Suicide Squad’ın ilk fragmanının geçtiğimiz haftalarda yayınlanması ile birlikte Jared Leto’nun hayat verdiği Joker karakterini ilk defa bu kadar detaylı bir şekilde görme fırsatımız oldu. Yalnızca fragmanın son 20 saniyesinde karşımıza çıkan yeni Joker, görebildiğimiz kadarıyla Jared Leto’nun şimdiye kadarki en yoğun performanslarından biri olmaya aday.

Bir kısım Jared Leto gibi başarılı bir metot oyuncusunun Joker gibi zorlu bir karakterin altından kolaylıkla kalkabileceğini ve rol için en ideal isim olduğunu düşünürken bir kısım da Leto’nun, Heath Ledger’ın unutulmaz performansı ile yükselttiği çıtayı aşamayacağını ileri sürüyordu. 2013 yılında Dallas Buyers Club’daki performansı ile tıpkı Ledger gibi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı‘nın sahibi olan Jared Leto’nun, Dallas Buyers Club başta olmak üzere neredeyse her filminde canlandırdığı karakteri en iyi şekilde sahnelemek için geçirdiği dönüşümler düşünüldüğünde başarılı oyuncuya bir şans vermeyi kabul etmiş ve beklemeye koyulmuştuk.

Kısa süre sonra yeni Joker’den ilk görüntüler gelmeye başladı. Kaçınılmaz olarak Heath Ledger‘ın Jokeri ile karşılaştırılması sonucunda ortada fiziksel anlamda büyük farklılıkların yer aldığının ortaya çıkması tartışmaları yeniden alevlendirdi. Tarz olarak The Dark Knight’taki Joker’den epey uzak bir çizgide ilerleyen yeni Joker, özellikle vücudundaki dövmeler ile dikkat çekiyordu.

jared-leto-joker-dovme-filmloverss

Görünüşü bir yana, yeni Joker hakkında en merak ettiğimiz detaylardan biri Jared Leto’nun çizgi roman dünyasının en ünlü kötü kahramanlarından Joker’in karakterine getireceği yorumdu. “Heath Ledger kadar başarılı olabilecek mi?” sorusunu, yeni Joker’den hali hazırda elimizde olan görüntü ve ipuçlarının değerlendirilmesi ile cevaplandırmaya çalışırken Comic-Con’da Suicide Squad’ın ilk fragmanın düşmesi ile bütün dengeler değişti. Fragmanın son 20 saniyesinde karşımıza çıkan Leto, bu kadar kısa bir sürede çoğu sinemaseverin fikrini değiştirmeyi başardığı kadar, rolün hakkını veremeyeceğini düşünen kesime de yeni argümanlar vermekten kaçamadı.

Tüm ön yargılarımızı bir kenara bıraktıktan sonra rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Suicide Squad’da bizleri epey farklı bir Joker bekliyor olacak. Filmin vizyona girmesine epey uzun bir zaman var ve yeni Joker’i daha yakından tanıyabilmek için şimdilik gelecek fragman ve klipleri beklememiz gerekiyor. Ancak Suicide Squad setinden gelen haberler, Jared Leto’nun Joker’i canlandırırken karakterin yoğunluğunu her daim korumaya çalıştığına işaret ediyor.  Biz de Suicide Squad setinden ipuçlarını, medyada yer alan haberleri ve film ekibinin yaptığı açıklamaları derleyerek, Jared Leto’nun Joker’e hayat verirken Suicide Squad setinde yaptıklarını paylaşmak istedik. Dileriz ki Suicide Squad’da tanışacağımız yeni Joker, tüm çizgi roman hayranları ve sinemaseverleri memnun edecek bir karakter olarak beyazperdede yerini alır.

Heath Ledger Joker Karakterine Nasıl Hazırlanmıştı?

Jared Leto’nun karakter için yaptığı hazırlıklara değinmeden önce, unutulmaz performansı ile Joker karakterine bambaşka bir boyut kazandıran ve performansı ile ölümsüzleşen Heath Ledger’ın bu zorlu rol için nasıl hazırlandığına kısaca hatırlayalım.

Joker rolüne hazırlanmak için Heath Ledger bir ay boyunca kendini bir otel odasına kapatarak efsane karakterin duruşu, sesi ve kişiliğini inşa etmeye çalıştı. Zorlanmasına rağmen Ledger; karakteri için, Jack Nicholson‘ın Tim Burton imzalı 1989 yapımı Batman filminde canlandırdığı Joker’den farklı bir ses tonu seçti. Ledger’ın, Joker’in sesi ve hareketlerinin nasıl olması gerektiğine karar verirken ilham kaynaklarından birinin Amerikalı usta müzisyen Tom Waits olduğu da düşünceler arasında, ancak bunun kesinlikle doğru olduğunu söylemek imkansız.

heath-ledger-joker-filmloverss

Heath Ledger’ın Joker Günlüğü

Ledger’ın role hazırlanmasında destek olan en ilginç ögelerden biri, Joker’in düşünceleri ve hissettiklerini not ettiği günlük kabul edilebilir. Günlüğün içinde Batman çizgi-romanlarından parçalar, vahşi hayvan resimleri, Joker makyajının deneme resimleri ve Joker’in hastane monoloğunun Ledger’ın el yazısıyla kaleme alınmış bir versiyonunu bulmak mevcut.

Heath Ledger’ın Joker’i oluştururken aşamalarından biri de Batman: The Killing Joke ve Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth’ü okuyup karakterin çizgi roman dünyasındaki kişiliğini kavramak olmuş. Ledger’ın ilham aldığı bir diğer unsur ise Stanley Kubrick imzalı A Clockwork Orange ve müzisyen Sid Vicious olmuş.

Ledger’ın unutulmaz performansına en büyük katkıyı yapanlardan birinin, The Dark Knight filminin yönetmeni Christopher Nolan’ın yaptığını söyleyebiliriz. Ledger’ı tamamen özgür bırakan Nolan, Joker’in filmde uyarı olarak gönderdiği videoları kendi çekmesine izin vermiş ve Ledger’ın çektiği her video bir öncekinden tamamen farklıymış.

Heath Ledger’ın adını sinema tarihinin en başarılı metot oyuncuları arasına yazdıran muhteşem performansına nasıl hazırlandığını hatırladıktan sonra şimdi Ledger’ın yükselttiği çıtayı aşıp aşamayacağı merak edilen yeni Joker’imiz Jared Leto’nun Suicide Squad setinde neler yaptığına bir göz atalım.

Heath Ledger’ın hayatını kaybetmeden önce varlığından bahsettiği ve daha sonra Alman belgesel serisi “Too Young to Die” (Ölmek İçin Çok Genç)’da kendi adına hazırlanan bölümde babasının anlatımıyla daha yakından görme fırsatı elde ettiğimiz günlük hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, sitemizde yer alan Heath Ledger’ın Joker Günlüğü yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Jared Leto’nun Suicide Squad Setindeki Joker Ritüelleri

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı ödüllü Jared Leto’nun yeni Joker olacağını öğrenmek hepimiz için büyük bir sürpriz olmuştu, ancak oyuncuya Oscar kazandıran Dallas Buyers Club’daki inanılmaz dönüşümü düşünüldüğünde yeni Joker’i büyük bir heyecanla beklemeye başladık.

Günümüzün önde gelen metot oyuncularından biri kabul edilen Leto kendisinden de beklenildiği gibi kısa sürede kendini tamamen rolüne adadı. Ancak setten gelen bilgiler, Jared Leto’nun Joker karakterine hazırlanma sürecinin beklenenden daha yoğun ve şaşırtıcı geçtiğine ve Leto’nun dönüşümünün oldukça şiddetli olduğuna işaret ediyor.

Tıpkı Heath Ledger’ın yaptığı gibi Jared Leto da Joker karakterinin kendisini ele geçirmesine izin vermiş ve sıra dışı çekim öncesi ritüelleri ile ikonik kötü kahramanın kamera karşısında tüm gerçekliği ile ortaya çıkmasını sağlamış. İşte Jared Leto’nun Joker’e dönüşümü sonrası Suicide Squad setinde yaptıkları:

Sette Hiç Karakterden Çıkmamış

Suicide Squad’da Jared Leto ile birlikte rol alan pek çok oyuncu, çekimler boyunca Leto’nun hiç karakterden çıkmadığını ifade ediyor. Metot oyuncularının yöntemleri düşünüldüğünde bu o kadar da ilginç bir bilgi değil, ancak söz konusu Joker kadar acımasız ve korkunç bir kötü kahraman olduğunda, bu dönüşümün settekiler için epey zor geçtiğini tahmin edebiliyoruz.

Filmde Captain Boomerang’i canlandıran Jai Courtney gerçekleştirdiği bir röportajda çekimlerin başlamasından itibaren Jared Leto’nun hiç karakterden çıkmadığı ve tamamen rolüne odaklanabilmek için ekibin tamamından uzak kaldığını belirtiyor.

Heath Ledger’ın Joker’i canlandırmak için kendini bir ay boyunca bir otel odasına kapattığını düşündüğümüzde Leto’nun bu hareketi o kadar da farklı gelmiyor. Ancak çekimler boyunca karakterden çıkmaması ve ekip arkadaşlarına zor anlar yaşatması, Jared Leto’nun ünlü karaktere katacağı yoğunlu daha da çok merak etmemize sebep oluyor.

Ürkütücü Bir Ekip Arkadaşı

Çekimler boyunca kendi kimliğinden sıyrılıp Joker’in ortaya çıkmasına izin veren Jared Leto, oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimleri davranışları ile korkutmayı başarmış. Jared Leto’nun sette ne kadar korkunç olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayan isim ise, Suicide Squad’da tam olarak hangi rolde karşımıza çıkacağını bilmediğimiz, Clint Eastwood’un oğlu Scott Eastwood.

Eastwood’un, Jared Leto’nun Joker’inin ne kadar ürkütücü olduğunu gözler önüne seren açıklaması ise şöyle:

“Onunla konuşmaktan tırsıyordum çünkü sürdürmeye çalıştığı şeyi mahvederim diye çok korkuyordum. Ama onunla daha önceden tanışıyorduk. Joker olmadan önce onunla tanışmıştım, onu yalnızca Jared Leto’yken tanımıştım. Fakat buna güvenerek sürekli koruduğu bütünlüğü bozmayı göze alamadım.”

Açıklamalar Scott Eastwood gibi bir isimden gelince, Jared Leto’nun ne kadar inandırıcı bir Joker performansı ortaya koyduğu daha net anlaşılıyor.

Jared Leto’dan Suicide Squad Ekibine Korkunç Hediyeler!

Jared Leto’nun Joker olarak yaptığı en dikkat çekici hareketlerden biri, Suicide Squad ekibine Joker’den “özel” hediyeler yollamak olmuş.

Filmde Slipknot’u canlandıran Adam Beach geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Leto’nun tüm ekibe, sette bulunmadığı için özür dilemek adına hediyeler yolladığını belirtti. Ancak Beach’in daha sonra doğrulanan ifadelerine göre, bu hediyelerin normal koşullarda almayı bekleyeceğiniz armağanlarla bir alakası yoktu ve paketleri gönderen kişi Leto değil, Joker’in ta kendisiydi!

Paketlerin içindekiler ise oldukça ilginç: Jared Leto, tüm ekip arkadaşlarına Joker olarak kaleme aldığı bir mektup yollamış. Bunun yanı sıra Leto yine Joker karakteri olarak, ilk provalarda neden aralarında olamadığını açıklayan ve ekip arkadaşlarından özür dileyen bir video da yollamış. Videoda Jared Leto’dan eser göremediklerini ifade eden Suicide Squad ekibi, ekrandan kendileri ile konuşan Joker’in gerçekçiliğine inanamadıklarını belirtti.

Joker’in ekip arkadaşlarına yolladığı son hediye ise, Jared Leto’nun karakterine ne kadar kuvvetli bir şekilde bağlandığını kanıtlar nitelikte; Joker’in Suicide Squad ekibine son hediyesi yavru domuz cesetleri olmuş.

harley-quinn-margot-robbie-filmloverss

Fakat Joker herkese aynı hediyeyi yollamamış. Leto, filmde Deadshot’ı canlandıran Will Smith‘e özel bir not ile beraber bir zarfın içinde mermi yollarken filmde Joker’le birlikte göreceğimiz Harley Quinn’i canlandıran Margot Robbie‘ye gelen hediye ise siyah bir kutunun içinde oldukça romantik bir aşk mektubu ve canlı bir sıçanmış.

Margot Robbie’nin sıçan ile ne yaptığını merak ediyorsanız hemen söyleyelim; Robbie Elle dergisine yaptığı açıklamada ekip arkadaşlarının öldürmeyi teklif etmesine rağmen sıçanı evcil hayvan olarak evine aldığı, adını Rat Rat koyduğunu ve onu organik dutlarla beslediğini ifade etti ve ekledi:

“Eğer Harley Joker’den bir hediye almış olsaydı, büyük ihtimalle ona gözü gibi bakardı.”

Jared Leto’nun Joker’e dönüşümünden sonra yaptıkları hakkında her ne kadar sınırlı bilgiye sahip olsak da, bugüne kadar öğrendiklerimiz Oscar’lı oyuncunun role nasıl yaklaştığını gözler önüne sermeyi başarıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Jared Leto’nun performansı hakkında yorum yapmak ve diğer Joker performansları ile karşılaştırmak için henüz çok erken; ancak bir oyuncunun, metot oyunculuk tekniğinin sınırlarını bu kadar zorlaması ve rolü uğruna yaptıklarının sonucunda beyazperdede nasıl bir manzara ile karşılaşacağımızı gerçekten çok merak ediyoruz. Heath Ledger’ın Christopher Nolan’ın dünyasında hayat verdiği Joker’i aratır mı bilinmez, ancak Jared Leto’nun son derece özgün ve rahatsız bir Joker ile Suicide Squad’da karşımıza çıkacağını düşünüyoruz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information