Bugüne kadar beyazperdede pek çok farklı yorumunu gördüğümüz, çizgiroman dünyasının en ikonik karakterlerinden Batman, önümüzdeki yıl yeni solo filmiyle sinemalara konuk olacak. Cloverfield, Let Me In, War for the Planet of the Apes gibi beğeni kazanan filmlere imza atan Matt Reeves‘in yazıp yönettiği The Batman, 2012 yapımı The Dark Knight Rises’tan beri çıkan ilk solo Batman filmi olacak. Gerek kamera arkasında, gerekse kamera önünde bir araya getirdiği isimlerle heyecan yaratan filmde Batman’e, son yıllarda Good Time, High Life, The Lighthouse gibi filmlerde başarılı performanslara imza atan Robert Pattinson hayat veriyor.

Bu hafta sonu düzenlenen DC FanDome etkinliğinde yayınlanan ilk fragmanıyla sinemaseverleri daha da heyecanlandıran The Batman için bekleyişimiz sürerken, film hakkında şu ana kadar ortaya çıkan detayları ve bilinmesi gerekenleri derledik.

Matt Reeves İmzalı The Batman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konusu

The Batman

Matt Reeves imzalı The Batman, bir orijin hikâyesi olmayacak. Yani Batman Begins’in yaptığı gibi Bruce Wayne’in Batman’e dönüşme sürecini anlatmayacak. Ancak henüz Batman olarak yolun başında olan bir Bruce Wayne’e odaklanacak. Matt Reeves’in DC FanDome etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre film Batman’in ikinci yılında geçecek. Batman henüz yolun başında olduğu için bir kahraman olarak kendisini yeni yeni tanırken, Gotham şehri de sokaklarında gezen bu tuhaf figüre alışmaya çalışacak. Reeves, Bruce Wayne Batman olarak henüz yolun başında olduğu için Gotham’daki insanların onu bir kahraman olarak görmediğini, hatta ondan korktuklarını ifade ediyor.

Matt Reeves’in ifadesiyle “noir bir Batman hikâyesi anlatacak” olan The Batman, sevilen kahramanın dedektif yanına odaklanacak. Yayınlanan ilk fragman, Batman’ın Gotham’ın seri cinayetler işleyen The Riddler’ı durdurmak için onun bıraktığı ipuçlarını çözmesi gerekeceğini gösteriyor.

Öte yandan Reeves’in açıklamaları, Gotham şehrindeki yozlaşmanın hikâyede önemli bir yere sahip olacağını gösteriyor. Ayrıca Wayne ailesinin geçmişindeki sırların da bu yozlaşmayla ve Riddler’ın cinayetleriyle bağlantılı olacağı belirtiliyor.

Oyuncu Kadrosu

The Batman etkileyici bir oyuncu kadrosunu bir araya getiriyor. Filmde Catwoman’ı Zoë Kravitz, The Riddler’ı Paul Dano, Penguin’i Colin Farrell, James Gordon’ı Jeffrey Wright, Alfred’i Andy Serkis, Carmine Falcone’u ise John Turturro canlandırıyor. Ayrıca Peter Sarsgaard ve Juliard’dan yeni mezun olan genç oyuncu Jayme Lawson‘ın da çizgiromanlarda yer almayan yeni karakterlere hayat vereceği açıklandı. Ancak bu açıklamanın yanıltma amaçlı olduğu ve Peter Sarsgaard’ın Two Face olarak da bilinen Harvey Dent’e, Jayme Lawson’ın ise zamanla Batgirl’e dönüşen Barbara Gordon’a hayat vereceği yönünde teorilerin olduğunu da belirtmekte fayda var.

Karakterler

Matt Reeves’in filmi, Batman çizgiromanlarındaki pek çok popüler karakteri bir araya getirecek. Çok katmanlı, yaşayan bir Gotham yaratmak isteyen Matt Reeves’in, Penguin ve Catwoman gibi önemli karakterleri bu filmde izleyicilere tanıtıp, devam filmlerinde daha derinlemesine incelemesi bekleniyor. Batman’in yanı sıra filmde yer alan başlıca karakterler şunlar olacak:

Alfred Pennyworth: Wayne ailesinin kâhyası ve Batman’in en önemli yardımcısı olan Alfred, The Batman’de önceki filmlerde gördüğümüzden daha genç bir versiyonuyla karşımıza çıkacak. Reeves, daha önce verdiği bir demeçte, filmin kalbinde Bruce Wayne ile Alfred arasındaki ilişkinin olacağını söyledi.

James Gordon: Filmde Batman’in bir diğer önemli destekçisi de yozlaşmış polislerle dolu olan Gotham Polis Departmanı’ndaki ender dürüst polislerden biri olan, Komiser James Gordon olacak.

The Riddler / Edward Nashton: 1995 yapımı Batman Forever filminde Jim Carrey’nin hayat verdiği The Riddler, bilmeceleri suçlarına alet eden, oldukça zeki bir suçlu. Yayınlanan ilk fragman, Matt Reeves’in filminde Riddler’ın arkasında bilmecelerle izler bırakan bir seri katil olarak karşımıza çıkacağını gösteriyor.

Catwoman / Selina Kyle: Çizgiromanlarda bazen kötü karakter, bazen Bruce Wayne’in romantik partneri olarak karşımıza çıkan Selina Kyle, usta bir hırsız. Selina’nın The Batman’de, kötü karakterden ziyade romantik partner yorumuyla karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Penguin / Oswald Cobblepot: Gotham’ın yer altı dünyasına hükmeden suçlulardan biri olan Pengun, bu filmde bir yan karakter olarak karşımıza çıkacak. Matt Reeves, Oswald Cobblepot’un henüz tanıdığımız Penguine’e dönüşmediğini, hatta kendisine Penguin denmesinden bile hoşlanmadığını ifade ediyor.

Carmine Falcone: Gotham’daki mafyavari bir suç ailesinin lideri olan Carmine Falcone, Penguin ve Joker gibi karakterler Gotham’da terör saçmadan önce şehrin kontrolünü elinde tutan suçlulardan biri.

Stanley Merkel: Merkel, çizgiromanlarda James Gordon’un polis departmanındaki partneri olan, yozlaşmış bir polis olarak tanınıyor. Karakterin filmin hikâyesine ne şekilde dâhil olacağı ise bilinmiyor.

Uyarlandığı Çizgiromanlar

The Batman doğrudan bir çizgiromanın uyarlaması olmasa da belli başlı çizgiromanlardan izler taşıyor. Bu çizgiromanların başında Batman: The Long Halloween geliyor. Filmin en azından bir bölümünün Cadılar Bayramı sırasında geçeceği biliniyor. Batman: The Long Halloween de adından anlaşılacağı üzere Cadılar Bayramı etrafında dönen bir hikâye anlatıyor. Jeph Loeb‘in hikâyesini kaleme aldığı çizgiromanda Batman, bir yandan Gotham’ın en büyük suç aileleri olan Maroni ve Falconelar arasındaki savaşı durdurmaya çalışırken, bir yandan da her ay tatil günlerinde birini öldüren Holiday adlı seri katilin kim olduğunu çözmeye çalışıyor. Yayınlanan ilk fragman, filmde Holiday’in yerini Riddler’ın aldığını gösteriyor. Filmin 2021’in Cadılar Bayramı sırasında vizyona girecek olması da The Long Halloween bağlantısını kuvvetlendiriyor.

Filmde izlerine rastlamanın mümkün olduğu bir diğer çizgiroman da Frank Miller imzalı Batman: Year One. Film her ne kadar bir orijinin hikâyesi olmasa da Batman’in Gotham’daki ilk yılına odaklanan Year One’dan da belli unsurları kullanıyor. Matt Reeves de geçtiğimiz aylarda çizgiromandan bir kare paylaşarak bu bağlantıya işaret etmişti.

Öte yandan Matt Reeves, DC FanDome’daki konuşmasında filmin esin kaynaklarından biri olarak Darwyn Cooke‘un Batman: Ego and Other Tails çizgiromanını gösterdi. Karakterin psikolojisine odaklanan bu çizgiroamnda Bruce Wayne, karanlık tarafıyla yüzleşiyor ve kendisini motive eden asıl nedenleri öğreniyor.

Esinlendiği Filmler

DC FanDome’da yaptığı konuşmada Gotham şehrindeki yozlaşmanın hikâyede önemli bir yere sahip olacağını söyleyen Matt Reeves, bu yozlaşmanın polis departmanıyla kalmadığını, şehrin her kademesinde görüldüğünü söyledi. The Batman’i bu yönüyle Chinatown’a benzeten yönetmen, 1974 yapımı Chinatown‘ı ilham aldığı filmlerin başında saydı. Genel olarak The Batman’in 1970’lerin noir filmlerinden etkilendiğini söyleyen Reeves, esin kaynakları arasında The French Connection ve Taxi Driver‘ı da saydı.

Diğer DC Filmleriyle Bağlantısı

DC FanDome etkinliğinde, The Flash filmiyle birlikte, karakterlerin farklı versiyonlarının yaşadığı farklı evrenlerin yan yana var olabildiği multiverse fikrinin sinemaya da uyarlanacağı açıklandı. Böylece Ben Affleck’in Batman’i ile Michael Keaton’ın Batman’i ile aynı filmde yer almasının önü açıldı. Yani aslında Robert Pattinson’ın Batman’i ile diğer DC karakterleriyle, filmleriyle de bağlantı kurulabilir. Neyse ki DC’nin bu yönde bir planı bulunmuyor. Matt Reeves’in Batman filmleri, Joaquin Phoenix’li Joker gibi kendi başına duran, diğer DC filmleriyle bağlantısı olmayan bir yapım olacak.

Kamera Arkası Ekibi

Matt Reeves yönetmen koltuğuna oturduğu filmin senaryosunu The Town, The Hunger Games: Mockingjay ve Bad Boys For Life gibi filmlerin senaristi olan Peter Craig ile birlikte kaleme aldı.

Yayınlanan ilk fragmanında görüntü yönetimi ile dikkat çeken filmin görüntü yönetmeni koltuğunda Oscar adayı Greig Fraser oturuyor. 2016 yapımı Lion ile Oscar adaylığı kazanan Greig Fraser, Zero Dark Thirty, Rogue One: A Star Wars Story ve Matt Reeves imzalı Let Me In filmleriyle de tanınıyor. Fraser, yeni Dune filminin de görüntü yönetmeni.

Filmin kurgusu, Planet of the Apes serisinde Matt Reeves ile çalışan William Hoy ve House of Cards, Gone Girl, The Social Network gibi David Fincher yapımlarında yardımcı kurgucu olarak görev alan Tyler Nelson‘a emanet edildi. Filmin müziklerini ise Oscar ödüllü Michael Giacchino (Up, War for the Planet of the Apes, Jojo Rabbit) besteliyor.

Çekimler

The Batman

The Batman’in İngiltere’de gerçekleşen çekimlerine mart ayında koronavirüs salgını nedeniyle ara verildi. Ancak kontrollü normalleşme sürecine geçilip yavaş yavaş setlere dönülmeye başlanması ile birlikte The Batman’in prodüksiyonuna devam etmek için de hazırlıklara başlandı. Pek çok filmin prodüksiyonuna yeniden başlanan Birleşik Krallık’ta çekimlerine devam edilecek olan The Batman için yeni setler inşa edilmeye başlandı. Filmin mart ayında durdurulan çekimleri, önümüzdeki ay yeniden başlayacak. Pandemi nedeniyle normalde gerçek lokasyonda çekilecek bazı sahneler stüdyoda çekilecek. Ancak Reeves, mekân değişikliğinde yapılan değişikliklerin hikâyeyi hiç bir şekilde etkilemeyeceğini ifade etti.

Vizyon Tarihi

The Batman

Yeni Batman filminin çekimlerine önümüzdeki ay kaldığı yerden devam edilecek olsa da, altı aylık bu ara vizyon tarihinin ertelenmesine neden oldu. Pandemiden önce ABD’de 25 Haziran 2021’de vizyona girmesi beklenen film, çekimlerin durmasından kısa süre sonra 1 Ekim 2021’e ertelendi.

Spin-off Dizisi

The Batman’e bir de spin-off dizisi çekilecek. Gotham Polis Departmanı’ndaki yozlaşmaya odaklanacak bu dizi, Batman’in Gotham’a geldiği ilk yılda, yani filmde yaşananların bir yıl öncesinde geçecek. Matt Reeves, DC FanDome’da yaptığı açıklamada dizinin merkezinde, ruhunu kurtarmak için son bir şansı olan yozlaşmış bir polisin yer alacağını açıkladı.

Matt Reeves’in yürütücü yapımcı olarak yer alacağı dizinin senaryosunu Terence Winter kaleme alacak. The Sopranos dizisinin senaryo ekibindeki en önemli isimlerinden biri olan Winter, The Sopranos’un ardından yaratıcısı olduğu Boardwalk Empire ile adından söz ettirmeyi başardı. Aynı zamanda sinema dünyasında da varlık gösteren Winter, Martin Scorsese imzalı The Wolf of Wall Street için kaleme aldığı senaryoyla Oscar adaylığı kazandı.

HBO Max tarafından hazırlanan bu dizide, başta James Gordon olmak üzere filmden bazı karakterlerin de boy gösterebileceği söyleniyor, ancak şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadı. Dizinin film ile aynı dönemde izleyici ile buluşacağı tahmin ediliyor.

Devam Filmleri

The Batman

Matt Reeves, The Batman’i bir üçlemenin ilk parçası olarak tasarladı. Bu filmde tanıtılacak Penguin ve Catwoman gibi karakterlerin devam filmlerinde daha büyük roller üstlenmesi bekleniyor. Öte yandan geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bilgiler, DC Films’in bu karakterler için spin-off filmleri de çekebileceğini gösteriyor.

Görüntüler ve Fragmanlar

The Batman

The Batman

Kaynak: Collider, ScreenRant, Collider

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information