Metacritic, kendi verilerine göre 2018’in ilk yarısının en iyi 20 filmini açıkladı. Listenin ilk sırasında Chloé Zhao imzalı The Rider yer alıyor.

Haziran ayının 15. günüyle birlikte 2018’in ilk yarısını matematiksel olarak da geride bırakmış olduk ve yılın ilk dönemine damga vuran filmlerin listeleri de gelmeye başladı.

Hatırlayacaksınız geçtiğimiz haftalarda IMDb kullanıcılarına göre 2018’in en iyi 13 filmi listesini sizlerle paylaşmıştık. Geçtiğimiz gün ise filmleri profesyonel film yazarlarının verdiği puanlara göre değerlendiren Metacritic, benzer bir liste paylaştı. Amerika’da 1 Ocak ile 30 Haziran arasında vizyona girip hakkında en azından 7 eleştiri yazısı bulunan filmlerin değerlendirmeye katıldığı liste, IMDb listesinin aksine pek çok bağımsız filmi bünyesinde barındırıyor. Listede yer alan filmlerin bir kısmını biz de festivaller aracılığıyla izlemiştik aslına bakılırsa. Fakat bazı filmlerin Türkiye’de 2017’de seyirciyle buluştuğunu belirtmekte fayda var.

Metacritic’e Göre 2018’in İlk Yarısının En İyi 20 Filmi

1. The Rider (Meta Puanı: 92)

Türkiye prömiyerini 37. İstanbul Film Festivali’nde yapan The Rider, Chloé Zhao’nun ikinci uzun metrajı. Genç binici Brady’nin bir yandan rodeo sırasında kafasına aldığı neredeyse ölümcül darbenin ardından iyileşmeye çabalarken diğer yandan yeniden at binmesinin imkansız olduğunu anlamasının ardından amaçsızlık içinde, kim olduğuna, ne yapmak istediğine dair cevapsız sorulara yanıt aramasının hikayesi. Filmin ana karakteri Brady Blackburn’e ise gerçek hayatta da böyle bir deneyim yaşamış Brady Jandreau’nun ta kendisi hayat veriyor, böylece gerçek hayattaki bir deneyim beyazperdeye taşınıyor. Filmin önümüzdeki aylarda Fabula Films’in dağıtımcılığından vizyona gireceğini hatırlatalım.

2. The Tale (Meta Puanı: 90)

Jennifer Fox’un ilk uzun metraj kurmacası olma özelliği gösteren The Tale, prömiyerini Ocak ayında Sundance Film Festivali’nde yapmış, daha sonra bir diğer önemli film festivali olan Tribeca’ya konuk olup Mayıs ayının sonunda HBO’da yayınlanmıştı. Oyuncu kadrosunda Laura Dern, Elizabeth Debicki, Jason Ritter’ın yer aldığı film, bir kadının geçmişine olan yolculuğunu konu ediniyor.

3. Leave No Trace (Meta Puanı: 89)

Prömiyerini Sundance Film Festivali‘nde gerçekleştiren Debra Granik imzalı Leave No Trace, ormanın derinliklerinde izole bir yaşam süren Will ve kızı Tom’un hikâyesini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Ben Foster, Thomasin McKenzie, Jeff Kober, Dale Dickey ve Isaiah Stone yer aldığı film, Cannes’da Yönetmenlerin 15 Günü bölümünde de yer almıştı.

4. Zama (Meta Puanı: 88)

Film, 18. yüzyılın sonlarında Güney Amerika’daki bir İspanyol kolonisinde kraliyet görevlisi olan Zama’nın başından geçen hikâyeyi anlatmaktadır. Güney Amerika’da doğan ve İspanyol Kraliyeti’nin bir görevlisi olan Zama kraldan bir terfi mektubu beklemektedir. Fakat mektup hiçbir zaman gelmez. Mektubu beklerken her şeyini kaybettiğini fark eden karakter, tehlikeli bir haydut avına girmeye karar verir. Evinden uzak topraklarda giriştiği macera sonucu tutuklanan Zama idama mahkum edilir. Artık tek amacı hayatta kalmaktır.

4. Paddington 2 (Meta Puanı: 88)

Paddington, Brown ailesinin bir üyesi olmuş, sürekli taşıdığı marmelatları ve bitmeyen neşesi ile mahallenin en popüler sakini haline gelmiştir. Teyzesi Lucy’nin 100. doğum günü için bir kitap beğenen Paddington, para biriktirmek için çeşitli işlerde çalışmaya başlar. Ancak almak istediği kitap çalınınca Brown ailesi ve Paddington gizemli hırsızın peşine düşerler.

4. The Death of Stalin (Meta Puanı:88)

Moskova, 1953. Sovyetler Birliği’nde Stalin’in ölümüyle birlikte büyük bir koltuk kavgası başlar. Stalin’in vekili ve komitenin birlikte hareket etmesinden yana olan Malenkov, Genel Sekreterliğini korumaya çalışırken, İstihbarat Şefi Beriya ile komitenin başkanlığını yürüten Kruşçev arasında siyasi bir rekabet başlar. Hamleler birbirini kovalarken, Sekreterlik koltuğunu doldurmak için çok fazla vakit kalmamıştır.

4. Black Panther (Meta Puanı: 88)

Wakanda ülkesinin yaşlı kralı ölmüştür. Black Panther, tahta geçmek üzere Afrika’daki yuvasına dönen  T’Challa’yı anlatıyor. Çok güçlü eski düşmanı yeniden ortaya çıkınca, hırslı bir kral ve Black Panther olan T’Challa, Wakanda ve dünyanın geleceğini tehlikeye atan zorlu bir savaşa girmekle sınanacaktır. Tehlikeyle karşı karşıya kalan genç kral, halkının güvenliğini ve yaşam biçimlerini emniyete almak için bütün gücünü açığa çıkarmalıdır.

8. Sweet Country (Meta Puanı: 87)

Sam, papaz Fred Smith’in arazisini işleten orta yaşlı bir Aborjin. Batı Yakası’ndan huysuz ve güvenilmez Harry March geri döndüğünde, Sam ailesiyle birlikte onun evinin yapımında çalışmak üzere gönderilir. Sam ile Harry’nin ilişkisi kötüleşmeye başlar ve kendilerini bir ateş hattının ortasında bulurlar. Sam kendini kurtarmak için Harry’yi öldürür. Aranan bir suçluya dönüşen Sam, karısıyla birlikte kaçar ve Avustralya’nın ölümcül, ücra bölgelerinde saklanır.

8. Hereditary (Meta Puanı: 87)

Son yılların en iyi korku filmi olarak anılan Hereditary, Graham ailesinin tüyler ürpertici hikayesine odaklanıyor. Ailenin en yaşlı üyesi esrarengiz anneanne Ellen’ın ölümü sonrası kızı Annie, soyağaçlarının uğursuz ve korkunç detaylarını keşfetmeye başlar. Aile üyeleri ardı ardına meşum olaylar yaşamaktadır ve kendilerine miras kalmış bu lanetten kurtulmaya çalıştıkça, kaçınılmaz sona biraz daha yaklaştıklarını fark ederler.

8. En el Séptimo Día (Meta Puanı: 87)

Senarist ve yönetmenliğini Jim McKay’in yaptığı film, haftanın 6 günü uzun saatler boyunca çalışıp tek boş günleri olan Pazar’ı futbol sahalarında geçiren Amerika’daki kayıtsız Meksikalı göçmenlerin hikâyesini ele alıyor.

11. Won’t You Be My Neighbor? (Meta Puanı: 85)

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yaptıktan sonra pek çok festivale konuk olan belgesel film, Amerika’nın ikonik televizyon sunucusu Fred Rogers’ın hayatını konu ediniyor. Belgeselin yönetmenliğini ise Oscar ödüllü Morgan Neville üstleniyor.

11. First Reformed (Meta Puanı: 85)

First Reformed, askere kaydolması için cesaret verdiği oğlunun ölümüyle yıkılan eski asker bir rahibin, genç bir kadın ve onun radikal çevreci kocasının ona bir şey danışmak için gelmesiyle birlikte inancını iyiden iyiye sorgulamaya başlamasının konu edildiği bir dram ve gerilim filmi. Yönetmenliğini Paul Schrader’ın yaptığı film, prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapıp buradan ödülle dönerken sonrasında ise Telluride, Toronto, New York, Rotterdam ve SXSW gibi yüksek profilli festivallere konuk olmuştu.

13. You Were Never Really Here (Meta Puanı: 84)

Mesleğinde bir ömre yetecek kadar şiddete tanık olan Joe, mesleğini geride bırakmış ve hayatını, seks ticareti için kaçırılan kızları kurtararak kazanmaya başlamıştır. Yozlaşmış New York senatörünün kızını kurtarması için kiralandığı zaman ise bir komplo ağının içine sürüklenir. Joe’nun az sayıdaki meslektaşları birer birer ortadan kaybolurken, Joe kısa sürede, kendisini ölü görmek isteyen düşmanlarıyla savaşmak zorunda olduğunu kavrayacaktır.

13. Love After Love (Meta Puanı: 84)

Russell Harbaugh’un ilk uzun metraj filmi olan Love After Love, babası ölen iki erkek kardeşin bir yandan kendi hayatlarına dönmeye çabalarken diğer yandan annelerinin yeni başlangıçlar yapmasına seyirci kalmalarının hikâyesi. Film, prömiyerini geçtiğimiz yıl Tribeca Film Festivali’nde yapmıştı.

15. Custody (Meta Puanı: 83)

Venedik ve Toronto film festivallerinde yarışan, Xavier Legrand’ın ilk uzun metrajlı filmi, annesiyle babası henüz boşanmış olan bir çocuğu gözlemliyor. Ortak vesayet altındaki Julien, annesinin şiddete meyilli olarak yansıttığı babasıyla aşırı korumacı annesi arasında kalınca durumu kontrol altına almaya karar verir. Gerçekçilik, toplumsal dram, gerilim ve aile dramı gibi farklı türlere göndermelerle izleyicinin ilgisini hep yüksek tutan Custody, ilk gösterimini geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde yaptı.

16. A Quiet Place (Meta Puanı: 82)

İki küçük çocuğu olan bir aile, izole bir kırsalda sakin bir yaşam sürmektedir. Henüz büyüme çağlarında olan çocuklar da, ebeveynleri de hiçbir şekilde ses çıkarmamakta, konuşmamakta sadece işaret diliyle anlaşmaktadır. Ancak bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Aile ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Ancak günün birinde bu sessiz, sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleriye altüst olur.

16. Mountain (Meta Puanı: 82)

2015 yapımı belgeseli Sherpa ile BAFTA adaylığı elde eden Jennifer Peedom’un yönetmenliğini üstlendiği Mountain, gezegendeki en yüksek zirvelere tırmanan dağcıların tecrübelerine odaklanıyor. Belgeselin anlatıcılığını ise Willem Dafoe yapıyor.

16. Isle of Dogs (Meta Puanı: 82)

Wes Anderson imzalı film, 12 yaşındaki Atari Kobayashi’nin ve köpeğinin hikâyesini anlatıyor. Yürütme Kararnamesi ile, Megasaki Şehri’nin evcil hayvanları büyük bir Çöp Adası’na atılır. Atari de küçük bir uçak ile yola çıkar ve kendi koruyucu köpeğini bulmak için Çöp Adası’na uçar. Orada, köpeğinin bir grup melez köpek arkadaşının yardımıyla, bütün şehrin kaderini ve geleceğini belirleyecek epik bir maceraya başlar.

16. The Guardians (Meta Puanı: 82)

I. Dünya Savaşı sırasında geride kalan kadınların yaşam mücadelesini konu edinen The Guardian, Ernest Pérochon‘un 1924’te yayınlanan aynı adlı romanının bir beyazperde uyarlaması. Senaryosu Xavier Beauvois’nın yanı sıra Marie-Julie Maille ve Frédérique Moreau‘ya ait olan filmin oyuncu kadrosunda ise Nathalie Baye ve Iris Bry‘ın yanı sıra Laura Smet, Cyril Descours, Gilbert Bonneau, Olivier Rabourdin, Nicolas Giraud, Mathilde Viseux-Ely ve Xavier Maly gibi isimler yer alıyor.

20. Western (Meta Puanı: 81)

Bir grup Alman inşaat işçisi Bulgaristan kırsalında, evlerinden çok uzakta, zorlu bir işe koyulurlar. Aralarından Meinhardt, inşaat alanının yakınlarındaki bir köyün sakinleriyle ağır ağır filizlenen bir arkadaşlık ilişkisi kurmaya başlar. Sıradan bir yabancı olmayı reddeden tavrı, köylüler ve meslektaşları nazarında kendisine karşı bir şüphe uyandıracaktır. Türkiye prömiyerini 37. İstanbul Film Festivali’nde yapan Western, festivalden Altın Lale ile dönmüştü.

20. Summer 1993 (Meta Puanı: 81)

1993 yazında İspanya… Annesiyle babası hayatlarını kaybedince tek başına kalan altı yaşındaki Frida’yı dayısıyla yengesi taşradaki evlerine, yanlarına alırlar. Annesinin hasretini içinden atamayan küçük kız, hem duygularıyla baş etmeye, hem de yeni ailesine uyum sağlamaya çalışır. Zor da olsa 93 yılı yazının bu kavurucu sıcağında Frida, iç dünyasıyla barışmaya çalışırken, yeni ailesi de onu kendi kızları gibi sevmeyi öğrenecek midir?

20. Revenge (Meta Puanı: 81)

Üç zengin adam, yıllık geleneksel av partileri için, Richard’ın çöldeki malikanesinde bir araya gelirler. Her zamanki toplanmalarından farklı olarak, Richard ve lolita metresi Jen malikaneye diğerlerinden önce varır. Her şey yolundadır, ta ki diğer iki adam da gelip her şey kontrolden çıkana kadar. Tecavüz edilmiş ve öldüğü sanılan Jen’in bedeni çöle bırakılır. Bir anda uyanan genç kadın, tecavüz edip onu öylece bırakan üç adamdan intikamını almaya koyulur.

Kaynak: Metacritic

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information