Sosyal izolasyonun büyük önem taşıdığı karantina sürecinde #EvdeKal çağrısına destek veren yönetmenler, festivaller, film şirketleri, televizyon kanalları ve dijital platformlar çeşitli yapımları internette ücretsiz izlemeye açtılar.

-Güncelleniyor-

Tüm dünyada korku yaratan, etkileri sinema dünyasında da oldukça belirgin şekilde hissettiren Corona virüsü salgını insanları evlerinde kalmak zorunda bırakırken, salgının önüne geçilmesi için büyük önem taşıyan #EvdeKal çağrısına destek veren yönetmenler, festivaller ve film şirketleri çeşitli filmler internette ücretsiz izlemeye açtılar. Sosyal izolasyonunun sağlanması adına evlerinde kalan sinemaseverlerin bu süreçte izleyebileceği filmleri aşağıda bulabilirsiniz.

Karantina Sürecinde İnternette Ücretsiz İzlemeye Açılan Filmler

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

16 Mart’ta İstanbul’da başlaması planlanan 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali salgın nedeniyle iptal edilmiş olsa da, Filmmor internette ücretsiz olarak paylaştığı filmlerle sinemaseverleri dikkat çekici yapımlarla buluşturmaya devam etti.

Filmmor online gösterimler kapsamında ilk gün İsyan-ı Nisvan filmini sinemaseverler ile buluştururken, ikinci gün de 70-80-90 Masum Küstah Fettan izleyicilerin beğenisine sunuldu. Falling Leaves, Lahana Perisi – La Fee aux Choux, Eylül’ün Kadın Yüzleri, Artık Hayallerim Var, Bilge ve Öğrencisi, Külkedisi Değiliz, Kıyı Kıyı, Ben ve Nuri Bala, Nefret, Kamerayla İzdivaç – Married to Camera, İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları, Katman, Androktones, Kutlama, Korkunç Anne – Scary Mother, Homur Homur ve Ben, Sen, O takip etti.

Günlük olarak paylaşılan filmleri Filmmor’un Twitter sayfasından takip edebilirsiniz.

Documentarist

Dünyanın dört bir yanından belgeselleri sinemaseverlerle buluşturan Documentarist de aynı şekilde salgın nedeniyle her gün yeni bir filmi izleyicilerle paylaşıyor. Docomentarist’in online seçkisinin odağında gezegenimizin mevcut durumu hakkında düşünmeye sevk eden yapımlar yer alıyor.

Documentarist ilk gün Yann Arthus-Bertrand imzalı İnsan – Human (2015) belgeselini izleyicilerle paylaşırken, ikinci gün seçilen film Lübnan yapımı Geride Kalanlar – Mayyel ya ghzayyel (2016) oldu. Documentarist tarafından günlük paylaşılan filmleri festivalin Twitter sayfasından takip edebilirsiniz.

KuirFest Karantina

Yıllardır kuir kültürün kapsama alanını genişletmek, umudu tazelemek ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla film ve etkinlikleri sinemaseverlerle buluşturan Pembe Hayat KuirFest, salgın nedeniyle eve kapandığımız şu günlerde başlattığı KuirFest Karantina programıyla her pazar yeni bir film yayınlayacağını açıkladı.

KuirFest Karantina adını verilen bu seçkideki filmleri KuirFest’in Film Platformu üzerinden takip edebilirsiniz.

Rûken Tekeş’in Ödüllü Kısa Filmi Hevêrk

Rûken Tekeş, dünya genelinde 200’den fazla festivalde gösterilen ve 30. Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Kısa Film adayları arasında yer alan Hevêrk’i salgın nedeniyle ücretsiz olarak yayınladı. Dünya genelinde 200’den fazla festivali dolaşan ve hâlâ festivallerde gösterilmeyi devam eden Hevêrk, pek çok festivalde ödüle layık görülürken, 30. Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Kısa Film adayları arasında yer almayı başardı.

Ezidi Kürtlerin inançları nedeniyle karşılaştığı ayrımcılığa ve zulme ışık tutan film, Mezopotamya’da bir ilkokulda geçiyor ve bu toplumsal sorunu ilkokul öğrencisi Zelal’in yaşadıkları üzerinden anlatıyor. Senaryosunu da Rûken Tekeş’in kaleme aldığı film, Tekeş’in ilk uzun metrajlısına da konu olan Hasankeyf’te çekildi.

İşçi Filmleri Festivali

İşçi Filmleri Festivali, Corona virüsü salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için her gün arşivinden bir filmi paylaşıyor.  Festivalin bugüne kadar paylaştığı filmler arasında Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması, Struma, Düğmeler Savaşı – La Nouvelle Guerre des boutons, Apple’ın Tutulmayan Sözleri – Apple’s Broken Promises, Roger ve Ben – Roger & Me, Amador, Altın Rüya – La jaula de oro, Yengeç Gemisi – Kanikôsen, Toprağın Tuzu – Salt of the Earth, Kara Sevdalı Bulut, Matewan, Siyah Toprağın Tadı – Sól ziemi czarnej, Tacın İncisi – Perla w Koronie yer alıyor.

İşçi Filmleri Festivali tarafından her gün paylaşılan filmleri festivalin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Pera Film’den Kısa Film Seçkisi

Pera Müzesi Film Programları, Corona virüsü salgını nedeniyle evde kalmanın hayati öneme sahip olduğu bu dönemde, yeni film programını internet üzerinden gösterime sundu.

Evde Tek Başına isimli bu seçki, gündelik yaşam pratiklerimiz ile etkisinden çıkamadığımız duygu ve durumları hatırlatan 7 kısa filmi bünyesinde barındırıyor. 30 Nisan‘a kadar Pera Müzesi web sitesinden izleyebileceğiniz Evde Tek Başına seçkisinde; Emma de Swaef ve Marc James Roels ikilisinin yönettiği animasyon türündeki Oh Willy…, 2015 yılında Palm Springs Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Üst – Over, Ezgi Kaplan’ın yönettiği, Esme Madra, Nazlı Bulum, Efe Tunçer, Nadir Sönmez, Ulaş Tuna Astepe’nin oyuncu kadrosunda yer aldığı Balık Havuzu, çağdaş sanat dünyasını kendine has nüanslarla eleştiren ödüllü animasyon kısa filmi Merkür, 1991’de SSCB’nin dağılması ile birlikte atılan heykellerden biri olduğu düşünülen, yaklaşık iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk etmiş ve sonunda belediye binasındaki tozlu depoda “korunma” altına alınmış Lenin heykelinin hikâyesini anlatan Hoşgeldin Lenin, Yüz körü olmanın ne demek olduğuna değinirken, bundan muzdarip genç bir kadının sanat aracılığıyla kendi kurtuluşunu resmetmesine odaklanan Carlotta’nın Yüzü ve bir kişisel gelişim hikâyesi anlatan Atıl, Akıntı filmleri yer alıyor.

Pera Film’in Evde Tek Başına seçkisindeki kısa filmleri buradan izleyebilirsiniz.

Sofra Sırları

Chantier Films, #EvdeKal çağrısına destek olmak için Ümit Ünal imzalı Sofra Sırları filmini YouTube hesabından ücretsiz olarak yayınladı.

Demet Evgar‘ın başrolünde yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda Evgar’a Fatih Al, Alican Yücesoy, Elit Andaç Çam ve Fırat Altunmeşe gibi isimler eşlik ediyor. Filmin sinopsisi ise şöyle:

Neslihan hayatını kocasına ve evine adamıştır. Istanbul’da doğup büyüdüğü halde, kocasının işi yüzünden hayatını Anadolu kasabalarında geçirmiştir. Yıllardır çok sakin, hiçbir olağanüstü olay olmayan uzak taşra şehrinde yaşamaktadırlar.Neslihan utangaç, sevimli bir kadındır. Günü akşama ne pişireceğini düşünerek geçer. Çok da iyi bir aşçıdır. Kocası aile dostları, Neslihan’ın yemeklerine çok düşkündür.

Neslihan’in çevresindekilerin esrarengiz ölümü tüm gözleri ona çevirir. Şehre yeni atanmış, çok zeki, Amerika’da eğitim görmüş, hırslı ve genç bir komiser, Neslihan’ın bir şeyler çevirdiğini ve peş peşe cinayetlerde parmağı olduğunu anlar ama bir türlü gerçek bir kanıt bulup Neslihan’ı yakalayamaz. Neslihan her cinayetten tereyağından kıl çeker gibi, son derece masum hafif çatlak görünerek sıyrılmayı başarır.

Amsterdam Belgesel Film Festivali

Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA), salgın nedeniyle insanların eve kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde, festival tarihinden 297 filmi ücretsiz olarak yayınladı.

1986 yılında düzenlenen 1. Amsterdam Belgesel Film Festivali’nden itibaren tüm yıllardan yapımların bulunduğu bu online seçkide, hem Ana Yarışma’dan hem de yan seçkilerden belgesel filmler yer alıyor. Ücretsiz olarak yayınlanan bu yapımlar arasında festivalde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen 2015 yapımı Ukrainian Sheriffs de yer alıyor.

Öte yandan ücretsiz olarak izlenebilen bu belgesel filmler arasında Türkiye’den de iki yapım yer alıyor: İki Dil Bir Bavul (2008) ve Son Mevsim: Şavaklar – Demsala Dawi: Sewaxan (2008).

IDFA tarafından ücretsiz olarak yayınlanan filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Barış Atay İmzalı Eksik

Barikat Film, Barış Atay’ın ilk uzun metrajlısı olan Eksik’i Vimeo üzerinden ücretsiz olarak yayınladı. Senaryosunu Mehmet Kala ve Seref Nokta’nın kaleme aldığı film, 1980 darbesi sonrası parçalanan bir ailenin, 30 yıllık ayrılık sürecine ışık tutmaya çalışırken, bir anne ve birbirinden ayrı büyümek zorunda kalan iki oğlu arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Film, üçünün de yıllarca derinlerde sakladıkları özlemle karışık öfkelerine, geçmişte kalmış kırılmanın parçalarını birleştirme çabalarına ve hayatlarında ilk kez yüzleşmelerine tanıklık etmeyi amaçlıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Sarp Akkaya, Barış Atay, Salih Bademci, Funda Eryiğit, Uğur Polat, Toprak Sağlam, Nur Sürer ve Şebnem Dönmez yer alıyor.

Ceylan Özgün Özçelik İmzalı 13+ ve Ankebût

58. Ann Arbor Film Festivali’nin sinema salonlarındaki gösterimleri ve yüz yüze etkinlikleri Corona virüsü salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle iptal edilmiş olsa da, festival online gösterimlerle sinemaseverleri festival programındaki filmlerle buluşturmaya devam ediyor. 58. Ann Arbor Film Festivali’nin gösterimleri, 24-29 Mart tarihleri arasında online olarak gerçekleştiriliyor.

Ceylan Özgün Özçelik imzalı 13+ ve Ankebût kısa filmleri de, Amerika’nın en eski deneysel film festivali olan Ann Arbor Film Festivali kapsamında 28 Mart’ta online olarak izleyici ile buluşacak.

Korku ve dram türlerini harmanlayan bir kısa film ile başlayıp, fantastik ve kara komedi türlerini harmanlayan bir uzun metrajlı ile bitecek olan Cadı Üçlemesi’nin ilk parçası olan 13+’da on dört yaşında bir kız çocuğunun karabasanına ortak oluyoruz.

Ankebût ise sekiz yıl boyunca şiddetine maruz kaldığı kocasını öldüren Name Öztürk’ün kabusuna ortak oluyor ve onun sesinden mucizeyi arıyor.

58. Ann Arbor Film Festivali kapsamında düzenlenen online gösterimleri buradan takip edebilirsiniz.

Canavarlar Sofrası

Giyotin Films, salgın nedeniyle Ramin Matin’in yönettiği 2011 yapımı Canavarlar Sofrası filmini online izlemeye açtı. Filmin oyuncu kadrosunda İbrahim Selim, Pınar Töre, Tuğrul Tülek ve Gizem Erdem yer alıyor. Tamamı İngilizce çekilen filmin senaryosu Kamdhine Khosrowkhavar‘ın imzasını taşıyor ve film, izleyiciyi distopik bir dünyaya davet ediyor.

Gösterildiği festivallerde dikkat çeken, Ramin Matin imzalı Canavarlar Sofrası filmini buradan izleyebilirsiniz.

Guy Maddin’den The Green Fog

Çağdaş sinemanın en özgün ustalarından Guy Maddin’in Evan ve Galen Johnson ile birlikte yönettiği 2017 yapımı Yeşil Sis – The Green Fog’da ücretsiz olarak yayınlandı. San Francisco Film Festivali’nin talebi üzerine hazırlanan film, başlangıçta San Francisco’da çekilen film ve dizilerden oluşan bir kolaj çalışması olması planlansa da , yönetmenler zamanla projeyi değiştiriyor sinemadaki en güçlü San Francisco temsilini sunan Vertigo’ya bir saygı duruşuna dönüştürüyor.

37. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen filmi buradan izleyebilirsiniz.

Ziya Demirel İmzalı Salı

Ziya Demirel‘in 2015 tarihli kısa filmi Salı, geçtiğimiz günlerde Vimeo’da ücretsiz olarak yayınlandı. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü için yarışan Salı, genç bir kadının şehirdeki bir gününe odaklanıyor. Sundance ve Toronto gibi önemli festivallere de konuk olan Salı, İstanbul ve Ankara gibi festivallerde en iyi kısa film seçilmişti.

2020 SXSW Film Festivali’nin Kısa Filmleri

13-22 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 2020 SXSW Film Festivali, Corona virüsü salgını nedeniyle, festivale ev sahipliği yapan Austin şehrinin yönetimi tarafından iptal edildi. Yeni keşiflerin kapısını aralayan festivalin iptal edilmesi pek çok sinemacı için önemli bir fırsatın kaçmasına neden oldu. Ancak bunu bir nebze olsun telafi etmek isteyen SXSW Film Festivali, bu yıl kısa film seçkisinde yer alması planlanan tüm filmleri Mailchimp Presents adı verilen dijital platformda yayınladı.

Mailchimp Presents’te ücretsiz olarak izlenebilen bu 75 kısa film arasında, geçtiğimiz günlerde online olarak açıklanan ödüllerde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen Just Hold On, No Crying at the Dinner Table ve Regret gibi yapımlar da yer alıyor. SXSW kısalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez

Geçtiğimiz yıl, 38. İstanbul Film Festivali’nden üç ödülle dönen Yuva ile sinemalara konuk olan Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajlısı olan Körfez de karantina sürecinde ücretsiz izlemeye açılan filmlere katıldı. Yeksa, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yapan körfezi, “Körfez’de dünyaya biraz da bugünkü ruh hallerimize yakın bir yerlerden bakmaya çalışmıştık. Belki size de denk düşer, bu boğucu ortamda biraz gülümsetir umuduyla paylaşalım dedik” mesajıyla sinemaseverlerle paylaştı. Emre Yeksan’ın senaryosunu Ahmet Büke ile birlikte kaleme aldığı filmin sinopsisi şöyle:

30’lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim, ailesinin yanına İzmir’e döner. Selim, eski hayatının izleriyle karşılaşırken, körfezde gerçekleşen bir kaza şehirdeki hayatı derinden sarsar. Selim, yıllar sonra geri döndüğü İzmir’de yeni bir dünyayı keşfe dalar.

Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi

Emre Akay ve Hasan Yalaz ikilisinin yönettiği Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi, yakın dönem Türkiye sinemasında kült film olarak değerlendirilebilecek ender yapımlarından biri olmasıyla dikkat çekiyor. Bir film için casting çalışmalarını yürüten Emre isimli karakter, film yönetmeni Tuğra Kaftancıoğlu ile tanışınca onun sapkınlıklar ve tuhaflıklarla dolu dünyasına da adım atmış oluyor. Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi, zihnindeki filmi çekebilmek için tüm kural ve sınırların dışına çıkabilme “cüretini” gösteren yönetmenin üzerinden gerçeklik ve kurgu arasında gidip geliyor.

Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi’ni buradan izleyebilirsiniz.

Toponimia ve Corporate Responsibility

30 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 2020 Alchemy Film And Moving Image Festival’de gösterilmesi beklenen Corporate Responsibility’in 1 Mayıs’ta ücretsiz olarak yayınlanacağı açıklanırken, Jonathan Perel’in bir önceki filmi olan Toponimia da sinemaseverler ile paylaşıldı. 2015 yapımı bu belgesel Arjantin’in kuzey batısında, 1970’lerde dağlarda yaşayan köylülerin devlete karşı ayaklanma başlattığı Tucumán bölgesinde geçiyor ve yan yana kurulan dört köye odaklanıyor.

Leyla Gencer: La Diva Turca

Geçtiğimiz yıl 38. İstanbul Film Festivali’nde sinemaseverlerle buluşan Leyla Gencer: La Diva Turca belgeseli de İKSV tarafından YouTube’a yüklendi. 20. yüzyıl opera dünyasına damgasını vuran, operanın mabedi sayılan La Scala Tiyatrosu’nun primadonnası Leyla Gencer’in izini süren bir belgesel Leyla Gencer: La Diva Turca. Kendisiyle tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş sanatçılarla yapılan söyleşilerle zenginleşen belgeselin yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İKSV, yönetmenliğini ise Selçuk Metin üstleniyor. Belgeselin metni ve senaryosunda gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası bulunuyor.

Böyle Söyledi Habip ve Rüyada Uyanmak

#EvdeKal çağrısına destek vermek amacıyla filmlerini ücretsiz izlemeye açan sinemacılardan biri de Münir Alper Doğan oldu. Doğan, 32. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen Böyle Söyledi Habip ve 9. TRT Belgesel Ödülleri’nin Ulusal Belgesel Dalı’nda İkincilik Ödülü kazanan Rüyada Uyanmak belgesellerini YouTube’a yükledi.

Rüyada Uyanmak’ta İstanbul’da Şizofreni Dostları Derneği’nde buluşan şizofreni tanısı konulmuş bireylerin hikayeleri ve günlük yaşamları belgesele yansıyor. Böyle Söyledi Habip’in sinopsisi ise şöyle:

Habip ilkokul mezunu köylü bir adamdır. 60´larda Almanya´ya Göçmen işçi olarak gittiğinde kitap okumaya ve kendi toplumu ile “batı” toplumu arasındaki farklar üzerine düşünmeye başlar. Kısa bir zaman içinde yaşadığı bu büyük değişim akli dengesinin bozulmasını tetikler ve önce bir akıl hastanesine konur, sonra da Türkiye´ye gönderilir. Şu an 70 yaşında olan bu adam, diğer köylülerin onu bir deli olarak görmesine rağmen kitap okumaya ve felsefi düşünmelerine devam ederek çevresindeki cahilliğe karşı mücadelesini sürdürmektedir.

10 Years with Hayao Miyazaki

Karantina sürecinde ücretsiz olarak yayınlanan bir diğer yapım da usta yönetmen Hayao Miyazaki’nin yaratım sürecine odaklanan dört bölümlük belgesel dizisi 10 Years with Hayao Miyazaki oldu. Kaku Arakawa‘nın yönettiği 2019 yapımı belgesel dizisi sayesinde izleyiciler, usta yönetmenin filme konu olan bu 10 yıl içinde Küçük Denizkızı Ponyo – Gake no ue no Ponyo ve Rüzgar Yükseliyor – Kaze Tachinu’yu hazırlamasını ve yaratım sürecini takip etme şansı yakalıyor.

Genco

Karantina sürecinde sevilen bir filmini ücretsiz bir şekilde izlemeye açan yönetmenlerden biri de Ali Kemar Çınar oldu. Çınar, Ankara Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık görülen üçüncü uzun metrajlısı Genco‘yu YouTube’da paylaştı. Türkiye sinemasına pek örneğine rastlamadığımız fantastik komedi türüne yakın duran Genco, ilk Kürt süper kahraman filmi olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Filmin sinopsisi şöyle:

“Ali Kemal daha beş yaşındayken başka dünyadan gelen biri ona süper güçler verir. Ama verilen bu güçler sınırlıdır. Kendisine verilen bu sınırlı güçlerle insanlara yardım eder. Kimliğini gizlemek için kostüm giyer ve kendisini Gênco olarak tanıtır.”

Dondurma

Geçtiğimiz yıl ulusal ve uluslararası pek çok festivali ziyaret eden ilk uzun metrajlısı Görülmüştür ile adından övgüyle söz ettiren Serhat Karaaslan, 2014 yapımı kısa filmi Dondurma’yı ücretsiz olarak paylaştı. Film, Van’ın küçük bir köyünde annesiyle birlikte yaşayan 11 yaşındaki Rojhat’a odaklanıyor. Bir gün köyle motosikletiyle bir dondurmacı geliyor ve köyün tüm çocukları onun etrafında toplaşıyor. Çocuklar dondurmak alabilmek için yumurtadan bakır tele, ellerinde ne varsa satarak dondurma almaya çalışıyor. Filmi buradan izleyebilirsiniz.

İzmir Kısa Film Festivali Filmleri

İlk kez 2000 yılında düzenlenen, o günden beri Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden biri olan İzmir Kısa Film Festivali, karantina sürecinde de sinemaseverleri kısa filmlerle buluşturuyor. Bu sevindirici haberi “Evde vakit geçirdiğimiz bu günlerde festival tadında film izlemek iyi gelir. Kısa film iyileştirir!” mesajıyla paylaşan İzmir Kısa Film Festivali; Apartman, Tuhaf Zamanlar, Yeryüzündesin, Kapan ve A Short Film About Wong Kar Wai filmlerini paylaştı. Paylaşılan diğer filmlerin linklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiket

Sinan Salaz’ın geçtiğimiz yıl 4. Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu finalistleri arasında yer alan kısa filmi Etkiket de karantina sürecinde ücretsiz olarak yayınlandı. Çağla Acar ve Metehan Çetinalp’in rol aldığı filmin sinosisi şöyle: Ormanda hafta sonu gezintisine çıkan bir çift, dijital bir aksilikle yalnızlaşıyor ama bu gerçek, sosyal medyada hiç görünmüyor.

Benden Hikâyesi

Onur Barış, usta yazar Sait Faik Abasıyanık’ın hayatına ışık tutan belgeseli Benden Hikâyesi’ni YouTube’a yükledi. Film, bir adada doğup, ömrünü başka bir adada geçiren, Türkiye edebiyatının sorumlu averesi Sait Faik’in yaşamını kendi hikâyeleri eşliğinde işliyor.

Tülay German: Kor ve Ateş Yılları

2010 yapımı Tülay German: Kor ve Ateş Yılları da ücretsiz izlemeye açıldı. Didem Pekün ve Barış Doğrusöz’ün yönettiği belgesel, müzisyen Tülay German’a odaklanıyor. Türkiye’nin çalkantılı bir dönemden geçtiği 60’larda başlayıp günümüze uzanan belgesel, gerek kişisel hayatında gerekse kariyerinde aldığı kararlarla toplumsal beklentilere, politik baskılara karşı durma cesareti gösteren German’ı merkezine alan belgesel; sanat, politika ve kimlik arasında bağlara ışık tutuyor.

Didem Pekün ve Barış Doğrusöz’ün yönettiği Tülay Gürman: Kor ve Ateş Yılları belgeselini buradan izleyebilirsiniz.

Ve Perde!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), yapımcılığını İstanbul Tiyatro Festivali’nin üstlendiği 2015 tarihli Haldun Taner belgeseli “Ve Perde!”yi dijital platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişime açtı. Türkiye tiyatrosunun duayen ismi Haldun Taner’in yaşamını anlatan belgesel, İKSV’nin YouTube kanalı üzerinden izlenebiliyor.

Yönetmenliğini Selçuk Metin’in yaptığı, senaryosunu Gülşah Özdemir Koryürek’in yazdığı belgeselin müzikleri ise Borusan Quartet’e ait. Proje danışmanlığını Demet Taner ve Dikmen Gürün’ün yaptığı belgeselde anlatıcı rolünü Halit Ergenç ve Tilbe Saran üstleniyor. Haldun Taner’i tanımak, Türkiye tiyatrosuna damgasını vurmuş bu bilim insanını anlamak için önemli bir fırsat sunan Ve Perde! belgeselini buradan izleyebilirsiniz.

HBO Dizileri

HBO; The Sopranos, Veep, Six Feet Under, The Wire, True Blood gibi izleyicinin beğenisini kazanan önemli dizilerini sınırlı bir süre için ücretsiz izlemeye açtı. Toplamda 500 saatlik film, dizi ve belgesel ücretsiz olarak izleyicilere sunuldu. Ücretsiz erişime açılan yapımlar, kanalın online platformları olan HBO Now ve HBO GO‘da izlenebiliyor.

İstanbul Experimental

2018 yılında ilki gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali ile kültür-sanat yaşamında aktif rol almaya başlayan İstanbul Experimental, eve kapandığımız bu günlerde de sinemaseverleri deneysel filmlerle buluşturmaya devam ediyor. Screening Room adını taşıyan online platformunda her gün arşivinden bir film paylaşan İstanbul Experimental, aynı zamanda bu filmlerin yönetmenleri ile söyleşiler gerçekleştiriyor.

İstanbul Bienali

İstanbul Bienali her hafta iki kısa filmi ücretsiz olarak paylaşıyor. Her cuma iki bienal sanatçısının sinemaseverler için seçtiği filmleri dijital erişime açılıyor ve bir hafta boyunca Vimeo’da ücretsiz olarak izlenebiliyor. İstanbul Bienali tarafından paylaşılan ilk kısa filmler Basim Magdy’den Dünyayı Anlamak İçin 13 Temel Kural ve Volkan Aslan’dan Evim Evim Güzel Evim oldu.

İstanbul Bienali’nin takip eden haftalarda erişime açacağı seçkide Halil Altındere, Francis Alÿs, Volkan Aslan, Ozan Atalan, Alper Aydın, Rossella Biscotti, Kristina Buch, Vajiko Chachkhiani, Jonathas de Andrade, Elmas Deniz, Jonah Freeman & Justin Lowe, Jorge Galindo & Santiago Sierra, Theaster Gates, Suzanne Husky, Pierre Huyghe, Emre Hüner, Rashid Johnson, Armin Linke, Maider López, Basim Magdy, Melvin Moti, Georgie Nettell, Erkan Özgen, Zeyno Pekünlü, Cheng Ran, Mika Rottenberg, Pelin Tan ve Anton Vidokle, Kaari Upson, Adrián Villar Rojas ve Phillip Zach gibi sanatçıların filmleri yer alıyor. İstanbul Bienali tarafından paylaşılan filmleri buradan takip edebilirsiniz.

İstanbul Film Festivali – MUBI

39. İstanbul Film Festivali’nin koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmesi üzerine izleyicisinden uzak kalmak istemeyen İstanbul Film Festivali, MUBI iş birliğinde festivalin ödüllü filmlerinden oluşan bir seçkiyi aynı tarihlerde (10-21 Nisan) sinemaseverlerle buluşturuyor. MUBI’nin, kaçırmış olanlar ya da yeniden izlemek isteyenler için bir araya getirdiği 12 filmlik bu özel seçki, festivalin ulusal ve uluslararası yarışmalarında Altın Lale, Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Ödülü kazanmış filmlerden oluşuyor.

MUBI, sinemaseverlerin İstanbul Film Festivali özel seçkisini izleyebilmeleri için, mubi.com/istanbul adresi üzerinden 30 gün ücretsiz deneme süresi hediye ediyor.

Neredesin Firuze

Karantina sırasında bir filmini ücretsiz izlemeye açan yönetmenlere Ezel Akay da katıldı. Akay’ın ilk uzun metrajlısı olan 2004 yapımı YouTube’a yüklendi. Türkiye sinemasının en başarılı müzikallerinden biri olan Neredesin Firuze; Özcan Deniz, Şebnem Dönmez, Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Cem Özer, Ata Demirer, Murat Akkoyunlu gibi isimlerin etkileyici performanslarıyla 2000’lerin en başarılı yerli filmlerinden birine dönüşmüştü. Filmin sinopsisi ise şöyle:

Hayri ve Orhan İstanbul Plakçılar Çarşısı’nda prodüktörlük yapan iki iş adamıdır ancak son çıkardıkları kasetler başarı elde edemeyince büyük borçların içine düşerler. Ancak Almanya’da yaşayan ve sesi çok güzel olan Ferhat iki adamın kurtuluşu olabilir.

Agnès Varda İmzalı The Little Story of Gwen From French Brittany

Usta yönetmen Agnès Varda’nın bulunması oldukça güç olan kısa filmi The Little Story of Gwen From French Brittany, YouTube’da ücretsiz izlemeye açıldı. Varda’nın kısa filmini sinemaseverlerle paylaşan American Cinematheque, önümüzdeki günlerde seçkisindeki başka filmleri de online olarak paylaşmayı planlıyor.

Varda’nın 1996’da başlayıp yıllar içinde tamamladığı The Little Story of Gwen From French Brittany, Varda’nın arkadaşı olan Gwen Deglise‘yi takip ediyor. 1996 yılında Paris’te Varda ile tanışan Deglise, daha sonra Los Angeles’a taşınıyor. Varda da kamerasıyla Deglise’i takip ediyor. Deglise, bugün American Cinematheque’nin baş küratörü olarak görev alıyor.

Onun Filmi

37. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması bölümünde gösterilen Onun Filmi de Vimeo’da ücretsiz izlemeye açıldı. Su Baloğlu ve Merve Bozcu‘nun imzasını taşıyan film, Türkiye sinemasında film üretiminde bulunan kadınların hikâyelerini, görüşlerini ve üretim sürecinde yaşadıkları deneyimleri izleyiciye aktarıyor. Filmin sinopsisi şöyle:

Bir film nasıl yapılır? Nereden başlanır? Yönetmen her şeyi bilmek zorunda mıdır? Tekniği erkekler daha mı iyi bilir? Set çalışanları neden beni değil de görüntü yönetmenini dinliyor? İki kadın yönetmenle çalışmak mı? Yönetmen yardımcım iyi bir yönetmen olmadığımı mı yayıyor? Dünyanın en zor işi karı-koca sette olmak mı? Sinema alanında akademisyenliği seçmiş iki genç, Merve ve Su’yu, üniversitenin korunaklı ortamından sete çeken, bu soruların cevaplarını aradıkları bir film yapma fikri olur. Bütün tecrübesizlikleri ile çıktıkları bu yolda film yapmanın en ironik anlarını kendi yaşadıkları deneyim üzerinden belgelerler. Onun Filmi, cevapları kimi zaman verilen kimi zaman havada asılı bırakılan pek çok soruyla örülü, on dört yönetmen kadının Türkiye sinemasında kadın sinemacı olmayı, kadın olmayı, çalışan kadın olmayı anlattıkları bir dünyanın hikâyesidir.

Avarya

Gökalp Gönen, geçen yıl İstanbul Film Festivali’nden de En İyi Kısa Film ödülüyle dönen Avarya filmini YouTube üzerinden 24 saatliğine ücretsiz olarak izlemeye açtı. Gönen’in beğeniyle karşılanan filmi, dün de 16. Akbank Kısa Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Kısa Film ödülüne layık görüldü. Instagram hesabında yaptığı paylaşımda İstanbul Film Festivali’nden de ödülü 14 Nisan’da aldığına dikkat çeken Gönen, bu iki önemli olayın yıl dönümü hatırına filmin 24 saatliğine online olarak izlemeye açıldığını belirtti.

Animasyon türündeki Avarya, yakın gelecekte robotların aklına ve insafına kalmış bir insaniyetin evrende yeni gezegenini bulma serüvenini ekranlara taşıyor.

Apple TV+ Yapımları

Geçtiğimiz yılın kasım ayında açılan Apple TV+ ile orijinal içerik alanına giren Apple, karantina sürecinde bu platformdaki bazı yapımları ücretsiz erişime açtı. Apple TV+’ta ücretsiz olarak izlenebilen yapımların başında Chiwetel Eljiofor’un seslendirdiği doğa belgeseli The Elephant Queen, Amerika’daki göçmenlerin hayatlarına odaklanan Little America, M. Night Shyamalan’ın beğeniyle karşılanan dizisi Servant, Ay’a ilk ayak basan ülkenin Rusya olduğu bir alternatif evrendeki uzay yarışına odaklanan For All Mankind ve Hailee Steinfeld’in başrolünü üstlendiği Dickinson geliyor.

The Wolfpack

SALT, Crystal Moselle’in 2015 Sundance Film Festivali’nin ABD Belgesel bölümünde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan The Wolfpack filmini 14 Nisan’da online gösterime sundu. SALT’ın Vimeo kanalı aracılığıyla Türkçe altyazılı olarak yayımlanan film 26 Nisan’a kadar SALT’ın internet sitesinde erişime açık olacak.

The Wolfpack, hayatlarını toplumdan uzak bir şekilde New York, Lower East Side’daki bir apartman dairesinde sürdüren altı erkek kardeşin hikâyesini anlatır. Angulo kardeşlerin dış dünya hakkında tüm bildiği, bıkmadan izledikleri filmlerden ibarettir; evde özenle hazırladıkları kostüm ve aksesuarlarla en ince detayına dek bu filmleri yeniden canlandırırlar. Yalnızlıktan kurtulmak için yıllarca bu yaratıcı uğraşa tutunan kardeşlerin hayatı, aralarından birinin evden kaçmasıyla sarsılır. Artık evdeki güç ilişkileri değişecek ve diğerleri de dış dünyayı keşfe çıkma hayalleri kurmaya başlayacaktır.

Lionsgate Filmleri

Lionsgate, karantina sürecinde The Hunger Games, Dirty Dancing, La La Land, John Wick gibi izleyicinin beğenisini kazanan önemli filmlerini cuma günleri YouTube’da canlı olarak yayınlayacak.

Lionsgate Live! A Night at the Movies ismindeki dört hafta sürecek olan bu online film izleme etkinliği, her cuma günü Lionsgate’in Youtube hesabında ücretsiz olarak yayınlanacak. Sinema salonlarındaki film izleme deneyimini yeniden yaşatmayı hedefleyen bu etkinliğin sunuculuğunu usta oyuncu Jamie Lee Curtis üstlenecek. Programda Curtis, sinema anılarını izleyicilerle paylaşacak ve ünlü isimleri konuk edecek.

Sırtlarındaki Hayat

Yeşim Ustaoğlu’nun 2004 yılında Bulutları Beklerken adlı filmine mekân ararken tamamladığı Sırtlarındaki Hayat belgeseli İstanbul Modern Sinema tarafından ücretsiz izlemeye açıldı. Film, 16-30 Nisan arasında izlenebilecek. Sırtlarındaki Hayat belgeseline buradan ulaşabilirsiniz.

Sırtlarındaki Hayat, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesindeki Topluca köyünde çekildi. Belgesel, sırtlarında taşıdıkları ağır fiziksel yüklerin yanı sıra yaşam şartlarının zorlukları ve ailelerini çekip çevirmenin de getirdiği ağır yükün altında ezilmeden büyük bir dayanıklılık gösteren, her şeye rağmen şarkılarından ve yüzlerindeki gülümsemeden vazgeçmeyen kadınlara odaklanıyor. Uçsuz bucaksız ormanlarla çevrili, dinmeden yağan yağmurların ve akarsuların seslerinin yankılandığı bölgeye içeriden bir bakış sunuyor.

Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann

Pera Film, daha önce Pera Müzesi oditoryumunda gösterime sunduğu Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann programını bu kez internet ortamında izleyiciyle buluşturuyor. Tomer Heymann retrospektifindeki filmler, 18 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında ücretsiz izlenebilecek. Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann programı, içinde doğup büyüdüğümüz aile kavramını, seçtiğimiz aileleri ve biraradalıktan doğan duyguları, dürüst ve hassas bir yaklaşımla ele alan altı belgeselden oluşuyor.

Retrospektif niteliğindeki programda, bir oyunculuk koçunu ve eğittiği “suçlu” çocukları odağına alarak toplumsal cinsiyeti ve birbirini anlayabilmenin gücünü ortaya koymaya çalışan belgesel Bu Beni Biraz Korkutuyor – It Kinda Scares Me; değişen küresel göç modelleri ile genişleyen aile kavramını İsrail’de yasadışı olarak yaşayan Filipinli trans seks işçilerinin bakış açısıyla işleyen Kağıt Bebekler – Paper Dolls; Heymann’ın Andreas Merk’le tanışması üzerinden ilerleyen, kökler ve aşk hakkında samimi bir portre çizen Sevgilimi Ben Vurdum – I Shot My Love; aile, kayıp ve evsizliğin zihin haritalarını birleştiren dokunaklı film Taçsız Kraliçe – The Queen Has No Crown; çekimleri sekiz yıl süren, prova çekimleriyle şimdiye kadar hiç yayınlamamış geniş bir arşiv seçkisi ve nefes kesen dans sekanslarını harmanlayan Mr. Gaga ve son olarak, iki farklı dünyada yolunu bulmaya çalışırken aynı zamanda gerçek benliğini korumaya çabalayan Saar Maoz’un yolculuğunu aktaran Şimdi Kim Sevecek Beni? – Who’s Gonna Love Me Now? filmi yer alıyor.

Netflix Belgeselleri

Netflix, koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde ek kaynak arayan öğretmenlere yardım olmak amacıyla 10 orijinal belgeselini YouTube’da ücretsiz izlemeye açtı. Ek kaynak sağlanması konusunda öğretmenlere destek olan dijital yayın devi, öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımı için her içeriği eğitici kaynaklarla birlikte sunuyor. Ayrıca ilerleyen dönemlerde belgesellerin yönetmenleriyle çeşitli soru-cevap etkinlikleri de düzenlenecek. Bu sayede öğrenciler, bu projeleri ilk ağızdan dinleme fırsatı yakalayacak.

Our Planet, 13th, Knock Down the House, Explained, Abstract: The Art of Design, Babies, Chasing Coral, Period. End of Sentence, The White Helmets ve Zion belgesellerini ücretsiz olarak yayınlayan Netflix, ilk aşamada bu içerikleri İngilizce olarak yayınlıyor. Ancak bu haftanın ilerleyen günlerinde birçok dil için altyazıların hazır hâle getirileceğini belirtmeden geçmeyelim. Bu uygulamasıyla Netflix, öğretmenlerin belgesellere erişimle ilgili taleplerini karşılamada önemli bir adım atıyor.

Yayınlanan belgeselleri Netflix’in YouTube kanalında ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

30 Yılın Öyküsü Belgeseli

Dünya Kitle İletişim Vakfı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en köklü festivallerinden biri olan Ankara Uluslararası Film Festivali, geçtiğimiz yıl 30. yaşını kutladı. Festivalin 30. yaşını kutlamak için de geçmiş yıllarından anı, belge ve bilgilerin toplandığı bir belgesel hazırlandı. 30 Yılın Öyküsü adını taşıyan 22 dakikalık bu belgesel, karantina sürecinde ücretsiz izlemeye açıldı.

İmparatorlukta Zor Bir Gün

Sezen Kayhan‘ın ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilen 2018 yapımı kısa filmi İmparatorlukta Zor Bir Gün – A Hard Day in the Empire da Vimeo’da ücretsiz izlemeye açıldı. Daha önce kendisi de setlerde sanat asistanı olarak çalışan Sezen Kayhan’ın yazıp yönettiği film, bir dönem dizisinin setinde çalışan Cansu’ya odaklanıyor. Cansu’nun zorlu bir çekim gününde yönetmeni memnun etmek için verdiği mücadeleyi anlatan film, televizyon setlerindeki zorlu çalışma koşullarına ve cinsiyetçiliğe ışık tutuyor.

The Salt of the Earth

Usta fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun yolculuğunu takip eden Toprağın Tuzu – The Salt of the Earth belgeseli Vimeo’da Türkçe altyazılı şekilde ücretsiz izlemeye açıldı. Wim Wenders’ın Sebastião Salgado’nun oğlu olan Juliano Ribeiro Salgado ile birlikte yönettiği belgesel, 10 Mayıs’a kadar ücretsiz izlenebilecek. Belgesele buradan ulaşabilirsiniz.

Kırk yıl boyunca Sınır Tanımayan Doktorlar ile birlikte savaşlar, açlık ve göçler gibi toplumsal dramları objektifine aktaran Sebastiaõ Salgado, göz alıcı manzaralardan yerli topluluklarına, madenlerden Afrika savanlarına el değmemiş bölgelere seyahat etti. Sebastiaõ Salgado’ya oğlu Juliano da bazen eşlik etti. Salgado’yu izleyen bu benzersiz film, hem bu özgün fotoğrafçının müthiş kariyerini belgeliyor hem de gezegenimizin trajediler ve acılar dışında muhteşem bir yer olduğunu da gözler önüne seriyor.

Cannes’da Ekümenik Jüri Mansiyonu’nun yanı sıra Belirli Bir Bakış bölümünde de Jüri Özel Ödülü’nü kazanan The Salt of the Earth, 87. Oscar Ödülleri’nde En İyi Belgesel adayları arasında yer aldı.

Planet of the Humans

Tartışma yaratan belgeselleriyle tanınan Michael Moore, çevreci Jeff Gibbs ile birlikte hazırladığı Planet of the Humans belgeselini YouTube’da izlemeye açtı. Dünya prömiyerini ağustos ayında Traverse City Film Festivali’nde yapan belgesel, böylece uluslararası prömiyerini YouTube’da yapmış oldu. Moore ve Gibbs’e göre belgesel, çevreci hareketlerin yollarını kaybetmelerine ve finans odaklarına kanıp güneş ve rüzgar enerjisine ağırlık vererek çevre savaşın kaybedilmesine neden olmalarına ışık tutuyor. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere tartışmalara gebe olan belgesel, YouTube’a yüklenmesiyle birlikte tepkileri beraberinde getirdi. İnsanları yanılttığı gerekçesiyle belgeselin YouTube’dan kaldırılması için kampanya başlatıldı.

SaroyanLand

William Saroyan’ın 1964’te Türkiye’ye gelerek Fikret Otyam’la birlikte Anadolu’da gerçekleştirdiği yolculuktan ilham alan, Lusin Dink imzalı Saroyan Ülkesi – SaroyanLand, Vimeo’da ücretsiz olarak yayınlandı. Filmin sinopsisi şöyle:

Yazar William Saroyan sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olarak 1908’de Amerika’da doğar. Kendisini her zaman Ermeni, Amerikalı ve Bitlistli (Ermenice: Bitlis’li) olarak tanımlar. 1964’te uzun bir Anadolu yolculuğuna çıkar. Saroyan Ülkesi, gerek yol arkadaşlarının tanıklıklıkları, gerekse Saroyan’ın kendi anıları ve hikâyeleri aracılığıyla yazarın öfkesini, tutkusunu, özlemini, empati yetisini ve insan sevgisini sergilemektedir. Dolayısıyla filmin senaryosu söyleşilere, Saroyan’ın öykü canlandırmalarına ve bütünüyle bir kolaj olarak kurgulanan Saroyan’ın kendi sözlerine dayanmaktadır. Kırk dokuz yıl sonra Saroyan’ın yolculuğunun izinde, atalarının peşinden giden bir adamın kendisini bir kez daha keşfedişine tanıklık edeceğiz.

Arada – Di Navberê De

Karantina sürecinde ilk olarak 2017 yapımı süper kahraman filmi Genco’yu YouTube’da ücretsiz izlemeye açan Ali Kemal Çınar, bir sonraki filmi olan Arada’yı aynı şekilde YouTube’da yayınladı. Ali Kemal Çınar’ın dördüncü uzun metrajlısı olan 2018 yapımı Arada, Diyarbakır’da geçiyor ve Kürtçe anlayan ama konuşamayan, Kürtçe sorulara Türkçe karşılık veren Osman’a odaklanıyor. Bu durum Osman’ın sosyal hayatına ve duygusal ilişkilerine de etki ediyor. Evlenmek isteyen ama bu sorunu sebebiyle, kadınlarla diyalog kurmakta zorlanan bir yapıya sahip olan Osman, ayrıca aynı anda iki farklı şeyi yapamıyor. Film, merkezindeki karakterin aynı anda iki farklı işi yapamıyor oluşu üzerinden Kürtlerin, ne kendileri olmalarına ne de diğerleri gibi olmalarına izin veren resmi ideolojiyi tiye alıyor. Kürtlerin terörist olarak yaftalandığı, ama diğer yandan da politik bir bilince sahip olmasalar dahi toplum dışına itildikleri bu yapı, Osman’ı tek bir şey yapmaya -ya da tek yönlü bir insan olmaya- itiyor.

Pal Sokağı Çocukları – A Pál utcai fiúk

Zoltán Fábri’nin 1968 yapımı filmi Pal Sokağı Çocukları – A Pál utcai fiúk, Türkçe altyazılı olarak Vimeo’ya yüklendi. Ferenc Molnár’ın unutulmaz romanında uyarlanan film, 20. yüzyılın başında Budapeşte’nin arka sokaklarında çocuklardan oluşan iki rakip çetenin Arsa olarak bilinen bir oyun sahası için karşı karşıya gelmesini anlatıyor. Zoltán Fábri’nin film uyarlaması vizyona girdiği dönemde beğeniyle karşılanmış ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı adayları arasında yer almıştı.

Quibi Dizilerinin İlk Bölümleri

Mobil platformlara özel olarak hazırlanan ve orijinal içeriklerini süreleri 10 dakikayı aşmayan kısa bölümler hâlinde yayınlayan Quibi, stratejisini insanların gündelik hayatın koşuşturmacası içinde dizi ve filmleri mobil cihazlardan izlemesi üzerine kurmuştu. Ancak koronavirüs salgını dünya nüfusunun önemli bir bölümünü evlerinde kalmaya zorlayınca bu strateji sekteye uğramış oldu. Buna rağmen yeni dijital platformunu planlandığı gibi 6 Nisan’da açan Quibi, kısa sürede 2 milyon indirmeye ulaşmış olsa da daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmak için farklı yöntemler denemeye başladı. Yayın stratejisini salgın nedeniyle yeniden gözden geçirmek zorunda kalan Quibi, dikkat çekici dizilerinin ilk bölümlerini YouTube’a yükledi. Bölümler hem telefondan hem de televizyondan izlemeye uygun iki farklı versiyonla YouTube’a yüklendi. Dizilerin ilk bölümlerini Quibi’nin YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Frankenstein

Salgın sürecinde internette izlemeye açılan en heyecan verici yapımlardan biri Danny Boyle imzalı Frankenstein oyunu oldu. 2011 yılında, İngiltere’nin en önemli tiyatro salonlarından biri olan Kraliyet Ulusal Tiyatrosu – Royal National Theatre’da sahnelenen Frankenstein’da Benedict Cumberbatch ve Jonny Lee Miller, Frankenstein ve canavarını dönüşümlü olarak canlandırıyor. Naomie Harris, George Harris, Ella Smith, Karl Johnson gibi isimlerin de rol aldığı tiyatro oyunu o yıl kısıtlı bir süre için sinemalarda da gösterilmişti. İnsanların evlerine kapandığı karantina sürecinde tiyatro kültürünü canlı tutmak için çeşitli prodüksiyonlarını YouTube’da ücretsiz olarak yayınlayan Royal National Theatre, Frankenstein’ı da bu hafta ücretsiz olarak YouTube’a yükledi.

Usta Yönetmenlerin Masterclass‘ları

1990 yılından beri sinemayla ilgili yönetmenlerle, senaristlerle ve oyuncularla gerçekleştirilen birçok masterclass‘a ev sahipliği yapan Minneapolis merkezli Walker Art Center, bugüne kadar düzenlediği birçok masterclass‘ı Youtube hesabında yayınlandı. Agnès Varda, Abbas Kiarostami, Bong Joon-ho, Leos Carax, Jim Jarmusch, Werner Herzog, Jane Campion, Clint Eastwood gibi usta isimlerin masterclass’larına buradan ulaşabilirsiniz.

Skunk

Geçtiğimiz yıl ilk uzun metrajlısı olan Bull ile 72. Cannes Film Festivali’ne konuk olan Annie Silverstein’ın 2014 yılında festivalin Cinéfondation seçkisinde ödüle layık görülen kısa filmi Skunk, IndieWire tarafından paylaşıldı. Film, Abbas Kiarostami’nin jüri başkanı olduğu yılda Cinéfondation’da Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Silverstein’ın Texas Üniversitesi’ndeki bitirme tezi olarak çektiği kısa film, pitbull türü köpeği bir köpek dövüşçüsü tarafından kaçırılan genç bir kadına odaklanıyor.

Selyatağı

Yönetmen ve yeni medya sanatçısı Deniz Tortum’un dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan sanal gerçeklik (VR) filmi Selyatağı, 2D formata dönüştürülerek Vimeo’ya yüklendi. Emre Yeksan’ın beğeniyle karşılanan son filmi Yuva‘dan ilham alınarak hazırlanan Selyatağı’nın sinopsisi şöyle:

Ormanın ortasında yaşlı bir ağaç etrafı dinler. İnsanlar patikaları aşındırmakta, inşaatlar planlamakta ve kayıp birini aramaktadır. Uygarlık yavaş yavaş çözüldükçe, yeni illetler ortaya çıkar.

Koloni

Son yıllarda çektiği Meteorlar ve Gulyabani gibi filmlerle Türkiye sinemasının en dikkat çekici yönetmenlerinden biri olduğunu gösteren Gürcan Keltek, 2015 yapımı belgeseli Koloni – Colony’yi Vimeo’da ücretsiz izlemeye açtı. Yaklaşık 52 dakika uzunluğundaki belgesel, bir hafta boyunca Vimeo’da hem Türkçe hem de İngilizce altyazılı versiyonuyla izlenebilecek. 2015 yılında İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan Koloni, festival de dışında Türkiye’de pek gösterim fırsatı bulamamıştı. Keltek, mekânların belleğine dair bu deneysel belgeselde 1974 Kıbrıs harekâtının neden olduğu kolektif travmayı, bu yaşananlara tanıklık eden mekânlar üzerinden resmediyor.

38

Çayan Demirel’in Dersim’de yaşananları tanıkların ve sanıkların gözlerinden anlatan belgeseli 38, Dersin Katliamı’nın 83. yılında Vimeo’da izlemeye açıldı. Filmin sinopsisi şöyle:

“1937-1938 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti’nin, ulus-devlet anlayışını oturtmak istediği Dersim bölgesinde yaşananlar, tanıkların ve sanıkların gözlerinden 68 yıl sonra bu belgeselde “sessiz bir çığlık” olarak geliyor karşımıza…”

Ada: Zombilerin Düğünü

15 Mayıs’ta Türkiye’nin ilk zombi istilası filmi olan Ada: Zombilerin Düğünü’nün online gösterimi yapılırken, sonrasında Kutsal Motor ve FilmLoverss’tan isimlerin moderasyonunda film ekibiyle sohbet gerçekleşti. Hem film hem de ekiple yapılan bu söyleşi online gösterimin ardından YouTube’a yüklendi. Film ekibiyle gerçekleştirilen söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

2010 yapımı Ada: Zombilerin Düğünü, komedi ve korku türlerini başarıyla harmanlıyor. Büyükada’daki bir düğün sırasında gerçekleşen zombi saldırısını eğlenceli bir dille izleyiciye aktarıyor. Film, Murat Emir Eren ve Talip Ertürk’ün imzasını taşıyor.

Zer

Karantina sürecinde Çinara Sipî, Son Mevsim Şavaklar ve He Bu Tune Bu filmlerini online erişime açan yönetmen Kazım Öz, 16-19 Mayıs tarihleri arasında yürürlükte olan sokağa çıkma yasağı sırasında da Zer filmini Vimeo on Demand’de ücretsiz izlemeye açtı. Filmi ücretsiz izlemek için üstteki linkten Vimeo sayfasına gidip, Rent (Kirala) seçeneğini seçtikten sonra açılan ekranda “Apply promo code”u tıklayıp “corona” kodunu yazmanız yeterli.

36. İstanbul Film Festivali’nde en beğenilen filmlerden biri olan, aynı zamanda maruz kaldığı sansürle gündeme gelen Zer, Fransa’da doğmuş A.B.D’de yaşayan Türkiyeli bir babanın çocuğu olan Jan’ı takip ediyor. Bir gün hiç görmediği babaannesi Zarife’nin, kanser ameliyatı için New York’a gelmesi sonucu hayatında yeni bir sorumluluk alanı oluşan Jan, babaannesinin hayatını kaybetmesi sonucu, ona söylediği Kürtçe bir şarkının peşine düşüyor.

Ring of Fury

Singapur’u kötü gösterdiği için yasaklanan ve yıllarca yasaklı kalan 1973 yapımı Ring of Fury filmi, restore edilmiş kopyasıyla YouTube’a yüklendi. Bruce Lee’nin Fist of Fury filminden esinlenen Ring of Fury, ailesinin intikamını almak için kung fu öğrenen bir noodle satıcısının hikâyesini anlatıyor. Bir dövüş sanatları ustası olan Peter Chong’un başrolünü üstlendiği Ring of Furty, Singapur’un ilk ve tek dövüş filmi olarak kabul ediliyor.

1973’te, o sıralar ülkenin imajını düzeltmeye çalışan Singapur hükûmeti tarafından “gangsterliği ve adaletini kendi eline almayı iyi gösterdiği” gerekçesiyle yasaklanan film, ilk kez 2005 yılında Singapur’daki bir film festivalinde izleyici karşısına çıkabildi. Peter Chong’un tek sağlam kopyasını buzdolabında saklamasıyla yıllar sonra yeniden izleyici karşısına çıkma şansı yakalayan film, YouTube’a 2017 yılında Asya Film Arşivi (AFA) tarafından restore edilmiş versiyonuyla yüklendi.

Dilop

Karantina sürecinde uzun metrajlı filmleri Gênco ve Di Navberê De’yi YouTube’da ücretsiz erişime açan Ali Kemar Çınar, bu süreçte evinde ailesiyle çektiği kısa filmi Dilop’u da YouTube’a yükledi. Çınar’ın önceki filmlerinde olduğu gibi ailesiyle birlikte hazırladığı Dilop, mali sorunlarla boğuşan bir çifte odaklanıyor.

Locarno Film Festivali Kısaları

5-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 73. Locarno Film Festivali salgın nedeniyle iptal edilmiş olsa da, festival yönetimi online programlarla çeşitli filmleri sinemaseverler ile buluşturmaya hazırlanıyor. Bu filmlerin başında ise festivalde gösterilmesi planlanan kısa filmler yer alıyor. Kısa ve orta metrajlı filmlerden oluşan Yarının Leoparları seçkisindeki filmler, 5-15 Ağustos tarihleri arasında online olarak yayınlanacak ve herhangi bir coğrafi sınırlama olmadan dünyanın dört bir yanında izlenebilecek. Ancak her bir gösterime en fazla 1590 (festivalin fiziki gösterimlerindeki maksimum kapasite 1590) izleyici katılabilecek.

Ana Yurdu

Senem Tüzen‘in beğeniyle karşılanan ilk uzun metraj filmi Ana Yurdu, 22 Haziran’da ücretsiz izlemeye açıldı. Film, 15 Temmuz’a kadar anayurdu.com adresi üzerinden ücretsiz izlenebilecek. Dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nde yapan film, 49. SİYAD Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’ne layık görülmüştü.

Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştığı Ana Yurdu, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin ile beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin tansiyonu gitgide yükselen öyküsünü anlatıyor. Çekimleri Niğde’de gerçekleştirilen Ana Yurdu’nun oyuncu kadrosunda Fatma Kısa ve Semih Aydın da yer alıyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information