araya gelmedi. Hikâyenin sonunda ise iki karakterin bir arada olduğu bir an var. Claudia’nın öldürülmesinden sonra Louis, Paris vampire topluluğu ile yüzleşmek için gelir. Bu kısımda Louis ve Armand karakterleri bir arada gözüküyor ve bir konuşma gerçekleştiriyor. Ancak Cruise ve Banderas hiç bir arada gözükmüyor.

Filmin Gişe Başarısı

60 milyon dolarlık bütçesine karşılık Interview with the Vampire, dünya çapında gişede 223 milyon dolar hasılat elde etti ve uzun süre en yüksek gişe yapan vampir filmi olarak adından söz ettirdi. 2004 yılında gelindiğinde Hugh Jackman’lı Van Helsing filmi, dünya çapında gişede 300 milyon dolar hasılat elde ederek bu rekoru Interview with the Vampire’ın elinden aldı. 2008 yapımı bir diğer vampir uyarlaması Twilight ise 421 dolarlık gişesiyle bu iki filmden fazla hasılat elde etti.

The Vampire Chronicles Serisinin Diğer Uyarlamaları

1994 yılında gösterime giren Interview with the Vampire’ın yanı sıra, The Vampire Chronicles serisinin üçüncü kitabı olan Queen of the Damned, yönetmen Michael Rymer tarafından filme çekilmiş, bu filmde Lestat’ı Stuart Townsend canlandırmıştı.

Bu iki film dışında roman serisinin dizi uyarlaması da yıllardır hayata geçirilemeyen projeler arasındaki yerini alıyor. Anna Rice, 2018’de sevilen roman serisinin dizi uyarlaması için Hulu ile anlaşmış, hatta dizi projesinin Anna Rice’ın oğlu olan başarılı yazar Christopher Rice öncülüğünde hazırlanacağı duyurulmuştu. Ne var ki proje bir türlü hayata geçirilmedi ve geçtiğimiz yıl Hulu projeden çekildi. AMC ise Anne Rice’ın eserlerinin haklarını satın alarak bu dizinin çekilmesi konusunda roman serisinin hayranlarına umut oldu.

Kaynak: IMDB

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information