Edebiyat ve yaşanmış gerçek öykülerle birlikte Hollywood sinemasına en çok kaynak sağlayan ögelerden olan video oyunları, bugüne kadar yapılan pek çok sinema uyarlaması ile izleyici karşısına çıktı. İlk olarak 1993 yılında vizyona giren ve başrollerinde geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Bob Hoskins ile John Leguizamo‘nun yer aldığı Super Mario Bros. filmiyle başlayan tür, ne yazık ki izleyicisini hiçbir zaman memnun etmeyi başaramadı.

Oyunseverleri saatlerce ekran başına kilitleyen Street FighterMortal KombatTomb RaiderFinal FantasyResident EvilDoomSilent HillHitmanMax PaynePrince of Persia ve Need for Speed gibi oyunların sinema adaptasyonlarından bazıları gişede büyük başarı elde etmiş olsa bile, bu filmlerin oyuncu kitlesi ve sinemaseverlerin beklentilerini karşıladığı söylenemez. Bu uyarlamaların arasında “En başarılı hangisi?” sorusu sorulduğunda ise şu ana kadar beş filmi yapılan ve önümüzdeki yıl vizyona girecek Resident Evil: The Final Chapter ile sona erecek olan Milla Jovovich‘li Resident Evil serisini gösterebiliriz.

Biz de bu listede sizler için, video oyunu uyarlamalarının vasat olma trendini bozup, harika filmlere dönüşme ihtimali bulunan ve yakın gelecekte vizyona girecek olan 10 video oyunu uyarlamasını derledik. Ayrıca, listemizde yer alan birbirinden ünlü oyunları bir araya getirdiğimiz videoyu kaçırmayın!

Merakla Beklediğimiz 10 Video Oyunu Uyarlaması

[vimeo width=”600″ height=”350″ video_id=”134085111″]

Dante’s Inferno

Dantes-Inferno-Fede-Alvarez-Filmloverss

Hikâyesi: Dante‘nin İlahî Komedya‘sının ünlü ‘Cehennem’ öyküsünden esinlenen oyunda, Dante bir tapınak şövalyesidir. Dante, sevdiği kadının ruhunu Lucifer’dan kurtarmak için görevi gereğince cehennemin dokuz halkası boyunca savaşmak zorundadır.

Vizyon Tarihi: Belirsiz

Neden Merakla Bekliyoruz?: Edebiyat tarihinin en ünlü eserlerinden birini yeniden yorumlayarak, her türlü korkutucu fantastik canavarla savaşan bir kahramanın öyküsünü izlemek gerçekten ilginç ve eşsiz bir deneyim olabilir. Uzun süredir geliştirilme aşamasında olan filmle ilgili son olarak, 2013 yılında Evil Dead filmiyle adını duyuran yönetmen Fede Alvarez‘in projenin yönetmenliğini yapacağını öğrenmiştik.

Angry Birds

Angry-Birds-Movie-Sudeikis-Hader-Filmloverss

Hikâyesi: Hikâyesi oldukça basit olan Angry Birds‘te domuzlar, kuşların yumurtalarını çalmıştır ve kuşlar da buna tepki olarak sinirlenerek kendilerini sapan ile domuzların oluşturduğu yapılara fırlatarak intikam almaya çalışmaktadır.

Vizyon Tarihi: 13 Mayıs 2016

Neden Merakla Bekliyoruz?: Oyunun mobil platformlarda 1 milyar indirilme barajını geçerek inanılmaz derecede üne ve popülerliğe sahip olması (yaklaşık 5 yıl önce) ve animasyon türünde olacak film projesinin seslendirme kadrosunda Jason Sudeikis, Josh Gad, Danny McBride gibi komedi yıldızlarının yanı sıra Bill Hader, Maya Rudolph ve Peter Dinklage gibi oyuncuların bulunması. Filmin yönetmenleri Clay Kaytis ve Fergal Reilly ilk kez yönetmenlik yapacak olmasına rağmen, senaryosunu The Simpsons‘ın yazarlarından Jon Vitti‘nin yazacağı film, klasik bir intikam öyküsü anlatmak için umut vaat ediyor. Geçtiğimiz günlerde oyunun ikinci versiyonunun 30 Temmuz’da çıkış yapacağı duyuruldu.

Hitman: Agent 47

Hitman-Agent-47-Rupert-Friend-Filmloverss

Hikâyesi: Kendisinin klonlanma sırlarını çalmaya çalışan şirkete karşı mücadele eden Ajan 47, genetik olarak tasarlanmış kiralık bir suikastçidir. Filmde, Ajan 47 ailesinin gizemini çözmeye çalışan ve babasını arayan bir kadına yardım eder.

Vizyon Tarihi: 28 Ağustos 2015

Neden Merakla Bekliyoruz?: Güçlü oyuncu kadrosu ile öne çıkan film, başrollerinde daha çok televizyon işleriyle tanınan Rupert Friend ve Zachary Quinto‘yu bulunduruyor. Yardımcı oyuncular arasında Ciaran Hinds ve Thomas Kretschmann gibi isimler bulunurken, iyi performanslar izleyebileceğimiz bir aksiyon filmi olma potansiyelini koruyor. Ancak fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla film, orijinal oyunlardaki gizlilik temelini hiçe sayıyor ve senaryonun X-Men Origins: WolverineThe A-TeamA Good Day to Die Hard ve ilk Hitman filmi gibi vasat filmlerin senaristi Skip Woods tarafından kaleme alınması, ilk filmi mumla aramamıza sebep olabilir.

Uncharted

January 29th, 2011 @ 19:11:28

Hikâyesi: Naughty Dog firmasının PlayStation konsoluna özel olarak geliştirdiği Uncharted serisi, Nathan Drake adlı bir maceraperestin dünyayı dolaşarak hazine peşinde koşmasını, kötülerle savaşmasını ve tarih öncesi gizemleri çözmesini konu alıyor.

Vizyon Tarihi: 3 Haziran 2016 (Büyük ihtimal ertelenecek)

Neden Merakla Bekliyoruz?: Şu ana kadar çıkan üç oyun da inanılmaz sinematik sahnelere sahip. Dolayısıyla canlı çekim bir uyarlama için oyundaki sinematik sahnelerin, gerçek oyuncularla yeniden canlandırılarak iki saatlik bir film haline getirilmesi bile muhteşem olacaktır. Enteresan karakterleri, benzersiz mekânları ve aksiyon dolu olay örgüsüyle Uncharted, modern çağın Indiana Jones‘u olmaya aday bir film. Ancak geliştirilme süreci oldukça sıkıntılı ilerleyen film, şimdiye kadar üç yönetmen kaybetti. David O. Russell, Neil Burger ve son olarak da yönetmen Seth Gordon‘un projeden ayrılması, oyunun sinema uyarlamasını merakla bekleyen hayranlar için oldukça düşündürücü. Zero Dark Thirty‘nin senaristi Mark Boal‘un senaryosunu yazacağı film, uzun bir süre daha geliştirilme aşamasında kalacak gibi duruyor. Oyun tarafında önümüzdeki sene çıkışını gerçekleştirecek olan serinin dördüncü oyunu Uncharted 4: A Thief’s End‘in son yayınlanan oynanış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Minecraft

Minecraft-Movie-Microsoft-Filmloverss

Hikâyesi: Minecraft‘ın aslında bir olay örgüsü yok ve güzel olan da bu zaten. Oyunun öne çıkan özellikleri keşif yapmak, inşa etmek, savaşmak ve kaynak bularak bu yaptıklarınızı sürekli tekrarlamak.

Vizyon Tarihi: 2018 (Tahmini)

Neden Merakla Bekliyoruz?: Tıpkı Angry Birds gibi belirli bir olay örgüsünün olmaması, filmin istenen herhangi bir türde yapılabilecek olmasını sağlıyor. Oyun, ister bir felaket filmine, ister bir aksiyon-macera filmine, istenirse de Minecraft oynayan bir çocuk hakkında komedi filmine bile dönüşebilir. The Lego Movie‘nin başarısını tekrarlamak isteyen Warner Bros, projenin geliştirilmesi için oldukça hevesli. Büyük bir bütçe ile hazırlanacağı tahmin edilen projenin yönetmeni ise Night at the Museum serisi ve Real Steel filmleriyle tanınan Shawn Levy olacak.

Shadow of the Colossus

Shadow-of-the-Colossus-Andrés-Muschietti-Filmloverss

Hikâyesi: Gizemli ve yasak topraklarda atıyla birlikte seyahat eden Wander ismindeki genç, 16 dev canavarı yenerek kızı hayata geri döndürmelidir.

Vizyon Tarihi: Belirsiz

Neden Merakla Bekliyoruz?: Sanatsal yapısıyla ünlenen oyun, PlayStation tarihindeki en devrimsel oyunlardan biri. Minimalist olmasının yanı sıra zengin detaylara sahip güzel manzaralara sahip olan oyun, sadeliğiyle de öne çıkıyor. Böyle özelliklere sahip bir oyunun film uyarlaması, sıradan bir film dışında her şey olabilir. Genellikle bulmaca çözmek gibi etkileşimler ve dev canavarlarla savaş üzerine kurulu olan oyunun hikâye tarafı ise, terk edilmiş bir cennette yalnız kalmış olan Wander karakterinin duygusal macerasına odaklanıyor. Görsel anlamda da izleyicisini büyüleme şansına sahip olan Shadow of the Colossus, sahip olduğu aksiyon ve güçlü ana karakteri ile izleyicisine bir görsel şölen sunabilir. 2013 yapımı Mama filminin yönetmeni Andrés Muschietti‘nin yönetmenliğini üstleneceği film, karanlık ve gotik tonlarıyla birlikte oyunun özünü yakalamayı başarırsa, eminiz ki hem gişede hem de oyun severlerin gözünde başarılı olacaktır.

Pixels

Pixels-Adam-Sandler-Kevin-Smith-Filmloverss

Hikâyesi: İnsanların uzaya gönderdiği zaman kapsülündeki bazı ünlü arcade (salon) oyunlarının uzaylılar tarafından yanlış anlaşılması sonucu, uzaylılar bu oyunlardaki karakterlerin formunda dünyayı istila etmeye çalışır. Bunun sonucunda ABD başkanı, geçmiş yıllarda bu arcade oyunlarında şampiyon olmuş kişileri dünyayı kurtarması için bir araya getirir.

Vizyon Tarihi: 14 Ağustos 2015

Neden Merakla Bekliyoruz?Adam SandlerKevin JamesMichelle MonaghanPeter Dinklage ve Josh Gad‘dan oluşan zengin oyuncu kadrosu, filmin harika olma potansiyelini fazlasıyla arttırıyor. Bunun yanı sıra The Goonies, Home Alone ve Harry Potter gibi filmlerle tanınan yönetmen Chris Columbus‘un yönettiği film, en iyi oyun uyarlamaları listesine girme ihtimaline sahip. Ayrıca tek bir video oyunu yerine Pac-Man, Space Invaders, Frogger ve Donkey Kong gibi pek çok nostaljik arcade oyunun karışımı ile oluşturulan yaratıcı bir senaryoya sahip olması, nihayet iyi bir video oyunu uyarlaması izleyebileceğimize dair en önemli işaret.

Splinter Cell

Splinter-Cell-Tom-Hardy-Filmloverss

Hikâyesi: Oyunun ana karakteri, NSA‘in gizli operasyon birimi olan Third Echelon’da çalışan Sam Fisher adındaki ajandır.  Fisher, gizliliğe oldukça dikkat ederek adeta bir gölge gibi hareket eder ve ülkesini güvende tutmaya devam etmek için imkansız görevleri gerçekleştirir.

Vizyon Tarihi: Belirsiz

Neden Merakla Bekliyoruz?: Sam Fisher, Third Echelon’da gizlilik altında operasyonlarını yürütüyor olmasına rağmen, tipik büyük bütçeli aksiyon filmlerinde devasa patlamaların olduğunu hepimiz biliyoruz. Mission: Impossible serisinin az da olsa yaptığı gibi gizlilik kavramını merkezine alacak büyük bütçeli bir aksiyon filmi gerçekten inanılmaz olabilir. Tabi bütün bunların yanı sıra hayranların Splinter Cell filmiyle ilgili heyecanlanmasını sağlayan en önemli faktörler Sam Fisher rolünü Tom Hardy‘nin oynayacak olması ile Edge of Tomorrow yönetmeni Doug Liman‘ın filmi yönetecek olması. Filmden gelen son haber ise oyunun yapımcısı Ubisoft‘un, geçtiğimiz hafta içerisinde senaryoyu yeniden yazması için oyuncu Frank John Hughes ile anlaşmış olması.

Assassin’s Creed

Michael-Fassbender-Assassins-Creed-Filmloverss

Hikâyesi: Seçilmiş kişilerin fütüristik bir teknoloji kullanılarak atalarının anılarına eriştiği oyunda oyuncular, Suikastçiler ve Tapınakçılar arasındaki tarih boyu süregelen savaşta, çeşitli büyülü eserler için mücadele ederler.

Vizyon Tarihi: 23 Aralık 2016

Neden Merakla Bekliyoruz?Michael Fassbender, Justin Kurzel ve Marion Cotillard üçlüsü. Bu yıl 11 Aralık’ta vizyona girmeden önce çeşitli film festivallerinde oldukça pozitif yorumlar alan Macbeth filminde de birlikte çalışan Michael Fassbender, Marion Cotillard ve yönetmen Justin Kurzel üçlüsü, Assassin’s Creed uyarlamasında bir kez daha bir araya gelecek. Olası bir film üçlemesinin yapılabilmesi için oyun serisinin ikinci halkasında tanıştığımız Ezio Auditore da Firenze karakterinin merkezinde olacağı tahmin edilen uyarlamanın arkasında, tıpkı Splinter Cell‘de olduğu gibi Ubisoft bulunuyor. Proje için titizlikle çalışan Ubisoft, portfolyosunda bulunan diğer oyun uyarlamalarıyla birlikte, yakın gelecekte Marvel tarzı bir sinema evreni oluşturabilir.

Warcraft

Warcraft-Duncan-Jones-Filmloverss

Hikâyesi: Dünyanın en popüler MMORPG oyunu olan World of Warcraft oyununda, Orklar doğal kaynaklarının bitmesi sonucu bir başka gezegene gidebilmek için bir portal açarlar. Ancak o başka gezegende yaşayan insanların orkları istememesi, bazı orkların kendi aralarında uyguladıkları metodları sorgulamasına sebep olur.

Vizyon Tarihi: 10 Haziran 2016

Neden Merakla Bekliyoruz?: Kariyerinde daha önce 2009 yapımı Moon ile 2011 yapımı Source Code‘u yönetmiş olan senarist/yönetmen Duncan Jones, şu sıralar Hollywood’un en iyi genç yönetmenleri arasında gösteriliyor. Warcraft filminin tonunu Gladiator ve The Dark Knight filmleriyle kıyaslayan Jones, filmin olay örgüsünü de Game of Thrones ile Avatar‘ın birleşimi olarak tanımladı. Travis Fimmel, Dominic Cooper, Toby Kebbell, Ben Foster ve Paula Patton‘dan oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla önümüzdeki yıl vizyona girecek olan filmin, hem oyun hem de sinemaseverler tarafından beğeniyle karşılanacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: WhatCulture

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information